Premier Otto Grotewohl ook op cle zuiveringslijst? Protest tegen humanistische activiteit Meer bouwvolume voor scholen verwacht Financiën en Economie VW PUZZLE Internationale Bidweek voor vandaag Katholiek Bureau' adresseert aan leden van de Eerste en Tweede Kamer Griep?*n MijnharJtj'e Q programma Slech ts weinigen voelen zich in Oost-Berlijn veilig Zuivering in de C.D.U. Stop dat branden op Uw maag! Beursoverzicht EEN ZONDAGSKIND „-JUAG 23 JANUARI 1953 i' i' i i' "*1 Ook nu, in het koude jaargetijde weet de vierling Good zich best te amuseren. Ge kleed in nopjes-speél- broeken en streepjes- jumpertjes, vertonen ze op straat hun „springkunst" en ze vermaken zich er uit stekend mee. Van links naar rechts: Jennifer, Bridget, Eli zabeth en Frances. HUMANISTISCH VERBOND VAN MISLEIDING BESCHULDIGD HET KATHOLIEK BUREAU voor Maatschappelijk en Cultu reel Overleg, gevormd door de Katholieke Actie in Nederland, de St. Adelbertvereniging, de Al gemene Katholieke Werkgevers Vereniging, de Kath. Nederland se Boeren, en Tuindersbond, de Nederlandse Kath. Arbeidersbe weging. de Nederlandse Kath. Middenstandsbond, de Werkne- mende Middenstand, heeft een advies gericht aan leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal, waarin princi pieel stelling wordt genomen in zake de humanistische activiteit van tegenwoordig. Hierin wordt o.a. gezegd: „De toenemende mate. waarin de Burgerlijke Overheden aan het streven van het Humanis tisch Verbond in Nederland tege moet komen, vervult de katho lieke maatschappelijke en cultu rele organisaties met ernstige zorg. Zij hebben daarbij het oog op verscheidene vormen van Overheidsbemoeiing, o.m. het le ger, de D.U.W.-kampen, de ge vangenissen en het „sociaal cul turele" werk onder de werklo zen. „Omtrent de goddelijke zaken zijn de katholieken in dogmatisch opzicht strikt onverdraagzaam en wijzen zij iedere Godsontkenning, ook in het maatschappelijk be stel, af als allerfundamenteelste dwaling. „In. maatschappelijk opzicht meent het Katholiek Bureau dat A rlvertentip de katholieken in onze veelvor mige Nederlandse samenleving uit Evangelische motieven een houding past van strikte ver draagzaamheid ten aanzien van die bonafide bevolkingsgroepen, welke een minderheid respecteren derhalve ook ten aanzien van het Humanistisch Verbond. „Dit neemt eehter niet weg, dat het Humanistisch Verbond in tweeërlei opzicht door haar op treden een misleidende indruk wekt. „In de eerste plaats doet het Humanistisch Verbond het voor komen, alsof het verzorger is van „culturele belangen" en kondigt het zich onder soortge lijke termen ook bij de Over heid aan. terwijl het in werke lijkheid de bedoeling heeft op de wereldbeschouwelijke grondslag van het a-religieuze humanisme geestelijke leiding te geven aan hen, voor wie persoonlijk de godsdienst voor het maatschap pelijk leven zonder betekenis is, een leiding derhalve, die het Ver. bond in hetzelfde vlak plaatst als de kerk. „In de tweede plaats werpt het Humanistisch Verbond zich op als vertegenwoordiger van alle buitenkerkelijken, terwijl in wer kelijkheid onder deze bevolkings groep zeer velen zijn, die geen enkele geestelijke verwantschap hebben met deze vereniging. „Het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg protesteert met klem te gen deze misleidende voorstel ling van zaken en verzoekt de Kamerleden dan ook bij voort during met nauwlettende ge strengheid toe te zien, dat steeds door de Regering en door de mi litaire en burgerlijke autoritei ten wordt gevergd, dat het Hu manistisch Verbond zich overeen komstig zijn werkelijke bedoe ling aankondigt en wórdt aange kondigd, en dat het Humanistisch Verbond steeds wordt beschouwd als de vertegenwoordiger uitslui tend van hen. die persoonlijk de