Ernstige bezwaren tegen wijziging candidaatsstelling Tweede Kamer Inzake Humanisme zo nodig scherpe strijd ZATERDAG Naar hervorming van partijraad Eerste productschappen voor advies in S.E.R. Oostduitse Joden worden met de dood bedreigd r>*> •>1 DE KRONIEK VAN erwachting winnaars )eze week bernhard new york raweg wordt erbreed ndelijk... E rattenval Partijraad K.V.P. Allen hebben huisarrest Voorzitter Andriessen vraagt economische regeringsplannen op korte termijn Beginselen botsen steeds feller tegen elkaar op Prof. Asselbergs aanvaardt ambt Hertog Ernst van Brunswijk f ZATERDAG 31 JAJNUARI 1953 Pagina 3 Zaterdagavond tot l. JR WEER met wisselende en nu en dan 1- of natte sneeuw- chtige tot storm- d tussen West en Lakeman. Voor- edemblik. van Dienen, Buurt- irsloot. eiier. Nieuw Almers- Middenmeer. ;avenuiter. N. Boe- Enkhuizen. Kleverlaan. School- gmond aan den rioet ar. dr. Boscli van Rosenthal verleden 1 30 Jan. Te Zeist is leeftiid na een zeer iekbed overledende saris der Koningin in Utrecht, Jhr mr dr ósch Ridder van Ro- )AM Gisteravond Prins Bernhard met lier secretaris, dr r iff, met een K.L.M.- le PH-TFH „Jan van iaar New York ver- zal Nederland ver- igen bij de feesteluk- fn New York worden rd ter gelegenheid van at aan het vroegere sterdam 300 jaar ge irechten werden ver- >-BINNEN. Er is ;eweest, dat er geen lering voorbij ging of recht geklaagd over de die noodzakelijk ver- de te worden. Als de a niet bedriegen en er len dit aan te nemen, een lang gekoesterde idelijk in vervulling Mtheemraadschap N.H. artier heeft afgelopen odzakelijke opmetingen olgens de plannen zal nde rijwielpad aan de rebracht worden op een m 2.50 m. Tussen dat hoofdverkeersweg komt van 1 m breedte. In de Herenweg dan 3,ou worden. De daarvoor grond is berekend op t deze verbreding een smeen belang gediend hoeft nu geen enkel :er. Daarom is het ook >rwachten, dat de aan- kleine stukjes grond mlieren op moeilijkhe- tuiten. Daarvoor is de ■s van onze hoofdver- nu eenmaal van te groot belang, ten wij allen en zeer in der onze kinderen maar gevaren blootgesteld Moeten de kerkgangers dorpskommen Egmond- i Egmond aan den Hoef ndag opnieuw met angst hun godsdienstplichten vullen? Moet de toe- i onze dorpen, als zijnde iatsen van betekenis, in g komen omdat er voor angers en wandelaars in ien geen ruimte is? ingezetenen hun belang iwijst wel dat er spon- hun midden een comité nd, dat geheel belange- nankopen van de kleine jrond van particulieren bereiden. Deze comite- ullen binnenkort hun nheden aanvangen en kunnen slechts vurig lat hun werkzaamheden t mogen verlopen, als zij belangeloos bereid heb- claard zitting te nemen omité. Want de vorming comité was in één dag aar. Op Zondag 1 en 8 a.s. komt de plaatselijke reniging St. Bavo voor ilicht met het diepmen- yneelspel „De Rattenval ïoud van het stuk is met paar woorden weer te naar treffend is de zeer ■ol van de moeder, die eilijkheden mee heeft te en dat zijn er vele, het 'aardigheidscomplex van in, zijn verdergaande nei- ar de drank; de onver- eid van haar zoon, en te misstap bij een in- Zijn wil om te trouwen e dochter van „gekke en wat al. niet meer. jersoon in dit sterke stuk jn eigen moeilijkheden lemen, en juist deze zijn. en levend getekend, dat er jammer zou zijn als stuk niet ging zien. Wij dat „St. Bavo dit stuk juiste waarde weet aan en en naar voren te ssend is 't plan van St. m 9 Februari een uitvoe- geven, die alleen toegan- a voor gehuwde dona- Vii zijn er van oyertuigd, gehuwden dit initiatief op illen stellen en allemaal ir worden. De kaarten aan huis worden aange- en geven recht op gratis met na afloop bal m ge- clubverband. (Van onze parlementaire redacteur). De gewichtigste beslissing, die de Partijraad van de K.V.P. in de vergadering van gisteren zou nemen, betrof de voorgestelde wijziging van de candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Het ging hierbij om een vergroting van de