De a.s. raadsverkiezing Drehbel ivas een genie Pater van der Burg sprak over zijn missie Agenda Interessante lezing over 17tle-eeuwse Alkmaarder De verzorging van Uw lijn moe! bij „ïfKOUA" zijn Weerklank van de tijdgeest in de Katholieke letterkunde Wie helpt de missionaris aan kleding en gereedschap? DELANA" Pagina 2 VRIJDAG 23 JANUARI 1953 V Aantal raadsleden van 25 op 27 Alkmaar bezit Katholieke club R.K.A.V.V. „TEMPO" Bergen wil scholen namen geven A.R. en C.H.U. vinden elkaar Concert „Vila Nova" INWONERTAL BERGEN Kaasmarkt j. en E. ten Kortenaar Gabriel Smit voor St. Adelbert: Dirigent benoemd WUNEN „YERMA" DOOR HAAGSE COMEDIE TWEE SCHONE KUNSTEN GAAN SAMEN Marktbericht Tuinbouwvereiiiging Zuid St. Pancras DE RALLYE ZAKT NAAR HET ZUIDEN KRING DEN HELDER VAN DE K.V.P. Morgen algemene H. Mis voor Mgr. Dr. Sehaepman DE UITVOERING DER ONGEVALLENWET f 12.600 AAN EREFONDS OUDVERPLEEGSTERS Markt Bar nevel cl TAFELTENNIS maatcostuum confectie-prijs 138.- 148.- 158.- 168.- Ontslag bij het Burgerlijk Armbestuur Zo juist ontvingen wij: een nieuwe collectie Kleuter- en J ongenskleding „DELANA" skibroeken „DELANA" jongensblouses „DELANA" jongens culottes Markt en Beurs beide groeperingen, opdat de ko mende verkiezingsstrijd niet ont sierd moge worden door een on- Reeds in een nabeschouwing over de uitslag van de Tweede Kamerverkiezing in Juni van het vorig jaar hebben wij aan de hand van de cijfers, die daarbij uit de bus kwamen, de mogelijk heden besproken van de komende gemeenteraadsverkiezing. Hoewel natuurlijk de cijfers van een Tweede Kamerverkiezing niet richtinggevend zijn voor een verkiezing van een gemeenteraad hebben wij destijds becijferd, hoe veel zetels de verschillende par tijen in de gemeenteraad, die dit jaar 27 zetels zal gaan tellen, zouden krijgen, indien zij het zelfde aantal stemmen zouden behalen als bij de laatste Tweede Kamerverkiezing Wij kwamen daarbij tot de conclusie, dat de twee erbij ko mende zetels zouden toevallen aan de Partij van de Arbeid en de Kath. Nationale Partij (groep Welter), die bij de Tweede Ka merverkiezing 757 stemmen be haalde en hoewel zij de kies deler (806) niet haalde bij de tweede verdeling volgens de grootste gemiddelden net aan een zetel zou toekomen. Hetgeen dus zou betekenen, dat de Partij van de Arbeid als de grootste partij ter plaatse uit de bus zou komen, terwijl de K.V.P., die sinds jaren de grootste was, op de tweede plaats zou komen. Tot dusver staat nog niet vast, dat de Groep Welter met een eigen lijst zal uitkomen, ofschoon men in die kringen wèl, zoals wij reeds berichtten, het voornemen daartoe koestert. Wij zouden dat betreuren. Vooreerst zien wij geen enkele reden voor de K.N.P. om bij de gemeenteraadsverkiezing met een eigen lijst uit te komen. Dit moge aannemelijk zijn in het Zuiden, waar de katholieken bij gemeenteraadsverkiezingen met diverse lijsten plegen uit te ko men (al valt ook dit niet goed te praten), voor onze plaatselijke gemeenschap lijkt het ons funest. Een van de bezwaren van de K.N.P. tegen de K.V.P is het samengaan met de Partij van de Arbeid. Door met een eigen lijst uit te komen, spelen de aanhangers van Weiter de Partij van de Arbeid in de kaart en bereiken zij, dat deze partij als de grootste uit de bus komt en dus het hoogste woord kan spreken bij de wet houdersformatie. Terwijl nog maar moet worden afgewacht, of ook bij de a.s. ge meenteraadsverkiezing zovele ka tholieke kiezers in hun protest (want zo beschouwden wij hun stemmen op de lijst-Welter in 1952) zullen blijven volharden en ook nu weer hun stem aan een dissidente lijst zullen geven. Wij zijn zo vrij, dat reeds bij voor baat te betwijfelen. Het zou dus kunnen gebeuren, dat de K.N.P. bij de gemeente raadsverkiezing niet aan een ze tel toe zou komen, zodat al de op haar uitgebrachte stemmen als verloren kunnen worden be schouwd, terwijl het dan nog helemaal