NOORDHOILANDS Dr Dreesmateriële schade zeer groot maar te herstellen De industriële productie-capaciteit is onaangetast gebleven Afsluiting der zee-armen wordt onderwerp van studie 1395 doden 133,000 H.A. cultuurgrond door het water overspoeld Rampenfonds en overheid regelen de schade Nationalisten landen in Zuidelijk China in dit blad w van Rees en gebruik ns UDUCTRICES DIGING tituut voor Rede- srsoonlijkheids- - Groningen Compleet KALKSMA Dagblad voor Allernaar fii omgeving Herstelkosten waterkeringen hoor rekening van het Rijk REGERING NEEMT MAATREGELEN Vertraging Zuiderzeewerken? V olksgezondheid niet ongunstig B. Vooistra gearresteerd V oedselaan voer weer normaal Kerkcollecte: twee miliioen 27,5 miliioen voor Rampenfonds Indonesiërs uitgewezen Ruim een miliioen van de mijnwerkers Vaticaan ontroerd bibibibibibibibii .maar - Tel. 5255 IBIBIBiaiBIBIBIBII e Leraressen DEN HELDER rd. van 26 en 79 iFFENHAVEN, orstraat 49 Illlllllllllllllllllllllll^ indiensttreding voor Z s Hoorn: E 18 jaar. 5 ïrkkring egeling ;ding noeten ongehuwd en E en gedrag zijn. Z ging van foto, te rich- S enst NACO. Helderse- Z illllllllllllllllllllllllh? iAG 11 FEBRUARI a.s. SL „VICTORY". Lange- te ALKMAAR en VRIJ- fEBRUARI a.s. in HOTEL 3KAM" te HOORN, zal teur van ons Instituut, schrijver van de bekende •soonlijkheid" en „Waar een lezing houden over IEIDSVORMING en HET OPENBAAR, lmatige bestrijding van rees, verlegenheid enz., d van de zo funeste, ne- ils: „Zonder kruiwagen rutalen hebben de halve >r een dubbeltje geboren een kwartje", enz. enz. die zich voor de Rede- kheidsvorming interesse- ig die van. het begin IOEIEND - LEERZAAM ;n. Wij garanderen U bij RGETELIJKE avond, die emmen! TOEGANG VRIJ! ft 5900 - 30721 te MEDEMBLIK en wel 12 FEBRUARI a.s. in 'EN VAN MEDEMBLIK" jk deze les kunt U geheel igerlei verplichtingen ko- lNENT zwak hoofd: ELING bij de Nieuwesloot \R Telefoon 4453 Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week mclusiet incasso Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N Smits. Bankrelatie: Ned Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 R- 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen Ged Gracht 39. tel 459 K 2240 Buiten God is t nergens veilig (Vondel) O Dinsdag 10 Februari 1953 - 48e Jaargang - No. iz De minister-president, Dr W. Drees, heeft aan de Tweede Kamer de door hem toege zegde nota over de watersnood doen toe komen. Hij geeft daarin uitdrukking aan zijn bewondering voor hen, die hulp bo den en nog hulp bieden aan de geteisterde gebieden en aan de trots en de dankbaar heid, die de regering vervullen naar aan leiding van de bewonderenswaardige wijze waarop deze hulp van Nederlandse en buitenlandse zijde is en wordt verleend. Deze nota kan niet anders dan onvolledig zijn, doch er blijkt overduidelijk uit, hoe zeer alle krachten zijn ingespannen om de rampzalige toestand het hoofd te bieden. De materiële schade is zeer groot, maar zij kan worden hersteld. Groter is het niet te vergoeden verlies aan mensenlevens. Het laatste hieromtrent bekende cijfer is 1395. Voor verdere stijging, zo meldt de nota, moet worden gevreesd. De productie-capa citeit van de Nederlandse industrie is als zodanig onaangetast gebleven. Nu de land- bouw-export tengevolge van de ramp mo gelijk enigszins zal verminderen, is het van het grootste belang, dat de rol van ons land als leverancier van industriële prodheten door deze ramp niet is aan getast. Aan de nota is als bijlage een nota van de uit het buitenland toegezegde hulp toegevoegd Ten aanzien van de dijken wordt opgemerkt, dat de toestand in het algemeen thans eniger mate is gestabiliseerd. Een groot deel van de gaten is van be perkte afmetingen en deze be hoeven bij het dichten geen bij zondere moeilijkheden te bieden. Voorts moet worden vastgesteld, dat op de meeste