HE Mam Dekenaat Alkmaar kwam boven de60.000.-- Van Juliana tot Juliana Hoe het ministerie over de ISijverheidsonderwijswet denkt Vi Stapels liggen er in Bergen Bestaat er katholiek timmeren? YOt Ev ha VOOR HET RAMPENFONDS Belangwekkende lenloonstelling op Canadaplein Jean Maublan over Franse muziek Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS R.K- Ambachtsschool in de doofpot? Pagina 2 MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 ALKMAAR. Met bijzondere en treffende milddadigheid heb ben de katholieken in het deke naat Alkmaar aan de oproep van de bisschoppen, om het Nationaal Rampenfonds de nood van duizenden getroffen landge noten te helpen lenigen, gehoor gegeven! Van alle parochies kwamen schitterende cijfers bin nen. Deze milddadigheid is temeer treffend als men rekening houdt met hetgeen in stad Alkmaar en de dorpen reeds aan geld en kle ding was bijeengebracht, waar aan de katholieken zeer zeker hun aandeel hebben geleverd! De parochianen van de deke nale kerk hebben een bedrag van 5400.bijeengebracht. In de Dominicusparochie werd het formidabele bedrag van 9414. verzameld. De Sint Josephparo- chie bracht J 4550.bijeen. In de buiten-parochies noteer de men de volgende cijfers: NAAR DE F 100.000.— ALKMAAR. Zaterdag kwam er bij het plaatselijk Rampenfonds Comité nog binnen een bedrag van f5.213,41, waardoor het to taalbedrag steeg tot f85.612,18. In het bedrag van f 5.213,wa ren inbegrepen het liquidatiesaldo van het Alkmaarse Bevrijdings comité van f289,50; een bijdrage van de Chemische Fabriek De Burg van f 375,—; bijdrage per soneel fa. Anema, verdubbeld door de directie f 268,personeel en directie Hotel Victory f 148, personeel fa. H. S. Cloeck f 123,90; personeel fa. Albert Heyn, Fnid- sen f 25.50; personeel en directie Victoria Theater f 140.cabaret gezelschap fam. Kok f 112,50. Twee kleine jongetjes, resp. 4 en 7 jaar kwamen Zaterdag met hun spaarpot opdagen; ze wisten zelf niet wat er inzat. Er bleek ruim f 10.in te zitten en dat bedrag stonden zij af aan het Rampenfonds. Vanavond van 7 tot 10 uur houdt het comité nog zitting in het Wapen van Heemskerk voor het in ontvangst nemen van bij dragen. WINKELS NOG NIET OPEN OP ZONDAG ALKMAAR. De Politie wordt de laatste dagen herhaal delijk opgebeld door winkeliers, die in de veronderstelling verke ren dat de wijziging in de Poli tieverordening, welke Donderdag j.l. in de Raad werd aangenomen en o.m. de openstelling van win kels op Zondag behelst, onmiddel lijk van kracht is geworden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat deze veronderstelling niet juist is. Deze verordening wordt pas van kracht, wanneer het Raads besluit door de Kroon is goed gekeurd. Ingekomen personen ALKMAAR H. Brouwer en gez.. v. Burenstr. 42a: E. Chapelier. en gez.. van Westzaan n. 2e Tuin dwarsstraat 29; M. H. Rombout, v. Haarlem n. Hofstraat 6: M. C. Woestenburg. v. de Rijp n. Breed- straat 39; A. P. van den Heuvel, v Berghem n. Schermerweg 92; J. C. Huiberts. v. Graft n. Toren- Heiloo /3354.65; Heiloo (kapel) 605.15: Bergen ƒ2803.84; Eg- mond aan den Hoef 3690. Egmond Binnen 2236.Eg- mond aan Zee 561,82; Aker sloot 1152.87: Limmen 3000. Langediik ƒ3172.78; Warmenhui- zen ƒ2300.—; Schoorl 1700.—; Tuitjenhorn 1570.Herhugo- waard: St. Dionysius 2932.69 en H. Hart ƒ3547.51: Oterleek (H. Familie) 1448.22; Castri- eum ƒ5050.40. Bakkum ƒ2100. en Oudorp 1520De Scher mer. parochie St Michaël 742.16. Jong-Kajotiersnieuw s ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende. Ouders, licht uw jongeren van 14 tot 17 jaar in over -het bestaan van een Jong K.A.J.. Jongens, ieder is van harte wel kom. Dinsdag 10 Febr. is de tent om 7.30 uur voor jullie open. Breng al je vrienden en kennis sen mee. H.O.V.