B. en W. adviseren raad geen koopavond in Alkmaar Merendeel der winkeliers - ook in binnenstad - tegen De Enkhuizer gobelins VRIJDAG 30 JANUARI 1953 Dr. Hemelrijk tot September rector? Woningen gegund ONDERWIJS- VOORSTELLEN in de raad STILLE OMGANG AMSTERDAM DISTRICTSKAMPIOENSCHAP 2e KLASSE LIBRE DE BEKENDE: s| nylons IJzeren Hein" in St. Fidelis Spoorweg op Industrieterrein Noord Bui-gelijke staucl A gen da Dokter R. G. C. Schroder overleden K.V.P. Alkmaar en de raadsverkiezing Aanrijding Avanti Feestavond A.V.V. „Alkmaar" Leidersprobleem plaagt ook K.A.J. JONGENS VAN ST. BAVO- SCHOOL KRIJGEN NIEUW GEBOUW ZONDAG KRACHTPROEF VOOR D.A.W. Om 2e plaats tegen het IJ Gemeente lid van Ver. Ruw-ijs-fabrikanten Gymnastiekver. Be Quick gaf geslaagde uitvoering Burgerlijke stand Vergadering K.V.P. Uitvoering „Excelsior" Dappere moeder redt haar kind B. en W. stellen voor Enkele winkels op Zondag open R.K. Gymnastiekvereniging „D.I.O." MARKT en BEURS Pagina 3 ALKMAAR Burgemeester I in deze manches is 313. 253 win- en Wethouders zullen de raad in de eerstvolgende vergadering voorstellen om afwijzend te be schikken op de verschillende verzoeken tot instelling van een koopavond. Er is ten aanzien van deze ma terie, bij de raad een drietal verzoekschriften binnengekomen. Het eerste was van de afdeling Alkmaar van de Bedrijfsunie van de samenwerkende organisaties van handels- en kantoorbedien den, die verzocht heeft niet tot instelling van een koopavond over te gaan. Men vindt, dat van een grote behoefte aan een koop avond geen sprake is, terwijl de prikkel tot kopen niet moet wor den versterkt, omdat de tijden voor het gemiddelde gezin al duur genoeg zijn. Met een koop avond zal men slechts bereiken, een verplaatsing van de koop kracht, van de buitenwijken naar de binnenstad, van middenstand naar grootbedrijf. Kopers uit om liggende gemeenten zullen niet worden aangetrokken, omdat ook die gemeenten, Alkmaar in het instellen van een koopavond zullen volgen. Tenslotte acht men een arbeidstijd van elf a twaalf uur voor het winkelperso neel al meer dan genoeg. Het tweede adres kwam van de geza menlijke middenstandsbonden. (R.K. - Chr. en Kon. Ned.) De zen vragen om een koopavond op Vrijdag tot 22 uur. Men heeft onder 290 winkeliers een en quête gehouden: men bevond, dat 122 vóór en 121 tegen een koop avond waren. 47 spraken hun mening niet uit. Volgens de mid denstandsbonden hebben 53 van de 121 tegenstemmers geen be lang bij een koopavond. Alkmaar als centrumgemeente, aldus het adres, dient een koopavond te hebben, temeer, om de in de laatste jaren sterk teruggelopen omzetten te herstellen. Tenslotte vraagt men, de Vrijdagse koop avond voor één jaar bij wijze van proef in te stellen. De derde brief kwam van de fa. C. Jamin N.V. waarin even eens werd verzocht om instelling van een koopavond. B. en W. schrijven in hun prae-advies aan de raad, dat er belangrijke verschillen met de werkelijkheid zijn geconstateerd in het adres van de middenstand. De drie middenstandsbonden hebben samen 360 leden. Daar van hebben 290 leden een en quêteformulier ingevuld, volgens adressanten. In werkelijkheid zijn het er slechts 279, zeggen B. en W. De 81 Middenstanders, die geen formulier hebben ingele verd, kunnen geacht worden te genstemmers te zijn. Door de onder gemelde winkeliers zijn stemmen uitgebracht: van de 87 kruideniers zijn 22 stemmen in gekomen; van de 11 boekhande laren 8; van de 53 groentehande laren 7; van de 51 kappers 7; van de 43 slagers 8; van de 68 siga renwinkeliers 8; totaal 60 stem men. Het aantal middenstanders ALKMAAR. De curatoren van het Murmellius Gymnasium hebben het college van B. en W. geadviseerd, te bevorderen, dat aan de rector dr. J. Hemelrijk geen ontslag wordt verleend met ingang van de maand, volgende op die. waarin hij de 65-jarige leeftijd bereikt, n.l. op 14 Febru ari a.s.. maar hem rector te doen blijven tot het einde van de lopende cursus, zulks in het be lang van het gymnasium. Het college