Oud-politieke delinquenten contra Staat en Dr Drees VALDA jOfd Zuid-Borneo geteisterd door bende-activiteit De sociale verhoudingen in de textielindustrie Financiën en Economie Afscheid Is deze stichting een verboden organisatie? programma Naar wij vernemen BIJ GRIEP PASTI LLES van Ir Louwes Minder vlotte gang van zaken Beursoverzicht Korreltjes Dat opstijgend brandeiu zuur, van Uw maag tot boog in de heel •fr VGRAVENHAGE, 29 Jan. Voor de Haagse kanton rechter Mr C. B. Reinliold zijn heden de pleidooien ge houden in de zaak, die de stichting „Oud-politieke delin quenten" aanhangig heeft gemaakt tegen de Staat der Nederlanden en de minister-president Dr W. Drees over de door de stichting geleden schade tengevolge van de sluiting van het oorlogsgravenkerkhof in de Peel op Zondag 9 November jl. Voor de stichting trad op Mr J. A. Wolthuis te Groningen, terwijl de Staat vertegenwoor digd werd door de Rijksadvocaat Mr D. J. Yeegens. Mr. Wolthuis begon zijn plei dooi met er op te wijzen, dat hier de vraag of de Stichting een ver boden organisatie is in het geding is. Dit is, zo zeide hij, dan ook de primaire reden, waarom deze zaak is geëntameerd. „Wij zullen ons stellig aan de uitspraak hou den en terstond tot liquidatie overgaan als blijkt, dat ;Wij een verboden vereniging zijn". PI. bestreed dat de Stichting zou vallen onder het besluit tot ontbinding van landverraderlijke organisaties, destijds door de Ne derlandse regering te Londen uit gevaardigd. „Dit mag dan een Stichting zijn van nationaal-socia- listen (een mens verandert nu eenmaal niet, ook niet in de kam pen), maar zij heeft geen uit wendige doelstelling. Zij is een sociale instelling en dient uitslui tend de interne belangen van po litieke delinquenten", aldus pl., die er voorts op wees, dat op 4 Juni j.l. weliswaar de Amsterdam se kantonrechter mr. Haase in een andere procedure de Stichting als een verboden vereniging had ge kenmerkt, „doch", aldus pl. „toen waren wij zo verbluft, dat de Londense verordening op de prop pen kwam, dat wij zo snel geen verweer hadden". Mr. Wolthuis bestreed voorts de rechtsgeldigheid van de Londense verordening, die volgens hem alleen maar zou mogen bestaan zo lang de noodtoestand voort duurt en dit is z.i. zeker niet meer het geval. „Mocht de Stichting verboden worden", zo voegde hij er aan toe, „dan kunnen wij geen ver antwoordelijkheid meer aanvaar den voor eventueel opduikende ondergrondse organisaties". Pl. bestreed voorts het argu ment, dat met betrekking tot het bezoek aan het kerkhof de be dreiging van de openbare orde in het geding zou zijn gekomen. „De ZATERDAG 31 JANUARI HILVERSUM I (402 M.): 7.00 VARA: 10.00 VPRO: 10.20 VARA: 19.00 Natio naal programma t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix; 23.00 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws: 7.13 Gram.: 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.18 Gram.: 8.30 Orgelspel; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gram.: (9.35 -9.40 Waterstanden) VPRÓ: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld", cause rie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Pianoreci tal; 12.00 Gram.: 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar: 13.20 Dans muziek; 13.50 Radio-weekjournaal 14.15 Roemeens orkest; 14.35 Fries programma; 15.00 Ama teursprogramma; 15.30 „Eerst denken dan doen", causerie: 15.45 Gram.; 16.15 Sport; 16.30 Kamer orkest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws: 18.15 VARA- Varia; 18.20 Filmprogramma; 18.40 Regeringsuitzending: „Zoek licht op de Westerse Defensie": NATIONAAL PROGRAMMA: 19.00 Klok: 19.01 „Als ie vijftien bent20.00 Klok; 20.01 Nieuws en weerberichten; 20.08 „Assepoes", muzieksprookje; 21.05 Gelukwens: 21.10 Nederlandse liederen en muziek: 21.45 Geva rieerd programma: 22.35 Drum band der Nat. Reserve; 22.50 „Ten Besluite", toespraak; VARA 