uit Beerta en zwaar gestraft HUNTER Meer klaarheid bestrijding van structuur-werkloosheid cotiomie De verduisterde actetas met 2900 gulden Internationale Bidweek DE ZORG VOOR BEJAARDE CHRONISCHE ZIEKEN 'im Distributie- en Hamsterwet nog twee jaar van kracht 7000 gulden onder het dak ursoverzicht hid-SS-er straatrover Dë Communistische relletjes in Oost-Groningen Zes iveken gevangenisstraf voor elk der 17 verdachten Buitenlandse notities Heler krijgt acht maanden Eerste Kamerdebat was nuttig P.v.d.A. staat gereserveerd tegenover verlaging van vennootschapsbelasting Achterstand moet worden ingehaald Scheepstijdingen kleine vaart Scheepsberichten DONDERDAG 22 JANUARI 1953 Pagina 7 idatie, faillissement of der maatschappij, en met 1 Juni 1950 ver- couipons worden, voonzo- onbetaald zijn gebleven, misbaar tegelijk met de der obligation, male wanneer, naar het Ier directie, de kasmidde- s toelaten, zal met ter ing van de op de cou- melde vervaldag één der mi 1950 vervallen cou- •den voldaan. De op het an ingang van liquidatie ent of surseance der ppij onbetaald gebleven jupons zullen eerst dan r worden. ?hilips flauw RDAM, 21 Jan. Aan- lilips zijn vandaag een t de toon gevallen met les van bijna drie pun ts bekend zijn in Venlo sjes ontslagen wegens >eilijkheden en dit be- rkte blijkbaar nog na. erd de rustige stemming eerd, waarbij de sui- es de toon aangaven. In rhoek heerste een aan- :e bedrijvigheid, waarbij 'stelling zich vooral con. ie rond de Java Cul- atschappij die van 3714 k steeg tot 41'/<. Ook de uikermaatschappijen, zo- Vorstenlanden en ook werden regelmatig in k verhandeld en kwa- een hoger niveau. Wat ak hiervan was viel te achterhalen. Wel en, dat de toekomst voor rindustrie op Java er r uit ziet. De rubber- boekten eveneens een 'ance doch het interim- voorstel van 9 pet voor ar Rubber en Bandar en Maatschappij was ter og niet bekend. Tabaks lagen enigszins gedrukt, w Yorkse. effectenbeurs gisteren in functie ge- euwe president met een mg begroet en de Ame- afdeling nam deze koers- met moeite over. De internationale industrie, ageerden echter niet vaard, ook de verkla- mmister Van der Kieft een nieuwe aspecten op zondering van Philips t niveau van gisteren wel gehandhaafd. De artafdeling echter was reactie, zonder dat zich te verliezen voordeden, beleggingen opnieuw bral voor de conversie- Javase Gemeen teobliga- entegen echter een klei- "ïer. lf jaar gevangenisstraf eis tegen de 27-jarige G. K. uit Maastricht, voor de Maastrichtse moest verantwoorden laffe straatroof op een ie. ond van 18 December man aan de stille St. te Maastricht een haar handtas met f 150 Op het alarm van de lame werd de rover na- gegrepen. Onderweg politiebureau trachtte hij en de agent van poli- m enkele schoten ach- der kogels trof onge- ze een tienjarig knaap- zwaar werd gewond, rder had K. ingebroken vroegere patroon, waar lortefeuille met f 1050.— genomen. Het geld had tijd opgemaakt, sman mr. A. Baeter :t ongunstige gezins- verdachte reeds op leeftijd had verlaten, bij de Waffen SS terecht had in Rusland en in kampen gezeten en zijn was er niet beter op ge- Hij bepleitte clementie, bank zal 3 Februari a.s. ^"en. arkt Woerden I, 21 Jan. Aange- n 39 partjjen. Prijzen l2.35, 2e soort 2.25 zware tot 2.42. De kalm. Van Tricht, „want :ens hier wat mevrouw mij vanmorgen heeft ten," het tournée-program- Verenigde Schouw- t Luigi Ferazzo. De ïw had dus weer een ;r gelegen... en het merkwaardige constateren, dat in waar. de Verenigde m gmgen concerte- m twee soorten aan- te schreeuwen hin- zeiden de mensen, amateurs-orkest, weet is in de krant nogal doen geweest. Zullen de aardigheid eens :r leerde in deze we- knarsetanden. Hij zijn gemoed, riep mevrouw Legran- ier succes die muzikale hebben, hoe eerder ze verdwijnen Dat is bedoeling. Laat ze overal waar die dilet- zit ik met lege za- mij hopen geld, rea- wel! Dat houd ik meer vol. Alleen ïse zanger kost mij Zou je graag zien, moest lenen? Ik ga terdam concentreren, s altijd goed geweest, lt zon clubje tinge le." (Wordt vervolgd.) (V'dh onze redacteur) GRONINGEN Na een vrij langdurige zitting, welke een enorme publiëkë belangstelling trok, eiste de Offi cier van Justitie te Giröningeti gisteren tegen zeventien pei*sdhen uit Beerta en Finsterwolde een gevangenisstraf vön zes weken» De Politierechte!