Nederland ziet af van M.S.A.-hulp 1952-'53 Zullen Zuiderzeepolders twaalfde provincie vormen %e Zich voorgesteld als belastinginspecteur Aannemer werd opgelicht Sensationele wending in de zaak-Vrijman Nederlandse letterkunde lijdt gevoelig verlies Wél liulp gezocht bij Duitsers en N.S.B.! Buitenlandse notities Goud- en dollarreserves sinds medio 1952 toegenomen Ontvangen 966 millioen dollar Koloniseren wetenschappelijk veilig gesteld Pijnlijk slot Proces tegen Pools Episcopaat? Mr Martinus Nijhoff overleden De dichter van liet gewone woord •t, Mgr. N. Het- Hill, voor een ilijf uit Pakistan en Mgr. C. M., door de com- t China verdre- et totale gewicht tuig zoals het aan hijnt (dit behoeft imum gewicht te iet toestel is bere- le betalende lading van passagiers; ba- en passagiersvoor- stoelen voor pas- wards, banken, ge- iteriaal, vloer uren, garderobe- en mten, comparti- len, bars, voedsel swerk, lichtarmatu- n, wandversiering en de soort van aarmee het vlieg- ortbewogen. Handicap-formule an al deze factoren ap-formule samen- totale gewicht van is bagage mag niet ian veertig procent lende lading. Het ïwicht van passa- en vracht mag niet dan zestig procent inde lading. Perso- .e handicap-afdeling van een vliegtuig Is wisselbemanning ssagiers. Met uitzon- e gezagvoerder die •d bevindt bij de and mag elk lid van onderweg worden jd wordt georgani- ie Engelse „Royal en de „Canterbury Air Race Ocouncil". is verantwoordelijk en de controle tot verplichte controle- mgeving van Basra, voor de rest van het eindpunt. Tanken in de lucht ie vliegtuig kan (tot anuari a.s.) worden of het nu uitge- let zuigermotoren, i of turbine propel- als er maar voor gezorgd dat de snel- ictieradius der toe- ogelijkheid biedt er nadat het laatste iet Engelse vliegveld is opgestegen mee rch aan te komen, ijn van het deelne- ;esloten. en van de brandstof- vliegtuigen tijdens toegestaan alleen tellen uit de snel- Een vliegtuig dat afdelingen is inge- g in de lucht niet iked. uers moeten zelf hun nemen ten aanzien Df, reserve-onderde en met betrekking ;en van weerkundige 'eerskundige aard. ihrijfgeld bedraagt ineas per vliegtuig De helft daarvan Detaald als de in- t traject binnen de en tijd van 168 uur, dus, aflegt. De prijzen prijs in elke afdeling :end pond sterling 00) en in de snel- bovendien de gou- DOd Beker". De twee- i vierde prijzen in ïgen zijn respectieve-, end, duizend en vijf- id sterling. tille tijden door naar e rijden. Hij had zijn riemaal toe verkocht, ito hem te vaak aan idige idylle herinner- Ddra hij een nieuwe roef kreeg en er mee at, overrompelde hem baar een stekend ver- het volle donkere de twaalf cylinders, wagen was voor hem mor en hij wilde lie s-bariton. Diep onge- hij het nieuwe vehi- ar de dealer, speurde na en kocht hem te- aatsnemen op de zit- r het stuurwiel en hu uis. Vol gas de wereld t brede lange baan. -itig kilometer rijden eten van de duizend e in het mechaniek icia zongen een dag waarop An: icht zei en hij zei 'mf: 1 Tl it is voor mekaar. Ik -i der Hake het lijstje dan kan hij het in tten" ;tje?" vroeg Theodoor. tje", zei van Tricht. van concerten in het België hebben we ge- an nu eerst Frankrijk Dan boks ik Enge- nekaar en later Ame- (Wordt vervolgd.) WOENSDAG 28 JANUARI 1953 Pagina 5 Radiorede Foster Dulles De radiorede, die Foster Dul les gisteravond tot het Ameri kaanse volk heeft gehouden schetste allerminst een scherp omlijnd beeld van de toekoms tige buitenlandse politiek der V.S. Het is trouwens niet de be doeling van Dulles geweest om in details te treden. De grote lijnen evenwel bewijzen, dat er weinig verschil zal zijn met het beleid van de regering Truman. De V.S. zullen geen oorlog ont ketenen. maar ook niet van plan zijn slachtoffer te worden van intimidatie. Dit beginsel is di rect in Washington gehuldigd van het ogenblik af. dat de Rus sen hun agressieve b'edoelingen niet onder stoelen of banken staken. Amerika heeft de leiding genomen van de Vrije Wereld in de strijd tegen het communis me. Daarvoor is samenwerking met de andere volkeren nodig. Het kan Washington