23.00 Nieuws: 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 KRO; 19.00 NAT. PROGRAMMA t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix; 23.00 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws: 7.10 Gram.: 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gewijde muziek: 7.45 Morgen gebed en Liturg. Kalender; 8.00 Nieuws: 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de zieken; 11.45 Kath muziek uit Californië; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en Tuinhouwmededelingen); 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Lunchconcert 14.00 Boekbespreking: 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les: 14.40 Koorzang: 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten; 15.40 Har monie-orkest: 16.00 Tenor en orgel: 16.20 „De schoonheid van het Gregoriaans"; 16.50 Voor de jeugd: 17.50 Europese Schaats kampioenschappen; 18.00 Geva rieerde muziek: 18.15 Journa listiek weekoverzicht; 18.25 Gram.; 18.30 Europese Schaats kampioenschappen: 18.40 Verslag Partijraadsvergadering K.V.P.; 18.50 Nieuws; Nationaal Progr.: 19.00 Klok; 19.01 „Als je vijf tien bent...."; 20.00 Klok; 20.01 Nieuws en weerber.; 20.08 „Asse poes". muzieksprookje: 21.05 Ge lukwens; 21.10 Nederlandse lie deren en muziek: 21.45 Geva rieerd programma: 22.35 Drum band der Nat. Reserve; 22.50 „Ten Besluite", toespraak: KRO: 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Espe ranto; 23.2524.00 Omroeporkest mensen gingen hun gestorven ver wanten bezoeken en zij gingen in bussen voor dè goedkoopte. Wij menen, dat er misschien reden was dat de staat zich ergerde, dat op heldengedenkdag een Duits kerkhof werd bezocht, maar men mag niet uit persoonlijke ergernis een kerkhof sluiten, zelfs niet als men minister-president is". Hij bleef bij zijn eis van schadevergoeding tot een bedrag van f 63.70, doch de Stichting houdt zich de vordering van een bedrag van f 500.voor. Wel verboden. Mr. Veegens grondde het ver weer van gedaagden tegen de vor dering van eiseres op 3 punten: 1. De eisende Stichting is een verboden vereniging en kan dus niet in rechte treden. 2. In geen geval heeft dr. Drees zich persoonlijk schuldig gemaakt aan een onrechtmatige daad. 3. Het voorgenomen gezamen lijke bezoek aan het oorlogskerk hof in de Peel op 9 November j.l. droeg het karakter van een onge oorloofde politieke demonstratie en is dus terecht op last van de minister f van Oorlog verhinderd. „Blijkens de overgelegde stich tingsakte is de eiseres opgericht bij notariële akte van 21 April 1951. Haar opriohters hebben aan vankelijk de fijngevoeligheid ge had haar de naam te geven van „Comité 1945—1950'. Op 17 Juli 1951 heeft men dit gewijzigd in „Stichting oud-politieke delin quenten", aldus pl. Volgens art. 2 Ietter 3 van de stiehtingsacte beoogt de Stichting „het organiseren van reizen in binnen- en buitenland al of niet met transmissie- of emigratie-oog- merken. „Reizen van kleine ge zelschappen van Breda naar Kleef zouden daaronder kunnen worden gebracht', aldus pl „Door de eigen producties van de Stichting is zonneklaar bewe zen", aldus pl., „dat' zij zich niet beperkt tot sociaal werk, maar wel degelijk tracht het streven van nationaal-socialistische orga nisaties voort te zetten". Mr. Veegens betoogde, dat de Stichting dus wel degelijk moet worden aangemerkt als een ver- openbare orde en mitsdien als bij de wet verboden. Pl. wees er op, dat in dezelfde zin reeds geoordeeld is bij een vonnis van de Amsterdamse kan tonrechter mr. Haase. Naar aan leiding daarvan schreef mr. Wolt huis op 28 Juni 1952 aan de raads vrouwe van de tegenpartij „bij informatie vernamen wij, dat het vonnis gewezen was door een zekere mr. Haase. Wij moeten nu nog informeren of mr. Haase een jood is". De rijksadvocaat was voorts van mening, dat de vordering te gen dr. Drees van iedere grond ontbloot was, omdat