eilanden één of meer dijkhressen voorkomen, die wél bijzondere moeilijkheden bij het dichten zullen bieden en die een karakter hebben, dat doet denken aan de gaten, zoals die aan het einde van de oorlog in de zeewering van het eiland Wal cheren werden aangetroffen. Ook uit waterstaatkundig oog punt zullen, teneinde uitbreiding te voorkomen, alle gaten zo spoe dig mogelijk moeten worden ge dicht. Dit stuit vaak op het ern stige bezwaar, dat vele zeer moeilijk bereikbaar zijn. Dit geldt zelfs voor de gaten van kleinere omvang, die weinig materieel of weinig mankracht vragen. In Zeeland is het eiland Schou wen en Duiveland zeer zwaar ge troffen. Hier zijn een tweetal dijkgaten ontstaan, waarvan hët dichten bijzondere moeilijkheden zal bieden. In het Oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland worden een paar dijkgaten aangetroffen, die grote zorg baren, al is de diepte daar van thans niet overmatig groot. De oppervlakte, die door deze gaten wordt geïnundeerd, is ech ter zeer uitgebreid. Op Walcheren is men de situa tie weer nagenoeg meester. Op Goeree en Overflakkee zijn een groot aantal gaten in de dij ken geslagen. Het dichten van het merendeel dezer gaten zal niet op ernstige bezwaren stuiten; een drietal is echter van zoda nige omvang en de daarin optre dende stromen hebben zodanige snelheid, dat hier grote moeilijk heden kunnen optreden. De duinen langs de gehele kust hebben het zeer zwaSr moeten ontgelden. Het zal nodig zijn, dat de afgeslagen duinen weer op de daarvoor geëigende wijze zullen worden bijgewerkt In zijn nota aan de Tweede Kamer geeft Dr Drees een overzicht van de maatregelen, die de regering zal treffen om de enorme schade, die de watersnood over ons land en ons volk heeft gebracht, te keer te gaan en om her haling van een ramp als deze in de toekomst te voor komen. Het zijn de volgende maatregelen. le. Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp-noodwet worden inge diend, waarin een centrale ver antwoordelijkheid voor het her stel van de dijken wordt geregeld. 2e. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. 3e. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden getemporiseerd. 4e. In algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze her haling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bij zonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen Het bedoelde onderzoek zal ter stond worden aangevangen en met voortvarendheid worden voortgezet. 5e. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een ver hoogde veiligheid met betrek king o.a. tót de hulpverlening, organisatie van de waarschu wingsdienst, enz., zullen worden genomen. In de geteisterde gebieden, als ook in de evacuatiegemeenten, bestaat grote behoefte aan be schikbaarstelling van maatschap pelijke werksters en gezinsver zorgsters om de getroffen bevol king bij te staan. Na een week van spanning en onzekerheid doen zich op moreel en psychisch terrein vele moeilijkheden voor. Het Nationaal Rampenfonds heeft in overleg met de minister van Maatschappelijk werk een regeling getroffen om in speciale kosten van tewerkstelling dezer krachten te voorzien. Volksgezondheid gunstig De algemene gezondheidstoe stand in de noodgebieden is niet ongunstig, er zijn niet abnormaal veel zieken. De grootste moeilijk heden voor de gezondheidszorg zijn gelegen in de drinkwater voorziening en in de afvoer en destructie van verdronken vee. Kritiek is nog de drinkwater toestand op Walcheren, waar het pompstation van Middelburg door zeewater werd overstroomd, terwijl de bevolking nog voltal lig aanwezig is. Indien de schatting van het aantal verdronken dieren juist mocht zijn, is te verwachten, dat de regelmatige verwerking van cadavers moeilijkheden zal on dervinden. Of de behoefte om tot begraven op grote schaal over