De problemen van de Kerk in Westelijk Pakistan r :tl IVO ROL Katholieke activiteit officieel gewaardeerd Territoriale troepen dit jaar op herhaling LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES 8IR13li Defensieplafond wordt niet doorbroken O, de Zondag van de soldaat... Naar wij vernemen Korreltjes Gemeenteraad te «feu snoepen Geen misbruik van „preventief" VRIJDAG 23 JANUARI 1953 Pagina Het voornaamste deel van Pakistan, West-Pakistan, is het stromen-gebied rond de monding van de Indus. De Indus is vanaf de vroegste tijden een van 's werelds heilige rivieren geweest. Stromend door een zeer vruchtbare vlakte kon langs haar oevers reeds zeer vroeg een vrij hoge cultuur tot stand komen. Men heeft steden opge graven, die minstens 5000 jaar oud moeten zijn. Deze steden hadden een afvoersysteem, dat ieder systeem zelfs uit de 19e eeuw ver achter zich laat. De natuurlijke rijkdommen van deze vlakte werden er de oorzaak van, dat er in de loop der eeuwen honderden invasies plaats hadden en dat het land telkens onder het juk kwam van vreemde mogend heden. Maar steeds wist het zijn vrijheid te heroveren. Geografisch vormt dit gebied een natuurlijke eenheid, afgeslo ten van de buitenwereld door woest en kaal heuvelland en on toegankelijke woestijnen. Heb zucht en winstbejag waren vol doende motieven om dit land te onderwerpen, maar zijn uitge strektheid en onvoldoende ver keersmiddelen maakten, dat de banden steeds weer losgemaakt werden. Tijden veranderen en de mo derne communicatie-middelen brachten de noodzakelijke een heid in dit gebied. Nog een an dere factor was er, die deze een heid versterkte en aanvulde wat aan de geografische eenheid ont brak n.l. de morele kracht van het nationalisme; hieruit werd Pakistan geboren. Gekomen om te blijven.. „Pakistan is gekomen om te blijven", heeft zijn stichter ge zegd. Slechts weinigen konden toen zijn woorden geloven. Maar nu moet men wel van gedachten zijn veranderd. De kansen op het voortbestaan van deze nieuwe staat schenen inderdaad miniem. Het kwam immers tot stand onder zeer grote problemen. Verschil lende waren reeds van te voren gemaakt èn door de imperialisti sche „verdeel en heers"-taktiek èn uit boosaardig op<zet. Een van de grootste moeilijkheden was het vluchtelingenprobleem: 3.800.000 Hindus en Sikhs verlieten Pakis tan, terwijl 5.685.000 Moslem vluchtelingen him plaats innamen, van wie de meesten practisch be zitloos waren. Nu wonen er in W Pakistan bijna uitsluitend Mo hammedanen n.l. 30.000.000, tegen 147.000 katholieken, 280.000 pre testanten en 300.000 Hindus. In de hoofdstad, Karachi, die in zeer korte tijd van een provinciestad uitgroeide tot een wereldstad van 1.400.000 inwoners, moest een re gering gevormd worden van wat men inderhaast bij elkaar kon schrapen. Tal van moeilijkheden Pakistan had wel voldoende grondstoffen, maar de gehele in dustrie lag in het buitenland n.l. in India, en deze staat was zijn nieuwe buurman helemaal niet vriendelijk gezind. Van buitenaf trachtte men Pakistan economisch te ruïneren. Een van de middelen daartoe was het stopzetten van de kolentoevoer, om op deze ma nier het treinvervoer onmogelijk te maken. Maar de locomotieven werden omgebouwd en konden binnen korte tijd met olie ge stookt worden; het treinvervoer ging zonder onderbreking voort. Verder blijft er ook nog altijd de grote kwestie van Kashmir, een Mohammedaans gebied, dat Nehru bij India gevoegd heeft, de „blin de plek in zijn oog". AI deze moeilijkheden gaven tijdverlies, energieverspilling en vooral geldverlies. Maar de nieu we staat overleefde ze