* ging met deze eis mee, oUdaUks het verzóek vart de advocaat van de zeventien gedaagden, otti aanhouding van de zaak. De geest van Hitlér Een opinie-onderzoek onder 1200 West-DUitsérs Haar de huidige geldende politieke opvattingen in de Bondsrepubliek heeft aangetoond, dat een kwart van deze groep de voorkeur geeft aan hét neo-riazistné. Dr. Adfert- auer heeft zich over de publicatie van dit onderzoek nogal mis noegend üitdfelatëh. Hij achtte het onjuist de mëhlriö van 1200 zijher landgenoten te vereenzelvigen met die van, 48 millioeri. Op het eerste gezicht schuilt hiér eeh kern van waarheid in. Al te spoe-' dig generaliseren brengt immers altijd hét gevaar mee een fou tief beeld te construeren. Het is daarom, dat Adenauer in zijn vin nig commentaar het genoemde dreigende nazi-gevaar van de hand heeft geWezeh. Maat pok. omdat hij de arrestatie van .enkele kopsttikkeii öndëf de ndzis döbr de Britten, wat öb hdög bevel van niemand minder dan Eden is gebeurd, als een storm in een glas Water heeft beschóüwd. Eh Adenauer staat daarin niet alleen. Wat de bezettingsautoriteiten als ernstig nemen, liöehieh de Duit sers ;,överdrevetl". Dit is het actu ele gesprek, waarover de West- Duitsers nog lang niet zijn uit gedacht eh gerfedeneerd. Toch stellen de feiten de bezettings autoriteiten eerder in het gelijk, dan Adenauer. Het probleem is veel omvattender dan alleen een actie van vroegere getrouwen van Hitier. Grote delen van het Duit se volk zijn nog besmet met het nazidom. Vooral de jeugd. Zij. die Duitsland kenden van voor 1933, en trouw bleven aan de demp- cratie. zijn óf reeds lang dood. of te weinig in getal om hun in vloed ten goede op de jeugd te laten gelden. Adenauer heeft bn- voorbeeld meermalen betoogd, dat het nu eenmaal onmogelijk is de oud-nazi's helemaal over het hoofd te zien. De ambtenaren van het departement van Buitenland se Zaken in Bonn zijn voor een hoog percentage oud-nazi's, om dat er geen anderen zijn. De pogingen van de neo-nazi's om in de rechtse politieke kringen invloed te krijgen is weer een ander gevaar Het mag niet wor den onderschat. Evenmin als de verontrustende berichten, dat de draden van het onderzoek naar het complot wijzen naar de indu striëlen van het Roergebied. De zelfde industriëlen, die Hitier des tijds met hun geld hebben ge steund en aan de macht geholpen. Met klem heeft de bondskanse lier gisteren in het parlement be toogd. dat er met kracht, tegen een herleving van het nationaal- socialisme zal worden opgetreden. De wereld mag weten, dat wij nimmer een herboren nazisme zullen tolereren, aldus Adenauer. Deze verklaring komt op een ge lukkig tijdstip. Want reeds enige dagen vertonen de Fransen teke nen van ongerustheid over het gebeurde in West-Duitsland. Het sterkt hen in hun argumentatie om de Europese Defensie Ge meenschap af te wiizen. Aden auer heeft dit zien aankomen. Alles bii elkaar genomen is het een meningsverschil over de ernst van de zaak. Wanneer zowel de bezettingsautoriteiten, als de verantwoordelijke instan ties in Bonn echter van deze ernst zijn overtuigd, dan is er voor de toekomst groter kans dat gezamenlijk wordt opgetreden. Dat dit nog niet gebeurde is ook de grief van Bonn geweest. De Engelsen hebben bij de laatste arrestaties de officiële Duitse in stanties buiten de kwestie ge houden. En zij zullen daarvoor zeker hun redenen hebben gehad. De geest van Hitier zweeft nog steeds door de Duitse gouwen en het zal voor de goedwillende Duitsers als een Adenauer een moeilijke taak blijven om de wereld op dit stuk van zaken volkomen gerust te stellen. VERTROUWENSVOTUM VOOR DE GASPERI ROME, 21 