betekenis van God voor de sa menleving ontkennen en zich tot dit Humanistisch Verbond hebben bekend. „Het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg verzoekt voorts, nimimer toe te staan, dat het Humanis tisch Verbond met hulp, instem ming of dulden van Regerings zijde. zich opwerpt ais de gees telijke verzorger van de buiten kerkelijken in het algemeen." ZATERDAG 24 JANUARI 1953 HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.13 Gram. muz.; 7.30 Idem; 8.00 Nieuws en weer-l berichten; 8.18 Gram. muz.; 8.30 Idem; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram. muz. (9.359.40 Wa terstanden); 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld", causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven; 11.35 Strijktrio; 12.00 Gram. muz. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmede- delingen); 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Hawaiian- muziek; 13.50 Radioweekjournaal; 14.15 Muziekvereniging; 14.40 Boekbespreking; 15.00 Gram. muz.; 15.30 „Van de wieg tot het graf"; 15.45 Gram. muz.; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamerorkest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Dansmuziek; 18.50 Draai- orgelmuziek; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 „300.000 en meer", toespraak; 20.20 Gevarieerd pro gramma; 21.50 Socialistisch com mentaar; 22.05 Lichte muziek; 22.30 Uitslag Kerstprijsvraag; 22.40 „Onder de pannen", hoor spel; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram. muz.; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram. muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gram. muz.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram. muz.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram. muz.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. muz.; 12.00 Angelus; 12.03 Promenade orkest (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen)12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Symphonette orkest en solisten; 13.55 Gram. muz.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram. muz.; 14.20 Engelse les; 14.40 Amateurprogramma; 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.55 Strijkorkest en soliste; 16.30 De schoonheid van het Gregori aans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Journalis tiek weekoverzicht; 18.25 Zeeuws programma; 18.40 Regeringsuit zending: „Zoeklicht op de Wes terse defensie"; 19.00 Nieuws: 19.10 Gram. muz.; 19.20 Parle- mentsoverzicht; 19.30 Gram. muz.; 20.40 „100 Jaar Kromstaf"; 21.00 Gevariëerd programma; 21.50 Actualiteiten; 22.00 Lichte muziek; 22.30 Wii luiden de Zon dag in! 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.30 Af scheid Karei Lotsy; 23.3024.00 Gram. muz. (Van een onzer verslaggevers.) Naar wij vernemen is het niet onmogelijk, dat het bouwvolume voor scholen voor 1953 iets ver groot zal worden. Over de ver groting van dit bouwvolume, «Jat aanvankelijk was vastgesteld op 77 millioen gulden voor 1953, zijn reeds besprekingen gevoerd tus sen vertegenwoordigers van de ministeries van Wederopbouw en van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Deze besprekingen hebben tot een voorstel geleid, dat. als wii goed zijn ingelicht, neerkomt op een betrekkelijk geringe verho ging van het bouwvolume. Een beslissing is nog niet genomen. De verhoging van het bouw volume voor scholen houdt ver band met de plannen om het aan tal van de in 1953 te-bouwen wo ningen van 55.000 tot 65.000 op te voeren. Deze vermeerdering van het bouwvolume voor de woning bouw wordt gehanteerd als een middel om de werkloosheid te bestrijden. f 80 millioen aan bouwvolume (bouwvolume is het totaal van de bouwkosten) is hiervoor reeds beschikbaar ge- I steld. Waarschijnlijk zal