De Ommelanden Dr Ir S. L. Louwes ter aarde besteld Wederom raadselachtige brand in fust van ,,B. en O." te Zwaag Volledig programma speculeerde in suiker Oorzaak scheepsramp zal men nooit kennen Spoedige ontdekking voorkwam een catastrofe Uien doordrenkt van bluswater R.K. Handbalkond, district Noord met spannende ontmoetingen W.G.W.-reserves kampioen? Kwestie der Ned. militaire missie Twee ministers bij begrafenis aanwezig Het vergaan van de „Spica" Coursedata voor Noord-Nederland VRIJDAG 30 JANUARI 1953 Paa-ina 3 Is er iemand met een ziekelijke neiging tot brandstich ten in de loodsen van de veiling „Bangert en Omstre ken'''? Gisteravond werden voor de derde maal in enkele weken de brandweerlieden van een aantal corpsen in actie geroepen, om het vuur op het veilingterrein van Zwaag te bestrijden. Op een even raadselachtige wijze als de vorige keer, was brand ontstaan in de opslagplaats van fust. Gelukkig is de schade niet zo enorm hoog ge worden als in December j.l. het geval was, maar weder om vraagt iedereen zich af, welke de oorzaken zijn van de brand in de hal, in de fustloods een week daarna en nu op een plaats vlak naast de troosteloze oppervlakte waarop de sporen van het laatste vlammengeweld nog zichtbaar zijn. Om pl.m. .tien minuten over half elf werd de brand gesigna- leerd door de politie. De wacht meesters De Groot en Lievens merkten tijdens een dienst- ronde wat er gaande was. Bij hun ontdekking schoten de vlam men reeds hoog on. De politie mannen sloegen direct alarm en in een ommezien waren de brandweerlieden van Zwaag pre sent. Zii hebben het voordeel dat hun motorspuit in de on middellijke nabijheid van de veilinggebouwen is gestation- neerd. Veiligheidshalve werden ook de corpsen van Hoorn. Blok ker en Wognum opgeroepen. Zii behoefden evenwel geen water te geven. Na de eerste veront rustende aanblik van de brand, die in een ommezien honderden toeschouwers trok, bleek spoedig dat- de mannen van Zwaag de rode haan de baas konden. Om kwart voor twaalf was het ge vaar voor uitbreiding geweken Advertentie Ijstoestand op IJselmeer 's GRAVENHAGE 29 Jan. De Nederlandse ijsberichten- dienst deelt mede, dat bij Lem mer enigszins beweging is geko men in het ijs. Tegen de dijk van de Noordoostpolder ligt veel ijs. Het heeft plaatselijk een breedte van vier kilometer. Het is moge lijk de Prinses Margrietsluis waar zich middelzwaar drijfijs uit strekt, te bereiken. De schippers wordt aangeraden zover mogelijk van de dijk van de Noordoost polder te varen. Critiek op benoeming bij Staatsmijnen (Van onze parlementaire redactie). Enkele leden der Eerste Ka mer betreuren het, dat niet een mijnbouwkundig ingenieur tot directeur der Staatsmijnen is benoemd. Er zijn immers drie mijnbouwkundigè hoofdbedrijfs ingenieurs die voor de benoeming in aanmerking komen. Thans maakt geen enkele mijnbouw kundigè deel uit van de directie der Staatsmijnen. INGEZONDEN Pijnlijke zaak De wijze, waarop de zaak-Vrij man thans beëindigd is, kan mij niet ten volle bevredigen. De hr. Vrijman werd in 1923 ontslagen en is ruim 30 jaar doende ge weest om dit ontslag te doen veranderen in een „eervol ont slag". Zijn laatste poging deed hij bij de Eerste Kamer en de Commis sie voor de verzoekschriften on der voorzitterschap van Mr W. C. Wendelaar was tot de conclu sie gekomen, dat dit verzoek als nog behoorde te worden ingewil ligd en de heer Vrijman dus als nog „eervol ontslag" moest wor den verleend. Nadien is het gedrag van de heer Vrijman tijdens de bezetting in het geding gebracht; zonder dit gedrag ook maar in een enkel