niet zeker is, dat die 27ste zetel aan de K.V.P. zou toe vallen. Het zou evengoed kunnen gebeuren, dat een der andere par tijen die laatste restzetel zou toe gewezen krijgen Nog enkele maanden scheiden ons van de dag, waarop de can- didatenlijsten moeten worden in gediend. Wij hopen van harte, dat er in de komende weken toena dering moge komen tussen de verantwoordelijke leiders van Volleybal ALKMAAR Sedert enkele maanden wordt in Alkmaar de volleybalsport ook in Katholiek verband beoefend en in die tijd is duidelijk gebleken, dat hier voor voldoende animo bestaat. Dit heeft er toe geleid, dat op een dezer dagen gehouden leden vergadering definitief werd over gegaan tot oprichting van een vereniging, die zal spelen onder de naam R.K.A.V.V. „Tempo". Op de statuten en het huishou- lijk reglement zal zo spoedig mogelijk de bisschoppelijke goed keuring worden aangevraagd. Er werd een bestuur gekozen, dat bestaat uit: P. K. Kootker, Westerweg 37, tel. 3278, voorzit ter; mej. J. v.d. Laarschot, Mun- nikenweg 59 te Oudorp, secreta resse; C. Heddes, Kennemersingel 10, penningmeester; mej. R. Kalb, Corfstraat 35, tel. 2776, 2e penn. m.sse; M. Oosterwijk, Snaar- manslaan 64, 2e secr., mej. G. Tromp, Verdronkenoord 69, tel. 4069 en C. Roobeek, Ropjeskujl 32. De vereniging kan vanzelfspre kend nog nieuwe leden gebrui ken. Liefhebbers kunnen zich op geven bij een der bestuursleden of voor de damesafdeling op iedere Donderdagavond van 710 uur in de gymzaal van de Sint Aloysiusschool aan de Koornlaan en voor de herenafdeling iedere Dinsdagavond, zelfde plaats en tijd. De vereniging zal zich. uiter aard aansluiten bij de N.K.S. en in het najaar tevens b- de Ned. Volleybal-Bond. BERGEN De Gemeenteraad van Bergen zal a.s. Dinsdagavond oun half negen wederom in ver gadering bijeenkomen. Tijdens deze vergadering zal o.a. in behandeling komen de tij dens de laatste vergadering aan gehouden begroting voor het elec- itriciteiitébedryf, evenals het raads voorstel tot aanvulling dér aan- sluitiragsvoorwaarden voor dit be drijf, welik voorstel eveneens werd aangehouden. Verder stellen B. en W. voor om de school' aan het Spaanse Pad te noemen „Van Brederodeschool" en de te bouwen school aan de Kerkedyk „Van Reenensohool". derlinge strijd tussen geloofsg< noten. Wij vertrouwen, dat zulks met goede wil voorkomen zal worden en dat men elkaar zij het na het brengen van weder zijdse offers tijdig zal weten te vinden op een gemeenschap pelijk program van samenwerking wat de plaatselijke politiek be treft. De andere partijen zouden niet ongaarne zien, dat er tweespalt kwam in het katholieke kamp. Wij gunnen ze gaarne een ple ziertje, doch dit genoegen moes ten wij haar toch maar onthou den. Er staan te grote belangen op het spel en wie aan deze twee spalt medewerkt, laadt een grote verantwoordelijkheid op zich. In 1949 behaalde de K.V.P. 36 pet. der uitgebrachte stemmen; in 1950 (Pr. St.) 33,8 pet. en vorig jaar 31.1 pet. Laten wij hopen, dat dit laatste cijfer het diepte punt betekende en dat de K.V.P. dit jaar weer de plaats zal weten te .veroveren, die haar toekomt Fr.O. Op voorstel van de besturen van de afdelingen Alkmaar van de Anti-Revolutionnaire Partij en de Christelijk-Historischc Unie, hebben de ledenvergaderingen van de beide protestants christe lijke partijen besloten bij de ko mende gemeenteraadsverkiezing met een gezamenlijke lijst uit te komen. Lijstaanvoerder is de heer P. v. d. Borden (CHU), als 2 en 3 op de lijst fungeren twee leden van de A.R. parti,j, de heren G. Hoy- tink (evenals de heer v. d. Bor den zittend raadslid) en A. J. C. Huisman. De volgende candidaten op deze gezamenlijke lijst zijn: 4. C. Vennik (CHU), 5. F. G. ter Horst (AR), 6. J. Ringers (CHU), 7. Mr. C. D. Thps (AR), 8. B. Wie- gers (CHU), 9. J. N. Schuurman (AR), 10. A. v. d. Oever (CHU). De lijst zal waarschijnlijk nog tot 20 candidaten