Maatregelen van mr. Donker funest voor her-opvoeding Sinaasappelen concurrent van onze appelen en peren? Ons land verliest 'n groot agrariër T uinbouwprogramma van de K.N.B.T.B. Ten BEURS Alle politieke delinquenten over één kam geschoren Werk van jaren dreigt teniet te worden gedaan Tuinbouwvakhond K.N.B.T.B. Benelux onvriendelijk voor onze tuinbouw - En: de P.B.O.! Korreltjes Dr Ir S. L. Louwes overleden Voedselvoorziening dankt hem veel DINSDAG 27 JANUARI 1953 Pagina 3 waveripncbtina ieeld door het K.N. De Bilt. geldig van avond tot Woensdag- VRIJ ZACHT sewolkt met af en toe regen of motregen. ?end krachtige, langs tijdelijk harde wind -westelijke richtingen, ht voor de tijd van zondheidstoestand n de H. Vader ANSTAD, 27 Jan. (Ass. De gezondheidstoe- de Heilige Vader, die en bronchiale infiu- was vanmorgen, vol- ehandelende geneesheer beterd". De tempera- thans normaal", aldus nog steeds geen aan- vanneer de Paus zijn heden zal kunnen her- )RT GEDING LAAR TOEPOEL- -EMEENTE ii bewijzen genoeg AR De uitspraak in eding. waarbij de ma rl. Toepoel de gemeente wegens z.i. ontoelaat- caties in de plaatselijke nog niet gevallen. D. van Regteren Altena rmiddag mededelingen herwegingen van zijn nis; het kwam hierop ten aanzien van twee igae aangevoerde ge- de gevallen Rozenstr. 'eg bewezen kon wor- lard. dat eiser onbe- id gehandeld. De naar van het eerste geval van zijn Vakgroep ont- rispmg (Jan. '50) was rechter terecht gege- geval-Frieseweg waren verklaringen voor de hem verzwarend Ten n de gevallen Hekel- Mauritskade en Co- achtte de rechter de ls zou eiser ook in en onbehoorlijk heb oid, niet door een na- >ek gestaafd zodat hij it het bewijs van de ik t.a.v. deze gevallen ;e«: .daartoe zal 30 half elf wederom 'n rt geding worden ge- ISTISCHE WEEK DUM. Van Zondag met Zondag 22 Febru- oor de parochie van ratius een Eucharis- worden gehouden. ïgen zullen worden r pater Mettrop en is. beiden van de van het Heilig Sa- van verenigingen trend verzacht om in stische Week seen n of bijeenkomsten rlji 2o„^V Andij- ta ,°,.83 waspeen 14—18- rabarber IA 45—èl; IIA 25 kool IA 9—12; IB iol IA 9—11; IB 7-8; 8-9- IB 7-8; boe- '3; IX 1©21; sprui- i 30; breek- 2: IB 46; kroten 0—7; aardappelen appelen 37; peren IA 30—34; IÉ 27- nlvi dan Aan- 000 kg rode kool I 7—10.20; 30.000 kg 6.50—8.40. II 6.60; roene kool 13.30— „M Deense witte 6000 kg uien 28.20— .?o.90—27.10, driel. 4000 kg bieten; A 7-60—7 80; 3000 kg -12.10, C 9.40—10.80 3lte« 20 44; 600 kg 345, 2B 3436 HUIZEN. 27 Jan. 47 000 kg rode kool kg witte kool 6 ehtveemarkt .26 Jan. Aange- iien per stuk 600— liteit per kg. 2.70— —2.70, overige soor- 1 graskalf; 66 ■en 40—85; 26 vette 130; 546 varkens, per kg. 1.76—1.80; 1-74—1.78; lichte - 1.74; zeugen 1.50— nen voldoen aan de was het kwantum ag te gering. Dien- rliep de handel van met verhoogde hierboven onder de ten gegeven note- die, welke besteed de pinken en worst- veren is maar een geweest, terwijl [eleken bij de vo- wijziging hebben blijven duur en zijn stug verhandeld, kwantum varkens vleesvarkens gering om geheel te kunnen voldoen, irloop is zeer vlug bil de prijzen ge- per kg. boven die markt uitgingen. ;n van varkenspe st korting op het aen, dat, te begin- yolgende veemarkt, 1953, de aanvoer- idvee m het bezit van verklaringen, is ingeënt tegen wzeer. De controle ,van deze ver- ihiedt door de verband hiermede des morgens geen markt worden (Van onze verslaggever) In de kringen, die zich in de laatste jaren hebben bezig gehouden met nieuwere strafmethoden, is grote beroe ring ontstaan over de maatregelen, die