zie 1 V.y.y. Bergen weer èèn. Kampioen meneer? Slechts Kees Broekman heeft kans! Gemeente dagvaardt getuigen Jaarvergadering met optimistische geluiden De zaak-Toepoel Makelaar diende geen aanvrage om vestigingsvergunningen in Zit vast vaster met VELPAFIN Markt en Beurs Straffe organisatie en ruim overleg tot wering van conflicten Burgemeester erevoorzitter Brief uit Hamar Noorder Turn- en Athletiekkring ir n 39 l? rent; 67. Jongens- imvrucht; 71. Ver- laats in de Betuwe; Indonesië; 77. Slot: Noach; 81. Zeepwa- sooniyk voornaam- ietkundig getal. w oplossing weer Donderdagmorgen iu tegemoet, in een >e, die in de linker aanduiding „Prijs- irpers" draagt. Ver als brief te franke- per post verzendt? s van de 5 boeken igina 2. LOSSING JORDRAADSEL o. 20210 al lp, 7 losse, 9 otter, is, 15 reno, 16 norse, iart, 22 amstelveen, le, 25 act, 27 lens, tango, 36 irene, 37 41 sop, 43 ea, 44 raven, 49 roest, 51 54 bord, 55 vlek, onder,, 59 slede, 60 iene, 3 oslo, 4 eter, 8 stram, 10 trant, nolen, 17 smetteloos, 21 mecanicien, 26 28 stel, 29 boer, 31 an, 35 gg, 39 tegel, ilede, 42 pot, 44 eva, grond, 48 rondo, 50 54 boa, 57 dek. oij de vorige maand. ging gisteren met mzet strijken, name- gde Vorstenlanden 10, daarna volgde 71.000, Deli f64.000, 0, Senembah f48.000 m Rubber f29.000. ïtionale industrieën vandaag uitstekend, wraagd voor buiten- ng, maar locaal aan- at hierin weinig ver- im. De voorgenomen van de Enkalon- imen heeft een gun- in de A.K.U.-noek ar de koers bijna steeg. Unilever en op peil. van de Zuid-Hol- rouwerij schijnt in gevallen te zijn. De sn geadviseerd op ij een theoretische f27.Daar er zo n aanbod was, werd niet gehandeld. De fdeling kwam op r niveau. Het onver- dend van 9 procent wekte enige teleur- beurs had op tien kend. Lappen Nes- f183.— (f177) in ver- s derde uitkering op 1. Administratiekan- zette de stijging Staatsfondsen ver- teliik niets, doch de ;r de laatste tijd in- peld. Het agio voor bleef nihil. iheer, ik zing hier ;t en nooit! Ik wil arom? Waarom dan Delcroix uit en hij natisch met zijn ar il dat nog vragen? U lcroix van het Grand onal, is het niet?" t wel", zei de Frans- irophalend, „maar ik :om u plotseling soms beweren zei w, „dat u monsieur Daal uit Breda niet Menda van Daal? enda van Daal? Wie r woont hij? Ik heb ntmoet. Wat heeft hij maken?", vroeg Del- ïdige ogen waren, vol wanhoop. Zij ïrri- odoor. laten wij geen kost- •rspillen. Als u wilt, zoon van mij groeten gen. dat hii het niet Clarence Menda van jkkig te maken. Sa- Ie zioh om en liep de deur. Maar met antersprong was Del- in en greep hem vast a ontkomen aan. Broncor, u slaat Ik ken geen Claren- ■an Daal, ik heb een laam nimmer verno- vendien; ik heb geen (Wordt vervolgd.) ZATERDAG 31 JANUARI 1953 Pagina 9 ALKMAAR Bij tussen-vonnis van de President van de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank, mr. A. D. van Regteren Altena, inzake het kort geding makelaar Toe poel contra gemeente Alkmaar, is de gemeente in de gelegenheid gesteld het bewijs van de waarheid te leveren in de gevallen Hekelstraat 17, Mauritskade 25 en Coman- straat 4, waarbij volgens gedaagde, eiser onbehoorlijk zou hebben gehandeld. Gistermorgen zijn in raadkamer verschillende getuigen gehoord. De raadsman van eiser mr. G. Scholten, heeft daarna verzocht om een contra enquête. Deze werd door de president bepaald op Woens dag 4 Febr., des ochtends om half tien. Comanstraai 4 Het eerst werd het geval Co- manstraat 4 in behandeling geno men. De getuige J. Wiese ver- Klaarde ,in zijn functie van raadslid-adviseur inzake woon ruimteproblemen een gesprek te hebben gehad met de koper van het perceel, de heer Van Wie- ringen, en deze twee vragen te hebben gesteld, waarvan de eer ste. of de heer Van W. als wo ningzoekende op de lijst van het huisvestingsbureau stond inge schreven, bevestigend werd be antwoord en de tweede, of het bureau Huisvesting op de hoogte was van het feit, dat Van W. het huis wilde kopen en het wilde bewonen, met de woorden, dat de makelaar Toepoel dit in orde zou maken. Het betreffende perceel is later voor een ander gevorderd. Mauritskade 25 