geen mo ment onverschillig laten, wat morgen in het Verre Oosten of overmorgen in West-Europa zal gebeuren wanneer het een nieuwe bedreiging zou betekenen voor de wereldvrede. Eisenhower heeft het karakteristiek gezegd. En Dulles heeft gisteravond de woorden van de president her haald. „De V.S. zullen een poli tiek voeren van wei-begrepen eigenbelang". Dat eigenbelang wordt niet begrensd door de kusten en stranden van Florida of Alaska. Maar die grenzen ziin gelegen overal daar. waar de invloed van het Kremlin stoot op die van de niet-communis- tische landen. De haarden van een eventuele nieuwe wereld brand vindt men in Perzië. in de overige landen van het Mid den-Oosten, langs de stranden van het Aziatische continent en aan de Elbe in West-Europa. En om daar een krachtige verdedi gingsgordel te bouwen is de hulp van de Amerikaanse vrien den en bondgenoten nodig. Klan ken van een isolationistische tendenz in de zin van de be kende stellingen van de repu blikeinse fractieleider Taft waren er in de rede van Dulles geenszins te beluisteren. Dit is een geruststelling. De tweede mogen we zeggen, sedert de rede van Eisenhower, bij diens ambtsaanvaarding. Dulles heeft zich vervolgens een voorstander getoond van een „open" en „eenvoudig" beleid. Hij wilde daardoor de mogelijk heid scheppen, dat ook de meest eenvoudige Amerikaan zich een oordeel zou kunnen vormen over de daden van de regering. In een barre tijd als de onze is dit van het hoogste belang, om dat een regeringspolitiek. die begrip weet te verwerven bij het volk een krachtige politiek zal ziin. En voor dit begrip is een voud een eerste voorwaarde. „Een politiek op een hoog ni veau!" Een grote voorsprong op de tegenstander, die een metho de huldigt, in strijd met de mo raal. De beginselen, waarop het be leid van de regering-Eisenhower zal steunen, behoren tot de beste tradities die de Amerikanen ken nen. zo merkte Dulles op. Zon der twijfel. Eenvoud, openhar tigheid, klaarheid en besef voor verantwoordelijkheid zijn steeds de kenmerken geweest van het volk aan gene zijde van de At lantische Oceaan. Eigenschappen die een volk, dat een wereldrol speelt, node kan missen. Op een voorwaarde echter. Dat die open hartigheid en eenvoud nimmer mogen leiden tot een bagatel liseren van de vraagstukken, of het zich gewonnen geven aan een overdreven begrip van de democratie, zonder te letten op de noodzaak niet alles wereld kundig te maken. Trouwens Dul les is wel de man die voldoende diplomatieke ervaring heeft om zich hiervoor te behoeden. A Helicopteres voor de M.L.D. De Marine Luchtvaartdienst zal in de loop van dit jaar een aantal Sikorsky-55 helicopteres uit de Ver. Staten krijgen. Deze vliegtuigen zullen geleverd wor den via het programma van de wederzijdse hulpverlening. De Sikorsky-55 zal gebruikt worden voor reddingswerk op zee. Hij kan buiten een bemanning van 2 man, 10 passagiers vervoeren. Slachtafval naar West-Duitsland De Westduitse autoriteiten heb ben een bedrag van 1 millioen Dm beschikbaar gesteld voor de invoer van slachtafval uit Neder land. Voorts kunnen nog rum en arak uit Nederland worden inge voerd voor een bedrag van 300.000 Dm. De Nederlandse regering heeft de ambassadeur der Ver enigde Staten van Amerika, alsmede het hoofd van de M.S.A.-missie te Den Haag verzocht de Amerikaanse regering er van in kennis te stellen dat zij, na zorgvuldige overweging van de huidige economische positie van het land, er toe heeft besloten af te zien van een verzoek tot het verkrijgen van economische hulp voor het fiscale jaar 1952-'53. De redenen, welke de regering tot dit besluit hebben bewogen, zo deelt het ministerie van Bui tenlandse Zaken mede, houden verband met het feit. dat de goud- en dollarreserves sinds medio 1952 op onverwachte wijze en in belangrijke mate zijn toe genomen. Gebleken is. dat deze toeneming der convertibele reserves zodanig is. dat het voor 19521953 te verwachten dol lartekort op kasbasis geheel kan worden gedekt. De toeneming der goud- en dollarreserves draagt echter voor een belangrijk deel een inciden