de minister van Oorlog in deze naar vrij in zicht heeft gehandeld. In de Twee de Kamer heeft dr. Drees destijds overigens al gezegd, dat hij in deze geen rechtstreekse bevoegd heden bezit. Het verwijt in de vordering, dat dr. Drees de mi nister van Oorlog bewogen zou hebben het kerkhof te sluiten, is volgens pl. dan ook ongegrond. Demonstratie. Ten aanzien van het demonstra tief karakter van het voorgeno men bezoek verwees pl. weder om naar het mededelingenblad van de Stichting waarin o.m. over de 9e November wordt gezegd: „dan zullen worden herdacht allen die in de strijd voor een verenigd Europa hun leven heb ben gelaten. Niet alleen zij, die op de slagvelden zijn gevallen, maar ook zij, die na de capitulatie zijn geëxecuteerd of zijn gestorven ten gevolge van de behandeling in de concentratiekampen". Dus ook Mussert c.s. zullen worden her dacht. „Het bezwaar tegen de concentratiekampen is sympa thiek", aldus pl. Tenslotte betoogde pl. dat de 9e November geen heldengedenk dag is (die valt volgens pl. in Maart) maar de herdenking van de gesneuvelden op de dag van de mislukte opstand te München in 1923, die tien jaar later gevolgd is door de overname van de macht in Duitsland. Dit stond eveneens te lezen in het mededelingenblad „de herdenking op de 9e Novem ber suggereert de gedachte: het is eens mislukt, maar wij komen terug' Terecht is daarin een be denkelijke demonstratie gezien, al is het groepje nu nog klein", zo besloot mr. Veegens. In zijn dupliek zeide mr. Wolt huis nog, dat het de Stichting was ontgaan dat heldengedenk dag inderdaad in Maart en niet in November was. De kantonrechter zal 14 Febr. om 11 uur uitspraak doen. ARGENTIJNEN NAAR ASSER TT op Voor de T.T.-races, welke 27 Juni op het bekende circuit van Assen worden gehouden, zijn nu reeds aanmeldingen binnen gekomen van vier Argentijnen, die met twee machines in de 500 cc en met twee in de 124 cc wen sen deel te nemen. Het zijn de kampioenen Jorge Nestor Cam- biasso (500 cc) en Vaifro Meo (125 cc), samen met Salvador eniging die strijdig is met de Caldaredla en Igino Basso DJAKARTA Twee leden van de bende die Maandag in Temba- rangan een uur voordat pre sident Soekarno op zijn reis door Borneo daar passeerde zes huizen in brand heeft gestoken, zijn op enkele kilometers afstand van deze plaats gearresteerd. De bende wordt geleid door een ter vertrekt vandaag de Neder landse ingenieur A. J. van Staa- len naar Brits Guyana om daar een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van ontwikke ling der opwekking van electri- citeit door middel van water.... gaat ook minister Mansholt vandaag op reis en wel naar Engeland voor het voeren van besprekingen met zijn Engelse collega van voedselvoorziening over de baconleverenties en de landbouwintegratie zijn drie chauffeurs van een Haagse melkfabriek gearresteerd, omdat ze gedurende zes maanden tezamen ongeveer 6000 liter melk clandestien verkocht hebben. Te gen drie slijters werd wegens he ling proces-verbaal opgemaakt... werd een 45-jarige assurantie bezorger door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar, wegens verduistering van f 34.000 ten nadele van diverse assuran tie-maatschappijen. is het enkelsporig baanvak tus sen Ede - Wageningen en Bar- neveld-dorp, dat Woensdagavond werd beschadigd als gevolg van het ontsporen van een der tank wagens van een goederentrein, weer hersteld. is gistermorgen een vijftigtal Nederlandse Korea-vrijwilligers uit Roosendaal vertrokken. Zij maakten de reis per trein naar Marseille, om vandaar met het Franse schip „Marseillaise" naar Korea te gaan plaatse berucht terrorist en zou door driest op te treden de aan dacht hebben willen trekken. De bende zou in de maatschappij willen terugkeren, echter zonder te worden gestraft voor de be gane misdaden. Dezelfde bende beschoot Maan dag de auto van de regent van Martapura, die