SCOAê/'S Maati fune Uitstekende uitvoering vande Witte Non99 Jongerengroep in de maak Ottenbros clubkampioen NYLONS Gerard Worm Boerenstolp verbrand Agenda ,,'t Masker" bracht: Oranje-Wit liet steek vallen MARKT en BEURS Alle pi over Werk var dreigt t te worden li r.yv \c «7 jan j aki KAJOTTERS GROEIEN ALKMAAR. De Alkmaarse Kajottersbeweging mag zich sinds de stichting van een eigen Kajottershuis in een groeiende belangstelling verheugen. In '47 telde de K.A.J. nog slechts een 20 leden; toen men het K.A.J.- Huis aan de Laat betrok, waren het er circa 30. Sindsdien ging het crescendo en momenteel draait het ledental om de 100. Dat wil nog niet zeggen, dat wii er nu ziin. Er ziin nog tien tallen iongens. vanaf zeventien iaar. die in de Kaiottersbewe ging oo hun plaats ziin. De laatste tijd worden de avonden in het Kajottershuis echter steeds meer bezocht door jongemannen, die nog niet de leeftijd van zeventien iaar heb ben bereikt. Al is dit van de ene kant toe te juichen, van de andere kant belemmert het de ontwikkeling van het eigenlijke Kajotterswerk. Dit is voor het bestuur aan leiding geworden een afzonder lijke jongerengroep in het leven te roepen voor jongens onder de zeventien jaar, die. als er genoeg belangstelling voor blijkt te be staan. een eigen avond in het Kajottershuis krijgen en een eigen bestuur kunnen kiezen. Maandag a.s. worden de jonge ren beneden de zeventien jaar in het Kajottershuis verwacht om deze plannen te bespreken. R.K. Alkmaarse Bridge-club ALKMAAR. Prijswinnaars van de afgelopen zes-weekse competitie: Groep A: 1. De RieKueter 303.54 punten; 2. LaasBuissink 277.96 punten; 3. familie Velt- man 268.44 punten; 4. familie Engels 254.74 punten. Groep B: 1. RisRis 285.59 punten: 2. dames DiercksFort man 272.39 punten; 3. familie Van Gijzen 269.07 punten: 4. Van BaarTimmerman 269.04 punten; 5. W. VinkDusseldorp 265.71 punten: 6. Randshuizen Bosman 263.46 punten. De paren 1 en 2 van groep B promoveren naar groep A. Meldt u aan als lid van de RIK. Alkmaarse Bridge Club: iedere Donderdagavond in hotel Victory om half acht. Gevonden voorwerpen ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 15 tot en met 21 Januari 1953 en te bevragen aan het bureau van politie te Alk maar. iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag op kamer 14, le étage, van 17 tot 18 uur: Handschoenen, shawls, lips- sleutels, ceintuur, halskettinkjes, poritemonnaies met inhoud, ball- oints, shawl, wanten, doos in- oudende tabak, boodschappen tas, dekzeil, kindermuts, gym schoen, vulpennen, aansteker, vesten en broek, broche, uitlaat motor, étui me-t 'bril, motorhand- sdhoen, iboodsohappenmandje, kop rijwiellantaarn, hamer, ballet schoentje. lamp, étui met passer. Wielrennen ALKMAAR Zondag 25 Jan. heeft Alcmaria Victrix het jaar lijks clubkampioenschap Cycle Cross laten verrijden. En dat hier van de zijde der renners grote belangstelling voor bestond was te verwachten. Niet minder dan 35 renners gingen van start. Het parcours dat over bospaden en zandwegen liep, begon, toen de kilometers begonnen te tellen, hoe langer hoe zwaarder te wor den. Maar er kwam al gauw tekening in de stand. Spoedig hadden enige renners zich naar voren gewerkt, en het waren vooral Koch, Ottenbros, Een hoorn, Jn. Rol, P. Duin, Belles en Ossen die de toon aangaven. Ottenbros wist zich echter met Eenhoorn en Duin steeds aan de kop te handhaven. Zij, wie het te machtig werd, gaven de strijd op. Tenslotte was het Jn Otten bros die als eerste het parcours had afgelegd. Eenhoorn werd tweede, en P. Duin bezette de derde plaats. De rest kwam af zonderlijk binnen. De uitslag is als volgt: 1 Jn Ottenbros, 2 P. Duin, 3 K. Eenhoorn, 4 E. Belles, 5 G. Koch, 6 M. Pronk, 7 J. Schol, 8 P. Hofman, 9 W. Assen, 10 Sj. Droog, 11 K. de Groot, 12 C. Hoogmoed, 13 K. Kalis, 15 N. Klank er, 15 G. Veenstra. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren; Pe- tronella H. M. E., d. v. A. Meyer en E. Panhuis; Anja, d. v. G. P. Lefeber en A. de Jong; Robert, z. v. J. G. Staa en F. J. Benja min; Simon z. v. J. v. d. Made en J. Koning; Augustinus M. P., z. v. J. H. Bruin en M. S. C. Bee- lenkamp; Gerardus, z. v. G. Zonneveld en A. L. van Duin. Getrouwd: Cornelis J. Morsch en Johanna J. Jonker; Frits H. Lammers en J. E. P. Lugthart. Overleden: Maria van Leiden, 84 jaar, wed. van R. ter Beek, Muus de Jongh, 37 jaar, geh. met M. Schippers. Schaakclub V.V.V. ALKMAAR Voor de compe titie van de K.N.S.B. werd Zon dag de wedstrijd gespeeld tegen het „Westen" uit Amsterdam. Zaterdag waren al vier par tijen vooruit gespeeld, waarvan de uitslag was 2—2. De volledige uitslag, was als volgt: VVV IHet Westen I: E G Kaiser—H. Ringh de Vries 10;' P. Seewald-—G. Homingh K.N.B.R.D. ALKMAAR Op 25 Jan. j.l. :ijn door de K.N.B.R.D. examens afgenomen voor het ieugdbrevet tien candidaten. Al- C. Woutersen—W. Kraak 0—1; W. KwakB^ Penners 10; R. PyningH. Herrikhuizen 01; mr. R. LeddijB. Brilleman 0-1: J. VeisJ. Drost 1—0. Eindstand 6—4. 1. Er waren len verkregen het brevet 1. Het zijn de meisjes G. Gerling F. v. Maaswinkel. M. Smit, A. Lange- berg, T. Al, en de jongens H. Smit, G. Langebeng, H. Buter, G. v. d. Heijden, D. de Bood. Het zijn allen jongens en meisjes van 10 t.m. 15 jaar. Indien er vol doende belangstelling is, zullen er in Mei a.s. wederom examens voor 'het jeugdbrevet 1 afgeno men worden. ECHTROP II—TERRIERS ALKMAAR Zondag j.l. ston den onze dames Terriërs na een gedwongen rust van acht weken weer strijdlustig op het veld. De wedstrijd begon met 4 invalsters en een lege midvoorplaats, welke na vijf minuten spelen werd be zet. Beide partijen wedijverden in enthousiasme. Na enkele Ter riër-aanvallen en een hard schot van de midvoor naast het doel, sjouwde de linksbuiten met over rompelende snelheid zelf de bal in het doel. 10. Met hernieuw de ijver viel de tegenpartij aan, maar onze achterhoede keerde elk gevaar. Na de rust bleven de Terriërs hoofdzakelijk in de aanval. Nog tweemaal beleefde de doelverde digster een paar angstige mo menten. Maar ook die gingen gingen van onze supporters voorbij en ondanks de aanmoedi.- bleef het Beverwijikse doel verder schoon. Fijn dat we met een overwinning thuis kwamen, maar wat mankeert er nog veel aan onze techniek en kennis van de spelregels. Trainen, Terriërs, en de vol gende week met hetzelfde enthou siasme naar Groot Mokum! Wedstrijden te spelen op Zon dag 1 Febr. a.s.: dames: Ijsvo gels II—Terriërs; haren: Terriërs Adelbosten II. Een Terriër. A.O.G. WON VAN D.I.O. ALKMAAR De belangrijke wedstrijd DIOAOG werd door AOG met 31 gewonnen. De le helft van de competitie zit er op. Tegen alle elftallen is gespeeld, met het resultaat 14 punten uit 7 wedstrijden en een doelgemid- delde van 367. Het was te ver wachten, dat DIO zich niet zon der meer gewonnen zou geven. Toch was AOG de sterkste en 'n beter schietende ploeg. Na 5 mi nuten schoot Ina Hoeben hoog onder de lat in het doel. Door 't prima samenspel wisten de gas ten nogmaals de buitengewoon in vorm zijnde doelverdedigster van DIO te verschalken. Het beste van haar spel gaf DIO in de le helft weg. Zij wisten toen het enige tegenpunt te maken. De rust ging in met 21. AOG was echter nog lang niet zeker van de overwinning en zette de 2e helft nog feller in. Mej. Hetty Kollmer heeft op waarlijk schit terende wijze haar talenten ge toond en DIO voor een groter verlies gespaard. Nog eenmaal moest zij zwichten voor 'n scher pe schuine bal, die voor haar langs in het zijnet verdween. Hiermede was de overwinning veilig gesteld. Deze sportieve wedstrijd onder leiding van de heer Stokman was het aanzien ten volle waard. Het tweede elftal heeft het er niet best afgebracht en verloor de wedstrijd tegen Zeevogels met 61. Na de lange gedwongen rustperiode was het schot niet zo best, het samenspel was heel goed, dus speelsters, wat beter schieten en dan is de volgende wedstrijd misschien een winnen de. Het 3e moest ook al het hoofd buigen voor Adelbert 2. Deze wedstrijd eindigde in 41 voor Adelbert. Alle kans op de even tueel bovenste plaats is nog lang niet verkeken. Dus doe je uiter ste best. In de junioren wedstrijd AOG b tegen c was de overwinning in handen van de jun. b. Dit was te verwachten, daar junioren c voor de eerste maal een wedstrijd speelde. De einduitslag was 82. Toch hebben de meisjes 2 punten gemaakt, wat echt een prestatie genoemd mag worden. Jullie doen maar goed je best, dan komt het wel in orde. „DE ZIN VAN DE GESCHIEDENIS" ALKMAAR Groot was de opkomst van belangstellenden, groot de verwachting. De spre kende titel: „De zin van de ge schiedenis", een voordracht door M. Jean Grenier, professor in de philosophic, had al die leergie rige leden aangelokt. Het gezelschap, dat het