deelt deze mening. Dr. Hemelrijk heeft zich bereid ver klaard tot 1 September a.s. aan te blijven. Daarom stelt het col lege de raad voor. te bepalen dat aan dr. Hemelrijk later ont slag mag worden verleend, dan gewoonlijk volgens de betreffen de verordening geschiedt. ALKMAAR. De bouw van 56 woningen in 't Maertenshof aan de Bergerweg voor de wo ningbouwvereniging Rochdaele is gegund aan de laagste inschriif- ster, de firma IJ. Kroonenburg te Heiloo, voor 568.500. ALKMAAR De raad zal op dc eerstvolgende vergadering ook enkele onderwijsvoorstellen in behandeling nemen. Voorgesteld wordt, om gelden uit de ge meentekas te verstrekken voor de bouw en inrichting van een gymnastieklocaal voor de in aan bouw zijnde R.K. school voor G.L.O. aan de Coornhertkade. voor de aanschaffing van een achtdelig wandrek in het gym nastieklocaal van de St. Agnes- school, aan de Koornlaan, en voor het maken en inrichten van twee leslokalen op de zolderver dieping van deze school, voor de aanschaffing van verduisterings materialen voor een klaslocaal van de St. Aloysiusschool aan de Koornlaan, ten dienste van het filmonder wijs, voor aanschaffing van atlassen voor de St. Anna- school v.g.l.o., voor de aanschaf fing van 1 hand- en 1 trapnaai- machine ten behoeve van het handwerkonderwijs aan meisjes leerlingen van de Julianaschool (u.l.o.) aan de Burgemeester Pa lingstraat en tenslotte voor aan schaffing van wandrekken in het gymnastieklocaal van de Julia- school aan de Emmastraat en verduisteringsgordijnen in een klaslocaal van die school, voor het filmonderwijs. keiiers hebben hun stem niet uitgebracht. Hiervan zijn er, die gerekend kunnen worden bij de 81 leden, die hun stem niet heb ben uitgebracht. Eveneens in af wijking van het adres van de bonden is gebleken, dat van de 279 winkeliers, die aan de en quête hebben meegedaan, 121 vóór en 142 tegen de koopavond zijn, terwijl 16 hun mening niet hebben uitgesproken. Van de 121 vóórstanders zijn er 9, die de Vrijdag niet wensen. Zo is dus de meerderheid van de 279 geën quêteerde middenstanders tegen de koopavond. Ook de Kamer van Koophandel heeft de instelling van een koop avond, bij wijze yan proef voor een jaar, bepleit. B. en W. zeggen verder in hun prae-advies, dat, wanneer de raad tot instelling van een koop avond zou besluiten, de meerder heid der winkeliers, die dit thans niet willen, feitelijk ge dwongen wordt mee te doen, wil men geen verlies lijden. De win keliers in de buitenwijken zul len zeker verlies lijden, omdat het publiek de binnenstad in trekt. De omliggende gemeenten zullen Alkmaar moeten volgen, zodat dus niet veel publiek uit die plaatsen te verwachten zal zijn. B. en W. zien meer na-, dan voordelen. De koopkracht van het publiek wordt niet groter, wel komt er een verschuiving van de omzet van de ene groep winkels naar de andere, uit de buitenwijken naar die in het cen trum. Bovendien is de meerder heid van de winkeliers in de binnenstad tegen. B. en W. me nen voorts, dat men na een jaar proef niet meer terug kan, omdat ook de omliggende gemeenten dan daartoe zullen zijn over gegaan. Vandaar dat B. en W. de raad voorstellen afwijzend op de verzoeken tot instelling van een koopavond te beschikken. ALKMAAR. Naar de R.K. Rijwielclub Maria Kevelaer van bevoegde zijde heeft vernomen, vindt de bedevaart naar Amster dam plaats op 8 Maart 1953 voor hen die deze tocht per fiets ondernemen. Het bestuur maakt er belang stellende niet-leden op attent, dat de inschrijving reeds nu openstaat bii de secretaris, de heer G. F. Houtenbos, Baan- straat 3 te Alkmaar. Om teleurstelling te voor komen wordt er op gewezen niet op eigen gelegenheid te gaan, doch in gesloten clubverband. ALKMAAR Gisteravond werden de partijen verder ver speeld in bovengenoemd kam pioenschap in de zaal van de heer Hecker. De wedstrijden du ren tot Zondagavond a.s. Wie uiteindelijk de kampioen zal worden is met geen mogelijkheid te zeggen. Zij die aanvankelijk gedoodverfd stonden als de groot