opzicht te willen goedpraten, meen ik toch, dat dit met de zaak waar het om gaat, niets te maken heeft. Het al dan niet eervol ontslag aan de heer Vrijman wordt ver leend in verband met de wijze, waarop hij zijn taak als Rijks bouwmeester heeft vervuld; een taak, die in 1923 beëindigd werd. Hoe kan nu het gedrag van iemand in een tijdvak, dat ca 20 iaar daarna valt, in aanmerking genomen worden, om dat ontslag niet eervol te doen zijn? Als de Commissie voor de verzoekschrif ten uit de Eerste Kamer vóór '40 tot dezelfde conclusie was geko men en de heer Vrijman had naar aanleiding daarvan eervol ontslag gekregen, zou zijn gedrag tijdens de bezetting zulks dan ongedaan hebben kunnen maken? Aangenomen dat hij zich op an dere wijze misdragen zou heb ben? Neen, Mhr. de Redacteur, ik meen, dat het gedrag van de hr. Vrijman tijdens de bezetting geen motief had mogen zijn voor de Commissie voor de Verzoekschrif ten om haar conclusie in te trek ken. A. Fr. O Naschrift. Daar zit wel wat in, in deze redenering. Dat wordt, bleek ons, ook door ande ren wel zo gevoeld. Wij hebben dit in ons commentaar buiten be schouwing gelaten, omdat de zaak door de recente ontwikke ling toch wel erg onsmakelijk ge worden is. (Red.) en konden de Ter hulp gekomen brandweerploegen naar huis gaan. Momenteel is nog niet te schatten hoe groot de schade is welke deze brand in het fust heeft aangericht. Ze zal aanzien lijk minder zijn dan enkele weken terug. Wie ook nu door deze gebeurtenis is gedupeerd, is de groothandelaar Pronk. Weder om heeft een grote partij van de pl.m. 200 ton hier opgesla gen uien van het bluswater te lijden gehad. Personeel van de heer Pronk heeft tot drie uur voor het uit breken van de brand nog in de loods gewerkt, echter niet op de Eervol ontslag Pastoor Bosch Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, om ge zondheidsredenen aan de Zeer- eerw. Heer W. M. Bosch, Pastoor van Aerdenhout-Bentveld. K.Y.P.-vergadering WIERINGERMEER Op Dins dag 10 Februari a.s. zal een al gemene ledenvergadering van de KVP afd. Wieringermeer worden gehouden in hotel Smit te Mid- denmeer. Behalve een bestuurs verkiezing vermeldt de agenda een lezing van de heer H. A. Giessen, de KVP-wethouder van Wieringermeer, over het onder werp: „Vier jaren gemeente beleid". Alle Wieringermeerders kan een bezoek aan deze belangrijke vergadering ongetwijfeld worden aanbevolen. plaats waar het vuur werd ge signaleerd. Welke maatregelen dienen ter voorkoming van meer onheilen hier te worden genomen? Noch burgemeester Wiering. noch bur gemeester Essing. noch het vei- lingbestuur en de brandweer mannen konden er gisteravond een antwoord op geven. Men breekt zich het hoofd over ver bijsterende feiten. Moedercursus is gestart WIERINGERMEER Deze cursus is gestart in het R.K. Jeugdgebouw te Wieringerwerf, alwaar ook de volgende lessen elke Dinsdag 's middags om half drie zullen beginnen. Het lesgeld bedraagt slechts f2.50 voor de hele cursus. Dit kan dus voor niemand een bezwaar zijn om deze zo nodige ontwikkeling van jonge en a.s. moeders te ver krijgen. Ook meisjes boven de 18 jaar mogen de lessen volgen. De Zuster-Docente vertelde op de eerste les zelfs van grootmoeder cursussen. „Men is nooit te oud om te leren", is een wijze spreuk, die elk ouder mens zal beamen. Toegepast op de moedercursus is het dus zo, dat ook oudere da mes welkom zijn. Misschien mo gen we ook uit de school klap pen dat de Zuster sprak over schrik niet heren Vadercur- sussen. Ze zijn en worden wer kelijk gegeven. En dan ging het er niet om, om de vaders in spé of