In West-Europa bestaat WIÊÈÈÈÊÈIIÊÊÈ machtige „zesde colonne Bonn acht uitlevering gemakkelijkste procedure 11 Geen ontsnappings meent men in Bonn De prijs van roomboter daalt met 50 cent per kilo Dagblad voor Alkmaar en omgeving Amsterdam zal tunnel bouwen Scheepsramp op de Eems Het proces Oradour Arbitrage Ommelanden Koelhuisboter duurder dan verse De bekende storm De gevluchte oorlogsmisdadigers Sneller dan uitwijzing A-K.U .verkocht Nieuw proces in Ts j echo-Slowakije? Opzienbarende publicatie Friezen naar de N oord-Oost-Polder? De vluchtelingen uit Breda NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs t 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per nfnr week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50: In alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familiebericbten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H N Smits. Bankrelatie: Ned Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59, tel 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar. Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240 Buiten God is l nergens veilig (Vondel) Vrijdag 23 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. 12685 DE BEKENDE STORM is na tuurlijk die van het glas water., en wij moesten wel even aan dat i beeld denken, toen wij kennis i genomen hadden van de rede van de minister van Financiën in de Eerste Kamer en de daarop bij de replieken volgende opmer kingen van de sterk-oppositio- nele heren Teulings c.s. die op tornden tegen het huidige beleid inzake de financiering van de werkgelegenheidspolitiek. De kern van de zaak draait hierom: de regering geeft, bij monde van minister van de Kieft wel te kennen, dat zij zich houdt aan de richtlijn van het nieuwe kabinet in de Troonrede, dat het normale, d.i. het parti culiere bedrijfsleven, bij de be paling der mogelijkheden van kapitaalsinvesteringen voorrang zal hebben, maar wat zal daar in de practijk van terecht komen? N.l. zal bij wijze van spreken de pot, gevuld uit zeer zware belas tingen, niet verdeeld zijn, voor dat het normale, dus het parti culiere bedrijfsleven nog ergens aan toe komt? De regering volgt twee lijnen: werkgelegenheid bevorderen op korte en op lange termijn. De eerste weg is in het algemeen, bij gebrek aan andere tijdige voor bereiding, de weg van de z.g. openbare werkenpolitiek, door kapitaalsinvesteringen van Over heidswege. De lange termijn ook de lange weg is in het bijzonder die van bevordering van de particuliere werkgelegen- heidsbevordering. Nu dreigt echter die weg naar de lange termijn op zichzelf in het algemeen onvermijdelijk, on begaanbaar te worden, indien het plaveisel (het geld voor de beno digde kapitalen) allemaal wordt opgebruikt voor de korte weg. Daar draaide het bij het debat om. En nu heeft de minister wel enige min of meer vage toezeggin gen gedaan, men zou kunnen zeggen, dat v. d. Kieft a.h.w. de hoop heeft uitgesproken, dat er t.z.t. hier of daar nog wel een kans zal zijn dat wat plaveisel „op de kop" getikt kan worden, om de weg voor het normale be drijfsleven enigszins begaanbaar te 'maken, maar geheel bevredi gend leek ons de voorlopige af loop van dit Senaatsdebat toch niet. Temeer niet, omdat weliswaar een beetje muziek gehoord kan worden, in de toezeggingen, die de minister deed, maar de com positie is nog maar erg schets matig, de partituur is nog hele maal niet uit de grondverf geko men. Wij spreken dan ook de hoop uit, dat dit werkelijk een voor lopig debat kan worden ge noemd, en dat wij er langs ver schillende wegen nog wat anders van zullen horen. Niet alleen straks bij de behandeling van de begroting van Economische Za ken, maar ook in het antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Janssen, welke wij precies een week geleden hebben besproken en waarmee dit lid van de Volksvertegenwoordiging inderdaad een noodsein