Oprichter scheepswerf „Zeeland" ontslagen Gatsonides definitief Rallye-winnaar Competitie hervatte haar normale gang Eindspel lijkt eenvoudig maar het is moeilijk Zn Amerika krijgt men heimwee naar Nederland Buitenlandse notities Gevolg van financieel beheer R.K. Handbalbond district Noord ONZE DAMRUBRIEK 3,. 33,3A Scheepsberi cb ten Drie melkfabrieken gaan sluiten Sultan Hamid II voor Hooggerechtshof Naar wij vernemen Pater Piet Wesseling getuigt: Pagina 4 DINSDAG 27 JANUARI 1953 Mensen op drift De berichten en krantenversla gen over de ononderbroken stroom van vluchtelingen uit Oost- Berlijn naar het Westen vertolken een brok menselijke ellende, wan hoop en vertwijfeling. Localitei- ten, kampen en primitieve onder komens in West-Berlijn zijn over bevolkt. Het stadsbestuur weet er geen raad meer mee. De burge meester van West-Berlijn, Ernst Reuter, die tot nog toe met zijn medewerkers alles heeft gedaan om de tienduizenden op te van gen, ziet nu geen uitweg meer en heeft zich gericht tot de officiële instanties in Bonn. Wanneer men hoort over poli tieke vluchtelingen is men wel licht geneigd te denken aan span nende avonturen, aan jachtpar tijen en mensenvervolging. En wanneer het iemand gelukt aan zijn vervolgers te ontkomen, is het een bijzonderheid. Een strook van 500 m. niemandsland diep en 10 m. belegd met mijnen, is niet bepaald een geschikt terrein voor een wandeling. De duizenden vluchtelingen uit Oost-Berlijn komen dan ook de grens over waar de Russische politie hen doorlaat. Alleen worden per soonlijke bezittingen in beslag ge nomen. Hieruit valt af te leiden, dat het regiem in de Sovjet-zóne geen bezwaar heeft tegen deze jammerlijke uittocht. En dat heeft het ook niet. Want achter deze misère schuilt wel terdege een politieke bedoeling van de Russen. Het zijn grotendeels de zwakken, de ouden van dagen, de vrouwen en de kinderen die .geloosd" worden. Op deze ma nier raken de Russen een deel der bevolking kwijt, dat toch in hun ogen niet productief is. Ter wijl en daar is het waarschijn lijk om begonnen het Westen voor deze mensen moet zorgen. De Russen weten al te goed, dat men in het Westen zal doen, wat men kan. Maar ze zijn er niet minder van overtuigd, dat het voor West-Berlijn en de bonds republiek een ontzettend zware last is. De communisten hebben met deze methode eveneens de gelegenheid, op een niet al te op vallende manier, spionnen en an dere voor het Westen „verdachte personages" over de grens te smokkelen. Wanneer in aanmer king wordt genomen, dat reeds een kwart millioen Oost-Duitsers niet voor een verblijfsvergunning in aanmerking is gekomen, om dat deze mensen op drift geen geldige reden voor hun vlucht konden opgeven ze moeten kunnen aantonen in levensgevaar te verkeren begrijpt men, dat er zekere elementen onder schui len, die met bepaalde bedoelin gen zijn meegekomen. De Russen trachten op deze wijze West- Berlijn tot een chaos te maken. Tot een kamp van honderddui zenden, waarin het niet aan spanningen kan ontbreken, om dat al deze mensen tot aan de afgrond van hun bestaan zijn ge bracht. Het is een infiltratie in de West-Duitse samenleving, door de Russen moedwillig uitgedacht en gestimuleerd, om diezelfde samenleving te ondermijnen Franse defensiebegroting René Pleven, de Franse minister van defensie, heeft zijn be groting ingediend. In het Zondag gehouden debat verklaarde hij, dat niets erop wijst wat maar enigszins een vermindering van de spanning tussen Oost en West betekent. De begroting houdt hiér rekening mee. Er wordt ge rekend op een Amerikaanse bij drage van 175 milliard francs dit maal. Een bedrag, dat