allemaal en komt nu langzaam-aan tot rust en orde. De opbrengst van tarwe, rijst, katoen en jute overtreft reeds het binnenlands gebruik. Aan de industrialisatie wordt hard gewerkt en men heeft een nieuw schema onder handen genomen betreffende de olie-exploitatie, terwijl men een begin heeft ge maakt met het aanleggen van nieuwe irrigatie-systemen. Grote minerale rijkdommen wachten op ontginning; buitenlands kapitaal werd aangetrokken voor econo mische en industriële doeleinden. Men bleek van die kant niet on willig om te investeren. Daarbij komt, dat de man die de financiën van het land in han den heeft, een genie blijkt te zijn: drie achtereenvolgende begrotin gen sloten perfect, zodat het ge vaar van devaluatie bezworen kon worden. Economische zelf standigheid is geen luchtspiegeling of louter iets voor de toekomst. Politieke stabiliteit. Politieke stabiliteit is een andere zaak, die hier toch altijd nog heel wat onwaarschijnlijker is dan in de andere nieuw-ont- stane landen van dit werelddeel. Het communisme is in Pakistan minder sterk, hoewel vanuit India en Tibet gevaren blijven dreigen. Het land heeft dit voordeel, dat practisch de gehele bevolking het zelfde geloof belijdt n.l. de Mo hammedaanse. Daardoor is er minder gevaar voor verdeeldheid. De huidige regering combineert een lichte dictatuur hier wer kelijk noodzakelijk met een bewonderenswaardige breedheid van geest. Zij volgt hierin het voorbeeld van Jinnah. Een van de artikels, die reeds zijn goed gekeurd en in de grondwet opge nomen, beveiligt de (godsdien stige) minderheden. Men is zelfs zover gegaan hun het recht te geven hun geloof te propageren, wat in de oren van de Mohamme daanse wereld wel erg onorthodox moet klinken. Twee richtingen. En hier zijn wij aangeland op gevaarlijk gebied. Het is waar, dat Pakistan een Mohammedaanse staat is. Maar over de kwestie, wat die staat uiteindelijk zal moe ten zijn, bestaan er twee richtin gen. De ene zegt, dat Pakistan een land moet zijn, waarin ieder- Nu Pakistan de laatste tijd meer en meer in het brandpunt van de internationale belang stelling is komen te staan, meenden wij dat het interes sant zou zijn in een artikel aandacht te schenken aan de betekenis van dit land en de problemen die zich voordoen voor de Katholieke Kerk. In bijgaand artikel schrijft een deskundig priester over dit land en het missiewerk aldaar. een vrij is en dan vooral de moslims; de andere richting wil van Pakistan een theocratische moslimstaat maken naar het voor beeld van Saüdi-Arabië. De hui dige regering houdt het met de eerste richting. Hieraan is het dan ook hoofdzakelijk te danken, dat de houding jegens de katholieken gunstig mag genoemd worden, alhoewel van de andere kant de houding van de regering ook een materialistische inslag vertoont. De katholieke activiteit op het gebied van onderwijs en charitas wordt door de regering hoog aan geslagen en evenredig gesteund. Natuurlijk heeft men zo nu en dan moeilijkheden met de lagere burgerlijke autoriteiten. Er zijn principen, die de katholieken niet mogen prijsgeven en die de ande ren slechts moeilijk kunnen be grijpen. Zo is er b.v. de kwestie van het godsdienstonderwijs. De politieke leiders staan welwillend toe, dat op iedere school de chris tenen in hun godsdienst onder- Kathedraal in Karachi, zetel van de Aartsbisschop Mgr. Alcuin v. Miltenburg O.F.M. richt worden, zelfs dat het een verplicht examenvak is voor de toelating tot de universiteit, maar zij kunnen niet begrijpen, dat op de katholieke scholen geen Koran- onderricht wordt toegestaan, ook niet voor de Mohammedaanse