Genoot schap NederlandFrankrijk uit maakt, is over het algemeen wel gespitst op diepgaande onderwer pen en de keuze van het bestuur kan doorgaans niet anders dan gelukkig worden genoemd. Het is een traditie geworden van goe de smaak en eerlijk vorsen op 't terrein van de kennis en wetens waardigheden. Wie evenwel gedacht had, de „pierre philosophale" te zullen vinden van alle menselijke pro blemen en daarvoor kou en wind trotseerde, wel, die zal enigszins teleurgesteld naar huis terug ge keerd zijn. De spreker beoogde slechts z'n persoonlijke visie te geven om trent het probleem van de bete kenis van de Geschiedenis. Er bestaan veel meningen over. Dies voelde spr. zich gerechtigd de zijne er op na te houden: ze was modern en zou wel tegenspraak uitlokken. Wat het moderne betreft, komt. het ons voor dat hier een oud paardje van stal gehaald en als nieuw gezadeld was. Tegenspraak heeft het betoog ook niet uitge lokt, daar niet alles aan eenieder duidelijk zal zijn geweest. Afgezien van de vaak geestige en spitsvondige „pointes", riep 't geheel toch herinneringen op aan een of andere dikke „esprit ger- manique". We houden ons even wel bij voorkeur aan Rivarol: Wat niet duidelijk is, is geen Frans. J. VINKEN Terugkeer militair ALKMAAR De hofmeester lste klasse L. P. Wage, Stations weg 12 te Alkmaar, zal vermoe delijk op 5 Februari met Hr. Ms. „Boeroe" uit Nieuw Guinea te Den Helder in ons land arriveren Verplaatsing brievenbus ALKMAAR De brievenbus, welke was geplaatst aan de Frie- seweg IIB, nabij de oude Friese- brug, is overgebracht naar de Ooievaarsstraat E II, hoek Frie- seweg. DINSDAG 27 JANUARI Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Willie en Joe in Tokio. REX: Achter kloostermuren. HARMONIE: Mandy. VICTORIA: Ontsnapt aan de guillotine. Voorstellingen 7 en 9.30 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af is voor spoedgevallen be reikbaar Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1, Apotheker J. v. d. Mark. GULDEN VLIES: 8 u.: Haagse Comedie: Yerma. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Donateursavond van „St. Caecilia". Woensdag: hoog water 6.50 en 19.05 uur; laag water 0.35 en 12.50 uur. Ouderavonden van de St. Adelbertusschool ALKMAAR De ouders, ge nodigden en belangstellenden worden herinnerd aan de ouder avonden die gehouden zullen worden in het Gulden Vlies. De ze avonden zijn a.s. Woensdag en Donderdag, aanvang precies 8 u. Comité zorg bejaarden ALKMAAR In een ten stad- huize ite Alkmaar gehouden bij eenkomst onder voorzitterschap van wethouder M. Coerts is een comité opgericht dat versctoillen- de aspecten van de bejaarden zorg zal onderzoeken. In het comité hebben voorlopig zitting genomen de heren P. Jan sen, J. Jonker, C. Mollenvanger, G. Reinders, mevr. HoLzmuller Teengs, A. Kleijmeer en J. Schip per. Een vertegenwoordiger van de I Diaconie zal nog worden aange- wezen. Candidaatstelling K.V.P. Heiloo HEILOO. Op verzoek van I het bestuur van de afdeling Hei- loo van de K.V.P. wijzen wij I onze lezers op een advertentie. elders in dit blad. waarin het j bestuur heeft aangekondigd, dat I candidaten voor de aanstaande gemeenteraad tot en met 15 Februari kunnen worden inge diend en dat zii, die zich voor 1 Februari als lid van de K.V.P. opgeven, nog aan de candidaat stelling en grosliiststemming kunnen medewerken en deel nemen. N.KJ.B. HEILOO. Woensdag a.s., 28 Januari, heeft de N.K.J.B. wederom een feestavond in eigen home. Deze feestavond is toegankelijk voor de leden, in- troducée's en jongens die nog geen lid van de N.K.J.B. ziin. Het bestuur verwacht dat de zaal behoorlijk gevuld zal ziin. Op het programma staat o.a. vermeld: Declamatie en voor dracht door de heer J. Schut. Verder is er hersengymnastiek en er worden een naar sketches opgevoerd. Twee iongens zullen met guitaarmuziek enkele popu laire songs ten gehore brengen. De feestavond begint om half negen en zaalopening om acht uur. Burgerlijke stand HEILOO Geboren: Theresia L., dv J. C. v. d. Veen en A. M. Róhr; Johanna M. dv P. J. Modder en A. M. Fris; Hendrik J. G., zv A. M. van Wissen en J. H. Hondelink; Johanna C„ dv P. A. Meijer en C. Schouten. Ondertrouwd: J. N. Stuifber gen en A. Th. Hoetjes; P. Smit en A. M. F. Bon te Weesper- karspel. Gehuwd: H. Terhaag en M. Reik; P. L v. Nisterdael en T. de Groot. Handbal V.B.O.G.V.O. 6—1 OUDORP De wedstrijd V.B.O. 1 tegen G.V.O. uit Krom menie was er een waarbij het aan spanning niet ontbrak. Of schoon al dadelijk flink werd aangepakt bleven de resultaten de eerste 12 minuten uit. Het was duidelijk dat V.B.O. in de meer derheid was en de strijd speelde zich hoofdzakelijk voor het doel van G.V.O. af. Met de rust was ae stand dan ook 20 voor V.B.O. In de tweede helft werd door beide partijen alles op alles gezet en soms fors spel geleverd. V.B.O. slaagde er in het punten tal tot 6 op te voeren, terwijl G.V.O. er kort voor het einde in slaagde het enige tegenpunt te maken. 