R-12, gr oei preparaat met? fantastische mogelijkheden RADIO HOE IS FRANKRIJK? gt men derland Woningproblee een der zwaarste zorgen DE volgende morgen het was nog heel vroeg werd er ferm op de poort van het Konink lijk paleis geklopt. „Kan ik de koning spreken?" vroeg kabouter Jodocus beleefd, toen een slaperige lakei had opengedaan. „Nu al?" „Het is voor mijn cadeau" antwoordde Jodocus met een kleur van opwinding. „Vooruit dan maar" zei de lakei, „maar dan moet je toch nog wel eventjes een uurtje wachten." DINSDAG 27 JANUARI 1953 Pagina 5 111 Hamid II voor 'gerechtshof r waterfiets r het Kanaal wi] vernemen nmarkt Utrecht getuigt: BIG BINNEN HALF JAAR 300 POND Nieuw product van Nederlandse biochemische industrie UW PUZZLE voor vandaag programma ir m m m - KABOUTER JODOCUS KRIJGT 'N IDEE Beursoverzicht KATH. KUNSTENAARS VERENIGING Truman zal zijn memoires schrijven EEN (ZONDAGSKIND Door Toon Kortooms i nog niet bekend ITA, 2 Jan. (P.I.-Ane- De procureur-generaal 6 Januari de zaak van mid II aan het hoog overgegeven. is de ten laste legging op artikel 108 van het van strafrecht, dat n opstand, subsidiair is e legging gebaseerd op en volgende, welke in anderen trachten te ot het plegen van mis- legenheid middelen of a tot het plegen van jf te verstrekken. Mr. Surabaja zal als ver treden. 3 leden van het tshof bestuderen thans De voorzitter van het tshof verklaarde aan de grootst mogelijke worden betracht. Er is geen datum, waarop al worden behandeld, iamid II bevindt zich weer 3 jaar in arrest, 'oor het hoog gerechts- ijnen, omdat hij des- t R.I.S.-kabinet zitting gens de grondwet moe- ers voor het hoog ge- >ehandeld worden. sportman Du Preaire erste in geslaagd het er te steken met een Du Preaire vertrok tend om tien uur uit en Maandagochtend landde hij bij Kaap revue worden samen- armee een tournee ge worden langs de inrich- ir langdurig verpleeg- ■ven. Dit alles onder fan het Prinses Irene- Nederlandse documen- van Herman van der Schot is te boord" in openhagen bij het pu- root succes. dagen acht Nederlan- ew York aangekomen V.S. een maand lang ■en te bestuderen, die hebben op de distri- afzet van goederen.. tentoonstelling van de collectie-van Beunin- Petit Palais te Parijs, van de buitengewoon gstelling, verlengd.... ntoonstelling „Textiel- tweede beurs van de textielgrossiers-bon- t Amsterdamse RAI- poorten geopend Ie men tot nu toe de iet hospitaalkerkschip tot een bedrag van verschillende grote natura Febr. a.s. 24 enorme van de zijwanden zijn de tentoonstellings voor de Amsterdamse asitie „De triomf der De eerste trucks zijn reeds binnengereden. T. 26 Jan. Op de oaardenmarkt werden gevoerd 373 paarden, varieerden voor luxe .001100.00. werk- 00.00—1000.00. oude .00850.00. paarden jaar 700.00—1000.00. leden drie iaar 600.00 eulen 300.00500.00, 700.00. De handel katholiek verband, oenenstad New York eugdaalmoezenier het kunnen brengen dan het werk heerst een van saamhorigheid, dat men door een- menwerken iets tot brengen. De kerken erdag veelvuldig be- jongelui, maar de irop de H. Mis wordt en gevolgd, draagt zakelijkheid. „Vi- toliek blad met een ijxe oplage, moet zich, te blijven, ongewild sport en sensatie, katholieke „Sign" ge van 260.000 dat m zijn abonné's te sociale verhoudin- gekenmerkt door bijna nooit echter ;elijke naastenliefde, komt voort uit de uit zelfontzegging. elijkheid van leven, ;eer zo prettig maakt, dat iedere katholiek tot een compromis katholieke, een ge- idheid. Even buiten de stad Oorkum, voorbij 't grote werkplaat- sencomplex van de N.V. Constructiefabriek „De Vries Robbéstaat een oud fabrieksgebouw, icaarin voor de oorlog suiker werd geraffineerd. Deze fabriek is eigen dom van de N.V. Centrale Suikermaatschappij. Lange tijd stond dit bedrijf stil en nu nog valt het bedrijf bijna niet op aan de voorbijganger. Wie echter binnentreedt, staat plotseling versteld van t hyper-moderne interieur. Een glanzend laboratorium, hart van de biochemische industrie, die hier werd gevestigd, had men hier aller minst verwacht. Dit is de plaats, waar koortsachtig wordt gewerkt aan een nieutv product, dat een revolutie