Jan. (Reuter) De Italiaanse kamer van afgevaar digden heeft Woensdagochtend haar vertrouwen uitgesproken in premier de Gasperi's regering na de langste onafgebroken vergade ring in de Italiaanse parlemen taire geschiedenis. INTENTIE VOOR VRIJDAG 23 JANUARI: Terugkeer van alle slechte en afgevallen katholieken. „Gy zijt het zout der aarde" (Mt. V, 13). Woorden wekken, doch voor beelden trekken. Hoeveel beke ringen zyn om het slechte ge drag van een katholiek niet alleen uitgesteld, maar ook af gesteld! Daar zit natuurlijk een verkeerde redenering achter: men wordt niet katholiek, om dat ik of U goed katholiek zijn. Men wordt katholiek, omdat God wil, dat we katholiek zijn. „Ik geloof.omdat Gij het hebt gezegd". Maar de mense lijke wil wordt nu eenmaal be- invloed door het goede en het slechte voorbeeld. En het slech te voorbeeld is niet gerecht vaardigd door het „pharizees schandaal". Trouwens hoeveel slechte en afvallige katholie ken zitten niet vast aan deze verkeerde redenering? De een kan het kerkezakje niet uit staan, de ander vindt de katho lieke moraal verouderd, omdat hy de moed niet heeft haar te onderhouden. Als we moe ten bidden om de verlichting van hun verstand door de H. Geest, dan is het niet eens no dig te vragen om de „gave des verstands", het is voldoende te vragen om doodgewoon gezond verstand. Op 17 becember van het vorige jaar, vond er te Beerta een open bare raadsvergadering plaats, tij dens welke communistische land arbeiders vanaf de publieke tribune de beraadslagingen van de raad bijwoonden. Op een zeker moment werd er een rel ontketend, naar aanleiding Van een adres over de z.g. B-steun in •egelinë. dat döbr de verhitte belangstel- het kader vati de Wachtgeld- eh Werkloosnëidregeling. Het iuthult lenden op de tribune werd ver oorzaakt, was aanleiding vöbf de burgemeester van Beerta. de heer Chr. van Essen, de zitting te sluiteri. Toen irien doorging met deze relletjes, ook na het sluiten van de zitting, gelaste de burgemeester de publieke tribune te ontruimen. Hieraan werd geen gevolg gegeven. Ergo: men be lette zelfs de burgemeester en de raadsleden de raadzaal te ver laten. Tegen allen werd proces verbaal opgemaakt. Er waren aanvankelijk twintig gedaagden, maar enkelen werden bij verstek veroordeeld. Zij verklaarden al len thans voor de politierechter, niet te hebben gehoord, dat de burgemeester gelast had de tri bune te verlaten. Dit in tegen stelling met door alle gedaagden afgelegde verklaringen tegen over de politie, waarin wel ter dege werd medegedeeld te heb ben gehoord, dat de burgemees ter gelast had de tribune te ver laten. In alle processen-verbaal wordt namelijk door gedaagden met nadruk bevestigd, dat zii wel gehoord hadden dat de burge meester hen gelast had de tri bune te verlaten. Volharden in het boze Maar voor de groene tafel bleven zij volharden: zij hadden het niet gehoord. Daar hielp geen verklaring van de burgemeester, van de wethouder of van de ver balisant aan. De officier van justitie achtte evenwel het bewijs geleverd. De gedaagden hebben zich schuldig gemaakt aan locaalvredebreuk. Spreker wilde niet ingaan op de motieven, maar vond hetgeen in Beerta gebeurd is zeer erg. Hij vond een zware straf op zijn plaats en eiste zes weken gevan genisstraf voor ieder. De advocaat van gedaagden, mr. L. Mok uit Amsterdam, vroeg aanhouding van de zaak om meer getuigen te horen, omdat het hem wilde voorkomen, dat men waarschijnlijk de lastgeving van de burgemeester niet had ge hoord vanwege het rumoer. De politierechter voelde daar niets voor en was het met de officier eens, dat hier een zware straf op zijn plaats was. Derge lijke excessen mogen, volgens de Groninger politierechter, niet voorkomen. Hij veroordeelde de verdachten conform de eis van de officier tot zes weken gevan genisstraf. Alle gedaagden tekenden be roep aan tegen dit vonnis. Ook in Finsterwolde De raddraaiers uit Finster wolde, waarvan één hunner in Beerta en allebei twee dagen later