BEIDE PARTIJEN BEREIDEN IN KOREA EEN OFFENSIEF VOOR DUITSLAND BETAALT: Zullen UNO-troepen uit zee landen? Verzoek om uitlevering te Bonn ingediend Loongrens invaliditeits- en ziektewet verhoogd Voor 1953 één milliard mark aan defensiewerken ten Westen van de Rijn Vrees voor neutraal en gewapend Duitsland Dagblad voor Alkmaar en omgeving Hevige verontwaardiging glad iato ren gevecl i f over Kosten sinds 1950 al 1 milliard Muziek wedstrijd voor jeugd Sabotage op Queen Elizabeth? De zeven van Breda Adenauer tot de Fransen: Reorganisatie arbeidsbureaux Frans witboek De Zondagswet Finale in K.R.O.-uitzending NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand. 10.40 pei week tnclusiel incasso Advertentie-tarief per editie 16 et per m.m.. minimum f 2.50: in alle edities 26 et. per m.m. minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m Bij contract belangrijke korting Directeur- E. J. M Stumpel. Hoofdredacteur: H N Smits Bankrelatie: Ned Credietbank Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59. tel 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar. Ritsevoort 52. tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89 tel. 2800 K 2230: Schagen Ged Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Vrijdag 30 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. 12691 TOKIO, 29 Jan. In militaire kringen in Tokio is men geneigd te menen, dat er spoedig een eind zal komen aan de stationnaire toestand in Korea, die reeds bijna twee jaar duurt. Men denkt, dat dit voorjaar of wellicht eerder, de ene partij of de andere een doorbraak zal pogen te forceren. De communisten zouden het initiatief kunnen nemen teneinde de plannen der V.N. te verijdelen. Uit communistische radio-uitzendingen en berichten over troepen bewegingen en transporten van materieel in Noord-Korea zou, aldus genoemde kringen, afgeleid kunnen worden, dat de communisten de speculaties over een landing der V.N. van uit zee ten Noorden van de huidige frontlinie ernstig nemen. Het laatste grote Noordelijke offensief werd in Mei 1951 aan het centrale front tot stilstand gebracht. Sindsdien is van gezag hebbende zijde geschat, dat de Noordelijken, zowel wat betreft troepen als artillerie, een over macht van twee of drie tegen één hadden opgebouwd. Verder houdt men rekening met de mogelijk heid, dat de Noordelijken een meerderheid in de luoht boven het slagveld zouden willen ver- SOUTHAMPTON, 29 Jan. Fen deskundige van Scotland Yard zal een onderzoek instellen in verband met de geheimzinnige brand, die de afgelopen nacht aan boord van het grootste schip ter wereld, de Queen Elizabeth heeft gewoed. De 600 arbeiders, die bezig zijn met de revisie van het schip, zijn door detectives ondervraagd. De waoht op de loopplanken is verdubbeld en ieder die het schip betreedt of verlaat moet zich legitimeren. Ook de Queen Mary, die gister avond in Southampton is binnen gelopen, wordt zwaar bewaakt. De brandweer in alle belang rijke Britse havens is versterkt. krijgen en zo lang behouden om het offensief te kunnen dekken. Men weet, dat de Noordelijken meer vliegtuigen hebben dan de V.N. Zij konden daarentegen niet beschikken over bases ten Zuiden van de rivier de Jaloe. Intussen is in de Verenigde Sta ten grote verontwaardiging ont staan over de wijze, waarop in Korea troepen mensen.... worden gebruikt. De republikeinse afgevaardigde Hoffman heeft Donderdag het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden verzocht van minister Wil son (Defensie) een volledige ver klaring te eisen over een Ameri kaanse aanval in Korea, die Maan dag 19 Januari voor een aantal generaals en oorlogscorresponden ten werd uitgevoerd. BONN, 29 Jan. Het Nederlandse verzoek tot uitlevering der uit Breda ontvluchte gevangenen is vandaag bij het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn ingediend. Van Nederlandse zijde is daarbij aangedrongen op een spoedige afhandeling der zaak. De Oberlandesgerichte in Dusseldorf en in Hamm zullen nu respectie velijk voor de gearresteerden Faber en Bikker moeten uitspreken of zij al dan niej recht op verlenging van asyl als politiek vluchteling zullen kunnen doen gelden. Het is mogelijk dat de gerech ten reeds over twee weken de za ken in behandeling zullen nemen. Een recht van beroep is daarbij aan de gearresteerden niet toe gekend. Wanneer de rechtbanken niet tot een uitspraak zouden komen voor de