moet bewerken op het gebied van de agricultuur. „B-12, 20 luidt de naaim van het hier gefabriceerde preparaat, heeft een zeer stimulerende wer king op de groei van kippen en varkens", zo deelde ons de direc teur, dir. Th. van Eek, mede. Reeds eerder heeft men in de pers foto's kunnnen zien van proefkonijnen, waarmee in Zwe den wordt geëxperimenteerd en die binnen korte tijd tot reus achtige afmetingen uitdijen. Ook in Gorkum heeft men n veestapel, waarop proeven wor den genomen. Verbluffende re sultaten zijn verkregen. Een big wooig na eenhalf jaar gemest te zijn met voer, waarin B-12 was gemengd, maar liefst 300 pond. Met kippen zijn eveneens ver rassende resultaten bereikt, ter wijl gezocht wordt naar mogelijk heden het preparaat ook voor ander vee geschikt te maken. Ook voor de mens is B-12 van groot gewicht. Het wordt nu reeds algemeen, zij het in kleine hoe veelheden, toegepast in gevallen van bloedarmoede. Ingewikkelde fabricage Het product, dat via een lange, scheikundige weg tot stand komt kreeg de naam B-12, omdat het bestaat uit een gedroogde gis:- soort. waarin vitamine B-12 het belangrijkste bestanddeel is. Dr. van Eek toonde ons de reusachtige tanks, waarin de bac teriën, waaruit het gist wordt verkregen, worden gekweekt. Deze bacteriën, komen in zeer kleine aantallen voor. in de lever van verschillende dieren. Men onttrekt ze door een uiterst in gewikkeld dhemisch proces aan dit orgaan en brengt ze op een speciale voedingsbodem in de ge sloten tanks. De temperatuur in deze tanks kan nauwkeurig wor den geregeld. Met een enorme snelheid plan ten de microscopisch kleine plantjes zich voort en vormen op de voedingsbodem lange söhimmeldraden. Uit deze sdhim- meldraden wordt op ingenineuze wijze de gist vervaardigd, die na WOENSDAG 28 JANUARI 1953 een droginigsproees het preparaat B-12 vormt. Nederland eerste producent De grondslag voor de construc tie van B-12 is in de Verenigde Staten gelegd, terwijl de research afdeling van de Centrale Suiker het project heeft uitgewerkt. Hoe wel ook in Scandinavië druk wordt geëxperimenteerd, mag de Biochemische Industrie te Gor kum zich de eerste noemen, die het preparaat op de Europese markt zal brengen. De Verenigde Staten kunnen reeds door fde eigen industrie in hun behoeften voorzien. Het product zal zo verwacht men in de agricultuur een ware omwenteling brengen, wan neer over enige jaren dief expe rimentele fase voorbij1 is. Reeds heeft men in Engeland op proef velden het groeiproces van gpaan zo versneld, dat zelfs in onsMitli- maat twee oogsten, per jaarjiho- gelijk worden. L)e snelle gewidmts- toename van het vee kan op# de duur de import van vlees en Vee- voederproduoten voor een be langrijk deel onnodig maken. Eh*, van Eek verzekerde ons, dat bij de toepassing van B'-12, op mens en dier geen enkele schadelijke bijwerking optreedt. In' het begin van de experimen ten was dat andiers. Aanvanfceljjjfc veroorzaakte de toepassing van het preparaat hersenvergrotlitiig bij het vee, waardoor de dieren volslagen dol werden. Deze rnctei.- lijfcheden zijn echter thans over wonnen. Eerste orders dit jaar uitgevoerd Het bedrijf in Gorkum werdhl 1952 opgericht en bevindt zich dus nog in de eerste phase van ontwikkeling. Door de pkn. hon-^ de: d man, die hier wer'kzaamu zijn, wordt echter hard gewerkt! om reeds dit jaar aan de eerstel? orders te kunnen voldoen. Het is een fabriek maar daar^ iijikt het (helemaal niet naar. Geenii geronk van motoren, geen ge-j stamp van machines. Een winr-j, war van metaien en glazen bui-f, 3 water iT1 Friesland Més,eS- e^krte^l 4' omroepvereniging tuur: één groot laboratorium i' A-lies blinken d en glanzend' van11 reinheid, alles volkomen stofvrij. K 9 En in dit kraakheldere labora torium werkt dr. van Eek, met zijn staf van toegewijde en des kundige helpers aan de vervaar diging van net preparaat,, dat 'n ommekeer zal betekenen iin onze veeteelt en landbouw KRUISWOORD P.A. 20203 HORIZONTAAL: 1. de oudere 3. maanstand 5. de dato 7. slede 8. bijwoord 9. soort onderwijs 11. geneesheer 13. berggeel 15. verbinding 16. vis 18. evenzo 19. karakter 20. boom 