leerlingen. Hierover bestaan nog zeer grote moeilijkheden, maar de katholieken mogen niet kla gen over de tegenwoordige gang van zaken. Veel moeilijker zou het worden, indien de tweede richting aan het bewind zou komen. Waarschijnlijk zou dit geen geloofsvervolging ten gevolge hebben, maar de katho lieken zouden zeker de gunstige positie, waarin ze zich nu bevin den, verliezen. Deze gunstige positie hebben zij vooral te dan ken aan het feit, dat de Katho lieke Kerk reeds grondig wortel - had geschoten, voordat Pakistan hemd grijze hoed, blauwe das kent de loyaliteit van de christe nen en maakt ook graag gebruik van hun diensten. De benoeming van de vroegere rechter van Ka rachi C. M. Lobo, een eerbied waardige aristocraat met een prachtige staat van dienst en rid der in de Orde van St. Gregorius, tot lid van de UNO-delegatie van Pakistan, tekent de positie van de katholieken en de houding van de hogere regeringsinstanties. Het is dan ook aan deze gun stige positie te danken, dat het werk van de katholieken voort gang kan vinden en dat zelfs bekeringen gemaakt kunnen wor den. Vele bekeerlingen komen voor onder de protestanten, die enigszins door hun herders aan hun lot zijn overgelaten, maar vooral onder de oorspronkelijke bewoners van het land, n.l. de tot het Hinduïsme bekeerde Ani- misten. Wat zelfs in de zestien jaar van katholiek missiewerk in Pakistan nooit bereikt is, daarin slaagt men na de zelfstandigwor ding van Pakistan, n.l. de beke ring van een gehele Mohamme daanse familie. Met recht mogen we dan ook zeggen, dat we er nog niet zo slecht voor staan: God, Die over volken en naties regeert en hun leiders leidt, zal j ook ons Zijn bescherming niet weigeren. L. PIETERSE pr. Opsporing verzocht De hoofdcommissaris van po litie te Enschede verzoekt na mens de familie Brookhuis te Enschede, wonende minister Lou- donlaan 11, de opsporing, aan houding en terugbrenging van Karei Anthonius Brookhuis, ge boren 6 Januari 1894. Signale ment: lang ongeveer 1.80 meter, smal postuur, peperkleurig haar, draagt bril met donker montuur, is gekleed in zwartgrijze overjas, blauwgrijs costuum, wit over- zijn zelfstandigheid won. Zo heeft Karachi al zeer veel priesters en zelfs drie bisschoppen voortge bracht, o.w. één kardinaal. De staat ziet ook het nut in van een christelijke opvoeding en van de charitatieve instellingen. Zij er- met witte strepen en donker bruine schoenen. Hij is in bezit van een nieuw Gazeilerijwiel. Hij heeft in overspannen toestand zijn werkkring verlaten en is sinds 21 Januari te ongeveer 17.15 uur spoorloos. Een ongeluk wordt gevreesd. Het hoofdmotief voor de wijziging van het legerplan is gelegen in de noodzakelijk gebleken versnelde en meer omvangrijke opbouw van de legerkorpstroepen, aldus deelt minister Staf aan de Eerste Kamer mede. Budgetaire overwegingen hebben hierbij geen rol gespeeld. De totale kosten voor de op bouw van het leiger volgens het nieuwe plan bedragen f 1798 mil lioen (in 1953: f 889 millioen, in 1954 f 909 millioen). Bij het oude stelsel van legervorming zouden de totale kosten f 1826 millioen hebfben. bedraigen. Het -zgn. .defensieplafond voor de jaren 1951 tot en met 1954 zal niet doorbroken worden. Er zal dus niet meer dan f 6 milliard voor de defensie worden uitge trokken, omdat anders naar het oordeel van de regering een te grote wissel wordt getrokken op de draagkracht van het Neder landse volk. Wel kan het moge lijk zijn, dat de defensie-uitiga- ven het ene jaar meer, het andere minder dan f 1500 millioen zullen bedragen. Minister Staf deelt verder nog mede, dat