Sneeuwjacht geselt de dijli De zee wordt langzaam verdreven Pauselijke afgezant prijst eensgezindheid NEDERLAND BIDT, BOET EN GEEFT Koningshuis ën volk Nationale gedenkdag Dagblad voor Allernaar en omgeving De Koningin spreekt Brits voorstel aan de V.S. Frankrijk amendeert E.D.G.-verdrag Maximumprij zen kolen en schroot Eén in deernis en herdenken Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 9 Februari 1953 - 48e Jaargang - No. 12699 „Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overval len door storm en vloed: tegen over de moed, door zovelen be toond in de nood, en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naasten liefde ons door Christus ge geven, die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze supe rieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kri tieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. Maar, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opge roepen. De doorbraak van de dij ken riep, daartegen in, een spring vloed op van medeleven met el kander. De eendracht uit de oor logstijd, was plotseling weer pa raat. Dit hief ons volk ineens op boven alle afscheidingen en ieder compromis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadig heid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederop bouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met ons saamhorig heid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het begin punt gelegd voor een verbroede ring der mensheid, wat tot vèr over de grenzen van het vader land zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen die zelf ge troffen en zelfs zeer zwaar ge troffen werden door deze zelfde ramp, dit, was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oor logen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke ver dorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, die weet wan neer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept, en die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen verdragen, elk afzon derlijk en allen tezamen. God doet thans 'een -beroep op onze geestelijke veerkracht en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij." Aldus sprak Hare Majesteit Koningin Juliana gistermiddag, voor de Nederlandse radiozenders, haar volk toe. (Van onze speciale verslaggevers RAMPGEBIED, 8 Februari De gaten in de dijken wor den gedicht. Dat klinkt zo doodgewoon. Maar wie zoals gisteren even ten Noorden van St. Annaland op het zo ontzettend geteisterde Tholen in de striemende stuifsneeuw temidden van alle mogelijke lieden heeft geploeterd, die nog nooit eerder een schop in handen haddenchauffeurs, ambtenaren van het hoogheemraad schap, studenten en scholieren, en wie dan na uren en uren zwoegen en sjouwen in de bruin-grijze brij kan zeg gen: „De dijk is dicht", die zou het gevoel kunnen krij gen, dat hij zojuist een wereldwonder tot stand heeft gebracht. Maar de mannen, die hier door nat van de ene dag in de andere jakkeren, hebben dat gevoel niet. Het is de vraag of zij nog wel enig gevoel hebben overgehou den in hun verkleumde lichamen. De dijk is dicht, ja. Maar alléén hier. Verderop, zo kort bij, dat de afstand met het blote oog te overbruggen is, liggen nog meer gapingen. En als deze hele dijk werkelijk dicht is, zijn er nog andere dijken, steeds meer west waarts. De zee moet worden te ruggedrongen. Terug, voor zij de kans krijgt tot een nieuwe aan val. En de mannen weten, dat de datum is vastgesteld: 16 Fe bruari, de dag van de nieuwe springvloed. Het Rode Kruis Wij passeren over de gammele dijk kleine groepjes Rode Kruis mensen, die op een onbegaanbaar pad sjouwen met gamellen soep en koffie. Die brood aansjouwen en warme, voedzame maaltijden voor de dijkwerkers. Particulie ren bieden graag de helpende hand. Zij zorgen, dat het de her- stelploegen aan niets ontbreekt. Behalve aan slaap, aan droge kleren, aan ook maar een greintje comfort. Een snel overzicht leert, dat langzaam vorderingen gemaakt worden. St. Annaland: vier gaten in de binnendijk gedicht. Willem stad: thans droog, hoewel rond de stadswallen het water tot de hori zon reikt. Zeven polders rond Krabbendijke liggen veilig, om dat de dijk van de Emanuelpol- der is gedicht. Vraag niet hoe. Of liever: vraag het de mannen van het 332ste bataljon en van de H-compagnie van Johan Wil lem Friso, het regiment der Noor derlingen. Maar vraag het ze eerst over een week of wat. Poortvliet op Tholen zag Zater