worden uitge breid; hierover worden de be raadslagingen voortgezet. De AR partij behaalde in 1949 bij de gemeenteraadsverkiezing 1195 stemmen, de CHU 1167 stemmen; waren zij toen samen gegaan, dan zouden zij met 3 zetels in de raad zijn gekomen, terwijl zij nu elk een zetel be zetten, De laatste restzetel viel in 1949 toe aan de VVD, die daar door op 3 man kwam. Het is te verwachten dat door dit samen gaan van de protestants christe lijke partyen hun fractie 3 leden zal tellen. VRIJDAG 23 JANUARI Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Willie en Joe in Tokio. REX: Aohter kloostermuren. HARMONIE: Mandy. VICTORIA: Ontsnapt aan de guillotine. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af is voor spoedgevallen be reikbaar Apotheek ,.De Be ver", Emmastraat 36, apo theker P. J Meurs. Medische hulp Heiloo, Limmcn en Akersloot: voor het a.s. weekend: Dokter D. W. L. Hoekstra, Kenneimerstraat- weg 380, tel. 3480 - K 2200; GULDEN VLIES: 8 u.: Sohola Publica: Mgr Prof. Dr F. Feron over: „Gestalte van het Katholicisme in Neder land". Zaterdag Hoog water 1.40 en 14.35 u.; Laag water 8.15 en 20.35 u. ALKMAAR Zaterdag 24 Jan. a.s. zal het Alkmaarse Accordeon orkest „Vita Nova" o.l.v. dirigent A. v.d. Wolff concerteren in „Het Wapen van Heemskerk". Zoals gewoonlijk wordt deze concert-avond ook nu weer volle dig door „Vita Nova" verzorgd. Naast bekende stukken ver meldt 'het programma oorspronke- ïyike moderne accordeonmuziek, en uit het klassieke repertoire de beroemde „Watermuziek van Handel". BERGEN In het afgelopen jaar registreerde de gemeente Bergen 200 geboorten en 982 ves tigingen, waardoor de bevolking dus met 1182 personen toenam. Er vertrokken echter 1224 perso nen, terwijl 72 overleden, in totaal dus 1296, zodat de totale bevol king met 114 personen verminder de. Per 1 Januari 1952 bedroeg het inwonertal 9237, welk getal voor 1 Januari 1953 dus moet worden vastgesteld op 9123. ALKMAAR, 23 Jan. Kaas markt. 1 stapel boerenkaas 461 kg 1.95; beursnot. fabr. kaas 1.99; handel stug. Door onze speciale opleiding en jarenlange ervaring kunnen wij U het CORSET leveren, dat uw figuur vraagt MIENT 21 ALKMAAR ALKMAAR Voor „Oud Alkmaar" hield gisteravond de voorzitter van dit oud-historisch genootschap, de heer H. Ringers een lezing over de 17de eeuwse Alkmaarder Cornelis Drebbel, uitvinder en natuurkundige.. In 1572 werd hij hier geboren en op de Koningsweg heeft hy enige jaren geleefd en gewerkt, nadat hij getrouwd was met Sophie Gólzius, de dochter van de Haar lemse graveur van die naam. bij wie hij het graveren had geleerd. Bekend is nog de kopergravure van de stad Alkmaar van de hand van Corn. Drebbel. Door sommigen wordt Drebbel voor een avonturier en een char latan versleten, doch tal van ge leerden, zoals Ir. v. Schagen en de gebr. Metius uit Alkmaar, Con- stantvn Huygens en andere man nen van wetenschappelijke bete kenis, hebben zich met hem inge laten. Door de verkwisting van zijn vrouw kon hij zich in Alkmaar niet handhaven, zodat hij in 1605 naar Engeland overstak. Vooraf had hij op enkele uit vindingen reeds octrooi aange vraagd Hem wordt b.v. de uit vinding van de waterpomp en een schoorsteen toegeschreven. In Middelburg maakte hij in op dracht van het stadsbestuur een pomp aan de Noorderpoort, zoals uit archieven blijkt. In Engeland toonde hu Koning Jacobus zijn perpetuum mobile en raakte verzeild onder de groep technici, die de voorstellingen aan het Hof moesten verzorgen Hu maakte vuurwerk, liet met behulp van zonnestralen een klavecym- bel spelen en bracht via een ca mera beelden op het doek. Toen zijn ster begon te tanen wel licht wegens laster over hem rondgestrooid vertrok hu naar het Hof van Keizer Rudolf I te Praag, waar hij ook enige ti.ia WDoch weer terug in Londen deed hij van zich spreken door een boot te vervaardigen, welke, bemand met 12 roeiers en door hem zelf