-CONCERT Turkse pianiste ALKMAAR. Aan het con cert, dat de H.O.V. op Donderdag 12 Febr. a.s. in 't Gulden Vlies te Alkmaar zal geven, zal als soliste medewerken de Turkse pianiste Hayat Atta. Zij zal een tweetal concerten ten gehore brengen, n.l. het Piano Corcertino van Jean Frangaix, alsmede het Pianoconcert in d-moll van Mo zart. Het concert staat o.l.v. Toon Verhey en wordt geopend met het Concert pour petit orchestre van Roussel, waarna het optreden van de soliste volgt. Na de pauze volgt een Mozartprogramma, be staande uit het reeds genoemde pianoconcert in d-moll en ver volgens de Symphonie No. 27 K.V. 199. Het jeugdconcert, dat des mid dags zou plaats vinden, kan door onvoorziene omstandigheden geen doorgang vinden. De scholieren, welke reeds in het bezit zijn van een abonnement op de jeugd-con- certen-serie, kunnen hierop toe gang verkrijgen tot het avond concert. GIFT VAN F 5000.— ALKMAAR. De Vereniging van Ziekenhuisverpleging Noord- Holland-Noord te Alkmaar heeft besloten f 5000.te storten voor het Nationaal Rampenfonds. De Ijsbaan Heiloo heeft f 200. bijeengebracht. 70 TON GOEDEREN Speelgoed in dank ontvangen ALKMAAR. De heer Slin ger, die Vrijdagavond met een vrachtauto met speelgoed uit Alk maar naar Ossendreeht vertrok, om daar de 600 kinderen der 2300 aldaar geëvacueerden uit Zeeland met het Alkmaarse speelgoed blij te maken, verzocht ons namens deze evacué's hun grote dank over te brengen aan de afd. Alkmaar van het Rode Kruis en de kinde ren in Alkmaar, die hun speelgoed afstonden. Wij vernamen voorts, dat in totaal 60 a 70 ton goederen uit Alkmaar naar de getroffen gebieden zijn verzonden. Een kleine voorraad is nog in reserve gehouden voor de evacué's uit Zee land, die in Alkmaar zijn aange komen en bij familie zijn onder gebracht. Blijken van medeleven ALKMAAR. De directie van de N.H. Levensverzekering Mij N.V. alhier heeft van een tweetal buitenlandse, met haar samen werkende verzekeringsmaatschap pijen, de Union Rück versiche- riings-Gesellschaft te Zurich en de Unione Italiana di Riassicura- tione te Rome, resp. een brief en een telegram ontvangen, waaruit ten duidelijkste blijkt hoezeer men daar, in Zwitserland en in Italië, meeleeft met ons door de ramp van 1 Februari zo zwaar getroffen volk. Benoeming lid gemeenteraad ALKMAAR. De voorzitter BERTUS GOES 70 JAAR ALKMAAR. Vandaag viert de heer G. J. W. Goes beter bekend als Bertus Goes zijn 70ste verjaardag. De heer Goes is in de kringen van de katho lieke middenstandsbeweging geen onbekende; in het afdelingsbe stuur van de N.R.K.M. heeft hij als de enig overgeblevene van de oude garde nog steeds zitting. Tal van jaren is hij al bestuurs lid en circa een kwart eeuw was hij de actieve secretaris, eerst van de Hanze, later van de N.R. K.M., afd. Alkmaar. Ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan der afdeling ontving hij het erekruis Pro Ecclesia, waarmee het ker kelijk gezag zijn grote verdiensten huldigde-voor het sociale leven in Alkmaar. De heer Goes vertegen woordigt de N.R.K.M. alhier in het Middenstandsborstellings- fonds en is ook lid van de Stich ting Fonds tot behoud van de Kaasmarkt. Ook vertegenwoor digt hij de afdeling al jaren op de verschillende middenstandscon gressen en jaarvergaderingen; hij is een voorbeeld voor de jongere middenstanders waar het geldt het bezoeken van de vergaderin gen. Ondanks zijn 70 jaren be schikt de heer Goes nog over een benijdenswaardige vitaliteit. Het zal -hem vandaag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Wij wensen hem nog vele jaren in goede gezondheid toe, temidden van allen, die hem dierbaar zijn. NIEUWE TELEFOON. AANSLUITINGEN Telefoonnet Alkmaar en omgeving Telefoonnummer 5792 Accoun tantskantoor P. Piersma, Corn. Evertsenpl. 39; 5395 Assur. kant. P. A. de Kruyff, Nic. Beets- kade 77; 5927 Bakker C. Went- holtlaan 10. Heiloo; 5998 Bemmel dr C. A. V. van, leeraar M .O., Marnixstr. 30; 5550 Blaauboer, IC, assuradeur. Stationsweg 94; 5440 Booy P. J. A., fa A. Booy, engros-slaohterij. Spoorstaaf 78; van het centraal stembureau 5664 Brongers J.. Huygenstr. 