21. meisjesnaam 22. bar 23. kerel 26. looft «f 28. aanlegplaats v. schepen 29. de onbekende 31. herkauwer 33. onmeetbaar getal 34. verlaagde toon 35. voorzetsel 36. deel van de bijbel VERTICAAL: 1. sluis 2. romeinse rijk Die morgen in de mist, terwijl de Parijzenaars zich haas tig naar hun werk hegeven, zie ik op het brede trottoir voor de Pont Saint Michel mensen slapen in de open lucht. Ze liggen op ivat kleren. Onbewogen passeert het publiek, met nauwelijks enige belangstelling. Men zegt mij later, dat ook het slapen onder de bruggen zich weer gaat voordoen. Wel op zeer schrille wijze ivorden udj hierdoor herinnerd aan dat woningprobleem, dat zich overal in Europa voordoet, maar zich in de grote steden wel het angstwekkends demonstreert. In een stad als Parijs met haar scherpe contrasten, treedt deze kwestie nog meer naar voren. Daarbij ivordt er veel te weinig gebouwd. De traagheid van de officiële instanties is dan ook voor velen die deze nood aan de lijve ondervinden een aansporing om zelf de hand aan de ploeg te slaan tenminste daar te kunnen helpen waar niet-helpen mis dadig zou zijn. Kardinaal Feltin heeft op dit gebied het initatief genomen door de stichting van de Mou vement d'aide au logement een HILVERSUM I, 402 m. 7.00 beweging dus voor hulp voor VARA; 10.00 VPRO; 10.20 behuizing. Welke resultaten heeft dit afgeworpen? Over een tijds- VARA; 19.30 VPRO; 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.13 Gramofoon- muziek; 8.00 Nieuws- en weer berichten; 8.18 Gramofoonmuziek 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.35 Water standen; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de duur van slechts enkele maan den werden 150 millioen fran ken (1'/' millioen gulden) bijeen gebracht. Daardoor was men in, staat om met de bouw van 70 woningen te beginnen in Choisy- le-Roi. Uiteraard is dit onvol doende, heeft de kardinaal ge- vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek;1 zegj want de huidige nood is 12.00 Accordeonmuziek; 12.30 onmetelijk groot. Maar het is Land- en tuinbouwmededelin- - - TT" gen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 De weg omhoog, causerie; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de jeugd; 15.50 Pianorecital; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Metropole-orkest 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Mili taire reportage; 18.30 R.V.U.; 19.00 Welvaartsplan, causerie; 19.15 Gramofoonmuziek; 19.30 Voor de jeugd 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Zo zijn we niet getrouwd, hoor spel; 21.35 Dansmuziek; 22.00 Cabaret; 22.30 Regenmaken als wetenschappelijk beroep, cause rie; 22.45 Pianoduo; 23.00 Nieuws 23.15 Soc. nieuws in Esperanto; 23.20 Orgelspel; 23.3524.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon muziek; 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gramofoonmuziek: 7.45 Een en weerberichten; 8.15 Gramo- woord voor de dag; 8.00 Nieuws- foonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gramofoonmuziek 10.15 ld.; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Het goede geld", hoorspel; 12.10 Gra mofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Al- le-dag-kerkdienst; 12.59 Klokge lui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protest. Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Amusementsmuziek: 13.45 Ka mermuziek; 14.15 Gramofoonmu ziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Jeugdconcert; 15.45 Gramofoon muziek; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Harpensemble; 18.30 Spectrum van hei Chr ri" ganisatieleven, causerie; 18.45 Geest, liederen: 19.00 Nieuws- en weerberichten; 19.10 Boekbespre king; 19.25 Gramofoonmuziek: 19.30 Buitenlands overzicht; 19.50 Gramofoonmuziek: 20.00 Radio krant; 20.20 Deens Militair or kest; 21.15 „Jezus Christus en de Wereldreligies", causerie; 21.35 Lichte muziek; 22.00 Viool, cello en clavecimbel: 22.30 Int. Evang. Commentaar: 22.40 Gramofoon muziek: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws- en S.O.S.