61. De doelverdedigster van G.V.O. die goed voor haar taak berekend was heeft voorko men dat de nederlaag voor G.V.O. niet groter was. Burgerlijke stand BERGEN - Geboren: Adrianus J. zv A. J. Groot en G. C. Mek ken, Elisabeth M. dv P. Godvliet en A. G. M. Klanker. Qndertr.: Gerardus H. Brou wer en Sippelina J. Rijtsma. Gehuwd: Jacob Gelder en Cor nelia A. Middeldorp; Wilhelmus J. Wilfferit en Catharina Boers- ma. Overleden: Anton Jansen, 61 jr en Geertruida Stins 59 jaar. Advertentie verdrijft spierpijn, rheumatiek, spierstijfheid, etc. U voelt direct, hoe de doordringende warmte een einde aan de pijn maakt. GENEZENDE WARMTE" HEILOO. Het R.K. gemengd toneelgezelschap ,,'t Masker" heeft Zondagavond in de aula van de Sint Willibrordus Stich ting een voorstelling gegeven van het door T. Marion Craw ford geschreven toneelspel „De witte non", ditmaal onder regie van de heer Herman Tros (de heer Jean Robert heeft wegens drukke bezigheden het regis seren moeten opgeven). De grime was in handen bij de heer D. Landman te Zaandam, de costumes kwamen van de fir ma Ridderikhoff te Hoorn en de décors van Th. Groothuizen te Alkmaar: het kapwerk werd verzorgd door mevr. A. Kroon Vrouwe. Hoewel het stuk veel spel- mogelijkheden biedt, maakt de tekst het de spelers soms wel eens moeilijk om volledig aan vaardbaar en overtuigend toneel spel te leveren. Het ongetwijfeld boeiende thema had een passen der uitingsvorm verdiend dan deze sentimentele en zoetvloei ende volzinnen die jaren her nog opgeld maakten, maar voor de smaak van het moderne pu bliek niet scherp en puntig ge noeg meer is. Niettemin is ,,'t Masker" in staat gebleken, om ontroering op te wekken, doch wii zouden deze verdienste lie ver willen toeschrijven aan de techniek van het spelen dan aan de literatuur, die altijd nog en blijkbaar met succes het collectieve sentiment van de massa tracht aan te spreken en op te roepen. Een concessie, die we liever uit deze tijd gebannen hadden gezien. Het verhaal speelt zich af tus sen twee halfzusters, waarvan de oudste jegens de jongste met haat is vervuld. Deze is door de kuiperijen van haar zuster in feite onterfd van de grote be zittingen van haar pas overleden vader. De toegang tot het ouder lijk tehuis wordt haar ontzegd. Nadien verneemt zij, dat haar verloofde als militair het leven 1 heeft gelaten en zii besluit in een klooster in te treden. Dan blijken de berichten omtrent de dood van haar verloofde uit de lucht gegrepen. Hij verschijnt in levende lijve in het klooster en eist van haar. dat zii haar be lofte gestand zal doen. Zii acht zich door hogere banden gebon den. Tenslotte legt de jonge militair zich bij haar besluit neer. Maar dan komt de verras sende wending: de boze stief zuster, slachtoffer van een moordaanslag, treft de door haar verstotene als verpleegster aan haar sterfbed. Deze beseft, dat zij niet bij machte zal zijn. haar kloostergeloften te houden: met speciale dispensatie wordt zii daarvan ontslagen. Dan is éi- niéts meer. wat de gelieven van elkander scheidt om samen een gelukkige toekomst tegemoet te gaan. Zoals wii reeds schreven, was het spel niet altijd even over tuigend. waarbij de grootste schuld zii gegeven aan de psy chologische onjuistheden, waar van de tekst wemelde en die daarom doodeenvoudig niet aan vaardbaar kunnen worden ge realiseerd omdat ze onbestaan baar zijn! ,,'t Masker" heeft met dit stuk. dat tal van spelmoel- liikheden bevatte, dan toch en iuist daarom het bewijs geleverd tot uitstekende prestaties in staat te ziin. De roikennis was uit stekend. men speelde over het algemeen goed van binnen-uit. De heer H. Spaans was de sym pathieke vader. Mevr. A. Groef- semaMorsch de veniinige stief zuster met mevr. K. Liefting— De Wit als de charmante tegen speelster, die