Uitvoerige debatten over onderwij skwestie Del Te weinig interesse voor R.K.Middenstand „De Haag se Comedie" met „Yerma" van Garcia Lorca Agenda Donateursconcert „St. Caecilia" LAATSTE NIEUWS Bentley opgehangen ABDIJSIROOP 1953 vergt bijzondere activiteiten van de leden Cinema Americain Die Dreigroschenoper lARKTen BF.ï :RS Bmaowée koestt C.P.N.-raadslid Raad van Bergen op zijn best Gemeentelijk electrbedrijf wordt snel gemoderniseerd Mogelijt en Inleidii veel vei Pajtina 2 WOENSDAG 28 JANUARI 1953 Schrijver: Frederico Garcia1 eind, dank zij de bloemrijke taal Lorca. Vertaling: J. W. F. en het aangrijpende spel van Weremeus Buning. Regie: Elisabeth Andersen als Yerma. Cees Laseur. Titelrol: Elisa- Nimmer zagen wij haar in zo'n beth Andersen. Medespelen-1 doorleefde rol voor het voetlicht den o.a.: Frans van der Lin- Zij maakte ons de tragische fi- gen, Willy Haak, Fie Carel-guur van de kinderloze jonge sen, Marie Meunier en Carl vrouw volkomen aannemelijk, van der Plas. In Frans van der Lingen als de 'n Klemmend probleem heeft sombere, egoïstische boer had zij de Spaanse dichter Garcia Lorca 'n tegenspeler van formaat; bei- aangesneden in het toneelstuk der samenspel leverde menige „Yerma", waarin de jonggehuw- boeiende scène op. Van de spe- de vrouw, geschapen om moe-Iers op het tweede plan verdient der te worden, kinderloos blijft, allereerst Willy Haak vermel- In dichterlijke taal, door We- ding, die 'n levendige creatie gaf remeus Buning in bloemrijk Ne-1 van de heidense vrouw, derlands overgebracht, schildert Voorts viel Fie Carelsen op Lorca het intense verlangen van onder het groepje vrouwen aan de jonge vrouw naar het moe- het water. derschap. Zij werd door haar Elisabeth Andersen kreeg bloe- ouders aan 'n man gegeven, 'n' men en 'n ovatie, zoals Alkmaar man, die zij zelf niet zou hebben! maar zelden weggaf. Zij had t gekozen, omdat zij hem niet ver- ten volle verdiend, langde. Eenmaal met hem ge- De regie van Cees Laseur was trouwd, wil zij de moeder wor- in deze tragedie volop te her den van zijn kind. Maar zij blijft kennen. De decor-moeilijkheden zonder, terwijl zij rondom bij waren vindingrijk opgelost, vriendinnen en bij de dieren op Yerma zal, als wij ons niet het land de vreugde van het vergissen, nog wel enige tiid re- moederschap moet aanzien. pertoire houden. Fr. O. Diep in haar hart groeien ver zet en afkeer tot haat tegen de Father C. Breed man, die haar dat geluk ont- houdt, die alleen bezitten wil en cum laude gepromoveerd niet geven; die kinderen niet de ALKMAAR Father C. hoofdzaak vindt in het huwelijk. Breed uit Alkmaar van de St. Jo- Intussen zoekt zij haar heil in sephcongregatie van Mill Hill is gebed en bijgelovige praktijken;opF 20 j|nu6ari j.i. te Rome cum zij vindt een oude heidense jaude gepromoveerd tot doctor in vrouw op haar pad, een moeder h t jorkeliik Recht on het nroef- toTon?ro^\v"lnvlr?enidenC schrm^furMicM ffgure SF& zH wH hMr ier en huwelijks- Spiritual Director in a Seminary" trouw nief verkwanselen i (De Positie van de Geestelijk F^-q 'n Frans^nreekwóord dat'Leidsman m een Seminarie, zegt: ,Le que la femme veut, veut ^erkp0Cüt1SpiC Maart ^ve?1 Dieu", wat de vrouw wil, wil1 Pr- p- Breed zal m Maart ver- God. In deze richting volgt niet trekken naar de missie van de de ontknoping van dit tragische Philippijnen. verhaal. Het Spaanse Theater kent de- - zelfde fataliteit als de Griekse tragedie. Het noodlot van Yerma is, dat zjj, die haast krankzinnig werd van verlangen naar een kind. in een ruzie-scène de man doodt, die haar dat kind moest geven. En in wanhoop roept zij uit: „Ik heb mijn kind gedood! iVOENSDAG 28 JANUARI Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Willie en Joe in Tokio. REX: Aohter kloostermuren, HARMONIE: Mandy. VICTORIA: Ontsnapt aan de guillotine. Voorstellingen 7 en 9.30 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af is voor spoedgevallen be reikbaar Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1, Apotheker J. v. d. Mark. GULDEN VLIES 8 u.: Ouder avond Adelbertusschool. K.A.J.