minister Donker heeft genomen in verband met de ontsnapping van de zeven politieke delinquenten uit de gevangenis van Breda. Deze kringen beschouwen vooral als funest, dat de minister alle politieke delinquenten over één kam heeft geschoren. De bewindsman heeft bij zijn maatregel elke individuele beoordeling buiten beschouwing gela ten, waardoor grote schade is toegebracht aan het werk, dat zovelen in de laatste jaren hebben verricht om de ^eer^niet mogelijk" zonder politieke delinquenten te herscholen tot nuttige leden van de maatschappij. staat of valt echter met ten eerste een minister, die begrip heeft van de zaak en ten tweede met personeel, dat geschikt is voor zijn taak. Zoals men in de afgelopen week in de bladen heeft kunnen lezen, zijn de politieke delinquen ten, die werkten in Norg en Evgelshoven overgebracht naar de Rijkswerkinrichting te Hoorn en de gevangenis te Leeuwarden. Hierbij was door minister Don ker bepaald, dat alleen de gede tineerden, die in 1953 of 1954 voorwaardelijk in vrijheid wor den gesteld, in Norg en Eygels- hoven mochten blijven werken. Al de anderen, zonder uitzonde ring, werden naar Hoorn en Leeuwarden overgebracht. Het is door deze ministeriële bepaling, dat vele gedetineerden, die daadwerkelijk hadden ge toond, dat zij van goede wil zijn en met behulp van aalmoezeniers en gevangenisdirecties een nieuw leven trachtten op te bouwen, ernstig zijn geschokt. Onder hen zijn er, die al vele jaren het zware werk in de Limburgse miinen doen en hoewel daar alle gelegenheid voor is, nooit een poging hebben gedaan te ont vluchten. Dat zouden deze gede tineerden ook niet hebben gewild, omdat zij zeer goed beseften, dat zij dan weer in nieuwe moeilijk beden zouden komen. Daarbij geeft het werken in de mijnen hun de gelegenheid wekelijks een deel van het verdiende loon naar vrouw en kinderen te zen den, die uiteraard dat geld uit stekend kunnen gebruiken. Nu zijn deze delinquenten, omdat zij, berekend vanaf het tijdstip van hun veroordeling, in 1953 of 1954 nog niet voorwaardelijk in vrij heid worden gesteld, naar Hoorn of Leeuwarden overgebracht, waar de omstandigheden niet van dien aard zijn om de gedetineer de van nu te maken tot gezonde leden van de maatschappij van straks. Eenmaal komt het tijd stip, waarop deze mensen weer in de maatschappij terecht ko men en het spreekt vanzelf dat het dan van groot belang is, dat zij zich makkelijk kunnen aan passen aan de gewone vormen van de samenleving. Waarom algemeen limiet? Dat minister Donker na de ontvluchting uit de gevangenis van Breda maatregelen moest treffen kan worden erkend, maar wel moet de vraag worden gesteld, waarom moest hij een algemeen werkende limiet stel len? Waarom kon geen rekening worden gehouden met de indivi duele delinquent? Doordat hier geen rekening mee werd gehou den dreigt het werk van zeven jaar teniet te worden gedaan. Door „Breda" is het mogelijk dat al het werk gedaan voor de her-opvoeding van de delin quent in geestelijk, cultureel en maatschappelijk opzicht. voor niets is geweest. Men heeft zich erg druk ge maakt om de „blinde vinken die de gedetineerden te Breda met Kerstmis te eten kregen -waarvoor zij zelf op hun rant soen hadden gespaard. maar de zaak waar het om gaat heeft men uit het oog verloren. Het bijkomstige is opgeblazen, maar het wezenlijke van de zaak dreigt men niet meer te zien. En het wezenlijke is: recidive te voorkomen, door de delinqu ent op te voeden, hem te doen aanpassen aan de maatschappij, waarin hij straks weer zal ko men te leven. Velen in den lande beklagen zich dikwijls