néér I Massamoord was wraak op Franse ondergrondse actie Eisenhower wil spoed met E.D.G. en vredescontract F.S. waarschuwen Koningin Juliana reikte elf onderscheidingen uit Merkwaardige vergissing mille duisterd Dagblad voor Alkmaar en omgeving in New-York Van Fleet met pensioen leven Het proces van Oradour Bevestigd door getuigen Churchill H. Vader zet arbeid voort Tragisch ongeval in Ankeveen Melk Maandag één cent duurder Italiaanse olietanker mag niet varen naar communistische landen Tito wil Balkan-verdrag Overleg Adenauer met oppositie mislukt Posthuum verleend Ratificatie ver op schema in laatste tijd achter geraakt Vuist op tafel De operatie van Marius Benard N.A.T.O.-bevel geen zeggenschap Britse nota aan de Sovjet-Unie Rundveestapel in Overijsel in Nov. t.b.c.-vrij? e was om te an Uw leven. )je over voor schoon moet. mo voor meer op ter wereld. 0tOO.27Q.tfS tterdamse Rechtbank )-jarige boekhouder der H. uit Rotterdam, an verduistering van 50.000 sulden, veroor- een gevangenisstr; f ar en 6 maanden mei voorarrest. H. zou op verschillen- pen van 1947 tot en '52 in totaal f 150.00 verduisterd. Dit geld oe, aldus de dagvaar- j aan een notaris- en antoor, hetzij aan de kdministratiefonds Rot- de Rotterdamse Stich- Rheumatiekbestrijding, stichting het genoem- r het financiële be te. Verdachte was al- joekhouder werkzaam. NOORDHOLLANDSj Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, 12.07 per maand, f 0.48 per BB week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m^ minimum f 2.50: in alle edities 26 et. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged Gracht 39, tel. 459 K 2240 Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) li &S4. Zaterdag 24 Januari 1953 - 48e Jaargang J\o. l2uo» BORDEAUX, 23 Jan. (A.P.) Uit getuigenverklarin gen, welke vandaag voor het militaire tribunaal te Bor deaux zijn afgelegd, is gebleken, dat de massamoord te Oradour-sur-Glane een goed voorbereide represaille voor acties van de Franse ondergrondse is geweest. Volgens de oorspronkelijke Duitse lezingen was in Oradour een munitie-opslagplaats verborgen. Getuigen verklaarden, dat in André Pasquet, een voormalig Oradour nimmer een wapendepot en evenmin een centrum der maquis geweest was. Het feit, dat de maquis op 9 Juni de dag voor de massa moord de bataljonscomman dant der S.S. Kaempfe gevangen genomen heeft, schijnt de reden voor de represailles geweest te zijn. De derde compagnie van Hitler's SS-divisie „Das Reich", die de massamoord uitvoerde geloofde toentertijde, aldus getuigen, dat Kaempfe geëxecu teerd was. In werkelijkheid was hij op 11 Juni nog in leven en werd hij eerst later gefusilleerd. De ontvoering van Kaempfe was geënsceneerd door de 35- jarige politiecommissaris Felix Hugonnaud uit Limoges en de 48-jarige sergeant Jean-André Canou van de maquis, die Kaemp fe arresteerde. Kaempfe werd ge arresteerd toen hij alleen met een auto van Limoges naar Ches- soux in het Westen reed. Hugon naud getuigde, dat de SS die avond twee Fransen uit een na bijgelegen huis gearresteerd en doodgeschoten had. De Gestapo had aangeboden in ruil voor Kaempfe 30 leden van de maquis vrij te laten. VATICAANSTAD, 23 Jan. K.N.P. Ondanks Zijn lichte griep zet de H. Vader Zijn be langrijkste werkzaamheden ge woon voort. De H. Vader ont vangt Zijn naaste medewerkers op de vastgestelde tijden, aldus deelt Radio Vaticana mede. Twee man onder brug- ketting vermorzeld Twee doden zijn te betreuren bij een ernstig ongeluk, dat gis termiddag in Ankeveen is ge beurd. De vrachtauto van de kolen handelaar van Emmerik