ste kanspaarden hebben reeds drie partijen verloren. Opmer kelijk is het taaie spel van Poetskoke. Of hij evenwel de be geerde titel zal behalen staat nog te bezien, gelet op de resultaten der anderen. De spanning in dit kampioenschap is groot. De deel nemers geven elkaar niets toe. Bregman is de grootste technicus. Hij geeft bewijzen van kracht bij de spelbeheersing en weet zich heel' goed aan te passen aan het productieve kleine spel. De eer ste partij leek een overwinning te worden voor Koelman. In de dertigste beurt had hij een voor sprong van 40 caramb. De laat ste drie beurten speelde Dekker zeer sterk en wist zijn achter stand geheel in te lopen. Koel man had het eerst de 150 vol, doch in de nabeurt produceerde Dekker een nuttige serie van 11 carb. en werd de partij remise. Koelman 150 44 15 3.40 Dekker 150 44 19 3.40 Poetskoke wist in de 9e beurt een goed gespeelde serie van 31 bij elkaar te krijgen en deze voorsprong tot het einde te handhaven. Wel volgde nog even een bedreiging toen Bregman in twee beurten 20 caramb. produ ceerde, doch Poetskoke vocht verbeten door en wist de winst punten binnen te halen. Poetskoke 150 33 31 4.54 Bregman 101 33 12 3.06 De Egmonder Beers liet zich door Koelemey de kaas niet van het brood eten en gaf hem geen schijn van kans. Koelemey die veel beter kan, kon er niet in komen en zag met lede ogen, hoe zijn tegenstander die zeer ruim speelde, zijn voorsprong steeds weer vergrootte. Met een groot verschil van 46 caramb. kon Beers zegevierend zijn queue inpakken Beers 150 34 15 4.41 Koelemey 104 34 14 3.3o Kranenburg kreeg van Breg man goed spel, doch scheen deze avond totaal uit vorm. Het wilde niet vlotten. Hij kreeg de ballen niet goed onder controle. Breg man daarentegen voelde zich prettig en speelde luchtig, de ene serie na de andere op tafel leggend. Zo moest de partij wel eindigen in een eclatante over winning voor Bregman. Bregman 150 32 16 4.68 Kranenburg 88 32 16 2.75 Tot de 20e beurt ging de strijd tussen Poetskoke en Koelemey gelijk op en stonden beiden op 90. Twee beurten later was hét beeld plotseling gewijzigd door dat Koelemey in een prachtig gespeelde serie van 20 van zijn tegenstander weg liep. Zichtbaar onder de indruk liet Poestkoke verstek gaan, doch herwon in de 24e beurt zijn zelfvertrouwen met een aardige serie van 16 die op een zeer eenvoudige bal plot seling afknapte. Bij een nieuwe kans kwamen er 19 caramb. uit de bus en de stand was gelijk 132132. De spanning steeg ten top. Poetskoke wist de partij te beëindigen, doch in de nabeurt bracht Koelemey onverstoorbaar de resterende 11 caramb. bij el kaar. Remise. Een prachtig door beiden gespeelde partij! Poetskoke 150 28 19 5.35 Koelemey 150 28 19 5.35 Advertentie IN TAL VAN MODETINTEN bij: AUMAAI 11 ALKMAAR Ten behoeve van de N.C.Z. en het Mengvoe- vml derbedrijf Glastra aan het Huis- ren en je handeling gaven som- tiids aanleiding tot gebruik van ruwe uitdrukkingen, die echter ALKMAAR. Op vijf achter eenvolgende avonden heeft „Pro Domo", de toneelclub van de Sint Fidelis Vereniging alhier, de donateurs dezer vereniging verbluft met de opvoering van het toneelspel „IJzeren Hein", een spel in drie bedrijven naar B. A. Odijk, bewerkt door Piet Mossinkoff. Een zeer talrijk publiek in totaal meer dan 1600 mensen kon wederom vaststellen, dat de jaarlijkse opvoering van goed ge kozen stukken in ..St. Fidelis' een levende traditie is gewor den. Het stuk heeft een aanzien lijk plezier beleefd aan de laaiende speelvreugde van de jongens. Voor hen, die het spel hebben bijgewoond, lijkt er dan ook weinig aanleiding om te vragen of deze goede opvoering ook beter kon. „IJzeren Hein" js een stuk, dat zich afspeelt in de cantine van een constructiewerkplaats. Het karakter van sommige figu- waarderplein en de Noorder straat is het noodzakelijk, om van de spoorbaan, zoals die is geprojecteerd in de Koedi.jker- straat, een aftakking te maken van de noordzijde van het plein en een gedeelte van de Noorder straat. Hiermede komt de vergoe ding, die de gemeente jaarlijks moet betalen voor huur en on derhoud van de spoorverbinding naar het industrieterrein, thans f4.200,— op f5.166.