-berich- ten; 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. slechts een begin. Hij wijst daarbij verder op een ander ver kregen resultaat n.l. de vorming van, het christelijk geweten. De „Mouvement d'aide au logement" vraagt namelijk renteloze lenin gen. In die vorm worden deze een dienst aan de gemeenschap. Bovendien betaalt de huurder een zodanige huursom, dat hij na verloop van tijd eigenaar van het huis wordt. Nog een ander initiatief op het gebied van woningbouw is het vermelden waard. Wanneer u van het Chateau de Vincennes autobus 114 neemt, brengt deze u naar het eindpunt Neuilly-Plaisance, een voorstadje. Dit plaatsje bezit echter iets, dat verre van plaisance, van ge noeglijkheid afstaat, maar in tegendeel een getuigenis is van een grote menselijke nood. Want hier. op nog geen 15 km van lli et mondaine leven van de Champs Elysées en de Opéra heeft een man met zijn vrouw en zijn kind zes maanden lang, ook gedurende de winter, in een linnen tent gewoond. En deze man is geen bedelaar of land loper, maar een goed fabrieks arbeider. Dit is één geval. Maar over nog ettelijke van soortgelijke ge vallen zou Abbé Pierre Grouès kunnen vertellen. Hij. oud tweede kamerlid voor de MRP, zie ik, wanneer ik deze regels neer schrijf weer in gedachten voor mij staan. Bestoven onder de kalk vertelt hij van zijn werk in Neuilly-Plaisance. waar hii de stichter werd van het huis en het barakkenkamp, dat hij veel betekenend „Emmaus" noemde. Het was mij vreemd te moede om ineens midden onder een grote groep, ongeveer 150, clo chards te zijn. Die clochards zijn zwervers, daklozen, paria's, die hier in Emmaus een dak boven hun hoofd vinden, eten en een bed, die primitieve zekerheden van. een leven. Abbé Pierre heeft verteld hoe Emmaus groeide. Ge troffen door de ontstellende woningnood kocht hij een stuk grond en een houten huis. af komstig van een gevangenen kamp. Toen werd er aan de slag gegaan en spoedig was die ba rak geschikt gemaakt voor be woning. In de vijftien vertrek ken kon hij 5 gezinnen onder brengen. Het geheel kostte slechts een 900 gulden. Bij de bouw werd hij geholpen door jortge- mensen. ik heb deze op een, morgen, samen met abbé Pierre op een vrachtauto weg zien rijden om een stuk weg te gaan aanleggen. Moelijkheden voor gezins leven. Abbé Pierre meende het eerst, hierbij te laten. Maar honderden, mensen vertelden hem hoe slecht zij behuisd waren.. Door gebrek aan woningen leven 50 pet. van de jonge gezinnen tussen de 20 en 30 jaar in zodanige om standigheden dat er voor hun gezinsleven onoverkomelijke moeilijkheden ontstaan. Zij, leven op één kamer, hebben geen keu ken. En wanneer er een baby komt, worden zij het huis uit gezet. Dan gaan man en vrouw dikwijls terug, ieder naar hun eigen ouders en de baby wordt uitbesteed. Hiermede is het gezin, practisch ten gronde gericht, zo zegt abbé Pierre. Daarom moes ten we wel doorgaan en voor 4. omroepvereniging 5. vallei 6. keren 9. pausennaam 110. inktvis J_12. russisch heerser 14. leesteken '16. groet &7. dik tC21. deel v.h. kippenhok 524. groet 125. pl. op Ameland 127. voorzetsel !28. kolenemmer 32. slenium (afk.) .83. rivier in Italië OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL P.A. 2 .'Horizontaal: 1. of; 3. Ie; 5. kro; 7, lat; 8. pi; 10. as; 11. re; 13. rrëfeer; 17. er; 18. 1.1.; 19. pad; 20. at 21 .mi; 22. ketel; 24. si; 26. ma; 27. ap; 29. ier: 31. set; 33. st; 34Ï. ss. "Verticaal: 1. oker; 2. fr.; 3. la; 4. eter; 6. op; 7. l.s.; 9. ni; 10. ar; 12!, eli; 14. Epe; 15. gat; 16. Ede; 17. els; 21. muis; 22. k.o.; 23. la; 25 iets; 26. mr; 28. p.s.; 30. et; 32. .Es. dëzfe jonge gezinnen woningen bouwen. „Ik heb een vereniging geslicht, welke Champs Fleuris heet, een kampeervereniging en wij hebben een stuk grond ver worven in huurkoop. Ik heb an dere* barakken gekocht en zeven nieuwe woningen gebouwd met zestijen vertrekken Dit alles was mogelijk door de hulp van de belanghebbenden, door de mede werking van de clochards en door de steun van vrijwilli gers. Wanneer nu een gezin een bedrag van 700 gulden kan lenen, dan bouwen wij in drie "weken een woning. Maar wij hejbben geld nodig om ver der te kunnen bouwen want dat kannen we maar