bevoegdheden voor de landelijke Verkiezings- raad, die voortaan de helft van de candidaten voor de te verwachten zetels zou mogen aanwijzen. Voor de andere helft zou het advies eveneens door de Verkiezingsraad worden vastgesteld, na advies van de Kringadviescommissies. Tegen deze wijziging werden echter ernstige bezwaren inge bracht. Men vreesde een teloor gaan van de persoonlijke invloed van de kiezer. Tot een beslissing kwam het slechts in dier voege, dat de reglementscommissie aan een voorstel tot wijziging zal gaan werken, rekening houdend met de gemaakte opmerkingen. Aan deze beslissing ging een uitvoerige dis cussie vooral. Eerst moest duide lijk worden, dat het slechts om een beslissing over de grote lijn ging. De partijvoorzitter kon de desbetreffende misverstanden weg nemen. Daarna ging het over de voorgestelde wijziging zelf, die oorspronkelijk inhield, dat voor taan de 'helft van de candidaten voor de te verwachten zetels door de landelijke Verkiezingsraad zou worden aangewezen. En voor de andere helft zou het advies even eens door de Verkiezingsraad worden vastgesteld, na een voor lopig advies van de Kringadvies- commissdes. De heer Steggink (Overijsel) gaf als de mening voor zijn kring, dat op deze wijze het aandeel van de Kringadvies commissies tot vrijwel nul zou worden gereduceerd. Hij verde digde een voorstel om voor de andere helft de aanwijzing van de candidaten bij de Kringadvies- commissies te laten. Mej. Nolte (Amsterdam) dacht zich een op lossing, waarbij „kwaliteitszetels" door de Kringadviescommissies worden geplaatst. De heer Panken (Den Bosch) zou zijn kring eventueel samen gevoegd willen zien met West- Brabant. De heer van Kemenade (Den Bosch) ging het voorstel van Overijsel nog te ver. Be rustte Overijsel in aanwijzing van de helft van de te verwach ten zetels door de Verkiezingsraad met een afronding naar boven, Den Bosch zou willen afronden naar beneden en de candidaten zouden dan bij voorkeur gezocht moeten worden in het eigen ge west. Op het voorstel om de gros lijststemming tot het uitbrengen van een stem te beperken, wilde hij deze zeker niet vastleggen. De heer Hoonhout (Leiden) ver klaarde zich zonder meer tegen een dergelijk systeem. Wat de aanwijzing van candidaten betreft wilde hij in elk geval voor de andere helft de beslissing bij de Kringadviescommissies laten. De heer Willems (Limburg) meende, dat het uitbrengen van een stem de maatschappelijke groepen zou dwingen om in elk geval aan hun man de voorkeur te geven. De heer van Heek (Tilburg) wilde niet verder gaan dan aanwijzing door de Verkiezingsraad voor 1/3. De Partijsecretaris, dr. Albering gaf hierna als zijn mening, dat het niet juist zou zijn om de voor gestelde wijziging eenstemmig te houden, omdat wel gebleken is, dat over de afzonderlijke punten verschillend wordt gedacht. Het ware beter de reglements commissie aan het werk te zetten en dat die dan rekening kan hou den met de gemaakte opmerkin gen. Partijvoorzitter Andriessen voegde hier nog aan toe, dat men De heer Drost (Den Haag) wenste, dat de Partijraad nieuwe stijl (het college met de politieke taak), de 30 leden waarmede hij zal worden aangevuld, zelf zal kunnen benoemen en dat deze benoeming niet, zoals werd voor gesteld, door het partijbestuur zal geschieden. Rotterdam uitte zich in dezelfde geest. En voorts werd er nog de aandacht op gevestigd, dat de nieuwe colleges vlot moe ten kunnen werken. Partijvoorzitter Andriessen kon het voorstel tot hervorming van de Partijraad tenslotte met meer hoop op succes naar de regle mentscommissie verwijzen voor nadere uitwerking dan 't vorige. Zij het dan dat deze ook hier rekening zal moeten houden met de gemaakte opmerkingen. In de regiementscommissie werden be noemd. mej. Nolte en de heren Labers. Dolmans, v. Meel. Smits, Ponken, Sens, Veldman, v. Heek. v. Goethem, Mes. Mineur, de Korte, Spieksma en Hulsman. Voorzitter dr. Albering. secre taris de heer