teel karakter. Het is dan ook onder de aandacht van de rege ring der Verenigde Staten ge bracht. dat ondanks deze inci dentele verbetering der Neder landse dollarpositie, het structu rele dollartekort van Nederland onverminderd blijft bestaan. Op grond van het met de regering der Verenigde Staten gevoerde overleg meent de Nederlandse regering er op te kunnen ver trouwen, dat, mocht onverhoopt de economische positie van Nederland in de toekomst her vatting van de economische hulpverlening rechtvaardigen, de huidige beslissing in geen enkel opzicht vooruit loopt op het verlenen van economische hulp aan Nederland in later jaren, voor zover het Congres daartoe wederom fondsen beschikbaar zal stellen. Belang van militaire orders Met het oog hierop zal de op 2 Juli 1948 ondertekende over eenkomst tot economische samen werking tussen de regeringen van het Koninkrijk der Neder landen en de Verenigde Staten van Amerika vooralsnog van kracht blijven. De beslissing van de Neder landse regering laat het gebruik maken van reeds eerder toege wezen economische hulp on verlet. Deze zal beschikbaar blij ven totdat de toewijzingen ge heel zullen ziin uitgeput. Daar naast zal geen enkele wijziging worden gebracht in de beschik baarstelling aan Nederland van de zo onmisbare militaire hulp en offshore-orders, welke onge wijzigd zullen worden voortge zet. Tenslotte zal Nederland ge bruik kunnen blijven maken van Amerikaanse hulpverlening in het kader van het ..Technical Assistance-program". De Nederlandse regering heeft de mening uitgesproken, dat thans met vereende kracht zal moeten worden gestreefd naar een situatie, waarin ons land blijvend onafhankelijk kan zijn van buitenlandse economische hulpverlening. Bij dit streven is de medewerking van de Ver enigde Staten onontbeerlijk. De noodzakelijkheid van deze Ame rikaanse medewerking tekent zich scherper dan ooit af nu Nederland voor de eerste maal sinds de aanvang van het Euro pese herstel programma geen economische hulp meer zal ont vangen. De Nederlandse regering heeft dan ook met klem gewezen op de grote betekenis voor Neder land van toenemende offshore orders, waaraan zij boven eco nomische hulp sterk de voorkeur geeft, aangezien Nederland langs deze weg in de gelegenheid ge steld wordt zijn structurele dol lartekort te verminderen door het leveren van een volledige tegenprestatie. Om dezelfde redenen hoopt de Nederlandse regering dat de regering der Verenigde Staten bijzondere aandacht zal besteden aan het opheffen van de han delsbelemmeringen. welke een gezonde ontwikkeling van het handelsverkeer tussen West- Europa en Noord-Amerika nog steeds in de weg staan. West-Europa zowel als de Ver enigde Staten zullen alles in het werk moeten stellen om hun economische relaties zodanig te herzien en te verbeteren, dat het hulpelement daarin zo spoedig mogelijk kan verdwijnen. Grote bijdrage tot economisch herstel Mede gezien de omvangrijke militaire inspanning, welke de vrije wereld zich thans moet ge troosten. is dit een zware en belangrijke taak. De Nederland se regering zal alles in het werk stellen om deze gemeenschappe lijke taak te helpen vervullen. De Ameriaanse economische hulpverlening heeft in zeer be langrijke mate bijgedragen tot het economisch herstel van ons land. In totaal ontving Neder land 966 millioen dollar, waar van bijna 150 millioen in de vorm van leningen en ruim 816 millioen in de vorm van schen kingen. Daarnaast ontving Nederland nog belangrijke indirecte finan ciële steun ter financiering van zijn tekorten in het intra-Euro- pese betalingsverkeer. Een ver gelijking van de huidige situatie met de omstandigheden, waarin ons land in 1948 verkeerde, stelt de betekenis van de hulpverle ning wel zeer duidelijk in het licht. Namens het gehele Neder landse volk heeft de Nederlandse regering de regering der Ver enigde Staten deelgenoot ge maakt van haar grote erkente- te genieten van liikheid voor de ontvangen hulp. smaak van Italiano. Meubels en auto verduisterd De Haarlemse politie heeft een 43-jarige koopman gearresteerd, die in Maart 