kleiner is dan de bijdrage over 1952 van 195 milliard. Het geeft hoop, dat de V.S. genegen zullen zijn de hulp te verlenen. Het laatste wordt vooral gewettigd, wanneer de Amerikaanse belofte in aan merking wordt genomen van het doen van bestellingen voor stra tegische doeleinden in Frankri;k voor niet minder dan 185% mil lioen dollar. Enige zekerheid hierover kan eerst worden ver kregen, wanneer bekend is, hoe de nieuwe regering Eisenhower zich de hulp aan het buitenland voorstelt. De Franse oorlogsbe groting geeft evenwel een gun stige indruk. jJit de cijfers blijkt dat Frankrijk alle krachten in spant om aan de opgelegde ver plichtingen te kunnen voldoen. Hoofdzakelijk die. welke in het MONTE CARLO De orga nisatoren van de Rallye hebben thans officieel bevestigd dat onze landgenoot Gatsonides en de Engelsman Worledge met Ford Zephyr de 23e Rallye heb ben gewonnen. Het klassement luidt: 1. GatsonidesWorledge met Ford Zephyr (2262 cc) categorie 1. startplaats Monte Carlo. 2. Echtpaar Appleyard (gb) met Jaguard (3442 cc.) categorie 1. Startplaats Glasgow. 3. MarionCharmasson (Fr.) met Citroën (2867 cc.) categorie 1. stratplaats Monte Carlo. 4. GrosgogeatBiagini (Fr.) met Panhard (850 cc.) categorie 3. startplaats Lissabon. 5. VardJolley (Ierl.) met Jaguard (3485 cc.) categorie 1. startplaats Monte Carlo. 6. Stirling MossCooper (G. B.) met Sunbeam Talbot (2267 cc.) categorie 1. startplaats Mon te Carlo. 7. CristillinGiolino (It.) m. Lancia Aurelia (1991 cc.) catego rie 1. startplaats Palermo. 8. Echtpaar Bennet (G.B.) m. Jaguard (3442 cc.) categorie 1. startplaats Glasgow. 9. Allard—Allard (G.B.) met Allard (4375 cc.) categorie 1, startplaats Glasgow. 10. MontuellaPiodi (It.) m. Lancia (1991 cc.) categorie 1. startplaats Paerlmo. Coupe der dames De coupe des dams werd ge wonnen door de Franse equipe mevr. Pochonmevr. Errav met Renault (748 cc.) categorie 4. startplaats Lissabon. Tweede werd mei. van Damm Clarke (G.B.) met Sunbeam Talbot (2267 cc.), startplaats Monte Carlo. In de tweede categorie (1100 1500 cc.) werd de eerste prijs gewonnen door de Franse Ska- winskiMorillon met Peugeot (1290 cc.), gestart te Lissabon. Deze epuipe bezette in het al gemeen klassement de 32e plaats. Zii ziin winnaar geworden van de Riviera Cup. De derde categorie (7501100 cc.) werd gewonnen door Gros gogeatBiagini (Fr.) met Pan hard (850 cc.) te Lissabon ge start. De Franse equipe won hiermede de coupe du Country Club. Estager en Montagel (Fr.) m. Renault (748 cc.) wonnen de coupe de Montagel als eersten in categorie 4 (tot 750 cc.). De equipe GatsonidesWor ledge met Ford de Zephyr won als eerste in het algemeen klas sement en categorie 1 de beker van Prins Rainier 3 (Rom.) van Monaco. De KNAC-beker. uitgeloofd voor de beste Nederlandse pre statie. is vanzelfsprekend ook door Gatsonides gewonnen. In het algemeen klassement bezetten de Nederlander Koks en verder Werff met Volkswagen (1086) cc.) te Munchen gestart, de 77e plaats. Het team Heidendahlde Rooy met Peugeot (1290 cc.) ca tegorie 2, te Munchen gestart bezette in het eindklassement de 83e plaats. Na de regelmatig- heidsproef bleek dat geen der deelnemers een blanco strafpun- tenliist had. De winnende equipe GatsonidesWorledge liet twee strafpunten in de regelmatig- heidsproef voor zich noteren. Een mooi succes was voorts weggelegd voor de Nederlandse ploeg B. Proos Hoogendük (Am sterdam) en G. Reitz (den Haag) die met Sunbeam Talbot de Prix d'Elegance gewonnen beeft. Zii waren te Stockholm gestart. Europese schaatskampioenschappen te Hamar Vandaag is de officiële inschrij ving van Zweden voor de Euro pese