-HUIS: Frits Heynis: „Ik ga voor 't eerst naar een baas. Wat nu?" WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur St. Caecilia. Causerie over vrijmetselarij BERGEN Donderdagavond om half acht zal in het „St. Jan" de bekende causeur, de heer J. Dominicus een lezing houden over de vrijmetselarij. Op deze avond, die op initiatief van de jongerengemeenschap wordt ge geven, zijn ook de leden van de Vrouwenbeweging van harte welkom. Expositie van zelfportretten BERGEN Zaterdagmiddag om 4 uur zal de voorzitter van het K.C.B. in de kunstzaal te Bergen een tentoonstelling ope nen van zelfportretten. Zowel de oudere als de jongere schilders van Bergen en Schoorl zullen aan deze tentoonstelling deelnemen. Van de zes taferelen, waarin dit tragisch gedicht van Lorca is verdeeld, was het derde het zwakst. Het schiep slechts entou rage, die vrijwel overbodig was. Ook het tafereel van het dans feest in de bergen, dat te veel figuranten op de planken bracht, was zwak. Maar overigens boei de het stuk van het begin tot het CHAUFFEUR TROF GEEN SCHUUD bij aanrijding wielrijdster ALKMAAR. Op 19 Novem ber. 's middags omstreeks kwart voor vlif. werd bii het kruispunt Kennemerstraatweg Raadhuis- weg te Heiloo een wielrijdster aangereden door een personen auto uit de richting Alkmaar. Het meisje kwam te vallen en bekwam een hersenschudding. De auto werd bestuurd door de ALKMAAR Het Alkmaars kwartiertje was er deze avond niet bij; precies op tijd kon met het concert worden begonnen. De voorzitter, de heer Kramer, ver welkomde de Hoogeerw. Heer Deken Jacobs, de WelEerw. Pater Jansen, en de Eerwaarde broe ders. Voorts bracht spr. dank aan de donateurs, voor de verleende steun. St. Caecilia kon zich ver heugen in een grote vooruitgang van het aantal donateurs, zodat men nu vier avonden nodig heeft, om de belangstellenden in de ge legenheid te stellen de prestatie's van het corps te beluisteren. Dirigent Oly, had voor deze avond wel een beperkt program ma samengesteld, maar dit werd dan ook zo goed mogelijk afge werkt. Hoofdzaak was dat we met voldoening konden constate ren, dat „St. Caecilia" goed voor uit gaat, speciaal wat het en semble-spel betreft. „Les Dragons de Villars" van Mailart, had zeer verdienstelijke momenten, en vooral het slot werd brillant gespeeld. „Scènes Pittoresques" van Mas- senet, waarin de stemming wel T j eens weifelend was, en de tech- naaimachmehandelaar C. de J. njek ook hog wel iets te wensen alhier, die, omdat, het meisie. overliet, boeide overigens weer dat als bestemming Limmen had. bii het genoemde kruispunt even rechts van het rijwielpad was gaan rijden, de indruk had gekregen, dat zij. evenals hijzelf, de Raadhuisweg zou gaan in slaan Op het ogenblik, dat hij van de straatweg afweek naar rechts, raakte hii het meisje en reed haar ondersteboven. De officier van justitie meen de, dat de chauffeur geen schuld trof. omdat het meisje een voor hem vreemde manoeuvre had gemaakt, die zijn gedachtengang en de handelwijze rechtvaardig de. De rechtbank bepaalde de uit spraak tot over veertien dagen. Kajottersnieuws ALKMAAR Vanavond wordt er in ons gebouw een film gedraaid over het onderwerp: „Jonge mensen voor de rechter". Het begint voor de meisjes en jongens van pl.m. 17 jaar af om 9 uur. Allen zijn van harte wel kom. De vroegkomers kunnen voor 9 uur in de kleine zaal te recht. Stand biljartcompetitie district Alkmaar De eerste helft van de compe titie is verspeeld. Begin Februari wordt met de tweede begonnen. In de A-tolasse gaat „De Oude Herberg" uit Heiloo met grote voorsprong aan de kop. In de andere klassen blijven de kop lopers bij elkaar en het ziet er wel naar uit, dat de tweede helft een spannende strijd zal worden om de leiding. In de B-klasse geeft „De Lindenhoek" het beeld van zovele jaren. Altijd een kans- paard geweest en ook nu weer een gegooi met hoge ogen. A-klasse: De Oude Herberg Excelsior I Witte Huis Gekroonde Valk Doorbraak Excelsior II Alcmaria Victrix Driesprong Drie Ruiten B-klasse: Lindenhoek Oude Poorter Doorbraak Excelsior Onder Ons Optimisten Drie Ruiten Driesprong Oude Herberg C-klasse: De Molen Drie Ruiten Alcmaria Victrix Vriendschap Witte Huis Oude Poorter Lindenhoek Gekroonde Valk D-klasse: Drie Ruiten Driesprong De Molen Excelsior Witte Huis Alcmaria Victrix