1952 in een ge huurde auto naar Duitsland vluchtte, nadat hij in Haarlem meubelen ter waarde van f 45.000 had verduisterd. Deze meubelen had hij van fabrikanten in ver schillende plaatsen van het land in consignatie ontvangen en ver kocht aan Haarlemse winkeliers De politie heeft hem indertijd voor dit feit trachten te arres teren, doch toen huurde hij een auto en ging daarmede de Duitse grens over; dezer dagen kwam hij terug en werd onmiddellijk aan gehouden. Behalve de verduistering van de meubels ter waarde van f 45.000 zal hem de ontvreemding worden ten laste gelegd van de auto, die een waarde had van f 3500.De gearresteerde is een vreemdeling, doch reeds jaren lang in Haarlem woonachtig. 101-jarige overleden Gistermorgen is ten huize van haar dochter in de leeftijd van 101 jaar overleden de weduwe Grade Wesseling-Jolink (opoe Tuenter) in Silvolde. Zij was de oudste inwoonster der gemeente Wisc'h. f Advertentie) „Ziek zijn betekent vorstelijke voorrechten genieten", heeft een filosoof eens gezegd. Hfj bedoel de waarschijnlijk, dat zieken in het algemeen nogal worden ver wend. Dit geldt zeker voor hen, die tegen hun hoest en verkoud heid Italiano gebruiken. Want een voorrecht is het zeker, volop te genieten van de heerlijke SCHAGEN De Wieringermeer moge bij Noordholland behoren, de Noordoostpolder, de Ooster en de Zuider polder tezamen vormend Flevoland, en de Markerwaard zullen ongetwijfeld eerlang wegens hun sterke eenvormi ge geaardheid een twaalfde provincie uitmaken. De ministerraad staat hier geenszins afwijzend tegenover. Ook Katholieke Vrouwenbeweging tegen humanistische activiteiten Naar wij vernemen heeft het Centrum van de Nederlandse Ka tholieke Vrouwenbeweging zich aangesloten bij het adres, dat het Katholiek Bureau voor Maat schappelijk en Cultureel Overleg de 21ste Januari heeft gericht aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Gene raal betreffende de activiteiten van het Humanistisch Verbond. In dit centrum zijn verenigd de Organisatie, de Katholieke Boe- rinnenbond en het Katholiek Vrouwengilde. Verdacht van oplichting heeft voor de Rotterdamse rechtbank terechtgestaan de 30-jarige ver tegenwoordiger J. H. B. uit Rijs wijk, die van de 31-jarige han delscorrespondent C. van der K. uit Vlaardingen inlichtingen ge kregen zou hebben omtrent be- lastingmoeilijkheden van diens werkgever, een aannemer te Rotterdam. Ze maakten samen het plan de aannemer enige dui zenden guldens lichter te ma ken. Verdachte zocht contact met de aannemer, stelde zich voor als hoofdcommies Streng van de belastingen, die de belasting aangelegenheden van de aan nemer voor de inspecteur be handelde. Hij wees hem er op, dat er met zijn belasting iets niet in orde zou zijn, maar dat een en ander wel te regelen was als hij daarvoor f3500. kreeg. Na enig onderhandelen ging de aannemer met verdach te naar een bank en overhan digde hem het gevraagde be drag. Verdachte bekende. De Of ficier van Justitie noemde het een geval van geraffineerde op lichting. Het bedrag is zo goed als geheel achterhaald. Hii eis te een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek. Mr. W. J. Slagter pleitte cle mentie. Daarna stond de handelscor respondent terecht die het plan, tot oplichting van zijn werk gever zou hebben opgezet met de verdachte uit de vorige zaak. Ook deze verdachte bekende en tegen hem eiste de officier een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. Uitspraak over 14 dagen. Hoofdstad wordt ongetwijfeld Lelystad, te bouwen op het punt waar de Ooster-, Zuider- en de Westerpolder elkaar in de noord- hoek raken en wegens ligging in het hart van Nederland ook een sterk industriële inslag zal krijgen. Deze provincie zal gro ter zijn dan Utrecht of Zeeland. Het was dr. ir. S. Smeding, landdrost van de Noordoostpol der en directeur van de Wie- ringermeerpolderwerken, oud directeur van de landbouwschool te Schagen. die voor een on gekend groot aantal leden van de Bond van oud-Leerlingen zijn aangekondigde causerie hield over de voorbereiding, droog legging. het in cultuur brengen