Gras. Voorkeurstemmen bij gemeenteraad. De voorgestelde wijziging van het bijzonder reglement op de voorbereiding der gemeenteraads verkiezingen hield in. dat candi daten. die met voorkeurstemmen worden gekozen, slechts dan zon der meer zitting zullen nemen, wanneer zij de hele kiesdeler hebben gehaald (voor de ge meenteraad is men al gekozen bij het halen van de halve kies deler). Indien niet de hele kies deler wordt gehaald, is toestem ming van het afdelingsbestuur nodig, die deze zal geven, tenzij de samenstelling der fractie, wat haar deskundigheid en haar weer spiegeling van de verscheiden heid van het katholieke volksdeel betreft, daardoor ernstig zou worden geschaad. De heer Bremer ging met de grondgedachte accoord, maar wilde de beslissing niet bij het afdelingsbestuur maar bii het Kringbestuur leggen. De heer Smits ontwikkelde een soortge lijke gedachtengang. Thans is het vaak zo. dat het Kringbestuur na afloop te hulp wordt geroepen om de scherven op te ruimen. De heer Hoonhout wenste de beslissing in eerste aanleg bii het afdelingsbestuur te laten, doch 't Kringbestuur zou beroepsinstan tie moeten worden. De heer Bakker wees er op. dat in de grote steden de meningen van de afdelingen uiteen kunnen lopen. De Partijsecretaris, dr. Albe ring. amendeerde het voorgestel de vervolgens in die zin. dat be roep op het Kringbestuur moge lijk wordt, indien de aangelegen heid niet door het betrokken af delingsbestuur kan worden afge handeld. Aldus gewijzigd werd 't voorstel z.h.s. aangenomen. Financiën. De Partijraad was gistermiddag begonnen met de behandeling van financiële aangelegenheden. 's-GRAVENHAGE, 30 Jan. De Sociaal-Economische Raad behandelde in zijn zitting van heden het ontwerp-advies tot instelling van productschappen voor ondernemingen op het gebied van de landbouw- en voedselvoorzieningsproducten. Het betreft hier de productschappen voor vee en vlees, voor groenten en fruit, voor siergewassen, voor tuinbouwzaden voor margarine, vetten en oliën en voor gedistilleerde dranken. Het was de eerste maal dat de Raad een advies tot instelling van bedrijfslichamen behandelde en als zodanig gold het een bij zondere zitting, wat ook bleek uit de omvang van de publieke be langstelling die voor deze zitting bestond. De voorzitter prof. mr. F. de Vries, noemde de behandeling ook de inzet van een nieuwe phase in het werk van de Raad. Hij wees er op, dat het velen liever ware geweest als de eerste adviezen in dit verband over be- drijfsschappen hadden gelopen en ook in de vergadering kwamen deze gevoelens enige malen naar voren. Men betreurde het dat men thans eerst in het verticale gaat werken inplaats van in het hori zontale. Het overleg over de pro ductschappen heeft echter 't eer ste tot resultaat geleid en na twee jaar is men tot een duidelijke overeenstemming gekomen. Voor een ander deel kan een traag verloop van het overleg over de instelling van bedrijfs- schappen toegeschreven worden aan de neiging te ver in details te treden. Dikwijls blijkt hier op de achtergrond te staan een on voldoend vertrouwen in het voort bestaan van de goede samenwer king, die tot dusver reeds in an- i der verband bestaat. Het wil mij niet moet zeggen, dat het in het voorkomen, dat ook hier een ge- jongste verleden nog niet zo ver- brek aan realisme zichtbaar wordt keerd is gegaan. Bernard Verhoe- omdat men het onderscheid tussen ven, onze enige cultuur-man, ver dween uit de Kamer. De Suri- de wijze van samenwerking in publiekrechtelijk en in ander ver- name-deskundige, dr. de Kort, band overschat. Juist wanneer werd in eerste aanleg niet her-aan <je instelling van een be- kozen. Het werkgeverselement drijfslichaam ervaring met de sa- kwam door de heer van Thiel te I ontbreken. Het arbeiderselement menwerking in ander verband vooraf is gegaan, is er geen aan leiding te verwachten, dat de goede verhoudingen ook in de toekomst niet een op erkenning van de onderlinge