h (iet ccwiaval De soep staat dampend Glorie in cement ,,'t Vergulde Paard" Koedijk op Zondag 1 Februari Muziek The Rhythm Boys Aanvang 7.30 uur Er worden eisen gesteld ondag 1 Febr. .ANGEDIIKER CABARET N. Rijper d. Scharwoude Bal na «■■laiBiHiHiving „LAETITIA" S llllllllillllllllllllllM DE VRIES door Wi'm Knipocheer1 én R005 ZATERDAG 24 JANUARI 1953 uurtje de tijd, dan kunnen allerlei bindmiddelen (ook rijst, macaro ni, vermicelli e.d.) gebruikt wor den, en als vulling allerlei verse groenten dienst doen. Als de soep maar lekker is en warm en.... niet verraadt waaruit de rest van het menu zal bestaan. Voor een fijne of een stevige soep gelden natuurlijk hogere leisen. Een fijne soep behoort niet veel vulling te bevatten en niet dik gebonden te zijn. De weinige stukjes groenten, de vermicelli, ae blokjes ei of balletjes gehakt die we erin verwerken moeten klein en netjes zijn, er mogen geen grote vetoogjes op de soep drijven en hel vocht, waarvan we de soep berei den, moet geurig en smakelijk zijn. Een stevige soep, die als vol ledige maaltijd dienst doet, moet voldoen aan de eis, dat er dan ook alle bestanddelen van een com pleet maal in voorkomen, ongeveer Of het nu bij de boterham is of ij de warme maaltijd, een bordje oep is altijd welkom. Soep is voor c huisvrouw een plezierig middel im niet-zoete restjes op te maken, >mdat ze hierbij haar fantasie eens :an botvieren. Een kookboek is er •igenlijk niet bij nodig, want dik wijls zijn juist die soepen het sma kelijkst, die uit een beetje van lit, een snufje van dat en een estje van weer iets anders be- taan. Wanneer de soep als extraatje /ordt gegeven, kan de huisvrouw -T in verwerken wat haar het leste uitkomt. Krijgt zij bijv. kort /oor het etensuur het idee om nog gauw even een soepje te maken, dan kan zij bloem, maizena, gries- meel of gekookte aardappelen ne men om de soep te binden en tuin kruiden, tomaten(purée) of bouil lonblokjes om er de smaak aan te geven. Heeft zij daarentegen een half in dezelfde hoeveelheid die we anders ook gebruiken. Dat zijn dus: aardappelen of rijst of gort, of wel erwten of bonen; verder rijkelijk groenten, voldoende vlees of worst, kaas of melk, en ten slotte boter of margarine of spek vet. De kaas kan ook wel afzon derlijk (bijv. in blokjes gesneden bij tomaten- of wittebonensoep) worden gegeven, of als toetje in de vorm van een beschuit met kaas, Groentesoep met groene groenten. 250 g groene groenten (bijv. kool, boontjes, prei) selderij groen, een eetlepel boter of margarine, 1 li ter water, 30 g (2 eetlepels) rijst, (maizena of bloem), nootmus kaat, zout (voor vier personen). De groenten schoonmaken, in Stukken snijden en wassen. De stukjes in gesmolten boter of mar garine fruiten, zonder ze donker te laten worden. De gewassen rijst, wat zout en het water toevoegen en de ingrediënten gaar koken in plm. 20 min. Het selderijgroen fijn- snijden, door de soep roeren (en deze op smaak afmaken met noot muskaat). De soep zonodig (wan neer het vulsel zakt) bij binden met een papje van water en mai zena of bloem. Fijne knolselderijsoep. 