NOORDHOLLANDS Volksverhuizing in het klein Werklozen uil liet Noorden naar het Westen des lands De Chinese nationalisten naar het rode vasteland? Huisvesting verzekerd Wetsontwerpen laten te lang op zich wachten Zevende vloot zou worden teruggetrokken Middenstand protesteert Enorme brand in Poesan Dagblad voor Alkmaar en omgeving NOG MEER VERHUIZINGEN Knoeierijen met legerleveranties Frans succes in Indo-China Roemenië zuivert Een dode bij autobotsing Tweede Kamer teleurgesteld Sabotage bij Britse vloot omgekomen Communisten onder druk tegen afwijzen van volledige eompeusatie voor loonsverhoging op onjuiste gronden Gezondheid van Heilige Vader Vereenvoudiging belastingheffing De gewraakte aanval in Korea Abonnementsprijs f 6.Z0 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig Vondel Zaterdag 31 Januari 1953 -48e Jaargang - No. 1209^ (Van onze parlementaire redactie) Door het Ministerie van Sociale Zaken is een actie op louw gezet om tussen de 6000 en 7000 mensen, die wo nen in gebieden waar een arbeidersoverschot is en waar dus de grootste werkloosheid heerst, te laten verhuizen naar het Westen des lands. Het gaat hier om 1500 on geschoolde arbeiders en hun gezinnen uit Zuid-Oost Groningen, Oost-Friesland en Zuid-Oost-Drenle. naar de mijnstreek Zij zullen te werk worden ge steld bij scheepswerven in Rid derkerk, Papendreoht en Alblas- serdam, in Rotterdam op scheeps werven, bij de B.P.M., bij de „Schelde" in Vlissingen en bij de Hoogovens in Velsen. Reeds is overeenstemming bereikt met een aantal bedrijven over de te werk stelling van 500 ongeschoolden. Voor de andere 1000 zoekt de regering nog plaatsing in ver schillende bedrijven. Uit Groningen vertrekken, of zijn reeds vertrokken, 200 onge schoolden, uit Friesland 150 en uit Drente eveneens 150. Driehonderd Brabantse gezin- Gevangenisstraffen geëist AMSTERDAM. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren een begin gemaakt met de behande ling van een aantal knoeierijen bij de dienst van de kwartier meester-generaal te Amsterdam, (het tegenwoordige directoraat- materieel landmacht). Vier per sonen, een burger en drie ex- militairen stonden terecht. Tegen de Amsterdamse koop man J. v. d. E. werd 4 maanden geëist; tegen de gewezen assis tent-keurmeester van deze dienst W. L. zes maanden waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht- stelling van de reclassering en af trek van preventief. De derde verdachte, de Amster damse vertegenwoordiger N. Ch. v. d. B. werd ter zitting in vrij heid gesteld. In zijn zaak zal de vierde verdachte, die ziek was, als getuige worden gehoord. In de eerste twee zaken zal de rechtbank op 13 Februari uit spraak doen. HUMANISME EN GEMEENTEPOLITIEK Hebben humanisme en ge meentepolitiek iets met elkaar te maken? In de socialistische pers wordt die vraag aan de orde gesteld. Wat wij er van denken, leest men in „De Kroniek van Zaterdag" in dit nummer. Roger Goderin, het enige kind, dat zich uit Oradour wist te redden hij was toen 8 jaar oud heeft zijn verklaringen afgelegd voor het militaire hof te Bordeaux. Roger, thans 16 jaar, vertelt het hof, hoe hij het stadje ontvluchtte onder het geweervuur van de SS-ers. Door een list, hij hield zich dood, gelukte het hem in leven te blijven. nen zullen verhuizen. Voor de migranten is een con tingent woningen beschikbaar ge steld, zodat in ieder geval de huisvesting verzekerd is. De ver schillende bedrijven geven bij dragen, om de eerste moeilijkhe den te kunnen overwinnen. Verder betaalt de overheid de verhuiskosten en geeft zij een bijdrage in de kosten van inrich ting van de nieuwe woning. Ook betaalt het rijk de reiskosten van het gezin. Voor het geval de hoofden van gezinnen vooruit gaan regelt het rijk de pension kosten. Elk der belanghebbenden - het rijk, de arbeider en de werkgever betaalt een derde van deze kosten. De regering ziet in deze migra tie-actie een mogelijkheid om een bijdrage te leveren tot oplossing van de werkloosheid in de be dreigde gebieden. Anderzijds gaan deze arbeiders naar gebieden, waar de arbeidsmarkt krap is. Op de rijksbegroting van dit jaar is voor de actie een bedrag van f 500.000 uitgetrokken. Het ligt voor de hand, dat deze migratie-actie in de toekomst door meerdere gevolgd zal wor den, zolang er op bepaalde ar beidsmarkten nog tekorten