De volgende getuige was de heer "JJeetman, die op Coman- straat 4 woonde, al jaren lang naar een huis had gezocht en het perceel Mauritskade 25 wilde ko pen en bewonen; makelaar Toe poel, die ook in dit geval bemid delde, had volgens de getuige ge zegd, dat hij de formaliteiten ten aanzien van vestigingsvergunning e.d. bij het bureau Huisvesting in orde zou maken. Op het huis rustte een zgn. vrije vestiging. Toepoel had gezegd dat het met de vestigingsvergunning t.z.t. wel in orde zou komen. Oók de archi tect Tauber had de verzekering gegeven, dat getuige zich in het perceel zou kunnen vestigen. Het perceel werd op 23 December door de heer Deetman gekocht. Nadien was hem door de heer Spaans van 't huisvestingsbureau gezegd, dat hij eerder een vesti- ginsvergunning had moeten aan vragen, waarop hij geantwoord had, dat hij met de heer Toepoel meermalen daarover had gespro ken en dat deze meermalen had gezegd, dat het wel in orde zou komen. Op 23 Januari j.l. trok de heer Deetman in zijn nieuwe huis, nadat hij eerst op 21 Jan. zijn vestigingsvergunning in bezit had gekregen. Hekelstraat 17 Tenslotte werd het geval He kelstraat 17 in behandeling geno men ,een winkelpand bewoond door de wed. E. A. KempVis, die de zaak in eigendom bezat. Op 'n gegeven moment kwam de heer Toepoel zich bij de wed. vervoegen met de mededeling dat hij een koper had gevonden voor haar zaak, en dat hij een huis beschikbaar had waar de wed. onmiddellijk in zou kunnen trek ken. Koper van de zaak werd de heer C. Pauelsen. De heer Toe poel had het huis nog nader aan geduid met: een tuintje voor en achter, in een nette buurt, huur 6.Op de vraag van de wed. of zij dat huis of een ander huis ook van het bureau Huisvesting zou mogen betrekken, had dhr. Toepoel geantwoord dat hij gere geld huizen beschikbaar had en dat hij 't wel in orde zou brengen. Inmiddels was gebleken, dat hij het eerstbedoelde huis, met een tuintje voor en achter, niet voor de weduwe kon reserveren. In gaande op de stellige verzeke ringen van de makelaar had de weduwe haar zaak verkocht. Dat geschiedde in 1950. November 1951 had de weduwe nog steeds geen ander huis. Tenslotte heeft zij zich bij bureau Huisvesting als woningzoekende laten in schrijven. De heer Pauelsen echter wilde zo langzamerhand het door haar bewoonde huis bij de zaak, die hij gekocht had, betrekken en na een vonnis van de rechtbank moest de weduwe het perceel verlaten. Maart 1952 kreeg zij eindelijk een ander huis. De heer Pauelsen verklaarde dat de heer Auto raakte 5-jarige jongen EGMOND-BINNEN Een jongetje van 5 jaar ongeveer, van het gezin Kool-Zentveld te Rin- negom stak achter een stilstaande visauto plotseling de Herenweg over en werd toen nog juist ge raakt door een passerende auto. Het jongetje sloeg driemaal over de kop en bleef liggen, doch was weer spoedig bij. Dr. Helle uit Egmond aan Zee verleende hulp. Het jongetje bleek er gelukkig met een paar schaafwonden aan ellebogen en knieën vrij fortuin lijk te zijn afgekomen. Toepoel de indurk had gevestigd, dat de weduwe er in elk geval zeker van mocht ziin. dat zij na de verkoop van haar zaak een ander huis zou krijgen en er ook in zou mogen gaan wonen. Tenslotte werd de heer J. Spaans, chef van het Huisves tingsbureau gehoord, die ver klaarde, dat de heer Toepoel geen verzoeken had ingediend ter ver krijging van huisvestingsvergun- ningen. Hij had de heer Deetman aangeraden, zelf een verzoek om een vestigingsvergunning bij het bureau in te dienen. Wat de zgn. vrije vestiging betrof, zeide hij, dat voor elke ingebruikname van een woning een vestigingsver gunning nodig is, zonder uitzon dering, hetgeen dus overminderd ook geldt voor de woningen in de vrije sector W eekoverzicht Langedijker veilingen BROEK OP LANGENDIJK. De berichten van de koolveilin gen worden van week tot week slechter. De grote deense witte kool, die steeds gevraagd was. kwam deze week in moeilijk heden. De zuurkoolfabrieken be perken de activiteit, daar het seizoen vrijwel voorbij is. De buitenlandse vraag is onvoldoen de om het aanbod op te vangen. De handel in kleine witte kool leek wat