schaatskampioenschappen op 31 Januari en 1 Februari te Ha- mar binnengekomen. De Zweden zullen de volgende zeven rijders naar Hamar af vaardigen: Sigvard Ericsson, Carl Erik Asplund, Cornel Pajor, Gun nar Stroem, Gunnar Sjoelin, Olie Dahlberg en Gunnar Hallkvisst. Pas op het laatste moment zal worden beslist welke vier rijders officieel de Zweedse kleuren zul len verdedigen. Tot nu toe zijn officieel de in schrijvingen binnengekomen van Groot Brittannië, Hongarije, Noorwegen (de Noren hebben nog altijd geen namen van rij ders opgegeven), Zweden, Oos tenrijk en Nederland. Een week geleden heeft de K.N.S.B. nog eens een uitnodi ging aan de Russen gestuurd, maar daarop is niets vernomen. Finse ploeg voor Hamar. De Finse schaatsenrijdersbond heeft besloten twee rijders naar de Europese kampioenschappen, welke 31 Januari en 1 Februari te Hamar worden gehouden, af te vaardigen. Het zijn Kauko Sa- lmoaa en Toivo Salónen. In. gepeins staat Maus Gatsonides hier hij zijn Ford-Zephir. Zou hij al denken aan zijn triomph in de Monte Carlo-Rallye? Bij het op gang brengen van de N.V. Scheepswerf „Zeeland" te Ilansweert hebben zich niet ver wachte moeilijkheden voorgedaan, tengevolge waarvan besloten is aan de opzichter van dit bedrijf, de heer G. A. Schouwink uit Hil versum, die tevens geruime tijd enig lid was van de raad van be heer, met ingang van 31 Maart a.s. ontslag te verlenen. Dit besluit is genomen op een vergadering van aandeelhouders, welke ook werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het pro vinciaal bestuur van Zeeland, van het gemeentebestuur van Krui- ningen, waartoe Hansweert be hoort, en van het departement van Economische Zaken. Men be sloot op deze vergadering even eens, steun te verlenen aan po gingen om dit bedrijf voor de provincie Zeeland te behouden. Op Woensdag 28 Mei van het vorige jaar deelde de heer Schou wink in de gemeenteraad van Kruiningen mede, dat deze scheepswerf in Hansweert zou worden gevestigd en dat reeds orders voor vijf flinke schepen waren verkregen. Uiteraard werd deze mededeling in Hansweert met grote vreugde begroet. Op 8 Augustus van vorig jaar werd bekend, dat de eerste opdracht officieel zou zijn ontvangen, n.l. de bouw van een zeesleepboot voor Pakistan. Begin October zou met deze bouw worden begonnen. In September werkten reeds 60 man personeel op de werf en toen werd medegedeeld, dat half November op volle kracht zou worden gewerkt. Op 5 December werd bericht, dat de scheepswerf die de naam „Zeeland" had ge kregen, bijna gereed was om met de bouw van de Pakistaanse sleepboot te beginnen, maar er deden zich financiële moeilijkhe den voor, wat gevolg zou zijn van het feit, dat de initiatiefnemer niet in staat is gebleken zijn financiële toezeggingen waar te maken. De regen in de nacht van Za terdag op Zondag heeft toch nog roet in het eten gegooid. De zware velden hebben dit water niet kunnen verwerken, zodat wedstrijden, die na een voetbal wedstrijd gespeeld moesten wor den, helaas geen doorgang kon den vinden. Gelukkig was dit aantal maar klein. Er zjjn enkele verrassende uitslagen voor de dag gekomen. Het heeft er bij St. Victor a VIO a wel gespannen, (maar uit eindelijk wist VIO a te zegevie ren met 32. Wat te denken van Con Zelo b, dat met liefst 80 de baas bleef over FSA b. Dat Con Zelo begint zo langzaam aan wat te presteren. Het eerste ■bleef ook al weer met goede cij fers overwinnaar, en dat van VZV 2, dat altijd als een geduch te tegenstander is 'beschouwd. Ook de eerste overwinning van VIOS a mag eens extra m de belangstelling komen. De geest in het elftal is altijd, ondanks nederlagen, uitstekend (gebleven. De goede geest brengt uiteinde lijk beloning voor alle inspan ning. Dat DWO ditmaal, na een spannende strijd, zich met 10 fewonnen moest geven, och wat oet het er uiteindelijk toe. We speelden een prettige wedstrijd vandaag, en dat is gelukkig voor de meisjes nog het hoogste goed. Uitslagen: Dioc. hoofdklasse: Alles af gel. Ie klasse: VZV(Hugo Girls 6—0 Con BrioAlw. Forward afg. VI. Vlug—FSA 2 4—2 2e klasse: VZV 2—Con Zelo 1—3 VI. Vluig 2—VIOS 4—2 St ra ndvoge!s-Hugo Girls 2 g.u.o. 3e klasse: VIOS 2—DWO 2 afg. Geel Zwart 2-WGW 2 1—0 St. Victor 2—SEW 0—4 Junioren Aa: Geel Zwart aWGW a 02 VIOS a—DWO a 1—0 Hugo Girls aVI. Vlug a 02 Junioren AB: Con Brio aStrandvogels a uitgesteld FSA a—DTS a afg. SEW aAlw. Forward a 92 St. Victor aVIO a 23 Junioren B: Con Zelo b—FSA b 8—0 In de eerste klasse blijft de spanning, mede doordat Con Brio vandaag niet speelde, voortduren Beide concurrenten blijven de >V ciile van Hdgo Girls, terwijl VI. Vlug (koploper nauwlettend volgen. VZV won met duidelijke cijfers (meer moeite had met FSA 2. Zij speelde het met een volledig elf tal klaar om zelfs met 21 de leiding te nemen. Deze meisjes kregen de volle sympathie van hun tegenstandsters voor hun dapper strijd' geven, dat ze het uiteindelijk niet geheel konden klaren en mot 4—2 in VI. Vlug baar meerdere moest erkennen, is begrijpelijk. De stand is hier nu: In de derde klas blijft Con Ze lo dus aan de kop gaan. We noemden in de aanhef reeds het aanmerkelijke resultaat. De span ning blijft echter behouden, door dat ook nummer twee tot een overwinning kwam. VIOS bood wel dapper tegenstand, maar kon de opmars van VI, Vlug 2 niet verhinderen. De stand aan de kop is hier: Con Zelo 7 7 0 0 14 VI. Vlug 2 8 5 2 1 12 De andere deelnemers in deze klasse zijin wel uitgeschakeld in de strijd om de bovenste plaats. In de derde klasse ontnam Geel Zwart 2 aan WGW 2 een illusie, maar deed gelijk de spanning weer volop opleven. Met 10 moest W'GW 2 het bittere van de nederlaag proeven, en strandde het in het gezicht van de haven. De stand is hier' WGW 2 9 Geel Zwart 2 8 DWO 2 8 SEW 8 St. Victor 2 8 VIOS 2 5 13 10 10 9 4 0 Dat bij de junioren WGW a VI. Vlug Con Brio VZV Hugo Girls FSA 2 Alw. Forward 10 8 9 9 9 7 Jubileum-receptie KNWU De voorzitter der Koninklijke Nederlandse Wielren Unie en de leden van het hoofdbestuur zul len ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der Unie Zaterdag middag 31 Januari in het Kur- haus te Scheveningen een recep tie houden. Alle correspondentie gelieve men te adresseren aan de re dactie van dit blad. (Publicaties of overneming zon der bronvermelding is verboden). „Het Eindspel!" Het eindspel heeft voor de lief hebber zijin grote bekoring. Geen 'brillante offercombinaties of verrassende slagconstructies ken merken dit gedeelte der partij, ook geen onberekenbare schijven- massa's welke de kansen van zet tot zet kunnen doen wisse len Het materiaal is zeer be- ioso t perkt, het aantal mogelijkheden maar achter die schijnbare een voud verbergt het eindspel een verfijning, zoals in het midden spel of opening niet te vinden is! Het blijkt dan (zoals in onze „Kerstprijsvraag 1952") dat het bevatten van de logica, welke in de meeste eindspelen verborgen is, een allesbehalve gemakkelij ke taak is. Daarom concluderen wij, dat het eindspel te weinig wordt beoefend en daardoor be langrijke fouten worden gemaakt. Zelfs onder de sterkste hoofd klassespelers komt het bij herha ling voor, dat in het eindspel, vooral voor 'het bord bijna nooit smetteloos wordt gespeeld en dat zij „wetenschappelijk" te kort schieten. Vele lezers (essen) wa