bestuurd, drie uur lang in de Theems onder water bleet varen. Dat was in 1620. Deze vin ding werd later door velen in twijfel getrokken, doch Dr. Naber uit Hoorn heeft Drebbel op dit punt volkomen gerehabiliteerd en heeft deze onderzeeboot nage maakt en. om te bewijzen, dat Drebbel de geestelijke vader er van was, er ook mee G™ Hoorn) onder water gevaren.: welke proel later door zijn leerlingen is her haald. Een fragment van de boot was ter illustratie aanwezig. Drebbel deed verschillende uit vindingen. o.a. van een nieuwe kleurstof, die bij de lakenwevers ALKMAAR Over dit veel omvattend onderwerp sprak de dichter en journalist Gabriel Smit voor de Alkmaarse afdeling van St. Adelbert. Vooraf gaf hij een verklai'ing van de beide moeilijk te definiëren begrippen: tijdgeest en Katholieke letterkunde. Tot deze laatste rekende hij die let terkundige producten, welke dui delijk de katholieke signatuur vragen. Het met schetsen van de tijd geest had hij wat langer werk. Hij begon met de abstracte schil derkunst als een der uitingen van de hedendaagse tijdgeest te signa leren. De na-oorlogse tijd is zo heel anders, dan wij tijdens de oorlog hadden verwacht. De (schilder)-kunst, in vroe gere tijdperken gekoesterd aan de boezem van de bourgoisie, is thans in bescherming genomen door1 de Staat. De persoonlijke verhouding tussen kunstenaar en kunstbeschermer van vroeger, is een onpersoonlijke verhouding ge worden tussen de kunstenaar en overheid. Een symjitoom van het verschijnsel, dat Kafka in zijn boek „Das Schlosz" zo meester lijk heeft getekend. De onzekerheid, het ongrijpbare noodlot, het angstaanjagende, en de onrust van deze tijd vormen de achtergrond van de romans van hedendaagse schrijvers. De katholieke romanschrijvers, die veelal bekeerlingen zijn, laten ons zien, dat de levenswerkelijk heid heel anders is dan wij veelal denken. Het geloofsleven van hun romanfiguren is nooit normaal, nooit zonder schokken, maar vol crisissituaties, via welke de schrij vers willen doordringen tot het innerlijke geloofsleven van deze figuren. Vandaar de scherpe con trasten, welke zij hanteren; van daar ook, dat deze schrijvers veel bewuster, veel vrijmoediger en critiscber hun meninr neerschrij ven. Dit levert wellicht verlies aan de ene kant op, maar, dan toch zeker ook winst aan de an dere kant. Een verheugend verschijnsel vond spr. het. dat het ergste van dit verschijnsel in de literatuur voorbij schijnt en hij hoopte, dat dit. er op mag duiden, dat er ook in de hedendaagse samenleving iets ten goede aan het veranderen is. Wii geven gaarne toe, dat dit summiere résumé van Gabriël Smits' betoog, een zeer onvolle dige indruk geeft van de leven dige wijze, waarop hij zi.jn cau serie hield. De grondgedachten hieruit hebben wij echter wel weergegeven, al viel het moeilijk hem bij zijn van de hak op de tak springen steeds te volgen. Er volgde nog een aangename dis cussie in aansluiting op de din gen, die Smit gezegd en die hij niet gezegd had. Mr. Leesberg bracht hem dank namens zijn gehoor. Vermelden wij nog, dat vooraf het overleden lid, de heer A. M. Middelhof her dacht werd. De voorzitter felici teerde ook de geestelijk adviseur, Rector Holthuizen met diens be noeming tot Adviseur van de A. K.W.V. en de Federatie van Werkgeversvakverenigingen. In de vacature H. Nolet (Warmen- huizen), die zich niet meer her kiesbaar stelde, werd diens naam genoot. Mr. P. M. J. Nolet uit Bergen bii acclamatie gekozen. Mr. Leesberg bracht de heer No let. die vanaf de oprichting der afdeling bestuurslid was geweest, doch nu zijn plaats voor een jon gere wilde inruimen, dank voor hetgeen hii voor de afdeling had gedaan. BERGEN Tot dirigent van het Bergens mannenkoor en het Brandweerkoor is benoemd de Iheer Bram Keereweer uit Am sterdam. opgang maakte; van verrekijkers en vergrootglazen. In dienst bii de Engelse Marine fabriceerde hij