—. De raad wordt voorgesteld, de bestaande overeenkomst met de Ned. Spoor wegen inzake de spoorverbinding naar dit industrieterrein te wijzi gen. ALKMAAR. Geboren: Jean J. G„ z. v. T. J. J. Groothuizen en A. M. Overtoom: Arie. z. v. T. J. van Baden en J. Visser. Ondertrouwd: Gerardus J. Kramer en Divera A. Beemster- boer: Cornelis Beenken en Aaf je Wijkhuizen: Hepke Boelstra en Maria G. Commandeur; Jacob Visser en Cornelia S. Borst: Simon G. Masteling en Grietje de Koe; Javob Asjes en Dientie Krap. Overleden: Hendrika Zwaan. 77 jaar, wed. van A. C. Meul- diik. VRIJDAG 30 JANUARI Bioscopen: CINEMA: „Revuegirl ver moord" (18 jaar) REX: „Levend ingemetseld" (18 jaar) VICTORIA: „De schrik van de Tweede Compagnie" HARMONIE: „Geen verlof, geen verloving" Voorstellingen: 8 uur. HET GULDEN VLIES: 8 uur: Turnlust. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Filmavond KLAVERS automobielbedrijf: 8 uur: Donateursavond v. „St. Caecilia". MEDISCHE HULP: Heiloo, Limmen en Akersloot: Dr. A. A. M. P. Janssen, Hee- renweg 236; tel. 3530. juist in dit stuk volkomen ver antwoord zijn. De heer Goudsblom had alles wat de rol vroeg. Ook Dick Hes- sing. Jan Blokker en Joop Hoo- geline speelden volkomen aan vaardbaar. In de andere rollen zag men verdienstelijk spel van Wim de Langen, Piet Elders, Jan Stam, Joop Hessing en Henk Barhorst. De regie bleek bii de heer N. Wiese in voortreffelijke han den te zijn. De grimage werd door de firma Jac. Groothuizen op deskundige wijze verzorgd. De avonden werden geopend en gesloten met een begeeste rend woord van de weleerw. kapelaan J. A. H. Buffing, directeur van „St. Fidelis", die zei. dat het St. Fidelis-liefde- werk zich thans in een grote bloei mag verheugen. Hij dank te de donateurs voor hun geeste lijke en stoffelijke bijdragen, welke onmisbare factoren zijn voor de instandhouding en de ontwikkeling van dit zegenrijke werk. Het geestdriftig applaus aan het slot van de avonden was wel een bewijs van de bewondering en het enthousiasme van de be zoekers. ALKMAAR Te Heiloo is op 83-jarige leeftijd overleden de huisarts R. G. C. Schroder, die omstreeks veertig jaar in Alk maar werkzaam is geweest. In zijn arbeidzaam leven heeft dok- Schröder zich vele vrienden ver worven. Hij wierp zich op als de promotor van een ziekenfonds, het eerste maatschappij-zie- kenfpnds in ons land, kwam in Alkmaar tot stand waarvan hij onmiddellijk een actief bestuur der werd. Dokter Schroder werd in 1869 te Egmond aan Zee ge boren. In 1887 werd hij apothe kers-assistent en in 1897 behaal de hij het artsdiploma. Zijn eer ste standplaats werd Alkmaar waar hij zich achtereenvolgens vestigde in de Schoutenstraat en op de Oudegracht. Tot 1934 oefende hij tevens de functie van stadsarts uit, voorts was hij spoorarts en geneesheer in het Huis van Bewaring. Hij was lid van het hoofdbestuur en vele malen voorzitter van de Kring Alkmaar, van de Ned. Mij tot bevordering van de Geneeskunst; gedurende een aantal jaren voor zitter van de afd. Alkmaar van het Rode Kruis en maakte deel uit van het College van Regen ten van het Weeshuis en het College van Diakenen der Ned. Kerk. In 1932 vierde dokter Schroder zijn 35-jarig ambtsjubi leum. In 1936 vertrok hij naar Heiloo, waar hij als vertrouwens arts werkzaam was. Bij zijn gouden ambtsjubileum werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Na enkele weken het bed te hebben gehouden is dr Schroder heengegaan. De ter aarde bestel ling vindt plaats Zaterdag a.s. de Algemene Begraafplaats te West-Graftdijk. De vorige week is de eerste bekendmaking in dit blad ge plaatst van de door het bestuur van de afdeling voorlopig aange wezen candidaten voor lid van de Gemeenteraad Alkmaar. Het waren B. B. v.d. Berg, W de Boer, P. J. Groen, mej. G. D. Henneman, P. J. Hilbrand, mej. M. Kamphuys, A. J. M. Lees