zelden van een jong gezifli vragen. Over die clochards, die zwer vers eai daklozen, vertelt abbé Pierre, ook. Want dat is een geschiedenis apart. Toen abbé Pierre nog kamerlid was, zocht hij zelf ook een huis. Hij vond er een. dat vervallen was en leeggeroofd. Hii repareerde de woning eigenhandig en ging er wonen. Ook gaf hij tijdelijk onderdak aan een tweétal jonge gezinnen. Maar tal van andere ongelukkige mensen kwam bij hem aanklop pen, werkelozen daklozen. De een na de ander heb ik ze on derdak verleend, zegt hij, en langzamerhand hebben we slaap zalen aindere vertrekken en een werkplaats gebouwd. Ik kon dit in die tijd doen omdat ik nog mijn vergoeding als kamerlid had. Langzamerhand werden echter ooik die zwervers die in Emmaus onderdak vonden in het huiZ'fen-bouwen betrokken. Want de:te gaan er nu op uit om uit de asbakken te halen wat geld kon opbrengen. Thans levert dit per maand een 1000 a 1500 guilden op. Wanneer ik over het terrein loop, waar grote stapels oud ijzer en man of meer bruikbare voorwerpen liggen opgetast, geef ik mij rekignschan van het ge- meensctaapswerk, dat hier wordt verricht. Gp een vrachtauto zie ik met grote letters vermeld; t T" r f l 9 x> yj /r ff U IV tr tl u *9 Jl jj -V jr tl HEB je al eens kennis gemaakt met Jodocus, de tuinman van de kabou terkoning? Jodocus is een van de kleinste dwergjes, maar hij kan werken voor twee. 's Zomers houdt hij de hele tuin van de kabou terkoning in zijn eentje bij. Dan verzorgt hij de bloe men en de planten, de bo men en de struiken, de ko ninklijke boomgaard en de moestuin. Dat werk begint al in d'e lente en als de herfstwind over Kabouter- bos waait, is Jodocus nog niet met de paleistuinen klaar. „Hier nog een jute zak over, daar nog een beetje stro omheen" hoor Ije hem dan mompelen. Jo- ■docus dekt alle heesters en planten voorzichtig toe, want straks, als de winter komt met al zijn sneeuw en vorst Ja, als het winter is, heeft Jodocus niet veel te doen in de tuinen. Dan ligt alles stilletjes onder stro en warme zakken te wach ten op de voorjaarszon. De glazen kassen, die de men sen wel voor hun bloemen of planten maken, kennen de kabouters niet. Daarom is een kaboutertuinman 's winters meestal werke loos, behalveJodocus dan. Jodocus weet altijd wel een middel*je te vin den om zich nuttig te ma ken. Overal helpt hij een handje mee en als er niets meer te doen is, kijkt hij peinzend naar de lucht, ,,'t Wordt nu tijd, dat het gaat sneeuwen", zegt hij dan, „wat zou ik het heerlijk vinden om weer eens een flinke portie sneeuw te ruimen." En of je het wilt geloven of niet, zodra Jo docus dat gezegd heeft, be gint het ook te sneeuwen! DIT jaar was er heel veel sneeuw gevallen in kabouterbos. De dwerg jes hadden grote moeite om bij hun werk te komen, maar gelukkig hielp Jodo cus waar hij kon. Elke morgen om zeven uur maakte hij de voornaam ste paden schoon en daar na spoedde hij zich naar het paleis van de koning, de dikste holle eik van heel het bos. Niemand kon het paleis in of uit door de idikke laag sneeuw, die er 's nachts weer was geval len, en dat mocht natuur lijk niet! Vol ijver ging Jo docus telkens aan de slag om de grote paleispoort sneeuwvrij te maken. „Ziezo" zuchtte hij na af loop, „de Koning kan weer 'n luchtje scheppen. En nu de oprijlaan nog even een beurtje". Dat „even" was wel wat vlug gezegd, want de oprij laan was meters lang moet je wetep. Toch begon Jo docus elke keer vol goede Wat kon hij nu maken? Hij was geen schoenmaker en geen bakker, geen meu belmaker en geen schilder. Hij was tuinman en dat was ook een prachtig vak, maar ach, wat had hij daar nu aan, nu koning winter regeerde? „Viel Nieuwjaar maar in de zomer*', mopperde Jo docus op een keer, „dan zou ik ook eens iets kun nen geven. Stel je voor: een zeldzame roos of de mooiste cactus, die er ooit moed en als hij ten laatste aan het einde van de laan stond, dat kleine manneke in zijn grote laarzen, zucht te hij voldaan. Hij vond het heerlijk de keurige oprij laan temidden van de sneeuwmassa's af te kijken en te wachten, tot de eer ste kabouters naar het pa leis van de koning