met passende dis tinctie de figuur van de Witte Non realiseerde: H. Tros speel de als de vasthoudende ver loofde die het pleit tenslotte wist te winnen. Jean Robert, de deftige vriend, die een blauwtje moest lopen. mei. A. Velzeboer, de goedige en liefdevolle zich zelf vergetende gouvernante. J. Lammers als de schilder, die een Bohemien leven leidt, ook al met hartzeer om het lieftallige meisje. A. Borst, als de alles- begriipende priester, die telkens de oplossing van allerlei moei lijkheden maar liever aan Onze Lieve Heer Zelf overlaat. De spelers „op het tweede plan" bijrollen) waren die van R. Morsch als de notaris. B. Morsch als de doorgebrande schavuit van een rentmeester. C. Borst als de hulpvaardige en sluwe luitenant. W. Bruin als de precies in stiil handelende bediende, mei. A. Pater en mei. A. Tamis als de kloosterzusters en C. Bolten als de soldaat. Volgende week Zondagavond voert ,.'t Masker" dit stuk nog maals op. De spelers en speel sters dat zii ronduit gezegd verdienen de belangstelling van eenieder. RODE KRUIS 15 JAAR BERGEN De Rode Kruis Colonne te Bergen, waarbij aan gesloten Schoort, Warmenhuizen en Koedijk bestaat dezer dagen 15 jaar. Dit is aanleiding gewor den voor een actie om gelden bij een te krijgen voor de ambulance dienst, wélke bij sportgebeurte nissen en des zomers op het strand steeds paraat is. Zaterdag 14 Februari zal er voor dit doel een feest worden georganiseerd, waarvoor de heer Diesfeldt zijn zaal gratis beschikbaar stelde; amateur-artisten verlenen hun medewerking. In de zaal-Nieuwendijk zal 14, 15 en 16 Februari een Fancy Fair voor het doel worden gehouden, welke besloten wordt met een avond, waarop Max Woiski met zijn Surinaams orkest medewer king zal verlenen. Prijzen voor Charley Toorop en Maurits Uyldert BERGEN In de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam zijn Zaterdagmiddag de jaarprij zen van de Stichting Kunstenaar- verzet uitgereikt en wel aan me vrouw Charley Toorop voor por tret- en figuursdhilderkunst en aan de tor Maurits Uyldert voor biografie. Nadat de heer J. J. Voskuil, namens de jury voor de beelden de ikunst, mevrouw Toorop; dr. O. Noordenbos, namens de jury vóór de litteratuur, de hr Uyl dert hadden toegesproken en de ze namens beide bekroonden danik had betuigd, .hield prof. d.r. H. J. Pos een rede waarin hij 'n philosofiscto betoog ontwikkelde over „goed", „schoon" en „vrij heid". Hij oogstte een langdurig applaus. De raad komt bijeen GRAFT. Op Vrijdag 30 Januari te acht 's avonds komt de raad dezer gemeente in open bare vergadering bijeen. Als eerste punt vermeldt de agenda de beëdiging van de heer C. Booii als lid van de raad. De heer Booii is als raadslid be noemd in de plaats van de heer J. Middelkoop. Na de voorlopige vaststelling van de gemeente-rekening en de rekeningen van de burger lijke armbesturen te Graft, Oost en West-Graftdijk voor 1950, volgt de aanbieding van de be groting voor het dienstjaar 1953. R.K. E.H.B.O. in Akersloot doet mee aan „Kromstaf-actie" AKERSLOOT. De afdeling Akersloot van de R.K. E.H.B.O. staat er financieel minder gun stig voor. Dit bleek tijdens de onlansg gehouden jaarvergadering, waar in de penningmeester een na delig saldo constateerde van' 122.40. Natuurlijk was dit geen verrassing en daarom had men reeds eerder bij de gemeente een subsidie aangevraagd. Ter compensatie kon de penning meester dan ook mededelen, dat deze subsidie bereids was goed gekeurd. De afdeling Akersloot zal bin nenkort een aanvang maken met een grootscheepse „Steentjes- actie" in het kader van de vie ring van het herstel der kerke lijke hiërarchie. Hoe deze zaak precies zal worden aangepakt moet nog bekeken worden. Zo dra de plannen vaste vormen hebben aangenomen, zullen er nadere mededelingen worden ge daan. Omtrent een eventuele mede werking aan de Bescherming Burgerbevolking, waarmee de leden in principe konden instem men. wenste men eerst nadere informaties, alvorens tot daden over te gaan. Aan het begin van de ver gadering had de voorzitter de hoop uitgesproken, dat de cur susavonden in de toekomst beter bezocht zullen worden. Voorlopig zal nog niet met een nieuwe cursus begonnen worden, om dat er slechts zes nieuwe leden ziin die daarvoor in aanmerking komen. Dat mag voor hen. die zich tot nu toe afzijdig hielden een aansporing ziin om zich zo spoedig mogelijk op te geven. Wel zal binnenkort een aan vang worden gemaakt met de cursus „Geestelijke E.H.B.O.", die door de geestelijk adviseur, pater Muiser. reeds met een kort woord werd ingeleid. In het afgelopen jaar werden vier verbandtrommels geplaatst, en wel bij mei. Af ra Swart. Boekei. mei. S. Velzeboer. Pont- weg. A. van der Eng. Buurtweg en mei. G. van Vliet, Kerklaan, welke laatste evenals dr. Niienhuis bovendien een brancard onder haar beheer heeft. De verbandtrommels mo gen alleen gebruikt worden door gediplomeerde E.H.B.O.