1 1. (6 kopjes) water of bouillon, een kleine selderijknol, een uitje, 30 gr. (2 eetlepels) boter of marga rine, 35 gr. (4 eetlepels) bloem, selderijgroen, zout, een scheutje melk (een plakje magere ham), (vier" personen). De selderijknol in plakken snij den, deze schillen, wassen en in blokjes verdelen. De ui schillen en snipperen. De boter of margarine smelten hierin de ui fruiten en dan de blokjes selderij toevoegen met wat zout. Wanneer deze heel licht bruin zijn, het water of de bouil lon toevoegen. De soep een kwar tiertje zachtjes laten trekken en daarna zeven. De selderij tot pu- rée wrijven, desgewenst enige blokjes achterhouden voor soep vulsel. De bloem aanroeren met een weinig koude melk en met dit papje de kokende bouillon binden. De soep plm. 5 min. laten door koken en afmaken met de achter gehouden blokjes selderij, fijnge hakte blad-selderij, (gesnipperde ham en zonodig zout). Bruine bonensoep. Ongeveer 2 Va 1. water, Va kg stukkokende bruine bonen, 75 gr. (een kopje) havermout, 1 kg. uien en prei, (100 gr. mager spek ,in dobbelsteentjes gesneden), een varkensstaartje, 80 gr. boter of margarine, 1. melk, zout, (laurierblad), (vier perso nen). De bonen wassen en in ruim water een nacht weken. Ze daar na met het weekwater, de haver mout (en een laurierblad) opzet ten en gaarkoken in ongeveer een uur (of gaar laten worden in een hooi-, kranten- of lappenkist). Het staartje mee aftrekken. Intussen de groenten schoonma ken, in stukjes snijden en met het spek in de boter of margarine plm. 15 minuten smoren. Bonen en melk toevoegen en het geheel nog een kwartiertje zachtjes laten ko ken. De soep zonodig aanlengen met water en op smaak afmaken met zout(en nootmuskaat). UARI een nieuws gekomen en wel een mi niatuur asbakje. De bad- en strandtassen zien er dit jaar ook weer heel fleurig uit. De laatste vindingen op dit gebied zijn de modellen, waarin ongeveer vijf centimeter van de bodem een rits sluiting is aangebracht. Tussen de dubbele bodem kan men dan de spullen doen die droog moeten blijven. Tenslotte willen wij nog iets vertellen over de artikelen die wij zeer bewonderden. Een kleine greep uit deze collectie ziet u op bijgaand plaatje. De gezellige slof jes, kousen, brei- en poederdoos étuis zijn er in een zeer uitgebrei de plastic collectie. Op een zwart fond zijn grappige Chinese en Ja panse voorstellingen aangebracht. Juist door de frisse rode en groene tinten is dit materiaal zo opval lend. Het wijkt nu eens helemaal af van de helaas zo veel voorko mende fondant-tinten. Het neusje van de zalm" is deze nieuwe collectie plastic ■artikelen. Op een zwarte ondergrond zijn kleurrijke Chinese en Japanse mo tieven gedrukt. bezetting aan de In het Zuiden van ons land, in Brabant en Limburg, is men al wekenlang druk bezig om met carnaval zo goed mogelijk voor de dag te komen, want, zo zeggen zij, het is maar eens per jaar carnaval. Dit betekent vlak voor Aswoensdag drie dagen van pret en jool, van verkleden en onherkenbaar maken. In de provincies boven de Moerdijk gaat het die dagen heel anders toe. Meestal wordt alleen maar Vastenavond in de huiselijke kring gevierd met „iets extra's bij de koffie". Het wordt echter meer en meer de gewoonte, dat er carnavals avonden worden georganiseerd door verenigingen en organisaties. Ja, en als men daar naar toe gaat, dan moet er nu al iets bedacht worden om aan te trekken voor dit feest van zotternij. Het allereerste costuumpje waar aan gedacht wordt is dat van een boerinnetje of van een dirndl uit het Tiroler Alpenland. Maar is zo'n „Pierette"- pakje nu niet heel wat leuker? Het nauwe keursje en de Originele inval van Sid Grauman Men kan nooit weten maar als u soms eens in Hollywood komt dan moet u een bezoek gaan brengen aan Grauman's Chinese theatre, of liever, aan het voorplein van dat theater. Dat plein is namelijk bestraat met blokken cement, waarin de handtekeningen en afdrukken van handen en voeten van filmsterren uit het verleden en heden zijn te bewonderen. Roem is