ren absoluut van mening, dat eindspel van probleem no. 8 Sj. Lautenbadh remise was. Laten zij allien die zulks menen de „'klassieke Eindspelen'" van de auteurs C. Blamkenaar E. J. B. Vught, J. Mertens, C. A. Cremer, P. Schaaf, E. Presburg, E. Weiss, Blonde, Manory, Leclercq, K. W. Kruijswijk, R. C. Keiler, Oh. Alix, A. Pernet Balédent, Beu- Taure, I. van Embden en vele anderen grondig bestuderen, dan gaan er geen uren van nodeloos zoeken om de oplossingen te vinden verloren. In verschillende boeken over „Eindspelen" zijn deze klassieke eindspelen uitvoe rig behandeld (zie het standaard werk van de Damspel Literatuur Het Eindspel" auteur J. F. Mo op de negende bijeenkomst van de N.A.V.O.-raad werden gesteld. Frankrijk heeft thans 12 divisies en 27 eenheden voor de lucht macht. Pleven wil op de komen de N.A.V.O.-bijeenkomst een ge coördineerd en gestandaardiseerd productieprogramma voor de aan gesloten landen voorstellen waarbij dan het maximale ge bruik van het industriële appa raat voor de hulpsectoren van de militaire macht. Twee voorstellen van belang, want meer coördina tie en benutten der industriële krachten in een gezamenlijk plan behoeft de N.A.V.O. zeker, om gunstige resultaten te verkrijgen. De Franse begroting van defensie geeft oók Pleven de morele steun om dergelijke voorstellen in te dienen. De 25.000 op nr 3544 's-GRAVENHAGE. In de 518de Staatsloterij, eerste klasse, is een prijs van f 25.000 gevallen op lotnummer 3544. Wagen van werkirein ontspoord Gistermorgen is op de spoor baan ZwolleDeventer ter hoog te van Windesheim een op enkel spoor staande wagen van een werktrein met de as ontspoord, tengevolge waarvan het treinver keer ter plaatse geheel was ge stremd. Reeds om 7.20 uur had men de werktrein bestaande uit enkele werktuigwagens voor herstel werkzaamheden aan de spoorlijn, van de baan verwijderd, zodat het verkeer kon worden hervat. De eerste treinen op dit traject voor 7.20 u. werden vervangen door autobussen. ser en in „Diverse Damproble- men", G. A. Cremer. Ook in Gortmans „1001 Miniatuur" waar de kleinkunst der problematiek: „de miniatuur" in al haar schoon heid in kort bestek wordt ge concentreerd. Wij geven ter op lossing twee eindspelen, welke zeer leerzaam maar bovendien moeilijk zijn. Voor de ware eind- spelliefihebbers verwachten wij vele aangename uren, daar staat de auteur en eindspel-expert J. Mertens borg voor. Eerste eindspel Autcv.r: J. J. H. Mertens (Leiden) Prijsvraagstuk „D.W." (Zwart) 3 33. jm 33 w, W, '33, Wt 15 25 35 45 (Wit) Stand in cijfers: Zwart: 2 dammen op 3 en 8 en één schijf op 25. Wit: vier dammen op 16, 18, 39 en 48, Tweede eindspel Auteur: J. J. H. Mertens (Leiden) Prijsvraagstuk „D.W," (Zwart) (Wit) Stand in cijfers: Zwart: 1 dam op 21 en een schijf op 26. Wit: drie dammen op 34, 35 en 45. Voor beide vraagstukken ,,Wit begint en wint" Inzendtermijn uiterlijk 14 dagen na plaatsing Voor de goede oplossingen wordt een damwerkje beschikbaar gesteld. Eventueel beslist het lot. KERSTPRIJSVRAAG 1952 Namen van goede onlossejrs (sters) In groep A: W. Tesselaar, Sint Maarten (N.H.); J. Meester. An- diik (West): Th. J. Viset. Hoorn: D. Wenker. Benningbroek: P. C. Admiraal. Sint Pancras (N.H.); R. v. d. Klift. W. Roording en alle patiënten van kamer 26, sanatorium Sint Anthoniushove, Voorburg (Z.H.); L. Koster, D. Bakker. A. C. Vliet, allen Vinke- veen: J. H. Scheiien, Kerkrade; P. Groot. Assen: J. Zijp. Oud karspel (N.H.); G. A. van Eg- mond, Schoonhoven: J. G. Veer man, Woerden; E. Vernooii, Hil versum; H. v. d. Sommen. Til burg; G. Bos, Apeldoorn: L. Bergsma, Almelo; Fr. Melis. Eindhoven; A. v. d. Brink. Jut