in de dop of jonge vaders te leren, hoe een baby precies een luier moest worden omgespeld, maar meer om de psyche, de ge moedstoestand van een a.s. moe der in al haar stemmingen beter te kunnen begrijpen en aanvoe len, en om wat meer wetenschap bij te brengen omtrent het groei proces van het wordende leven en de baring van dit leven. Ons dunkt, dat degenen die op deze materie goed zijn ingesteld en afgestemd, wat dit betreft, op zijn zachtst gezegd de schouders hiervoor toch niet op halen. Plattelandsjongeren naar het buitenland AMSTERDAM De stichting uitwisseling en studiereizen voor het platteland deelt mede: Ook dit jaar bestaat weer de mogelijkheid voor een aantal plattelandsjongeren naar het bui tenland te worden uitgezonden. In het afgelopen jaar vertrokken ruim 170 jongens en meisjes naar verschillende Europese landen, om daar voor de tijd van 3 tot 12 maanden als volontair (e) op een boerderij te gaan werken. In aanmerking voor uitwisse ling komen zij, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en reeds enige practische en theore tische ervaring in de land- en tuinbouw bezitten. Het secretari aat van de genoemde stichting is: p/a Volkshogeschool Bergen N.H. Programma: Diocesane hoofdklasse Noord: D.T.S.—Geel Zwart 16.00 T.O.P.F.S.A. 16.15 V.I.O.—W.G.W. 12.00 Eerste klasse: V.Z.V.—Con Brio 15.50 Alw. ForwardF.S.A. 2 13.40 Tweede klasse: StrandvogelsSt. Victor 16.15 Con Zelo—V.IO.S. 13.30 Hugo Girls 2—V.Z.V. 2 16.15 Derde klasse: V.I.O.S. 2—Geel Zwart 2 St. Victor 2—W.G.W. 2 14.00 D.W.O. 2—S.E.W. 13.30 Junioren AA: V.I.O.S. aGeel Zwart a Hugo Girls a—W.G.W. a 13.40 V.Z.V. a—Con Zelo a 16.35 Junioren AB: Alw. Forward aF.S.A. a 16.15 Strandvogels aSt. Victor a uitgesteld V.I.O. a—D.T.S. a 13.00 Con Brio a—-S.E.W. a 13.40 Junioren B: W.G.W. b—S.E.W. b 16.15 F.S.A. b—V.Z.V. b 13.40 Het ziet er niet naar uit, dat sneeuw en vorst het handbal programma zullen verstoren. Donderdag is het wanneer we dit schrijven en we zijn opti mistisch ten aanzien van de be speelbaarheid van de velden. Zal het nu Zondag eindelijk eens een dag worden zonder afgelas tingen? Het programma is inte ressant genoeg dat de weergoden ons nu eens gunstig gezind mo gen zijn. In de hoofdklasse wachten we nog steeds op de eerste winst van D.T.S. Het ontvangt thuis Geel Zwart, dat het in deze om geving lang niet slecht heeft ge daan. Zal misschien de ver trouwde omgeving voor D.T.S. aanleiding worden om de eerste punten in de wacht te slepen? T.O.P. heeft nog een goede kans op de tweede plaats. Het kan deze overnemen van F.S.A.. door de punten thuis te houden en niet naar Spanbroek te laten gaan. Wii menen, dat de moge lijkheid aanwezig is, hoewel F.S.A. zich wel geheel zal geven om niet te veel bij D.W.O. ach terop te raken. Spannende strijd dus in Schagen. V.I.O. staat ook nog lang niet veilig en zal dus aan W.G.W. ook behoorlijk partij geven om zo ver' mogelijk uit de gevaar lijke zone te geraken. In de eerste klasse aan V.Z.V. de eer de spanning zo lang mogelijk te laten voortduren in de strijd om de bovenste plaats. Het ontvangt thuis Con Brio. de grote kanshebber in deze af deling. Mocht V.Z.V. er op spor tieve manier in slagen Con Brio de eerste nederlaag toe te bren gen, dan is de spanning ten top gestegen en zit er zelfs een be slissingswedstrijd in. Forward is niet geheel kans loos tegen de F.S-A.