stapten. O, wat waren die dwergjes blij met de schone oprij laan. „Dat heb je weer fijn gedaan" riepen ze allemaal, „welbedankt!" En dan glom die goeie beste Jodocus van genoegen. OP een morgen keek on ze Jodocus echter heel ernstig. Weer gihgen er vrolijke dwergjes voorbij over de oprijlaan en weer riepen ze Jodocus vriende lijk toe, maar de kabouter tuinman scheen het niet te horen. Hij keek maar en zei niets. Hij staarde naar de pakjes, die de kabou ters in hun handen hadden. Dat waren Nieuwjaarsge schenken voor de koning, wist Jodocus. Elke kabouter mocht de koning met het nieuwe jaar een cadeau geven, 't liefst iets, wat hij zelf ge maakt had. Zo kon de ka bouterschoenmaker bij voorbeeld een paar fijne zijden muiltjes stikken en Jantje Banket, de kabou terbakker, een heerlijke taart bakken. „Ik wou, dat ik ook maar iets had voor onze "koning" zuchtte Jodo cus, maar hij wist niets. gekweekt is." Jodocus zuchtte weer. „Maar we zitten midden in de win ter" zei hij treurig, „mid den tussen sneeuw en nóg eens sneeuw. Wat doe je nu met sneeuw?" Opeens schoot hij recht. „Maar ik kan wel iets met sneeuw beginnen!" riep hij toen, „ik, die de hele dag met pakken sneeuw aan het werk ben, ik zou nog niet eens". Jodocus maakte de zin niet af. Hij wist al lang, wat hem te doen stond. Hij keek nog even naar boven, door de kale kruinen van de bomen heen en toen hij zag dat de lucht klaar en helder was, glimlachte hij vergenoegd. „Het blijft wel vriezen" mompelde hij daarbij, „dat is net wat ik hebben moet. En nu van avond meteen aan de slag, want het is vandaag al de dertiende. Morgen is het dus de laatste dag, dat er geschenken aangeboden kunnen worden". BIJ de mensen geldt der tien altijd als het on geluksgetal, maar bij de kabouters gaat dat hele maal niet op. Die vinden het juist een geluksgetal. Of het nu kwam, dat het juist de dertiende Januari was, weet ik niet, maar die avond had onze Jodocus bij zonder veel geluk. Het ging allemaal van een leien dakje. De sneeuw was net goed, precies zoals ze zijn moest en Jodocus zelf leek wel toverkracht in zijn vingers te hebben. „Ik wist niet, dat ik het zó goed kon" lachte hij telkens. Maar wat was hij toch aan het doen? Stil, dat zul je straks horen. Nu en dan ging hij zelfs op een trapje staan om zijn werk goed te kunnen bekijken of om met zijn vingers nog een stevig duwtje te geven op een sneeuwwitte kroon. Eindelijk, eindelijk kwam de koning. Zijne majesteit was heel verbaasd, dat Jo docus hem voor zijn ca deau mee naar buiten nam. „Je hebt toch geen bloem gekweekt in deze winter kou?" vroeg hij. Jodocus zweeg. Hij wees enkel met zijn hand naar het pleintje van de paleispoort en toen, toen viel de mond van de eerbiedwaardige kabouter koning wijd open van ver bazing, heus waar. „Mijn standbeeld" zei hij einde lijk, mijn standbeeld in sneeuw. Wat schitterend Jo docus!" Het was ook schitterend, dat sneeuwwitte stand beeld. De koning leek pre cies, van top tot teen, en alles was even fijntjes ge daan, de zware kroon, de scepter, de vorstelijke mantel met zacht herme lijn Ik geloof niet, dat er die dag gewerkt werd in ka bouterbos. Van heinde en verre kwamen de kabou ters kijken. Zoiets moois en merkwaardigs hadden ze nog nooit gezien. En Jo docus lachte maar, trots en gelukkig. Want al had nie mand het gezegd, zijn late cadeau was het fijnste ca deau, dat de koning ooit gekregen had, vast en ze- kerl u-v- J AMSTERDAM, 26 Jan. De grote verrassing van de beurs is vanmiddag de ham del in „Adr m in ist r at i ekamto or Unitas" ge weest. Zoals bekend was de belang stelling voor deze beleggings maatschappij bij thaar introductie ter beurze enorm groot. Dat de toewijzing uiterst gering was, bleek wel uit de desbetreffende nota's. Alleen aan inschrijvers van 350.000 tot f 750.000 wordt één stuik van f 1000 en daarbo- Helpt de voddenrapers van, Em maus die werken voor de wo ningbouw. En ik denk aan het tastbare resultaat dat in kor ten tijd werd verkregen: bijna 60 gezinnen die werden onder gebracht terwijl men werkt aan onderdak voor nog 33 families. En 150, wellicht vertwijfelde zwervers hebben in Emmaus