termijn van twee maan den verstreken is, waarbinnen de (Van onze parlementaire redactie). De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. van Rijn, heeft aan de Tweede Kamer medege deeld dat de loongrens voor de ziektewet en de invaliditeitswet verhoogd zal worden van f 4925. tot f 5025.Deze verhoging heeft de instemming van de Stichting van de Arbeid. Zij is volgens de staatssecretaris noodzakelijk, omdat er bepaalde werknemers zijn, die vanwege de looncompensatie, die zij ontvan gen krachtens hun premie-aandeel in de wachtgeld en werkloosheids verzekering, de loongrens net overschreden hebben. Voor het in werking treden van de werkloos heidswet naderden zij die grens reeds zeer dicht. Het zou wel zeer onbevredigend zijn, wanneer deze werknemers nu buiten de verplichte verzekering zouden vallen. Ook de voor de toepassing van het ziekenfondsenbeleid geldende grens zal verhoogd worden tot f 5025.—. In het algemeen kan worden gezegd, dat deze verhoging van de loongrenzen niet zal leiden tot een uitbreiding van de kring der verzekerden. Wel dient er reke ning mede te worden gehouden, dat er een kleine categorie van arbeiders zal kunnen zijn, waar van het loon op 1 Juli 1952 toen de nieuwe wet in werking trad hoger werd, maar nog juist bene den de nieuwe loongrens van f 5025.is gebleven. Deze perso nen zullen dus thans onder de verzekering komen te vallen. Er zal een overgangsregeling voor hen worden getroffen. BETERSCHAP VAN H. VADER HOUDT AAN VATICAANSTAD, 29 Jan. Donderdag bracht de Osservatore Romano het volgende communi qué over de toestand van de Paus: Het genezingsproces van de H. Vader verloopt normaal. Het her stel gaat langzaam, maar gestadig vooruit en stemt tot tevredenheid. In dezelfde mate voelt de H. Vader zich geleidelijk in staat zijn werkzaamheden te hervatten. Donderdagochtend zijn de beide pro-secretarissen opnieuw ont vangen. Uit geheel de wereld blij ven telegrammen binnenstromen. gearresteerden volgens de Duitse wet uit voorlopige hechtenis zou den moeten worden ontslagen, dan behoeft dit nog geenszins te betekenen, dat de beide ontvluch ten dan zonder meer op vrije voeten zouden komen. Zou dit geval zich voordoen of zou de Duitse wetgeving onover komelijke bezwaren tegen uitle vering blijken te bevatten, dan rest nog altijd de mogelijkheid, dat de Britse bezettingsautoritei ten gebruik maken van de be voegdheden, die zij zich inzake uitlevering en uitwijzing van on gewenste elementen nog altijd hebben voorbehouden. Zowel de hoge commissie als zodanig als iedere hoge commissaris afzon derlijk hebben de mogelijkheid niet-Duitsers uit te wijzen. VERSCHONINGSRECHT VAN DE JOURNALIST (Van onze parlementaire redactie) Enige tijd geleden heeft het katholieke lid der Tweede Kamer, mr. van Rijckevorsel, aan de Ka mer een motie voorgesteld, waar bij de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat het noodzakelijk is, om aan de journalist het recht toe te kennen om zich van getui genis in burgerlijke en strafzaken te verschonen nopens de bronnen van zijn informatie. In een uit voerige nota aan de Tweede Ka mer die zal moeten dienen als voorbereiding op de mondelinge gedachtenwisseling op de motie, komt minister Donker op de eer ste plaats tot de conclusie, dat er zelfs over de richting, waarin de oplossing van het probleem van he"t verschoningsrecht moet wor den gericht geen eenstemmigheid bestaat. Voorstanders van een wettelijke regeling zijn er nog niet in geslaagd een wettelijke voorziening te ontwerpen waar tegen geen ernstige bezwaren zijn aan te voeren. De toeschouwers hadden, met een in gekleurde omslag gebon den programma in de hand, van uit een bunker de aanval van Amerikaanse infanterie kunnen volgen, tot de soldaten in moor dend communistisch spervuur te recht kwamen en zich terug moes ten trekken. Hoffman wil weten, of de gas ten getuige waren van een voor stelling gelijkend op de „Gladia toren-spelen" in het oude Rome, of dat de aanval gerechtvaardigd was door militaire oogmerken. „Stop werving voor Vreemdelingenlegioen BONN, 29 Jan. Kanselier Adenauer heeft vanavond vier kant verklaard, dat de geallieer den moeten ophouden met het aanwerven van Duitsers voor militaire dienst bij buitenlandse mogendheden. Adenauer verklaarde verschil lende malen persoonlijk tussen beiden te zijn gekomen om de vrijlating te bewerkstelligen van jonge Duitsers die voor het Fran se