donderbussen (voorloper van de torpedo) en vuurschepen. Toen een zeeslag bij La Roebelle, waar bij van deze vindngen gebruik ge maakt werd, door de Engelse ver loren werd. kreeg hij natuurlijk de schuld. Hij verweet echtei1 de leiding van de Marine de oorzaak van de mislukking te zijn. Nadat hij zün baantje bij de Marine was kwijt geraakt, hield hij zich on ledig bii het droog maken van moerassen rond Londen, waaraon ook andere Hollanders werkten. Zijn pompen bewezen hier o.a. goede diensten. Tenslotte kocht hij zich een bierhuis aan de Theems, waar hij zelf als de uitvinder van de on derzeeboot een bezienswaardig heid was geworden. Daar stierf hij in 1633. De heer Ringers, die van dit bewogen leven van de Alkmaar- dier een levendige schets gaf, gaf als zijn mening te kennen, dat Drebbel een genie, althans een man van betekenis was. En als de stadsregeerders destijds niet alleen vooruit, doch ook even achteruit hadden gezien, zouden zij wel een belangrijker straat naar deze geniale zoon van Alk maar hebben genoemd. Advertentie ssz ALKMAAR Naar aanleiding van de pre mière van „Yerma", tragisch ge dicht in drie bedrüvcn (6 tafe relen) van Federico Garcia Lorca in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag, waaraan o.m. medewerkten Elisabeth Ander sen, Frans v.d. Lingen, Ann Ha- sekamp, Willy Haak, Marie Meunier. „Het Binnenhof" schreef o.a.: Elisabeth Andersen als ontroe rende Yerma. Kern prachtig ge speeld. Cees Laseur heeft ge zorgd voor een vaak bewonde renswaardige mise en scène. Hij heeft het eigenlijke drama prachtig zijn totale waarde ge geven. Elisabeth Andersen was van het begin tot het einde, met slechts een enkele hapering, vol gloed en obsessie, Yerma. Zy bleef echter steeds menselijk, speciaal in de scène met de jonge Maria, door Ann Hasekamp een voudig en met hartelijkheid ver tolkt. .Dat er een sterke drama tische kern in zit heeft Elisa beth Andersen volledig bewezen. Jurriaan Andriessen zorgde voor bescheiden, dienende mu ziek, Noni Lichtveld voor mooie costuums en décors, die de eer ste vier bedrijven en in het laatste goed deden. Het applaus aan het slot was ovationeel. En ook nog 'n toegift.... AKERSLOOT Zondagavond kan men voor het eerst in de Akersloter geschiedenis oip één avond genieten van twee schone kunsten ral. 'n Koorconcert en een toneelstuk. De .gecombineerde ko ren van Akersloot en Uitgeest (beide o.l.v. de heer Alb. Louwe uit Beverwijk) zingen tezamen enikele wenken van grote mees ters, vierstemmige volksliedjes en operaimelodieën. De toneelver. „St Willibrordus" presenteert het to neelstuk: „De Moderne Huis knecht". Omdat echter alle grote dringen uit drieën bestaan, spe len 'bovendien nog de mondorgel- virtuozen „De Sunfields" op hun mondharmonica's. Ongetwijfeld is deze avond aller belangstelling waard en wij kun nen een bezoek hieraan dan ook van harte aanbevelen. HEILOO. Katholiek Heiloo heeft voldaan aan de wens van Pater van der Burg; in vrij gro ten getale is men opgekomen voor de lezing met lichtbeelden die hij in het Brunogebouw hield. Overvloedig was het materiaal, dat hii zijn toehoorders voorzette en men heeft daaruit ondubbel zinnig kunnen opmaken, met hoeveel moeilijkheden een Mis sionaris te kampen heeft in een Missie-parochie, die groter is dan geheel België en die hii met slechts één collega moet bewer ken. Zijn Missie is tenminste 250 KM verwijderd van de spoorweg en de grotere verkeerswegen, die in de rimboe als het dichtsbii- ziinde centrum van beschaving gelden. Als het belangrijkste van de gehele lezing, welke Pater van der Burg binnenkort ook in an dere dorpen in de omtrek hoopt te houden, dient men te beschou wen zijn dringende bede om hulp: kleding en gereedschappen voor zijn negers en zijn missie statie. Het is moeilijk aan te ne men, dat de katholieke bevolking van Heiloo. Alkmaar en omstr. niet een grote partij eenvoudige kleding