over de zorg. die men in de laatste jaren heeft besteed aan de politieke delin quenten. Zij wijzen er op. dat men van die bijzondere zorg voor gewone gedetineerden nooit heeft gehoord. Grondslag in bezettingstijd Zii die zo spreken weten ech ter niet. dat de opvattingen van de laatste tijd hun grondslag hebben gevonden in de ervaring, die men heeft opgedaan in de bezettingstijd. In die tiid wer den vele intellectuelen door de bezetter opgesloten. Onder hen groeide toen het besef, dat cel straf de mens wel verbittert, maar niet verbetert. Vroeger hoopte men een gestrafte te ver beteren door hem met een bij bel in een cel te stoppen. Het resultaat was echter in het al gemeen een ego-centrisch soms wel een krankzinnig mens. Toen Nederland na de bevrij ding met een groot aantal ge detineerden kwam te zitten, kwam bij vele goede vaderlan ders het besef op, dat deze ge detineerden gestraft moesten worden in positieve zin, door hen naast de ontneming van de vrijheid ook een kans te geven een beter mens te worden. Minister van Maarseveen steunde krachtig deze gedachte en er werd een commissie ge vormd. bestaande uit vertegen woordigers van alle gezindten en waarin men aantrof deskundigen van allerlei soort, professoren, rechters en reclasseringsambte- naren. Deze, commissie kwam tot een éénstemmig rapport, waarvan de kern was: ik kan de maatschappij het best bevei ligen door de delinquent her- op te voeden. De straf moest tot doel hebben ten eerste, ont neming van de vrijheid, ten tweede re-socialisatie. Bij het zoeken van deze weg is voor treffelijk werk verricht door de katholieke ministers van Maar seveen en Wevers en door de C.H.-minister Mulderije. Deze ministers hebben goed ingezien, dat het wraakgevoel bij de Bij zondere Rechtspleging teveel heeft overheerst. Men begon met de opbouw van een nieuw sy steem. waarbij ook de delinquent in de eerste plaats werd be schouwd als mens. De cel is niet meer als vroeger regel ge worden. Voorheen moesten de gestraften, indien zij van de cel naar de kerk werden gebracht vijftien meter van elkaar lopen en werden zij een half uur per dag gelucht in z.g. luchtkokers Deze bepalingen timmerden alles wat er in een gevangene nog als mens zat. eruit. Ook nu nog vertoeft een gevangene het grootste deel van de dag in zijn cel. maar er is als regel een beperkte gemeenschap gekomen, bij de arbeid, in de kerk en bij de sport. Onder invloed van de nieuwe denkbeelden is er ook een Sociale Dienst opgericht voor het opvangen van de moei lijkheden. die door of tijdens de detentie zijn ontstaan. Deze So ciale Dienst heeft ook goed werk gedaan bij de vrije-tijdsbeste- ding. De lege ziel moet ook ge vuld worden in de vrije tijd. Door de Sociale Dienst is er ook een verbetering gekomen in de geestelijke verzorging. Alle mensen zijn verschillend en dus ook een gedetineerde. Daarom is er een observatiekli niek te Utrecht gekomen, waar aan verbonden een selectie-insti tuut om een veroordeelde, die ter beschikking van de regering is gesteld, te onderzoeken. Ook is in de laatste jaren een aan vang gemaakt met de opleiding van gevangenispersoneel. Dit op leidingsinstituut staat nog wel in de kinderschoenen. maar heeft toch al enige cursussen gegeven. Het gevangeniswezen Aanval op Mr. Lamers Ziel van deze vernieuwingsbe weging is de katholieke direc teur-generaal van het gevange niswezen. Mr. E. A. M. Lamers. in de verkennerswereld ook goed bekend, die nu het voor werp is geworden van ernstige critiek in een z.g. progressief weekblad. Hij wordt min of meer verantwoordelijk gesteld voor de