Mariits Renard wordt door veertig agenten bewaakt UITLEVERING GE-EIST van de „zeven van Breda' Integratie kan landboutv voor crises behoeden Familie-veldslag aan de rand van de Jordaan Dagblad voor Alkmaar en omgeving E.V.G. met de vuist? Toestand is langzaam slechter aan het worden Emigranten in moeilijkheden? Het archief van Truman Den Haag richt formeel verzoek aan Bonn Pantserauto van smokkelaar sterker dan die van douane Arbitrage Ommelanden Minister Mansholt over Europese landbouwgemeenschap 99 Englandspiel in Lagerhuis Duel tussen gevechtswagens Geen sprake van nieuwe bisdommen Het nuchter zijn Ontploffing op Brits schip na een gezellig avondje NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs f 6.30 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stnmpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 27 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. 12688 HET E.V.G.-VERDRAG. dat is het Verdrag voor de Europese militaire verdediging. is op 27 Mei verleden jaar te Pariis door de betrokken landen voor lopig getekend. Het moet nog door de parlementen van die landen bevestigd (geratificeerd) worden. Zoals men weet, is er iuist de laatste weken op dit gebied een en ander gebeurd, dat ook van invloed kan zijn op de houding, die Nederland ten opzichte van dit Verdrag zal aannemen. En zoal niet ten op zichte van dit Verdrag zelf. dan toch ten aanzien van de snel heid. waarmede Nederland die ratificatie zal volvoeren. Amerika ziet graag, dat er met de volledige verwezenlijking van dit Verdrag, waar een Europees leger het gevolg van zal zijn. spoed wordt gemaakt eh Neder land heeft al enige keren doen blijken, dat het er wel voor voelt, om die snelle voortgang te betrachten en zelfs een vóór beeld van snelheid te geven. Maar. nu in andere landen nieuwe moeilijkheden zijn ont staan. is dat verlangen naar die haast niet zo groot meer. ook niet bij ons. Men kent de situatie in Frankrijk, waar premier Mayer (spreekt u maar uit: Maajèrr) aanvankelijk een concessie heeft gedaan, om een regering te kun nen vormen op zo brede basis, dat ook een deel van de volge lingen van generaal De Gaulie mee kon doen en toen werd er al gezegd en geschreven: het Europese leger is dood! Later is die afwijzende hou ding van het kabinet-Maver weer wat afgezwakt, door, als een soort compromis voor het Franse binnenland, de verklaring te ge ven, dat men dan 't Verdrag, zo als 'het er nu ligt, wel wilde aan vaarden, maar., „bepaalde punten zouden uitgewerkt en nader geregeld worden in enige aan vullende bepalingen". Wat dat zal inhouden, moet nader blij ken. Intussen zit de regering in het West-Duitse Bonn met grote moeilijkheden in eigen kamp. België is al aan het weifelen ge slagen en.... uit een verklaring van Koos Vorrink voor de radio bleek, dat ook zijn oartii op het standpunt staat, dat het geen zin heeft eigenlijk om nu zo'n haast te maken, omdat we toch niet weten, wat er eindelijk uit de bus komt. Daar is nog lang niet iedereen het mee eens en wij geloven dan ook, dat het wel degelijk zin heeft de al eerder getroffen voorbereidingen voor de inlei ding van de parlementaire be handeling toch maar met de ge wenste spoed te voltooien en dus de militaire Kamercommis sie. die over dit ontwerp-Verdrag een schriftelijk verslag zou uit brengen, aan het werk te zet ten. Daarmee is nog geen man over boord, er zal nog wel enige tijd heengaan met dit omvang rijke werk en intussen zal er wel een nieuwe ontwikkeling zijn in de houding van de lan den. die thans meer reserve in acht gaan nemen dan eerst het geval was. Maar nu is er nog weer iets gebeurd, dat bijna zo erg is als de terughoudendheid, welke in Parijs. Brussel en Bonn wordt gedemonstreerd. Een zekere heer Maier (spreekt u maar uit Maaijer, om niet in de war te raken), een woordvoerder van de West-Duitse regering, heeft enige dagen geleden, naar men in onze krant heeft kunnen lezen, verteld, dat (óók) de nieuwe regering van Amerika prijs stelt op een spoedige ratifi catie van dit E.V.G.