vlugger, waardoor de prijs boven 8 cent kwam te liggen. Doordat de kool over het algemeen groot gegroeid is. ligt er slechts weinig kleine kool in de schuren. De prijsnoteringen voor rode kool wijzigden zich niet belangrijk: de hoogste note ring was 12.60. De doordraai beperkte zich tot de grote maten. Voor gele kool geldt hetzelfde met wat meer doordraai. De maximumnotering lag tussen 8 en 9 cent. De aanvoer van groene kool voor export was groter dan de vorige week. Het blijkt, dat de later geplante, dus lichtere groe ne kool, de vorst veel beter heeft doorstaan dan de vroeger ge plante. De prijs liep op tot 20 cent. In ronde bieten was de stemming zeer stug. Op dit pro duct worden momenteel flinke verliezen geleden. A-bieten daal den beneden 10 cent en de B- maat ging voor ruim 7 cent van de hand. Uienpriizen bleven op hetzelfde peil. voor middelsoort exportuien 2628 cent. eveneens was dit het geval met peen-B. die 1112 cent kon maken. De C-peen was wat lager geprijsd en kon geen 10 cent behalen. Benoeming waterschappen Bij K.B. is benoemd tot hoog heemraad van het hoogheemraad schap van de Uitwaterende Slui zen in Kennemerland en West- Friesland J. Stolp, te Beemster, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Bloembollencultuur WIERINGERMEER De afd. Wieringermeer van de Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur belegt Maandag 2 Februari zijn jaarvergadering in hotel De Lely te Slootdorp. De heer T. Rusting, controleur van de Gla- diolenkeuringsdienst zal dan een lezing houden. Aangezien juist in Wieringermeer grote oppervlak ten met gladiolen worden bezet zal deze lezing ongetwijfeld veel belangstelling trekken. Geslaagd SLOOTDORP Onze plaats genoot de heer P. Meeuwscn slaagde voor het examen vak bekwaamheid kruidenier, volgens de eisen van de Vestigingswet. UITSLAG OPENBARE AANBESTEDING AKERSLOOT. Donderdag morgen hield de architect R. Vis ser uit Bergen N.H. ten raadhuize de openbare aanbesteding van 13 woningen met schuren (voor re kening van de gemeente Aker sloot ten behoeve van particu lieren) aan de Koningsweg. Er waren 29 inschrijvers. Fa. C. de Geus Zoon, Broek op Langendijk f 119.548; A. Rui ter, Avenhorn f 118.000; C. Over toom, Avenhorn f 117.230; J. A. Dekker, Alkmaar f 116.500; J. Klaasse, Heiloo f 116.412; J. Orij, Alkmaar f116.400; G. J. Boekei, Heerhugowaard f 116.200; G. A. Boekei, Oude Niedorp f115.375; S. Kops, Heiloo f 114.800; G. Kui pers, Hoogwoud f 114.500; Fa. N. Borst Zn., Spierdijk f 114.200; Gebr. Kuijper, Heiloo f 114.000; N. P. Kardinaal, Nrd-Scharwoude f114.000; K. Bruin Zn., Oud karspel f 113.900; D. Langedijk, Heiloo f 113.850; K. Schuijt, Oud karspel f 113.000; Th. A. Hooge- werf, Ursem f 112.900; P. Pronk, Akersloot f 110.800; B. P. van Kooten, Oudorp f 110.500; Gebr. Kaandorp, Heiloo f 109.990; Gebr. J. en W. Krom, Akersloot f 109.843 J. Obdam, Heiloo f109.815; Fa. K. en A. Smit, Sint Pancras f 109.723; Fa. Gebr. Tiebie, Aker sloot f 109.673; A. D. Beeldman, Bergen N.H. f 107.200; A. F. Zee- gers, Alkmaar f 106.400; H. A. Boomsma, Sneek f 105.900; Fa. G. Heijne Zonen, Heiloo f 104.100; P. Obdam, Heiloo f 103.993. De begroting van de architect was f 110.350. Burgemeester en Wethouders hebben de gunning aangehouden. Advertentie vlekvrije koudlijm van CETA BEVER Ir Chr. v. Steen 25 jaar bij Wieringermeerdirectie Morgen 1 Fe bruari is het 25 jaar geleden, dat Ir. Chr. L. v. Steen aan de Wie ringermeerdirectie werd verbon den. Hij heeft een belangrijk aan deel gehad in de landbouwkundi ge ontwikkeling eerst van de Wieringermeerpolder, daarna van de Noordoostpolder. Eerst als we tenschappelijk ambtenaar aan deze dienst verbonden, volgde later zijn bevordering tot inspec teur, vervolgens tot hoofdinspec teur en thans is hij hoofd van de landbouwkundige afdeling. Na de oorlog maakte hij in op dracht van de regering studie reizen naar Zuid Brazilië en Su riname, terwijl ir. van Steen dit jaar naar Nieuw Guinea vertrekt voor het verrichten van onder zoekingen op landbouwgebied. JONGEN DOODGEREDEN WIERINGEN. Donderdag middag viel het drie-jarig zoon tje van de familie P. Ruyter