verschillen ge baseerd overleg zullen waarbor gen. De voorzichtigheid en het verlangen zioh tevoren tegen dikwijls geheel denkbeeldig - gevaren te wapenen, behoren niet te ver te gaan. Ook op dit punt mogen wij ech ter verwachten, dat van de in stelling van de eerste bedrijf schappen een gunstige invloed zal uitgaan". Tijdens de toelichting op het ontwerp-advies wees prof. dr. J. Veraart er op, dat hij zelf liever eerder de bedrijfschappen tot stand zag komen dan de product schappen. Sprekende over de P.B.O. zei prof. Veraart: „Dat wij met de P.B.O. in een critiek sta dium zijn gekomen, valt niet te ontkennen. Er is weinig nodig voor een discrediet. Moge echter de eensgezinde medewerking van de Sociaal-Economisch Raad niet aleen zijn verantwoordelijkheids gevoel bewijzen, maar ook aan boze verwachtingen de bodem in slaan". De Raad stelde tenslotte het advies tot instelling van de pro ductschappen vast, waarbij drs. J. H. Derksen in een minderheids nota betoogde, dat het de Raad thans onmogelijk is zich een oor deel te vormen over de vraag of wel of niet tot het instellen van de productschappen moet worden geadviseerd. De begroting voor 1953, die on een eindcijfer van f 324.700 werd goedgekeurd, houdt een salaris verhoging van 7 té net. voor de vaste krachten van het Partii- secretariaat in, waarmede het voorbeeld wordt gegeven voor 'n verwezenlijking van het K.V.P.- rannort inzake de middengroepen De begroting gaat uit van 255.000 leden, op het ogenblik zijn er echter al weer 285.000. Voor het afgelopen jaar waren 300.000 leden geraamd, in feite waren het er echter 291.000. Practised werd alleen in West- Brabant ledenverlies geleden. Verschillende afgevaardigden maakten bezwaar tegen de voor gestelde verlaging van de ver wervingskosten met f 5000. (kosten, die aan de kringen wor den uitgekeerd in verband met ledenwerving en inning van con tributies). Penningmeester Albers kon echter de toezegging doen. dat deze post verhoogd zal worden, naarmate het ledenaantal toe neemt. Van de stijging van de Partii- inkomsten hangt ook af in hoe ver andere tot uiting gebrachte wensen vervuld kunnen worden. Mej. dr. Marga Klompé wees op de leemten, die de buitenland se documentaire dienst vertoont en op de geringe middelen voor de buitenlandse contacten. Dr. Delfgauw wilde de studie dienst adviseren voor het uit werken van concrete plannen. In de kascommissie voor 1953 werden benoemd de heren Hen driks. v. Haren. Soieksma. Haan en Box. Voor de begrotingscom missie 1953 werden aangewezen de heren Menten, de Wolf. Vughs, De Boer en mr. Boerland. BONN, 30 Jan. (A.P.) Volgens Oost-Duitse Joden, die juist naar het Westen zijn gevlucht, dreigt de Oost- Duitse veiligheidspolitie de al daar achtergebleven Joden met de dood wanneer zij er niet in toestemmen voor het communistische regime te spionneren bij hun rasgenoten Volgens de refugees hebben andere achtergebleven joden aan zegging gekregen dat hun kin deren gedood zullen worden wanneer ze weigeren inlichtin gen te verstrekken over de jo den die gevlucht zijn naar het Westen of zich in Oost-Duitsland Van onze parlementaire redacteur UTRECHT, 30 Jan. Vanmiddag om vier uur begon in het Jaarbeursgebouw de partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij, die twee dagen zal duren. Van daag komen belangrijke voorstellen aan de orde. De Partijraad zou zich moeten ombouwen in twee colleges met een organisatorische en een politieke taak. Met be trekking tot de candidaatstelling voor de Tweede Kamer wordt het ingrijpende voorstel behandeld om voor laan de candidaten voor de helft der te verwachten zetels door de landelijke verkiezingsraad te laten aanwijzen. Dit college zou ook het advies moeten opstellen voor de overige verkiesbare plaatsen, een taak die bij de regle mentswijziging van 1951 aan de regionale besturen werd toevertrouwd. Zaterdagmorgen spreekt prof. verlaging en de hulp aan de Romme, 's middags vinden