-Verdrag. Prijs stelt op. is wel wat zachtzinnig uitgedrukt eigenlijk. Volgens de verklaring van Maier is het namelijk zó. dat Amerika verlangt, dat het Ver drag snel tot stand komt. en dan wel in de aangegeven vorm. dat moet zou er gezegd zijn. en er werd met de vuist op tafel geslagen bij een bespreking met de Hoge Commissarissen van de bezettende landen. Nu, die vuist zal wel niet van de Franse of de Engelse Hoge Commissaris geweest zijn en het ligt dus voor de hand, dat het een Amerikaanse vuist ge weest is. Nu hebben wij onder bepaalde omstandigheden geen bezwaar tegen gezonde vuisten, die op een doeltreffende wijze gebruikt worden. Maar of deze manier, met name ook tegen over een vrij en zelfstandig land als Nederland, een doeltreffende is. dat wagen wij toch te be twijfelen. Wii willen maar zeggen, dat wij menen, dat er spoed betracht moet worden met een afdoende regeling van de Europese mili taire verdediging, maar dat men buiten de grenzen zal moeten inzien b 1 ij v e n inzien dat met name ons land nog op behoud van zekere vrijheid en zelfstandigheid prijs stelt en dat het niet aangaat rondweg ge zegd niet te pas komt dat Hoge Commissarissen het parle ment van een vrij land. welk ook. trachten te intimideren, met een vuist of zo. Dit is. in bepaalde omstandig heden en verhoudingen vooral, onjuist en waarschijnlijk ondoel treffend. Het is in elk geval niet de beste manier, om zekere weerstanden tegen dit Verdrag of/en tegen pogingen, om dit overhaast te behandelen, te over winnen. Wilson's benoeming bevestigd WASHINGTON, 26 Jan. De Senaat heeft vandaag de benoe ming van Charles E. Wilson tot minister van Defensie in de rege ring van president Eisenhower be vestigd. Ook op Curacao en vooral in Willemstad heeft men, evenals in Nederland te kam pen met verkeerspro blemen. Op dit eiland dat een oppervlakte heeft van 425 vierkan te kilometer en een inwonertal van 100.000 rijden 8000 auto's, wat dus wil zeggen, dat men op elke 12 inwo ners 1 auto telt (in Ne derland is deze ver houding 1 60). De verkeersdrukte op de Emmabrug, die Wil lemstad Punda ver bindt met Willemstad Otrabanda, en de St. Annabaai overspant. Gaat men over deze brug met een taxi dan wordt de ritprijs ver hoogd met 50 cent voor het „wacht"-risi- co. Deze brug wordt n.l. vaak geopend voor het doorlaten van schepen, zodat het ver keer dan moet wach ten. PARIJS, 26 Jan. De toestand van Marius Renard, de 16-jarige Franse jongen die 32 dagen geleefd heeft met een overgeplaatste nier, is volgens berichten van vanavond slechter aan 't worden. De doktoren maken zich toenemend bezorgd over zijn toestand. Marius is zeer zwak en bijna niet meer in staat de mensen om zich heen te herkennen. Zijn moeder is bij hem. Alle toegangswegen naar het Necker-ziekenhuis zijn door de politie afgezet, in de hoop op deze wijze de journalisten te weren, die het ziekenhuis bestormen met vragen over de gezondheidstoe stand van Marius Renard. Het ziekenhuis heeft de hulp van de politie ingeroepen, omdat de berichten die in de pers ver schijnen over de toestand van de jeugdige patiënt, die een nier van zijn moeder heeft gekregen, in strijd zijn met het beroepsgeheim van de medicus. In de gangen van het zieken huis en in de straten rondom, pa trouilleren nu voortdurend meer de veertig agenten. Iedereen wordt gecontroleerd en journalis ten die zich in de buurt van het Dreigend tekort aan vervoer sgelegenheid Nu het directoraat-generaal van de Scheepvaart de „Johan van Oldenbarnevelt" voor