aan de Bierdijk, terwijl het met de knecht van zijn vader op een kar meereed, van de wagen. Een der wielen reed hem daarbij over het hoofdje. Dr. J. A. Kok, die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood constateren. OBDAM, 30 Jan. 35.000 kg uien 26,1028; grof 23,8025,30; drieling 33,10-34,80; nep 37; peen 80.000 k,g b 11,2012,20; c 7,90— 8,30; d 5,90—6,70; stek 2.80—3,20 10.000 kg bieten a 10,2010,50; b 8,20—8,50; c 4,70—5,10; 1600 kg groene kool 8,60; 850 kg sprui ten 20—29. ZWAAG, 30 Jan. Aardappe len 8,4010,90uien 622; Die ten 2,40; gele bew. kool 3,90 7,40; groene kool 7,5014.10; ro de kool 7,8011,70; boerenkool 2225; spruitkool 734: witlof 2643; breekpeen 4,70rll,40; an dijvie 67; Cox Orange 880; Gl. van Holland 525; Golden Del. 554; Goudreinette 732; Jona than 631; Laxton S. 7—59: Pr. van Engeland 836; Beurré A. L. 20; Beurré Lebrun 25; Confé rence 545; G. Wildeman 622; Pr. l'Outreuil 25; Soldat Labou- reur 527. WARMENHUIZEN, 31 Jan. 4000 kg uien 26.2026.70, grove 22.80—23. driel 32, 5000 kg gele kool 6.50—7.80, 52.000 kg rode kool 9.6010.80, 13.000 kg witte kool 8.20. BERGEN Het spreekt van zelf dat de buitengewone Alge mene Ledenvergadering in „De Rustende Jager" buitengewoon goed bezocht was. O.a. waren aanwezig de burgemeester van Bergen, Dr. W. Huijgens, de Di recteur van de Federatie van V.V.V.'s, de heer J. Dinkelen- berg, de voorzitter van de V.V.V. Schoorl, de heer van der Garden en de heer Arntz van Alcmaria V.V.V. De heer J. H. van Rogge veen, voorzitter van de Bergense V.V.V. was ziek; zijn taak werd vervuld door de heer J. J. Haak man. Veel begrin Aan dit historische feit, aldus de voorzitter, zijn langdurige be sprekingen voorafgegaan, die tot een compromis hebben geleid, onder voorzitterschap van de burgemeester, wie het, zoals hij zelf zeide, tot grote voldoening strekte, dat de verzoening een feit was geworden, vooral door het grote begrip, dat de beide commissies voor elkanders stand punt hebben gehad. Men heeft beseft, dat het be stuur de bakens moest verzetten, dat de uitgetredenen niet al te hoge eisen moesten stellen, dat de Horeca-bedrijven meer in de leiding dienden te worden be trokken. Bergen, aldus de bur gemeester, kan nu weer op volle kracht zijn concurrentiestrijd met andere plaatsen in Nederland gaan voeren en zijn samenwer king met omliggende gemeenten ten volle ontplooien. Hij lichtte in het kort toe, hoe de verschillende organen zullen gaan werken en deed een beroep op de goodwill, zonder welke geen vereniging hecht en sterk kan bestaan. Er was zo goed als geen oppo sitie uit de vergadering tegen het nieuwe reglement. Alleen de heer Verver wilde het niet als een verbetering aanvaarden, omdat hij, als het te voeren overleg te stroef en te langzaam zou blijken te gaan, wijzigingen ter verbete ring in het reglement zouden worden aangebracht. De heer Verver maakte tevens nog een aanmerking op het feit, dat meteen al verzuimd was, de caféhouders zitting te doen ne men in de commissie voor de Ho recabedrijven, hetgeen over een jaar weer zal worden goed gemaakt. Voorz. en Secr. treden af Doelende op de bestuurscrisis, welke drie jaar geleden heeft plaats gehad, vroeg de heer Bij- leveld, of er verband bestond tussen de invoering van het nieu we reglement en het aftreden van voorzitter en secretaris. Zo als wij reeds bericht hebben, had den de heren Roggeveen en Mr. F. Zeiler de wens te kennen ge geven, het bestuurslidmaatschap neer te leggen. De voorzitter heeft per brief aan de vergadering laten weten, dat zijn motief tot aftreden is ge weest, dat loyale samenwerking met de V.V.H.B. zoals die was toegezegd, niet was bereikt. Hij had van V.V.H.B. zijde nog zeer onlangs, uitlatingen gehoord, waarvan aanvaarding de eer van net bestuur aantast. (In concreto werd hierover verder niets ge zegd en de rest van het bestuur verklaarde zich hierover onwe tend). Tenslotte mocht men uit zijn brief opmaken, dat hij in het nieuwe reglement niet veel ver trouwen stelde. De voorzitter verklaarde, dat in de voorbesprekingen het even tueel aftreden van deze functio narissen niet ter sprake was