dit Veemarkt Delft DELFT, 22 Jan. 8 Runderen 73 nucht. kalveren, 4 schapen, 1 geit. Prijzen vare koeien van 550 925: nuchtere kalveren van 40 50: runderen per kilo slacht ge wicht van 2.402.60. Handel ge willig. INTENTIE VOOR ZATERDAG 24 JANUARI; Bekering van Joden en Mohammedanen. Vele, ook onder de meest be gaafde, Joden hebben Christus als de Messias erkend. Maar het Joodse volk in zijn geheel blijft vasthouden aan het Oude Testament. Het Jodendom is verdeeld in liberale en ortho doxe Joden en deze verdeeld heid heeft politieke redenen en gevolgen. Het Zionisme zoekt in Palestina een tehuis voor de Joodse natie. Dit na tionalisme noodzaakt de Joden tot een misschien nog grotere isolering dan waarin zij ooit geleefd hebben. Wanneer zul len zij eens de vrijheid der kinderen Gods kennen in het chistendom? De Mohamme danen erkennen Christus als de Profeet van Allah, maar Zijn Godheid is hun onbe kend. Hun godsdienst is een gesloten levensbeschouwing, als het ware hun nationalisme, dat het gehele Middenlandse Zee bekken zou kunnen afsluiten Zij missen het universalisme, waardoor de katholieke be schaving zich de resultaten van de Middeleeuws-Mohamme daanse wetenschap kon eigen maken. Beide nationalismen krijgen slechts betekenis voor de ene wereld in haar gebon denheid aan de universele Kerk. bouwvolume net toereikend zijn voor de bouw van 5000 woningen, onlangs mogelijk geworden door een verhoging van de premie regeling voor de particuliere bouw met f 20 millioen gulden. KRUISWOORD P.A. 20201. Horizontaal: 1. pi. in België 3. familielid 6. bevel 8. behoeftig 10. voorzetsel 11. klein baardje 12. bijwoord 14. pers. vnw. 16. uitroep 17. bekende .motorraces in Assen 18. winst 19. bijwoord 20. landbouwwerktuig 21. anonymus 23. web 25. hoofddeksel 26. soort papegaai 28. tennisterm 30. fel; er,g 31. rivier in Nederland 32. vervoermiddel Verticaal: 1. deel van een boom 2. familielid 4. familielid 5. solozang 6. zanignoot 7. bijdehand 9. pers. vnw. 10. rijgsnoer 13. verschil tussen bruto en netto 15. bar 16. kip 20. insecteneter 22. akelig 24. spil 27. .romeinse rijk 29. voorzetsel 30. uitroep van walging Oplossing nr. 156 Horizontaal: 1 overal, 5 spin, 8 net, 9 wei, 10 diamant, 12 r.i., 14 pel, 15 o.t„ 16 nek, 19 Vara, 22 n.e., 23 er, 24 Loki, 27 leb, 29 ade, 30 alp, 32 nar, 34 tel, 35 aar, 36 dra 37 op, 38 es, 40 nerf ,41 stroop. Verticaal: 1 Odor, 2 end. 3 rei, 4 atap, 5 sen, 6 pit, 7 nectar, 9 wal, 11 mes, 13 in, 15 or, 17 enkel, 18 kei, 19 vel, 20 arend, 21 blaten, 25 ode, 26 sla, 28 bar, 30 aap, 31 pret, 33 raap, 37 of, 39 sr. Italiaanse Opera houdt weer tournee De Italiaanse Opera, de „Com- pagnia d'Opera Italiana" zal in Februari en Maart opnieuw onder leiding van Meijer Hamel een tournee door ons land maken. Er zullen 25 voorstellingen worden gegeven van „Lucia di Lammer- moor". Dit werk van Donizetti is sinds tientallen jaren niet in Nederland uitgevoerd. De voor stellingen worden gegeven in 25 steden. Ook nu weer zal Maestro Gino Barsanti de muzikale leiding heb ben. Magda Piccarolo zingt de titelrol. Fredv Salten is belast met de muzikale voorbereiding. In besloten Philipskring is gistermiddag het Isotopenlaborato- rium van de N.V. Phïlips-Roxane in gebruik genomen. Dit laboratorium is gehuisvest in het gebouw van het Instituut voor Kernphysisch Onderzoek te Amsterdam. Het vormt het centrale punt waar de radio-actieve isotopen, die eensdeels betrokken worden van de Noors-Nederlandse kernreactor te Kjeller, andersdeels van het Philips Cyclotron in het Instituut voor Kernphysisch Onderzoek, geschikt gemaakt worden voor verschillende medische wetenschappelijke en technische toepassingen. Westelijke waarnemers in de Oostelijke zone van Berlijn, die reeds enige tijd geleden