en tweedehands gereed schappen (alle soort is welkom, van landbouwgereedschappen tot timmer- en smeedgereedschap toe....) zou kunnen opbrengen. Iedere huismoeder houdt er een lappenmand op na. Al kan er van een lapje maar een broekje voor een jongen van zes jaar gemaakt worden, dan is het al welkom. En de kleur doet niets terzake. De negers vinden het prachtig, om in de vreemdsoortigste kle- dijen rond te bavianen Wat Pater v. d. Burg over ziin Missie en over de eigenaardige gewoonten en opvattingen van de negers kon vertellen, was on gemeen boeiend, reden, waarom wii de katholieken van andere dorpen, waar Pater van der Burg straks hoopt te komen, aanspo ren, die causerie te gaan bezoe ken. Voor Europeanen, die in de beschaving van een door en door georganiseerde wereld leven, is het wel eens goed te worden ge confronteerd met de schokkende wantoestanden, die op velerlei gebied onder de negers heersen, wantoestanden, die door henzelf nog niet eens als zodanig worden beschouwd, omdat zij die van ge slacht op geslacht hebben gekend. Om een voorbeeld te noemen is de sterfte onder de kinderen tot vijf jaar 75 a 80 pet., enkel en alleen tengevolge van ziekten, sociale en hygiënische wantoe standen, die in Europa stormen van verontwaardiging zouden op wekken. doch die daar onder duizenden en duizenden negers als betrekkelijk onontkoombaar en welhaast vanzelfsprekend worden aanvaard en ondergaan. Men moet deze lezingen dan ook mede beschouwen als een aan leiding. om zich als goed katho liek nog weer eens te bezinnen op de absolute verantwoordelijk heid. die een bezit t.a.v. 't katho lieke beschavingswerk in Afrika, waarvoor ook van ons offers wor den gevraagd. NOORDSCHARWOUDE, 23 Jan. 1900 kg peen: B 11.40, C 1.0.00; 1300 kg kroten A afw. 9.00; 15.000 kg uien 26.1026.80, grote 26.00 2.30, drielingen 32.00—34.00; 70.000 6kg rode kool 7.007.30; 19.000 kg gele kool .507.30; 4.000 kg groene kool 7.6011.00; 11.000 kg deense witte 6.008.20; 105 kg spruiten 29.0033.00. ST. PANCRAS In Café Spoorzicht werd Woensdagavond de jaarvergadering van de Tuin- bouwvereniging Zuid gehouden. De voorzitter, de heer J. Bijpost, zei de dat het afgelopen jaar niet ongunstig is geweest. Opbrengst en prijzen waren bevredigend, doch met de afzet van late kool gaat het thans niet naar wens, vergeleken bij de voorraden. In gekomen was een verzoek van de vissersvereniging te Langedijk om het viswater te pachten voor 1.per jaar. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur werd dit verzoek afgewezen. Aan de heer B. Frederiks wordt ont heffing verleend tot betalen van jachtrecht tot een bedrag van 17.50. Het bestuur van de On- derwijsvereniging op Tuinbouw gebied verzocht een extra bij drage van fl.per lid en vroeg daartoe de contributie met ƒ1. te verhogen en dit bedrag gelijk met de contributie te innen. Het verzoek werd afgewezen. De afd. telt thans 56 leden. De totale omzet in 1952 was ƒ291.729.23. In 1951 was dit be drag 249.425.63. Bij de leden der afd. waren nog aanwezig 41 wagons gele kool. 26'/; wagon Deens witte kool, 6 K> wagon rode kool, 1 wagon peen en 5000 k.g. uien. De ontvangsten over 1952 be droegen 1285.49, de uitgaven 943.78. Kassaldo ƒ341.71. Op voorstel van het bestuur werd goedgevonden de bestuurs verkiezing een jaar uit te stellen. De voorzitter zei, dat het in het uitzonderingsgebied Vroner- meer. waar de vereniging toe stemming heeft elk jaar aardap pelen te verbouwen, voorkomt dat daar enkele kleine stukjes met latere soorten die moeilijk voor 20 Juli kunnen worden ge rooid worden aangetroffen. Al is dit misschien voor eigen gebruik, toch moet hij met klem aandrin gen dit na te laten daar men an ders de kans loopt, dat de speciale vergunning wordt ingetrokken, wat voor de vereniging een groot onheil zou betekenen. De Rallye Monte Carlo zakt ge leidelijk aan af naar het zuiden. Het weer was gisteravond rond de Belgisch-Franse grens goed, hoewel op sommige plaatsen de mist geen hoger snelheden dan 8 a 10 km per uur toeliet. Ook gisteren gebeurden er weer ongelukken in deze monsterrit. In de buurt van Maubeuge reed de Jaguar van de Engelse equipe Bradnack-Heath-Bosheir tegen een boom. De bestuurder. Bos- heir, werd zo zwaar gewond, dat hii waarschijnlijk een been zal moeten missen. De Deense equipe Johansen, die te Hamburg wegens te vroeg verschijnen 220 straf- punten opliep, kwam nabij Reims met een tegenligger in botsing. 