ge komen en dat zulks ook nooit door de terugkerenden als eis was gesteld. Mr. Zeiler verklaar de enkel en alleen als motief tot aftreden te hebben gehad dat hij zijn veelomvattend werk als ad vocaat niet langer meer kon com bineren met het even veelomvat tend werk van secretaris der ver eniging, zelfs niet, al kwam er een Directeur. Wel verklaarde hij zich bereid tot eind Februari, als de jaarvergadering wordt ge houden, de lopende zaken nog af te doen. Dat hij in deze vergade ring reeds de wens daartoe te kennen had gegeven, kwam, doordat de lucht gonsde van ge ruchten. Hii had niets te verber gen, zo besloot hij, daarom wilde hij nu reeds voorkomen, dat er de schijn gewekt werd, die in werkelijkheid niet bestaat. Hij betreurde het, zich genoodzaakt te zien, heen te gaan. Tenslotte werd de sanctie van de vergadering op het nieuwe statuut gevraagd, dat met bijna algemene stemmen werd aange nomen. De heer Verver stemde tegen. Uit dankbaarheid voor hetgeen de burgemeester als be middelaar heeft weten te berei ken, benoemde de vergadering hem, op voorstel van het bestuur, tot erevoorzitter, hetgeen de burgemeester met dankbaarheid aanvaardde. Namens de V.V.H.B. dankte de heer J. I. Hovenier de burge meester en de wethouders voor het werk, dat zij aan de samen stelling van het statuut hadden gegeven en verzekerde het be stuur. dat het ten volle kon rekenen op de steun van de Horecabedrii ven Culturele belangen Restte de vergadering nog en kele andere agendapunten. De K.C.B., Heemwacht. Paal 33. Vereniging Tuin- en Oost dorp en Federatie van Muziek- en Zangverenigingen werden aangewezen voor het lidmaat schap der vertrouwenscommissie voor culturele belangen. Besloten werd om met ingang van dit jaar de bijdrage te be palen op 2.per bed. waarvan de helft (bemiddeling) voor de algemene kas der V.V.V. en de andere helft (toeslagcontributie) te besteden voor propaganda in overleg met de vertrouwenscom missie voor de horecabedrijven. Dépendances en bivakkeerinrich- tingen betalen het halve bedrag. In de vacatures in het bestuur zullen op de algemene jaar vergadering worden voorzien. De heer Roggeveen is dertig jaar bestuurslid en zes jaar voorzit ter van de V.V.V. geweest. Dat zijn aftreden op deze wijze moest geschieden, werd alge meen betreurd. Men noemde hem een voorzitter van groot formaat, moeilijk vervangbaar en mevr. Verver wilde hem geëerd zien als een voorvechter voor Bergens natuurschoon. Directeur Tenslotte werd het bestuur gemachtigd, om, in overleg met de raad van bijstand, een direc teur aan te stellen, te bezoldigen uit de daartoe van gemeente wege verstrekte subsidie van 5000 gulden. Geen van de hui dige bestuursleden heeft zich voor deze functie beschikbaar gesteld. Als leden van de vertrouwens commissie voor de horecabedrij ven zijn reeds aangewezen de dames C. BeeldmanNap en J. Kreb en de heren J. A. Dal- loyaux, J. I. Hovenier, G. A. Klemkerk, J. M. de Lange, A. H. van Linge, M. A. Opmeer. Jn. Stroomer en C. Visser. Als leden van de vertrouwenscommissie voor de neringdoenden zijn door Bergens Winkeliersvereniging aangewezen de bestuursleden dier vereniging. De vertegen woordigers van de Hanze zijn de heren Thomas. Busker. Ur sem, Louter en Baltus. De ver eniging Paal 33 en de Federatie van Muziek- en Zangverenigin gen hebben reeds toegestemd in het lidmaatschap der vertrou wenscommissie voor de culturele belangen. In de vertrouwens commissie gemeubileerde huizen krijgt voor Bergen aan Zee de heer Koffman zitting. Voor het gemeentebestuur worden afge vaardigd de heren Borst, die voorlopig wegens ziin ziekte door de heer Den Das wordt vervangen en mr. Sluiis. met als plaatsvervangers de heren He melrijk en Swaag. In de rondvraag zegde de heer Van der Garde de hernieuwde V.V.V. alle steun en medewer king toe, en vroeg hii samen werking. zo bijvoorbeeld voor het doortrekken van het rijwiel pad van Bergen aan Zee naar Schoorl. Mevr. Verver vroeg 't bestuur nog eens aan te dringen op een overgang bii paal 31 en paal 35, 2 km ten noorden en 2 km ten zuiden van Bergen aan Zee. De heer Ten Herkei tenslotte stelde voor