vreemdelingenlegioen gewor ven waren. Tijdens het debat dat volgde, hebben afgevaardigden van alle partijen, ook de communisten, de Fransen aangevallen voor het aanwerven van Duitsers voor het vreemdelingenlegioen. De socialistische afgevaardigde Ernst Paul hééft verklaard, dat 80.000 tot 100.000 Duitsers nu dienst doen in het vreemdelingen legioen. De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft beslo ten het Rijksarbeidsbureau te re organiseren. In de nabije toekomst zullen er districtsarbeidsbureaux zijn in de provinciale hoofdsteden, waaraan een aantal gewestelijke arbeidsbureaux ondergeschikt is. De gewestelijke arbeidsbureaux zullen o.m. gevestigd worden voor de provincies: Groningen: te Delfzijl, Gronin gen, Marum, Sappemeer, Stadska naal, Uithuizen, Veendam en Win schoten. Friesland: te Buitenpost, Dok- kum, Drachten, Harlingen, Hee renveen, Leeuwarden en Sneek. Drente: te Assen, Emmen, Hoo- geveen en Meppel. Overijsel: te Almelo, Deventer, Emmeloord, Enschede, Hengelo, Kampen, Oldenzaal en Zwolle. Noord-Holland: te Alkmaar, Amsterdam, Bussum, Haarlem, Den Helder, Hilversum, Hoorn en Zaandam. BRAND IN DE QUEEN ELIZABETH In de nacht van Woensdag op Donder dag brak brand uit op de Cunardliner „Queen Elizabeth"die voor de jaarlijkse in spectie in het dok te Southampton lag. De brand ontstond in een kleerkast. Het eerste alarm werd gegeven door een automati sche bel in de brand weerpost van het schip. Toen de brand weerlieden bij de be trokken hut kwamen, was de automatische sproei-installatie al in werking. Binnen een half uur was men de brand meester. De brandweer in actie, tijdens de brand in een hut op het hoofddek van de „Queen Elisabeth"die een inhoud heeft van 83.763 ton. MAINZ, 29 Jan. De voor 1953 voorgenomen defensie werken ten Westen van de Rijn zullen de Duitse belas tingbetalers naar schatting 1 milliard Mark kosten, zo hebben de Duitse autoriteiten vandaag meegedeeld. Voorrang zal gegeven tvorden aan de voltooiing van zeven vliegvelden, met de aanleg waarvan men in 1950 begonnen is. 30 Millioen Mark zullen op elk vliegveld de hangars, kazernes en luchtafweer kosten. Verder Yoorziet het programma Amerikaanse militaire installaties. in de bouw van twee hospitalen, elk met duizend bedden, in Kai- serslautern en in Birkenfeld. Bij alle" militaire centra zullen verder grote flatgebouwen voor de gezinnen van de militairen gebouwd worden. Ongeveer 800 millioen Mark zullen uitgegeven worden voor PARIJS, 29 Jan. De Franse regering heeft in een witboek, waarin de noodzaak voor een Europees leger en een onafhankelijk West-Duitsland wordt uiteengezet, de nationale vergadering gewaarschuwd, dat slechts op con tinentale schaal georganiseerde eenheden in de toekomst kunnen blijven bestaan. PRINSES BEATRIX VIJFTIEN .JAAR Morgen is het feest in Soestdijk: morgen wordt NeerlandS oud ste vorstenkind, Prin ses Beatrix, vijftien iaar. Daarom mocht Cas Oorthuys dit plaatje van haar ma ken, tussen haar huis werk door. Morgen zullen de vlaggen ons vaderland nóg mooier maken, want als Soestdijk feest viert, viert Nederland het mee. „Geconfronteerd met het Ooste lijk blok, waar het militaire en 1 economische potentieel van hon derden millioenen mensen wordt geïntegreerd, gevoelt Europa in toenemende mate de noodzaak om zichzelf te verenigen en om een gemeenschappelijke markt te stichten, zonder welke de natio nale economieën tot stilstand en op de duur tot totale ondergang zullen zijn gedoemd", aldus dit witboek, dat door de gehele Franse regering is goedgekeurd. Een neutraal en gewapend Duitsland zou volgens de Franse regering in een Europa, dat door Amerikaanse en Britse troepen zou zijn verlaten en dat onder druk van de Russische militaire macht zou staan, een voortdurend gevaar voor de vrede opleveren. Een dergelijk Duitsland zou zwe ven tussen twee gevaarlijke uiter- Aandenken van Canada voor H.M. de Koningin 's GRAVENHAGE Hare Ma jesteit Koningin Juliana heeft vandaag op het paleis Soestdijk een album met foto's van haar bezoek aan Canada in het afge lopen jaar ten geschenke gekre gen van de Canadese regering. sten: een kruistocht tegen het Oosten om de verloren gebieden te heroveren of een overeenkomst met het Oosten om daardoor de terugkeer van die gebieden te verkrijgen. Dit zou dezelfde voor waarden scheppen als die welke leidden tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog, aldus het witboek. 