11; brengt ter algemene kennis, dat 5.290, Bronshoff-Kleibroek, firma, het besluit, waarbij de heer W. K. Bos, te Alkmaar is benoemd verklaard tot lid van de gemeen teraad van Alkmaar, in de plaats i Achterstraat 28; 5863 Bruin J. H. de, Marnixstraat 18; 5777 Bruijn- Blokker mevr. wed. G. de, Ken- nemerstraatweg 187, Heiloo; 5128 van de heer A. Eriks, voor een 7v,„K1?n»»ldiji? i2 ,ben." ieder ter inzaae is nedergeleed Gudorp, o410 Dogger J. H., krui- tel mzage ls neaelSeleSQ- denierswaren, Tuinstraat 46; 5893 r, j ni p i woonhuis opz. G.E.B., Bergerweg Bridgedrive 21 Februari j 59b. 5929 c. M. Vermeulen-Bel- ALKMAAR. De Bridgedrive derok, Kennemerstraatweg H 146, ten bate van het Rampenfonds Heiloo; 5921 D. J. van Sonderen, wordt niet 14 en 15, doch 21 en1 Westerweg 106; 5897 Jonge M. 22 Febr. a.s. in 't Gulden Vlies de, belastingcons., J. v. Scorel- en het Victory Hotel gehouden. kade 11; 5610 Klaver C., admini- ALKMAAR De tentoonstel ling „Van Juliana tot Juliana", die reeds een groot deel van ons land heeft bezocht, arriveerde Zaterdagmorgen in Alkmaar, waar 's morgens om 9 uur reeds de eerste officiële bezoekers in de wagens op het Canadaplein werden ontvangen. Het waren burgemeester Wij te- ma en 'n gezelschap van andere functionarissen, die als eersten de Amsterdam'n. Anna van tot tentoonstellingszalen ingerich te bussen betraden, niet alleen om kennis te nemen van al die merkwaardige en hoogst interes sante zaken, maar bovenal om Alkmaar het goede voorbeeld te geven. Dit bezoek aan Alkmaar draagt wel 'n heel apart karakter. Het is burg 1; J. Buisman, v. Langediik eers(;.e maal, dat de baten, die 4: C. Hol- ii1- i. j n. Prinses Julianalaan 14; C. Hol. lander. v. Heiloo n. Oudegracht 138; J. E. C. T. Houtepen. v. Tilburg n. Stationsstraat 84; J. A. Paling, v. Beets n. Reguliers laan 10: G. H. Rollfs of Roelofs. v. Purmerend n. Pr. Julianalaan 14: M. M. de Wilde. v. Bloemen- daal n. Ruysdaelkade 1; M.^ B. van Spanje, v. Koedijk n. Ver- oorspronkelijk ten goede zouden komen aan het Koningin Juliana Fonds, hun instemming zullen vinden bij 'n ander fonds, dat in deze dagen wel bijzonder actueel is: Het Nationaal Rampenfonds. Wanneer er iemand is, die door deze doelstelling nog niet ge dwongen woïdt tot een bezoek dronkenoord 85: L. A. Ravenstijn I aan deze tentoonstelling, dan v. Bussum n. Uitweg 5. I haasten wij ons onmiddellijk met I te zeggen, dat alles wat hier te Vertrokken personen I zien valt op zichzelf al meer dan ALKMAAR - G. J. Buers. v. I ±l Langestraat 56 n. Amsterdam; F. C. H. M. Dierkes. v. Station, straat 61 n. Wieringermeer; J de Jonge, v. Oudegracht 62 n. Am sterdam: I. Pietersma. v. Kin- heimstraat 7 n. Anna Paulowna; J. Vliegenthart en kinderen, v. Druivenlaan 35 n. Bergen; M. A. Westenberg, v. Veerstraat 1 n. Bennebroek: A. C. van Zantwpk en kind. v. Zuiderkruisstraat 8 n Utrecht: D. P. van der Roest en kinderen, v. Kennemerstraat weg 50 n. Heiloo; H. A. Keizen v. Bisschop Bottemannestraat 19 n. Rotterdam; J. Th. Stam. v. Oosterburgstraat 15 n. Rhodesia (Zd. Afrika); W. S. Bussen, v. Geestersingel 28 n. Apeldoorn; E S Themans. v. Wilhelmma- plein 11 n. Zutphen: G. Hartog. v. Langestraat 67 n. Schagen; J. Th. P. Thesing. v. Korte Land- straat 7 n. Schiedam; J. Vlaan deren. v. Langestraat 17 n. Ber gen: R. H. ter Weele. v. Veerstr. 1 n. Amersfoort: P. M. B. Wester en gez., v. Popelmanslaan 1 n. Amsterdam; W. M Bakker, v. Stuartstraat 101 n. Bergen; J. W. van de Kerke. v. Rembrandtstr. 32 n. Amsterdam: G. Kuiper, v. Luttik Oudorp 17 n. Koedijk; H. J. Nieuwenkamp. v. Mauritskade 29 n. Djakarta (Ind.); A. J. Ron deel en echtg. v. Stationsstraat 40 n. Beverwijk: J. M. Stikvoort v. Achterdam 8 n. Arnhem: M. de Vries en gez., v. Houthaven straat 40 n. Egmond aan Zee; G. C. Boots, v. Cornelis Evertsen- plein 19 n. Bilthoven; W. S. Brandsma. v. Rippingstraat 28 n. Amsterdam; J. J. Douwes en gez.. v. Jan van Scorelkade 12 n. Lei den; A Groenewoud. v. Coorn- hertkade 16 n. Hilversum: M. Koorn. v. Langestraat 22 n. Ber gen: F. T. Moras, v. Oosterburg straat 4 n. Amsterdam: S. Nak en gezin. v. van der Kaaiistraat 35 n. Australië; P. Pauw. v. Raaksje 11 n. België; Th. J. Schrooders. v. Dr Schaepmanstr. 