99 Van de 103 equipes, die in Glasgow zijn gestart, zijn op tijd de Pariise controle gepasseerd. De Engelsman Pilgrim, die hier met vertraging doorkwam, kreeg niet minder dan 840 strafpunten op zijn boekje, maar hij dacht niet aan opgeven! Van de in Monte Carlo gestarte deelnemers lagen er in Parijs nog 79 in de strijd. Drie Stockholmse ploegen kwamen niet in Parijs aan. De 14 equipes uit Oslo arri veerden alle op tijd. De elf teams uit Palermo doen het rustig en goed. Geen enkel incident is nog van hen gemeld. Bii het binnendringen van het hoogland van Auvergne begon nen in de afgelopen nacht de moeilijkheden. Op verschillende punten en vooral in de bochten waren de wegen beijzeld. De rij ders bleven dichter bij elkaar en waren voorzichtiger Er werd druk zand gestrooid. vergadering in Alkmaar ALKMAAR De Kring den Helder van de K.V.P. houdt mor gen. Zaterdag, des middags om twee uur in de grote zaal van hotel ..Victory" een algemene vergadering. Daar zou lt.-kol. Fens spreken over Nederland en de West-Europese defensie. De heer Fens is evenwel wegens ziekte verhinderd en ziin plaats zal worden ingenomen door luit- kol. J. J. Visch uit Bussum. de tweede militaire specialist van de Katholieke Kamerfractie. Verder staan er enige andere belangrijke punten op de agenda, o.a. bespre kingen van enkele ingrijpende voorstellen voor de a.s. Partij raad. ALKMAAR Wij herinneren op verzoek van het afdelingsbe stuur van de K.V.P. aan de H. Mis tot intentie van de nagedach tenis van mgr. dr. H. J. A. M. Sehaepman. welke vanwege de K.V.P. morgen. Zaterdag, om kwart over acht in de Dekenale Kerk aan het Verdronkenoord wordt opgedragen. Dit geschiedt in verband met de 50e herden king van Schaepman's sterfdag. Van de regering zijn op korte termijn geen voorstellen te ver wachten, waarbij de uitvoering der ongevallenwetten wordt over gedragen aan de vakbedrijfsver enigingen. Hierby moet een uit zondering worden gemaakt voor de Land- en Tuinbouwongevallen- wet. De uitvoering dezer wet ligt reeds grotendeels in handen van de bedrijfsvereniging voor het agrarisch bedrijf. De wet zal nu zodanig worden gewijzigd, dat ook het restant onder de bedrijfs vereniging komt te vervallen. Dat de regering nog niet van plan is, op soortgelijke wijze de ongevallenwet 1921 te wijzigen, hangt samen met het feit, dat de nieuwe bedrijfsverenigingen eerst sinds kort de uitvoering van de werkloosheidswet hebben te be hartigen en daarenboven per 1 Januari 1953 zijn belast met de uitvoering van de ziekte- en kin derbijslagverzekering. Ongetwyfeld zal dit in de eer ste tijd nog wel verschillende moeilijkheden met zich brengen. De minister acht het niet juist, dat deze organen op korte ter mijn ook nog met een zo omvang rijke en moeilijke taak als de uit voering van de ongevallenwet 1921 te belasten. De vertegenwoordiger van de Nederlandse Antillen in Neder land, mr. N. Debrot, heeft he denmiddag in het Sint Elisabeth Gasthuis te Haarlem aan de voorzitter van het werkcomité van het Erefonds voor oud-ver pleegsters, dr. P. Heeres, drie cheques overhandigd tot een to taal bedrag van f12.600 als re sultaat van een inzameling, die op Curacao en Aruba is gehou den. BARNEVELD, 22 Januari. Pluimveemarkt: Aanvoer ca. 22 duizend stuks. De handel was redelijk. Er was naar oude kip pen en N.H. bl. kuikens meer vraag dan vorige