twee af vaarten dit jaar voor andere doeleinden dan voor emigranten- vervoer heeft bestemd, is ver- voersgelegenheid voor circa 2900 emigranten komen te vervallen. Hierdoor zal waarschijnlijk in het midden in de tweede helft van het jaar een tekort aan vervoers- mogelijkheid optreden naar ver schillende landen. Teneinde de moeilijkheden niet te vergroten en hun eigen vertrek te verzeke ren is de emigranten die gereed zijn voor vertrek, met klem aan geraden van de hun aangeboden vervoersgelegenheid gebruik te maken. Zij die voor vertrek ge reed komen hebben slechts een maal voorrang bij boeking. Daar na gaan zij die later gereedko men, voor. GRANDVILLLE, 26 Jam. (Reu ter) De voormalige Ameri kaanse president Truman heeft verslaggevers de plaats laten zien waar op zijn grote boerderij te Grandville in de Amerikaanse staat Missouri de „Trumanbiiblio- theek" zal worden ingericht, die ook als cultureel centrum voor met midden-Westen zal gelden. Truman zei dat zijn stukken meer dan 400 laden zouden vul len. Een aantal van de stukken 'kan pas over 25 of 50 jaar aan het publiek ter inzage worden gegeven, aldus Truman. ziekenhuis bevinden, worden on dervraagd. Volgens de laatste berichten is er weer enige verbetering te con stateren in de toestand. De pa tiënt heeft thans twee operaties ondergaan, om het vergif dat in zijn lichaam aanwezig is, te ver wijderen. Mond- en klauwzeer in December 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. De Staatscourant van heden be vat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Ne derland voorgekomen gedurende de maand December 1952. Voor de provincies zijn deze cijfers: Mond en klauwzeer bij herkau wende dieren en de varkens: Friesland 1 besmette boerderij; Drenthe 1, Overijssel 2, Gelder land 18, Utrecht 1, Noordholland 8. Zuidholland 43, waarvan 22 nieuwe gevallen, Zeeland 3, Nrd- Brabant 60, Limburg 8, totaal voor het land 145 besmette boer derijen, waarvan 124 nieuwe ge vallen. 's-GRAVENHAGE, 26 Januari De Nederlandse rege ring heeft besloten haar ambassade in Bonn op te dragen thans formeel de uitlevering te vragen van de zeven ont snapte oorlogsmisdadigers. Oorspronkelijk werd ver wacht, dat de Duitse regering binnen een redelijke ter mijn in staat zou zijn de betrokkenen op grond van een zuiver administratieve beslissing uit te wijzen. Zoals reeds eerder uit Bonn werd gemeld, is de Duitse rege ring evenwel na raadpleging van haar juristen tot de conclusie ge komen, dat uitwijzing, gezien het in Duitsland geldende recht, op complicaties zou kunnen stuiten. In verband hiermede is thans be sloten tot de uitleveringsproce dure, die in het internationaal verkeer in dergelijke gevallen wordt toegepast. Inmiddels heeft „De vereniging tot bescherming van de belangen van Duitse uitgewezenen uit Ne derland" geprotesteerd tegen de beslissing van de West-Duitse re gering om de oorlogsmisdadigers uit te leveren wanneer zij weer gearresteerd zijn. In een brief aan het ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaart de vereniging, dat de vluchtelingen volgens de Neder landse wet statenloos zijn en dus niet onder de jurisprudentie van Nederlandse gerechtshoven val len. De vereniging beweert dat zij Duitse burgers zijn krachtens MUNSTER. Tijdens een be zoek aan Munster heeft de Ne derlandse minister van Land bouw, S. L. Mansholt, tegenover een vertegenwoordiger van de Deutsche Presse Agentur ver klaard, dat het alleen door inte gratie mogelijk is de Europese landbouw te vrijwaren voor crisis. De minister deelde mede, dat de Bondskanselier, dr. Adenauer, hem verzekerd heeft, dat hij eveneens een positief standpunt inneemt tegenover het plan voor een Europese landbouwgemeen schap. Naar hij verder zeide, zul len de ministers van Landbouw