8 n. VOW: A. M. Smit. v. Sta tionsweg 16 n. Oude Niedorp; H. J. Speyl. v. Oudegracht 180 n. Wenen (Oostenrijk) Rectificatie: Niet vertrokken: E. Serpenti v. van der Woudeatraat 61. toongestelde voorwerpen zijn door H.M. de Koningin uit het archief van de Oranjes ter beschikking gesteld en het is waarschijnlijk de eerste en laatste maal, dat de gewone Nederlander 'n dergehjke kans geboden wordt. Om zo maar 'n greep te doen, noemen we.van de talrijke voor werpen de bretels, die eertijds de koninklijke pantalons van Willem II omhooggehouden hebben, de loopfiets, waarop Willem III zich placht voort te bewegen, een microscoop anno 1775, uit de na latenschap van koning Willem V, de borstrok van Wiilem I, de kouseband van Willem V, de gouden pen, gebruikt bij het huwelijk van Koningin Juliana en Prins Bernhard ,'n collectie fraai bewerkte bijlen, waarmee verschillende vorsten en vorstin nen in de loop der tijden de te waterlating van schepen moge lijk maakten, 'n bal klei, geno men uit de laatste schep waar mee Prins Hendrik de afsluit dijk dichtte, het logboek van Prins Bernard, waarin zijn erva ringen als vlieger vermeld staan, tekeningen en opstellen van de hand van de huidige prinsessen, het salon-spoorwegrijtuig met bij behorende locomotief, die eens Willem II vervoerden en een groot aantal prenten, foto's en af beeldingen, waaronder foto's van recente Koninklijke bezoeken aan Noord-Holland. Iedereen die deze zeldzame kans wil benutten, kan tot Dinsdagavond terecht op het Canadaplein. De tentoonstelling is geopend van 's morgens negen tot s avonds tien uur. siratiekantoor, Druivenlaan 47; 4911 Maaskant B., monteur PTT, .Tac, v. Heemskerkstraat 7; 4943 Middenstandsbank N.V. enz.; 3281 Molen K. v.d., Boterbloemstr. 10; 5439 J. H. Obdam, Mient. 37; 5925 Romijn A., bedrijfsleider, Huygenstr. 46: 5892 Schmeink Instrumenthandel NV. Zijdam 14; 5620 Struijk, Joha, Geestersingel 22; 4695 Verhoeven A. W. J., Coornhertkade 43; 5123 Zorzi en Zonen, P. de. granietwerken, Uitenbosstraat 55. Bergen (K2208) 2835 mevr. M. v. Vegten, J. M. Graadt van Rcgsenweg 23: 2933 •T. Vliegenthart. Buerweg 12: 2972 Volkshogeschool, Duinweg 9. Koedijk (K 2201 290 C. Blankendaal, Kogendijk nr. 90. Egmond (K 2206) 337 H. Konijn, Voorstraat 44, Egmond aan Zee. Schoorl (K 2209) 496 N. Folgers, Teuglaan 27. Voor Nederland-F ran krijk ALKMAAR Voor de afd. Alkmaar van het genootschap „NederlandFrankrijk" sprak M. Jean Daniel Maublan, stichter en voorzitter van de „Mouvement musical des Jeunes" over de Franse muziek, en speciaal over de vaste lijn die er bestaat vanaf de liederen van de troubadours tot aan de moderne meesters. Hij werd ingeleid door mr. Jo- sephus Jitta, die met enige woor den de slachtoffers van de wa tersnoodramp herdacht, waarna enkele ogenblikken stilte in acht werden genomen. De heer Maublan vertelde zijn aandachtig gehoor, hoe, uit het volk geboren, de Franse muziek, hand in hand gaande met de dichtkunst, zich door de eeuwen heen heeft bewogen als een na tuurkind en in volle vrijheid. Toch zoekt ze het niet in goed koop succes. Strijd tegen buiten landse invloeden, met name de Italiaanse, heeft haar niet van haar oorspronkelijke aard kun nen afbrengen. Na wisselend succes heeft ze in eigen land de overhand kunnen benouden. Terwijl spr. in chronologische volgorde de grote meesters van voorheen de revue liet passeren, ontdekte hij bij allen een tref fende overeenkomst: de heden daagse muziek heeft dat oor spronkelijke karakter niet ver loochend. Ook „L'hommage a Rameau" van Debussy en „Le tombeau de Couperin" van Ra- vel wijzen in die richting. Gelukkige grepen uit de om vangrijke muziekliteratuur zetten zijn betoog nog kracht bij. De jonge pianist Wim van Overeem speelde ter illustratie werken van Couperin, Rameau, Saint- Saëns, Fauré, Debussy en Ravel. Het „grote talent", zoals hij werd aangekondigd, heeft de verwach tingen niet beschaamd; zijn voor treffelijk spel werd dan ook door de aanwezigen zeer gewaardeerd. Op uitnodiging zal hij binnenkort te Parijs een concert geven in de Salie Gaveau. De stijlvolle avond, die niet uit de toon viel bij deze kommer volle omstandigheden, werd op waardige wijze besloten met een woord van dank door Mr. Josephus Jitta. Wichelroede geen tovenarij BERGEN Voor de R.K. Vrouwenbeweging hield de heer Groot uit Heiloo. een interessante lezing over de wichelroede. Hij verzocht de dames in hem geen tovenaar of goochelaar te zien. Weleer gebruikte men alleen wil- gentakken en andere houtaardige elastische materialen. In de mid deleeuwen ging men over tot het gebruik van koper en ijzeren roeden, die bij het lopen onder spanning komen en heftiger rea geren kunnen. Zo vond men wa