te gaan zal ontstaan, kan op dit ogenblik nog niet worden vast gesteld. Mocht dit nog noodzake lijk worden, dan heeft de mili taire overheid genie-troepen en materiaal beschikbaar voor het maken van massagraven. Op terrein van „De Ommelanden GRONINGEN De politie heeft gisteravond de heer B. Vooi stra gearresteerd op het terrein van „De Ommelanden". De heer Vooistra werkte geruime tijd bij De Ommelanden, hoewel hem dit bij uitspraak in kort geding, dat de Condensfabriek „Friesland" tegen hem aanhangig had ge maakt, verboden was. De heer Vooistra was n.l. voor dat hij bij de Ommelanden in dienst kwam, werkzaam bij de Condensfabriek „Friesland". Met deze fabriek had hij een concur rentiebeding. De rechtbank te Leeuwarden had bepaald dat het de heer Vooistra op straffe van lijfsdwang verboden was, bij een ander bedrijf te gaan werken. De heer Vooistra heeft evenwel toch een functie bij „De Ommelanden" geaccepteerd. Hij is thans gear resteerd en in verzekerde bewa ring gesteld. RUIM 50.000 GE-EVACUEERDEN 's-GRAVENHAGE De Re geringsvoorlichtingsdienst deelt ons mede, dat het aantal uit de noodgebieden geëvacueerde men sen ruim 50.000 bedraagt. Voor het dichten van de grote gaten en soms ook voor aanslui tende dijkcomplexen moet de hulp worden ingeroepen van de grotere aannemers, die gespecia liseerd zijn in bagger- en grond werken. Uit de aard der zaak is het om verschillende redenen noodzake lijk, dat met de werken zo spoe dig mogelijk wordt begonnen. Het ligt in het voornemen de leiding van de uitvoering in handen te leggen van de Rijks waterstaat, die beschikt over een omvangrijk en in alle op zichten goed toegerust teohnisch apparaat. De bedragen welke met het herstel der dijken gemoeid zullen zijn, zullen dermate hoog zijn, dat de draagkracht van de ge troffen onderhoudsplichtigen (in de regel waterschappen) hierbij in het niet zinkt. In dit verband is de regering van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen geheel voor rekening van het Rijk zullen die nen te worden genomen. Het aantal genoteerde slachtoffers van de overstromingsramp was gisteren gestegen tot in totaal 1395, gespecificeerd als volgt: Abbe- broek 1, Brandwijk 2, Brouwershaven 3, Bruinisse 1, Buigsluis 10, Capelle 3, Dinteloord 3, Dreischor 15, Dordrecht 3, Dussen i> Fiinaart 80, Geersdijk 1, Goesesas (aangespoeld van elders) 1, s-Gravendeel 57, Halsteren 23, Hellevoetsluis 5, Heynenoord 2, Nieuwendijk 3, Heijningen 25, Poortugaal 7, rfof dekenskerke 1, Hontenisse 8, Kerkwerve 3, Klundert 13, Rortgene 40, Krabbendijke 5, Krimpen a. d. IJsel 4, Kruiningen 27 St. Maartensdijk 4, Middelharnis 16, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nieuwerkerk 16, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50, Noord Gouwe 1, Numansdorp 67, Oosterland 40, Ooster Schelde (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1, Ouddorp 1, Ouderkerk a. d IJsel 2 Oudelande 4, Oude Tonge *300, Papendrecht 2, Petten 1, Sint Philipsland 9, Raamsdonkveer 2, Rilland Bath 6, Rotterdam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 200, Steenbergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Stormpolder 6, Strijen 42, Terneuzen 2, Texel 5 Tiengemeten 2, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 2, Wissekerke 1, Wolfaartsdijk 9, Yerseke (aange spoeld van elders) 10, Rhoon 3, Zaamslag 1, Zierikzee 17, Zijpe (aangespoeld van elders) 3, Zevenbergen 7, Zuidland 37. Totaal 1395. (Opgave ANP, onder voorbehoud) De burgemeester van Stavenisse heeft het door hem aan vankelijk gemelde aantal van circa 300 slachtoffers, gecorrigeerd tot circa 200. Rond 133.000 ha cultuurgrond is door deze ramp ge ïnundeerd of geïnundeerd geweest. Deze 133.000 ha, d.i. 5,7 pet. van het totale areaal cultuurgrond in Neder land kan onderverdeeld ivorden in: 82.000 ha bouwland, d.i. 8,9 pet. van het totale Nederlandse areaal 41.000 ha grasland, d.i. 3,1 pet. van het totale Nederlandse areaal; 10.000 ha tuingrond, d.i. 9,4 pet. van het totale Nederlandse areaal. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onderverdeeld in (het tussen haakjes gestelde getal is het per centage van het totale areaal in Nederland) 32.000 ha granen (6.1%), waar van 12.000 ha tarwe (15.2%); 13.700 ha consumptie-aardappelen (8.6%); 15.000 ha suikerbieten (24%); 6.000 ha peulvruchten (17.8%); 7.500 ha vezelvlas (22.7%), plus 8.000 ha andere ge wassen. De verloren gegane voorraden akkerbouwproducten zijn moei lijk te schatten. Voorlopige taxaties wijzen op een verdrinking van: 25.000 run deren; 15.000 a 20.000 varkens; 2.000 a 3.000 schapen; circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoen ders. De voedselvoorziening van de getroffen gebieden is thans weer in normale banen geleid. Ook op het gebied van de vis serij is schade geleden. De om vang van deze schade men denke o.a. aan de oester- en mosselkwekerij en aan de visser schepen in de .rampgebieden kon echter nog niet worden vast gesteld. Schaderegeling Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer d.w.z. le vensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Hij moest nog terug.... MILAAN. 9 Februari (AP) Op een Milaans radiostati on kwam Zondagavond een arbeider binnen en legde 26.000 lire (ongeveer 160 gld) op tafel voor de slachtoffers van de watersnood in Eurona. „Dit is alles wat ik heb", zei hij. „maar ik gun het ze graag" Tien minuten later kwam hii terug en vroeg om 25 lire voor de tram. Daarnaast zal op de overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bijdra gen het economische leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering ge dekte rampenschade, in de pri vaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden getroffen in de geest van dit, vastgesteld in de wet op de materiële oorlogsscha den. Het ligt in het voornemen van de regering, dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogsschaden zijn belast, even eens de afwikkeling van de ram penschade ter hand zullen nemen. De terreinafbakening tussen de drie ministeries, financiën, we- Tienvoudig offer van de Nederlandse Katholieken DEN HAAG De opbrengst van de collecte, welke in de Ka tholieke kerken van Nederland Zondag is gehouden, zal wellicht de f2.000.000,benaderen. Amsterdam bracht f195.000 bij een, Rotterdam f120.000, Den Haag f140.000, Utrecht f56.000, Leiden f25.000 op. Uit alles blijkt, dat de opbrengst per parochie in verscheidene gevallen, het tien voudige bedraagt van hetgeen een goede collecte opbrengt. Een collecte voor de missie levert in alle kerken van Nederland f250.000,— op. De inzameling is nog niet ten einde. Nog steeds komen giften binnen. Het bisdom Haarlem ver klaarde, dat eerst Woensdag enig overzicht kan worden verkregen, Den Bosch zal pas Zaterdag een beeld hebben. In het bisdom Roermond hebben de pastoors de gelden onmiddellijk ter beschik king gesteld van de comité's en burgerlijke autoriteiten, in tegen stelling met de overige diocesen, die de totale bedragen aan het Rampenfonds zullen deropbouw en landbouw, welke ook reeds voor de oorlogsschade geldt, houdt in grote trekken in. dat het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting de zorg heeft voor de schade aan gebouwd onroerend goed en schepen, het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening voor de agrarische scha den en het ministerie van Finan ciën voor de overige schaden. Het ministerie van Financiën zal voorts, evenals dit bij de oor logsschaderegeling het geval is, met de algehele coördinatie wor den belast. 