vernomen hadden, dat pre mier Otto Grotewohl waarschijnlijk op de zuiveringslijst is geplaatst, hebben zich gisteren afgevraagd hoe het met hem is gesteld. Grotewohl heeft namelijk de plechtighe den der Lenin-herdenking, die Woensdag werden gehou den, niet bijgewoond. Hij was de enige vooraanstaande figuur van het Oost-Duitse regiem, die afwezig was. moeten er van. worden door drongen. dal een „pacifistische" houding ten aanzien van de op bouw van een leger in Oost- Duitsland niet is gewenst. De leden moeten verder alle acti viteit ton bate van de vijand, die bedreven wordt door be stuursleden en leden van de partij, aangeven, niet alleen bij de leiders maar ook bij de po litie, aldus de resolutie. Inmiddels wordt verder ge meld. dat de gebeurtenissen in de oostelijke zone een sfeer heb ben gewekt, waarin weinigen zich veilig voelen. De weinige joden, die Oost-Duitsland nog telt, zou- De Oost-Duitse Christen-De mocratische Partij heeft gisteren besloten een drastische zuivering in haar gelederen door te voeren. Het partijbureau maakte bekend, dat de oude lidmaatschapskaarten tegen nieuwe moeten worden in geruild. Bij deze manoeuvre zul len waarschijnlijk vele leden worden geroyeerd. Met deze zuivering wil het bestuur van de C. D. U. het prestige van de partij in de ogen der Russen en het Oost-Duitse regiem versterken. Want de ar restatie van de vice-president Dertinger, die van spionnage voor het Westen beschuldigd wordt heeft dit prestige geen goed gedaan. In een resolutie van het be stuur van de C. D. U. wordt gra fisch aangetoond dat de partij vele leden telt die het niet in alles met «ie communisten en Rusland eens zijn. Deze elemen ten moeten worden verwijderd, zo gaat de resolutie verder. Ook moeten de leden er aan worden herinnerd of liever zij Advertentie) Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen pro bleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt: ze smaken lekker en fris. den allen voornemens zijn naar het westen te vluchten. Woens dagavond zijn opnieuw 26 joden in West-Berlijn aangekomen, het geen 't totaal sinds Maandag op 78 en van de afgelopen weken op 350 brengt. In de laatste 24 uur zjjn ook 14 man van de volkspolitie naar het westen ge vlucht Het rijk benadeeld voor dertig mille De Haagse Rechtbank heeft de accountant J.S. veroordeeld tot 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. S. had als lid van het bouw- en exploitatiebureau „De Wederop bouw", dat een aantal werken voor militair gezag en de marine uitvoerde, valse rekeningen inge diend en zo het rijk benadeeld voor 30.000. De officier had één jaar geëist. Verdachtes medewer ker J. Th. van V., die voor hem het contact met de overheid had gelegd, en tegen wie zes maanden was geëist, werd vrijgesproken. Drie jaar voor handel in valse dollarbiljetten De Rotterdamse rechtbank heeft de 52-jarige koopman J. K. uit Den Haag, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. K„ die voor de 21e maal terechtstond, werd ervan verdacht valse Ame rikaanse honderd-dollard-biljet- ten in voorraad te hebben gehad. Ook zou hii een of meer van deze biljetten, waarvan hem bekend zou zijn dat ze vals waren, heb ben afgeleverd aan een ander, die voor verdere verspreiding zou zorgen. De eis was een gevangenisstraf van drie jaar en 6 maanden. De 54-jarige kunstschilder T. R. uit Den Haag. die tegen betaling van Nederlands geld twaalf valse honderddollarbiljetten zou heb ben geleverd aan een zekere van Rosmalen, werd conform de eis tot een gevangenisstraf van twee iaar veroordeeld. Uitvoer van kaas in 1952 op record niveau De Nederlandse vereniging van kaasexporteurs verwacht op grond van de cenfers van het C. B.S. over de eerste tien maanden van 1952, dat in dit jaar voor het