De Waag D.E.S. De Oude Herberg Vriendschap gesp. moy. m.p. 8 6.78 50 8 8.70 39 8 4.72 37 8 3.34 35 8 7.73 30 8 4.42 28 8 3.89 28 8 3.62 25 8 4.76 16 8 3.11 44 8 2.28 40 8 2.84 38 8 2.56 33 8 2.75 31 8 2.48 31 8 2.74 28 8 2.53 26 8 1.92 17 7 2.51 49 7 2.28 45 7 1.86 42 7 2.66 32 7 1.96 32 7 1.63 27 7 1.67 27 7 1.50 23 9 1.58 64 9 1.56 61 9 1.64 49 9 1.52 49 9 1.48 48 9 1.36 45 9 1.50 38 9 1.23 37 9 0.99 31 9 1.25 28 door een beschaafd klankgehalte. In de voordracht kan men zich echter nog wat meer soepelheid en rubato permitteren. De beste prestatie werd wel geleverd met de Ouverture Rossiniana, van Ge- Advertentiei Telefoon 2609 Op veler verzoek Donderdag a.s. 8 uur (De drie stuivers opera) Bespreekt tijdig uw plaatsen 18 jaar UITVOERING „VONDEL" ALKMAAR De jaarlijkse uitvoering voor donateurs zal plaats hebben op Zondag 1 en Maandag 2 Febr. a.s. in 't Gul den Vlies, 's avonds 8 uur. Opgevoerd wordt de klucht in drie bedrijven: „Een baby van duizend weken". Voor beide avonden zijn nog kaarten verkrijgbaar. Belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit nummer ge plaatste advertentie. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat de plaatsbespreking is, voor beide avonden, op Zon dag 1 Febr. a.s. aan de zaal en wel van 12 tot 1 uur. Schaaknieuws V.V.V. ALKMAAR -Op de club avond van V.V.V. werden de theorielessen verzorgd door de heer E. G. Kaiser: tevens wer den enige hangpartijen afge speeld. waarvan de uitslag was als volgt: Hoofdklasse: P. Appel JrE. G. Kaiser afgebr.; R. PynigP. Seewald afgebr. 2e klasse: L. NiimanW. de Wit VzVz; F. J. HolP. Holz- man 01. 3e klasse: T. ZanenJ. Simons »/2Vz\ F. v. d. Vliet-H. de Vries Maats 10. 4e klasse: N. BreebaartElzin- ga 10; H. de LeeuwJ. Bak ker 01. Woensdag moet VVV 2 naar Schaakmat te N. Scharwoude. VVV moet enige reservespelers opstellen, zodat een moeilijke strijd verwacht kan worden. VVV 2 verkeert in degradatie gevaar. AVENHORN, 27 Jan. 1953. 500 kg rode kool 712.60; gele kool 6.507.70; 40000 kg uien: grove 23.8025.20, gewone 27.10 —28.40, driel. 33.80—34.80, nep 3036.33000 kg bieten: I rond 9.80—10.80, II rond 8.30—8.70, III rond 4.304.90; 30000 kg peen: II 11.50—12.40, III 8.30—9.60, IV 5.90—6.70. WARMENHUIZEN, 28 Jan. '53. 800 kg gele kool 6.507.30; 14000 kg rode kool 7.00—10.70; 1500 kg witte kool 7.60. Eierveiling PURMEREND Aangevoerd 45000 kipeieren f1415; 55000 eendeieren 12.9013.30 p. 100 st. rard Boedijn, naar Italiaanse trant op motieven van Viotta's Gangspildeuntje. Het „Féërie Bal let" van Delhaye, is een charmant stuk, en er waren momenten, dat men de geest van dit werk, ook werkelijk kon ervaren. Na de gezellige wals „Mond nacht auf den Alster" van Fetras, en een pittige mars, werd met het concertgedeelte van deze avond besloten. „St. Caecilia" kan met de bereikte muzikale re sultaten tevreden zijn. We hopen dat het corps de nodige verbete ringen en aanvullingen van het instrumentarium zal ontvangen, want dit is ook noodzakelijk voor het bereiken van goede resulta ten. Na de pauze werd de amuse mentssfeer ingeschakeld, met het optreden van de muzikale clown „Fantasio". Men had geen beter middel kunnen uitdenken om 't publiek gezond amusement te brengen. „Fantasio" bespeelt al lerlei instrumenten, geeft o.a. een kostelijke parodie op een opera zangeres enz. en zelfs uit een fietspomp weet hij nog een me lodie te produceren. De muzikale omlijsting van het optreden van „Fantasio" door het show- en dansorkest „De Dolo- nans" verdient waarderende ver melding. De grote bijval voor deze vindingrijke clown was be grijpelijk, maar de hoofdzaak bleven toch de muzikale presta ties van „St. Caecilia". Laat men die niet vergeten en door intensieve belangstelling de culturele vooruitgang van het corps stimuleren! W. SCHREURS HEILOO. Droevig, maar waar is het, dat in Heiloo onder de leden van de R.K. Midden stand weinig interesse bestaat voor de bijeenkomsten en ver gaderingen, die het bestuur uit schrijft en soms zelfs voor de bijzondere activiteiten welke de Katholieke Middenstand plaatse lijk onderneemt. De secretaris had moeite noch kosten gespaard, om een prettig leesbare convocatie samen te stellen, waarin