terbronnen. onlderaardse gangen en ertslagen. Uit de wijze van het neerslaan worden de conclusies getrokken. Helaas is de loper vaak voor suggesties vatbaar en wordt Hij afgeleid door hen die over vind plaatsen etc. hun mening weer geven. Aan het poverna-apnaraat, (een doos die aardstralen kan weren) hechtte spreker niet veel waarde. Daarna nam hij proeven bij de aanwezigen, bij wie hii verschil lende kwalen met zijn wichel roede waarnam. Na inzameling voor de noodgebieden BERGEN Er heerste Zater dagmiddag grote bedrijvigheid in de villa „Maesdammerhof" aan de Hoflaan 25, die tot magazijn voor het opslaan van goederen van de hulpactie noodgebieden, is ingericht. Zodra men binnenkomt krijgt men een overweldigende indruk van wat hier tot stand is ge bracht. Er is hier dagen lang door een 50-tal dames en heren hard gewerkt om alles te sorte ren en voor verzending gereed te maken. Beneden is de heren- en kin derafdeling. Een honderdtal costuums en jassen, hangt keurig in lange rijen, als in een kle dingmagazijn, voorzien van een briefje met de juiste maat. Op lange tafels liggen gesorteerde overhemden, onder- en boven kleding en kinderkleding van kousen, schoenen, tot jumpertjes toe. En men is getroffen door de kwaliteit van de geschonken kleding. Op de le verdieping gekomen staat men perplex van de enorme hoeveelheid mantels en trico tages. Zelfs complete baby-uit zetten en speelgoederen ontbre ken niet. Aangezien men in de noodge bieden aan bedden en ledikanten met toebehoren, dringend be hoefte heeft, is nogmaals een op roep van de burgemeester uitge gaan aan de bevolking om in deze behoeften te voorzien. Aan deze oproep is uitstekend gehoor gegeven en de Rode Kruis-colon- ne kon in samenwerking met de Brandweer Zaterdagmiddag zes auto's vol ledikanten en beno digdheden aan het magazijn af leveren. In een vraaggesprek dat wij met de leden van het organise rende oomité mochten hebben, stelden wij de vraag waarom de goederen nog niet waren afge zonden aan het magazijn in Den Haag. Men vertelde ons dat Maandag reeds 3 grote wagens waren afgezonden, doch toen via de radio werd m,edegedeeld dat men de goederen niet meer kon bergen, werd verzending gestaakt. Thans wacht men, behalve met beddenmateriaal, met het opzen den, tot nader bericht. Hoewel Noord-Holland niet tot evacuatie-gebied werd bestemd, zijn toch nog een 85-tal Ambo nezen, vanuit verwoeste woon oorden in Zeeland, waaronder 3 gezinnen zijn, in Bergense pen sions ondergebracht. Op deze wijze kon uit voorraden aan elk drie stuks kleding en dekens worden verstrekt, alsmede twee complete baby-uitzetten en zelfs speelgoederen. Ook konden uit de plaatsen Broek op Langedijk en Wierin germeer, die hun goederen reeds hadden afgezonden, verzoeken om kleding voor respectievelijk 11 en 7 personen, die bij familie waren ondergebracht, geheel worden toegewezen. Kinderen van ons volk BERGEN Donderdag 12 Fe bruari voert de toneelvereniging St. Jan wederom het bekende to neelstuk van Anton Coolen „Kin deren van ons Volk" op. De baten hiervan komen geheel ten goede van het Rampenfonds. De zaal van de Rustende Jager wordt door de fam. Diesfeldt geheel belange loos ter beschikking gesteld. De entree bedraagt 1,1.50 enf 2.Plaatsbespreken op de dag der uitvoering in de Rus tus sen 11 en 12 uur. W eer svenvach ting medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond. ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk veranderlijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood; kaartclub Vriendenkring Sint Franciscusparochie te Groningen f 25.—. 25.Nationale Reserve Spier dijk 10.