44,7% der Canadezen zijn Katholiek OTTAWA, 29 Jan. Volgens de laatste statistieken is in Cana da 44,7 pet. der bevolking Katho liek, d.w.z. dat van de 14.009.429 inwoners er 6.260.327 tot de Ka tholieke, Kerk behoren. Sinds het einde der vorige eeuw vermeer derde het aantal Canadese Katho lieken van 38 tot 44,7 pet. Koningin en Prins naar Luxemburg SOESTDIJK, 29 Jan. Konin gin Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen in April a.s. de huwelijksvoltrekking bij te wonen in Luxemburg van Prinses Josephine Charlotte van België en Prins Jean van Luxemburg, zo wordt van een zegsman van het paleis vernomen. Deze 800 millioen zullen afgetrok ken worden van de bezettings- kosten. Het Franse programma wordt geraamd op 200 millioen Mark, welk bedrag hoofdzakelijk ge bruikt zal worden voor de bouw van 1200 militaire woningen. Tegelijkertijd zijn de Duitse autoriteiten begonnen met de mo dernisering van het wegennet ten Westen van de Rijn. De voltooi ing van de Bondsweg no. 9 aan de linker Rijnoever zal ongeveer 100 millioen Mark kosten. De aan leg van wegen bij het Amerikaan se militaire oefencentrum Baum- holder worden gesohat op 21 mil lioen Mark. De kosten van de verbetering van het wegennet in de staat Rijnland-Paltz worden geraamd op ruim een half milliard dollar. Tot dusverre heeft het grote geallieerde bouwprogramma, dat sinds 1950 ten Westen van de Rijn het grootste militaire bevoor radingscentrum van de wereld heeft doen ontstaan, 1 milliard Mark gekost. (Van onze parlementaire redactie). Het lid der Tweede Kamer, de heer Krol (C.H.U.) heeft een amendement ingediend op de in gediende Zondagswet met de be doeling, tot uitdrukking te bren gen, dat naast de Zondag de He melvaartsdag en de eerste Kerst dag Christelijke feestdagen zijn, die bij uitstek blijk geven, dat in ons land door een grote meerder heid de Christelijke godsdienst wordt beleden. In vergelijking met de viering van de Zondag en de twee Chris telijke feestdagen komt in ons volksleven ten aanzien van de Nieuwjaarsdag en de Goede Vrij dag het karakter van „Christe lijke feestdag" in mindere mate naar voren. De tweede Paas-, Pinkster- en Kerstdag zijn weer niet geheel te vergelijken met de Nieuwjaars dag en de Goede Vrijdag en toch worden in ons land op deze twee de feestdagen ook geregeld gods dienstoefeningen gehouden. De waarborg ontbreekt echter dat de op deze dagen te houden godsdienstoefeningen door het zonder strikte noodzaak verwek ken van gerucht niet zullen wor den gehinderd. De heer Krol en de leden van zijn fractie zijn er van overtuigd, dat ook de wetgever wil, dat de kerkdiensten op deze dagen on gehinderd voortgang vinden. UTRECHT, 29 Jan. In het kader van de viering van het eeuwfeest van het herstel van de Kerkelijke Hiërarchie in Nederland organiseert de Ka tholieke Radio Omroep in sa menwerking met de Katho lieke Jeugdraad voor Neder land in 1953 een prestatie wedstrijd voor amateur zang en muziekgroepen onder de Katholieke jongeren van Ne derland. De wedstrijd staat open voor zang- en muziekgroepen voor jongens en meisjes. Algemene voorwaarde is, dat de groep moet bestaan uit amateurs, die voor het merendeel boven 11 en beneden 25 jaar zijn. De wedstrijd wordt gehouden voor een drietal categorieën, t.w. a zanggroepen. Uitgesloten hiervoor zijn bestaande kerkkoren, alsmede zang koren, verbonden aan mu ziekscholen en muziekinsti tuten; b. ensembles voor snaar en/of blaasinstrumenten c. tamboer- en pij-perskorpsen. Voor de categorieën b. en c. zijn uitgesloten die groepen, die officieel bestaan als zelfstandige muziekvereni gingen. Van de groepen, die aan bo vengenoemde eisen voldoen en wier prestatie geschikt geacht wordt voor een jeugduitzen ding - een en ander ter be oordeling van de jury zal een radio-opname worden ge maakt. De jury zal per diocees een winnaar aanwijzen uit elk der drie categorieën a. b. en c. Deze winnaars worden in de gelegenheid gesteld via een radio-uitzending deel te nemen aan de finale. De jury bestaat uit mej. M. Dekkers en de heren Willy Francois, Piet Lustenhouwer, Wim Quint, Toon Michels en Joop Hörmann-. Aanmelding voor deelneming aan de wed strijd moet schriftelijk geschie den aan de Katholieke Jeugd raad voor Nederland, Stations plein 15bis te Utrecht. De ter mijn van inschrijving sluit op 15 Februari 1953.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1