hij de leden bijna gesmeekt heeft om de vergade ring, die Maandagavond in café Spoorwacht werd gehouden, bij te wonen. Toch was het resul taat vrij pover. Er was slechts een vijf en twintigtal leden aan wezig, inclusief het bestuur. Ook de geestelijk adviseur, kapelaan A. Groenendijk, woonde deze bij eenkomst bij. Het jaar 1953 zal, zoals de voor zitter, de heer Herman Groot, zei, een jaar worden, waarin de Mid denstand belangrijke dingen te wachten staan. Het jaar 1952 gaf een. aanmerkelijke belastingdruk en de Middenstand hoopt in 1953 wat de fiscus betreft op enige verlichting. In 1953, aldus spr., hebben de leden van de Katho lieke Middenstandsbond elkander hard en hard nodig. In verschil lend opzicht zijn grote verande ringen op til. Allereerst zal dit jaar een begin worden gemaakt met de uitvoering van de P.B.O. De voorzitter vroeg hiervoor ieders aandacht en medewerking. Dan wacht ook Heiloo de viering van „Honderd jaar Kromstaf", waarover nog nadere mededelin gen zullen volgen. Vervolgens deed de heer Groot een beroep op allen, om de eenheid te bewaren bij de a.s. gemeenteraadsverkie zingen. In het diocees Haarlem telt de N.R.K.M. 12.000 leden. In Heiloo echter zijn er nog heel wat katholieke middenstanders, die zich niet bij de Bond hebben aan gesloten. Nogmaals, de midden standers hebben elkander nodig middels de organisaties, zoals bij voorbeeld momenteel bij de be handeling van een voorontwerp inzake de Vestigingswet Klein bedrijf. De voorzitter deelde enkele wijzigingen mee in de kinderbij slagregeling voor de kleine zelf standigen. Zij, die een inkomen hebben tot f 2800.per jaar, ko men in aanmerking voor kinder bijslag vanaf het derde kind, waarvoor de toeslag van 25 tot 23 cent per dag is verhoogd; in komen tot f 3000.per jaar van af het vierde kind (30 cent op 34 cent per dag) en tot f 3200. per jaar vanaf het vijfde kind. Aanvragen kan men indienen bij de Raad van Arbeid te Alkmaar. Het bestuur werd gemachtigd een klein bedrag beschikbaar te taar in de Kathedraal van Haar lem. De heer v. d. Kommer zal de Heiloose Middenstand vertegen woordigen bij het Alkmaarse Fi- nancierings Instituut. Het Gemid za-bureau zal de burgemeester van advies dienen bij de behan deling van de aanvragen uit Heiloo. Het bestuur zal zioh beraden over een afvaardiging in het co mité voor kinderuitzending, zulks op verzoek van het Wit-Gele Kruis. Vervolgens vroeg de voorzitter nog eens de speciale aandacht voor het Gemidza-bureau. Er zijn zelfs leden, die het bestaan ervan nu nog niet eens kennen! In 1952 heeft het bureau bijna f 1400. in de wacht weten te slepen aan z.g. oninbare posten. Aan het streven van het Co mité tot Stichting van een R.K. Ambachtsschool te Alkmaar werd adhaesie betuigd. Per 26 Januari had de penningmeester een batig saldo in kas van f 609.60. De on kosten voor het Gemidza-bureau vergden een bedrag van f 335.65, waarvan f 167.82 ten laste komt van de R.K. Middenstandsbond. De St. Nicolaasactie 1952 is goed geslaagd. Er kwam in een bedrag van f 1327.(f930.inschrijf geld en f397.loten). De uitgaven waren f 1306.57. Saldo f 20.43. De voorzitter hoopte dat dit jaar alle leden aan deze actie zouden deelnemen. Het gaat er om, gezamenlijk aandacht te vestigen op de middenstand ter plaatse. Het Bloemencorso te Limmen vergde een bedrag van ruim f60.Er ging in de vergade ring een stem op, het in 't ko mende jaar wat zuiniger aan te doen, vooral als men in aanmer king neemt, dat het corso niet aan de verwachtingen heeft vol daan. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur zich niet aan deelname had kunnen onttrekken, waarin tenslotte toch altijd nog een reclame voor de middenstand zit. Hij beloofde het zo zuinig mogelijk aan te leggen! Wel be sloot men in principe medewer king aan eventueel komende ac ties te verlenen. De penningmees ter deelde mede, dat dit jaar geen bloemencorso zal worden gehou den. In de kascommissie werden be noemd de heren Pater en Burge ring. De heer Herman Groot werd tot voorzitter herkozen en even eens herkozen werden de heren J. G. J. Kueter en G. Kaandorp. In een gecombineerde verga dering van besturen van de mid denstandsbonden is in