berg, A. V. M. Leesberg, J. Mar tin, P. J. Nagengast, F. Otten, G. v. Slingerland, C. Venneker, I. Vleugel, D. J. Woldendorp, J. Zandbergen, P. Zeegers en G. de Zeeuw, De termijn van drie weken is reeds voor ruim een derde verstreken en eindigt op 10 Febr. e.k. In deze drie weken kunnen de leden namen van voorlopige aan gewezen candidaten inleveren, een opgave, die slechts door 15 leden behoeft te zijn ohder- tekend. Voordat de termijn van drie weken sluit, zal nog een leden vergadering plaats hebben en wel op 9 Februari a.s. in hotel „Victory". Deze vergadering speelt in het Kiesreglement geen rol, deson danks heeft het bestuur gemeend toch deze vergadering te houden, om de leden gelegenheid te geven te kunnen spreken en overleg te plegen inzake de Ge meenteraadsverkiezingen. Voorts zal op die vergadering worden bezien de uitslag van de be stuursverkiezingen van de leden vergadering van 13 Ocotber jl. Het resultaat van die verkiezing is door een veelzijdig samenge stelde commissie bekeken; deze commissie heeft aan het bestuur een rapport uitgebracht, waarvan de conclusies aan de vergadering zullen worden medegedeeld, met een daarop aansluitend voorstel van het bestuur. Natuurlijk komen op die ver gadering nog meerdere punten aan de orde. ALKMAAR Gistermorgen reed op de Kennemerstraatweg in de richting Heiloo een bestel wagen. waarvan de bestuurder plotseling de richtingaanwijzer uitstak om vrijwel gelijktijdig de Tesselschadestraat in te draaien. Bii deze manoeuvre hield hij on voldoende rekening met een hem inhalende tweede bestelwagen, zodat een aanrijding ontstond waarbij de twee wagens bescha digd werden. ALKMAAR. Daar de K.A.J. een balavond houdt op Zondag 8 Februari 1953. komt de reeds eerder door Avanti georgani seerde carnavalsavond op Zater dag 7 Februari te vervallen. Voor wat betreft de zangrepe tities wordt op het volgende ge wezen: Zondag 1 Februari repe titie alleen voor de heren en Vrijdag 6 Februari alleen voor de dames. De Zondag daarop, de achtste, wordt weer een gemeng de repetitie gehouden. ALKMAAR. De Alkmaarse voetbalvereniging „Alkmaar" (Go Ahead) houdt Zaterdag haar jaarlijkse feestavond in Het Wapen van Heemskerk. Mede werking verleent het Alkmaarse cabaretgezelschap „De Lachspie gel". ALKMAAR Het leiders- vraagstuk, waarmee tegenwoor dig elke jeugdbeweging te kam pen heeft, blijkt ook de K.A.J. in Alkmaar gedurende het af gelopen jaar parten te hebben gespeeld. Een groot deel van het jaarverslag is gewijd aan de verschillende mutaties ,die de Staven hier en daar stevig heb ben uitggdund, waarbij de open gevallen plaatsen niet steeds op nieuw bezet konden worden. Afgezien daarvan en van de mislukte kampeerplannen als gevolg van de toen heersende kinderverlamming, geven de jaarverslagen van Horden, Troe pen, Stam, Gilde en Hobby-Club een vrij opgewekt beeld te zien. De beide Horden vierden hun 20-jarig bestaan op grootscheepse wijze. Troep I ondervond de gunstige gevolgen van de in '51 doorgezette splitsing in Senioren en Junioren, waarvan de laatsten alsnog uit kamperen gingen. De Senioren gingen in September en bloc over naar de Voortrek- kersstam. Ook Troep III trok in de afgelopen zomer een week naar Bilthoven. De Stam zetelt sedert Juli in het Don Bosco-hoofdkwartier aan de Krocht en werkt daar nog steeds aan de inrichting van de Stamhut overigens zonder lei ding, want beide Bazen hebben door omstandigheden gedwon gen, op de laatste dag van het jaar de Vdortrekkersbijl er bij neergelegd. Van de tentoonstelling „De Jeugd Exposeert", waar de Wel pen van Horde I eervol werden vermeld, sleepte de Hobby-Club 'n tweede prijs plus 'n diploma vandaan. Wat het Vendel reeds gevreesd had is intussen bittere werkelijk heid geworden: de huur van de Gildehal werd opgezegd en nu hebben ze een half jaar de tijd om naar iets anders uit te zien. Afdelings-aalmoezenier H. Mar- celis O.P. maakte in zijn voor woord nog melding van het feit, dat 'het Hoofdkwartier in de