ontvluchting uit Breda. Ongetwijfeld zijn er fouten in de bewaking door die ontvluch ting aan het licht gekomen, maar men moet niet vergeten, dat wil men de delinquenten opvoeden tot verantwoordelijke mensen dit toch alleen kan ge schieden door hen verantwoor- dat is ver trouwen te schenken. Daarbij kan echter moeilijk worden ge garandeerd. dat nooit een ont vluchting zal plaats hebben. Vast staat echter, dat de mees ten. die de kans hadden te vluchten daarvan nooit gebruik hebben gemaakt. Het valt daar om sterk te betwijfelen of er sprake kan zijn van een Escape- lijn. In dat geval zouden er zeker meer zijn verdwenen. Het karakter van de straf Naar onze katholieke overtui ging is het karakter van de straf alleen de vrijheidsberoving en wij hebben niet het recht daar nog iets anders aan toe te voe gen. Wij dienen goed te beden ken, dat een lange vrijheids straf diep ingrijpt in het gezin van de gestrafte, doordat de vrouw haar man en de kinderen hun vader voor lange tijd moe ten missen terwijl de lange vrij heidsstraf ook het persoonlijk leven van de veroordeelde diep treft. Het bezwaar is, dat we de mens wel beoordelen naar zijn val, maar niet naar zijn strijd. Onze katholieke voormannen hebben dit alles goed begrepen en zij hebben bewerkt, dat in de aangenomen, maar nog niet uitgevoerde Beginselenwet is be paald. dat met handhaving van het karakter van de straf, die straf tevens dienstbaar moet worden gemaakt aan de weder aanpassing van de gedetineerde aan de maatschappij. Veel is er in de afgelopen jaren aan de delinquenten ge daan en er werd veel ten goede bereikt. Gezinnen bleven tijdens de duur der detentie bij elkaar en vele gestraften leerden be seffen. wat zij tegen hun mede mensen hadden gedaan, maar waren tevens goed op weg een beter en een nuttig mens te worden in de maatschappij. Mi nister Donker heeft nu dit alles door zijn brute maatregelen on derbroken. Tal van goedwillende delinquenten zijn hierdoor zeer gedeprimeerd en de geestelijke verzorgers zien hun werk van jaren voor een groot deel weer stuk gemaakt. Wij hebben de plicht als katholieken hiertegen te protesteren, want door de ontvluchting van enkelen mag niet het moeizame werk van jaren aan zo vele andere goed- willenden besteed, teniet worden gedaan. De K.L.M. heeft bij de Douglas Aircraft Company twee nieuwe toestellen besteld, van het type DC6A „Liftmasters. De beide Liftmasters zullen in Juli a.s. worden afgeleverd. Het ligt in de bedoeling, dat de K.L.M. met een van deze toestellen in October a.s. deelneemt aan de Christchurch-race naar Nieuw Zeeland. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT In de algemene vergadering van de Tuin bouwvakhond van de K.N.B.T.B., Maandag in hotel „Noord-Brabant" gehouden en zeer druk bezocht, heeft de voorzitter, de heer Jac. Groen Azn, uit Alkmaar, in zijn openingswoord verschillende actuele punten bespro ken, welke ook in de loop van de vergadering nog wel ter sprake kwamen. Zo over de minder gunstige uit komsten wat de fruitteelt betreft, in verband met het prijzenverloop tengevolge van overproductie. Dat was echter een ongunstige uitzondering op de vrij algemeen gunstige regel. Er was nogal critiek op de Benelux en in het algemeen werd gevraagd, o.a. in voorstellen van de Tuinbouwvakhond van de A.B.T.B. om te zorgen, dat ook de tuinbouw de hem toekomende plaats in het han delspolitiek overleg naast de industrie behoudt. De heer Ir F. W. Honig, directeur van de tuinbouw, sprak over het Borgstellingsfonds in de tuinbouw, op welke rede een geanimeerd vragenuurtje volgde, dat nog veel