de, afgetreden voor zitter tot ere-lid te benoemen, waarover op de algemene jaar vergadering een besluit zal wor den genomen. Onderwijsbenoeming BREEZAND Dezer dagen kwam het „fiat" van de Bissch. Inspecteur van ihet L.O. in ons Dekenaat, de Z.E. heer Karskens, over de benoeming van de heer P. van Dam uit 't Zand, als leer kracht aan de R.K. Lagere school alhier. (Van onze speciale verslaggever HAMAR Eigenlijk valt er weinig Noors te beleven in het kleine provinciestadje Hamar, dat een goede hon derd kilometer ten Noorden van Oslo ligt. Er liggen rondom wat dennebossen verspreid, er lopen wat sloten kriskras door grote brokken besneeuwd land, en men moet er werkelijk op uit zijn om een heuvel te ontdek ken van enig formaat. En dan het stadje zelf. Hamar zou regelrecht ergens in Nederland kunnen worden neergezet en dan nog zou er bijna geen sterveling iets uitheems in vinden. Een echt genoeglijk oud ves tingstadje met ziin verweerde Wallen en het oude kleine kerkje in het centrum. Er is een groot plein geflankeerd door grappige geveltjes, en er tussen in een voor de proportie van het stadje gigantisch hotel. De huis jes zijn aardig, architectonisch ook stellig te waarderen, maar hoe bonkig en zonderling hotel Astoria in deze oude familie verzameling ook mag lijken, het is in elk geval een stralend com fort rijk iets wat men bii deze eenvoudige gebouwtjes en hun zeer sober levende bewoners er maar bij moet denken. Eigenlijk wilden wij met deze schildering alleen maar opmer ken, dat we ons er volkomen thuis voelen. Goed, de thermo meters vertellen constant, dat het er vriest, en behoorlijk. Want een zeven graden vorst vinden wij al gauw bijzonder. Maar de smaakvolle en rijk ge vulde etalages van de winkels en winkeltjes. het hypermoderne postkantoor met de zwaar ver gulde tralievensters, en de twee bioscopen, waarvan in de een ons aller vriend Orson Welles nog steeds als de „Third man" in de hamarren en hamaressen de stuipen op het lijf jaagt en in de ander wijlen Leslie Ho ward in „The Scarlet Pimper nel" nog elke avond een behoor lijke portie kronen in de kassa doet deponeren, en dan niet te vergeten de rust. de bezadigd heid en de vriendelijkheid van de burgerij, doen zo gewoon aan, dat we ons werkelijk ertoe moe ten dwingen te geloven dat er tussen Hamar en onze woonplaats zo'n goede twee duizend kilo meter liggen. En die zeven gra den vorst, die des naehts zo wat het dubbele worden, ach. daarvan bemerkt men vrijwel niets. De temperatuur is er droog en een vleugje wind is al een hele bijzonderheid. Misschien is er een ding, dat toch anders is dan bij ons. Wij klagen over de duurte, de Noren doen dat niet, maar gezien de prijzen voor de artikelen in de winkels, hebben wij er veel meer recht toe. We missen eerlijk gezegd de sinaasappelen-venters en de ro kerige patattes-frites tentjes en het glas degelijk bier, dat in Noorwegen dan niet „zo best" schijnt te zijn, want het wordt er niet geschonken. Enfin, dat zijn van die kleinigheden, waar aan men maar moet wennen. Bovendien heeft dat niets, maar dan ook niets met onze reis naar Hamar uit te staan, hardrijders roken en drinken niet. en zeker niet de candidaten voor de door Hjalmar Andersen cadeau gege ven titel, die en masse naar dit Noorse schaatsparadiis ziin ge trokken. en die hardrijders, nu u begrijpt het wel.... De Nederlanders ziin in trek. Als wii langs de etalages lopen en daar de grote foto's zien van Broekman, v. d. Voort en Anton Huiskes (altijd met die prettige lach) dan strekken we onwille keurig onze ruggen, want dat zijn toch maar onze jongens, voor wie de Noren en de hele internationale schaatswereld als de dood ziin. Het is toch wel veelbetekenend als de hotelpor tier vraagt „wat gaat Broekman doen als hii de titels heeft?" Let u goed op: hij zegt titels Zo overtuigd is de man, dat Kees Broekman een Europees kampioen en wereldkampioen gaat worden. Er zijn al twee Noorse en een Zweedse journa list bij ons geweest voor een biografietje van Broekman en vanAnton Huiskes. Want de jonge rijder uit het Twentse Wierden, die in de hardriiwereld de laatste jaren toch al