en het koloniseren van Zuider zeepolders. Dr. Smeding kwam hier, zoals hii zeide, om enkele correcties aan te brengen in hetgeen hii ongeveer twintig jaar geleden had verkondigd. Correcties die het gevolg waren van de enorme schat van ervaringen die men al werkend aan het geniale plan van ir. Lely had ongedaan. Het in cultuur brengen en koloniseren van de Noordoost polder, door de oorlog aanzien lijk vertraagd, vordert nu zeer snel. Doch het gehele omvang rijke apparaat, dat daarvoor nodig was, zal binnen vijf jaar overgebracht kunnen worden naar de thans in uitvoering zijn de Oosterpolder, die te samen met de afzonderlijk droog te maken, maar later onafscheide lijk er mee verbonden Zuider- oolder „Flevoland" zal heten. Men behoeft dan slechts de nieu we „Moerdijkbrug" tussen de Noordoostpolder en Flevoland, die binnenkort gebouwd wordt, te passeren. Voordat men echter gaat inpolderen, heeft men heel omvangrijke en vooral ook nauwgezette onderzoekingen te doen. Alles moet dan al tot in finesses op papier staan: de plaats van elk huis, elke schuur, elke brug. ja elke sloot of drai nage. aismede de plaats van vestiging van middenstandsbe- driiven of scholen. Onderzoekin gen allereerst over de gesteld heid van de bodem, maar ook van de gevolgen die de droog making voor het omgevende ge bied zal hebben. Nu staat reeds vast dat langs de gehele „vaste- landskust" en Flevoland een waterstrook van pl.m. 4 km breed zal openblijven om vol doende waterberging voor het oude land open te houden, maar ook om te voorkomen dat de Veluwe tengevolge van het ont trekken van water uit de onder grond zal ontaarden in een stui vende zandwoestijn. Geniaal ontwerp Niets is grootser gebleken, dan het denkbeeld van ir. Lely om de Zuiderzee door middel van een dijk af te dammen. Die dijk heeft reeds veelvouden van de komt. ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van dit genie, een standbeeld laat .ver rijzen. Randmeer Het denkbeeld om een rand meer langs de gehele Flevokust te houden is het gevolg van een blunder in de Noordoostpolder, die uitdroging, inschuring en verzakking van oude diluviale gronden in Friesland en Over- ijsel tengevolge had. In Wierin germeer trad dit verschijnsel in mindere mate op. Alleen werden vrijwel alle gas- en waterbron nen waardeloos. Dit randmeer is ook nog van veel belang voor de scheepvaart en infiltratie. Maar hoe men het ook wendt of keert: de nieuwe polder moet zo worden ingedeeld, dat alle hoofdwegen precies aansluiten op die van het oude land en dat ze een zo volledig en zo econo misch mogelijke ontsluiting van het nieuwe gebied mogelijk ma ken. En op de kruispunten van deze wegen moeten dan weer dorpen zo efficiënt mogelijk worden ingevoegd. In Wieringer meer is men met het eerste wèl, en met het tweede niet geslaagd. De nieuwe polders zullen straks een zeer korte verbinding tussen Amsterdam en noordelijk en oostelijk Nederland mogelijk ma ken. In de Noordoostpolder heeft men als maatstaf de kavel van 300 bij 800 gekozen, waaruit dus bedrijven van 12, 24, 36 en 48 ha konden worden gevormd. Voor de Oosterpolder wil men die kave'.s 1000 meter lang maken, de „gezonde kolonisatie" in ge- kosten Andiik is dan ook eigenlijk ge weest. dat de Staten-Gene- raal toestemming gaven tot het stichten van de complete weten schappelijke staf, gelijk men ook goed vond dat corpsen van spe cialisten voor de diverse uitzon derlijke taken werden samen gesteld. Hoofdzaak is dat de dienst die met het in cultuur brengen be last is. ook jarenlang zelf boert. Tijdelijk deed de Noordoost- polder-directie alzo practiik met de nieuwe grond op over 30.000 hectaren. Voordat die dus aan pachters werd uitgegeven, wist de directie dat elke hectare goed was. Dus dat de sloten function- neerden en de drainage liep. dat er, waar nodig, tot 1.50 m diep geploegd, gewoeld of een harde onderlaag gebroken was met eigen uitgevonden machines. Kolonisatie wil zeggen de benodigde mensen in het nieuwe land brengen. Boeren en vaste arbeiders op of bij de bedrijven, losse arbei ders in de dorpen, maar ook