zijn. Radio-j eugdgroeten met Pasen HILVERSUM. Evenals in 1951 biedt Radio Nederland We reldomroep (P.C.J.) aan in Ne derland studerende kinderen ge legenheid, in de Paasvacantie een radiogroet uit te spreken voor hun ouders of naaste verwanten in Indonesië of op Nieuw Guinea. De opname geschiedt in Hil versum op Dinsdag 7 April en op Vrijdag 10 April. SAIGON, 30 Jan. Strijdkrach ten van de Franse Unie zijn Don derdag geland in de havenstad Quinhon in Annam, aldus heeft de Franse vloot Donderdag te Saigon bekend gemaakt. De stad was in handen van de Vietminh. Deze landing is, sedert het be gin van de oorlog in Indo-China, de eerste in Quinhon. De stad ligt 330 km Zuid-zuid-oost van de Annamese hoofdstad Hue. Na de tegenstand van twee Vietminh-compagnieën, die onge veer 30 doden verloren, te hebben gebroken, konden de gelande troepen gemakkelijk de stad be zetten, aldus het communiqué. Blijkens latere berichten zijn de strijdkrachten der Franse Unie ongeveer zeven kilometer landin waarts gerukt. De operatie wordt voortgezet. Militaire waarnemers geloven echter, dat het hier een overval betreft en dat de Franse strijd krachten, na de uitrusting der opstandelingen in dit gebied te hebben vernield, zich weer zul len inschepen. POESAN. -Vrijdagavond heeft in Poesan, de belangrijkste geal lieerde aanvoerhaven voor het Koreaanse strijdtoneel, een grote brand gewoed, die een groot deel van de stad verwoest heeft en on geveer 60.000 personen dakloos heeft gemaakt. Een zevende van de stad is door de brand geteis terd. Volgens de eerste berichten is het aantal slachtoffers „niet hoog". Engeland koopt Nederlandse bacon LONDEN, 30 Jan. Engeland heeft vanavond beloofd zoveel mogelijk Nederlandse bacon te kopen, nadat minister Mansholt meegedeeld had, dat enigerlei be snoeiing op de invoer „ernstige economische en sociale moeilijk heden in Nederland zou veroor zaken". Y oor bereidingsproces Zaligverklaring Paus Pius IX VATICAANSTAD. Donder dagochtend te 10 uur is de H. Ritencongregatie bijeen geweest onder leiding van de pro-prefect Kardinaal Micara om te spreken over de niet-verering van Paus Pius IX. De behandeling van dit punt is een der laatste voorbe reidingen, welke het eigenlijke proces der zaligverklaring vooraf gaan. V) Wijzigingen in regering WENEN, 30 Jan. In de Boe- karester bladen die vandaag in Wenen aankwamen werd bekend gemaakt, dat in de communisti sche regering van Roemenië be langrijke veranderingen plaats gevonden hebben. Zeven minis ters zijn van hun posten onthe ven en in de raad van ministers, die het land bestuurt, vervangen. Verschillenden van hen zijn waar schijnlijk gezuiverd, terwijl ande ren aangewezen zijn voor nieuwe functies. Een ministerie is ontbonden. Er zijn drie nieuwe ministeries in gesteld en de raad van ministers is gebracht van 40 op 42 leden. Schade aan „Willem Ruys" valt mee ROTTERDAM. De schade, die de „Willem Ruys" bij de aan varing met het m.s. „Oranje" in de Rode Zee heeft opgelopen, blijkt steeds meer mee te vallen en de herstelwerkzaamheden in het grote dok van Wilton-Feijen- oord te Schiedam hebben dan ook een vlot verloop. Indien de weersomstandigheden gunstig blijven, zal het schip in de tweede week van Februari het dok kunnen verlaten en op 4 Maart uitvaren. Twee gewonden WASSENAAR. Op de Rijks straatweg te Wassenaar heeft zich gistermiddag een ernstig ver keersongeluk voorgedaan. Door nog onopgehelderde oorzaak bot ste een auto tegen een uit tegen overgestelde richting naderende wagen. De botsing was zo hevig, dat de uit den Haag komende auto vrijwel totaal werd vernield. Een inzittende van deze auto werd op slag gedood. Een mede-passa gier en een inzittende van de an dere auto werden gewond. Truman mag dan al tot de staat van de ambteloze bur ger zijn teruggekeerd, Chur chill is nog lang niet van plan met pensioen te gaan. Terug in Engeland, is hij actiever dan ooit, rookt hij grotere sigaren dan ooit. (Van onze parlementaire redactie). Alle Kamerleden zijn zeer on aangenaam getroffen door het feit, dat het wetsontwerp tot ver lenging van de werkingsduur van de tijdelijke voorzieningen ten aanzien van offic-eren en reserve officieren pas op 18 December 1952 is ingediend, terwijl de rege ring toch weten moest, dat de termijn, die door dit wetsontwerp verlengd moet worden, op 1 Ja