terugkeerde van de receptie ter gelegenheid van het bezoek van president Soe karno in Kandangan. De regent had een militaire escorte. Nie mand werd geraakt. Dinsdag is nog een slachtoffer van de schietpartij van Maandag overleden, waardoor het doden tot twee is gestegen. Britten niet in E.V.G Advertentie de'z'achte VALDAMILD 'S-GRAVENHAGE, 28 Jan. In de dichtbezette grote zaal van het gebouw voor K. en W. te Den Haag is afscheid genomen van de overleden Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening dr. ir. S. L. Louwes. Om kwart voor twaalf werd de kist met het stoffelijk overschot in deze grote capelle ardente bin nengedragen. Koraalmuziek van Bach weerklonk. Een bloemen- schat werd aangedragen. Minister S. L. Mansholt sprak een herdenkingsrede uit, waarin hij zijn overleden medewerker eerde als een man die met spran kelende geest en grote humor schier onoplosbare moeilijkheden wist op te lossen. De heer Louwes genoot van allen groot vertrou wen. dat hem tot steun in zijn zware taken was. Dr. H. M. Hirschfeld getuigde van dankbaarheid voor samen werking en vriendschap. Wij hebben met Louwes een nationale figuur vertoren. Hij legde de grondslagen voor onze moderne agrarische politiek, die in binnen- en buitenland diepe indruk maakte, aldus dr. Hirschfeld. Woorden van grote dankbaar heid. vriendschap en bewonde ring spraken voorts ir. J. A. P. Franke, waarnemend Directeur- Generaal voor de Voedselvoor ziening, de heer J. Lageveen, vice-voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, de heer H. Oosterbaan, voorzitter van de Friese Maatschappij van Land bouw en ir. H. van Leeuwen, na mens de Nederlandse industrie. Als oud-collega en persoonlijke vriend getuigde minister ir. C. Staf van zijn droefheid over het verscheiden van dr. Louwes. Hij was een trouwe vriend, jong van hart, met grote zorg voor zijn gezin. Zijn steeds vaardige geest en grote durf deden hem in zijn arbeid excelleren. De Bondsraad van de Ned. Kath. Kleding- en Textielarbeidersbond „Sint Lambertus" kwam dezer dagen te Utrecht bijeen. De be sprekingen waren voor een be langrijk deel gewijd aan de sa menwerking met de werkgevers, welke de laatste tijd niet al te best schijnt te verlopen. De ont stane situatie werd uitvoerig door de bondsvoorzitter H. A. C. Huys- mans besproken, waarbij vooral tot uiting kwam, dat het bonds- bestuur niet al te best te spreken is over de gang van zaken in zake het instellen van een be drijfschap, de vorming van de ondernemingsraden en de 2 pet. vacantietoeslag. Zonder te willen stellen al dus de bondsvoorzitter dat een groepering al haar wensen en verlangens ingewilligd moet krij gen, is het toch niet meer dan billijk, dat de andere groepering daar rekening mee houdt en zo ver mogelijk daaraan tegemoet komt. Bij de discussies bleek de bondsraad bevreesd, dat de tex tielindustrie met de opneming van de vacantietoeslag in de C.A.O. achteraan zal komen, het welk niet wenselijk werd geacht voor de goede naam van en de verhoudingen in de textielindus trie. Aan het bondsbestuur werd verzocht met alle mogelijke mid delen te blijven streven naar de verwezenlijking van dit belang rijke actiepunt. Tevens werd sterke afkeuring uitgesproken ten aanzien van het feit, dat nog geen enkele waar neembare vordering gemaakt is ten aanzien van het instellen van een bedrijfschap. Het wordt hoog tijd aldus de bondsraad dat de vrijwillige samenwerking, wel ke reeds jaren bestaat in de vak- raad, wordt omgezet in een sa mengaan van werkgevers en werknemers in een bedrijfschap ten bate van de industrie. Aangaande ondernemingsraden werd het standpunt ingenomen, dat de werkgevers in de gevallen, waar een ruim deel van de werk gevers georganiseerd is, meer tegemoet dienen te komen aan de arbeiderswensen om alleen de georganiseerden voor het lidmaat schap van de ondernemingsraden in aanmerking te laten