een getuigenis gevonden van mede leven en diep christeliike men selijkheid. Het christendom is aanwezig in Neuilly Plaisance, zoals Christus aanwezig is in de schamele kapel op het terrein waarvan de kartonplaten die het plafond bedekken krom getrok ken staan.... maar waar iemand wacht op de komst van vele wanhopigen in een onmenselijk harde tijd. ven maximaal twee stuiks toege wezen. Het aangeboden bedrag was slechts 500.000 groot. Van middag werd Unitas voor het eerst verhandeld, waarbij de hoeik oinimiddelllijfc werd open„ f ©maakt.. De eerste notering was 20 procent, waarna een verdere stijging volgde tot 353, hetgeen 98 procent imeer is dan de emis- si.ekoers. die 255 bedroeg. Naar men aanneemt zullen vele ban ken en commissiehuizen gebruik maken van het aanbod de stuk ken gratis te splitsen in onder aandelen van 100. A.K.U. zorgde vanmiddag voor de tweede surprise. De koers van dit fonds heeft slechts weinig ge reageerd, sinds A.K.U. internatio naal is geworden, maar vanmid dag deden binnen- en buiten landse vraag de prijs stijgen van 156 tot 16014. Philips, Ünilever en Kon. Olie bleven nagenoeg prijshoudend. De scheepvaartafdeling heeft de vaste stemming van Vrijdag niet geprolongeerd. Hier trad een lichte reactie in, doch de koers verliezen bleven beperkt. Voor cultures heertste er we derom enige animo, vooral voor de suikermaatschappijen. Hier bleef het niveau van Vrijdag zeer gemakkelijk gehandhaafd. De bankaandelen waren even eens iets beter gestemd onder leiding van de Amsterdamsche Bamk, die één punt steeg, wegens het tot tien procent verhoogde dividend. De beleggingsmarkt was stil en onveranderd. Volgt W. Andriessen de heer Wijffels op als voorzitter? De Algemene Katholieke Kun stenaars Vereniging vergadert op 8 Februari in hotel Central te Den Bosch. De heer drs. A. Wiiffels heeft de wens te ken nen gegeven niet als algemeen voorzitter te worden herkozen, doch hii is wel bereid tiidens de overgangsperiode het voorzitter schap waar te nemen. Als nieu we voorzitter wordt door het be stuur voorgedragen Willem An driessen. Op de vergadering zullen mededelingen worden gedaan over de toneelgroep, welke in oprichting is. Het bestuur stelt voor deze groep in het hoofd bestuur door Bern. Verhoeven te doen vertegenwoordigen. KANSAS CITY, 26 Jan (A.F.P.) Uit betrouwbare bron is ver nomen, dat de Amerikaanse oud president Truman ziin memoires zal gaan schrijven, die in de loop van de volgende iaren zullen worden uitgegeven. Truman had reeds een contract met een uit geverij te New-York getekend. Hii zou een bedrag van een half millioen dollar voor de memoires ontvangen. FEUILLETON: 81. Het orkest schoot in de lach, de zaal lachte. Dat was de vuur doop. Diep in de nacht trokken de studenten naar hun diverse verblijven. Terwijl de muzikanten hun za ken zorgvuldig opborgen, kwamen de twee lokettisfen opgetogen naar het podium gestormd. „En?" vroeg Van Tricht. „Polsje verstuikt", zeiden die twee: Waarmee maar gezegd wou zijn, dat ze een aardige bonk geld verdiend hadden. Mevrouw Legrande had de gang van zaken aardig voorspeld. De tweede avond was het schouw burgje een half uur vóór het con cert knats uitverkocht. Wezens, die eerder op de een of andere verre planeet thuishoorden, be- volkten de stoelen: schilders, dichters, schrijvers, werkloze mu sici en journalisten. Van Tricht gaf een korte, slor dige uitleg over het ontstaan van zijn orkest en wees op Theodoor, zéggende; Van hem zei gisteren iemand: „die gpser heb goud in zijn strot". Wij zijn allemaal on bekende muzikanten uit het land, dat jullie het donkere Zuiden noe men.. omdat we bier drinken in- plaats van limonade. Maar deze man hier. Theodoor Bronkhorst. is in binnen- en buitenland be kend. Hij zong destijds, hier in jullie eigen Amsterdam, voor Ko ningin en Kabinet en voor staats lieden uit zes en vijftig landen. Laten we beginnen!" Het kwam tenslotte hier op neer. dat na afloop van 't concert de artisten geestdriftig manen- schuddend de zaal verlieten en geleerde onbegrijpelijke gesprek ken voerden over vertolking der diverse nummers. De journalisten voelden zich