-reserves: wordt ook ditmaal verloren, dan zit het wel muurvast op de on derste plaats. In deze afdeling dus ook volop spanning. In Onderdijk zien we een ge lijk opgaande strijd tussen Strandvogels en St. Victor met een mogelijke puntendeling. Zal V.I.O.S. in staat zijn Con Zelo een halt toe te roepen op de weg naar de victorie? Gezien de plaats op de standenlijst is Con Zelo wel sterk favoriet. Hugo Girls 2 kunnen we, hoe graag we dat ook zouden willen, ook voor de striid tegen V.Z.V. 2 niet veel goeds voorspellen. In de derde klasse is W.G.W. 2 de vorige week het kampioen schap aan de neus voorbijgegaan. Nu verwachten we niet. dat het ook tegen Victor 2 een veer zal laten. Maar ja. wie had vorige week een gelijk spel verwacht? D.W.O. 2 zal voor haar mi- nime kans wel vechten om de strijd tegen S.E.W. tot een goed einde te brengen. S.E.W. zal zich zeker zo maar niet gewonnen geven. Bii de junioren zal V.I.O.S. het wel niet klaren tegen Geel Zwart, zet W.G.W. a haar laat ste wedstrijd wel in een zege om. ten koste van Hugo Girls a. Con Zelo kan revanche nemen voor de destijds geleden neder laag bij V.Z.V. a. Toen werd het 2—3. zodat hier alles mogelijk is. In afdeling AB is nog niet zo veel gehandbald. Hier werden al te vaak de junioren het kind van de rekening als er afgelast werd. F.S.A. a is pas aan haar vierde wedstrijd toe en we mo gen verwachten dat het die tegen Forward a wel tot een goed einde zal brengen. V.I.O. a en D.T.S. a wordt een gelijke striid met een punten verdeling, terwijl Con Brio a dit keer de gelegenheid krijgt de hegemonie van S.E.W. a te bre ken. Of het lukken zal? In afdeling AB is alles zo'n beetje aan elkaar gewaagd. Toch geven we W.G.W. b tegen S.E.W. b de beste papieren. En we doen F.S.A. b wel niet te kort als we ook V.Z.V. b de beste kans geven. De kadercursus begint Zater dag 21 Februari om 15.45 uur in Schagen en Zaterdag 28 Febru ari om 18.00 uur in Hoorn. Cur sisten kunnen zich nog altijd op geven bij mej. Groot, de dis trictssecretaresse. Mr KLATTE BENOEMD (Van onze parlementaire redactie). Minister Suurhoff heeft thans officieel aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat tot secretaris generaal van zijn departement is benoemd mr. J. H. Klatte, die tij delijk met deze functie was belast. Een vliegboot van de „Aquïla Airways", die zojuist in Sout hampton Water was gestart, sloeg om, met 35 passagiers aan boord, en zonk, echter nadat men de inzittenden had kunnen rédden. De vliegboot, die dicht bij de vliegboot-basis van de RAF, Calshot, in het water lag, is door toestellen van de RAF naar Calshot versleept. De gekantelde vliegboot. Op de achtergrond enige andere vliegboten. LEEUWARDEN De coöp. melkproductenfabriek „De Ommelanden" te Groningen verzweeg op haar voorraad- opgaaf suiker aan het Bedrijfschap voor Zuivel een hoe veelheid van 430.000 kg. Deze voorraad, die was opge slagen in een veempakhuis, werd verkocht en even later werd een iets kleinere hoeveelheid teruggekocht. Die transactie leverde de coöperatie een winst op van rond 60.000,—. De Officier van Justitie te Gro ningen eiste een boete van f 65.000.de politierechter ver oordeelde de fabriek tot een boe te van f76.500.De assistent directeur Dienko S. werd veroor deeld tot een boete van f 750. subs. 3 maanden hechtenis. Gistermiddag werden deze za ken in hoger beroep door het gerechtshof te Leeuwarden behan deld. Verdachte S. liet verstek gaan. Hem was ten laste gelegd mede te hebben gewerkt aan de over treding van het organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941. De eis luidde bevestiging. Voor de coöperatie verscheen als gemachtigde het bestuurslid, de heer K. Mulder. Mr. Besier ging mee met de overwegingen van de Groninger politierechter, al vroeg hij om formele redenen vernietiging