week. Prijzen: Oude kippen f 22.20, zware N.H. bl. kuikens f 22.15, lichte kuikens van 1013 ons f 2.202.30; alles per kg, overige per stuk: oude hanen f 3.505; oude eenden f 11.75; tamme konijnen f 36. Eierenmarkt: Aanvoer ca. 900 duizend stuks. Handel vlug. De prijzen stegen wederom, wat z'n oorzaak vond in betere export mogelijkheden. Prijzen: f 14.90 16; algemene prijs f 15.20 per 100 stuks, kiloprijs f 2.53. Eierenveiling: Aanvoer ca. 750 duizend stuks. Handel vlug. De prijzen: eieren 55-60 gram f 14 15.06; eieren van 60-65 gram 15.2316.01, alles per 100 stuks. IV eersvertrnchi'ns medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond (op gemaakt te 10 uur): ZELFDE WEERTYPE Zwaar bewolkt met plaatselijk mist. maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht in het Zuiden plaatselijk lichte vorst, overigens weinig verandering in temperatuur. Richard Bergmann komt demonstreren Op Donderdag 19 Februari zal de oud-wereldkampioen tafelten nis Richard Bergmann een de monstratie geven. Het is de Hel ders® tafeltennisvereniging IVA gelukt deze crack die sleohts drie dagen in Nederland zal verblij ven naar Den Helder te laten ko men. Hoogstwaarschijnlijk zal de Engelsman uitkomen tegen de Nederlandse kampioen Cor du Buy. f Advertentie) Een tegen Zie étalage! OUDORP Mej. M. Schermer heeft in verband met haar gevor derde leeftyd en om gezondheids redenen per 1 Januari jl. ontslag gevraagd als lid van het Burger lijk Armbestuur te Oud-oip. Een zeer verdienstelijk lid gaat hier mede deze instelling verlaten. Ge durende 18 jaren iheeft zij deze functie oip voorbeeldige wijze ver vuld. Zij was niet alleen een goed bestuurslid, maar vervuld van liefde voor haar evenmens, was zij de hulp en pleitbezorgster voor degenen die hulp en steun nodig hadden. Wegens ziekte zal het officiële afscheid op nader te be palen datum plaats hebben. 'Advertentie' •>1 in marine en bruin Leeftyd 312 jaar Q QP 3 jaar ö.öw in uni en gestreept diverse tinten Leeftijd 4—14 jaar Q cp 4 jaar Ö.ÜU met ceintuur en ringsluiting in marine en «bruin Leeftyd 412 jaar 11 pc 4 jaar Il.Ow LANGEDIJK. 23 Jan. Aan gevoerd: 10.000 kg rode kool I 7—11.20: II 7—7.60; 4500 kg gele kool I 6.50—7.50; 7000 kg groene kool 1414.30; 80.000 deense witte kool 6—8.20; 5000 kg uien 27.30 —38.50: grof 26.40—26.90; driel 29.10—30.10; 7000 kg peen B 11.30 —12.50; C 9.50—10.10; 300 kg bie ten A 11.4011.50; 900 kg sprui ten 2338: 700 kg witlof I B 40 —42. AVENHORN, 22 Jan. Aven- horn en Omstreken". 1300 kg spruitkool 1528; 9000 kg rode kool 712.70; 5000 kg gele kool 6.508.20; 3000 kg groene kool 7.5012.90; 38.000 kg uien: grove 24.60—26.20, gewone 27.00—28.30, driel 33.00—35.20, nep 30.00—37.00; 82.400 kg bieten, rond; I 11.40 12.20, II 9.70—10.90, III 4.80—5.30, modjo 5.507.40; 64.000 kg peen: II 3.40—11.80, III 7.80—10.60, IV 6.50—8.20. GROOTEBROEK 22 Januari 47.500 kg Uien. grof 24.4026.30; middel 26.00—27^0; driel. 31.20— 32.70; 650 kg spruiten 21.0024.00; B 15.0017.00; 4000 kg rode kooi 7.70—8.50; 8000 kg groene kool 10.40; afw. 8.109.90; 200 stuks bloemkool stek 11.00. WARMENHUIZEN, 23 Jan. 2000 kg gele kool f 7.50—7.90; 40.000 kg rode kool f 7-11.70; 13.000 kg witte kool f 67.30: 800 kg groene kool f 8.90; 2000 kg uien f 28.3028.50. PURMEREND. 21 Januari Bevelanders, middel 1113; wit lof 30—47; rode kool 713; witte kool 6; groene kool 816; spruit kool 2054; boerekool 1025 per 100 kg; sla 13; per 100 st.: andij vie 45105: rode bieten 713; gare bieten 1417; winterpeen 8 14; waspeen 1020; uien 19 27: prei 1638. Appels: brabantse bellefleur 412; bismarek 8: bramley seedling 46.50; goud- reinette 730; gron. kroon 312; jonothan 634; laxton superbe 1445; pres. v. engeland 831; zoete campagner 1023. Peren; man 618: kamperveen 310; wint.erlouwtje 815; winterjan 514; zwijndr wynpeer 57, al les per 100 kg.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2