principe besloten, dit jaar een tentoon stelling te houden of een ver koopbeurs, welke door de deel nemers zelf moet worden gefinan cierd. T.z.t. komt het bestuur met belangrijke voorstellen. Het be stuur wacht gaarne goede tips in! De afdeling Heiloo telt 79 le den. Niet alle leden komen ge regeld ter vergadering. Men zou een feestavond moeten houden om eens alle leden bij elkaar te stellen voor verfraaiing en com- krijgen, om hen dan een hart pletering van het z.g. Hanze-al- onder de riem te steken. Na enige Derek Bentley, de 19-jarige electriciën, die wegens moord ter dood is veroordeeld, is heden ochtend opgehangen, nadat 200 parlementsleden geprobeerd had den hem van de strop te redden. Dierenbescherming BERGEN Te Bergen zwer ven op de Buersweg twee jonge poesen pl.m. 6 maanden oud. Adres: Nap, Buersweg, Bergen. In de omgeving van de Bier kade zwerft een donkere cyperse poes. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. J.G.-nieuws HEILOO Donderdag 29 Jan. a.s. om 8 uur wordt de eerste officiële gemeenschapsavond ge houden. Alle meisjes van de ont wikkelingscursus en zij die voor de J.G. voelen, zijn hartelijk welkom. Het programma laat niets te wensen over. Op deze avond zal onze voorzitster gekozen worden. Komt dus allemaal en brengt uw stem uit! Nu verklappen wij reeds dat er iets geweldigs op til is. Het is iets over Vastenavond-viering samen met N.K.J.B. De rest ho ren jullie Donderdagavond wel. (Advertentie) WA'" Als andere .«vi ;,V, middelen gefaald hebben. Uw hoest minder benauwd 'NvvJ' te maken, neem dan V AKKERS 's werelds beste hoestsiroop discussie werd door stemming besloten een feestavond te orga niseren, hetgeen impliceert de instelling van een feestcommis sie, waarin zitting hebben de heren Kueter, Laan, Pater, Bur gering en Kaandorp en beschik baarstelling van een bedrag van ongeveer f 250.daarvoor. Naar aanleiding van enkele vragen zeide de voorzitter, dat, hoewel het wederzijds lidmaat schap zowel van vak- als stands organisatie een voorschrift, al thans een morele verplichting is, men voorzichtig moet zijn met straffe doorvoering daarvan. We moeten onze leden in die rich ting opvoeden! Soms zijn er rede lijke bezwaren om van beide organisaties lid te zijn. Soms financiële bezwaren. Straffe door voering van dit dubbele lidmaat schap zou tengevolge kunnen hebben, dat men sommige leden geheel kwijt raakt. Men moet dit in goede harmonie en met de nodige tact voor de verschillende individuele gevallen langzaamaan zien te bereiken. W eer svencach tine medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond. AANHOUDEND ZACHT DE BILT, 28 Jan. Half tot zwaar bewolkt met enige re gen. Aanvankelijk matige tot krachtige, later krachtige tot harde Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. VAN DEN HELDER bedankt DEN HELDER Nadat vo rige week de heer Broersma, raadslid van de C.P.N. te Bergen (N.H.) uit de communistische partij getreden was, heeft gister avond de heer B. Schreuder, die in Den Helder voor de C.P.N. zitting heeft in de raad, bij het begin van de raadsvergadering medegedeeld, dat hij uit de C.P.N. was getreden. Hij was, zo verklaarde hjj, tot dit besluit gekomen vanwege de vervolgingen, waaraan de Oóst- Europese Joden zijn blootgesteld. Voorts was hij tot nadenken ge bracht door de dagelijkse stroom van honderden vluchtelingen uit Oost Europa. Hij stelde tevens zijn raadszetel beschikbaar, maar wist te vertellen, dat de daarvoor in aanmerking komende candida- ten van de C.P.N. geen animo hadden deze vrijgekomen zetel te bezetten. Derhalve zal de heer Schreuder tot aan de verkiezin gen als partijloos raadslid zitting houden. Epidemisch verschijnsel EGMOND AAN ZEE Het raadslid van de C.P.N. in Egmond aan zee, de heer J. Jb. Wijker, heeft bedankt als lid van de C.P.N. Hij blijft echter zitting houden in de gemeenteraad. Werkloosheid leidde tot oplichting op grote schaal ALKMAAR Gisterenmorgen verscheen een beroepsoplichter voor de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank, die er zijn gewoonte van had gemaakt, telkens kleine geldsbedragen, meestal van een tientje los te „praten" bij men sen, die hij de meest fantastische