heeft ge hesen. Hebben wij veel te verwachten van het antwoord van de drie ministers, aan wie deze vragen, in de geest als mr. Teulings in de Eerste Kamer sprak, zijn ge steld. Erg groot is ons optimisme niet, als wij letten op hetgeen de minister daarover nu reeds in de Senaat uitliet. Hij sprak over die vragen nogal kleinerend, en men is geneigd te zeggen, dat hij de draagkracht ervan nog niet heeft begrepen. Hij vond het bijv. dwaas, dat drs. Janssen vroeg, of het waar was, dat er al zoveel millioenen zijn bestemd voor openbare werken. Dat kon toch iedereen al weten, zei hij, het zijn allemaal bekende dingen. Maar weet de minister, die zelf vroeger in zijn kwaliteit van Ka merlid ook wel eens vragen heeft gesteld, dan niet, dat er nu een maal een gebruikelijke vorm be staat, om dergelijke vragen in te leiden en dat men soms naar de bekende weg moet vragen, om een verdere weg te wijzen, waar langs men iets te weten kan ko men? Feitelijk is het antwoord op de vragen van drs. Janssen in de Eerste Kamer, voor zover het minister v. d. Kieft betreft, al gegeven. Wij vinden het niet be vredigend, maar zullen het nadere formele antwoord, mede van de andere ministers, afwachten, om te bepalen, of vastgesteld moet worden, dat de aanvankelijk zo krachtige oppositie in de Senaat weer eenstorm in een glas water is geweest.... DE IJSTOESTAND OP HET IJSELMEER De Nederlandse IJsberichten dienst deelt het volgende mede over de ijstoestand op het IJssel- meer gistermiddag 3 uur: Harderwijk, Elburg en Lemmer gaven middelzwaar vast ijs, Sta veren middelzwaar opeengepakt drijfijs; Amsterdam (Pampus), Eemdijk en Nijkerk middelzwaar drijfijs in geul. Muiden had slechts licht drijf ijs, de overige stations meldden blank water. Op het midden van het IJssel- meer was middelzwaar verspreid drijfijs. Kapitein Alvin Rogers vertrok in dit bootje, met buitenboord motor voor een tocht rond de wereld, die, wannee. hij hem kan volbrengen, ten minste drie jaar zal durven. Kapitein Rogers, wiens enige gezellin op deze tocht een rode kat zal zijn, die de naam „Shark Bait" draagt, zal in deze drie jaar 30.000 mijl afleggen. Het eerst gaat Rogers naar Cuba, van daar door het Panamakanaal naar Tahiti. Mouiitbatten naar Turkije VALETTA, 22 Jan. (AP) Admiraal Earl Mountbatten, de geallieerde vlootopperbevelhebber in de Middellandse Zee zal aan staande Maandag per vliegtuig naar Turkije vertrekken voor be sprekingen van 2 dagen met Turkse militaire leiders. Agrarische productie in West-Duilsland verhoogd MAINZ, 22 Jan. (AP) West Duitsland heeft :ijn landbouw- en veeteeltproductie verhoogd tot 11 procent boven net vooroorlogse gemiddelde. In het fiscale jaar 1949-50 moest de republiek 48 procent van haar voedsel invoeren. Dit jaar zal dit slechts 39 procent zijn. BONN, 22 Jan. (A.P.) De Westduitse regering heeft Donderdag te verstaan gegeven, dat uitlevering van de uit Breda ontsnapte gevangenen minder moeilijkheden zou opleveren dan uitwijzing. Uitwijzing is wel een een voudige politie-aangelegenheid, aldus deed men uitko men, doch de Duitse wetgeving maakt het moeilijk om iemand uit te wijzen. Een en ander kwam ter sprake bij een onderhoud dat Donderdag ochtend werd gevoerd tussen de zaakgelastigde van de Nederland se ambassade te Bonn, mr. H. A. Helb, en de Duitse ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken en de staatssecretaris van buiten landse zaken dr. Hallstein. Tijdens het onderhoud werd van Duitse zijde opnieuw de bereid heid van de Bondsregering uit gesproken om de Nederlandse regering alle medewerking te verlenen om de ontvluchten op te sporen, te arresteren en aan de Nederlandse regering over te leveren. Anderzijds werd van Duitse zijde gewezen op de juridische situatie, welke op grond der Duitse wetgeving aan de betrok kenen een aantal rechtsmiddelen biedt, die de procedure der uit wijzing behalve