door Nederland over enige tijd een waardevolle bij drage zal worden geleverd in de muni.tierproduotie, die sterk zal worden opgevoerd. De productie mogelijkheden van munitie zijn in West-Europa beperlkt. Het ligt in het voornemen van de minister dit jaar herhalings oefeningen te houden voor een deel der territoriale troepen. Hun geoefendheid moet verhoogd wor den. De taak van deze troepen is immers vliegvelden, havens e.d. te beveiligen vooral tegen aan vallen van luchtlandingstroepen. Daartoe zullen ze, nog voor een eventuele mobilisatie, onder de wapenen geroepen worden. De bewindsman kondigt verder aan, dat er een algemeen plan voor de defensievoor<bereid-ing op gesteld wordt. Aan de secretaris van de algemene verdedigingsraad worden de voorbereidende werk zaamheden opgedragen. Verder zal er een wijziging ko men van de regelingen voor de bewegingsvrijheid van militairen op Zon- en Feestdagen. Daarbij zal bepaald kunnen wor den, dat een zeker gedeelte van de in werkelijke dienst zijnde mi litairen, ooik op Zon- en Feestda gen in de garnizoenen aanwezig is Aan. beroepsipe-rso-nee'l bestaat een tekort. Er zullen maatregelen genomen moeten worden om deze tekorten tijdelijk aan te vullen. Daartoe wordt op ruiime schaal gebruik gemaakt van de diensten van reserve-officieren en dienst plichtige onderofficierenV erder zullen er nieuwe regelingen ko men voor vaandrigs en kornet ten, zij kunnen een jaar in wer kelijke dienst blijven en ontvan gen dan een premie van f 1260. Een overeenkomstige regeling is in de maak voor sergeanten. Zij zullen na een jaar een premie ontvangen van f 840. AdvertentieJ Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet D zich geen raad meer van de slopende Rheumatische pijnen. Begin daarom vandaag de be proefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende orga. nen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. schonk een koe van de heer B. Ruitenbeek te Putten gister morgen het leven aan een drie tal kalveren van tussen de 25 en 30 kilo per stuk. De zwartbonte moeder en de kinderen, een stiertje en twee zusjes, maken het wel werd gistermorgen op de werf Jan Smit Czn. te Alblasserdam met goed gevolg te water gela ten het 6400 ton metende motor vracht- en passagiersschip „Finn- pulp", dat voor Finse rekening wordt gebouwd. De echtgenote van de Finse premier, mevr. Sylvi Kekkonen doopte het schip 'is prof. dr. J. G. Remijnse te Breukelen, doctor honoris causa sinds het 300-jarig bestaan van de Utrechtse universiteit en oud- bijzonder hoogleraar aan die uni versiteit, ter gelegenheid van zijn vijf en zeventigste verjaardag be noemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw wordt de dirigent Pierre Mon- teux op Zaterdag 31 Januari a.s. weer in ons land verwacht. Pierre Monteux zal hier tien concerten leiden, te weten acht, waaronder een jeugdconcert, in de hoofdstad, één in Den Haag en één in Rotterdam is een bedrag van 15.000. afgedragen uit de exploitatie winst van de miniatuurstad Ma- durodam aan het Nederlands studenten-sanatorium te Laren. In 1952 werd reeds een bedrag van 5000 gulden aan dit sanato rium overgemaakt, zodat 't eerste exploitatiejaar van Madurodam 20.000 gulden heeft opgebracht.... heeft de stichting Bescherming Burgerbevolking een mobiele tentoonstelling ingericht, die het land door zal reizen met het doel te wijzen op de noodzaak van bescherming en tevens om mede werking voor dit doel te verkrij gen Varkenspest WIJHE Weer heeft deze ge vreesde varkenspest een aantal slachtoffers in Wijhe gemaakt. Bij de landbouwer S. te Wech- terholt kregen