hel derder maakt" (Van onze speciale verslaggever HET VORIG JAAR heeft de K.N.B.T.B., de landelijke organisatie van de katholieke boeren en tuinders e.d. een algemeen landbouwprogramma uitgebracht, dat ech ter nog met speciale punten voor de tuinbouw moest worden uitgebreid. Dit is nu gebeurd en het is aangebo den aan de algemene vergadering van de Tuinbouwvak hond van de K.N.B.T.B., welke Maandag te Utrecht i» hotel „Noord-Brabant" is gehouden, onder leiding van de voorzitter, het lid der Tweede Kamer, de heer Jac. Groen Azn. In dit niet aleen economisch maar ook sociaal gerichte B e - leidsprogram worden als doeleinden nagestreefd: 1. een goede vervulling door de land en tuinbouw van zijn taak in het nationaal bestel; 2. een redelijk bestaan voor hen, die in de land en tuinbouw werken; 3. het be houd van een sociaal gezonde land- en tuinbouw-bevolking en het in stand houden van het ge zinsbedrijf, in het bijzonder het bevorderen van de sociaal-econo mische grondslag daarvan. Bij de concretisering is in dat program ruimschoots aan de bij zondere belangen van de tuin bouw aandacht geschonken. Dit is o.a.: een zo intensief mogelijke bedrijfsvoering. Het schenken van aandacht aan het tuinbouwbedrijf als g e z i n s b e d r ij f. Voor zover het de prijspolitiek betreft het bevorderen van redelijke mini mumprijzen als bodem in de markt. Bevordering van' privaat rechtelijke veilplicht. Waarborgen van de zijde van de Overheid voor een redelijke bestaans mogelijkheid, met name door steun bij onnatuurlijke marktver storingen. Zo mogelijk verlaging der handelsmarges ter bevorde ring van de binnenlandse con sumptie. Bij wijziging van het loonniveau rekening houden met de vaststelling der minimumprij zen. Bij eventueel losser te maken teeltregelingen het telen van de specifieke tuinbouwgewas- sen te blijven binden aan tuin bouwerskringen. Bevordering van spreiding der tuinbouwproductie. En dan vooral bevordering van de exportl In verband met de fruitteeltte schakelen. Intussen heeft Aandacht schenken aan de ver werkingsmogelijkheden der pro ducten. Inzake de grondpoli- t i e k, zijn voor de tuinbouw zeer specifieke bepalingen opgeno men, omdat bij bepalingen en re gelingen hiervoor in het alge meen, de tuinbouw en met name de intensieve tuinbouw wel een zeer bijzondere plaats inneemt. Eveneens is dit in het hoofdstuk „Binnenlands Kolonisatiebeleid" het geval. Hierin staan met name t.a.v. streek- en uitbreidingsplan nen goede richtlijnen, voorzover de tuinbouw van die plannen het slachtoffer wordt of dreigt te worden. De heer Kok van Rotterdam zou aan de formulering „Onna tuurlijke marktverstoring" graag een beetje ruime betekenis toe kennen, want er zijn ook „na tuurlijke" verstoringen, die „on natuurlijke" tot gevolg kunnen hebben en ook dan zijn tuinders soms niet in staat die strop op te vangen. De voorzitter wees er op, dat de, door de spreker als voorbeeld genoemde „storing" van 1950 „natuurlijk" genoemd moet worden, ze was n.l. het gevolg van overvloedige oogst! Het is moeilijk, in dit program een con crete formulering te vinden, die op alle gevallen past. Maar het bestuur zal het nog eens bekijken. De heer van Marrewijk uit Loos duinen wees op de bepaling in zake de belastingpolitiek en zou willen, dat er een andere methode gevolgd werd voor de afschrij ving. Zo als het nu is, gaat het niet langer, dat moet zo worden, dat de afschrijving mag gelden overeenkomstig de vervangswaar- de. De voorzitter zegt, dat daar iri werd van de zijde van de A.B. T.B. opgemerkt, dat nagegaan moet worden, of de minimumprijs