Overdiepolder door de Gemeente zal worden verrold naar het „Groen-plan". En met dit ver heugende bericht zouden wij wil len besluiten. Burgemeester sloeg eerste paal ALKMAAR. In September zullen de jongens van de Sint Bavoschool aan de Nieuwstraat een nieuw gebouw kunnen be trekken, waarvoor eergisteren door de burgemeester de eerste paal is geslagen. Dit nieuwe zes- klassige schoolgebouw dat de naam van de Heilige Martinus zal dragen, zal verrijzen aan de Coornhertkade. Het schoolbestuur was eigen lijk helemaal niet van plan ge weest, om het slaan van die eerste paal een enigszins feeste lijk tintje te geven. Onze bur gervader heeft zich als gewoonte eigen gemaakt, nu en dan een rondgang te maken langs Alk- maars nieuwbouw en dat was ook Woensdagmiddag het geval. De broeders en de jongens van zes klassen sterk die op de Coornhertkade te hoop liepen, trokken zijn aandacht en toen de burgemeester ging informeren wat er wel aan de hand kon zijn, werd hij door de architect, de heer Keesom, achter de hei machine gezet, onder het ver zoek om als eerste burger van Alkmaar de grondvesten te leg gen van dit nieuwe opvoedings instituut door de eerste betonnen paal de grond in te jagen. De burgemeester heeft aan dit ver zoek gaarne willen voldoen. Wat er met het gebouw van de huidige Sint Bavoschool zal gaan gebeuren, is nog niet be kend. ALKMAAR. De grote ver rassing van de centrale winter- polo-competitie is ongetwijfeld het Alkmaarse D.A.W. geworden. Zomer 1951 speelde D.A.W. nog in de derde klasse en als twee de klasser doet zij nu een goede gooi naar één der bovenste plaatsen van afdeling C in een competitie, die als regel alleen openstaat voor hoofd- en eerste klassers. Na een aarzelend begin tegen het sterke Haarlem 1 werden sedertdien alle wedstrijden ge wonnen. Weliswaar meestal met gering verschil, doch de phy- sieke kracht van de Alkmaarders was steeds iets groter, terwijl het spelpeil met elke wedstrijd steeg. Hoewel de tot dusver gelever de prestaties al veel verder zijn dan de grootste optimist had durven voorspellen. is heel D.A.W. er nu op gebrand het sterke zevental van Het IJ uit Amsterdam minstens één puntje af te snoepen. Daarmee zou D.A.W. definitief de tweede plaats op de ranglijst bezetten, zoals uit onderstaande stand blijkt. De mogelijkheid op een gelijk spel achten wii a.s. Zon dag om twaalf uur in De Over dekte zeker aanwézig. Haarlem 6 6 0 0 33-11 12 D.A.W. 5 4 0 1 18-19 8 Het IJ 5 3 1 1 25-12 7 H.P.C. 6 3 1 2 17-15 7 H.V.G.B. 6 2 0 4 22-19 4 Zwemlust 6 1 0 5 7-18 2 Nereus 6 0 0 6 13-41 0 HAARLEM, 29 Jan. Mej. dr. G. T. van Eijsselstein, direc trice van de werkplaats tot her stel van antiek textiel te Haar lem, heeft naar aanleiding van het rapport over de Enkhuizer gobelins zie ons nummer van gisteren dat door een com missie, die de zaak ii. onderzoek heeft, is samengesteld, en waar van zij slechts de conclusies kent, de volgende lezing van de gang van zaken gegeven: „De Enkhuizer tapijten zijn in 1942 onder toezicht van dr. Eijs selstein afgenomen met het oog op de oorlogstoestand. Daarna zijn ze door een Haagse firma opgerold, gewassen en naar de rijkskluis in Paaslo gebracht. Dit transport geschiedde in speciale manden, die voor dat doel waren ontworpen e - aangekocht. Na de oorlog bleek, dat de gemeente Enkhuizen de restauratie niet onmiddellijk zou kunnen bekos tigen. zodat dr. Eijsselstein ad viseerde de obelins in Paaslo te laten. Ondanks dit advies zijn de tapijten via het Rijksmuseum naar Enkhuizen teruggebracht. Daarna heeft de heer Ybema, directeur van gemeentewerken te Enkuizen. dr. Eijsselstein ad vies gevraagd over de beste manier van opbergen en conser veren der gobelins. Dat advies bleek later echter niet te zijn opgevolgd, want de tapijten wer den in het Enkhuizer raadhuis aan de muren gespijkerd, het geen uiteraard niet bevorderlijk was voor de goede conservering." ALKMAAR. Op 17 Decem ber i.l. is een vereniging van ruw-ijs-fabrikanten opgericht, welke ten doel