's-GRAVENHAGE, 9 Febr. Het totale bedrag, dat tot en met vandaag voor het Nationale Ram penfonds is bijeengebracht, is f27.558,000. AMSTERDAM De op 24 November j.l. te Amsterdam op grond van ongewenste politieke activiteit gearresteerde Indone siërs Sunito en Go Gien Tjwan, zijn gisteravond uit het land ge wezen. Zij vertrokken per vliegtuig van 21 uur naar Djakarta. Enige heren van het Hoge Commissa riaat van Indönesië waren bij het vertrek op het vliegveld aanwe zig. KONINKLIJK PAAR WEER IN GETEISTERD GEBIED WILLEMSTAD Gistermid dag heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan Willemstad. Zij landde per helicoptere aan de Waterpoort ter plaatse. Ook Prins Bern-hard heeft giste ren wederom enkele plaatsen in het getroffen gebied bezocht. Na onder zeer slechte weersomstan digheden van Soesterberg te zijn vertrokken landde hij op het vliegveld Woensdrecht en ver trok vandaar per helicoptere naar de Zeeuwse eilanden. Zoals wij reeds in een deel van I troepen. Het zou dan uitsluitend onze vorige oplage hebben ge meld zouden Chinese nationalis tische troepen zijn geland in Amoy in de Zuid Chinese pro vincie Roekien. Amoy is een eiland 240 k.m. ten Westen van Formosa. Gezegd wordt, dat verscheidene escadrilles Amerikaanse vliegtui gen geleverd zullen worden .ver gezeld door een groep Ameri kaanse technici. Waarnemers te Hongkong ach ten het onwaarschijnlijk, dat de nationalisten een groot offensief hebben ontketend. Zij worden hiertoe niet in staat geacht, ge zien de schepen en vliegtuigen, die zij ter beschikking hebben om een aanval te steunen. Het is waarschijnlijk, dat de aanval, indien hij is gedaan is ondernomen van een der 35 eilanden uit, welke langs de Zuid- Chinese kust tegenover Formosa verspreid liggen en bezet worden gehouden door ongeveer 100.000 guerillastrijders en geregelde HEERLEN. Aan het voorstel van de Mijnindustrieraad om op Zaterdag 7 Februari zoveel mogelijk twee uur langer te wer ken, is door de personeelsleden van de gezamenlijke mijnen in Limburg spontaan gevolg ge geven. Als resultaat van deze hulpactie zal de mijnindustrie aan bet Nationaal Rampenfonds een totaal bedrag overmaken van overmaken. S 1.056.700., een storingsaanval betreffen. Volgens radioberichten te New York hebben vrouwelijke Chinese nationalistische guerillastrijders onlangs een eiland voor de kust van Tsjekiang veroverd en bezet gehouden na gevechten met een kleine macht Chinezen, die op het eiland gestationneerd waren. Korea-vrijwilligers staan een dag soldij af 's-GRAVENHAGE Het vijf tiende aanvullingsdetachement Koreavrijwilligers, aan boord van de „Waterman" onderweg naar Korea, heeft besloten één dag van zijn soldij af te staan ten be hoeve van het Rampenfonds. Dit detachement omvat 137 man. Over Nederlandse dankbaarheid VATICAANSTAD De grote dankbaarheid van de Nederlan ders tegenover de Heilige Vader, die Zijn medeleven met het zwaargetroffen Nederlandse volk onophoudelijk tot uitdrukking heeft gebracht, o.a. door het overmaken van gelden en het zen den van goederen, heeft in Vati caanse kringen diepe ontroering gewekt. Vooral in het feit, dat direct na de rede van H.M. de Koningin het woord werd gegeven aan de Pauselijk afgezant, Mgr. Lamber- tini, ziet men te Rome een over tuigend bewijs, dat zowel niet- Katholieken als Katholieken de hulp van de H. Vader buiten gewoon op prijs stellen, niet in het minst, omdat de Paus als hoofd van de Christenheid geacht wordt de tolk te zijn van de ge hele Kerk. ijking met de broeierige it behoorlijk fris. „Allez, ffens achterop, we heb- landeerde Sjef, die met die zich juist moeizaam jna weer naar beneden, ig werd gezet. Gelukkig grijpen. Elkander stevig ind, omdat zij verwacht- elen, beleefden zij weer Bij de ingang van een jmpje, wilt ge maar uit te Sijmen goed op het aad dreigde. Een eindje een kruising was, werd overboord" gezet. Daar :n in een vreemde om-

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1