uit Nederhorst den Berg, die uit Hil versum kwam, waar kolen waren geladen bij het station, passeerde de oude ophaalbrug over de Wetering, toen op hetzelfde mo ment een der houten palen van de brug brak. Dit had tot gevolg, dat ook de veiligheidsketting, waaraan het zware contragewicht van de brug was bevestigd, brak. Het gewicht sloeg op de cab'ne van de auto en verpletterde de twee inzitten den. een ongehuwde zoon van de kolenhandelaar. de 28-jarige Henk van Emmerik, en de 29- iarige gehuwde knecht H. van Diik uit Hilversum. Met ingang van Maandag 26 Januari a.s. zal de consumenten prijs voor alle soorten consump- tiemelk en consumptiemelkpro ducten met één cent per liter worden verhoogd. Deze prijsver hoging dient ter vermindering van de subsididie, die ten be hoeve van de consument uit het landbouwegalisatiefonds werd verstrekt. De subsidie was de laatste tiid aanzienlijk toegenomen, daar de stijging van de kostprijs van de melk in de melkprijs voor de consument niet was doorbere kend. De toegenomen subsidie- last noopt thans tot vermindering van de subsidie-uitgave van de overheid en daardoor tot de prijsverhoging van de melk. Het ministerie van landbouw tekent hierbij aan. dat de prijzen van varkensvlees in de laatste tijd zijn gedaald. Verwacht kan wor den. dat deze daling mede ten gevolge van maatregelen, welke zijn getroffen om de kostprijs van varkensvlees te verlagen zich zal voortzetten. Door deze prijsverlaging wordt de prijsver hoging van de melk gecompen seerd. verzetsleider van Oradour Sur Vayres, heeft Vrijdag als getuige ■tijdens het proces te Bordeaux vertelaard, dat hij van mening was, dait de Duitsers Oradour Sur Glane met z ij n dorp hadden verward. Hij zei, dat een verra der hem had aangegeven bij het Duitse commando in Poitiers en had meegedeeld, dat Pasquet's huis een hoofdkwartier was van de verzetsbeweging. De Duitsers hadden toen besloten Oradour te straffen, maar (kozen heit verkeer de, Oradour Sur Glane, uit, waar nooit een verzetsorganisatie was geweest, aldus de getuige. NEW-YORK, 23 Jan. (A.P.). Premier Churchill, die op weg is naar Engeland, na een vacantie in Brits West-Indië. is vandaag op het vliegveld Idlewild geland. Hij ging onmiddellijk per auto naar de „Queen Mary" zonder eerst iets tot de pers te zeggen of voor de fotografen te poseren. Churchill zag er goed en uitge rust uit. Toen hij zich te voet van de auto naar het schip begaf, kregen de fotografen kans hem te snap pen. Churchill was vergezeld van zijn vrouw, zijn dochter Mary en zijn schoonzoon kapitein Soames. Hij ging onder het gejuich van de havenarbeiders en het gejouw van elf postende mannen, die zei den, dat zij lid waren van de ..Irish-American minute men" aan boord. LONDEN, 23 Jan. (AP) De Verenigde Staten hebben een waarschuwing aan Italië gezon den, dat de Amerikaanse hulp op het spel staat, wanneer de Iraan- se olie, die thans door de Itali aanse tanker „Miriella" wordt vervoerd, verkocht wordt aan een communistische mogendheid. In officiële kringen weet men vandaag te vertellen dat de Ame rikaanse waarschuwing naar de Italiaanse regering is gezonden, daar in Italië geruchten de ronde doen dat de Perzische olie die door de „Miriella" aan boord is genomen, bestemd is voor Polen. In Perzische Golf Het Italiaanse tankschip be vindt zich momenteel nog in de Perzische Golf met vijfduizend ton olie uit Abadan aan boord en ieder vraagt zich met belangstel ling af waarheen het scheepje de steven zal wenden. In welingelichte kringen zegt BURGERLIJK RECHT De laatste tijd lezen wij nogal eens iets