gedrongen tot het schrijven van recensies die kri oelden van muziek- en zangtech- nische termen. Geen mens kende die woorden en niemand snapte wat die journalisten bedoelden te zeggen in hun artikel; de journa listen snapten het zelf ook niet. Dus alleen het hogere intellect en de aristocratie konden deze strak ke stukken in de krant vatten. Zodat doctor A. tegen prof. B. zeide dat hij ook eens naar dat nieuwe orkest en die jonge zan ger ging luisteren. En prof. dr. C. belde zijn collega prof. dr. ir. D. en vroeg hem of hii de Kunst kroniek in de krant van vandaag gelezen had. Jawel, dat was ge beurd; hij had direct prof. dr. ir. E. op de publicatie gewezen: „Toevallig heeft Jan," (want ook deze lieden hebben bij hun doop een vóórnaam gekregen, soms zelfs vier of vijf) „toevallig heeft Jan een gezelschap Amerikaanse ge leerden en autoriteiten uit de mu ziekwereld op bezoek. Die komen een studie maken van de Euro pese conservatoria De heren zijn twee uur geleden op Schiphol aangekomen en vertrekken mor genvroeg weer. als ze hun studie beëindigd zullen hebben. Jan ver telde me, dat ze zeer geïnteres seerd zijn in het nieuwe orkest en in de solist van schouwburg ,,'t Hemeltje". Zii gaan er vanavond heen. Jii ook? Eerst wilden ze naar Luigi Ferazzo gaan luiste ren, maar Jan heeft hen op het orkest in ..'t Hemeltje" gewezen en nu willen die Yanks daar lie ver naar toe. Nou zeg, ik zie je vanavond dus wel." Het gerucht, dat ,,'t Hemeltje" door een nieuw orkest bezet was en dat Theodoor Bronkhorst er op trad. vloog door de hoofdstad. Men herinnerde zich Theodoor van die eerste keer, toen hij voor ko ningin en ministers gezongen had. Tegen acht uur, de derde avond, stond het parkeerterrein bij het schouwburgje hartsteken vól en ook in de straat had men aan weerszijden grote glanzende wa gens geparkeerd. Mannen en vrou wen uit de hoogste regionen van het maatschappelijk leven traden in 't Hemeltje binnen en zochten een plaats. Het gezelschap Ameri kanen was er. at kauwgom en keek op kostbare gouden polshor loges. Van Tricht hield ziin inleiding, eerst in het Nederlands en toen in keelachtig Engels. „Ik begrijp niet. Ladies en gent lemen" zei hii. „dat u naar ons komt luisteren. Wij zijn maar een bijeengeraapt stel muzikanten en wij dachten hier in Amsterdam alleen maar wat voor studenten te hoeven spelen. Dat u ons de eer aandoet te komen luisteren, heeft ons zeer verrast. Wii zullen ons best doen." De Amerikanen vonden deze eerlijke speech enorm en kauw den benieuwd verder. „Bijzonder verheugt het ons." vervolgde Van Tricht, „gasten uit Amerika bij ons te hebben. Helaas is onze zanger Theodoor Bronkhorst nooit in de gelegen heid geweest een conservatorium te bezoeken. Meet dus niet met de maatstaf waarmee men beroeps zangers pleegt te meten. Mocht u spijt hebben van uw komst naar hier. dan kunt u. wat ons betreft, vrijelijk zonder ons te beledi gen heengaan." Maar niemand ging. Al had heel Italië elders staan zingen, dan zou er nog geen enkele Amerikaan zijn heengewandeld. De avond werd glansrijk. Het orkest speelde alsof het reeds enige lustra achter de rug had. Theodoor zong op ver zoek een aantal negro-spirituals. de Amerikanen kwamen kauw gom te kort. Na de voorstelling begaf de lei der van het buitenlandse gezel schap zich met een paar naaste medewerkers naar het podium. Heren in slechtzittende costuums. Zii noemden alles „smashing". En of er niet eens naar Amerika ge komen kon worden? Zodra de heren terug zijn in de States zou men de nodige voorbereidingen treffen. „Wii komen," zei Van Tricht. Avond aan avond zaten zij met een vol „Hemeltje". In het mid den van de derde week. zond An- dré een brief naar N.V. Walisco. Of het personeel nog enige tijd mocht blijven? „Ik vraag dit na mens mevr. Legrande." schreef André. Per kerende post kwam een brief van de Walisco-directie. dat men de wensen van mevrouw Legrande ten volle zou eerbiedi gen. Het was gauw genoeg zó wijd. dat men een Amsterdammer, die nog niet naar ,.'t Hemeltje" ge weest was met de vinger nawees. (Wordt vervolgd.) I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5