gecompliceerd ook tijdrovend zouden maken. Een uitleveringsprocedure zou echter, zo werd verklaard, ook al ontbreekt tussen Duitsland en Nederland een uitleveringsver drag, betrekkelijk snel tot een beslissing kunnen voeren. Deze beslissing zou evenwel door een Duitse rechter moeten worden genomen en de Duitse regering zou er geen invloed op hebben. De Nederlandse regering zal thans moeten beslissen welke Wijnkelder van Faroek wordt geveild CAIRO, 22 Jan. (A.P.) Van daag zal in Cairo de wijnkelder van ex-koning Faroek ter waar de van naar schatting flOO.OOO worden geveild. Volgens een officiële woord voerder vindt de veiling plaats in het Abdin paleis. 10 millioen aandelen De directie "an de Algemene Kunstzijde Unie N.V. is thans vrij om mede te delen, dat zij aan de firma Lazard Freres en Co. te New York, die deze transactie deed voor zichzelf en voor an deren, onderhands heeft verkocht nominaal f10 millioen nieuwe ge wone aandelen A.K.U. tegen een koers van 136 procent exclusief het dividend over 1952. Overwo gen wordt de notering op de New Yorkse beurs te verkrijgen. Communistische agenten ter dood gebracht TAIPEH, 22 Jan. (AP) Vijf Chinese communistische agenten zijn Woensdag op Formosa ter dood gebracht waardoor het aantal terechtgestelden sedert 27 November tot 73 gestegen is. procedure zij in deze omstandig heden zal verkiezen. Van Neder landse zijde werd bij het onder houd van de gelegenheid gebruik gemaakt om een uitvoerige uit eenzetting te geven van de cri- tische opmerkingen waartoe in Nederland de tot dusver 'waar genomen gang van zaken aanlei ding heeft gegeven. Met algemene stemmen heeft de Gemeenteraad van Amsterdam te half één in de afgelopen nacht, na een debat van precies 10 uur, besloten a) de IJ-oeververbindingen door tunnels tot stand te brengen; b) de technische voorbereiding van de bouw van een autotunnel, volgens het plan van de Dienst der Publieke Werken, onverwijld ter hand te nemen; c) voor het bestedingsklaar ma ken daarvan vijfhonderdduizend gulden beschikbaar te stellen. De met dit plan aanvaarde ruim 1100 meter lange tunnel zal lopen van het Kraaienplein be noorden het IJ, met een gerekte s-bocht naar de Prins Hendrik kade-Foeliestraat en vandaar aansluiten op de z.g. binnenring. Treden geen onvoorziene rem mingen op, dan kan de tunnel over circa acht jaar gereed zijn. Gerekend wordt op een aan zienlijke bijdrage van het Rijk in de enorme kosten van dit werk. Deze kosten worden geraamd op f70.000.000. Tsjechische kringen te Wenen verwachten een nieuw schijnpro ces tegen voormalige communis tische leiders in Tsj echo-Slowa kije. Het te Bratislava verschij nende blad „Prawda" deed ver bitterde aanvallen op twee voor malige staatscommissarissen van de staat Slowakije. Lace Novomes- ky en Dr. Gustav Husaik, die be gin 1951 gearresteerd werd. Zij werden beschuldigd van vergrij pen gelijk aan die, waarvoor ae minister van Buitenlandse Zaken, Clement is terecht stond. Tegelijk met de twee genoemden zullen nog andere voormalige Slowaakse communistische leiders terecht staan. NEW-YORK, 22 Jan. (A.P.) - Er bestaat in West-Europa een machtige „zesde colonne", welke belangrijke strate gische materialen naar de Sovjet Unie smokkelt, zo werd vandaag in een artikel in het tijdschrift Life betoogd. Het artikel is geschreven door David Douglas Duncan, die een half jaar bezig is geweest om zijn materiaal daarvoor te verzamelen. Zes personen verdronken DELFZIJL. 22 Jan. (A.N.P.).