van diens vonnis. Blijkens die overwegingen was de asistent-directeur belast onder meer met de aankopen van suiker. Verdachte S. deelde mee, dat hij de gewraakte verkoop heeft gedaan, omdat de directeur de heer F. de Boer, hem had mee gedeeld, dat de liquiditeit van de fabriek op dat tijdstip slecht was. Het was S. bekend geweest, dat er op de suiker voor de prijsver hoging voor binnenlands gebruik een subsidie werd verleend en dat deze subsidie gedeeltelijk werd gecompenseerd met de hef fing bij uitvoer van gesuikerde condens. De politierechter putte het be wijs van de opzettelijk onjuiste opgave uit het feit, dat de voor- raadboekhouding van „de Omme landen" op 5 Maart 1952 een voorraad van 430.000 kg meer aangaf, dan op het formulier werd vandaag in Indonesië besproken Vandaag zal de kwestie der Nederlandse militaire missie in het Indonesische kabinet worden besproken. De regering is thans bezig voorbereidingen te treffen om deze kwestie op te nemen met de Nederlandse regering, hetgeen over ongeveer 2 maanden zal ge beuren. Speciaal over deze voorberei dingen zal het kabinet vandaag spreken. De leiding van de strijd krachten heeft haar standpunt reeds aan de regering aangebo den, maar berichten als zou de regering reeds een standpunt hebben ingenomen, worden voor barig genoemd. Wel heeft de mi nister-president de minister van Defensie ad interim zijn werkplan over de kwestie van de Nederlandse militaire missie aan 'het kabinet voorgelegd. Dit zal vandaag eveneens worden bespro ken. Advertentie1 Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt U eigenlijk niet buiten Kruschen Salts. Rheumatische pijnen vinden in veel gevallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporen de werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloed zuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kru schen .worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. aangegeven. Verdachte S. verklaarde die hoe veelheid te hebben verzwegen, omdat niet vaststond, dat die sui- kerker voor de condensbereiding zou worden gebruikt. Op het for mulier werd echter gevraagd de hoeveelheid, die daarvoor ge bruikt kón worden. Het kenne lijke doel van de onjuiste opgave was een zuiver speculatieve han del in suiker. Concluderende eiste de procu reur-generaal bevestiging van het gewezen vonnis. De verdediger mr. T. Bout uit Groningen bestreed, dat hier sprake is van een opzettelijk on juiste opgave, hetgeen hij grond de op de omstandigheid, dat de administratie in orde is bevon den. Uitspraak over 14 dagen. (Van onze verslaggever) GRONINGEN Aan de voet van de dijk, in de omgeving die hem dierbaar was, is gistermiddag Dr Ir S. L. Louwes, directeur-generaal voor de voedselvoorziening, op het eenvoudige kerkhof van Vierhuizen aan de sehoot der aarde toevertrouwd. Hij rust naast zijn moeder, temid den van familieleden en kennissen, teruggekeerd naar zijn geboortegrond. In den Haag hadden reeds hon derden in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen hem de laatste eer bewezen, doch ook te Vierhuizen bleek nogmaals in grote mate hoe gezien de figuur van dr. ir. S. L. Louwes was. Het dorp kon nauwelijks de talrijke auto's bevatten van de vele vrien den en kennissen uit de provincie en uit het gehele land. Onder hen bevonden zich de ministers yan Landbouw Z. Exc. S. L. Mansholt en ir. C. Staf, minister van Oor log. Verder waren o.a. aanwezig ir. Keizer, ex-wnd. directeur voor de voedselvoorziening en directeur van de Raiffeisenbank te Utrecht en dr. U. J. Mansholt uit Winsum. Aan het graf sprak