—. U kunt uw giften bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort. De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men >94460, Zwolle 486779, Alk maar 594463, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. Carnaval afgelast ALKMAAR. Het Carnavals feest, dat de Kath. Middenstands vereniging in samenwerking met Odeon a.s. Zondag zou geven, is in verband met de nationale rouw afgelast. CANDIDATEN BERGEN Het bestuur van de K.V.P. heeft overeenkomstig het kiesreglement een voorlopige aan wijzing gedaan van candidaten voor de gemeenteraad. In alphabetische volgorde ziet de lijst er voorlopig als voigt uit: C. Admiraal, P. J. Borst, N. Bos. H. F. Bosch. F. L. Driessen, C. W. Ellis, J. A. Ranzijn, J. H. W. Schmidt. J Wittebrood, J. P. L. Woldendorp. Nu is het woord aan de leden. Elke 10 leden kunnen één candi- daat stellen, in te dienen bij het secretariaat. Russenplein 8. Het ledenregister ligt hier hiervoor bij genoemd secretariaat ter inzage. Hoe stelt men een candidaat? De opgave van naam, beroep en adres is voldoende en dan verder 10 handtekeningen van de leden. Elk lid mag slechts een lijst mede ondertekenen. De termijn van candidaatstelling sluit 13 Febr. des avonds om 12 uur. De candidaten, opgegeven door de leden worden geheel gelijk gesteld met de door het bestuur gestelde candidaten. Na 13 Febr. wordt een advies college samengesteld voor het uit brengen van een advies. Langedijk adopteert LANGEDIJK. De burgemees ter van Herkingen bericht ons, dat zijn gemeente is geadopteerd door een elftal gemeenten, w.o. de gemeenten Langedijk en Bode graven. Rasa-feeslavond gaat niet door ALKMAAR. Het bestuur van de Rijks Ambtenaren Sportver. Alkmaar „Rasa" heeft besloten, dat in verband met de water snoodramp, welke ons land heeft getroffen, de voor Vrijdag 13 Fe bruari a.s. vastgestelde feestavond niet door zal gaan en zal worden uitgesteld tot Zaterdag 13 Juni a.s. op welke avond zij haar 10- jarig bestaan hoopt te vieren. De collecte BERGÈN De collecte voor de noodgebieden heeft in de paro chiekerk te Bergen de somma van ruim 2800,— opgebracht. De pastoor deelde voorts mede dat nog nimmer voor welk deel ook, in de parochiekerk zo 'n grote som was bijeengebracht. (ii) (Van een speciale verslaggever) ALKMAAR Er schijnt een aantal mensen te bestaan, die zonder bedenken als volgt redeneren: „Er beslaat natuurlijk wel een katholieke wijsbegeerte, katholieke godgeleerdheid en vaderlandse en algemene geschiede nis, bezien van katholiek standpunt, maar dat men ook al kan spreken van katholiek timmeren, katholieke elec- trotechiiiek en katholiek schilderen, dat kan ik niet aan vaarden. Dat is zo trekt men dan met veel bravour zijn conclusie de bekende hokjeszetterij. Wie zo redeneert holt wel wat erg hard door. Wij kunnen hier niet beter antwoorden dan door een kort verslag te geven van de openingsplechtigheid van de R.K. Nijverheidsschool te Haaksbergen. Daar zijn zeer behartigingswaardige woor den gesproken volgens 't verslag van de katholieke pers. Alle sprekers, en dat waren niet brengen van kennis en vaardig alleen Katholieken, waren het er heid". over eens, dat vakonderwijs op basis van levensbeschouwing een noodzaak is. De Commissaris van de Koningin, Ir. J. de Ridder de van der Schueren wees op de ver andering van werkmillieu, die leerlingen, afkomstig uit een agra rische bevolking en bestemd voor de industriële bedrijven te wach ten staat. Hij betoogde, dat met die verandering problemen ge paard gaan, waaraan reeds op school aandacht moet worden be steed. immers de technische.school moet en zal meer geven dan alleen vakonderricht. Voorzitter Spithuis sloeg de spijker op de kop met de consta tering: bijzonder onderwijs voor toekomstige vaklieden is voor bui tenstaanders vaak onbegrijpelijk, maar voor katholieken, indien te verwezenlijken, dure plicht. Het duidelijkst was mr. ir. M. Goote. die nota bene inspecteur generaal is van het Nijverheids onderwijs: „Dat wat buiten het vakonderricht aan de leerlingen wordt bijgebracht, moet hoger worden aangeslagen dan het bij heid". Mgr. Huurdeman, Vicaris Gene raal van het Aartsbisdom gaf ten slotte het standpunt van de kerk weer: „Het belang van goed on derwijs wordt nog overtroffen door dat van de opvoeding en het vormen van karakters kan juist op de leeftijd van een am bachtsschoolleerling voor de katholieke jeugd nergens beter1 gewaarborgd zijn dan aan een ka tholieke school". Dat zijn zonder uitzondering wijze en behartens- waardige woorden. gesproken door verstandige mensen. De meest onverdachte getuige nis, idat «mbachtsonderwiis niet alleen maar vakonderwijs mag zijn, maar ook algemeen vormend en opvoedend dient te werken, geeft het Ministerie van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen. In