dag voor het eerst geen vloed water meer binnenstromen: alle gaten in de buitendijk zijn afge sloten. Toch staat de helft van Poortvliet nog onder water. Op het vasteland van Brabant wordt de toestand geleidelijk gunstiger. Kruisland, dat eerst twee dagen na de stormvloed onder water ging, is thans weer zover droeg, dat de geëvacueerden er kunnen terugkeren. En in Rotterdam is de laatste plek, die nog onderge lopen stond, thans droog: de tun nel bij het Sandelingplein. De Ahoyhal ligt nu weer verlaten; de evacués zijn verder het land in gebracht. Van alle papieren, die we thans bezitten, is de kaart van de Re geringsvoorlichtingsdienst het be langrijkst. Zonder deze kaart, is het niet mogelijk het rampgebied te betreden. En de controle is zeer scherp. Daarbij komt nog, dat praetisch alle gemeenten een „permit", een eigen toegangsbe wijs afgeven. En Zierikzee heeft een avondklok ingesteld, waarbij is bepaald, dat na de eerste som matie, waarop niet wordt gerea geerd, onmiddellijk zal worden geschoten. Geen tijd om ziek te zijn Rilland Bath, op de landtong van Zuid-Beveland naar Brabant, heeft geen burgemeester meer. Zijn naam komt voor op de eer ste lijst der slachtoffers. Gemeen te-secretaris Kouman staat nu in het hokje, dat als gemeentehuis dienst doet. De ramen trillen van zijn rauwe hoest. „U hebt een flinke griep", heeft de dokter al een keer of wat bezorgd gezegd. Maar secretaris Kouman heeft geen tijd om ziek te zijn; de men sen hebben hem nodig. En zo is het hier overal. Burgemeesters en ambtenaren zijn en blijven op hun post. Voor hen is er geen aflossing. m Nieuwe ploegen hebben thans in bijna het hele gebied de taak van de eerste vrijwilligers, bur gers, studenten en militairen, overgenomen. Het is hier een mengelmoes van talen. Franse genie-soldaten, Amerikaanse ne gers en Nederlandse dienstplich tigen werkelijk broederlijk en eendrachtig naast elkaar. Vervolg op pag- 3 DEN HAAG. De pauselijke afgezant, mgr. Righi Lambertini, door de Heilige Vader als Diens persoonlijke vertegenwoordiger belast de omvang van de ramp in Nederland in ogenschouw te nemen, heeft zich Zondag met de volgende radioboodschap ge richt tot het Nederlandse volk: „Ik ben hierheen gekomen, be last door de Heilige Vader met de opdracht Hem zo snel moge lijk de directe inlichtingen te verschaffen, die ik kan verkrij gen over de wrede ramp. die dit edele volk zwaarder wellicht dan ooit in de geschiedenis heeft getroffen. De Verheven Opper herder heeft mij tevens opgedra gen de katholieke gelovigen aan te sporen in hun edelmoedigheid voor de hulpverlening, hun Zijn Vaderlijke Zegen over te bren gen en weer een nieuwe pause lijke bijdrage te voegen bij de gaven die zowel uit nabije als uit vergelegen landen hier aan komen. Ik heb mij van mijn zending gekweten door mij naar de over stroomde gebieden te begeven, waar de eindeloze rijen van ver laten huizen, uitstekende boven het water, ingestort of soms to taal meegesleurd, mij een beeld hebben gegeven van het geweld van deze watersnoodramp. Te gelijkertijd heb ik een idee ge kregen van de uitgestrektheid van deze natuurramp door een vlucht boven het gebied, dat ik in blijde dagen groen en vrucht baar heb gekend. Ik zal de Heilige Vader moe ten doen weten, dat mijn missie tot aansporing tot edelmoedig heid wel heel snel veranderd is in de taak u hartgrondig geluk te wensen met de vurigheid van naastenliefde, die allen heeft be zield. Ik sta waarlijk vol be wondering voor de broederlijke eensgezindheid van geheel dit arbeidzame Nederlandse volk, geplaatst tegenover deze ramp. Geen enkele deur is gesloten gebleven voor hen. die huis en haard verloren of verlaten had den. Ik wil tenslotte mijn erkente lijkheid betuigen voor de eer biedige en oprechte dankbaar heid waarmede ogenblikkelijk de Nederlandse ambassade te Parijs, de burgeliike en militaire auto riteiten van Holland alsmede de bisschoppen der getroffen dio cesen mij hebben ontvangen en mijn zending hebben vergemak kelijkt." De pauselijke afgezant bracht op Zaterdagmiddag een bezoek aan de aartsbisschop-coadjutor, mgr. dr. B. J. Alfrink: boven dien bezocht hij tijdens het LUXEMBURG. De Hoge Autoriteit van de K.S.G. (Euro pese Kolen- en Staalgemeen schap) heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag besloten met ingang van 1 Maart maximum prijzen voor kolen en met ingang van 15 Maart maximumprijzen voor schroot in te voeren. Koning Boudewijn in Brussel