eerst sinds 1933 de uitvoer van kaas de 75.000 ton overschreden heeft. In 1951 werd ruim 72.500 ton uitgevoerd tegen een waarde van 174.916.467 gulden. Dit bedrag was tot en met November 1952 reeds met ruim 7,5 millioen gul den overschreden, terwijl de uit voer nog slechts 500 ton beneden die van 1951 lag. De gemiddelde prijs van uit gevoerde kaas tot en met Novem ber 1952 bedroeg 2,53 gulden per kilogram. Euraz boekte gunstige resultaten Het jaar 1952 kan voor de n.v. Handelsmaatschappij Europa Azië als gunstig worden be schouwd, aldus de directie in een tussentijdse mededeling. Ook in Indonesië zijn bevredi gende resultaten bereikt. De in Indonesië heersende moeilijkhe den in aanmerking genomen, heeft de importafdeling behoor lijke omzetten kunnen behalen. De industriële bedrijven waren wederom het gehele jaar vol be zet. Zowel de zeilmakerijen als de meubelfabriek zijn ook thans nog in ruime mate van orders voor zien. Het hoofdkantoor te Amster dam kon eveneens in het jaar 1952 gunstige resultaten boeken. De directie bericht, dat inmid dels de Nederlandse Bank toe stemming voor een dollartransfer naar de Verenigde Staten heeft verleend, teneinde de Euraz in staat te stellen haar optie uit te oefenen op overneming a pari van het gehele geplaatste kapitaal der EuropaAzië Corporation te New York. Serrjoedal Stoomtram- Maatschappij In de Donderdag gehouden tweede verenigde vergadering van houders van obligatiën ten laste van de SerajOedal Stoomtram- Maatschappij is het voorstel tot vaststelling van een van de le ningsvoorwaarden afwijkende re geling voor de voldoening der leningsverplichtingen zonder hoofdelijke stemming met alge mene stemmen goedgekeurd. De regeling was van dezelfde strek king als die, welke Woensdag door obligatiehouders der Sema- rang-Cheribon Stoomtram Maat schappij werd aanvaard. Geblokkeerd kapitaal in Indonesië voor investeringen? De Indonesische regering heeft enige tijd geleden aan een in Surabaja werkzame groep zaken lieden de mogelijkheid in het uit zicht gesteld, dat geblokkeerd kapitaal zou worden vrijgegeven voor belegging in een in Oost- Java op te richten nieuwe in dustriële onderneming op het ge bied van de bouwmaterialenvoor- ziening. Binnenkort zal een Makelaars kantoor onder de in Nederland wonende eigenaren van in Indo nesië geblokkeerde kapitaals rekeningen een enquete houden, waarna, bij voldoende belangstel ling, vermoedelijk een deblokke- ringsvergunning ten behoeve van investering in dit project zal worden afgegeven. Volgens dit bericht zullen hier door velen in de gelegenheid worden gesteld hun kapitaal te investeren en daarvan de divi denden zelf in Nederland te ont vangen. „Ver. Majanglanden" verlaten Indonesië niet „Het ligt volstrekt niet in onze bedoeling ons uit Indonesië terug te trekken. Wij zijn op langere termijn ook in het geheel niet pessimistisch", verklaarde de heer J. E. F. A. Alberdingk Thijm gedelegeerd commissaris van de n.v. Mij tot Exploratie der ver enigde Majang-landen in de jaar vergadering die op 21 Januari ge houden werd. Er bestaan nog geen vaste plan nen om in Abessmië cultures te entameren. Weliswaar is het pro ject nog niet definitief afgeschre ven, maar men komt hoe langer hoe meer tot het inzicht, dat aan het vestigen van een cultuur onderneming in een ander land enorme bezwaren verbonden zijn. De maatschappij heeft besloten te volstaan met het aanvragen van een afschrijvingstransfer en af te zien van een winsttransfer. Wel wordt uit de extra reserve een dividend van 6 procent voor gesteld. De aanvrage voor een af schrijvingstransfer van RP 450.000 is reeds ingediend en in principe teogestaan. Deze is echter nog niet in Nederland ontvangen. Aanvankelijk was men van plan in het geheel geen dividend