over herzie ning van het Burgerlijk Wetboek en in verband daar mee over het echtscheidings recht in ons land. Pas zijn daar ook in de Tweede Ka mer principiële vragen over gesteld door prof. Romme. Een toelichting op een en ander leest men in de „Kro niek van Zaterdag" in dit nummer. Koffie uit Nederland gesmokkeld MÜNCHEN, 23 Jan. (AP) Twee Zwitsers en een Oostenrij ker zijn vandaag in München aan gehouden nadat de politie ruim achthonderd pond koffie had ont dekt in de twee auto's waarmee zij door Duitsland reisden. Vol gens mededelingen van de politie is de koffie Duitsland binnen gesmokkeld vanuit Nederland. men dat Amerikaanse autoriteiten in Rome de Italiaanse regering er op attent gemaakt hebben dat de Amerikaanse regering niet zou aarzelen de „Battle Act" toe te passen, wanneer de olie door de „Miriella" achter het IJzeren Gor dijn" zou worden afgeleverd. Tot nu toe is de koers van de „Miriella" nog niet bekend en Groot Brittannië aarzelt nog in welke haven zij zal proberen be slag te laten leggen op de lading van het schip. Wanneer het schip door het Suezkanaal gaat, kan Engeland het voor een Egyptisch Hof brengen en anders zal men moeten wachten tot de „Miriella" een haven aandoet om te bun keren. De Italiaanse regering heeft intussen Amerika beloofd alles in het werk te zullen stellen om verkoop van de olie aan een communistisch land te verhinde ren. BELGRADO, 23 Jan. (AP) Maarschalk Tito heeft te kennen gegeven dat thans de weg open staat voor een formeel defensie verdrag tussen Joegoslavië, Grie kenland en Turkije, dat ten doel heeft de Balkanlanden te verbin den in de gemeenschappelijke strijd tegen Rrssische agressie. Maarschalk to heeft tijdens een diner, warmaan ook de Turk se minister van Buitenlandse Za ken Foead Koproeloe aanzat, herhaaldelijk te kennen gegeven dat hij bereid is een verdrag te ondertekenen, hoewel hij vroeger steeds verklaard heeft dat schrif telijke verdrag/-.n niet nodig wa ren en hij slechts in een losse alliantie zou toestemmen. BONN, 23 Jan. (D.P.A.). De voorzitter van de West-Duitse sociaal-democraten, Erich Ollen- hauer. heeft Vrijdag in een, vraaggesprek voor de radio ver klaard, dat de poging tot een toenadering van de West-Duitse regering en de oppositie in vraagstukken van de buitenland se politiek mislukt is. Zijn over leg met de bondskanselier en een daaropvolgende briefwisse ling hadden, aldus Ollenhauer. aangetoond, dat het hoofd van de West-Duitse regering en de lei der van de oppositie het in be langrijke kwesties niet eens zijn. Ollenhauer eiste opnieuw, dat „zo spoedig mogelijk" verkiezin gen voor het parlement gehou den zouden worden en sprak zich uit voor een breed opgezette ver dedigingsgemeenschap op basis van een 'coalitie en samenwer king van regeringen. DE IJSTOESTAND OP HET IJSELMEER De Nederlandse IJsberich tendienst deelt mede, dat de ijstoestand op het iJselmeer gistermiddag 3 uur als volgt was: Ten Westen van de lijn Kornwerderzand - Lelystad - Muiden was blank water. Middelzwaar vast ijs werd aangetroffen voor Lemmer, de Rotterdamse Hoek v. d. N.O. Polder en Harderwijk. Middelzwaar opeengepakt drijfijs werd gemeld ten Zui den het Pampus, Huizen (met een 3 km. brede strook blank water voor de kust), Eem- dijk, Nijkerk, Urk (4 km. breed) en Staveren (2 km. breed). Elburg meldde licht vast ijs. H.M. de Koningin heeft giste ren in de burgerzaal van het Ko ninklijk Paleis op de Dam in de hoofdstad aan de nabestaanden van elf illegale werkers het hun verleende verzetskruis uitge reikt. Deze sobere plechtigheid werd o.m. bijgewoond