terug BRUSSEL. Koning Boude wijn van België is Zondag te Brussel teruggekeerd van een kort verblijf aan de Franse Rivièra. weekeinde de bisschoppen van Haarlem en Roermond. Maandagochtend brengt mgr. Lambertini een bezoek aan de vice-minister-president en minis ter van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. Beel. Hedenmiddag vertrekt mgr. Lambertini via de bisdommen Breda en Den Bosch naar Parijs en vandaar naar Rome om Z.H. de Paus mondeling en schrifte lijk verslag uit te brengen van zijn missie. Zondagmiddag is mgr. Baldelli. directeur van het pauselijk hulp werk en van de Internationale Charitas op Schiphol aangeko men. Mgr. Baldelli. die de pause- lilke hulpverlening aan Neder land leidt, heeft ziin intrek ge nomen op de pauselijke inter- nuntiatuur te Den Haag. Dollars achter nieuw financieringssysteem LONDEN. Men verwacht dat Engeland bij de informele economische besprekingen, die begin Maart te Washington zul len aanvangen, de Verenigde Staten zal verzoeken zich met dollars achter een geweldig nieuw internationaal financie ringssysteem te plaatsen. Dit is een van de plannen van Engeland en ziin wereldomvat tend gemenebest om de dollar- schaarste te overwinnen. de wereldhandel uit te breiden en het pond sterling te verstevigen. De Franse minister van Buiten landse Zaken. Bidault. heeft gis teren een reeks protocollen of amendementen op het verdrag inzake het Europese leger aan het Franse kabinet voorgelegd, welke protocollen de bedoeling hebben het verdrag voor het parlement aantrekkelijker te ma ken. De ministerraad heeft ze goedgekeurd. Eén der amendementen be helst het volgende: De Franse divisies, die buiten het continentale Frankrijk er gens nodig mochten ziin' in de Franse unie. zullen tijdelijk uit het Europese leger teruggetrok ken kunnen worden zonder dat op toestemming van de andere vijf landen hoeft te worden ge wacht. De Franse premier, Mayer, en Bidault zullen Engeland verzoe ken tot vijftig jaar zijn garantie te verlengen, volgens welke het gewapende hulp zal verlenen aan ieder land van de Europese Verdedigings Gemeenschap, dat in Europa aangevallen zou wor den. De vacature-de Waal in de Tweede Kamer Overeenkomstig art. 31 van het Kiesreglement heeft mr. Rool- vink t'e Almelo overleg gepleegd met het Partijbestuur van de K.V.P. inzake de bezetting van de opengevallen plaats in de Twee de Kamer (vacature de Waal). Mr. Roolvink is wettelijk aan de beurt, maar mej. mr. C. de Vink is partij-reglementair de „aan gewezen" opvolgster. Het P.B. heeft besloten, dat deze opvolging gehandhaafd dient te worden. Desgewenst heeft mr. Roolvink beroep op de Partijraad. ZONDAG 8 FEBRUARI 1953. Een week na het begin van de ramp der oer-Nederlandse water woede zijn ook andere oer-Neder- landse krachten ontplooid. Er is gebeden en geofferd, de slacht offers van de ramp zijn herdacht in persoonlijke en gemeenschap pelijke gebeden en in indringen de woorden van de kansels der Kerken en voor de radio, uit zonderlijk hoge bedragen zijn op nieuw ingezameld op de collecte schalen, gaande van bank tot bank in de honderden kerken, die nog levend zijn in dit gezegende land Het was de Nationale Gedenk dag om de rouw over de geteis terde landen. Hoevelen zijn er ter kerke geweest? Veel meer dan andere Zondagen? Maar zovelen het zijn er enige m i 11 i o e- n e n gelukkig nog in ons land hebben de gewoonte élke Zondag naar de kerk te gaan, katholiek en niet-katholiek, maar de in druk, de blijde indruk bestaat toch wel, dat in de kringen dier kerken, waar de Zondagsverplioh- ting niet bestaat, de toeloop gro ter was dan anders. Christelijk Nederland had er behoefte aan, te bidden en te boeten, en de beteken-is en de zin van het schrikkelijk gebeuren te over denken, ook tot eigen geestelijk voordeel. Drommen gelovigen gingen ter H. Tafel tot intentie van de gestorvenen en om zegen te vragen voor de achtergebleve nen, voor alien, die hun leven behielden, maar overigens be roofd werden van alles, wat zij aan have en goed bezaten. Voor hen waren de rijke collecten, bij ons onder de H.H. Missen gehou den. Het waren collecten met twee bijzondere aspecten: ze waren schier overal zg. „geruisloos", d.w.z. er werd meestal enkel pa pieren geld geofferd en dan was Hoogtepunt van dit nationale programma was voor geheel luis terend Nederland de toespraak van Koningin Juliana, die in de afgelopen dagen zulk een voor naam voorbeeld van daadwerke lijk medeleven gaf. Minister v. d. Kieft bleef in de „financiële sector" door een tref fend woord van aansporing om te blijven geven. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, die in de afgelopen week geregeld „de stand" van de het. de énige collecte in de Missen, wat ook maar zelden voorkomt. In de meeste kerken waren ook in de middag of (en) in de avond oefeningen van gebed en over weging; in de middagure was in talrijke katholieke kerken het Allerheiligste ter aanbidding uit gesteld en er waren gemeen schappelijke gebedsuren. In an dere parochies had het Zondag avond-lof een bijzonder op deze dag afgestemd karakter. De radio zond een bijzonder programma uit, gewijd aan her denking en gebed, aan bezinning en offerbereidheid. inzameling voor het Rampenfonds mededeelde (en toelichtte), nam gisteren van deze functie afscheid met een sterk-ontroerend woord, waarin hij op zeer indrukwek kende wijze een bepaald aspect van deze Gebedsdag belichtte: hij vertolkte de gevoelens ook van dankbaarheid van de getroffe nen-zelf, die zich deze dag bij zonder gesterkt en gesticht moe ten hebben gevoeld om de kost bare bewijzen van medeleven, en boordevol dank zijn voor wat reeds is en nog wórdt gedaan Sterk sprak ons ook aan het woord van bemoediging van de Pauselijke afgezant, Mgr. Lamber tini. 's-GRAVENHAGE. H.M. de Koningin heeft de koninklijke stallen en het huis Langé Voor hout 16 ter beschikking gesteld voor het Rode Kruis ten behoeve van de hulpverlening aan de rampgebieden. Voorts heeft zij zwaar rollend materieel en stal len op de landgoederen aange boden voor de evacuatie van het vee. In het Paleis Noordeinde is ruimte gemaakt voor de opslag van goederen. Eventueel zal het Paleis 't Loo voor geëvacueerden worden vrijgemaakt. Hare Majesteit zal in deze week een bezoek brengen aan Texel en aan verschillende delen van het getroffen Zeeland en Zuid-Hol land. Z.K.H. Prins Bernhard land de Zaterdagmiddag onverwacht met zijn sportvliegtuigje op een stuk weiland bij Willemstad en zette zijn tocht naar het stadje per 'helicoptère voort. Hier werd hij rondgeleid en sprak hij de bevolking voor het raadhuis toe. 's Avonds sprak de Prins voor de beide Hilversumse zenders op nieuw tot de bevolking van de rampgebieden. De prinsessen Beatrix en Irene, die Zaterdag een onverwacht be zoek aan de evacué's in Doorn hadden gebracht, hebben Zondag middag een vlucht gemaakt bo ven het getroffen gebied. Korjin- gin en Prins zijn van oordeel, dat hun dochters zich een volledig beeld moeten vormen van de ont stellende omvang van de ramp. 's Ochtends woonde de Konink lijke Familie de herdenkingsdienst bij in de Hervormde Kerk te Baarn. H.K.H. Prinses Wilhel-mina was aanwezig in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar een bijzon dere oecumenische dienst werd gehouden. In de kerk liggen de ingezamelde goederen voor de hulpverlening hoog opgestapeld. In het KRO-programma her dacht majoor-aalmoezenier van Croonenburgh het prachtige werk van de soldaten en hij bracht warme gevoelens van hulde en herdenking onder woorden aan die militairen, die bij het red dingswerk hun leven hebben ge laten. De „omlijsting" van deze dag dooi de omroepverenigingen in zang, muziek en declamatie was zeer stijlvol. Overeenkomstig het verzoek van de Regering en in de geest van de Bisschoppelijke oproep, was deze Nationale Herdenkings dag in geheel Nederland ook in het normale maatschappelijk le ven zeer sober gehouden. Ér was geen sport, bioscopen en schouw burgen' waren gesloten, veel café's en restaurants gaven tenminste geen muziek, al vond het origi nele voorbeeld van de 52 café houders in de Amsterdamse Jor- daan, die geheel sloten, niet veel navolging. Over geheel Nederland hing de vaderlandse driekleur halfstok. Het land was in rouw, maar niet alleen uiterlijk. Nederland bad, offerde en gaf. Nederland deed zich zéér nadrukkelijk en ver heugend-algemeen kennen als nóg een overwegend christelijk land Nationale Rouwdag. Van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam hangt de vlag halfstok een symbolisch beeld van het medeleven van de Koninklijke Familie met de door de watersnoodramp getroffen landgenoten. Abonnementspriys f 6.30 per kwartaal, f 3.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per m.m., mi run-mm f 2.50; in alie edities 26 ct. per man., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4363 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1