vergankelijk en in Hol lywood vergaat zij bijzonder snel. Aan een filmster, die thans de lie veling van de hele wereld is, is misschien over tien jaar geen an dere herinnering meer over dan wat vergeeld celluloid in een ver geten filmarchief. Hollywood be zit geen musea en zo goed als geer monumenten en van zijn geschie denis is weinig beschreven. Daarom was het een geniale in val van wijlen Sid Grauman toen hij op de gedachte kwam, filmster ren afdrukken van hun handteke ningen of handen en voeten te la ten maken in het natte cement. Hij heeft hun op die manier ge denktekenen verschaft en tevens een eerste klasse toeristenattrac tie geschapen. Want de toeristen komen in menigte om in letter lijke zin te wandelen in de voet sporen der beroemdheden. DANSEN 5 iansorkest 5 (5 personen) Sluiting 1 uur 2 iiHHuinniimmiS; De tajelhuak voldoet ook uitste kend aan de stoelleuning. De tas is gemaakt van „norzon". Over vier a vijf weken zijn de resultaten in étalages en in win kels in ruime mate te zien van de soms zeer lange discussies, die gevoerd zijn op deze beurs tus sen de kopers eri verkopers. In de Jaarbeurshallen hebben wij ons geschaard tussen de beweeglijke fabrikanten en detaillisten. Deze laatsten, die alleen kopen om hun winkelvoorraad aan te vullen en er uiteindelijk financieel beter van te worden en wij om u nu al iets te verklappen van de nieuwighe den, die de fabrikanten in hun tands brachten. -De nieuwe snuf jes zijn ditmaal niet zozeer het ge volg van de grillen der mode koningen dan wel van technisch vernuft, vooral op het gebied van plastic-bewerking. Technici heb ben het laatste jaar hard gewerkt om de hoedanigheden van het plastic nog meer te vervolmaken en om nieuwe mogelijkheden te vinden. Het product waarop de fabrikanten nu met recht trots zijn is het plastic zeehondennerf. Immers toen wij een stand binnen stapten en vroegen of er „mis schien nog iets nieuws was" kwa men zij direct met tassen van dit materiaal aandragen. Het lijkt zelfs zo zeer op echt zeehonden leder dat de tassen ervan ook ge maakt zijn in klassieke modellen, dus met beugel. Met de nadelen, die aan plastic-suède verbonden zijn, hebben al vele vrouwen ken nis gemaakt, maar dit materiaal wordt heel gauw vaal en vlekke rig. Een product uit Zwitserland geïmporteerd, dat de schone naam van Norzon draagt geeft eveneens een suède-effect. Het voelt hetzelf de aan als suède, doch is veel die per en warmer van tint en is en dat is het voornaamste kleur- houdend. Norzon is een product dat opgespoten wordt. De motie ven, die gedrukt worden in het Plastic worden steeds veelvuldi- ger. Zo is er nu ook everglaze-plas- tic met gevlochten linnen en bloemmotieven. De tassen liggen iets lager in Prijs dan vorig jaar. Het scheelt wel niet erg veel, maar toch nog genoeg om er profijt van te trek ken. De tassen zitten nu ook iets solider in elkaar, want zoals wij al eens geschreven hebben wordt Plastic niet meer gestikt doch ge last. Ook voor leder is een keurcollectie samengesteld. De voornaamste tinten zijn wit, zwart «n Bordeaux. De tas moet tegenwoordig aan beel veel eisen voldoen wil zij Iwerkelijk in de smaak vallen. Een van de voornaamste eisen is wel dat er veel ruimte in zit. Hoe meer er in kan des te liever heeft de vrouw dat. Daaraan is een groot gevaar verbonden, want vooral kleine voorwerpen verdwijnen als bet ware in het niet. Maar ook daar is een oplossing voor gevon den, want er zijn speciale vakjes gemaakt voor portemonnaie, kam metje, poederdoos enz. Wij zagen zelfs een model waarin een apart vak^ zat voor het opbergen van l'eto's of brieven en een ruimte poor het opbergen van handschoe nen, mits men nog niet be- Phikt over een handschoenen- |k'em, waaraan twee knopjes zit- mn om beschadiging van de tas te [Voorkomen. Schoudertassen zijn [momenteel en blijven voorlopig ["og populair, vooral die modellen, [welke zowel als handtas en over tweede avond bij mvang 7.30. Kaarten rkrijgbaar aan de zaal >1. K 2260-670. Plaats- ispreking 11.30 tot 12 u. wijd klokkende rok is bijzonder aardig van katoen of taftzijde in een zacht groene tint. De geplooide kraag, gedrapeerde ceintuur, handschoentjes, destrook onder langs de rok en de grote pompons kunnen dan gemaakt worden van rose. Het spreekt vanzelf, dat deze combi naties gemakkelijk naar eigen smaak gewijzigd kunnen worden. Voor een donker type met levendige ogen is oen Spaanse danseres met tamboerijn ook heel geschikt. De aangerimpelde rok heeft rode motieven op een wit fond. Onderlangs de zoom is een brede effen rode rand gezet, terwijl even daarboven drie smalle biezen in groen, geel en blauw zijn opgenaaid. Met rood en wit komen deze kleuren ook in de fel gestreepte hoofddoek voor. Verder zijn het lijfje en het taillestuk van effen rode stof. De zwarte zijden of fluwelen bolero wordt met balletjes, franje of kralen afgewerkt. Vergeet vooral de grote oor ringen en armbanden niet, want ze zijn onmisbaar en maken het geheel interessant. handbreitoestellen In verband met verschillende vragen, die wij ontvingen van le zeressen naar aanleiding van het artikel „Breien op een handbrei machine" vermelden wij, dat de circulaire „Adviezen en inlichtin gen voor elk, die een handbreitoe- stel wil aanschaffen voor de huis houding" uitgegeven is door de „Trico-Fix" handbreitoestellen. lijd heet, man! zei Pietje. Pas geleden heeft de Lassoman in Limburg twee Duitse jongetjes gesproken. „GrüszGott!" zeiden die twee kerel tjes, toen ze weer weg gingen. Twee dappere jongens hebben laatst in Volen- dam een jongetje uit het ijskoude water gered! 'n Andere jongen, die daar ook een jongetje wilde redden, is verdron ken. Zo'n dapper kerel tje! Het is zo jammer. In Arnhem zaten laatst 2500 konijntjes op een tentoonstelling. En al die neusjes gingen maar op en neer! Nu, kleine vrienden, en maar knabbelen! Houdt je goed, rak kers! ONDERZOEK JE GEWETEN Als goede katholieke jongens en meisjes zullen jullie wel gewoon zijn bij je avondgebed even na te denken, hoe je de dag, die achter de rug is, hebt doorgebracht. Dat is je dagelijks gewetens onderzoek. Nu we aan de laatste week zijn van Januari zou ik je ook willen voorstellen zo'n gewetensonder zoek te houden over het motto, dat we aan het begin van het Nieuwe Jaar aan jullie aanboden: WAT JE DOET, DOE DAT GOED! Heb je beter en verzorgder gebeden, heb je op school beter gerekend, gelezen, geschreven, ge zongen? Was je gehoorzaamheid flinker? Heb je de naastenliefde een reuze goede beurt gegeven? Heb je prettig met anderen gespeeld en dacht je toen eerst aan je kameraadjes en dan pas aan jezelf? We zullen maar ophouden met ons lijstje vragen, want je snapt drommels goed, wat we bedoelen. Je zult natuurlijk niet op al die vragen „ja" kunnen antwoorden. Dat zou ook al te mooi zijn. Maar als je de spreuk verschillende keren goed opgevolgd hebt, dan wensen we je daarmee geluk. Was het eerlijk niet veel, dan kun je het deze laatste week nog ferm inhalen. Voor de laatste keer dus in Januari: WAT JE DOET, DOE DAT GOED! berts -schagen 1 jaar. Aanvang 8 u. J ■IBIBIB1BIBIB1B? automobielen heid tot stalling 3 