verhalen op de mouw spelde. Dikwijls ging het er hem om, wat reisgeld te lenen, dat hij de volgende mórgen of anders zo gauw mogelijk zou komen terug betalen. Het was de 43 jarige vertegenwoordiger J. H. R. die van geheel Nederland zijn ope ratieterrein had gemaakt. In het Arrondissement Alkmaar had hij zich aan drie feiten van oplich ting schuldig gemaakt. De Offi cier van Justitie eiste een jaar en zes maanden met aftrek. Zijn verdediger, Mr. C. D. Thijs betoogde, dat de laatste misstap pen van zijn cliënt het gevolg waren van voortdurende werk loosheid. Voor hem betekende oplichting nog het laatste red middel, om aan geld te komen. Uiteindelijk stond dit leven hem zo tegen, dat hij zichzelf bij de politie ging aangeven. Naar zijn aard was deze man zeker niet slecht te noemen en daarom drong Mr. Thijs aan op de uiter ste clementie. Uitspraak werd bepaald tot over veertien dagen. BERGEN De leden van Bergen's gemeenteraad heb ben tijdens de gisteravond gehouden vergadering iveer een dankbaar gebruik gemaakt van een uitgezochte ge legenheid om de verschillende standpunten ivaar het betreft Onderwijsuitvoerig naar voren te brengen. De aanleiding daartoe tverd gevonden in een voorstel van B. en W., om de te slichten Openbare Lagere School aan de Kerkedijk, niet uit drie maar uil vier klassen te doen bestaan. Toen burgemeester Huygens naar de mening van de raad in formeerde, leek het er aanvan kelijk op, dat 't voorstel zonder discussie zou worden aangeno men, tot het KVP-lid, de heer Ellis, met een uitvoerig betoog het sein gaf tot een gedegen en langdurige gedachtenwisseling. De burgemeester had aan de hand van lange cijferreeksen ge tracht duidelijk te maken, dat 'n i vierde lokaal geen luxe, maar bittere noodzaak was. Hij ging daarbij zelfs zóver, dat met de veronderstelde leerlinggetallen van 1960 werd rekening gehou den, waaruit kwam vast te staan, dan men aan vier lokalen eerder te weinig dan te veel zou heb- j ben, afgezien van een te ver wachten tijdelijke teruggang,1 welke men later echter te bo ven zou komen. De heer Ellis meende, dat aan het juiste gebruik van deze cij fers getwijfeld mocht worden en kwam op zijn beurt met een niet minder lange reeks indrukwek kende cijfers, teneinde op deze wijze aan te tonen, dat vier klas sen; wel degelijk teveel zouden blijken. Hij achtte dit niet ver antwoord, omdat de kosten van een leegstaand lokaal uiteindelijk op de ingezetenen zouden rusten. Het bezwaar van de voorzitter, dat een drie-lokalig schoolge bouw niet centraal verwarmd mag worden, werkte hij weg, door te suggereren, dat men evengoed met gasverwarming kon volstaan, omdat B. en W. tenslotte ook een katholieke la gere school daartoe gedwongen zouden hebben. Bovendien was aan de thans in aanbouw zijnde Katholieke U.L.O.-school geen toestemming verleend om vier lokalen te projecteren, ondanks het feit, dat deze voorziening zonder kostenverhoging kon wor den uitgevoerd. Pijnlijk getroffen Het waren vooral deze laatste opmerkingen, die de burgemees ter pijnlijk getroffen hadden. In de eerste plaats wenste de voor zitter te wijzen op het feit, dat bij de behandeling van school kwesties nooit met de aard van het onderwijs werd rekening ge houden. De mededeling van de heer Ellis aangaande de ULO- school was overigens nieuw voor hem, omdat hij, nóch een der aanwezige raadsleden zich kon herinneren, dit verzoek ooit in de vergadering behandeld te hebben. „Dan ligt het misschien aan Gemeentewerken", veronder stelde de heer Ellis. Dat was uiteraard mogelijk en de burge meester beloofde deze kwestie te zullen onderzoeken. Intussen echter waren ook de overige raadsleden niet langer te houden en een voor een werden de standpunten naar voren ge bracht. Als voorstander van bijzonder i onderwijs wenste Mr. Sluis toch in de eerste plaats naar voren te brengen, dat hij niet tegen 1 het voorstel van B. en W. zou1 stemmen. Dat hield echter niet in, dat hij het helemaal met het college eens was. Zoals het plan i daar lag, kon men moeilijk tot i een wegstemmen van dit vierde j lokaal overgaan, omdat het ge-j hele plan op vier lokalen geba- seerd was. Wat dat betrof, werd de raad min of meer het