-ers. Aan het eind van de vergade ring drong de voorzitter nog maals aan op een grotere op komst. Kunstkring Elcerlyc CASTRICUM Wouter Paap trad op voor de Kunstkring Elcerlyc. Van zijn bijzondere kennis en vertolking van de mu ziek van Mozart kon een talrijk publiek genieten. Wethouder P. de Vries niet meer in de raad CASTRICUM. Wethouder de Vries, die in de voorafgaande week de leeftijd van zeventig iaar bereikte en sinds 1923 de functie van wethouder werd toe vertrouwd. zal zich naar wii uit goede bron vernamen, niet meer voor een raadscandidatuur be schikbaar stellen. Niet alleen als wethouder. maar vooral als voorzitter van de K.A.B. heeft de heer De Vries baanbrekend werk verricht. Oproep K.V.P. CASTRICUM. Hedenavond zal in hotel Borst een zeer be langrijke vergadering worden gehouden voor de leden van de K.V.P. Spreker zal ziin de heer Gras. De agenda vermeldt o.m. verkiezing van een voorzitter, benevens twee bestuursleden. Oranje Wit heeft het in Wijk aan Zee niet verder kunnen brengen dan een 22 gelijk spel. Het zag er in de eerste helft somber uit voor de dames uit Limmen. Ze gingen namelijk met een 20 achterstand aan de thee beginnen. Het is tenslotte toch een geliik spel geworden en zo kwam er dan nog één punt binnen. A.O.G.. dat zelf van D.I.O. won, profiteerde van deze halve misstap van Oranje Wit. Dat D.I.O. de punten niet cadeau zou geven, voorspelden wii reeds; A.O.G. stuitte op zeer sterke tegenstand en moest alle talenten ten toon spreiden. De rust ging in met 21 en D.I.O. heeft het aan haar keepster te danken, dat de stand zo laag bleef. Hetty Kollmer heeft werkelijk bérgen werk verzet. Dat zii na de rust nog eenmaal moest zwichten was te voorzien. In de tweede klasse gaat V.B.O. rustig door op het pad der overwinningen. Met 6—1 werd van G.V.O. gewonnen. De meisjes kunnen zich vast wel opmaken voor het kampioen schap. In de derde klasse B was de grote strijd: H.S.V.—Adelbert. Na spannende striid is het een 2—1 zege voor de thuisclub ge worden. De spanning is dus weer helemaal teruggekeerd en er is weer van alles mogelijk. Zee vogels 2 won al heel gemakke- liik van A.O.G. 2: met 6—1 trok ken de Alkmaarsen aan het kortste eind. Vierde klasse B: H.S.V. 2 moest de Dunten overgeven aan V.B.O. 2. Ze wisten het doel niet te vinden, terwiil V.B.O. twee maal de roos trof. A.O.G. 3 in casseerde haar eerste nederlaag tegen Adelbert 2 met 41. Junioren hoofdklasse: Oranje Wit is er in geslaagd om de nederlaag, in Wiik aan Zee ge leden. te wreken. Met 65 ble ven ze de baas in eigen home. Junioren 1: Meervogels heeft de uitwedstrijd tegen V.B.O. tot een goed einde gebracht: door een 20 overwinning werden ze twee punten riiker en nemen nu de koeplaats in. A.O.G. b won met 8—2 van A.O.G. c. Advertentie Onze speciale aanbieding nylons, uitsluitend le keuze, is ook voor U een gelegenheid uw nylons aan te vullen. Ziet onze speciale étalage, verheugend voordelig. HOEK HOUTTIL KOUSEN LINGERIES Weersvencaehtina Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond. VRIJ ZACHT Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Overwegend krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind uit zuid-westelijke richtingen. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. J. Met overleden ALKMAAR Alhier is giste ren in de ouderdom van 63 jaar overleden de heer J. Met Jac.zn., hoofddirecteur van Jac. Mets Autobedrijf. De heer Met richtte in 1910 samen met zijn vader 't automobielbedrijf op dat thans in Alkmaar en Hoorn is gevestigd. De overledene vervulde ver schillende belangrijke functies in de organisaties van het vervoer, zoals m de BOVAG en in de bond van carrosseriefabrikanten. ZIJPE. Vannacht om twaalf uur is tengevolge van een schoorsteenbrandje brand uitge broken in een boerenstolpje aan de Westfriesedijk nabii de Keins. bewoond door arbeider Petter en toebehorende aan veehouder Woudstra. De zestien-iarige zoon Harm ontwaarde enige flikke ringen. doch inplaats van het electrisch licht zag hii tot ziin schrik het dak van hun huis branden. Hii wekte in alleriil znn vader en moeder, ziin acht jarig broertje en vijf-jarig zusje, zodat allen een goed heenkomen konden zoeken. Ook slaagden de beide mannen erin om de viif op stal staande pinken van Woudstra te redden. Aangewakkerd door de storm, greep het vuur. dat gretig voed sel vond in het rieten dak. de oude balken en de berg met hooi. zo snel om zich heen. dat het huis binnen drie kwartier nog slechts een rokende puin hoop was. Van de inboedel kon nagenoeg niets worden gered. De brandweer van Ziipe, die om half een bericht ontving, kon ter plaats aangekomen, aanvankelijk mets uitrichten, omdat er in plaats van water, modder in de sloten stond. Pas toen een 200 njeler lange aanvoerslang vanaf Woudstras boerderij was aange legd, kon waarnemend brand meester Bakker water geven voor het nablussingswerk. Dit duurde tot zeven uur in de mor gen. Het gezin de Petter is slechts matig verzekerd. DE RIJP WON VAN ANDIJK In de thuiswedstrijd tegen An- dijik heeft De Rijp de beide pun ten voor zichzelf weten te be houden. De gastheren, die met invaller-doelman H. de Vries in het veld verschenen, maakten al in de eerste 5 minuten enikele benauwde ogenblikken mede. Bij een doelworsteling kreeg hun keeper ongelukkigerwijze 'n knie in zijn maag, waardoor hij moest worden vervangen door de doel man van het derde elftal, Jb. Veeniman. Enikele ogenblikken later gelukte het rechtsbuiten Klompmaker echter reeds de An dijker goalie te verslaan. Na een f ei ijk opgaande strijd zette An- ijik na de thee een hevig offen sief in, zodat de gelijkmaker al leszins was gerechtvaardigd. Toen Spaarman echter een hoek schop in het doel plaatste, zonder dat iemand anders de bal aan raakte, en rechtsbuiten Klomp maker een voorzet van Hoojj- berg in een doelpunt omzette, was de strijd beslist. In de 30 stand kwam geen wijziging meer. De gezondheidstoestand van de H. Vader VATICAANSTAD, 27 Jan. (Ass. Press). De gezondheidstoe stand van de Heilige Vader, die aan griep en bronchiale influ enza lijdt, was vanmorgen, vol gens de behandelende geneesheer „veel verbeterd". De tempera tuur „is thans normaal", aldus de arts. Er is nog steeds geen aan wijzing, wanneer de Paus zijn werkzaamheden zal kunnen her vatten. KORT GEDING MAKELAAR TOEPOEL- GEMEENTE A'og geen bewijzen genoeg ALKMAAR De uitspraak in het kort geding, waarbij de ma kelaar H. H, Toepoel de gemeente dagvaardde wegens z.i. ontoelaat bare publicaties in de plaatselijke bladen, is nog niet gevallen. Mr. A. D. van Regteren Altena deed gistermiddag mededelingen van de overwegingen van zijn tussen-vonnis; het kwam hierop neer, dat ten aanzien van twee door gedaagde aangevoerde ge vallen, n.l. de gevallen Rozenstr. en Frieseweg bewezen kon wor den verklaard, dat eiser onbe hoorlijk had gehandeld. De naar aanleiding van het eerste geval door eiser van zijn Vakgroep ont vangen berisping (Jan. '50) was volgens de rechter terecht gege ven; in 't geval-Frieseweg waren eisers eigen verklaringen voor de politie voor hem verzwarend. Ten aanzien van de gevallen Hekel- straat 17, Mauritskade en Co- mansstraat achtte de rechter de bewering, als zou eiser ook in deze gevallen onbehoorlijk heb ben gehandeld, niet door een na der onderzoek gestaafd zodat hii gedaagde tot het bewijs van dé waarheid ook t.a.v. deze gevallen wilde toelaten; daartoe zal 30 Jnn, a.s. om half elf wederom 'n zitting in kort geding worden ge houden EUCHARISTISCHE WEEK CASTRICUM. Van Zondag 15 tot en met Zondag 22 Febru ari zal voor de parochie van Sint Pancratius een Eucharis tische Week worden gehouden. De oefeningen zullen worden gegeven door pater Mettroo en pater Pleunis, beiden van de Congregatie van het Heilig Sa crament. Besturen van verenigingen worden dringend verzocht om in de Eucharistische Week geen vergaderingen of bijeenkomsten te houden. BEVERWIJK. 26 Jan. Andij vie I 8496; II 8083; waspeen fA. .19—22; ÏIA 1418- rabarber 1 49; prel IA 45—èl; IIA 25 —32; groene kool IA 912; IB 8—9; rode kool IA 9—11; IB 7-8; gele kool IA 8—9; IB 78; boe renkool 22—33; II 16—21; sprui ten IA 36—53; IB 15—30; breek- neen IC 9—12; IB 4—6; kroten oli- «nonen 30; IC 20—25. LANGEDIJK, 27 Jan. Aan gevoerd: 17.000 kg rode kool I 7—11.90, II 7—10.20; 30.000 kg fnnennktïo1 1 6-59—8-40, II 6.60; 40.000 kg groene kool 13.30— 14.40; 30.000 kg Deense witte kool 68.50; 6000 kg uien 28.20 28.80, grove 25.90—27.10, driel. 