in Finsterwolde getracht hebben rumoer te ontketenen, stonden daarna apart terecht. Het waren de 29-jarige metselaar Jan S. en de 50 jarige landarbei der Hendrik S. die zich ter zit ting evenmin wilden onderwer pen aan de leiding van de poli tie. Hendrik S. was zelfs zo bru taal dat hij uit de zaal verwijderd moest worden. Dit tweetal pro beerde n.l. voortdurend het ten laste gelegde te omzeilen en de politieke achtergrond in het ge ding te brengen. Jan S. heeft eerst in de raad zaal te Beerta geweigerd de raadzaal te verlaten tezamen met dë 18 andere die kort te voren terecht stonden. Voorts zijn beide verdachten op 19 December het gemeentehuis te Finsterwolde binnengedrongen. Hoewel de deuren gesloten waren zijn ze aan het hoofd van zo'n 150 ar beiders via een zijdeur die toe gang gaf tot de afdeling sociale zaken, het gemeentehuis binnen- gedrbtlgen. Daar is geen gevolg gegeven aan het meermalen ge dane bevel het gebouw te verla ten. Het gebouw werd toen met behulp van de politie ontruimd. De politierechter hamerde zeer verontwaardigd toen hij op een vraag wie hen toestemming had gegeven door die deur naar bin nen te gaan, brutaal ten ant woord kreeg: „Minister Suur- hoff". Op alle mogelijke manieren probeerden de verdachten toch de politiek in het geding te bren gen en allerlei communistische visie's naar voren te brengen. Dit is in een rechtszaal niet toege staan. Brutaal optreden. De brutaliteit ging zover dat Hendrik S. de zaal uitgeleid moest worden. De Officier van Justitie zag in dit tweetal de raddraaiers van het rumoer. Jan S. was uit Finsterwolde naar Beerta gekomen om de herrie te leiden. Deze verdachte staat on gunstig bekend. Inzake het mis drijf te Beerta eiste de Officier twee maanden gev.straf en voor het geval Finsterwolde een maand gev.straf. (Verdachte moet we ten dat dit niet de manier is om wensen en verlangens kenbaar te maken). De verdediger, mr. Mok, vroeg vrijspraak sub. clementie en wees op de sociale omstandigheden. De politierechter vond deze zaken zeer ernstig. „In een normale samenleving kunnen dergelijke handelswijzen niet geduld wor den," zeide hij, en veroordeelde de verdachte conform de eis tot resp. twee maanden en een maand gev.straf. In totaal dus drie maanden gev.straf. Daarna werd de 50 jarige Hendrik S. weer binnengeleid. De processen verbaal werden opnieuw voor gelezen. Ook deze verdachte bleef ontkennen. De Off. van Justitie was van mening dat het centraal gezag niet op zij gezet kan worden door een groep ar beiders. Hij vond het gebeurde te Finsterwolde zeer ernstig en eiste in dit geval zes weken gev. straf. De politierechter zei dat in een democratisch bestel de hand gehouden moet worden aan de wetten en dat ook hier een stren ge straf op zijn plaats was. Hij veroordeelde deze verdachte tot zes weken gev.straf. Ook deze verdachten zullen in hoger beroep gaan. Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië, Nw Guinea: ms „Jo- han v. Oldebarnevelt" (27 Jan.); Ned. Antillen: ss „Breda" (27 Jan.); Suriname: ms „Stentor" (4 Febr.); Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: ms „Edenburgh Castle" (24 Jan.); Canada: ss „Grote Beer" (23 Jan.); ss „Veendam" (29 Jan.): Argentinië, Brazilië, Chili, Bolivia. Paraguay, Uruguay: ms „Tara" (28 Jan.); Austr. Sta tenbond en Nw Zeeland: ss „Otranto" (27 Jan.). De rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen vader, moeder en twee zoons van een gezin uit de Korte Keizersdwarsstraat te Amsterdam, aan wie verduistering en heling van een actetas met bijna f 2900.