door mi nister-president dr. W. Drees en de commissarissen der Koningin in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Gelderland en Drente. Nadat de Landsvrouwe door de chef van haar militaire huis, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, de burgerzaal was binnen geleid, waar de na bestaanden en de autoriteiten zich hadden opgesteld, hield zij een korte toespraak, waarin zij o.m. zeide: „Het is een symboli sche hulde aan het ganse onder grondse verzet, dat aan een aan tal illegalen het verzetskruis posthuum is toegekend, die door hun onversaagde houding het hoogste offer hebben gebracht. Gezien werd naar sommige zeer bijzondere daden van moed, be leid en trouw. En deze werden gevonden in de 18 figuren aan wier nabestaanden onlangs het verzetskruis werd uitgereikt, en in de elf voor wie gij het thans in ontvangst zult nemen. De namen der posthuum on- derscheidenen en de woonplaat sen van hun naaste familieleden zijn: Arend Andries Bontekoe (Amsterdam); Ir. Jacobus An dreas Michiel Beekman (Dord recht); Samuel Esmeyer (Rotter dam); Frits Rudolf Ruys ('s-Gra- venhage); Marinus van der Stoep (Rotterdam); Gerrit de Boer (Meppel); Johannes Wilhelmus Wildschut ('s-Hertogenbosch); Adriaan Nagtegaal (Mijdrecht); Markus Assies (Assen); Albertus Hahn (Vries-Drt.); Jhr. Johan Schimmelpenninck (Den Dolder). BONN, 23 Jan. (AP) Een hoge Westduitse functionaris heeft hier vanavond verklaard van officiële zijde mededeling ontvangen te heb ben, dat de V.S. zouden aandringen op een spoedige ratificatie van het vredescontract van Bonn en het verdrag op de E.D.G. in hun huidige vorm. deze verdragen. Eén van de hoge commissarissen vertelde mij, dat de verdragen geratificeerd „moe ten" worden en hij sloeg op de tafel, toen hij dit zei." De door Maier voorspelde krachtige Amerikaanse interven tie heeft blijkbaar betrekking op de komende Europese rondreis van de minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en de directeur van het bureau voor wederzijdse veiligheid Harold Stassen, die 1 Febr. in Parijs en 5 Febr. in Bonn verwacht wor den. Maier legde deze verklaring af op een persconferentie na be sprekingen met de waarnemende Amerikaanse Hoge Commissaris Samuel Reber, de Britse Hoge Commissaris Sir Ivone Kirk- patrick en functionarissen van het Franse Hoge Commissariaat. Hij zei, dat president Eisen hower het duidelijk gemaakt had, dat de oprichting van de E.D.G. versneld moest worden en dat dit betekende, dat de ratificatie in Bonn en Parijs niet verder vertraagd mag worden. „Dé V.S. zullen de Fransen en Duitsers ook te verstaan geven, dat zij deze en geen andere ver dragen zullen steunen. En mij is meegedeeld, dat de Franse auto riteiten het er mee eens zijn, dat er geen wijzigingen aangebracht dienen te worden", aldus Maier. De ratificatie van deze verdra gen, welke in Mei ondertekend werden, is reeds ver achter op het schema. „Ik kan veilig voorspellen, al dus Maier, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek ten aanzien van Europa spoedig met kracht zal aandringen op ratificatie van BRUSSEL, 23 Jan. (AP) De 18-jarige Belg, Roger Decoster uit Middelkerke heeft één van zijn nieren aangeboden om het leven van Marius Renard te red den. Het aanbod van Decoster is doorgegeven aan het Necker Zie kenhuis waar in het lichaam van Marius een nier van zijn moeder overgebracht is. Volgens de laat ste berichten gaat de toestand van Marius snel achteruit. (Van een onzer redacteuren) Ergens in Twente had onlangs een merkwaardige vergissing plaats. In de dodenkapel van een ziekenhuis