voor hard fruit (3 ct, per kilo bedraagt de z.g. „ophoudprijs" thans) niet verhoogd kan wor den. De bestaande minimumprijs regeling is onvolledig, want er is geen heffing en vergoeding aan verbonden. Dat komt, omdat er nog zoveel fruit geveild wordt via particuliere veilingen, die niet bij het Centraal Bureau zijn aan gesloten. Het is, door het ont breken van een vergoedingsprijs, té riskant, de ophoudprijs van 3 cent belangrijk te verhogen, de mogelijkheid van een kleine ver hoging zal het bestuur met het C.B. bespreken. Goedkoop fruit „Dus houden we het op drie centen", zei de voorzitter, die de nogal „makke" vergadering eens wou tarten. Toen kwam er nog even wat los. Er werd gezegd, dat de fout vooral zit in de particu liere veilingen en de aanvoerders telers moeten eigenlijk invloed uitoefenen, dat die veilingen zich niet langer buiten de goede orde houden. Een ander zei, dat het goedkope fruit nog te veel in de handel verdwijnt, bij marktkoop lieden enz. In de winkels wordt het dikwijls verkocht en de klein handelaren hebben niet voldoende verstand van soorten en rassen, zodat het publiek maar wat in de handen wordt gestopt. Het bleek voor deze afgevaar digde maar één stap te wezen, om in het licht te stellen, dat de overvloed van sinaasappelen bijv. concurrerend werkt voor de bin nenlandse afzet van fruit, men kan tenslotte een gulden maar één keer uitgeven. De secretaris, mr. Plantenberg, wees er echter o, dat we in deze tijd, nu ieder een vraagt om uitbreiding van de vrije handel, moeilijk kunnen gaan ageren voor beperking van de invoer van zuidvruchten! Controle op de „rassentheorie" van de kleinhandel is practisch onuitvoerbaar, ook wat betreft de kans, om het politie-apparaat in de vakgroep voor de Detailhandel bij een of ander feest een boek met honderd platen uitgegeven, waaruit de kleinhandel iets leren kan. Verder kwam in verband met de vraag, wat er met doorge draaid fruit gebeuren kan, ter sprake, of de verwerkingsmoge lijkheid niet kan - worden uitge breid, om fruit tot veevoeder te verwerken. Dat is te duur, werd er gezegd en fruit van mindere kwaliteit zou als veevoeder de melkproductie ongunstig beïn vloeden! Maar in ieder geval, al dus toen weer de heer van Baar- sen van de Beemster, moet er aan gewerkt worden, dat de fruitteelt méér lonend wordt. Er moeten kwaliteitseisen gesteld worden. Wij zien dat onder het oog, aldus de voorzitter, en dat blijft de volle aandacht houden van het bestuur, maar het is een moeilijke zaak, omdat het een regeling voor het gehele land zou moeten zijn. Verhoging van de ophoudprijs, zo klonk toen nog een stem uit Noord-Limburg, zou de z.g. „rooi- actie" (ter bevordering van het rooien van slechte boomgaarden) doorkruisen, nog twee jaar, meen de deze afgevaardigde, en de „rommel is weg". Handelspolitiek en Benelux Over de Benelux was de voor zitter al in zijn openingswoord slecht te spreken, „het lijkt voor de tuinbouw naar niets", was er al eens door een gezaghebbend man gezegd. In het algemeen be hoort de tuinbouw, die ook al veelal een „industrie" genoemd moet worden, dezelfde bescher ming in de sfeer van de handels politiek genieten als de industrie. Het gaat om een redelijk levens- bestaan van de tuinbouwonderne- mers, en de tuinbouw is toch al economisch gezien, z.g. „vogel vrij". Wat de Benelux betreft, moeten wij, Nederlanders, onze goedmoedigheid nu maar afleg gen, een meer redelijk optreden moet door onze Regering niet meer gevraagd worden, maar g e- e i s t, aldus Groen. Hij was na tuurlijk glad voor de befaamde economische integratie, want