een behoorlijke naam had veroverd, heeft dit seizoen door zijn werkelijk prachtige tijden, de aandacht nog eens extra op zich gevestigd. En al gelooft men nog niet direct in een nederlaag van Kees Broekman op de 10.000 meter tegen deze Twentse ko meet. toch wordt er algemeen op een hevig duel met de chrono meter gerekend, tussen beide Nederlandse schaatscracks. Hamar betekent veel meer voor Nederland dan voor een ander land. Lang geleden al zal men dat warempel nog niet zijn vergeten kegelde er de legendarische Jaap Eden wereld records in brokken, werd hij er zelfs wereldkampioen. Een paar kilometers buiten het stadje leeft de man. een fikse zeventiger nu. die destijds met Jaap Eden een verbitterde slag om de titel heeft geleverd. Die man heet Peter Sinnerud. eigenaar van de farm Fietre. welke zo langzamerhand de faam heeft gekregen van de fabriek der wereldkampioenen". De grote boerderij is een his torisch geval, zij moet minstens al vijf eeuwen oud zijn, en zonder trots vertelde Sinnerud's zoon. Arne, dat de Noorse konin gen er vroeger op weg naar Trondjehm plachten te over nachten. In Fjetre (dat „verrassend" betekent) zijn de Nederlanders zeer geziene gasten. Kees Broek man is er als een kind in huis. en we kunnen ons best begrij pen. dat hii het er altijd zo naar En dit is dan „Fjetre" de gro te boerderij van de Sinneruds, waar rijders zijn gevormd tot we reldkampioenen zijn zin heeft gehad. De Sinne ruds ziin nu eenmaal verzot op schaatsen, en een rijder, die in derdaad iets in zijn mars heeft, is altijd een welkome gast on de boerderij. Sinnerud heeft een heel archief. Hij laat ons foto's zien van Staksrud. van Engne- sanigen. van Odd Lundberg en Reidar Liaklev. Allemaal groot heden uit het verleden, die bij hem ziin komen werken en trai nen en die er ook in ziin ge slaagd hun droom te verwezen lijken. Zal bii deze verzameling wereldkampioenen nu ook zo dadelijk voor Kees Broekman 'n plaatsje worden ingeruimd? Sinnerud kijkt alleen maar met iets flitsends in zijn ogen en er is even iets van een lach. Dan neemt hij ons mee naar buiten en wijst naar het privé ijs baantje, waar enkele rijders in een rustig tempo bezig ziin hun rondjes te riiden. Kees Broek man was nog altijd op Fjetre. de anderen ziin thans in hotel Bondeheimen ondergebracht. Hou ze niet te lang on Klaas Schenk, leider van de Nederlandse hardrij-familie, heeft ons gezegd, dat we best met de jongens mogen praten: „het zal alleen weinig zin hebben, want ze zullen niets te zeggen hebben en ze zijn nu volop in concen tratie. Daarom zou ik wel willen verzoeken, hou ze niet te lang op". We begrijpen dat natuurlijk. Een athleet in vorm pal voor een grote race. waar de hemel weet hoeveel voor hem van afhangt, is als een brok buskruit. Kom er asjeblieft niet te dicht bii. En zo waren dus de volgende ontmoetingen: Broekman: „Fijn. dat jullie er weer ziin. met mij gaat het reus achtig. Zeg alleen de mensen, dat ze er niet te veel op moeten rekenen, tot ziens". Van der Voort: „Misschien had ie meer van me verwacht. Ik was er niet zo goed in. Maar ik wil toch iets bereiken. Het gaat nu alweer stukken beter. Hoe was het bij jullie? Koud?" Huiskes: „Ik heb me nog nooit zo lekker gevoeld. Fijne ploeg hebben we. Ik hoop dat Kees het eindelijk zal halen". Maarssen: „Beste mensen, hier. lekker ijs. En het rijden gaat steeds beter". Klaas Schenk: „Ik geloof, dat ik een beetje last van de zenu wen ga krijgen. Het zal een pak •van miin hart ziin als we de Zondag erop hebben zitten...." We geloven dat er zo meer ziin. die denken en praten als de Nederlandse ploegleider. Ze nuwen bij de Noren, die al hun hoop hebben gesteld op Finn Hodt en Ivar Marthiessen. ze nuwen bij de Zweden, hii de Hongaren, bij de paar Belgen, bu het gehele bonte gezelschap, dat momenteel is neergestreken in het rustige stadje. Want wat zullen de Zaterdag en Zondag brengen? Niemand weet het, al voelt Kees Broek man zich nog zo sterk en en thousiast, niet in het minst door het telegram, dat hij zo pas heeft gekregen van Hjallis, zijn grote rivaal van jaren en ook van zijn grote vriend: „veel ge luk, Kees. Jij