uit te keren, doch gezien de con tinuïteit is besloten de reserve aan te spreken. Tien procent dividend De raad van commissarissen der Amsterdamse Bank N.V. is besloten aan de eerlang uit te schrijven algemene vergadering van aandeelhouders voor te stel len over 1952 een dividend uit te keren van tien procent op de gewone aandelen, (v.j. negen procent). Cultures goed op peil AMSTERDAM, 22 Jan. In navolging van New York heeft ook de Amsterdamse effecten beurs overwegend lagere koersen te zien gegeven. Bij de interna tionale fondsen gingen Unilever en Kon. Olie voorop met een daling van ruim twee punten. AKU deed het wat bescheidener, maar kwam toch op een iets la ger niveau. Alleen Philips wist zich aan de min of meer gedruk te stemming te onttrekken en handhaafde zich op 160 1/2. De scheepvaartafdeling had even eens enig aanbod te verwerken, waarbij aan winstnemingen van de beroepshandel werd gedacht. Hier incasseerde KNSM een ver lies van circa twee punten. De overige scheepvaartpapieren le den iets kleinere verliezen. De belangstelling op de suiker markt blijft aanhouden. Gisteren schijnt de beurs zelf een en an der gekocht te hebben, doch vandaag heerste er ook vraag van publieke zijde. De openings koersen waren vrij hoog, tijdelijk volgde een achteruitgang, doch tegen slot ging het weer in op waartse richting. HVA hand haafde zich op 80 1/2, Java Cul tuur avanceerde bijna twee pun ten. Vorstenlanden en Nisu wa ren een fractie beter. Er werd de gehele middag gehandeld. Het interim-dividend van 9 pCt. der Bandar rubber maatschappij is vrij gunstig ontvangen in de rub- berhoek. Het betreffende fonds werd drie punten hoger geadvi seerd en ook de overige rubbers bleven goed op peil. Tabakken, die gisteren de enige uitzondering vormden in een vrij vaste cul- tuurmarkt, herstelden zich van daag volkomen, en liepen een kleinigheid omhoog. Van de be- leggingsmarkt valt niets opmer kelijks te vermelden, de staats leningen bleven vrijwel onver anderd. De Indonesische gemeen teleningen liepen wederom een kleinigheid achteruit. Amerika nen stil. Het agio bliiftf zo goed als nihil. FEUILLETON: 78. „Goed," schreeuwde mevrouw Legrande. „buit Amsterdam uit!" Het kostte heel wat moeite om de tournèe van de Verenigde Schouwburgen op de voet te vol gen. Als het werk gedaan was, kwamen ze van alle kanten aan stormen: de bankwerker, de kan toorklerk, de kruidenier, de spoor- man. de candidaat-notaris, de kassier. Het ging holder de bolder de bus in en dan maar jagen naar Den Haag. naar Rotterdam, Utrecht. Arnhem, Nijmegen naar alle windstreken. Men arriveerde wel eens een kwartier over tijd, maar de mensen zaten met roe rend geduld te wachten op de fenomenen. Den Haag, dat nogal eens gauw een stijve beweging wordt genoemd, brak de gehuurde zaal zowat af. Er waren groothe den uit het diplomatieke corps, Door Toon Kortooms ministers, gezanten en ambassa deurs. die binnenschreden of ze 'n sepstang hadden ingeslikt. Maar tegen het eind van de avond za ten ze met Theodoor allerhande volksliedjes mee te zingen. Toen de zaal leegstroomde en Theodoor en André elkaar verheugd de hand stonden te schudden, kwam een toneelknecht met de mede deling, dat er een dame was, om de heren te spreken. „Wie?" vroeg Theodoor be nieuwd. „Dat weet ik niet, zei de to neelknecht, „ik versta er niet veel van. Ik begrijp alleen, dat ze u wil spreken." „Laat maar komen, zei Theo door. De knecht verwijderde zich Even nadien ging de deur open. Een elegant geklede dame trad binnen, haar gezicht verborgen onder de rand van een geweldige brede hoed met voile. Zij sloeg onmiddellijk dat gaas terug en lachte. Dan stak zij haar handen uit. Het was madame Perné. Ge lukkig maar dat het gaasje terug geslagen was, want anders zou