de varkens voor d,e tweede maal de varkenspest, met het gevolg dat de hele voor raad varkens moest worden af gemaakt. De boerderij werd door gemeentearbeiders ontsmet, waar bij toezicht werd uitgeoefend door de Veeartsenijkundige dienst te Zwolle. Polemios „Polemios" is een veer ie tiendaags Calvinistisch tijdschrift, dat al enige jaren bestaat. Het heeft deze week een omvangrijk nummer geheel gewijd aan de nage dachtenis en het werk van mgr. dr. Schaepman. Een zeer te waarderen daad van meer dan gewone betekenis. Over de persoon en het werk van de grote Rooms-Katholieke emancipator wordt door een keur van protestants-christe lijke schrijvers bepaald met hart en vurigheid" gespro ken. Bijzonder opvallend is in deze kring de waardering, welke geuit wordt jegens dr. Schaepman als de grote katholieke en nationale figuur, die men wil zien in de ver houding van geheel het volk waartoe hij behoort. Schaep- mans werk (aldus o.a. de heer Puchinger) was niet alleen belangrijk voor de katholie ken, maar ook voor de andere bevolkingsgroepen. Hij was een nationale figuur, omdat hij „samenvoegde wat waar lijk één was" en omdat hij zijn kijk op het probleem en zijn verhoudingen rechtmatig aannemelijk wist te maken voor vriend en vijand! De katholieken moesten tezamen optrekken, „om tezamen ook weer Natie te zijn, in naam van het rood, wit en blauw, dat ook aan de katholieken behoort! In dit artikel en in de vele aantrekkelijke en in teressante andere, klinkt in derdaad een sterk heimwee door naar herstel van de oude christelijke samenwerking. Ook daarom is dit nummer zo lezenswaard en vermoede lijk zo actueel! Een en ander zal nog wel „polemiek" uit lokken hier en daar, en dat zal ook wel de bedoeling van Polemioszijn. Dit maakt dit nummer echter al leen maar van meer beteke nis. Het is in elk geval een sympathieke hulde uit de pro testantse kring aan een katho liek nationale figuur, pries ter-staatsman, sociaal en cul tureel leider en man van grote allure. Houden wij hem in ere! f Advertentie Proberen blijft begeren! RODE ADAM T In mijn vaderstad zag ik op zes-jarige leeftijd, de huzaren met de kol bakken op, door de stad patrouilleren, van wege de spoorwegsta king van 1903. Dat is I tnvn neleden Het was trapte, naaat er wexen- lang geieaen. nezwas lang vruchteloos getracht de oude strijd van ae was hem te snappen bij felle S.D.A.P. Nu is er Dief woonde in orgel „Zo geslepen en fiin. moet ie wezen, om koster te zijn". Aan dat oude liedje moesten wij den ken. toe we lazen van de goocheme koster in Lis sabon. die een dief be trapte. nadat er weken de P V.d.A. die beweert, minder zwaar dan de plume van de gevangene" niks meer van het - - sloten op de zogenaamde pituleren. Ze nam het ..Interphone" en reikte heel sportief op. vooral met eigen personeel te exploiteren, alles om de- beslist niet verder dan de toen ze op het platform viezen te besparen. Wii het haar echte verloofde zag staan. Toen de gezag- ziin slim en zakelijk, dat blijkt hieruit. Maar we ziin reeksen inbraken in offerblokken. De dief liet zich insluiten in het orgel en kwam na de kerkdien sten voor de dag. wat 'n gevaarlijke beeldspraak is en natuurlijk nacht moet zijnDe koster sloot zich op in de biecht- Als wij onze vrijheid ver- marxistische gedoe te liezen en de Rus maakt cockpit. Hij durfde moeten hebben Maar van de hele wereld één kind echter niet teleur Vnlic" nffi- concentratiekamp, zijn we stellen en bood aan even voerder dat weerzien ga- moeten oppassen, dat wii nel „vrije v uik, UJJ'~ er veej slechter aan toe bii de telegrafist te infor- desloeg. bromde