komen. De hoop werd uitgesproken, dat de werkgevers alsnog aan de naar de mening van 't bonds bestuur gerechtvaardigde wen sen op korte termijn tegemoet zullen komen. Nederlandse jeugdkampioenen naar Wimbledon Fenny ten Bosch en H. Bitter zullen als jeugdkampioenen 1952 dit jaar door de K.N.L.T.B. wor den afgevaardigd naar het inter nationale jeugd-tournooi, dat ge durende de tweede week van Wimbledon wordt gehouden. Om dat Fenny ten Bosch vorig jaar winnares van het tournooi werd, heeft zij het recht er ook dit jaar aan deel te nemen. Wagtmans en van Est in ronde van Algerije In de ploeg, die voor het merk Garin in de ronde van Algarije, van 4 t.m. 14 Maart a.s., uitkomt, hebben ook onze landgenoten van Est en Wagtmans een plaats ge kregen. Verder bestaat het team uit de Belgen Keteleer, Schils, Impanis en Lambrecht, de Ita liaan Passiletti en de Fransman Marree. Dekens en melkpoeder naar West-Duitsland De West-Duitse autoriteiten hebben de volgende bedragen toegewezen voor invoer uit Nederland: 10.000.000 d.m. voor weefsels, dekens enz. van wol, 300.000 d.m. voor zoete melkpoe der. 375.000 d.m. voor chocolade. Voorts kan riist worden inge voerd voor een niet genoemd hedrag. Emissie Zuidhollaridse Bierbrouwerij De N.V. Zuid-Hollandse Bier brouwerij te 's Gravenhage gaat over tot uitgifte van f 360.000. gewone aandelen in stukken van 200 en 1000 gulden aan toonder ten volle delend in de resultaten over het boekjaar 1 October 1952 30 September 1953 en volgen de boekjaren, tot de koers van 100 procent, op 9 Februari 1953. De inschrijving wordt uitslui tend opengesteld bij de Rotter damse Bank voor houders van dividendbewijzen no. 25 van de vroegere preferente winstdelen- de aandelen, welke bij statuten wijziging van 14 October 1952 zijn omgezet in gewone aan delen. welke dividendbewijzen als claimbewijzen zijn aangewe zen. Inlevering van een claim- bewijs geeft recht tot inschrij ving op een gewoon aandeel ad 200 gulden. De storting op de toegewezen aandelen moet geschieden op Vrijdag 20 Februari 1953. Met deze uitgifte wordt be oogd de liquide middelen te ver sterken en speciaal daarnaast een betere verhouding te schep pen tussen eigen kapitaal en vreemd kapitaal. De vorderingen op Duitsland De wet betreffende de Duits Nederlandse overeenkomsten in zake vraagstukken, verband hou den de met restitutie en het vrii- geven van Duitse in rijksmark waardoor het aantal luidende waardepapieren is met ingang van gisteren in werking getreden. Op grond hiervan be taalt de West-Duitse bondsrege ring aan Nederland ter kwijting van de aanspraak op restitutie der tijdens de Duitse bezetting van Nederland verloren gegane effecten in rijksmark 45 mil- lioen d.m. als tegenwaarde. De West-Duitse bondsregering er- Minister Eden heeft Woensdag in het Lagerhuis een voorstel van de hand gewezen, dat Enge- lands toetreding tot de Europese verdedigingsgemeenschap beoog de. wanneer hierover opnieuw onderhandeld zou worden. bedrag schuldig te zijn als tegen waarde voor 70 millioen rijks mark obligaties. De bondsrege ring gaat er van uit. dat Neder land in de toekomst geen ver dere aanspraken op restitiutie van Duitse in rijksmark luiden de waardepapieren geldend zal maken. Bovendien worden de in rijksmark luidende waarde papieren in Nederland op voor stel der Duitse eigenaars vrij gegeven. J aarvergadering Z.