een uittreksel uit een schrijven aan de gedeputeerde Staten van de Provinciën zegt de Minister het volgende: „Van de talrijke vraagstukken, het onderwijs, be treffende. eist het Nijverheidson derwijs bijzondre aandacht, zowel in kwalitatief als in kwantitatief opzicht. Kwalitatief, omdat de normen, die moeten worden ge steld aan de opleiding voor een technische functie, veranderd zijn. Zo zal meer dan tot nu toe de al gemene maatschappelijke vorming richting moeten geven voor de toekomstige werkkring. Hoe meer de maatschappelijke vorming in de opleiding naar vo ren treedt, des te meer zullen de wensen van de ouders uitgaan naar onderwijs, dat volledig is in gesteld op hun levensovertuiging. Het overgrote deel van de lagere nijverheidsschool voor jongens is niet confessioneel. Bij de beoor- dling van de behoefte zal ook door oprichting van streekscholen aan deze verlangens van deze groepen van de bevolking kwan titatief moeten worden tegemoet gekomen, zo enigszins mogelijk volgens bepaalde normen. Duidelijker dan de Minister zelf kan ik het onmogelijk zeggen. Helaas is Noord Holland, wat betreft het principieel Ambachts- onderwijs nu niet bepaald bevoor deeld en het is zelfs zo ver geko men. dat bij de bespreking van de begroting van het Ministerie in December 1952 de minister eer- 'iik moest toegeven, dat er in Nrd Holland een achterstand in deze moest worden ingehaald. Wij toonden U een vorige keer1 aan, hoe onze Bisschoppen gestre den hebben voor de rechten van de ouders op onderwijsgebied. Die strijd is, voor wat betreft het gewoon lager onderwijs, met succes bekroond, een succes, dat de katholieken in vele landen, denk bijv. aan Frankrijk, ons be nijden. Toch is er nog geen gelijk stelling o-p alle onderwijsterrei nen, met name zijn er voor het middelbaar, het hoger en ook het nijverheidsonderwijs nog heel wat onvervulde wensen. Bii het nijverheidsonderwijs ligt de moeilijkheid voornamelijk in de manier van oprichting van een nijverheidsschool. Als men eenmaal het Koninklijk Besluit leest in het Staatsblad, vermeldende, dat toestemming verleend is tot oprichting van een bijzondere nijverheidsschool in een bepaalde plaats, dan is er fi nanciële gelijkstelling, maar. voor het zover is. Stelt U voor een streek, die voor een zeer groot percentage katholiek is en temid den van die streek ligt een stad, een streekplaats zou men kunnen zeggen,die qua verbinding, bouw mogelijkheden, financiering enz, de aangewezen plaats is voor een op te richten bijzondere nijver heidsschool, dan kan volgens de nüverheidswet het gemeentebe stuur de stichting van een R.K. Nijverheidsschool tegengaan door te weigeren een zogenaamde ur gentieverklaring af te geven. Deze urgentieverklaring is een raadsbesluit, dat het stichten van een A.B.S. noodzakelijk is. Daar zit iets onbillijks in: im mers dat gemeentebestuur neemt hier een besluit over een streekschool en beslist hier over een kwestie, die voor 2/3 de buiten-gemeenten aangaat. 66% van de leerlingen, die katholiek zijn op de A.B.S.te Alkmaar, komen van buiten Alkmaar en het gemeentebestuur van Alk maar beslist, dat de stichting van een tweede A.B.S. niet ur gent is. terwijl de buitenge meenten voor 20% moeten bij dragen in de kosten van het on derwijs en de stad voor wat be treft de buitenleerlingen slechts voor 10%. Geen wonder, dat de buitengemeenten hiertegen in opstand komen. Bovendien zou het gemeente bestuur van die stad rustig kun nen doorgaan met de vergroting van de bestaande A.B.S. en dan steeds kunnen verklaren, dat er geen urgentie is. De A.B.S. te Alkmaar telde in Augustus 1952 bijna 700 dagleerlingen en men moet zich toch wel afvragen, of naast het onderwijs, ook de op voeding aan een dergelijk mon strueus uitgegroeid instituut nog wel te waarborgen is, ook al be schikt men over uitstekende leer krachten Het ministerie van Onderwijs erkent de onbillijkheid van de Nijverheidswet wat betreft de op richting van een nieuwe Am bachtsschool. Het ministerie ver klaarde in een nota betreffende het lager en middelbaar technisch onderwijs zeer duidelijk, dat vol gens deze wet de minister wel het recht beeft om buiten de raads- beslissing om rechtstreeks