hii in ziin deze zakelijke slimheid cieel orgaan van ae dan jn (je militaire dienst, meren. Het duurde wel 'n baard: „Tjonge, tjonge, niet zo hoog opvoeren. nieuwe partij, juicht al is dat ook zo lekker poosje voor hii terug- daar was ik toch maar dat wij de sympathie, die stoel en toen hii gestom- ■j7 V' ni6t !M33r IkG hsd S6liik lrurO»n m oor fnQM V>qH Kil OOn lrloilio IDDCfDTl v»ii IUTii r\r\ Ir volroliilr -7 r\ T>7>rvr»f1 «—«1 'U^4- lr/\/\w over die misaaaige met'ziin zelfs lyrische OD. woeling zoals dv.Kuïj- merkins. per het toen noemde. Dr. Kuyper, die een Niet Maastricht, grote rol speelde in die maar Jen Helder... dagen, om de staking te kwam. maar toen had hii een kleine iongen bii!" dan ook goed nieuws. Het zou moeilijk gaan. had de Lachen verleerd telegrafist gezegd, maar hij zou alles doen om een wii ook zakelijk zo brood nodig hebben, weer gaan verspelen. Enige tijd geleden lazen Technisch «taaltip rii een verhaal over de teCIllllSCIl Staaltje In een Amerikaanse fa- waar briek. waar kleine stalen voorwerpen bii een tem peratuur van pl.m. 950 gr. C. in massa vervaar digd en verwerkt moe ten worden, heeft men voor het transport een j vcm ca js.uty siona ie siampvue- «uuai»ci>uuaui; aan speciale magneet gecon- de „Worgwetten in ae leerling. Maar het snut jen en schreeuwde in alle de beurt is. De spanning strueerd. die met een verbinding met Nederland wij een verhaal over de tot stand te brengen. Of toestanden achter het a -- TT m-.j» i- ze de hoorn maar wilde IJzeren Gordijn. waar breken Anderen.... ,e heeft afnemen 't nummer aan- men het lachen totaal j Maastricht het record op vragen. Kitty aarzelde heeft verleerd. De laatste ouderen (excuus voor ^et gebied van onderwijs- geen seconde.... kans op vrolijkheid wordt Het werd een wanhopig nu uitgebannen, nu naast het woord) herinneren duurte, nu daar een le- zich noq wel de „worg- raar in het Hebreeuws is gevecht' "met"a'lle radio" de gruwelprocessen tegen - non nom H iinnr oor» Irlac a:Riooehennon on nnoctore plaat TrwAnnm ön benoemd voor een „klas' van Jordaan en van zegge en schri1ve t stations langs de route. Kitty stond te stampvoe- Bisschoppen en priesters, de Jodenvervolging aan Tweede Kamer. Het ons voor de „Tiid", want talen naar Bagdad. Da- neemt daar steeds toe. En hand kan worden gehan mascus Rome en Parijs, na de oude klacht, dat „Vrije Volk" van tegen- dit record was al in han- ïnnnrdia vindt het toch &ei?j i?® Plotseling Kwam er een woordig vmai nei zoen Helder, waar een klem onuitsprekelijke glans in maar prachtig en jaar geleden precies het- haar ogenHello, my voerd. omdat de oude be svreekt met nauw ver- zelfde, is gebeurd, en het sweet, ben ie daar?" Dis- roemde als burgerlijk' - p - ctnnH in Hp krant nnk i i_ Ar, ook geen geschikte ope rettes meer worden opge teerd en een aantal der voorwerpen kan opnemen om ze boven een verza mel hoorde op het koor. zag hii een kerel uit het orgel klimmen! De man liep naar de offerblokken, brak ze open en liet de inhoud in ziin zakken glijden. (Het waren niet alleen offerblokken bii 't koor. want ze waren goed gevuld....) (Zal je die koorzangers wel op ie dak krijgen, meneer. noot van de zetter). Maar het verhaal is natuurlijk nog niet uit. De dief kroop met ziin buit weer in het orgel! Tot hoe lang zou hij daar blijven, op wie of wat wachtte hii? holen vreugde en trots stond in de krant ook (of is het heimwee?Het nieuwste over die oude tijd. De oude rode Adam ver- tenGtfifen .