bent nu de man voor de titels". ALKMAAR. In restaurant „Kinheim" in Alkmaar hield de K.N.T.A.K. haar jaarvergadering die door de verenigingen uit Alkmaar, Bergen, Ursem, De Rijp, Schoorl, Den Helder, Broek op Langendijk, Heerhugowaard, De Goorn en Heiloo werden bij gewoond. De voorzitter, de heer P. J. de Bruvn. verwelkomde de ere voorzitter de heer Jac. Bruyn en de geestelijk adviseur, rector v. d. Zalm. alsmede de pas toe getreden vereniging Schoorl. De voorzitter was verheugd over de goede sfeer in het bestuur en de prettige samenwerking met de verenigingen. Hii sprak de hoop uit. dat het verband steeds hech ter mocht worden. De secretaris kon in ziin jaar verslag een optimistischer geluid laten horen dan vorig jaar. Door de T.C. werd ondanks onver diende critiek zeer veel werk verricht. Ondanks de vacatures in het afgelopen jaar, heeft het bestuur succesvol kunnen wer ken. De kring organiseerde vier belangrijke wedstrijden: de dames-selectiedag in Den Helder, de juniorendag in Hoorn, de kringsportdag in Alkmaar en de juniorendag voor jongens en meisjes te Alkmaar, waaraan met elf verenigingen (449 leden) werd deelgenomen. De kringsportdag in Alkmaar viel letterlijk in het water, doch de verenigingen hebben zeer veel medewerking gegeven, waarvoor de voorzitter van T.A.V.E.N.O. dank bracht. Het programma voor 1953 vangt aan op 22 Februari in Schoorl, waar een vijfkamp voor de dames wordt gehouden. Op 19 April herenselectie zeskamp in Bergen, in Broek op Langen dijk op 2 Mei rhythmische wed strijden voor dames, op 17 Mei in Alkmaar diocesane heren selectie en in Juni de kring sportdag in De Rijp, waarvan de oefenstof vrij is. Voorts nog wedstrijden in Juli en October resp. in Ursem en Alkmaar. De kas werd afgesloten met een voordelig saldo van f 42.89. De kas-controlecommissie, bestaande uit de heer Schaap en Brink, werden herbenoemd. De voorzitter drong er op aan om tijdig de contributie te vol doen; hierdoor worden interne moeilijkheden in de verenigin gen en kringen voorkomen. Rector v. d. Zalm hield een korte inleiding, waarin hii te kennen gaf dat er „vaart in de kring zit". Hij drong er bij de verenigingen op aan steeds prin cipieel R.K. te zijn en alle voor schriften op te volgen. Hii deel de voorts mede de volgende op dracht te hebben gekregn: De N.K.S. zal in groter ver band moeten gaan werken. Het diocees zal daarom worden ver deeld in drie districten, n.l. Hoorn, Alkmaar en Beverwijk. In dit instituut worden alle vor men van sport ondergebracht en heeft tot taak grootse demon straties te houden, leiders te kweken en vooral de geestelijke vorming ter hand te nemen. Uit de mededelingen bleek, dat was opgericht de Westfriese Turnkring, ondanks vele bezwa ren van de zijde van de K.N.T. A.K. Doorslaggevend voor de verleende toestemming was het feit. dat de verenigingen in dit gewest nu beter in kringverband kunnen werken. De enige moei lijkheid vormt thans nog de af- bakeningsgrens, die via Hoorn. De Weere. Wognum, Medemblik en IJselmeer loopt. In grens gevallen is toestemming vereist van de K.N.T.A.K. Voor een vlot verloop van de wedstrijden is thans een vaste telcommissie gevormd. Tot voor zitter is benoemd de heer Lucker. Voorts is de heer Agter- bos, Fabrieksstraat 41 te War- menhuizen. aangesteld als copie- secretaris voor verslagen in „Sportparade". Hiermede wordt een groot hiaat aangevuld. De voorzitter verzocht vooral deel te nemen aan de bondswed strijden die in 1953 zullen wor den gehouden. Streng zal de hand worden gehouden aan de kledingvoor.» iriften in „Vade mecum" vermeld. Voorts zal dit jaar wederom een contactdag worden gehou den. Bij het opgeven van het aantal leden aan de kring, moe ten ook de namen van de leden worden opgegeven. Na aanvulling van de vaca tures. bestaat het bestuur uit de volgende leden: P. J. de Bruyn, B. Bruin. L. Kamp. J. Lucker, Ruiter, Agterbos. J. Kuilboer, mej. Pronk (Warmenhuizen) en mevr. LangeVan Klaveren (Heerhugowaard) De vacatures waren ontstaan door het bedanken van de heren Jac. Bruyn, Blok en mevr. Ligt- hart.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9