overdag Uw wagen issen. Wij wassen avonds Uw wagen is geopend tot 12 lOMOJt bouwen met werkplaat sen zal oprichten; hoe hij een kloosterorde zal stichten om helpers voor zijn werk te krijgen. Zo heeft hij het in zijn dro men gezien. De heren lachen eens geheimzin nig en hebben het door. Het is van boven niet pluis. Net wat ze allang dachten. Ze gaan naar huis en overleggen wat te doen. Twee geestelijken wor den op Don Bosco afge stuurd. Ze zullen hem naar het gesticht bren gen om van zijn krank zinnigheid te genezen. Ze komen deftig met een rijtuig voor, groeten beleefd en praten met Don Bosco over zijn Oratorium, zijn plannen en zijn kerk, die hij zal laten bouwen. Alles komt uit. Don Bosco is zijn verstand kwijt. Vriendelijk nodi gen ze hem uit om in het rjjtuig te stappen. Een luchtje scheppen zal hem geen kwaad doen. Maar de slimme Don Bosco heeft alles in de gaten. Zo gek is hij niet. Hij stapt op het rijtuig toe, laat de heren be leefd eerst instappen. Dan klapt hij met een smak het portier dicht en roept de koetsier toe: „Naar het gekkenhuis, deze heren worden er verwacht". Het scheelde niet veel of de twee priesters wa ren opgesloten in plaats van Don Bosco. De ge- In Amerika hebben ze in de krant gezet, dat wij, Nederlanders, zulke beste mensen zijn, dat we zo hard werken en zo! Dank u wel! En dol larcentjes krijgen we dan niet meer. We kun nen ze zelf ook wel ma ken! neesheer kende en her kende ze niet. Hij had hen aangezien voor twee gekken. Zonder politie Don Bosco hield veel van de boefjes, die opge sloten zaten in de Alge mene gevangenis van Turijn. Hij ging er eens een Paapretraite preken. De jongens hadden zich zo ordelijk gedragen, dat ze wel een beloning moch ten hebben. Don Bosco stapte naar de directeur van de gevangenis. Hij vraagt, of hij de kooitjes van zijn gevangen vogeltjes een dagje wil openzet ten. Hij wil ze een ogen blik vacantie geven en een wandeling met ze maken in het grote park van Stupinigi, De directeur zette een paar ogen op, of hij het in Keulen hoorde donde ren. Maar Don Bosco hield voet bij stuk. Als u geen verlof kunt ge ven, vraag ik het aan de minister. Zoals u wilt, klonk het kort en bondig. En, de minister ant woordde: „Ik ben erg blij u een plezier te kun nen doen. Kies zelf een dag en waarschuw me. Dan zal ik de bende la ten volgen door geheime politie." Geen bewakers of politie, Excellentie, zei Don Bosco, ik vraag een dag vr(jaf en ik zorg er Sint Jan Bosco (VIII) Gek en toch niet gek Men dacht, dat het Don Bosco in de bol was geslagen. Enkele heren komen bij hem op be zoek en stellen hem vragen over zijn plan nen. Don Bosco legt hun uit, wat hy allemaal zal doen. Hoe hij grote ge- alleen voor. Maar dan komt er niet een van die gauw dieven terug. Op mijn woord, ik breng ze u allen terug, zei de priester. De ge vaarlijke proef mocht genomen worden. De vogeltjes vliegen uit, ravotten, joelen en spelen een dag op de grasvelden van het ko ninklijk park. 's Avonds keerden allen terug. De bewakers stonden paf. Laatst hebben kinde ren op de rug van een wolf rondgereden, en de wolf deed die kinderen niets. te Wieringerwaard, zal aanvangende des mor- verzoeke en ten huize an de Barsingerweg te WAARD ontant verkopen: zeer goede staat zijnde waaronder: tractor 24 banden, bijbehorende 2 toolbar Allis Chalmers kromtandeggen en on- aardappel-rooimachine „Wilmo", wiedmachine e, walenmaker, 2 land- wagentje id., kruiwagen aanaardploegjes, aren- bietenmolen, zakken- rugsproeier, leestafel, joikratten, potersbakjes, andbouw-, hooibouw- en