— De uit zes personen bestaande bemanning van het Duitse motor schip „Ria Lina" is verdronken toen dit schip in de Oostereems zonk. Vermoedelijk is dit reeds Dinsdag gebeurd. Enige lijken zijn al aangespoeld. De „Ria Lina". een gemoderniseerd en verlengd schip van 325 ton, was op weg van Lübeck naar Emden.' Het hoorde thuis in Haren aan de Eems. GRIEP-EPIDEMIE IN TEXAS In de zuidelijke Ver. Staten heerst een griep-epidemie. In Texas zijn meer dan 200.000 ge vallen geregistreerd. Arkansas heeft het grootste aantal patiën ten, lijdend aan infectie van de luchtwegen, dat het ooit heeft gekend. Men wil door middel van inenting uitbreiding van de epi demie voorkomen. BORDEAUX, 22 Jan. (Reuter). Het Franse Militaire Hof te Bordeaux, dat de uitmoording van het plaatsje Oradour behan delt, heeft Donderdag afwijzend beschikt op het verzoek om de berechting van de twaalf Elzas- sers, die gedwongen waren bij de Waffen-SS dienst te nemen, te splitsen van die der overige negen beklaagden. Het openbaar ministerie wijzig de Donderdag zijn houding, sloot zich aan bij de verdediging en vroeg evenals deze een afzonder lijke berechting van de twaalf „dienstplichtigen". Na een korte onderbreking besloot het hof zijn oorspronkelijke weigering te handhaven. Duncan schreef, dat veel smok- keltransacties afgesloten worden bij een kop koffie in plaatsen als het Café Mozart en het Café Carlton in Wenen. De gesprek ken op deze plaatsen gaan, zo schrijft hij, over de vraag „hoe de bepalingen tegen het smokke len te ontduiken en hoe staal, werktuigmachines en chemische producten of iets anders, dat de Sowjets zouden willen voor opbouw van de strijdkrachten van Stalin uit de Westelijke wereld in de Russische machts sfeer te brengen". „Dit is ofschoon het niet algemeen bekend is één van de grootste problemen in de bui tenlandse betrekkingen, waarvoor de nieuwe regering der V.S. zich geplaatst ziet", aldus Duncan. „John Foster Dulles zal aan het eind van deze maand naar Europa vertrekken als minister van Buitenlandse Zaken met Ha rold Stassen als directeur van het bureau voor de wederzijdse vei ligheid en James B. Conant zal spoedig in functie treden als de Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland. Zij moeten dit bestrijden." Wanneer de communisten iets dringend nodig hebben, dan zijn ze bereid daarvoor fantastische prijzen te betalen, welke „de meest talentvolle speculanten, zwarte handelaars, misdadigers en half-misdadigers, verleid heb ben Rusland te helpen tekorten te overwinnen", aldus het artikel. „Dit gespuis vormt de zesde colonne van Stalin, een klein druk leger van termieten, dat de bar rières wegvreet, welke de Wes telijke landen hebben proberen op 'te richten om hun eigen stra tegische en dikwijls schaarse ma terialen aan het Russische oor logsapparaat te onthouden." (Van onze parlementaire redactie) Vele leden der Eerste Kamer wensen, na de zo geslaagde sa nering van het grote aantal keu- terbedrijven op het eiland Wal cheren, dat gronden in de Noord- Oostpolder beschikbaar zullen worden gesteld aan gardeniers uit de gemeenten in het Noorden van Friesland. Hun land is n.l. besmet door de aardappelmoe heid. 11 nriniDifiiiMi'ii 11 Het bestuur van het C.N.V. deelt ons mede, dat thans zowel van de Algemeen Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond als van „De Ommelanden" het bericht van de definitieve aanvaarding van arbitrage is ontvangen. Voorts is overeenstemming be reikt over de volgende punten: 1. de arbitrerende instantie zal bestaan uit drie personen; 2. de drie arbiters zullen wor den aangewezen door het C.N.V. 3. in een acte zal het besluit tot arbitrage worden vastgelegd; 4. partijen zullen zich verder wederzijds onthouden van alle vijandelijkheden. Het C.N.V. zal thans zo spoe dig mogelijk de bedoelde acte opstellen en de arbiters benoe men, opdat de arbitrale uitspraak binnen de kortst mogelijke tijd zal kunnen volgen en het conflict tot het verleden zal behoren. BONN, 22 Jan. (DPA) Re geringskringen te Bonn hebben Donderdag vastgesteld, dat men tot dusver aan Duitse zijde niet beschikt over betrouwbare gege vens met betrekking tot een „rechtstreekse ontsnappingsweg" tussen de Bondsrepubliek en Nederland. De Nederlandse minister van Justitie heeft Woensdag van een