ver kiezingen plaats voor het par tijbestuur en het presidium. De voor herbenoeming voorgedra gen partijvorzitter, de heer An driessen. constateerde vanmiddag in zijn openingsrede, dat er flink schot zit in het ledental. Gelder land bracht een winst van 1000 leden. En ook kan gesproken worden van een toenemende ac tiviteit. Meer contact! Wat dit laatste betreft wees de partijvoorzitter op de te behan delen voorstellen. Er is een nieuw contact gelegd tussen partij en Tweede Kamerfractie en ook met de Eerste Kamer fractie zal contact worden op genomen. Wellicht kunn'en af en toe gezamenlijke besprekingen plaats vinden. Ook contact met katholieke ministers komt de partijleiding gewenst voor. Met sociale organisaties ziin en zul len besprekingen worden ge voerd. Het Centrum voor Staat kundige Vorming heeft zich be reid verklaard om te rappor teren over actuele kwesties. In het kader van de voorlich ting is contact opgenomen met de pers, met de Katholieke Radio Omroep en een begin gemaakt met voorlichtnig op de kweek scholen. De kringbesturen zullen straks geregeld voorlichting kun nen krijgen van een in hun kring gekozen Kamerlid. De commissie inzake de staatkun dige eenheid, die door het Cen trum werd ingesteld, is met haar arbeid begonnen. In de loop van de komende maanden kan haar rapport worden tegemoet gezien. Actuele vraagstukken Op nationaal terrein, aldus de heer Andriessen. blijft het wach ten oo de voorsteilen, betrek king hebbend op de werkgele genheid, de huren, de belasting middengroepen. Het is nodig, dat de regering op korte termijn haar plannen ontvouwd, opdat door volk en volksvertegenwoor diging de samenhang der dingen beoordeeld kan worden. Natuur lijk rijzen bij deze plannen een aantal problemen, welke niet eenvoudig zijn. maar dat mag toch niet weerhouden om de koe bii de horens te pakken. Het vraagstuk van het huma nisme heeft vooral in de katho lieke gelederen beroering ge wekt. Het gaat hier om een prin cipiële kwestie, die als zodanig behandeld zal moeten worden. Het Centrum voor Staatkun dige Vorming heeft reeds een commissie benoemd, die het vraagstuk zal bestuderen. En ook onze Tweede Kamerfractie zal er ongetwijfeld meer dan ge wone aandacht aan schenken. Met het argument van „de ethi sche welzijnsverzorging" is men van dit vraagstuk toch waarlijk niet af. Wat de politieke verhoudingen betreft constateerde de partij voorzitter, dat de drang naar samenwerking blijkbaar wat is bekoeld. De partijen trekken zich meer en meer binnen de eigen principiële grenzen terug. De heroprichting van de Vrij zinnige Democratische Bond wiist eveneens op de behoefte om weer plaats te nemen in de partij. welke principieel het naast ligt Feiten als deze hou den juist het tegendeel van een „doorbraak" in. Er is een sterk waarneembare drang om eigen programs te verwezenlijken, de beginselen komen steeds feller tegenover elkaar te staan. Tegen deze achtergrond moeten de katholieke Nederlanders, ook in staatkundig opzicht, hun taak zien en dienovereenkomstig han delen. De K.V.P. wil de maat schappij christianiseren en .door staatkundige arbeid Christus leer gestalte geven in het maat schappijbeeld. Ou internationaal terrein Op internationaal terrein zag de partijvoorzitter als belangrijk ste feit de activiteit van de Nederlandse delegatie in Straats burg. die er toe leidde, dat de economische integratie van Europa opnieuw in studie zal worden genomen. Onze regering staat terecht op het standpunt, dat een Europese politieke, ge meenschap zonder economische bevoegdheden bezwaarlijk aan vaardbaar is. De jongste Bene- lux-besprekingen hebben jam mer genoeg geen resultaat ge had. Jammer, omdat het gevaar dreigt, dat binnen het kader van de Benelux een permanent ver schil van mening aanwezig blijft. Het wederzijdse inzicht, dat voor de drie landen grote belangen op het spel staan, moge de prik kel ziin om te willen slagen. Voor de naaste toekomst riep