ngeveer plm. 150 ruiters -poters A in kiembakjes. ia in bakjes, verenigingskoeien, waar per koe 1950 (351 melk- G, 3.82 vet 247 KG 6812 KG, 3.89 vet s van deze koeien en 3 fit bedrijf, ingeënt tegen stamboek-premie merrie, prima hooi en pl.m. jieten. liddag verkocht, jen bij gen. notaris. gon te breken, hielp hij zijn vader als hulponder wijzer op school. In de korte tijd, dat hij leefde, schreef hy ontzettend veel muziek. Hij kon zich helemaal aan de muziek wijden, omdat vele vrien den hem steunden. Enige jaren was hij klavier leraar bij een deftige fa milie. In zijn tijd werden zijn muziekstukken maar heel zeldzaam uitge voerd en maar éénmaal heeft hjj zelf een con cert gegeven. Hij heeft vooral mooie liederen ge componeerd en dat zijn er maar eventjes 603. Misschien heb je er zelf wel gezongen. Er zal wel geen dag voorbij gaan, of hier of daar op de wereld wordt er muziek van Schubert gespeeld en dan zeggen de men sen: „Wat was dat mooi. Wat hebben we geno ten!" En dan te moeten denken, dat Schubert geen geld genoeg had om te leven en evenals die andere grote musicus Mozart, in een armen graf werd begraven. Heiligenkalender We slaan de laatste week van Januari van onze oude Heiligenka lender open en lezen eens goed na, wie ons door hun dapper leven een voorbeeld geven. 25. 't Licht dat moeste Saulum blinden, Sou hij 't eeuwigh schijnsel vinden. 26. Polycarpus vlieght van hier Naar den hemel door het vier. 27. Heden is den man verschenen Naer den gulden Hemel henen, Die om sijn wel-sprekentheydt Wert Jan Guldemont gheseyt. 28. Agnes heeft vandaag ghewesen Hoe Constanti's sou ghenesen. 30. Als Martina wort onthooft Aldegund den hemel rooft. In Arnhem worden krotwoningen opge ruimd. Heel goed! Er komen steeds meer bromfietsen! ters van het voorafgaan de met één letter erbij. 1. Iets, wat een kwaaie hond doet. 2. Het eerste deel van de dag. 3. Mensen met een zwarte huidskleur. 4. Dat zit aan je hoofd. 5. Een strafwerktuig. 6. Een woordje, dat plaats aanduidt. 7. Niet dichtbij. 8. Eten voor dieren. 9. Een soort dief. 10. Te rijp. De brokkelmuur Hier zie je een afge- orokkelde muur. Nu moet je ln elke steen één letter invullen, zo dat er op elke steenrij een woord ontstaat, waarvan de betekenis is aangegeven. De woorden tot en met nummer 6 bestaan uit de letters van het voor afgaande woord min één letter. Na nummer 6 heeft elk woord de let- Oplossing spreekwoorden 1. Vele handen maken licht werk. 2. Al te goed is buur- mans gek. 3. Als de vos de passie preekt, boer, pas op je kippen. In Italië woont een vrouw van 101 jaar. Haar zoon is kardinaal, kleine vrienden! Het grote schip de „Klipfontein" is verlo ren gegaan, kleine vrienden. Maar alle men sen zjjn gered! Ook het hondje van de matrozen. En Makki heeft zich pas geleden verzet! In Perzië nog wel! De Las soman zal eens naar Makki toegaan! Al dat verzet! 't Moet maar eens uit zjjn! Ken je Franz Schubert Op 31 Januari 1797 werd Franz Schubert geboren, de man, die zulke prachtige muziek heeft geschreven. Hij is niet oud geworden, want hij werd maar 31 jaar en stierf in 1828 te Wenen. Zoals veel kunstenaars heeft bij geen makkelijk leventje gehad en leefde meestal in bittere ar moede. Eerst kreeg hij onderricht van zijn va der. Omdat hy zo'n mooie stem had, kwam hij in de Weense hofka pel. Toen zgn stem be- Laatst hebben Franse schippers op zee onze Nederlandse mannen van de zee fijn geholpen! Hartelijk bedankt! De Lassoman heeft ook Pietje Heetman ge sproken. Ik heb het al-

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5