dergelijke route gewaagd, waar langs ook de ontsnapten uit de gevangenis van Breda uit Neder land gevlucht zouden zijn. Naar men in Bonn verklaart, is de Duitse politie een grondig onderzoek begonnen, doch zij heeft tot nog toe geen aanwijzin gen voor de aanwezigheid van geheime vluchtwegen kunnen vinden. De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, dr. Lehr, zal de Nederlandse ambassade in Bonn verzoeken, gegevens met betrekking tot deze kwestie van de Nederlandse politie aan de Duitse autoriteiten ter beschik king te stellen. Het bezoek van Prins Bernhard aan New York Prins Bernhard zal tijdens zijn bezoek aan New York tévens van de gelegenheid gebruik maken een aantal Amerikaanse autori teiten te ontmoeten. Aan berichten volgens welke enkele ontsnapten reeds met valse papieren uit Duitsland vertrok ken zijn, schenkt men te Bonn volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken geen geloof. In elk geval ontbreekt elke aanwijzing in deze richting. Van officiële Duitse zijde wordt het vermoeden uitgespro ken, dat deze berichten slechts in de wereld gebracht zijn om de politie op een dwaalspoor te brengen. De eerste foto van president Eisenhower in functie, achter zijn bureau in de werkkamer van het Witte Huis te Wash ington. Radiografisch overgebrachte foto van Washington naar Londen vandaar uit per tele foonlijn naar Amsterdam. (Van onze parlementaire redactie Naar wij vernemen is de grootliandelsprijs van room boter plotseling gedaald met f 0.50 per kilo, zodat deze prijs thans f 4.40 bedraagt. Voor de consument heeft dit het gunstige gevolg, dat de boter ongeveer 12 cent per pakje goedkoper zal worden en dus f 1.28 zal gaan kos ten. Daarna zal de prijs nog verder dalen en waarschijn lijk komen op f 1.25. De kraamafdeling van het Stadsziekenhuis te Leeuwarden herbergt momenteel de 80.000ste inwoner van die gemeente, welke Woensdag 21 Januari het levenslicht aanschouwde. Dit is het gevolg van het feit, dat België niet meer opneemt. De prijs moest daarom aangepast worden aan de Duitse prijs, ver laagd met invoerrechten. Op de Belgische markt zijn grote voor raden aanwezig. De Nederlandse productie, die zich deze week op een dieptepunt bevindt, zal na Februari sterk oplopen. Intussen ligt de prijs van verse boter thans lager dan die van de koelhuisboter. Zoals bekend werd enige tijd geleden 500 ton koel huisboter op de markt gebracht, die met de grootste moeite ver kocht werd. Het prijsverschil met de verse boter bedroeg slechts 10 cent per kilo. Thans zi.in de zaken geheel omgedraaid en kost de koelhuisboter maar liefst 23 cent meer dan de verse boter. De 500 ton koelhuisboter, die onlangs op de markt gebracht is, verdeeld in vele kleine partijtjes, kon men nauwelijks kwijt raken. Op de 1600 ton koelhuisboter, die onlangs op de markt gebracht is, verdeeld in vele kleine partijtjes, kon men nauwelijks kwijt raken. Op de 1600 ton koelhuisboter, die nog bij het in- en verkoop bu reau voor zuivel (I.V.Z.) ligt op geslagen, zal thans wel niemand meer een bod doen, tenzij het bedrijfschap voor zuivel met de koelhuisboter andere wegen in slaat. Zweden kan vrijer stoken en roken STOCKHOLM, 22 Jan. In Zweden is, na dertien jaar, de rantsoenering van cokes opgehe ven. De stookolie is drie kronen per kubieke meter goedkoper ge worden en pijprokers zullen in Februari verschillende dure En gelse tabakssoorten dertig a veertig procent goedkoper kun nen krijgen. Ook sommige siga rettenmerken worden in prijs verlaagd. BOM ONTPLOFT OP ORAN1ENBURG BERLIJN, 22 Jan. (A.P.) Naar verluidt zijn gisteren op het Russische vliegveld Oraniën- burg in Oost Duitsland bij de ontploffing van een Duitse bom uit de oorlog zeker elf personen om het leven gekomen en meer dan 20 anderen ernstig gewond. Oraniënburg ligt 32 km. ten Noorden van Berlijn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1