de heer Andriessen op tot acti viteit. Laat elke afdeling, Staten- kring en Kring de ledenwerving ter hand nemen. Het middel bij uitstek is het huisbezoek. Bij de komende gemeenteraads verkiezingen zullen alle krach ten moeten worden ingespannen om het hoogst mogelijke aantal zetels te bereiken. Schaepman-congres De herdenking van het herstel der kerkelijke hiërarchie deed de partijvoorzitter getuigen, dat het katholieke volk dankbaar blijft voor de ontvangen leiding. Feit is. dat in het nieuwe klimaat, ontstaan door het herstel der hiërarchie, ook de katholieke krachten op maatschappelijk ter rein zich beter konden ont plooien. een mogelijkheid welke ook op het staatkundig terrein werd aangegrepen. Tenslotte wijdde de heer An driessen aandacht aan het ko mende partijcongres, dat geheel gewijd zal zijn aan het thema „Dr. Schaepman en de staat kundige eenheid der katholieke Nederlanders". Ook een halve eeuw na zijn dood heeft zijn persoon en zijn werk ons nog alles te zeggen. Gebleven is de waarde van onze onvervangbare beginselen, het verlangen naar volledige emancipatie, de strijd tussen twee werelden en nood zakelijk blijft ook onze liefde voor en trouw aan Kerk, paus en bisschoppen, wij willen nog van hem oogsten daar waar dit mogelijk is. verbergen in afwachting van een gelegenheid om de grens over te steken. Rampen en terreur bedreigen de 2300 joden die zich thans nog in Oost-Duitsland bevinden. Ve len van hen hebben huisarrest. De ondervragingen van de politie duren uren achtereen voort. De post wordt onderschept en de telefoongesprekken afgeluisterd. Persoonlijke documenten worden zonder meer geconfisceerd. 65 percent van de oomtduitse joden leeft van een pensioen. Zodra zij weigeren de door de politie gewenste inlichtingen te verstrekken wordt hun pensioen ingehouden. Sinds de actie tegen de joden achter het IJzeren Gordijn is begonnen, is reeds meer dan acht percent van de joodse bevolking uit Oost Duitsland naar het Wes ten gevlucht. De Westberlijnse joodse ge meenschap richt voortdurend op roepen tot de achtergebleven jo den het voorbeeld van de refu- gées te volgen en naar West- Berliin te komen. Per dag slagen 25 a 30 joden er in de commu nistische patrouilles te ontlopen en clandestien de grens over te steken. NIJMEGEN. Dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinker ken) heeft gistermiddag onder uitzonderlijk grote belangstelling het ambt van hoogleraar in de Nederlandse en algemene letter kunde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen aanvaard met het uitspreken van een rede, getiteld: „Vijftig jaar na Schaepmans dood", een bladzijde uit de voor geschiedenis der moderne inter pretatie-methodiek. Prof. Asselbergs behandelde in deze rede de literaire figuur van Schaepman, wiens kunst hij be stempelde als sociale kunst. 50 KOEIEN AFGESLACHT Niet ingeënt UTRECHT. Gisteren zijn 50 koeien van een veehouder te Maartensdijk afgeslacht, omdat zioh op het bedrijf een geval van mond- en klauwzeer had voorge daan en het vee tegen deze vee ziekte niet was ingeënt. GASBORING TE WANNEPERVEEN 's-GRAVENHAGE, 30 Jan. In het Grasveld te Wanneperveen zal door de Nederlandse Aardolie Maatschappij begin volgende week een aanvang worden ge maakt met het nemen van gas- productieproeven in de in dit veld geboorde zesde put gelegen nabij Roekebos. Deze put werd in De cember 1952 voltooid en de pro- ductieproef ondervond vertraging als gevolg van de recente vorst periode. Dulles en Stassen naar Europa vertrokken WASHINGTON, 30 Jan. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, en de leider van het bureau voor we derzijdse beveiliging, Stassen, zijn Vrijdag per vliegtuig uit Washing ton naar Europa vertrokken. Op het laatste ogenblik kregen zij van president Eisenhower nog een aantal aanwijzingen mee. Dulles en Stassen zullen zeven West-Europese landen bezoeken. Op 6 Februari zullen zij den Haag bezoeken. kreeg een zetel minder. Maar ook de partijvoorzitter wilde uit de discussies geen conclusies trek ken. Tenslotte werd conform het voorstel van dr. Albering beslo ten. Hervorming Partijraad. Bij het voorstel tot wijziging van het college van de Partijraad ging het om een splitsing in een college met een organisatorische en een politieke taak. De heer Lieften (Den Bosch) wilde de be stuursraad (het college met de organisatorische taak) kleiner ma ken door een andere vertegen woordiging van de kringen. Op het kasteel Marienburg bij Hannover is gisteren op 65-jarige leeftijd overleden Ernst August van Brunswijk, vader van konin gin Frederika van Griekenland en schoonzoon van wijlen de ex- keizer van Duitsland. De overleden hertog is van 1913 tot 1918 staatshoofd geweest van Brunswijk. Zijn grootvader was koning George de vijfde van Han nover. Koning Paul van Griekenland arriveerde twee weken geleden in Hannover voor een bezoek aan zijn schoonouders. Hij was van plan van Hannover naar Engeland te gaan, doch toen de toestand van de hertog ernstiger werd, bleef hij op Marienburg. De ko ning was bij het sterven aanwezig. De hertog leed reeds drie weken aan een stofwisselingsziekte. GEEN NIEUWS VERTELLEN wij, als wij zeggen, dat de lucht in ons goede vaderland de laatste maanden davert van gerucht over het humanisme en de humanistische activiteit. Het probleem van het humanisme is op de allereerste plaats een geestelijk, een godsdienstig probleem, in zoverre het de noodzaak van kleurbekennen in de diepste levensvragen onafwijsbaar oproept. Het is rijksvoorschriften gebonden nog) en het onderwijs, om er maar een paar te noemen Het is tenslotte wel merkwaardig, dat het „Vrije Volk" zich de principiële stelling neming ten aanzien van het humanisme zo --- -v aantrekt. Blijkbaar wordt hier tooh wel een schoen echter de laatste tijd ook enigermate een politiek verkiezingen: „Als die verkiezingen straks achter daar hebben „landelijke" zaken niet mede te ma- aangetrokken die cast ihrtffiTi txto pr riiof mnor mror moont Ir-ov* ol VioKKon nofinivliilr olttomono nrinomiolD f van katholicisme en socialisme, is een propaganda- opvatting van de leiding van de K.V.P. gaat het stunt in verband met de komende gemeenteraads- bij die verkiezingen om de gemeente politiek, probleem geworden, omdat het Humanistisch Ver- de rug zijn, horen we er niet meer over, meent ken, al hebben natuurlijk algemene principiële Men weet, dat in de bond, dat in ons land sinds kort na de bevrijding het »Yrije Volk"Nu, wij kunnen het „Vrije dingen daar wel degelijk mee te maken. In zo- hoogstaande debatten in de Eerste Kamer onlangs Volk" wel verzekeren, dat, nu de geesten ook aan verre is dat dus óók met het probleem van het duidelijk tot uitdrukking is gekomen, dat het pro- onze kant eenmaal goed wakker geworden zijn, humanisme het geval. De gemeentebesturen, dus bleem van het humanisme een rol speelt in de verhouding tussen K.V.P. en P.v.d.A., tussen deze zaken, ook gezien tegen hun principiële ach tergrond, beslist moeten worden, zoals vanzelf bestaat, zich via politieke invloeden een bepaalde positie trachtte te veroveren, die het niet toekomt, niet gerust zal kunnen worden, voor en aleer over Het is natuurlijk om principiële redenen, dat die deze zaken klaarheid is gegeven. En dan nog, het positie aan dat Verbond niet toekomt; toch hebben 's ten enenmale onjuist, dat van onze zijde wij hier weer een geval van duidelijk diep-gees- >?aa' en dan wel mtetthet °°f °'P/e raadsver" v kiezingen, actie en agitatie rondom deze zaak ge- telijke aard, dat een belangrijk deel van zijn „moge- vvekt is. Ten eerste is, in het bijzonder na de be- sprekend niet alleen mi het geval is, maar ook lijkheden" alleen langs politieke weg verwezen- vrijding, van katholieke zijde de zaak op dit punt vroeger was dat al zo.... lijkt kan zien. Een nieuw bewijs voor de belang- aanstonds soherp en duidelijk principieel gesteld, rijke plaats