faas; H Oorschot. Alkmaar; M. Hemels en D. Hemels. Alkmaar; C. N. Kempen, Voorburg (Z.H.); L. W. Scholtes. Den Haag; mei. W. van Bergen Henegouwen. Loosduinen; M. J. L. Jansen. Th. van Zweeteren. Alb. van Wiik. J. N. van Zweeteren, A. v. d. Lieden. Jac. Haring, allen Den Haag; Fr. Kunst. Sint Pancras; L. van Bemmelen, De Hoef. Utrecht; C. N. van Kempen, Voorburg (Z.H.); W. J. Willem- se. J. Th. en A. C. Theunisse. Th. v. d. Heijden. F. G. Bolle. J. A. Schooneveerd. D. A. Hendriks, allen Den Haag; J. Vermaas. Wassenaar; J. Winter. Oude Pe- kela (Gr.); H. W. C. van Rooy en, R. Beiier, W. Brokx, A. Vos. Jan de Leeuw. G. Vermeend, A. J. Spelbos; J. van Wees, H. Scher- renberg, J. Oorschot. A. van Vught. L. W. Bergveld. C. M. Servaas, H. J. van Vliet, H. As- kamp. mei. J. Teiisen. G. v. d. Linden, allen Utrecht: G. van Zijl, Jutfaas; A. J. Toppen. Utrecht: G. Kraan. Middelburg; D. de Ruiter. Den Bosch; G. van Bemmelen. Vleuten: J. Oud. Sint Pancras (N.H.); H. van Moorsel. Rotterdam. Gelukkige prijswinnaars (essen) werden na loting: W. B. Roor ding en patiënten, Ziekenhuis „St. Antoniushove", afdeling „Sana torium", Kamer 26, Voorburg (Z.H.), eerste prijs 10.J. Meester, Andijik-West, Bangert 503, een doos weöstrijdschijven van palmhout, tweede prijs; G. A. van Egmond, Lopikerweg-W. 126, Schoonhoven, derde prijs f 5.P. Groot, Tuinstraat 99, Assen, vierde prijs f 2.50. Aan d-e prijswinnaars onze har telijke gelukwensen! En nu groep B: goede oplos singen ontvangen van mej. J. Veenstra, Leeuwarden; R. Boven ga, Warga (Frieslè)- J. Verbeek, Hoorn; F. Kunst Fzn., te St. Pancras; Th. Roelofsen, De Rijn, A. v. d. Last, J. Vos, J. van Gendt, G. Vink Amersfoort; Th. J. Klijin, B. J. Zwart, Wilnis; mej. P. Mooi Vinfceveen; G. Nol len, J. A. J. Toppen, G. v. Daalen, mevr. J. Koster, mej. A. van Rijn, G. van Beusekom, H. J. Smit, mej. J. van Klaarerabeek, B. Spelbos, W. de Groot, G. J. Peters, H. van Dijk, allen te Utrecht; Joop Hemels, Alkmaar; mej. Grada van Vliet, Vinkeveen; A. Vauleijs, Den Helder: N. Oud. Bovenikarspel (N.-H.)- D. Pekel, Akersloot (N.-H.) V. Buis, Hoorn; J. en Petr. Oud, St. Pancras; H. Tithans, Kloosterburen; E. J. Tilman, Groningen; K. Soholte, Winschoten; W. Aberson, Grijps- kerk; B. Scholte, Hoogezand: J. Slagter, Hoogkarsipel Cor de Kruijff, Loenen a/d Vecht; H. v. Rijn, Maarssen; W. Langerak, Utrecht; Ir. Raandorp, Jos. en A. Dekker, Alkmaar; D. Schaper, Grootebroek; N. C. Hazendonk, Culemborg- Ad. Sohaper jr. Lut jebroek (N.-H.); J. Boon, Boven ikarspel (N.-H.); C. H. Bosboom, Zuilen; mej. J. Ruijs, Soest; J. Th. Kooijman, Utrecht; J. van Tulder. J. van Dijk, Amsterdam; H. Wijers, J. de Koning, Biltiho- ven; 6. Verkerk, Harmeien; A. de Konings, Breda; J. Dekker, Lirnmen (N.-H.); Serg. H. van Zijl, Ede; J. A. van Oostrum, De Bilt; G. van Dam, Breukelen; M. C. Uppelschoten, Utrecht. In deze groep werden na lo ting de gelukkige prijswinnaars (essen): A. v. d. Last, Eissohops- weg 116, Amersfoort, eerste prijs Iff.—; K. H. Scholte Garst 34, Winschoten, tweede prijs, een boek: „Middenspelstudies" van Adolf Schaper Jongstraat 119 A, te Lufjeibroek N.