èlre^antS loochent zich nog met. met rubberzool". Wat zou- Het zeer-rode bloed den dat ziin? Wat zou IcTiiinf minnr "hpf Tiipt meneer P .M.K. uit Gr., Kruipt waar net mei die deze mf)D inzond, denken van ..Herenpan toffels met rubberzooi"? Jammer, geen mop. maar een ordinaire drukfout creet trok de steward de deur achter zich dicht om dan als een haas naar de cockpit te lopen. Hier lag de hele be- zlin afgekeurd, vermeet niemand zich meer. de operettes als zodanig te betitelen. Men ziet er de barre ernst wel van in. al i Nie* de Politie, maar mei- en transportbak te d-g hwam toch. om hem mee te nemen. De rust in brengen. De magneet is zo opgebouwd, dat er on- Lissahon is hersteld en de gaan kan Baas boven baas.... Indertijd hebben wii ook hier een bemerking der het handvat noveen koster hoefde niet meer tweede is aangebracht. jn de biechtstoel te zitten. Trekt men aan dittweeae tenminste.... niet om handvat dan wordt bin- dieven t SDOren, nen in het omhulsel een sluitstuk zo bii de beide magneetpolen gebracht, de gezagvoerder hield chen Verraad, spionnage dat de krachtlijnen ervan aan de rivier! JinV, opori "Hii enppiap dp en sabotage, terreur en een kortere weg krugen. zich goed.. Hu speelde de i, npfp^™ Dat is weer eens wat manning. ieder met een i mf?- telefoon aan 't oor. krom d®ff. van het lachen. Alleen "',et ™eer la- Ook een dorp rol'van de verliefde min- d°°d loeren a.h w. om Tiflop pic ppn Vipttipd^vpt'- Glke hoek van de straat, fpofde^ doekteziin Droevig land. droevig lieve woordjes met dui zend kusjes (die hii dui zendvoud terugkreeg) en Leven en --Hello, my Sweet!" gemaakt over de duurte J van een perslunch in Den Kittv was niet alleen sloeg allerlei verliefde ]ajen jeven Haag. Er is. zo vernamen een alleraardigst stewar- wartaal uit. De tweede pi- wii. altiid nog baas boven desie dat voor het eerst loot deed dienst als at- baas. De sportjournalisten op een grote machine mosferische stoorzender, gaan Karei Lotsy „uit- vloog, ze was nog dolver eten" a raison van 30.liefd ook. Niet op de ge- ner persoon. Het dure zagvoerder of de oliemag- Haagse lunchie ad f 12.50 naat in de cabine, maar is daar nog maar een op een jongeman ergens kind biiin het verre Amsterdam, Ons zeevarend volk heeft het goed bekeken: nu Indonesië als wei- Toen na een innig af- scheid in de cockpit snel vaartsbron is weggeval alle hoorns waren neer- ien moeten we nieuwe gelegd, kwam Kitty De magneetpolen oefenen dan verder naar buiten een geringe kracht uit. zodat ze de voorwerpen niet meer voldoende aan trekken en ze laten val len. Bii loslaten van het tweede handvat schiet dit door een veer terug en volgen de krachtlijnen weer de vroegere weg. zodat de magneet klaar is voor herhaald gebruik. m mogelijkheden opsporen, i i geuren en kleuren ver- En die zoeken wii voor zl.)11 eigen.... tellen hoe het afgelopen een gr0ot deel in dien- „mp '4- op n+ hii nooct -i iij Nu had Kitty achter in was- .••'t;jyras ?f, naast sten aan bet buitenland, het vliegtuig een telefoon me stond zuchtte ze, nog üer schip en per rail. - - - - - - m trance. ontdekt en de schier on Een rake zet van Eisen- begrensde mogelijkheden hower in ziin eerste der techniek kennende speech was deze, toen hii vroeg ze de steward of bekennen wat ze uitge- het over de noodzaak van ze daarmee haar verloof- Moet je bii ons in Ame rika komen, zei mevrouw X uit New-York tegen een Nederlandse militair. Onze verkeerspolitiek is Pas vlak voor Schiphol zeer actief en wriivingen daar houden wii van lek- durfde de bemanning te blijven dan ook niet uit. ker eten! En elke familie In Zwitserland klaagt heeft haar eigen kok. O. voerd had. Kittv wilde 't men over de Nederlandse mevrouw, zei de echte anders