- ten laste was gelegd, die de jong ste zoon op 21 October j.l. onbe heerd had aangetroffen in een pu blieke telefooncel op de Nieuw- markt te Amsterdam. De kantoorbediende Jacob van Vliet, die in de cel had gebeld, had de tas van zijn patroon la ten staan. De vader, de 55-jarige grondwerker G. I., werd conform de eis, terzaike van heling, tot aoht maanden zonder aftrek ver oordeeld. De zaak tegen de jong ste zoon, de 19-iarige A. I., werd, omdat het onderzoek door de rechtbank niet volledig werd ge- adht, terug verwezen naar de rechter-commissaris voor het uit brengen van een voorlichtin.gs- en een psychiatrisch raipport. De moeder, de 55-jarige mevr. W. I. W. en de oudste zoon, de 23-jarige expeditiekneoht E. I., tegen wie de officier wegens sönuldheling vier maanden voor waardelijk had geëist, werden vrijgesproken. De bii het gezin inwonende grondwerker W. R., die de tas in de haven had weg- fegooid en tegen wie drie maan- en met aftrek was geëist, werd veroordeeld tot één maand voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tenslotte bepaalde de rechtbank dat de imbeslag genomen goede ren, welke voor het gevonden geld waren aangeschaft, aan het bevrachtingskantoor, aan wie het geld toebehoorde, als schadeloos stelling zullen worden gegeven. Advertentie Ik rook Hunter Mild En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Hal... HUNTER Heerlijk! L J w Hunter Mild in 'n pakje Navy Cut in 'n doosje BESLECHTING GESCHIL OMMELANDEN? Het bestuur van het C. N. V. deelt ons mede, dat zowel het bestuur van „De Ommelanden" als de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond het voor stel, om het geschil door arbi trage te beslechten, in beginsel heeft aanvaard. De verdere gang van zaken is thans in be spreking. ST. AGNES-LAMMEREN VOOR DE H. VADER VATICAANSTAD. 21 Jan. K.N.P.). Woensdagmiddag werden ter gelegenheid van het feest van de Heilige Ag nes krachtens een zeer oude traditie twee lammeren aan de Heilige Vader aangeboden. Mgr. Enrico Dante, hoofd van de pauselijke ceremoniemees ters, en mgr. Julien, assessor van de Pauselijke Rota, waren hier aanwezig. De wol van deze lammeren wordt ge bruikt voor het vervaardigen van de pallia van aartsbis schoppen en patriarchen- Woensdagmorgen waren de beide lammeren in de kerk van de Heilige Agnes aan de Via Nomentana gezegend door kanunniken van de Sint Jan van Lateranen. (Van onze parlementaire redacteur) (Vervolg van pagina 3) Het financiële debat in de Eerste Kamer, dat vooral door de K.V.P.-afgevaardigde mr Teulings benut werd om op heldering te krijgen over de houding van de regering ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding op lange ter mijn, heeft als zodanig zeker resultaat gehad. Het bracht minister v. d. Kieft tot de bevestiging van de in de Troonrede opgenomen richtlijn, dat het hierbij op de eerste plaats gaat om de bevordering van particuliere investeringen. Er was inmiddels twijfel gere zen of de regering nog wel aan deze richtlijn vasthoudt. En ver der is door dit debat ook wat meer bekend geworden over de concrete plannen als zodanig. Minister v. d. Kieft deelde mede, dat deze plannen zyn departe menten hebben verlaten en nu op kabinetsniveau zullen worden besproken. Zoals zij er nu liggen gaat het hierbij om een verla ging van de vennootschapsbelas ting, om de mogelijkheid van vervroegde afschrijvingen op in vesteringen en o.m. een rege ling, waarbij winsten en verlie zen in onderling verband kunnen worden bezien. Daarnaast sprak minister v. d. Kieft ook van ver laging van indirecte belastingen, maar deze zijn bedoeld als com pensatie voor de huurverhoging. Of dit de gehele compensatie zal zijn, vertelde de minister niet. Het is mogelijk, dat er mede een loonsverhoging komt. De vrees, zoals die in eerste aanleg tot uiting was gekomen, had tweeërlei karakter. Prof. Molenaar (V.V.D.) en Prof. Hel- lema (A.R.) hadden de nadruk gelegd op het verschillend tem po, waarin de werkloosheid op korte en op lange termijn door de regering benaderd wordt. Voor openbare werken zyn reeds vele millioenen uitgetrokken, de plan nen waardoor de particuliere in vesteringen bevorderd moeten worden, laten echter nog steeds op zich wachten. Mr. Teulings (K.V.P.) ging het in feite niet om de volgorde. Wel om de mo gelijkheid, dat door de plannen op korte termijn de plannen op lange termijn in het gedrang zouden kunnen komen. De K.V.P.