-Hollandse Bierbrouwerij In de jaarvergadering der N.V. Zuid-Hollandse Bierbrouwerij ts 's Gravenhage werden de jaar stukken en het dividendvoorstel met 118 tegen 6' stemmen goed gekeurd. De tegenstemmers wensten het dividend op 9 be paald te zien. Zij spraken hun teleurstelling uit over het feit. dat het dividend dit jaar lager is dan dat over het vorige jaar. hoewel de winst der vennoot schap een stijging te zien geeft. In antwoord op de vraag van een aandeelhouder, hoe het be stuur denkt de financiële struc tuur der vennootschap, die hij. gezien de grote schuldenlast niet gunstig noemde, te verbeteren, werd verklaard, dat dit geleide lijk zal geschieden. De recente kapitaalsreorganisatie was reeds een stap in deze richting. Deze reorganisatie was mogelijk dank zij de stille reserves, welke in het bedrijf aanwezig waren en die thans nog op ongeveer 640.000 gulden worden geschat. Naar aanleiding van andere vragen werd nog medegedeeld, dat de totale bierafzet der N.V. in het afgelopen boekjaar onge veer constant is gebleven. De uitvoer vertoonde een daling, die echter door een stijging van de binnenlandse afzet werd gecom penseerd. Ver. voor de Effecten handel weer zelfstandig Door de minister van Finan ciën is na overleg met de minis ters van Economische Zaken en voor Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie een besluit van de hoofdgroep banken goedgekeurd tot splitsing van de Vereniging voor de Effectenhandel (bedrijfs groep effectenhandel) in een afzonderlijke vereniging voor de effectenhandel, zoals die ook kent verder aan de Nederlandse vóór de oorlog reeds bestond, en regering een nog niet vaststaan een afzonderlijke bedrijfsgroep effectenhandel. Dit besluit gaat in per 31 Januari a.s. Zoals men weet is de Vereni ging voor de Effectenhandel in 1941 bij de instelling van de be drijfsorganisaties erkend als be drijfsgroep. De vereniging zelf werd als zodanig niet opgeheven. Thans zullen vereniging en be drijfsgroep dus als afzonderlijke organen naast elkaar komen te staan. Dit is een voorlopige maat regel, daar opheffing van de be drijfsgroep in de nabije toekomst zal volgen. AMSTERDAM. 29 Jan. De In donesische fondsen blijven in het brandpunt van de belangstelling staan. Gisteren kwam dit reeds duidelijk naar voren en vandaag was hét in nog sterker mate het geval. Vooral de Sumatra-tabak ken deden het goed. Er werd een flinke hoek gevormd, waarin zich de gehele middag vrij veel acti viteit ontwikkelde. Deli-Batavia, Deli en Senembah werden gere geld verhandeld en ook in Arendsburg werd een open hoek gevormd. De koersstijgingen be liepen hier tot circa vijf procent, en de openingswinsten werden behoorlijk behouden. Rubbers, suikers en ook de andere in In donesië werkende maatschappijen kwamen eveneens op een hoger niveau, al was de stijging hier niet zo markant als in de tabaks- hoek. Voor de beurs zelf komt een en ander als een verrassing, men had eigenlijk niet op een dergelijk vaste cultuurmarkt ge rekend. De overige afdelingen kwamen vanmiddag op het tweede plan. Internationale waarden in door snee goed op piel, incourante in dustrieën eveneens prijshoudend. In de scheepvaarthoek zorgden de winstbewijzen van de Pakket vaart Maatschappij voor een ver rassing Gisteren werd hiervoor 2125.betaald, maar vandaag sprong de prijs omhoog tot 2600. De scheepvaartafdeling zelf had een vrij vast verloop. Er zijn in middels in het nieuwe jaar twee aandelenemissies aangekondigd, die van Electro Zuur en van de Zuidhollandsehe Bierbrouwerij. Claims Electro Zuur zijn van daag voor het eerst verhandeld op circa 76.bij een theore tische waarde van 83.De claims van de brouwerij komen morgen in de notering, de aande len werden een kleinigheidje ho ger geadviseerd. Op de staats fondsenmarkt bewogen de note ringen zich rond 't vorig niveau, Indonesische gemeenteleningen wederom vast. Amerikanen stil. Een verrassing Thans is de benoeming bekend geworden van de staatssecretaris van O.K. en W. Het is een secretaressemej. dr. de Waal, die voor de K.V.P. zitting had, sinds September j.l., in de Tweede Kamer. Zij was daarin gekomen op een z.g. aangewezen zetel, hetgeen vroeger „kwaliteits zetel" heette. Haar bijzondere taak was de visie van de vrouw te geven op het inter nationaal beleid, in het bij zonder ten aanzien van op voeding, onderwijs en cul tuur. In zoverre kan dus ze ker gezegd worden, dat