dan de beroemde roman van Anton Coolen: in de buurt van een grote stroomversnelling moest een dorp ontruimd wor den wegens de gevaarlij ke activiteit der guerilla's. Men zou naar het Zuiden verhuizen, echt wat ie noemt „met hutie en mutje". Alle „huizen" werden afgebroken en op vlotten weer opgetrokken. Driehonderdveertig man nen. vrouwen en kinde ren gingen mee. katten, kippen en ander kleinvee. De vlotten zakten zes da gen lang de rivier Kelan- tan af, begeleid door be wapende mannen en En gelse vliegtuigen. On danks modderbanken. rot- miiitaïre verdediging had de in Amsterdam niet niet geloven, tot een na- tactiek om per bus naar Hollandse soldaat. dat sen en stroomversnellin- en de zwaarte van de las- kon opbellen. De steward dere verklaring van de het schone Alpenland- te zegt ons niets, hier heeft gen kwam de karavaan ten besprak: „De last van keek haar eens goed aan. beperkte werking der .in de soldatenransel weegt Die telefoon was aange- terohone" haar deed ca- reizen, hele hotels in de iedere soldaat ziin eigen bergen af te huren, deze keukenmeisje.... veilig op de plaats van bestemming aan. ASSEN De gemeenteraad van de Wijk (Dr.) heeft in zijn eerste zitting in het jaar 1953 een be sluit genomen, dat door de ruim 4000 inwoners van deze gemeente met gemengde gevoelens is be groet. Vooral de schooljeugd zal. niet bij-ster met dit besluit zijn inge nomen; vele ouderen daarente gen juichen het toe. Onder voor zitterschap van burgemeester P. D. de la Saussaye Briët werd zon der hoofdelijke stemming de po^ litieverordenin-g voor de Wijik zo danig gewijzigd, dat het voortaan verboden zal zijn verikoopautoma- -ten geopend te hebben op alle dagen va.n 6 uu-r tot 17.30 uur. Dit besluit werd1 -genomen om de snoeplust tegen te -gaa-n. TROUWLUSTIGE JUFFROUW OPGELICHT De Rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen de 49-jarige schipper G. P. van E., terzake van oplichting meermalen ge pleegd van een in Nederland wonende Duitse juffrouw voor een bedrag van f 3000.veroor deeld tot 21/4 jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis was 2 jaar. Ziin echtgenote, de 36-jarige v. E.-W., werd, conform de eis, we gens medeplichtigheid tot zes maanden voorwaardelijk veroor deeld. De schipper was, via een huwe lijksadvertentie van de Duitse juffrouw, met haar in contact gekomen. Hij stelde haar voor te trouwen en voorts, omdat hij juist werkloos was geworden, steun aan te vragen bii Sociale Zaken, doch te verzwijgen, dat ze nóg een spaargeld van circa f 4000.— bezat. Toen de steun inderdaad werd verleend, kwam de schipper met verhalen, dat zij gearresteerd en het land uitgezet zou worden. Op deze manier ver kreeg hij verschillende keren be langrijke bedragen van haar, om, naar hij zeide, „advocaten te be talen en ambtenaren van Sociale Zaken om te kopen". Zegt de Eerste Kamer V-ele leden der Eerste Kamer hebben Zich niet aa-n de ind-ruk k-un-nen onttrekkendat he-t open baar ministerie vaak preventieve hechtenis vordert met geen andere bedoeling dan de verdachte tot een bekentenis te krijgen, of he-m het voor-onderzoek te ve-nge-mak- kelijken. De zittende magistratuur vertoont daarbij de neiging te be slissen- overeenkomstig -de vorde ring van het O.M. Mèn dringt er bij de minister op aan, dat hij hier ingrijpt en he-t O.M. duide lijk maakt, dat preventive hech tenis slechts een uiterst redmiddel moet zijn. Kaasmarkt Gouda GOUDA, 22 Jan. Aange voerd 53 partijen; prijzen: le kwaliteit van f2.32f2.36; 2e kwaliteit van f 2.272.31. De handel was kalm. t

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5