nuari 1953 afloopt. Algemeen sprak men er voorts zijn teleurstelling over uit, dat bijna vijf jaren, nadat voor het eerst bij de wc' tijdelijke maat regelen met betrekking tot dé be vordering van officieren en reser ve-officieren van de landmacht DEVONPORT, 30 Jan. Van daag werd bekend gemaakt, dat men denkt dat sabotage plaats gevonden heeft aan boord van een licht Brits vliegdekschip. de „Warrior". Men gelooft, dat de schade licht is, maar de vloot heeft opdracht gegeven tot een onmiddellijk on derzoek. Tientallen werklieden zijn reeds ondervraagd. Men denkt dat de sabotage het werk is van communisten. getroffen zijn, nog geen ontwer pen van wet zijn ingediend om een blijvende regeling tot stand te brengen. Men drong er algemeen bij de regering op aan het daarheen te leiden, dat deze ontwerpen bin nen enkele maanden de Kamer zullen bereiken. Het leven is thans heel wat rustiger voor ex-president Harry Truman. Geen beslommeringen meer over gewichtige staats zaken, geen belangrijke besprekingen, drukke recepties of andere enerverende bezigheden, die des presidenten zijn. Hij kan nu als ambteloos Amerikaans staatsburger rustig Echtpaar door Sjas zijn ochtendwandelingetje maken, hetgeen wij hem hier zien doen in de omgeving van zijn huis in Independence. In de loop van Donderdag is in het gehucht Sasput bij Schoon- dijke ontdekt, dat het echtpaar K. door kolendampvergiftiging om het leven was gekomen. Waar schijnlijk is dit reeds in de nacht van Maandag op Dinsdag ge beurd. Het dochtertje van ruim twee jaar, dat boven sliep en een dochtertje van zes weken, dat zich in de slaapkamer bij de ouders bevond, bleven gespaard. De kachel, waaruit de kolen damp afkomstig was, stond in de slaapkamer. De moeder van de heer K., die Donderdag met een schoondochter een bezoek aan het echtpaar wil de brengen, vond de deur geslo ten, maar zag tot haar verbazing, dat het tweejarig dochtertje bo ven voor een raam stond. Zij ver moedde onraad, waarop haar schoondochter, geholpen door bu ren, die het meisje ook hadden gezien, door het raam naar bin nen klom. Daar deed zij de vrese lijke ontdekking, dat zowel de 31- jarige vrouw als de 28-jarige man dood op bed lagen. Dat de baby niet is omgekomen, is waarschijn lijk te danken aan het feit, dat het bedje, waarin het kind sliep, vrij hoog stond. De toestand van de kinderen is vooruitgaande. WASHINGTON, 30 Jan. Re geringswoordvoerders hebben van daag verklaard, dat generaal Eisenhower overweegt de zevende vloot te ontheffen van haar taak om Formosa te bewaken. Hier door zouden de Chinese nationa listen de vrijheid krijgen aanval len op het communistische vaste land te doen. Er is kans dat dit plan Maan dag in de „State of the Union" boodschap aan het Congres we reldkundig gemaakt zal worden, heeft een der zegslieden aan Jack Bell van Associated Press ver klaard. Het gevolg van een dergelijk besluit zou de vernietiging bete kenen van het in 1950 door Tru man aan de zevende vloot gege ven bevel om Formosa te bescher men tegen een invasie van de Chinese communisten van het vasteland. In de order van Truman, die op 27 Juni 1950 openbaar ge maakt werd, werd ook een beroep op de Chinese nationalisten ge daan „om alle lucht- en zee-aan vallen op het vasteland te sta ken". Het resultaat was, dat de natio nalisten op Formosa vastgehouden werden en dat een communistisoh- Chinese invasie op het eiland voorkomen werd. Een andere regeringswoord voerder verklaarde met de meeste nadruk, dat de Verenigde Staten met de nieuwe order aan de ze vende vloot niet de bedoeling heben de Chinese kust te blokke ren, zoals wel beweerd wordt. Evenmin zou op grond van de order Amerikaanse hulp aan Tsjang Kai Sjek aangeboden wor den als deze zou trachten een aanval op het Chinese vasteland te doen, aldus deze woordvoerder. DE ZEVEN VAN BREDA STUTTGART. De West-Duit se bond van ex-krijgsgevangenen heeft er Vrijdag in zijn orgaan op aangedrongen dat de zeven uit de gevangenis van Breda ontsnap te Nederlandse oorlogsmisdadigers niet zullen worden uitgeleverd, voordat voor een West-Duits ge rechtshof is aangetoond dat zij ook inderdaad de misdaden, die hun ten laste zijn gelegd, hebben bedreven. Advertentie i (Van onze parlementaire redactie) De Commissie van Overleg van de Middenstandsvakcen- trale heeft