middenstanders en ambachtslie den van elke aard om een zo volledig en harmonisch moge lijke gemeenschap te vormen. Dat is een probleem op zichzelf. Maar de directie, of eigenlijk de landdrost, had in elke ves tiging. al was ze nog zo onder geschikt. het laatste woord. Het plan van landuitgifte is vastge steld in overleg met de departe menten van Waterstaat en Financiën en de Stichting voor de Landbouw, maar het Kamer lid dat er ook maar iets in ver anderd wil zien. zal de directie als een onverzoenlijke vijand tegenover zich vinden. Slechts aan een klein deel der pioniers werd het (toegezegde) voor keursrecht toegekend omdat de directie zeer hoge eigen stelde, en bovendien een aantal uitge- saneerde Walcherse boeren ge holpen moest worden. Maar tegen het denkbeeld om de ver dere inpolderingen dienstbaar te maken aan de sanering van an dere gebieden (als b.v. West friesland) zal spr. zich met hand en tand verzetten omdat zoiets (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer, die gistermid dag als eerste punt de stemming over de conclusie van het ver slag der commissie voor de ver zoekschriften omtrent het adres van J. A. W. Vrijman op de agenda had staan, hoorde hierbij een sensationele onthulling. De heer Wendelaar, de voor zitter van de commissie, deelde mede, dat inmiddels de aandacht van de commissie is gevestigd op brieven, die een nieuw licht zou den kunnen werpen op de hou ding van de heer Vrijman in de bezettingstijd. De bestudering hiervan heeft de commissie tot de conclusie gebracht, dat de heer Vrijman wel degelijk heeft ge tracht om bij de Duitsers en de N.S.B. eerherstel te krijgen. Zijn zaak noemt hij in die brieven de beste propaganda voor de zaak van de N.S.B. Ook worden hierin grote beschuldigingen geuit aan het adres van H.M. de Koningin, Ministers der Kroon en de Bis schop Van Haarlem. De commis sie stelde thans in een nader ver slag voor om ten aanzien van het adres-Vrijman over te gaan tot de orde van de dag. Zij is van mening, dat het beleid en de ge dragingen van adressant gedu rende de bezettingstijd een Ne derlander onwaardig zijn geweest, nog daargelaten, dat de heer Vrij man zich niet heeft ontzien, de commissie voor de verzoekschrif ten tijdens het onderzoek van zijn zaak niet naar waarheid voor te lichten. De heer Algra (A.R.), die eer der het toen gunstig luidende omdat dit de verkavelin aanzienlijk drukt. Spr. was ech ter bevreesd dat dit een onge wenste inkrimping van het aan tal bedrijven tengevolge zou hebben. Maar tegelijk met het „ver kavelingsplan". dat dus al kant en klaar moet ziin voordat de droogmaking begint, dient ook al het ontwerp voor de even tuele gemeentelijke indeling ge reed te zijn. In aansluiting hier op is b.v. in de Noordoostpolder tot nu toe de eenhoofdige lei ding in handen van de land drost. Sedert kort wordt hii ge assisteerd door een „gemeente raad" en door „wethouders" die evenwel een zuiver adviseren de taak hebben. Op 1 Januari 1954 wordt de zelfstandige ge meente Emmeloord gevormd, die reeds in aanleg onderverdeeld wordt in vier afdelingen die en kele jaren later zelfstandige ge meenten zullen ziin: Emmeloord. centrumgemeente met hoofdstad (40.000 inwoners). Creil, Nagele en Markenesse. De uitvoering vaar zou brengen. Van de 3750 sollicitanten uit het oude land konden er dus slechts 80 in de Noordoostpolder worden ge plaatst. Elke boer wordt ver plicht zich aan te sluiten bii de vereniging voor bedrijfsvoorlich ting die door de directie is ge sticht en moet daarvoor 1 pro cent van de pacht betalen. Het instellen van een vent- verbod uit het oude land be schermt de zich vestigende mid denstanders tegen concurrentie. Deze worden overigens pas toe gelaten als zich de duidelijke be hoefte manifesteert. Cafébedrii- banken. een beurs. Japanse kroonprins naar Nederland De 19-jarige kroonprins van Japan, Akihito Tsugu-no-Miya zal dit jaar een bezoek aan Neder land brengen. De kroonprins zal op 2 Juni de kroning van koningin Elisa beth te Londen bijwonen; daarna maakt hij een reis door Europa, waarbij ook Nederland zal