-w.oordvoerder stel de bij de replieken vast, dat de i minister verklaard had, dat be- vordering van de particuliere in vesteringen primair blijft. Niet in de zin van rangorde, want ook mr. Teulings begreep wel, dat men de werklozen niet in de kou laat staan, maar in de zin van belangrijkheid. Er van uitgaande, dat de regering hieraan vast houdt, behoeft er dus ook geen vrees te bestaan, dat de plannen op langer termijn onder die op korte termijn zullen gaan lijden. De minister weersprak deze con clusie in tweede termijn niet, maar vanzelfsprekend kan eerst straks beoordeeld worden in hoe ver er inderdaad evenwicht is. En dat geldt tot op zekere hoogte mede ten opzichte van het vraagstuk van de midden groepen, waarover minister v. d. Kieft slechts zei, dat deze te zeer uiteen lopen om met generale maatregelen geholpen te kunnen worden. Gereserveerd Hoe de plannen, die bij dit de bat wat meer vorm kregen, door de P.v.d.A. zullen worden ont vangen, bleef voorshands nog de vraag. De heer van Tilburg (PvdA.) toonde zich allerminst ingenomen met de aangekondig de verlaging van de vennoot schapsbelasting. Voorlichtingsdag T uinbouwraad Naar wij vernemen zal minis ter Mansholt op de Voorlichtings dag van de Nederlandse Tuin- bouwraad een rede houden over de Europese landbouw-integratie. De voorlichtingsdag wordt ge houden op 6 Februari a.s. in de Rotonde van de Houtrusthallen te Den Haag. Op initiatief van de Sociale Raad werd gistermiddag in Hotel Victory te Alkmaar een' bijeenkomst gehouden van gemeentebestuurders en ambtenaren, verbonden aan de Sociale Diensten, ter bespreking van de stand van zaken wat betreft de verzorging van de bejaarden, die lijden aan een chronische ziekte. De mensheid is aan het ver grijzen, dat wil zeggen: de men sen worden ouder, üns land telt 800.000 personen boven de 65 jaar, dat is ca. 8 en Prof. Methorst schat, dat dit percentage in 1957 11% procent zal zijn. Is er voor de acute zieken reeds te weinig ziekenhuisruimte: voor de verpleging van chronische zie ken is dat nog meer het geval. Er zijn tal van particuliere verzor gingstehuizen, waar op het gebied van de verpleging van aan chro nische ziekten lijdende bejaarden maar wat wordt geliefhebberd. Dit kwam tot uitdrukking in de causerieën, welke door Mr. L. C. Wesseldiik. directeur van het In terkerkelijk Prot. Ziekenhuis te Utrecht en Dr. J. H. Slettenaar, Inspecteur voor de Volksgezond heid in deze bijeenkomst worden gehouden. De zorg voor de chro nisch zieke bejaarden moet ge haald worden uit de sfeer van het wistbejag, aldus beide sprekers en daarom is het nodig, dat de overheid ingrijpt: b.v. door een ziekenhuiswet, waardoor controle op dergelijke inrichtingen moge lijk wordt. Beide inleiders bespraken het rapport van de Nationale Studie commissie voor Oudeliedenzorg. Mr. Wesseldiik betoogd, dat in 'n rayon van 100.000 zielen een ver pleeghuis met een capaciteit van 400 bedden nodig zou zijn. Aan vele bejaardenhuizen zijn reeds verzorgingshuizen verbonden, welke in een grote behoefte voor zien. Spr. bepleitte voorts afzonder lijke verzorgingstehuizen voor be jaarden en jongere chronische zie ken, terwijl ook de aard van. de chronische ziekte 'n afzonderlijke inrichting vraagt. De sfeer van deze inrichtingen moet zoveel mo gelijk die van een tehuis benade ren en zo weinig mogelijk het stempel hebben van een inrich ting. Ook medische leiding of medisch toezicht is nodig, mede omdat er leiding moet zijn voor het verplegend personeel, dat in tal van particuliere inrichtingen niet deskundig is. Ook de geestelijke en culturele verzorging stelt speciale eisen en vraagt een eigen sfeer. Daarom ligt hier een belangrijke taak voor het confessionele ziekenhuiswe zen. Dr. Slettenaar betoogde ook, dat er op dit gebied in ons land nog zo goed als niets gedaan is; zowel overheid als particulieren schij nen nog een afwachtende hou ding aan te nemen. Wellicht werkt het Ziekenfonds- besluit, dat chronische zieken, uit