zij in de zaken, welke zij behar tigen moet, thuis is. Toch is deze benoeming in meer dan één opzicht een verrassing. De gedachten (en de geruch ten) gingen al enige tijd in een andere richting, en wel in die van een man. Het is dus een verrassing, dat het een vrouw geworden is, en dat het de K.V.P. is, die deze eerste vrouwelijke staatsse cretaris naar voren brengt. Zoals bekend, is er al dade lijk bij de kabinetsformatie, in het bijzonder van socialis tische zijde (althans zo is publiek bekend geworden) gestreefd naar een vrouw op een plaats in het kabinet.Voor het departement van Sociale Zaken wel te verstaan. Hier voor is ook met een bepaalde figuur overleg gepleegd. Dat is toen niet doorgegaan en in de kringen van de dames heeft dat enige teleurstelling ge wekt. In dit opzicht is het dus wel goed, dat deze „leem te" nu, voor velen wat on verwachts, op deze wijze is aangevuld. Onze beste wen sen vergezellen dr. de Waal bij het aanvaarden van haar taak die zeker niet licht zal zijn. Er is nl. op het terrein van het Middelbaar en Hoger onderwijs en zeker niet min der van het Nijverheidson derwijs, heel wat te doen. Wij lopen daarop niet voor uit, hopen alleen nog, dat het dr. de Waal o.a. gegeven mag zijn, het tere punt van de beter aan het beginsel der gelijkstelling beantwoordende regeling van het Nijverheids onderwijs spoedig tot een goede oplossing te brengen. Gatsonides naar Nederland De winnaar van de Rallye van Monte Carlo, Maus Gatsonides, zal, zo deelt de KNAC mede, Zondag a.s. om 16.30 uur per vliegtuig uit Londen op Schiphol aankomen, waar hij door de Ne derlandse Fordfabriek en de KNAC feestelijk zal worden ont vangen. Nederland gaat ook zware munitie maken DEN HAAG, 29 Jan. Zoals wij onlangs meldden zal de mu nitie-productie in Nederland, door een uitbreiding van de lahoreer- capaciteit belangrijk worden op gevoerd. Nader vernemen wij nog, dat de verhoogde munitie- productie niet alleen betrekking heeft op lidhte munitie maar dat thans voor het eerst in ons land ook zware munitie zal worden aangemaakt. Advertentie kunt U blussen in een paar mi nuten, met één of twee Rennies. Deze smakelijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zjjn hygiënisch verpakt, één voor één; zó practisch. En onopvallend ir. te nemen zonder water of wat ook. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 84 zou in diens schouburg een gala prémière gegeven worden, met medewerking van een vermaard zanger uit Biarritz. Nu had die man een uur geleden bij een rit door Parijs een aanrijding gehad. Lag in het ziekenhuis. Kon niet optreden. „Ik heb gehoord, dat monsieur Broncor zulke éclatante successen heeft geboekt in Thé- atre d'Or. Mijn vraag luidt: neem vanavond de plaats van mijn zan ger in. Ik mag en kan mijn be zoekers niet teleurstellen! Mon sieur le président komt, vele hooggeplaatste personages komen met hun dames. Als ik zeggen kan, dat ik een jonge Nederland se zanger op het allerlaatste ogenblik bereid heb weten te vmden, zal dit een uitstekend effect geven. Doe het, monsieur Door Toon Kort ooms Broncor, je vous prie, ik bid u, ik smeek u, Honorarium van sigaret, zicht van de Fransman zag, ver dween deze gedachte. Zij reden naar een opzichtige villa even buiten Parijs. Het ging allemaal even snel iri zijn werk. De Frans man liet zijn gast binnen in een ëroot vertrek waar een prachtige luitse vleugel stond. „De zaak is deze", zei de merk waardige man, toen hij Theodoor een stoel gewezen had, „het is nu zeven uur, over een uur moe ten we beginnen. Weinig tijd om te oefenen. Wat zingt u?" „Bij voorkeur volksliederen uit alle landen, te beginnen in Frankrijk. Maar als u wilt zal ik ook enkele aria's zingen." „Excellent! Magnifique!" riep de Fransman. Hij gaf Theodoor een slechte er zijn in dat land nu geen belang! Zegt u 't maar.' „Wat doen we er mee?" vroeg Theodoor aan Van