-H.) namelijk de derde C Cll -LT.1- a (-A Ctl V i-1— -O V CVA1 Eekhoud; Adolf Schaper, P, J. iroek - prijs 5.En dan tenslotte Cor de Kruyff, Dorpstraat 30, Loenen a/d Vecht, vierde prijs 2.50. De igeldprijizen zijn beschikbaar gesteld door ons blad, de dam schijven en het boekwerk door onze damredacteur. Aan de geluk kige prijswinnaars (essen) onze hartelijke felicitatie! En aan alle oplossers (sters) dank voor hum of haar uitstekende analyses. over Geel Zwart zegevierde is 't aan haar kampioenschap wel ver plicht. Overigens is de 20 ne derlaag van Geel Zwart nog zo gek niet, gelet op de grote over winningen van WGW in het ver leden. VI. Vlug a blijft WGW als goede tweede volgen, nu over won het ma een dagreis Hugo G„ als een zoete troost na de inspan ning van de reis. SEW a blijft maar punten ver zamelen en stevent recht op het kampioenschap af. nog steeds is het ongeslagen. St, Victor a dat haar nog kon bedreigen, verloor vandaag verrassend van VIO a. Rotterdam 26/1: Abbekerk Ja- pen/R'dam 26 te Antwerpen: Arendskerk R'dam/Japan 24 te Kobe: Caltex Leiden (t) Sidon/ R'dam o 26 kp Carbon; Nieuw Amsterdam 26 v st Thomas te Antigua: Oranjefontein O. Afri- ka/A'dam 26 v. Antwerpen: Su matra A'dam/Indonesië 27 Bela- wan verw.: Zuiderkruis 25 v. A'dam te Kaapstad: Indrapoera R'dam/Indonesië 25 1700 uur v. Marseille/Genua; Noordam 24 v. Newvork/R'dam: Rijndam R' dam/Newyork 25 v. Halifax; Ta- binta Inóonesië/A'dam 23 rede Singapore. Plannen stadsverwarming te Kopenhagen KOPENHAGEN. 26 Jan. (Reu ter). Te Kopenhagen ziin plannen voorbereid voor de bouw van een inrichting voor stadsverwarming in het centrum van de stad. Deze nieuwe cen trale zal 6.000 flatwoningen, vier scholen, twee kindertehuizen, een ziekenhuis en een gehele industriële wiik verwarmen. Ook zal deze centrale stroom leveren voor verlichting. Men verwacht op deze wiize economischer te kunnen verwar men. Drie melkfabrieken, Gebr. Ven- neman te Nederhorst den Berg, fa. Snoek te Abcoude en fa. P. Koel en Zn. te Amsterdam, met een totale weekomzet van 34.000 liter, worden op 22 Februari a.s. gesloten. De andere acht melk- consumptiebedrijven, die de melkvoorziening van de hoofd stad verzorgen, zullen de levering van dat auantum overnemen. De melkslijters, die voorheen van deze drie fabrieken hun melk betrokken, zullen nu een keus uit de acht kunnen maken. Op basis van de omzet vergroting dier acht bedrijven zal aan de verdwijnende bedrijven een scha deloosstelling worden gegeven. De vereniging van melkcon- sumptiebedrijven voor Amster dam en omgeving heeft twee jaar geleden aan het Landbouw Economisch Instituut verzocht een rapport op te stellen voor een sanering van de melkvoorziening van Amsterdam. Het advies van dit instituut concludeerde tot sluiting der genoemde drie fa brieken. Na overleg is men tot een regeling met deze drie fa brieken gekomen. Datum nog niet bekend DJAKARTA, 2 Jan. (P.I.-Ane- ta). De procureur-generaal heeft op 16 Januari de zaak van Sultan Hamid II aan het hoog gerechtshof overgegeven. Primair is de ten laste legging gebaseerd op artikel 108 van het wetboek van strafrecht, dat spreekt van opstand, subsidiair is de ten laste legging gebaseerd op artikel 110 en volgende, welke spreken van anderen trachten te bewegen tot het plegen van mis drijf, of gelegenheid middelen of inlichtingen tot het plegen van het misdrijf te verstrekken. Mr. Surjadi uit Surabaja zal als ver dediger optreden. 3 leden van het hooggerechtshof bestuderen thans de zaak. De voorzitter van het hooggerechtshof verklaarde aan Aneta, dat de grootst mogelijke spoed zal worden betracht. Er is echter nog geen datum, waarop de zaak zal worden behandeld, vastgesteld. Sultan Hamid II bevindt zich thans ongeveer 3 jaar in arrest. Hij moet voor het hoog gerechts hof verschijnen, omdat hij des tijds in het R.I.S.