Theodoor en André er in hun ver bouwereerdheid in verward zijn geraakt. Want Madame Perné sloeg haar armen met één zwaai om beider hals en geen schijn van kans was er om aan haar onstui mige begroeting te ontkomen. Zij deden daar overigens ook geen pogingen toe. „Ik ben zo gelukkig als de he mel," riep zij in haar lenige lands taal uit. „zo zielsgelukkig, dat ik jullie weer eens zie!" „Wij ook," zei Theodoor toen hij zich weer een beetje van de schok hersteld had. Opnieuw vloog zij Theodoor weer om zijn smoking-hals. „Mijn lieve, arme jongen," zei ze zacht (en waarachtig haar ver bazend blauwe ogen stonden op slag vol tranen), „wie had dat kunnen vermoeden? Clarence leek zo'n charmant meisje. Hoe kon ze jou in één ademzucht vergeten?" „U weet dus..." wou Theodoor zeggen, maar de rappe Franqaise was hem vóór: Ach ja, Johan Menda van Daal schreef ons destijds, dat Clarence verliefd was geworden op Pierre Delcroix, zo veel ouder dan zij. Jammer. En jij, voel jij je niet trés malheureux?" „Mevrouw," zei Theodoor, „la ten wij over Clarence en het ver leden zwijgen, dat is verreweg het beste. Ik heb geen tijd om aan mijn verdriet te denken, ik moet zoveel mensen gelukkig maken. Het verleden heeft afgedaan. Ik ben als u en uw landgenoten, ik knies niet. Een Bronkhorst weet een knoop door te hakken." „Ik weet 't. Ik bewonder je. Ik bewonder ie zang, je orkest. Toen mevrouw Legrande mii schreef, dat jullie kwamen ,heb ik al onze kennissen van het corps diplo matique uitgenodigd mee naar jullie te gaan luisteren. Johan Menda van Daal gaf vanavond ook een concert in zi.in schouw burg alhier. Maar dat orkest heb ben we al zo vaak gehoord." Zij praatte rad en Theodoor knikte maar weer van „ja", ook als hii er geen woord van snapte. Na hetzelfde ceremonieel als bij haar binnenkomst verdween Ma dame Perné snel en in haar rui send avondtoilet. Zij had gezegd te hopen, dat Theodoor en Van Tricht zeer spoedig beroemde mannen zouden zijn en dat zij binnenafzienbare tijd in Parijs binnen afzienbare tijd in Parijs Den Plaag werd een klaterend succes. Er dienden zelfs twee avonden door de week ingelast te worden Menda van Daal deed iets. wat in de geschiedenis der Verenigde Schouwburgen nimmer was voorgevallen: hij liet een nog te geven concert vervallen en trok naar Amsterdam, waar hij een kostbare reclame-campagne op touw zette. Een rustpauze in zi.in tournée hield hij niet. In de hoofd stad zou hij twee weken lang, des noods drie. Luigi Ferazzo presen teren. „Daar 'kunnen we niet tegen op" zei Van Tricht, toen hij bi) Theo door in Breda zat te buurten. „Jawel!" schreeuwde plots een steim. In het vuur van het gesprek hadden zij niet gehoord, dat er 'n taxi voor de deur stapte, dat er gebeld werd en dat er vervolgens iemand door de gang was geko men stap.... stap.... knots! Mevrouw Legrande stond op de drempel. Vreemd, haar uit haar eigen omgeving plotseling hier te zien in een modern gebouw. Ze draalde niet, drukte beide man nen de hand en haalde uit haar handtas een krant te voorschijn. Zij stak Van Tricht een adverten tie onder het aan,gelaat»en riep: „Koop dat! Speel er in!" Theodoor rekte zijn hals. Het was een advertentie, waarin een kleine schouwburg, genaamd „het Hemeltje" tegen zeer billijke con dities te koop of te huur aangebo den werd. Gunstige ligging nalbjj de universiteit. Beslist rendaibeL De eigenaar ging zich uit 't woe lige leven terugtrekken en deed zijn onroerend 'bézit van de hand. „Maar mevrouw...." begon de grijze Van Tricht. „Koop het! Huur het desnoods. Hier ligt dekans van de dag." „Ja maar mevrouw., wij kun nen moeilijk een schouwburg in Amsterdam blijven bespelen zei Van Tricht, nog steeds plat ge slagen. (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3