wor den bezocht. MGR. G. FIETTA Nuntius in Italië VATICAANSTAD, 27 Januari (K.N.P.) De H. Vader heeft tot opvolger van Mgr. Borgongi- ni Duca, die onlangs kardinaal is geworden, benoemd tot nuntius van de H. Stoel bij het Quirinaal Mgr. Giuseppe Fietta, titulair- aartsbisschop van Sardica. De nieuwbenoemde is sinds 1936 nuntius in Buenos Aires. Benoeming directeur stichting Noordholland Maatschappelijk Werk In een gisteren gehouden ver gadering van het algemeen be stuur van de Stichting Noordhol land voor Maatschappelijk Werk te Haarlem is tot directeur be noemd de heer C. Lijnzaad, tot dusver directeur van de gelijkna mige stichting in Zeeland. oordeel van de commissie bestre den had, uitte zijn waardering voor het heropende onderzoek. En verder, aldus spreker, kun nen wij over deze trieste en pijn lijke zaak nu maar beter zwij gen. Z.h.s. verenigde de Eerste Kamer zioh met de conclusie om ten aanzien van de zaak-Vrijman over te gaan tot de orde van de dag. Volgens katholieke kringen in Polen winnen de geruchten, dat de communistische regering een groot proces tegen het Poolse episcopaat voorbereidt, aan waar schijnlijkheid. Het toenemend aantal arrestaties onder de gees telijkheid, de gevangenneming van talrijke bisschoppen en an dere hoogwaardigheidsbekleders, de verscherpte perscampagne tegen het Vaticaan, vooral na de kardinaalscreatie van mgr. Wys- zynski, wettigen het vermoeden, dat de Poolse Kerk opnieuw een zware slag te wachten staat. Naar het K.N.P. uit gewoon lijk betrouwbare bron verneemt, is de wijbisschop van Katowice, mgr. Herbert Bednorz. tezamen met de bisschop van Kielce, mgr. Czeslaw Kaczmarek. naar een gevangenis te Warschau over gebracht. Twee andere Silezische prelaten, mgr. Stanislaus Adams- ki bisschop van Katowice, en mgr. Julius Bieniek, wijbisschop van Katowice, ziin opgesloten in een zusterklooster in de nabij heid van Poznan. Van de aarts bisschop van Lemberg. mgr. Baziak. weet men op het ogen blik slechts, dat hii op een ge heime plaats gevangen wordt ge houden. „SINT MARTINUS" OVERLEGT MET MINISTER STAF Portvrijdom voor militairen overzee Het dagelijks bestuur van de Katholieke Onderofficieren-ver eniging „St. Martinus" heeft met ir. C. Staf, minister van Oorlog, overleg gepleegd over de proble men, die het beroepspersoneel van de Koninklijke Landmacht bezig houden. Eén van de be langrijkste onderwerpen, die ter sprake werden gebracht, was de portvrijdom voor militairen in Nieuw Guinea, bij de Nederlandse Militaire Missie en in de West. Voorts werden behandeld het woningprobleem in verband met de komende dislocatie van leger onderdelen, het verlenen van grotere bevoegdheden aan de garnizoenshuisvestingscommi^sies, alsmede de samenstelling daar van, aanneming van beroepsper soneel (i.e. technisch personeel) bij de K.L., de gevolgen van een stringente toepassing van artikel 80 R.M.A.K.L., toekenning van voor pensioengeldige dienstjaren aan voormalige onderofficieren- capitulant, tegemoetkoming in studiekosten aan technisch perso neel, voor zover dit geen cursus sen van rijkswege kan volgen en tenslotte het probleem der aan neming en bevordering van per soneel bij de luchtmacht. 's-GRAVENHAGE, 27 Jan. In de afgelopen nacht is te 's-Gravenhage plotseling overle den de dichter Martinus Nijhoff. Hij heeft de leeftijd van 58 jaar bereikt. De begrafenis zal in al- ven. banken, een beurs, scholen. iP «tptp een zwembad en brandweren I van Ml, J wordqn door de directie gesticht. Jr -v??*1rtl"us Nijluiff, die maar de bewoners moeten zelf i n jS K e Richters voor Witte Kruis, Gezinsverzor- 1 de. Vaderlandse litera- gihg en dergelijke zorgen. 