mes op de keel gezet. Hij zag het zó, dat B. en W. in de eerste plaats een moderne school wilden bou-1 wen en had daar als zodanig geen overwegende bezwaren te-1 gen. Overigens was ook hij van mening, dat met drie lokalen zou kunnen worden volstaan, hetgeen hem echter geenszins verhinderde met B. en W. mee te stemmen. De heer Wittebrood (K.V.P.) was het niet helemaal eens met de voorzitter dat het bijzonder onderwijs niet zou zijn achter gesteld. maar hij beloofde toch vóór te zullen stemmen. Openbaar onderwijs in verdrukking? Zo was het de beurt aan de voorstanders van het openbaar onderwijs om hun visie naar voren te brengen. Vrijwel alle leden van de P.v.d.A.-fractie lie ten hun licht over deze materie schijnen en kwamen tot de slot som, dat juist het openbaar on derwijs verschillende malen bii het bijzondere was achtergesteld. Zo werd bijvoorbeeld gewezen op het feit. dat de openbare lagere school in Bergen geduren de een lange reeks van jaren met overbezette schoollokalen had moeten werken. Ook van deze zijde werd nogmaals ge wezen op de juistheid van de door de voorzitter gehanteerde cijfers, waarbij de heer Brak nog aantekende, dat vooral voor de leerlingen van deze openbare scholen in de meeste gevallen geen voortgezet onderwijs was weggelegd, zodat iedere verbete ring aan het peil aan dit lager onderwijs als winst moest wor den aangemerkt. Toen iedereen tenslotte het zijne had gezegd, werd het voor stel in stemming gebracht en tot verrassing van de tribune met algemene stemmen aangenomen. Bii de onlangs gehouden be grotingsvergadering was de be groting voor het G.E.B. helaas blijven liggen, omdat de raads leden tot de conclusie waren ge komen, dat daarin noodzakelijke wijzigingen moesten worden aan gebracht. Dat is inmiddels ge beurd en gisteravond kon burge meester Huygens wederom met de G.E.B.-begroting op de prop pen komen. Uit zijn aanbiedings brief kwamen uitsluitend opge wekte klanken naar voren, waar van de ongetwijfeld meest wel luidende uitdrukking gaf aan het verheugende feit, dat de voor genomen modernisering van het bedrijf, in tegenstelling tot de aanvankelijke veronderstelling, niet in 1960 maar reeds in 1954 een feit zal zijn. Tot nu toe betrok de gemeente de electrische energie van het P.E.N. via een veertig jaar oude kabel, die bij een eventueel defect de hele gemeente mogelijk zelfs voor dagen zou terugwijzen naar de oliepitjes en petroleumlantaarns. De belang rijkste stap naar verbetering is wel, dat een oude kabel, waar over men tot nu toe niet mocht beschikken, thans kan worden opgegraven, om tot tweede aan sluiting gepromoveerd te wor den. Bovendien zal een belangrijk gedeelte van de aansluitingen worden omgebouwd tot 220 volt. Als gevolg van deze ombouw zullen de vroegere, netverliezen gereduceerd worden van 15 tot 8 3/4 procent, uit welke bespa ring vrijwel het gehele project gefinancierd kan worden. Voor het resterende bedrag wil men het zoeken in een terugbrenging van de afschrijvingen van 3 naar 2 procent. Overname door P.E.N.? Het was de heer Ellis, die tegen deze vertraagde afschrij ving bezwaren aanvoerde, om dat hii er nog niet van over- tuigd was. dat het P.E.N. bij een eventuele overname met dit systeem accoord zou gaan. Ove rigens kon hii deze plannen on dersteunen. vermits uitvoering daarvan geen tariefsverhoging met zich mee zou brengen. Toen I het woord „overname" eenmaal gevallen was. tekenden de kam pen van voor- en tegenstanders zich weer duidelijk af. Niemand wilde echter van de afwezigheid van de heer Borst gebruik ma ken om bii een eventuele stem ming over dit onderwerp de stemmen te doen staken. Met de heer Borst namelijk verhouden de voor- en tegenstanders zich als zes zeven. Dat deze getal len in de toekomst kunnen wis selen, is overigens niet geheel uitgesloten, omdat de heer Sluis (A.R.) verklaarde, steeds meer naar de voorstanders over te hellen. Verder kon iedereen met de voorgestelde begroting, die een te verwachten batig saldo van 2000.aanwijst, accoord gaan. Ok het voorstel van B. en W. om nieuw-aangeslotenen op on rendabele kabels voortaan een zekere vergoeding te laten be talen, ondervond weinig tegen stand. Tegen een