van de zes landen der Europese kolen- en staalgemeenschap reeds spoedig een ontwerp-plan voor de integratie van de Europese land bouw kunnen uitwerken. Minister Mansholt gaf als zijn oordeel te kunnen, dat alleen door middel van een Europese landbouwgemeenschap een alge mene stijging van de landbouw productie kan worden bereikt. VERZENDING ZEEPOST 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. „Talisse" (12 Febr.), Nw Guinea: m.s. „Lang- koeas" (12 Febr.), Ned. Antillen: s.s. „Triton" (2 Febr.), Suriname: s.s. „Stentor" (4 Febr.), Z. Afri ka: m.s. „Winchester Castle" (31 Jan.), Canada: m.s. „Noorddam" (5 Febr.), Argentinië, Brazilië, Paraguay, Uruguay, Bolivia en Chili: s.s. „Alcantara" (2 Febr.), Australische staten en Nw Zee land: s.s. „Mooltan" (31 jan.). Stabilisatie van de markt is noodzakelijk, daar in crisistijden nationale maatregelen geen doel treffende werking meer hebben. Het is niet de bedoeling de land bouw te reglementeren, zo zeide de minister, doch slechts gunstige marktvoorwaarden voor de Euro- pere landbouwers te schepen. Om Giskes' boek LONDEN, 26 Jan. Op twee Februari zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden vragen beantwoorden in het Lagerhuis over het onlangs gepu bliceerde bericht dat de nazis gedurende de oorlog twintig maanden lang de Britse onder grondse operaties in Nederland hebben gecontroleerd. Een lid van de Labourpartij Arthur Lewis diende de vragen in nadat in Londen het boek „London Calling the Nortpole" („Englandspiel") is gepubliceerd. Het boek bevat de memoires van kolonel H. J. Giskes, een voormalig officier van de Duitse inlichtingendienst. In Giskes boek wordt de „ope ratie Noordpool" beschreven en beweert de schrijver dat de Duit sers heimelijk de geallieerde ge heime zenders in Nederland over namen en door het zenden van gefingeerde berichten naar Lon den het gehele Britse spionnage- systeem onder controle kregen. Lewis wil vooral opheldering van de minister over Giskes' op merking dat de Britse inlichtin gendienst zich schuldig heeft ge maakt aan „onachtzaamheid van de grofste soort" en over de vraag of de schrijver in enig opzicht hulp heeft genoten van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken bij het samenstellen van dit boek. 's-GRAVENHAGE. In de nacht van Zondag op Maandag is er, onder de gemeente West- dorpe in Zeeuws Vlaanderen een „treffen" geweest tussen ambte naren der invoerrechten en ac- cijnsen en de inzittenden van een pantsersmokkelauto. Aangezien ook de douane voor de beteuge ling van de smokkel met een eer der buitgemaakte pantserauto was uitgerust, was de ontmoeting he vig. Nadat de smokkelauto een zware gevechtswagen tot stop pen was gemaand en tevergeefs hevig was beschoten trachtten de ambtenaren met hun 3'/s tons „Humber"-.gevechtswagen, die voor een dergelijke gebeurtenis was gereed gehouden, de weg te versperren, waarna een hevige botsing volgde. Daarna beproef den zij elkanders krachten, met het gevolg, dat de zwaardere smokkelauto met zijn bumper kans zag de „Humber" langzaam weg te drukken. Na het obstakel zo verwijderd te hebben kon de smokkelauto, die met vee gela den bleek te zijn zijn weg vervol gen. Doordat de smokkelauto ge heel gepantserd was bleef hij ook voor de nog schietende ambtena ren ongenaakbaar en kon zijn doel (België) bereiken. een decreet uit oorlogstijd van de Wehrmacht waarbij burgerschap verleend wordt aan buitenlanders die in het nazi leger dienden. De federale minister van Bin nenlandse Zaken heeft echter be slist, dat zij geen Duitse burgers zijn. in Nederland Het secretariaat van het Aarts bisdom deelt mede, dat geruchten als zou het voornemen bestaan in Nederland binnen afzienbare tijd twee nieuwe bisdommen te vesti gen, volkomen uit de lucht