sluit, hier remmend. Spr. legde de nadruk op'de organisatorische en (Advertentie) MIJN HARDT functionele verbinding van zie kenhuis en verzorgingstehuis. Hij gaf een geografisch schema, vol gens het welk in verschillende dorpen verzorgingstehuizen zou den moeten komen, gelegen rond een centraal verplegingshuis. Hij wees er op, hoe men in En geland ons op dit punt al ver vooruit is en hoe er in ons land op dit terrein een grote achter stand is in te halen. Hij deelde mede. dat er in Den Haag 107 particuliere verpleegtehuizen zijn met 1800 bedden, in Rotterdam 86 tehuizen met 2600 bedden en in Amsterdam 55 (bekend bii de GGD) inrichtingen met 1400 bed den. In deze inrichtingen zijn de verpleegprijzen net voldoende voor de kosten van ligging en voeding, zij laten geen speling toe voor deskundige verzorging, re creatie en rehabilitatie; de prijzen variëren van f 3.50 tot 7.per dag. Wanneer de verzorging van de chronisch zieke bejaarden ge haald wordt uit de sfeer van het winstbejag, zal de prijs wellicht hoger worden, doch dit zou de be jaarden zelf zeer ten goede komen. Dr De Groot, Inspecteur voor de Volksgezondheid vertelde aan de hand van de praktijk enkele staaltjes van toestanden in parti culiere inrichtingen, door hem „pakhuizen van zielige oude men sen" genoemd. Hij trof eens 80 ouden van dagen aan in een in richting, waar voor 40 plaats was en wilde dan ook het betoog van de beide inleiders van harte on dersteunen. In een antwoord op een vraag betoogde dr Slettenaar nog, dat naast de nieuwbouw ook wel een en ander bereikt kon worden door uitbreiding en sanering van be staande inrichtingen. Dr. Hofstee, die de beide spre kers had ingeleid, bracht hen dank voor de wijze, waarop zu dit actuele probleem aan de orde hadden gesteld. Post voor thuisvarende Koreavrijwilligers Post voor militairen van het Ned. Detachement Verenigde Na ties, thans op thuisreis naar Ne derland moet uiterlijk op 23 Ja nuari, 4 en 9 Februari ter post worden bezorgd. Het adres moet als volgt luiden: „rang, naam, legernummer, N.D. V.N., op thuisreis naar Nederland, Amsterdam, Schiphol, militair". De naam van het schip en tus senhavens mogen niet worden vermeld. (Van onze parlementaire redactie). De werkingsduur van enige artikelen van de distributiewet 1939 en die van de prijsopdrij- vings- en hamsterwet 1939 zal met twee jaar verlengd worden. De beide wetten zullen dus van kracht blijven tot en met 26 September 1954. De ministers Zijlstra en Mans- holt hebben hiermede gevolg ge geven aan de wens van vele leden der Tweede Kamer, dat het uit doelmatigheidsoverwegingen aan beveling verdient de werkings duur der wetten te verlengen. De onzekerheid van de algemene economische en politieke wereld situatie vroeg de afgelopen jaren steeds om deze verlenging. Daar het inderdaad weinig aannemelijk is, dat, ook al zou zich de we reldsituatie verbeteren, deze van zodanig wezenlijke aard zou zijn, dat daardoor de gevolgen van de huidige situatie voor de Neder landse volkshuishouding op korte termijn volledig zouden worden opgeheven, schijnt het de minis ters raadzaam om aan het ver zoek van de Kamerleden te vol doen. De hernieuwde inwerkingtre ding van de twee wetten hangt ten dele samen met de algemene bewapeningsinspanning. Het doel ROTTERDAMSE EXPEDITIE NAAR DE SAHARA Voor de vijftiende maal hoopt de Rotterdamse architect Herman P. C. Haan aan het einde van deze of het begin van de volgen de maand met een kleine bus een expeditie naar de Sahara aan te vangen. De civiel-ingenieur A. Aron- sohn uit Rotterdam, die enkele opdrachten op waterbouwkundig gebied in Noord-Afrika heeft, vernam, dat de heer Haan een expeditie aan het voorbereiden was en stelde voor gezamenlijk te gaan. Van gemeentewege werd hun een opdracht verstrekt in verband met een komende ten toonstelling waar ook mate riaal van de U.N.E.S.C.O. op dit gebied te zien zal zijn een documentatie samen te stellen over de zogenaamde verdroogde gebieden in de Sahara. In deze woestijn zal de Franse archaeo- loog. dr. Hugot. die reeds in de oase Alouef werkt, zich bii de expeditie aansluiten. Ook de vrouw v&n de Rotterdamse archi tect maakt de reis mee. zo ver telde hij ons. De landbouwer G. van 't L. aan de Rijksstraatweg te Putten (GId.) vond tijdens reparatie- werkzaamheden aan het dak van zijn pakhuis een hoeveelheid bankbiljetten ter waarde van ongeveer f 7000. Het geld was in karton ver pakt. De bankbiljetten dateren van na de oorlog. Het vermoe den bestaat, dat de echtgenote van de heer v. 