dat kan op de duur voor alles in ons Europa alleen maar voordelig zijn, maar nu we nog niet zover zijn, moet de Regering werkzaam en waakzaam zijn om de rede lijke belangen van onze tuinbouw veilig te stellen. Export moet bevorderd worden, ook over de Oceaan. Dit houdt wel degelijk mogelijkheden in voor nog grotere intensivering van de tuinbouw. Op de huidige Benelux-politiek werd meer critiek gehoord, de heer v. d. Ven, vice-voorzitter, uit Zeeland, in Noordbrabant, was er in het geheel niet over te spre ken en de heer ir. Honig, die vandaag een spreekbeurt vervul de over het Borgstellingsfonds in de tuinbouw, maar ook verder de Regering vertegenwoordigde, fronste de wenkbrauwen als wat. De voorzitter zed, dat men het ook weer niet te zwart moet zien, maar beloofde, dat het bestuur, in samenwerking met allen, die daaraan wat kunnen doen, ook ten dezen aanzien „dilligent" zal blijven. Over de P.B.O. Voorzitter Jac. Groen in de huishoudelijke vergadering met algemene stemmen herkozen als voorzitter (waarmee de heer Vis ser, Hoogkarspel, hem onder ap- Positief werk! Een uitzending van majoor aalmoezenier Croonen- burgh in de vijf minuten van Katholiek Thuisfront voor de K.R.O. mag wel aan leiding zijn even vérder te dragen de eigenlijke zin van de gedachten, die hij ont vouwde. Het is goed en be grijpelijk dat katholiek Ne derland, zo fél in beweging kwam over de activiteit, wel ke van humanistische zijde werd en wordt ontplooid, o.a. onder de militairen. Maar terecht zei majoor Croonen- burgh, dat het nog meer waarde zou hebben de andere zorgen op dit punt overlatend aan hen, die daar voor in de eerste plaats ver antwoordelijk zijn indien er positief gewerkt werd. En dat zou dan dit zijn: dat nog velen méér zich met terdaad voor het werk van Katholiek Thuisfront zullen willen interesseren. Het is wel 'n beetje vreemd, dat op vele plaatsen de Thuisfront- comité's zijn opgeheven, om dat men, veelal ten onrechte, meende, dat die niet meer nodig waren, nu „onze jon gens niet meer over-zee" zijn. Dat plaatselijke werk blijft nodig, o.a. om over verschil lende kwesties voorlichting te geven aan de militairen en aan de ouders. Er zijn ook nog andere zaken te behar tigen, dan enkel het bevorde ren van de juiste houding tegenover de humanistische activiteit. Katholiek Thuis front heeft een brede taak en er is véél te doen! Veel woorden zijn er in dit verband niet nodig. Is u al lid? Weet u, dat dit maar f 1.20 per jaar kost? Voelt u voor dit werk, deel dit aan Thuisfront mee of ga eens praten met de bevoegde in stantie in de parochie. Het adres van Katholiek Thuis front kan ten nutte van velen nog eens herhaald wor den: Gedempte Burgwal 14, Den Haag, giro 7033! Schotland ook naar wereldkampioenschap voetbal Het bestuur van de Schotse Voetbalbond heeft besloten in te schrijven voor het tournooi om het wereldkampioenschap, waar van de eindronden in 1954 in Zwitserland worden gespeeld. Voorwaarde is ^venwel dat het wedstrijdreglement zodanig wordt gewijzigd dat ook Schotse spelers, die in Engelse clubs spelen, voor Schotland mogen uitkomen. plaus gelukwenste) bereed ook nog even zijn stokpaardje inzake de P.B.O. Hoe zal het gaan met de economische bevoegdheden, die deze solidaristische bedrijfsorga nisatie, wil ze aan het ideaal van de Wet voldoen, moet hebben? Men hoort totnogtoe alleen maar spreken over sociale bevoegdhe den, maar dat is niet voldoende. De leer van de Sociale Ecyclie- ken is nu, dat de Overheid zich moet terugtrekken van de directe zorg voor het economisch leven. Het standpunt van de S.E.R. stelt ons niet gerust. Het landbouw schap zou vanwege dit S.E.R.