minister Mansholt als eerste over de grote nationale figuur die dr. ir. Lou wes was. „Hij was een sterk fi guur die ontzaglijk veel voor Ne derland heeft betekend. Hij is teruggekeerd naar de plaats die zijn hart trok, naar de wijde pol der onder de beschutting van de dijk. Zijn vrouw en kinderen zul len gesterkt zijn door de diepe dank van het Nederlandse volk", aldus minister Mansholt. Vervolgens werd het woord ge voerd door een zwager van de EEN KWART MILLIOEN VOOR VLUCHTELINGENHULP Bij het Nationale comité voor Vluchtelingenhulp is ten behoeve van de ontheemden in de gehele wereld, die onder het commissa riaat van de Verenigde Naties te Geneve vallen, ruim een kwart millioen gulden binnengekomen. Advertentie! HET KAN VRIEZEN EN HET KAN DOOIEN Julsi bij die lelkens optredende tempe ratuurswisselingen herinneren Uw ge voelige spieren en gewrichten U eraan dat Uw ais het ware sluimerende rheu- tnatiek en lendenpijn op onverwachte ogenblikken in alle hevigheid weer komen opdagen. Wrijf Uw pijnen weg, Uw spieren weer soepel en Uw gewrich ten weer lenig met de beroemde Akkei's Kloosterbalsem, waarvan al drie ge slachten zeggen „Geen goud zo goed". AMSTERDAM. „Wat precies de oorzaak van deze ramp is ge weest, zal wel altijd een vraag blijven, aldus zei de heer J. Metz, de inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, vanmorgen tijdens het onderzoek door de Raad voor de Scheepvaart naar de oorzaak van het vergaan van het m.s. „Spica'. Deze Groningse kustvaarder is op 16 December van het vorige jaar midden op de Noordzee ge zonken. De zes leden van de be manning zwierven 15 uur in een sloep rond, alvorens zij door het Zweedse schip „Laponia" werden opgepikt. Als getuigen werden gehoord de kapitein, de stuurman en de machinist. Naar de mening van de kapi tein is de lading, die uit stalen platen bestond, gaan schuiven en is een van deze platen met de scherpe hoek door de scheeps wand gedrongen. De kapitein merkte des nachts hij was in zijn hut dat er water uit het toilet zijn slaapkamer binnen stroomde. Toen daarna de ruimen werden gecontroleerd, bleek, dat het binnenstromende water al ver boven de lading stond. De kapitein vertelde voorts, dat er die nacht een vrij hoge dei ning stond, waardoor het schip slingerde. De heer Metz zei, dat naar zijn mening 'helemaal niet vast staat, dat de ramp door het schuiven van de lading is veroorzaakt. „Misschien zijn door de woeste bewegingen van het schip span ningen ontstaan, waardoor een der huidnaden is opengespron gen". De Raad zal schriftelijk uit spraak doen. IN EEN TON OVER DE ATL. OCEAAN LAS PALMAS, 28 Jan. De 53-jarige Spanjaard Fer nando Mayolas Garcia wil trachten in een soort ton van 60 centimeter hoog en wee- en-een-halve meter lang de Atlantische Oceaan over te steken van Las Palmas (Ka narische eilanden) naar Porto Rico. Hij hoopt de reis in veertig dagen te kunnen ma ken. Om zijn „vaartuig" te kun nen maken en voldoende le vensmiddelen te kunnen in slaan heeft Garcia al zijn per soonlijke bezittingen, tot zijn gouden tanden toe, moeten verkopen. overledene, de heer J. Lindberg, alsmede door een broer van de overledene, het lid der Eerste Ka mer de heer H. D. Louwes, die sprak over de trouw en de moed van zijn broer temidden van de rumoerige wereld waarin hij ont zettend veel deed voor de gering- sten zijner broeders. Tenslotte bracht een zoon van de overle dene, de heer J. Louwes, dank aan de aanwezigen voor de grote belangstelling. Hij verzekerde dat het voorbeeld en de inspiratie van zijn vader de familie kracht zouden geven in deze