Tricht. Hij vroeg het in het Neder lands, maar de Fransman scheen het begrepen te hebben, want hi.i i gin" Hii kan in begon op staande voet een soort- peiien. m.i Kan in gelijke speech tegen de ver schrikte Van Tricht af te steken. „Je gaat," zei André. Theodoor knikte. Op dat mo- eenmaal geen goede. Hij liet een fles champagne komen. Zonder dronk gaat het ginder niet. „Mijn pianist moet onmiddel-1 lijk komen om even de aria's niet u door te nemen. Ik zal hem 10 minuten i hier zijn", zei de Fransman. „Ik heb zelf een pianist, die mij volkomen begrijpt", zei Theodoor, „hij is in ons hotel." „Niet nodig, niet nodig! Fran- ment had de machtige Fransman qois Dupont is een alleszins be- hem al hij de arm gegrepen. Hij kwaam man. Trekt volle zalen sleurde hém mee, ze zaten klem tussen de draaideur, maar enkele seconden later plofte Theodoor in een zware ouderwetse F.N., die met razende vaart wegreed. Zijn eerste reactie was: ze ont voeren me! Maar toen hij ter zijde keek en het ingelukkige ge- Terwijl gast en gastheer de champagne keurden, arriveerde gauw genoeg een mager jong mens met geweldig lange haren en een fladderdas. „Monsieur Broncor... monsieur Dupont", zei de Fransman. Dupont mocht dan wel lange haren hebben, hij liet nergens gras over groeien en nam op staande voet plaats aan de vleu gel. Theodoor, aangegrepen door die voortvarendheid, begon te zingen. De Fransman zat achter in het vertrek en luisterde met gesloten ogen. Na elke aria sprong hij overeind en applaudis- eerde. Hij werd hoe langer hoe uitbundiger. „Monsieur Broncor zal Louis Mouton doen vergeten!" riep hij uit, „laten wij gaan." Ze joegen gedrieën naar een reusachtige schouwburg in de métropole van Parijs. De orkest leden waren reeds aanwezig en begroetten met zwier hun werk gever. In het kort vertelde deze, dat Nederlands jongste bariton de zanger uit Biarritz zou ver vangen. Louis Mouton had een ongelukje gehad. Monsieur Bron cor zou niet met orkestbegelei ding optreden, dat sprak vanzelf. Hij zou in het eerste programma gedeelte begeleid worden door Francois Dupont. Na de pauze trad monsieur Broncor op met volksliederen uit allen landen. „Mijn guitaar!" schrok Theo door. Hij had nauwelijks gekikt of er was al iemand weg naar het hotel. Hij ihad nauwelijks gekikt of er was al iemand weg naar het hotel. Toen Theodoor zijn vertrouwd in strument in zij-n handen had, voelde hij zich volmaakt rustig. Hij begon hoe langer hoe meer gecharmeerd te worden door de wonderlijke gebeurtenissen van dit uur. Het was toch eigenlijk idioot als je je indacht, dat je nu in een grote Paxijse schouwburg stond, terwijl je thuis in een fa briek diende rond te lopen. Je was helemaal geen zanger, toe vallig had de Hemel je een bijzon der volumineus en welluidend stemorgaan gegeven: ze hadden er je met de haren bijgesleept. Om dat je geld nodig had voor je auto en voor je talrijke pete kindjes en voor 't meis-je, dat je dacht dat van je hield daarom was je destijds in de S»lome->bar gaan zingen. Om de vader van Clarence te winnen liet je je meegaan op de golven van de roem en toen volgde die krank zinnige ontknoping. Clarence reisde met haar vader naar het buitenland, naar Parijs, de stad die men stormenderhand lief- krijigt. Ach, dit altijd kortigehou- den kind was overrompeld, over speeld éioor de lawine van in drukken. Dan kwam er een Fran se charmeur, een Don Juan, die haar meenam in zijn glanzende slee. Hij liet haar het onvergete lijke schone Frankrijk zien. Hij siprak met al de betovering van ziin zonnige taal. Een volmaakte cavalier was hij, hij had geid, aanzien en vele beloften. Tegen dit alles bleek Clarence niet op gewassen te zijn geweest. In den vreemde kan het veilige „thuis" je zo onwezenlijk en veraf voor komen. Je hebt het gevoel, dat je het nooit meer terug zult zien. (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7