een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer ge zonden inzake het wetsontwerp lot verlaging van de ver eveningsheffing. In de Memorie van Antwoord hij dit wetsontwerp staal de regering afwijzend tegenover een verdere verlaging, waarop van de zijde der Kamer is aan gedrongen. De Kamer wenste deze verla ging mede met het oog op de moeilijkheden in het midden- standsbedrijf. De regering moti veert deze afwijzende houding door te wijzen op de verlichting, die voor de middenstand zal voortvloeien uit de wijziging van de omzetbelasting. De midden- standsbedrijven zouden bovendien weinig personeel in dienst hebben, zodat zij niet veel hinder onder vinden van de loonsverhoging, waarvoor de verlaging van de vereveningsheffing een compen satie wil zijn. In het adres wordt erop gewe zen, dat de voorgenomen wijzi ging van de omzetbelasting slechts ten dele een verlichting brengt voor de detailhandel, doch dat deze voor het ambacht integen deel een verzwaring betekent. GAAT VOORUIT VATICAANSTAD, 30 Jan. (A.P.) Volgens een bulletin van de pers dienst van het Vaticaan blijft „een positieve verbetering in de ge zondheidstoestand van Z. H. de Paus" te constateren. De H. Va der moet nog wel dc kamer hou den. In Vaticaankringen is men in tussen van mening dat het nog wel drie of vier weken zal duren voor de Heilige Vader geheel is hersteld en zijn taak weer volle dig op zich kan nemen. Ook vandaag voerde de Paus waer besprekingen met de onder staatssecretarissen de Monsignori Giovanni Batista Montini cn Do- menico Tardini, over kerkelijke aangelegenheden. is aanstaandezegt nieuwe Staatssecretaris 's-GRAVENHAGE. Het ANP heelt een onderhoud gehad met dr. W. H. van den Berge, direc teur-generaal voor fiscale zaken in algemene dienst, die ingaande 1 Februari a.s. is benoemd tot staatssecretaris van Financiën. Niemand zal ontkennen aldus de nieuwbenoemde staatssecretaris dat de belastingheffing door de zwaarte van de druk een zeer belangrijke factor is geworden in het leven van alle burgers. Bo vendien is de belastingheffing zeer ingewikkeld. Van deze inge wikkeldheid noemde de nieuwe staatssecretaris verschillende oor zaken. Thans is de vereenvoudigings commissie (commissie-van den den Berge) in dit opzicht aan 't werk. Zij beoogt een geheel nieu we opbouw en wel in die zin, dat onder de verschillende afzonder lijke belastingwetten een alge mene grondslagenwet wordt voor bereid. Aan het einde des jaars hoopt de commissie met haar arbeid gereed te zijn. Terwijl met name vele ambachts branches hogere dan de gemiddel de premies betalen voor de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering. Tevens wordt er op ge wezen, dat het aantal werknemers in de middenstand naar matige schatting 550.000 tot 600.000 be draagt tegenover 900.000 a 1.000.000 in de industrie. Dc middenstandsbonden betreu- rc het, dat op onjuiste gronden in de bedoelde Memorie van Ant woord afgewezen wordt een vol ledige compensatie voor de loons verhoging van Juli j.l. zoals deze door de Stichting van dc Arbeid, waarin zowel werkgevers als werknemers zitting hebben, is be pleit. was geen kijkspel WASHINGTON, 30 Jan. (Reu ter). Amerikaanse militaire autoriteiten in Korea hebben ver klaard verrast en onthutst te zijn door de critiek in het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden cn elders op dc onlangs ten aan- schouwe van generaals en journa listen ondernomen aanval op een heuvel in Korea. Zij ontkenden dat deze aanval een vertoning was geweest om hoge officieren een genoegen te doen. Generaal Collins, die zich op het ogenblik in Korea bevindt en een onderzoek zal instellen naar het gebeurde, wordt Zaterdag avond in Washington terugver wacht. De voorzitter van de com missie van de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden, Short, verklaarde, dat hij gene raal Collins misschien zal verzoe ken getuigenis af te leggen in het Congres. De bedoelde operatie was, aldus berichten uit militaire bron, een aanval op een kleine heuvel aan het westelijk front in Korea. De aanval werd ondersteund door tanks en vliegtuigen. Aanvanke lijk verliep de operatie volgens het plan, maar zeer dicht bij de top van de heuvel werden de Amerikanen door het hevige vuur van de Noordelijken gedwongen zich terug te trékken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1