van de politiek (wilt u liever: staat- tcn fc™eede sindsdien, dat is nu zo bijna acht v jaar, herhaaldelijk, ook volkomen zonder bepaalde kunde) m het mensen-leven.... actuele politieke (verkiezings)achtergrond, her haaldelijk al jaren lang in woord en geschrift, in en buiten het parlement, over deze zaak ge- de gemeenteraden, kunnen inderdaad b.v. voor subsidie-aanvragen, voor het verhuren van gemeen- telijke lokalen enz. komen te staan en dan zullen katholiek en socialist, tussen doorbraak en chris tendom. Hebben wij behoefte aan antithese, vraagt het rode blad. Ja en neen. Neen, voor zover wü er geen behoefte aan hebben, de zaken scher per te stellen dan nodig is. Ja, in zoverre de •J» antithese er a 11 ij d is, of men dat wil erkennen of niet. Het zou struisvogelpolitiek zijn, dit te Uit een en ander blijkt dus wel, dat het wel ontkennen. Dat die oude tegenstelling tussen christendom en ongeloof want daar gaat het in degelijk van belang is, de gemeentezaken op hun tijd ook principieel te behandelen en sproken, ten derde is het niet van katholieke derhalve is het noodzakelijk, dat er bij de komende wezen orn' de laatste tijd weer scherper naar zijde, dat deze zaak aan de orde en op de vöör- Nu heeft het „Vrije Volk" deze week betoogd, grond is gesteld, maar van de zijde der humanisten dat het bij de actie en agitatie van katholieke zijde zelf rondom de jongste activiteit van het humanisme blijkbaar in hoge mate een kwestie van „partij- politiek" is en dan nog wel in de zin van zeer bepaalde propaganda en niet van de edelste soort. Wanneer de redactie van het „Vrije Volk" zoals zij deze week deed begint met te zeggen, dat zij wel eens even zal zeggen, „waar het nu eigen lijk om gaat", dan kan men er zeker van zijn, dat deze zaak, maar dan zuiver-principieel, niets te er een of andere orakel-achtige onthulling wordt maken heeft. Maar te beweren, dat dit van de gedaan.... Weet u, waar het bij de katholieken, zijde der K.V.P. alleen gedaan wordt om de zaken en dan vooral bij de politieke katholieken, om scherp te stellen en de anti-these nog weer eens ging? De verscherping van de tegenstelling tussen naar voren te brengen als. propagandastunt voor humanisme en christendom, en als gevolg daarvan de a.s. raadsverkiezingen, dat is onjuist. Naar de Overigens moet al dadelijk gezegd worden, candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezin gen op gelet wordt, dat men in de raden, van katholieke zijde, mensen kiest, die in staat zijn, ook op deze punten „hun mannetje te staan". Men moet, ook in de kleinere gemeenten, niet alleen mensen kiezen, die verstand hebben van kleine zaken van eenvoudig practisch, plaatselijk belang (hoe belangrijk deze op zich ook kunnen zijn en dat het natuurlijk dwaas zou zijn, te ont- dat zijn ze!), maar in de eerste plaats mannen voren komt, is niet de schuld van mensen, stro mingen en partijen, die dit kunstmatig aan kweken, met politieke bijbedoelingen, maar het is de schuld (als men het zo noemen wil, men kan het eenvoudig een natuurlijke oorzaak noe men) van de feitelijke omstandigheden, dat de strijd der geesten zich op alle terreinen weer toe- u i*v- u"" uQt z, ij ii zie.;, iiiaat ui tae ceiai-e pictdus iiictmieii i j -jij kennen, dat ook de gemeentepolitiek met (en vrouwen op haar tijd), die over voldoende spltst> en dat waarlijk niet alleen m ons land. kennis van de beginselen beschikken. Ook in de gemeentepolitiek immers moeten de christelijke beginselen worden uitgedragen en tot gelding komen. Denken wij maar eens aan de taak, welke de gemeente heeft ten aanzien van een gezonde gezinspolitiek, de woningbouw (al is die veel aan Dit feit doet zich ook voor in andere landen en met name sterk in de regeling der internationale verhoudingen. Als men aan socialistische zijde wil weten, waar het om gaat, dan moet men maar op die dingen, op die feiten letten

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3