heeft, de belan gen van de ijsfabrieken in de meest algemene zin te behar tigen en waarvan alle ijsfabri- kanten, en voorts bierbrouwe rijen, abattoirs en coöperaties lid kunnen worden. Bij de oprich ting is de wens tot uitdrukking gekomen, om het door de onder vakgroep Ruw-IJs-fabrieken ge legde contact tussen de verschil lende fabrieken te bestendigen. Dit contact heeft ertoe geleid, dat op tal van plaatsen de vroe gere scherpe concurrentiestrijd veel gematigder vormen heeft aangenomen, en dat onderlinge strijd dikwijls door overleg kon worden voorkomen. B. en W. stellen voor. om ten behoeve van het slachthuis, de gemeente tot deze vereniging te doen toetreden. Dit kost de ge meente aan contributie 60 gul den per jaar. BERGEN. De voorzitter, de heer P. Blokker, belichtte in zijn openigswoord het doel en stre ven van de snort in het alge meen. De sport, iji het bijzonder de gymnastiek, is bestemd voor jong en oud. De gymnastiek houdt het lichaam fit en is heil zaam voor een gezonde geest. Een geslaagde vrije oefening van de dames was het begin van een vlot afgewerkt program ma dat strak van lijn. keurig werd afgewerkt. Kenmerkend was de aandacht die de direc teur. de heer Schuit, besteedde aan lichaamsbeheersing en soe pele uitvoering. Vooral onder de jongens op de brug waren veelbelovende krachten voor de toekomst te zien. Ook het tremplinpaard ging hen goed af en waren zij bij zonder vlug en lenig. Iets aparts was het nummer dames onge lijke brug. De climax viel op het num mer standen, dat bewondering afdwong. Op de laagbrug dames werd goed gewerkt, doch de zenuwen speelden hen wel eens parten. Met de rhythmische knots oefening werd een goede keuze gemaakt en smaakvol uitge voerd. De oefening heren aan de rek werd beheerst uitgevoerd en met de reuzenzwaai besloten. Het muzikale groepje „De Zwervers" met zang van Jan Busker, bracht een gezellige on gedwongen sfeer met zich mee. HEILOO. Ondertrouwd: J. P. Weel. 24 jaar, St. Pgncras. en M. W. Winnips, 24 jaar; C. Kruit, 28 jaar, en M. W. ten Broeke, 21 jaar. Overleden: K. Numan. 82 jaar, wed. van G. Hiemstra. EGMOND AAN DEN HOEF. De afdeling Egmond aan den Hoef van de K.V.P. houdt Maan dag 2 Februari a.s. 's avonds om acht uur een algemene vergade ring. in de toneelzaal van de heer Den Houdiiker. Als punt 4 komt op de agenda voor: Rede van de hoogedelgestrenge heer E. P. Clynck. lid van de Provin ciale Staten, over „Schaepman's erfdeel". Na deze rede zal er gelegen heid zijn tot het stellen van vragen. De avenda vermeldt verder o.m. een te houden bestuurs verkiezing en een bespreking be treffende candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van de vijf aftredende bestuurs leden stellen zich niet meer her kiesbaar de heer P. Bras en N. Ruiter. Door het bestuur zijn candidaat gesteld de heren M. Pepping jr. en J. Groot Nz. Men verwacht voor deze ver gadering veel belangstelling. LIMMEN. Het harmonie corps „Excelsior" gaf de jaar lijkse winter-uitvoering voor donateurs in het parochiehuis St. Maarten. Het muziekprogramma, onder leiding van de heer Peet oom. omvatte een zes-tal num mers. Er werd over het alge meen goed gemusiceerd. Na de pauze werd door de leden en hun dames een voor dillettanten lang niet gemakke lijk toneelspel opgevoerd, ge titeld: „De rattenval". Er werd uitstekend gespeeld, wat veel tot het slagen van de avond bij droeg. W eersrertraeh tin c Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond. TIJDELIJK REGEN Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvan kelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige zuid-westelijke wind. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets lagere. Uit sluiskolk in Waarland WAARLAND Woensdag ge raakte het 3-jariig zoontje van de hr P. Bos Gz. in een onbewaakt ogenblik in de Smeugelsluis. Toen de moeder dit bemerkte was het kind reeds zinkende, Zonder te aarzelen sprong zij in de sluis en wist haar zoontje van een wisse dood te redden. Daar de moeder bijna tot de oksels in het water stond en zich rondom haar hoge muren en sluisdeuren bevonden, kon zij, temeer daar zij haar kind in de hoogte moest houden, zioh zelf niet uit de sluis redden. Zij wist haar 5-jarig zoontje dat op de hoge kant stond, te beduiden, om de buren die ongeveer honderd bij de buren die ongeveer honderd len. Toen deze ter plaatse arri veerden kon de moeder spoedig uit haar benarde positie bevrijd worden. Naar wij vernemen heb ben de drenkeling en zijn moe der geen nadelige gevolgen van dit gebeuren ondervonden. Voor vakgroep koek, chocolade, suikerwerken, vis en fruit ALKMAAR. Bij nader in zien zijn B. en W. tot de con clusie gekomen, dat er inder daad in het bijzonder te Alk maar op Zondag grote behoefte is aan openstelling gedurende enkele uren van winkels in koek, chocolade, suikerwerken, vis en fruit. Als centrumgemeente immers ontvangt Alkmaar des Zondags vrijwel het gehele jaar door een stroom van bezoekers, voor zie kenhuizen. voor sportdemonstra- ties. voor bioscopen en andere inrichtingen van vermaak. Vóór en na het bezoeken van die in richtingen pleegt men zich van versnaperingen te voorzien. In de zomer zijn de Zondagbezoe kers te Alkmaar nog meer in aantal dan in de wintermaanden. Van de duizenden badgasten zoeken er velen des Zondags hun vertier in Alkmaar. Boven dien is het wegvallen van de verkoopgelegenheid op Zondag van vis, fruit, banket, suiker werk en chocolade voor de win deliers een te groot verlies. Daarom stellen B. en W. dan ook voor te bepalen dat deze winkels des Zondags geopend mogen zijn tussen 14 en 18 uur. BERGEN. Op het feest van Don Bosco, de patroon van onze vereniging, dat we dit jaar niet met uiterlijk vertoon vieren, ver wachten we morgenochtend evenwel dat ieder lid de Heilige Mis bijwoont. Vraag déze heilige kindervriend veel zegen voor innerlijke en uiterlijke bloei van de vereniging. In het voorjaar wacht ons een uitvoering waarvoor wii reeds nu met de voorbereiding alle medewerking vragen. MEDEMBLIK, 29 Jan. 13.600 kg ronde bieten A f9.50 10, B 7.50—7.80, C 4, modjo 4.30 5.10; 6600 kg breekpeen B 11.10 —12.10, C 8.30—9.10; 28000 kg uien midd. 26.50—27.20, grof 22.60—23.40, driel. 23.90—34.10, nep 3737.20, stek 512; groene kool 4000 kg f7.50—11.90; 8000 kg gele kool f 6.50; 10.200 kg rode kool 79.10, 2000 kg Deen se witte kool -.200 boerekool afw. f 4. BEEMSTER, 28 Jan. Bevelan ders, Middel 13.40; Witlof 2244; rode kool 714; savoye kool 8— 10; groene kool 1015; spruit- kool 2043; boerekool 1024 o 100 kg; sla 2.5014 per 100 stuks; rode bieten 512; gare bieten 11 15; winterpeen 5.6010; was- peen 1028; uien 16—27; prei 13 44 per 100 kg. Appels: Bis marck 37; Bramley Seedling 3 8; Glorie van Holland 821; Goudreinette 828; Groninger Kroon 38; Jonathan 1337; Laxton Superbe 2348; Present van Engeland 7—34; Comtesse de Paris 620; Conference 616; Gieser Wildeman 619; Winter- louwtje 48; Winterjan 414 p. 100 kg. N.-SCHARWOUDE. 30 Jan. 12.000 kg uien 26.60—28.70. grove 24.20—24.70, drielingen 35.00, 1700 kg peen b 11.4011.60, c 8.708.80. 10.000 kg rode kool 7.0010.70, 3200 kg groene kool 7.5011.80, 7300 kg gele kool 6.507.80, 64.000 kg deense witte 6.00—8.40. LANGEDIJK. 30 Januari. 7000 kg rode kool 7.00—7.10, 12.000 kg gele kool 6.50—8.80. 7000 kg groene kool 18.50, 200 kg spruiten 24.0037.00, 50.000 kg deense witte 6.008.50, 5000 kg uien 27.00—29.00. grove 22.30— 24.20, drielingen 34.20—35.70. 4000 kg peen b 9.90—10.90. c 8.909.10. 1200 kg witlof lb 35.00 —38.00. 2b 30.00—33.00. AVENHORN, 29 Jan. 13000 kg rode kool 712; 2500 kg gele kool 6.507.60; 800 kg groene kool 7.5012; 40000 kg grove uien 23.8024.80, gewone 26.60 27.50, driel 33—35, nep 29—36; 29000 kg bieten I rond 9.60 10.40, II rond 7.90—8.70, III rond 4.605.20; 49000 kg peen II 11.50 12.30, peen III 7.70—8.80, IV 5.90—6.90. WARMENHUIZEN. 30 Jan. 2000 kg gele kool 8.00, 4400 kg rode kool 7.0010.80, 8000 kg witte kool 7.608.00. 4*

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2