't L., die thans in een krankzinnigengesticht wordt verpleegd, het geld onder de dakpannen heeft gedeponeerd. De heer Van 't L. heeft van zijn vondst aangifte gedaan bij de politie, die de zaak thans on derzoekt. Het geld wordt voorlo pig door de politie bewaard. is echter om mogelijke nadelige invloeden, die de voorziening in de behoeften der burgerbevolking zou kunnen ondervinden van de internationale toestand, te kun nen voorkomen of opheffen. Op de tweede plaats wordt de distri butiewet 1939 gehanteerd om bewapeningsopdrachten aan de industrie voorrang te verlenen boven civiele opdrachten en ook, om een overzicht te kunnen hou den over buitenlandse militaire orders. Internationale samen werking in de Rijnvaart DUISBURG, 21 Jan. Op een gisteren alhier gehouden bijeen komst van vertegenwoordigers der Rijnscheepvaart uit Zwitser land, Frankrijk. West-Duitsland, Nederland en België is besloten tot oprichting van een interna tionale organisatie voor de Rqn- scheepvaart. Marie 20 van Tonnay Charente naar Bouceau; Jutland 19 van Le Legue naar Bilbao; Bonaire 20 te Tunis van Bordeaux Willy 19 te Nantes van Preston, Wilhelmina 20 van Brugge n. Ghent; Tinda 20 van Shoreham naar Portland, Frema 20 te Londen van Leith, Harm 20 te Duinkerken van Hamburg; Capella 21 van Naks- kov naar Malmö; Adara 19 van Whitehaven naar Grangemouth; Breezand 19 'te Birkenhead van Bremen; Contact 19 pass. Holte- nau naar Rostock; Cornelis 20 van Rotterdam naar Copenhagen Geziena 19 van London naar Diëpe; Jaga 20 van Odense naar Hull; Tide 20 van La Rochelle naar Bordeaux; Tuko 20 te Whi tehaven van Newburg; Hinde 20 te ïmmingham van Wisbech: An- tares 21 naar Nykobing; Castor 20 te Gravelines; Cateli 20 van Quimper; Erebus 20 naar Goole Fivel 20 naar Yarmouth; Hooge- land 20 te Malmö; Horst 20 te Huil; Maria 20 naar Berwick on Tweed; Nimrod 21 pass. Bruns- buttel; Noordstad 20 te Grims- bey; Victory 20 naar Hamburg; Inspe 20 te Rotterdam; Setas 21 te Rotterdam; Hoop op Zegen 20 van Aarhus; Ruja 20 van Halm stad; Wiema 20 van Antwerpen; naar Rieme: Niagara 20 te Ko penhagen; Pavonis 20 van Aar hus; Cariba 20 te Ronneby; Frem 21 pass. Brunsbuttel; Pavonis 21 pass. Holtenau: Batavier 20 van Skiën; Mary Ward van Bruns- buttelkoog; Aegir 21 te Zwiin- drecht; Havik 21 van Grena; Irene S. 21 te Grangemouth; Cu- racou 20 te Fowey; Start 20 te Antwerpen; Dina 20 van Midd- lesborough; Oranje 20 te Ant werpen; Walcheren 20 te Ant werpen. ROTTERDAM, 21 Jan. Aalsum R'dam/W. Afrika 21 te Kribi; Alioth Buenos Aires/R'dam 21 v Vittoria te Ilheos; Almkerk Rot terdam/Australië 22 v. Melbour ne te Sydney verw.; Alpherat R'dam/Buenos Aires 21 v. Rio de Japeiro te Santos; Caltex Leiden (t) Sidon/R'dam 21 100 m. west v. Sidon; Corilla (t) Ummsaid/ Gibraltar v. o. 21 v. Pt. Said; Erinna (t) Singapore/Madras p. 21 Sabang; Friesland Krl R'dam /Indonesië 21 t. h. v. Pt. Sudan/ Aden; Kieldrecht R'dam/Japan 22 Aden verw.; Laertes A'dam/Indo- nesië 21 nm. v. Pt. Swettenham te Singapore: Omala (t) 21 v. Co lombo te Chittagong; Poseidon 21 v. New York te Curacao; Radja 21 nm. v. Tj. Priok/Cheribon; Raki New York/Indonesië 21 v. Damman/Bahrein; Rita (t) 21 nm. v. Singapore te Bangkok; Rondo Calcutta/O. Afrika 21 nm. Oostkust Ceylon verw.; Saparoea 21 v. Novoredondo te Port Am- boin: Tjibantjet Kaapstad/Japan 22 Hongkong verw.; Wonosari Calcutta/Packust 22 Manilla verw.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7