30.2033.10; 400Ö kg bieten' A 9.90-10.70, B 7.60-7 80; 3000 kg peen: B 11.30—12.10, C 9.40—10.80 800 kg spruiten 20.44; 600 kg witlof 1B 43—45, 2B 34—36 WARMENHUIZEN, 27 Jan Aangevoerd: 47.000 kg rode kool 7—11.30; 8800 kg witte kool 6 7.50. Slachtveemarkt ALKMAAR, 26 Jan. Aange voerd, 91 koeien per stuk 600 1250; le kwaliteit per kg. 2.70— 2.80, 2de 2.502.70, overige soor ten 2.302.50; 1 graskalf; 66 nuch. kalveren 4085; 26 vette schapen 85130; 546 varkens, vleesvarkens per kg. 1.761 80' zware varkens 1.74—1.78; lichte varkens 1.60—1.74; zeugen 1.50— 1.60. Om te kunnen voldoen aan de ruime animo, was het kwantum koeien vandaag te gering. Dien tengevolge verliep de handel van matig tot vlug met verhoogde prijzen. De hierboven onder de overige soorten gegeven note ringen, zijn die, welke besteed werden voor de pinken en worst- koeien. In de kalveren is maar een matige handel geweest, terwiil de prijzen, vergeleken bij de vo rige week, geen wijziging hebben ondergaan. De schapen blijven duur en ziin daardoor maar stug verhandeld. Het grote kwantum varkens overwegend vleesvarkens bleek toch te gering om geheel aan de vraag te kunnen voldoen. Het handelsverloop is zeer vlug geweest, waarbij de prijzen ge middeld f 0.06 per kg. boven die van de vorige markt uitgingen. Het verhandelen van varkens ge schiedt hier met korting op het levende gewicht. Wij vernemen, dat, te begin nen met de volgende veemarkt, n.l. 2 Februari 1953, de aanvoer ders van rundvee m het bezit moeten zijn van verklaringen, dat het vee is ingeënt tegen mond- en klauwzeer. De controle op de naleving van deze ver plichting geschiedt door de Rijksdienst. In verband hiermede kan vóór 8 uur des morgens geen rundvee op de markt worden gebracht. In de kringen, gehouden met ring ontstaan oi heeft genomen zeven politieke Breda. Deze kri de minister all heeft geschoren elke individuëh ten, waardoor g dat zovelen in politieke delinq van de maatsch Zoals men in week in de bladen lezen, zijn de politi ten, die werkten Evgelshoven overg de Rijkswerkinrich en de gevangenis t Hierbij was door ker bepaald, dat a tineerden, die in voorwaardelijk in den gesteld, in No hoven mochten bli Al de anderen, zon ring, werden naa Leeuwarden overg< Het is door dez bepaling, dat vele die daadwerkelijk toond, dat zij van en met behulp van en gevangenisdirec leven trachtten oj ernstig zijn gescho zijn er, die al zware werk in miinen doen en h< gelegenheid voor poging hebben g< vluchten. Dat zou tineerden ook niet omdat zij zeer goe zii dan weer in nu heden zouden kc geeft het werken hun de gelegenh een deel van het naar vrouw en kn den, die uiteraard stekend kunnen g zijn deze delinquer berekend vanaf h< hun veroordeling, i nog niet voorwaar heid worden gestel of Leeuwarden waar de omstandig dien aard zijn om de van nu te mak leden van de ma straks. Eenmaal stip, waarop deze in de maatschapp men en het spree het dan van groot zij zich makkelijk passen aan de ge van de samenlevm Waa Dat minister ontvluchting uit van Breda maa treffen kan maar wel moet gesteld, waarom algemeen werken len? Waarom kon worden gehouden duele delinquent? geen rekening me den dreigt het jaar teniet te v Door „Breda" dat al het werl de her-opvoeding quent in geestebj maatschappelijk niets is geweest Men heeft zier maakt om de die de gedetinee met Kerstmis t( waarvoor zii soen hadden g£ de zaak waar b men uit het O' bijkomstige is het wezenlijke dreigt men niet En het wezenlij te voorkomen, ent op te voed aanpassen aan waarin hii stra,„. men te leven. Velen in den zich dikwijls men in de li besteed aan c quenten. Zii wu men van die voor gewone nooit heeft geho< Grondslag Zii die zo spr< ter niet. dat de de laatste tijd hebben gevonden die men heeft bezettingstijd, den vele inte bezetter opge groeide toen straf de mens maar niet ver hoopte men een beteren door bel in een ce resultaat was gemeen een wel een krank Toen Nederls ding met een detineerden kwam bij vel< ders het besef detineerden worden in hen naast de vrijheid ook een beter me Minister steunde kracl

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2