- advies zelfs geen economische be voegdheden krijgen in de pro ductschappen, wat de afzet bijv. betreft! Overigens verdedigde de voorzitter in zijn rede nog eens met nadruk het hooghouden en tot gelding brengen van de hoge en belangrijke taak van de stands organisaties. Louwes herdacht De voorzitter deelde mede, ter wijl de vergaderden zich op zijn verzoek van hun zetels verhieven, dat zo juist bericht was ontvan gen, dat de heer S. L. Louwes, de directeur-generaal van de Voed selvoorziening,plotseling overle den is, de overledene werd met een gevoelig woord herdacht. De directeur-generaal van de voedselvoorziening, Dr Ir S. L. Louwes, is Zondag te 's-Gravenhage op 63-jarige leeftijd overleden. De heer Louwes was Zaterdag door '11 hartaanval getroffen. Dr Ir Stephanus Louwe Louwes, die op 29 Maart 1889 te Ulrum (Gr.) werd geboren, studeerde na zijn HBS-onderwijs in Groningen, aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. het afgelopen jaar het nodige in gewerkt is, dat kan men ook in het jaarverslag lezen. Het bestuur wil wel overwegen, of dit punt in het verslag met een voorbeeld kan worden aangevuld. In deze geest werd het Program aan vaard. In 1912 werd hij voor een jaar assist.-riikslandbouwconsulent te Schagen, waarna hij tot 1917 directeur van de riikslandbouw- winterschool en riikslandbouw- consulent voor Overijssel te Meppel was en daarna directeur van een dergelijke school te Hengelo (O). Van 19231935 was de heer Louwes lid van de Provinciale Staten van Overiisel. waarvan de laatste vier jaar lid van Ge deputeerde Staten dezer provin cie. Tot 1945 was hii voorzitter van het Nederlandse genootschap van landbouwwetenschappen en regeringscommissaris voor de akkerbouw en veehouderij. In 1940 volgde benoeming tot directeur-generaal van de voed selvoorziening. Van 1945 tot '48 was Ir. Louwes adviseur van de directeur-generaal van de „Food and agriculture organisations", de F.A.O. In 1947 verleende de senaat van de landbouwhogeschool te Wageningen Ir. Louwes het doc toraat honoris causa. De overledene was ridder in de orde van de nederlandse leeuw. Dr Louwes. die de omvang en de intensiteit van zijn arbeid de laatste tiid enigszins had ver minderd. had niettemin nog een veelomvattende taak. waar aan hij zich wellicht teveel heeft gegeven. Met zijn plotseling verscheiden verliest ons land een belangrijke figuur, die ook internationaal een grote reputatie genoot. De in 1931 in het leven ge roepen organisatie, nodig voor de uitvoering van de tarwewet. is geheel het werk van Ir. Lou wes geweest in zijn functie van regeringscommissaris van de tarwewet. Ook op het terrein van de Benelux nam Ir. Louwes een vooraanstaande positie in. Bij de organisatie voor de Europese economische samen werking (O.E.E.C.) stond de heer Louwes. die vice-voorzitter van de landbouw- en voedsel voorzieningscommissie van deze organisatie was. in hoog aanzien. De overledene was behalve ridder in de orde van de neder landse leeuw, ook groot-officier in de orde van oranje nassau Met deze laatste benoeming is uitdrukking gegeven aan de waardering voor de belangrijke verdiensten, die Dr. Ir. Louwes gedurende de tweede wereldoor log als directeur-generaal van de voedselvoorziening aan Neder land heeft bewezen. Dr. Ir. S. L. Louwes zal Don derdag in het familiegraf te Vierhuizen (Gron.) worden be graven. Voordien zal in Den Haag een herdenkingsplechtig heid worden gehouden. Het tijd stip is nog niet bekend. I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3