moeilijke dagen. MEJ. MR. DE VINK WEER IN DE KAMER? Wegens benoeming tot staats- secretaresse van 't lid der Twee de Kamer mej. dr. A. de Waal komt in dat College een vacature voor de KVP Op de desbetreffen de lijst staat als haar opvolger mr. E. G. M. Roolvink te Alme lo. Volgens de ganig van zaken in de candidaatstelling van de Par tij is echter mej. mr. de Vink te Utrecht de aangewezen opvolg ster van mej. de Waal. Mej. de Vink heeft ook zitting gehad in het z.g. nood-parlement, waar 'haar werk de aandacht trok. Om gezondheidsredenen kon zij la ter geen candidatuur meer aan vaarden. GRONINGEN. Voor het Noordelijk deel van het land zlin voor het komende seizoen 31 courses vastgesteld. Groningen heeft daarvan tien. wat practisch neerkomt op elke veertien dagen een course. Sappemeer opent de rij op Zondag 3 Mei en Scheemda sluit op 4 October het Noordelijke courseseizoen af. Groningen: 5 Mei (Nat. Feestdag), 17 Mei. 31 Mei. 21 Juni. 5 Juli. 19 Juli. 2 Aug.. 16 Aug.. 13 Sept. en 27 Sept. Sappemeer: 3 Mei. 28 Juni en 20 Sept. Leeuwarden: 10 Mei. 24 Juli en 30 Aug. Drachten: 14 Mei (Hemel vaartsdag). A d u a r d 23 Mei, 15 Aug. (Maria Hemelvaart). Scheemda: 24 Mei, 23 Aug. en 4 Oct. Heerenveen: 25 Mei (2e Pinksterdag). Uithuizen: 7 Juni. Zuidhorn: 26 Juli. Noordwolde: 9 Aug. S n e e k 18 Aug. Veendam: 6 Sent. Hardegarijp: 8 Sept. (300 M. course). Wolvega: 18 Sept. J o u r e 28 Sent. HET STRAALJAGER ONGEVAL TE VENHORST Zoals reeds eerder bekend ge maakt, verongelukte Woensdag middag nabij Venhorst, gemeente Boekei in Noord-Brabant, een Thunderjet-straaljager, afkomstig van de vliegbasis Volkel. De 22-jarige reserve-vaandrig vlieger H. Kroezenga kwam hierbij om het leven. Zijn vlie ger-opleiding voltooide hij in de Verenigde Staten, waarna hij eind 1951 op Volkel werd ge plaatst. Hij was ongehuwd en woonachtig in Gasselterniiveen. Vangstcijfers „Willem Barendsz" De Nederlandse Maatschappij voor de Walvischvaart heeft de eerste vangstcijfers in het nieu we seizoen bekend gemaakt. Zo als bekend is de jacht op pot vissen reeds op 27 December j.l. begonnen en die op de balein walvissen per 2 Januari. Tot en met 11 Januari is geproduceerd 320 ton spermolie en 1552 ton traan. In dezelfde periode van het vorig jaar werden verkregen 2825 ton spermolie en 2091 ton traan. Toen is echter reeds op 20 November met de vangst van potvissen begonnen. De jacht op de baleinwalvissen begon op 2 Januari 1952. IN HOGER BEROEP ZWAARDERE STRAF Het hoger beroep, dat de 31- jarige kleermaker J. J. D. uit Amsterdam had aangetekend tegen een vonnis van zes maan den met aftrek van de voor lopige hechtenis, hem opgelegd door de rechtbank, wegens ver duistering. is deze verdachte duur te staan gekomen. Aange zien hij zich sedert eind Augus tus 1952 in voorarrest bevindt, had hij deze straf reeds biina geheel ondergaan. Thans uitspraak doende heeft het hof verdachte opnieuw acht maanden gevangenisstraf opge legd zonder aftrek van voor arrest. Deze kleermaker, die reeds vijfmaal eerder is veroordeeld, had in Augustus i.l. een porte feuille met 60 gulden in zijn zak gestoken, die in een café aan het Damrak door iemand was verloren. Ook in Frankrijk heerst op het ogenblik griep. De epideme grijpt hoe langer hoe intenser om zich heen, en.niemand is er veilig voor. Dit heeft de directrice van het „Théatre Antoine", Simone Berriau te Parijs, begrepen, toen zij achter het toneel een toestel voor inhalatie liet neerzetten, waar de acteurs en actrices zo nu en dan eens een snuifje aan wagen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3