kleine algemene verhoging zei de heer Ellis ove rigens geen bezwaar te heb ben. omdat er tenslotte iets scheef zat. wanneer de eerder aangeslotenen niets betalen, ter wijl degenen die later aan bod komen wel voor een vergoeding worden aangesproken. Deze kwestie zal echter nog nader be keken moeten worden, zodat de raad zich voorlopig alleen in principe met het voorstel van B. en W. verenigde. Scholen krijgen namen Het hoofd van de afdeling Financiën, de heer Schotten, die bovendien de administratie van het gemeentelijk grondbedrijf op zich heeft genomen, zal als ver goeding voortaan een bedrag van 150 gulden per jaar ontvangen. De heer A. Wittebrood krijgt op zijn verzoek een perceel grond aan de Jaap Weijandweg in erfpacht, teneinde daar een winkelbedrijf te vestigen. De openbare lagere school aan het Spaanse Pad en de nieuw te bouwen school zullen in de toe komst resp. „Van Brederode- school" en „Van Reenenschool" genoemd worden. Als raadsvertegenwoordigers in de commissie van de Raad van Bijstand der V.V.V. werden aan gewezen de heer Borst en Sluis, die eventueel door de heren Swaag en Hemelrijk vervangen kunnen worden. Het voorstel van B. en W. om het legaat van wijlen de heer S. J. Sala af te wijzen, zal eerst in comité-vergadering besproken worden, voor men hieromtrent een beslissing neemt. Bij de rondvraag ten slotte werd en passant de voorgenomen bouw van zes woningwet-wonin gen te Bergen aan Zee officieel door de raad goedgekeurd. De heer Broersma gaf aan het eind van de vergadering een korte uiteenzetting van de rede nen, die hem tot het bedanken voor de C.P.N. gebracht hadden en nam tevens officieel afscheid van de raad. Namens de leden betuigde de heer Hemelrijk zijn spijt over het verlies van dit raadslid, ter wijl de burgemeester dank bracht voor de vele goede dien sten. die de heer Broersma in zijn kwaliteit van raadslid aan de gemeente had bewezen. DE TUINB" al naar de ii te verwarre reau voor d bij dat Wee begroting v «lat bij/,oud Er staat eer bet (niet) breider taal nit de Stich ten van Alg lossing te vi moeilijklied afwachting zijn, leek h« van de K.N geven aan d Landbouw, Hierover en borginstituut v (bij Leiden) h W. Honig, c Tuinbouw var van Landbouw dering van de van de K.N.B.? sproken. De gelden lingsfonds ko: waarde van de een bedrag va den. waarvan landbouw en J tuinbouw. Het ling, dit For voor gewone en aankopen. steun te verlen van de produc Het gaat dus o ringen mogelij tuinbouwonder: Verschillende den genoemd, motor voor i schuit een ver moet bezoeken eenvoudige ol cnanisatiemidd< menlijk koelhu telers, een cha: Het Fonds i< trokkene zelf e benodigde geld komen kan. Vc Fonds zich dan renleenbank v kwart gedeelt' adviescommissii een klein besti Er is tot nu 1 beschikt vanwe betekent dat 2.500.000 gaat gaat niet verder het benodigde nog ruimte gei gen op goede i maakte trouwei ook wel malle gedaan.... De men tot nog to en Zuid-Hollan Het totaal b< Fonds kan bes 5.millioen. betekent dat e: den in de tuin! stoken kan wc ven niet zo Amerikaanse n gaat over Mar, wonderen zich spaarzame wijz fonds gebruik alles in de tuir al in orde? Jul! zuinig zijn, zeg nen, als het no wel meer geld len. (Laat dat i oor gezegd zijn De heer Hoi band met deze over de mo kruidentee bouw. Hij mee wel wat „inzii zeer goed mof bied export op geen medewerk stellingsfonds z animeren. Verder sprak over de Stichtii tuut in de Veen waar. in de g< maar op enigsz meer dadelijk Hier is niet de men zelf 25% nodigde bedrag hier komen de Rijk, de provinc ten. In totaal v. dit instituut nu er is nog geen geleden. Het p! voor Noord-Hol! OLYMPISC Kolonel dient voo Het bestuursli nationaal Olymp lonel P. W. Scha. voorstellen ingec ting van het I.C April a.s. te Mi gehouden. De he op de agenda ei plaatsen, waarin van het olymp worden geschrap ling om te voor! nale belangen b: Spelen worden g overvolle progra voudigen. Een ander vo schrijven de ve leggen aan het te Melbourne ii evenementen in centrum te houd centrum ook het moet zijn gelege Tenslotte dring roo er op aan, d nale sportfederati houden aan haar menten en de straffe hand zulle

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2