toe stemming tot de stichting van een Ambachtsschool te geven, maar dat hiervoor een moeizame proce dure moet worden gevolgd en dat id»» waarde van een urgentiever- iclaring op die manier wel erg ver kleind wordt. Daarom stelde de Minister op 11 Jan. 1951 in deze zelfde nota het voleende voor: Een lagere technische school voor jongens komt in een gebied, waarbinnen de school met 'een openbaar vervoermiddel in ten hoogste 30 minuten is te bereiken. indien het bestuur kan aantonen dat 1) er behoefte is aan technische schoolruimte 2) het aantal leerlingen per jaar tenminste x maal bijv. 80 bedraagt 3) het totale aantal leerlingen, dat 3 jaar na de oprichting de school zal verlaten tenminste v maal bijv. 145 zal bedragen 4) de leerlingen niet zullen worden onttrokken aan een school van dezelfde levensbeschouwing. Verder wil de Minister volgens deze zelfde nota de urgentiever klaring, volgens de wet vereist, veranderd zien in een advies, dat alle gemeentebesturen, die met een op te richten school te maken krijgen moeten geven aan de Mi nister. Letterlijk wordt gezegd: „Het zou een verbetering zijn, indien de stichting of vereniging, die een verzoek om subsidie tot de Kroon richt, daarbij niet de noodzake- lijkheidsverkiaring van de ge meente behoefde te overleggen. Instede daarvan zou de Minister na het ontvangen verzoek aan de gemeentebesturen, die daarbij be lang hebben en aan Gedeputeerde Staten van de betrokken provincie vragen over het verzoek hun ad vies te willen geven." Trouwens er ziin wel meer ver anderingen op komst. Het mini sterie streeft ernstig naar uitbrei ding van het aantal leerjaren aan de Ambachtsschool. Er zou een voorbereidend jaar komen en bij de inrichting van nieuwe scholen (o.a. den Helder) wordt hiermede dan ook wel degelijk rekening ge houden. Hoe de A.B.S. te Alkmaar dit derhe leerjaar denkt te kun nen opvangen, is voorlopig nog onduidelijk, men zal, deze inrich- tink toch niet tot een school van over de luizend dagleerlingen kunnen laten oplopen? De wetswi.izigingsirolen draait echter al even langzaam als Gods molen, wij kunnen daarom niet bii de pakken gaan neerzitten. Wij hebben sterk de indruk, dat het gemeentebestuur van Alk maar bestaat uit een aantal ver standige mensen, van wie men mag verwachten, dat zij voldoen de breedheid van opvatting heb ben om in te zien, dat Alkmaar een streekplaats is, gelegen tus sen een zeer groot aantal katho lieke gemeenten die nu eindelijk eens hun wensen ingewilligd ho pen te zien. De hoon is dan ook zeker ge wettigd. dat een tweede verzoek, dat binnen afzienbare tijd bij het gemeentebestuur zal wonden in gediend. meer succes zal hebben. Rector J. J. A. v.d. Zalm (Het eerste artikel werd opge nomen in ons nummer van 31 Jan. j.l.) DEN HELDER vissersvloot en gevaren nit he gebruik te makt al te gaarne ge vissersschepen bemanningen sn de watersnood voeren. Het gro den week Dinsd lijk had men ni gebruik zou wi! feit, dat men in standigheden in Toen de oproi Maandag de ge radio kenbaar hebben onze vi gereed gemaakt lijk hulp te ga; nacht van Maa: vertrokken de e de loop van de overigen. Zaterc de H.D. 25 na evacuatie was t mee ook het stapten de viss< van hun gezich doening te leze veel goeds had richten. Eén de vermoeidheid o gezicht stond t „Als ik dat gev Zondag al verti gen spraken de uit, maar zulle) zelfde mening Een ander an Op de Natio Amsterdam, lening hoog l dienst gehoui gewoond. Prvi de dienst. Vervoég Ondertussen het Westen no chutes. Hondei gen waren ook de lucht om bo plekken in de voorraden af duizenden zan laarzen, medi< schoenen, sokk drinkwater, ba taarns, brood kichtverkenninj gensplaat gedei der Dirksland komen te zijn. Tonge, Herkin liggen nog di West-Goeree is Se) De aanvank van het omgek gelukkig te hoe Thans schat 40.000 stuks ve De cadavers w ruimd en ovei destructoren ir volle kracht v zelfs nodig de werpen, Purine Bergum in te Beurzen De omroep beeft Zaterdag; B. Kots O.P., Ned. Radio Ui openen een gr getroffenen do Het gironumm deze actie gek< eenvoudig en 1 ook het postbi versu/m, waarh seis kan sturen nieuws van ael actie te werke dagsavonds w

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2