waren twee lijken op gebaard, die toevalligerwijze op dezelfde morgen aan de schoot der aarde moesten worden toe vertrouwd. Zo geschiedde het. dat op de morgen van de begrafenis een liikkoets van elders voor de rouwkapel verscheen om een der stoffelijke overschotten, die in (Van l. naar r.) Uit handen van H.M. Koningin Juliana ontvangt Mevrouw de Weduwe B. de Boer-Kok uit Meppel het posthuum verleende verzetskruis, eveneens Mevr. de Weduwe J. Assies uit Assen en de heer J. H. Hahn uit Vries. een andere plaats begraven zou worden, te vervoeren. Eén der opgebaarde lijken werd in de koets gedragen, waarna de koet sier op de bok plaats nam en weg reed. Even later kwam weer een liikkoets voor om' de andere dode naar zijn laatste rustplaats over te brengen. Wie schetste echter de verbazing van het ziekenhuis-personeel, toen bleek, dat door de eerste koets de ver keerde baar was meegenomen. Veel tiid om te beraadslagen was er niet. De eerste koets moest zich reeds een eind buiten de plaats bevinden. Er zat dan ook niets anders op dan met de twee de koets de eerste in een ijltempo te achtervolgen, teneinde de lijk kisten te kunnen verwisselen, al vorens de eerste lijkwagen ziin plaats van bestemming zou be reiken. Aldus gebeurde dan ook en zo konden de begrafenissen nog zonder noemenswaardige vertraging doorgang vinden. Over territoriale troepen „In geval van agressie zal de N.A.T.O.-bevelhebber geen zeg genschap hebben over de terri toriale troepen. Een beslissing over mobilisatie berust bij de landen van de E.D.G." Dit was de kern van het antwoord, dat generaal-majoor Th. E. E. H. Mathon van de generale staf gaf op een vraag van generaal mr. H. J. Kruis op een bijeenkomst van de vereniging ter beoefening van de krijgswetenschap. WASHINGTON. 23 Jan. (Reu ter). Het Amerikaanse leger heeft Vrijdag bekend gemaakt dat generaal Ja-mes A. van Fleet, de opperbevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, 31 Maart zal worden op gevolgd door generaal Mwell D. Taylor. Generaal Van Fleet gaat met pensioen. LONDEN, 23 Jan. (AP) Groot Brittannië heeft vandaag een nota aan de Sowjetunie ge zonden waarin gewaarschuwd wordt de Britse „eigendommen, rechten en belangen" in de Oost- Duitse zone niet aan te tasten. In de nota wordt de Sowjet Unie verantwoordelijk gesteld voor alle schade die aan Britse eigendommen in de Sowjet zone wordt aangericht. Volgens een zegsman van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken is de nota aan de Russische autoriteiten overhan digd. (Eigen bericht) ZWOLLE. Ingaande 1 Mei zal in het vrije gebied van Over ijsel het houden van reageerders verboden zijn. De Gezondheids dienst voor Dieren hoopt een zelfde maatregel omstreeks No vember van dit jaar voor het resterende deel van Overijsel van toepassing te kunnen verklaren. Blijkens onze informaties is in een groot deel van Overijsel het rundvee reeds t.b.c.-vrii. Het ge bied waar ingaande 1 Mei geen reageerders meer gehouden mo gen worden, omvat heel Twente, t.w. het gebied ten zuid-oosten der lijn HoltenRaalteOmmen Den Ham, voorts de kop van Overijsel begrensd door de lijn MeppelZwartsluis en de ge meente Hardenberg. NEDERL. KUSTVAARDER HEEFT AVERIJ BORDEAUX, 23 Jan. (AP) Het Nederlandse motorkustvaar tuig „Marie" is Donderdagavond, op sleeptouw genomen door twee Franse treilers, in Bordeaux aan gekomen. De treilers hadden het schip in moeilijkheden, door een defect aan de motor, aangetroffen. In Bordeaux zullen de noodzake lijke herstellingen verricht wor den. f

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1