gegre pen zijn. Commissie benoemd Het bestuur van de C.N.V. deelt ons mede: De actie, waarin „de Ommelanden" en de algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond zich verbinden het tussen hen bestaande verschil door arbi trage te beslechten is thans door beide partijen ondertekend. Als arbiters zijn door het C.N.V. aan gewezen oud-minister prof. dr. A. H. M. Albregts, tevens voorzitter, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en prof. mr. M. G. Levenbach Tot secretaris van de commissie van arbitrage is door het C.N.V. benoemd mr. A. Borst te Amster dam. Nieuwe regeling van kracht sinds 16 Januari VATICAANSTAD, 26 Jan. (K.N.P.). Het dagblad van Vaticaanstad, de Osservatore Romano, publiceerde 15 Ja nuari 1953 het volgende; „De aflevering van de „Acta Apostolicae Sedis", waarin de Apostolische Constitutie „Chris tus Dominus" en de Instructie van de Opperste H. Congregatie van het H. Officie betreffende de discipline omtrent het nuch ter zijn voor het ontvangen der H. Eucharistie zullen worden gepubliceerd, is thans ter per se. Deze aflevering zal als da tum hebben: 16 Januari 1953. Derhalve treedt met ingang van die dag de nieuwe wet omtrent het eucharistisch vas ten in werking". Hiermede is derhalve vast gesteld, dat met ingang van 16 Januari van deze maand, alle gelovigen zonder meer gebruik kunnen maken van de facili teiten, door de H. Vader toe gestaan en voorgeschreven met betrekking tot de inachtne ming van het Eucharistisch Vasten (nuchter-zijn), overeen komstig de bewoordingen van genoemde Apostolische Consti tutie en Instructie. aan boord van torpedojager LONDEN, 26 Jan. (AFP) In de machinekamer van de Britse torpedobootjager „Duchess" heeft zich Maandagochtend in de haven van Portland een ontplof fing voorgedaan. Een stoker kwam om het leven, twee andere opvarenden kregen ernstige brandwonden. Een tengevolge van de ontplof fing uitgebroken brand werd binnen een uur geblust. De „Empress of Canada" een Canadees passagiersschip van 20.235 ton, is te Liverpool, waar het in het dok lag om te worden opgeknapt, geheel door brand vernield. Tweehonderd brandweerlieden hebben zes uur lang tevergeefs getracht het schip te behouden. Het is gekanteld en ligt half onder water. Hedenochtend stegen nog dikke rookwolken uit het wrak op. Op de Rozengracht in Amster dam hebben twee families, waar van de aanvallende geassisteerd werd door een aantal vrienden, Zondagavond laat een oude vete op de vuist uitgevochten. Het ge volg was, dat de Amsterdamse politie vier der vechtlustige aan vallers arresteerde en voorlopig in een cel heeft opgesloten. Om half twaalf keerde een 53- jarige Amsterdammer met zijn echtgenote na een gezellig avond je in de stad terug naar huis. Op de Rozengracht bij de Groen marktkade verbeidden leden van de vijandige familie met spanning het moment, waarop zij terug zouden komen. Toen dat ge schiedde besprongen de 42-jarige moeder met haar 19-jarige zoon de vrouw, terwijl twee vrienden van de zoon, een 22-jarige fa brieksarbeider en een 19-jarige perser, hun aandacht wijdden aan de man. Het echtpaar dolf tegen deze overmacht het onderspit. De vrouw incasseerde een „directe", die haar door de vechtende moe der met een schoen op het hoofd werd toegediend. De vechtpartij bleek een pro baat middel om opgekropte ge voelens van wrok te luchten en tevens om onstuimige energie kwijt te raken. Moe, maar tevre den overzagen de aanvallers het slagveld, doch even later ver schenen agenten, die hen mee naar het bureau namen. De mishandelde vrouw werd in het Wilhelminagasthuis, waar men tevens een hersenschudding constateerde, verbonden. Haar man was er beter van af geko men en had geen medische hulp nodig.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1