-kabinet zitting had en volgens de grondwet moe ten ministers voor het hoog ge rechtshof behandeld worden. Per waterfiets over het Kanaal De Britse sportman Du Preaire is er als eerste in geslaagd het Kanaal over te steken met een waterfiets. Du Preaire vertrok Zondagochtend om tien uur uit Ramsgate en Maandagochtend om half elf landde hij bij Kaap Gris Nez. zal er een revue worden samen gesteld, waarmee een tournee ge maakt zal worden langs de inrich tingen waar langdurig verpleeg den vertoeven. Dit alles onder auspiciën van het Prinses Irene- fonds boekt de Nederlandse documen taire film van Herman van der Horst ,,'t Schot is te boord" in Parijs en Kopenhagen bij het pu bliek een groot succes zijn dezer dagen acht Nederlan ders in New York aangekomen om in de V.S. een maand lang de problemen te bestuderen, die betrekking hebben op de distri butie en de afzet van goederen... wordt de tentoonstelling van de schilderijencollectie-van Beunin- gen, in het Petit Palais te Parijs, tengevolge van de buitengewoon grote belangstelling, verlengd heeft de tentoonstelling „Textiel- dorado" tweede beurs van de federatie van textielgrossiers-bon- den in het Amsterdamse RAI- gebouw haar poorten geopend beantwoordde men tot nu toe de actie voor het hospitaalkerkschip met giften tot een bedrag van f 98.000.en verschillende grote bijdragen in natura zullen op 10 Febr. a.s. 24 enorme trucks, waarvan de zijwanden zijn weggenomen, de tentoonstellings hal vormen voor de Amsterdamse Philips-expositie „De triomf der Techniek". De eerste trucks zijn Amsterdam reeds binnengereden. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 26 Jan. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 373 paarden. De nriizen varieerden voor luxe paarden 900.001100.00, werk paarden 700.001000.00. oude paarden 650.00850.00. paarden boven drie jaar 700.001000.00, paarden beneden drie jaar 600.00 —875.00. veulen 300.00—500.00, hitten 400700.00. De handel was redelijk. Pater P. Wesseling, die onlangs is teruggekeerd van een reis van vier maanden naar de Verenigde Staten, heeft verklaard, dat hij diep onder de indruk is gekomen van het idealisme, de noeste ijver en de openhartige leefwijze van de Amerikanen. Pater Wesseling heeft, volgens zijn verklaring kunnen ervaren, hoe gevaarlijk de aanbidding van het getal en hoe gevaarlijk het compromis met de godsdienst is. Pater Wesseling heeft door de kennismaking met het katholiek leven in de Verenigde Staten meer respect gekregen voor de Nederlandse jongeren. Hij deelde mede, dat hij zijn actie „Dit is leven" in het pro gram voor de K.R.O. weer spoe dig hoopt voort te zetten, gerijpt en versterkt door zijn Ameri kaanse ervaringen. Hoewel de Amerikaanse jeugd tegenover de overheid een vlotte en prettige houding aanneemt, voelt men echter weinig voor organisatie in katholiek verband. In de millioenenstad New York heeft de jeugdaalmoezenier het nooit verder kunnen brengen dan 40 man. In het werk heerst een grote mate van saamhorigheid, het bewustzijn dat men door een drachtig samenwerken iets tot stand moet brengen. De kerken worden overdag veelvuldig be zocht door de jongelui, maar de manier, waarop de H. Mis wordt opgedragen en gevolgd, draagt een geest van zakelijkheid. „Vi sion", een katholiek blad met een zeer behoorlijke oplage, moet zich, om in stand te blijven, ongewild werpen op sport en sensatie, evenals het katholieke „Sign" met een oplage van 260.000 dat moet doen om zijn abonné's te behouden. De sociale verhoudin gen worden gekenmerkt door sportiviteit, bijna nooit echter door christelijke naastenliefde. Milddadigheid komt voort uit de overvloed, niet uit zelfontzegging. De gemakkelijkheid van leven, die het verkeer zo prettig maakt, leidt er toe, dat iedere katholiek snel bereid is tot een compromis met het niet-katholieke, een ge vaarlijke bereidheid.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4