1 ur'__zo "j?r. na het verscheiden Om het landschap „aan te kle den" wordt en massa eigen- gekweekt houtgewas langs we gen en tochten uitgeplant. maar ook als grote bossen op onvruchtbare stukken. Zo heeft de Noordoostpolder o.a. een bos van 300 en een van zelfs 1000 hectaren, plus enkele van Henriétte Roland Holst, we derom een uiterst gevoelig ver lies. Mr. Martinus Nijhoff werd op 20 April 1894 te 's-Gravenhage geboren uit het met de wereld van het boek zozeer vertrouwde in de bodem gebaggerd. De vrij komende klei dient om zand gronden van een vruchtbare laag te voorzien, voor diikbekleding of gaat in depots voor „biistop- pen" van oneffen terreinen. Het met geringe kosten (125 millioen I bruikbare zand wordt op weg. gulden) voor de nationale eco nomie opgebracht. Het zoete water van het aldus gevormde IJselmeer is voor duizenden be drijven onontbeerlijk geworden, de verzilting vanuit zee kan er mee worden tegengehouden. Inplaats van 300 km heeft men nu 30 km dijk te onderhouden en de korte verbindingsweg tus- ten Holland en Friesland be spaart dagelijks tonnen. Geen wonder dat men volgend jaar. i nccUC4X g,ix, M-IC4Ö ctitvcic kleinere i vv« Kanalen en tochten worden (60 ha) bestemd voor recreatie- i Ses^chl der grote Haagse boek- reeds voordat de dijk gedicht is, oorden. Die aanplant blijkt de I handelaars en uitgevers. Hij - j leiüke schokbeton-schuren relief groeide op in het geestelijk kli- te geven dat ze acceptabel wor- j njaat van Verwey's tijdschrift den. „De Beweging". Hij bezocht in In elk geval hebben we goede Den Haag het gymnasium, stu- hoop. dat de kolonisatie van de i deerde aan de gemeente univer- Noordoostpolder. door de oorlog siteit te Amsterdam Rechtswe- gestagneerd. tot een goed eind tenschappen en later te Utrecht S",™1den gevoerd, zodat men Nederlandse letteren. Gedurende hoekpunten in depot gezet voor de aanleg van wegen en het slechte gaat „buitengaats". On nodig te zeggen hoe. terwijl alles nog met water wordt overspoeld, alles tot op de centimeter nauw keurig moet zijn afgepaald. Bii het in cultuur brengen is ook een gigantisch apparaat nodig, dat voortbouwt op de er varingen van de proefpolder Andiik. maar meer nog op die in de volgende grote polders. Want schier elke dagen komen nieuwe feiten aan het licht, die vroegere inzichten weer omver op de plaats waar Lelystad werpen. De grootste waarde van straks met Flevoland en Marker polder slechts op de ingeslagen weg zal behoeven voort te gaan e. Commissie herziening Burgerlijke Wetgeving Bij K.B. is tot lid van de Staatscommissie inzake herzie ning van de Nederlandse Burger, lijke Wetgeving benoemd: Mr. K. Th. M. van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. de beide wereldoorlogen was hij in militaire dienst. Mr. Nijhoff was redacteur van „De Gids" en voorzitter van de der Nederlandse maatschappij Letterkunde. Nijhoff is de dichter geweest, wiens grote verdienste het is, dat hij het „gewone" woord in onze tijd met de magie der poë zie heeft weten te laden. Als zijn eerste bundel gedichten ver scheen in 1916 „De wandelaar", Met zijn in 1924 versohenen bun del „Vormen" verwierf Nijhoff de poëzieprijs van Amsterdam. In de periode, dat hij deel uit maakte van de redactie van „De Gids (19261933) en bovendien door wekelijkse critieken in de Nieuwe Rotterdamse Courant, oefende Nijhoff een belangrijke invloed uit in de kring van Ne derlandse letterkundigen. In deze periode publiceerde hij het pro zawerk „De pen op papier" (1927). Voor het Lekfse studen tencorps schreef hij in 1930 het toneelwerk „De vliegende Hol lander", een waterfeestspel, dra matisch en historisch gedicht, waarin een oude Nederlandse legende is uitgebeeld. Van zijn voornaamste poëzie- werken noemen wij voorts: „Pierrot aan de lantaarn" (1919), de kinderkruistocht (1926), nieu we gedichten (1934), samenspraak (geschreven bij de geboorte van prinses Beatrix) 1938, Het uur u, gevolgd door een idylle (1942) Voorts verscheen „Gedachten op Dinsdag" (1932) een bundel cri tieken. Van zijn toneelwerken noemen wij tenslotte „In Holland staat een huis" (in samenwerking met Anton van Duinkerken) 1928, het kerstspel „De ster van Bethlehem (1942) de Pinkster- hymne „De Heilands Tuin". Nijhoff vertaalde o.a. Shake speare's Storm en Ramuz „De geschiedenis van de soldaat". Kaasmarkt Bodegraven BODEGRAVEN, 27 Jan,. Aanvoer 55 partijen, eerste kwa liteit 2.272.32; tweede kwali teit 2.22—2.26, extra 2.35. Han del flauw.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5