NOORDHOLLANDSi Dr Drees: Er is nog geen financieringsregeling Maar in elk geval een beroep op de tegenwaarde-rekening Ook op Java en Celebes thans overstromingen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitlevering der Bredase SS-ers Plannen voor woningbouw worden niet veranderd Petitie over Tito's bezoek Godsvrede? Het vergaan van de „Klipfontein" Café in Giethoorn afgebrand De schade aan gehouwen Abonnementsprijs f6.30 per kwartaal, f3.07 per maand, f0.48 per week, wclusiet incasso. Advertentie-tarief pet editie 16 ct. per m.m., minimum f 3.50; in alle edities 36 ct. per m.m.. minimum 4. familieberichten 30 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel 4343 en Grote Noord 77, tel. 4363 K 3390; Alkmaar, Ritsevoort 53, tel 3046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten (fod is nergens veilig (Vondel) Donderdag 12 Februari 1953 48e Jaargang - No. 12702 IN EEN POLITIEK gezelschap werd dezer dagen schuchter de mogelijkheid geopperd, dat de gemeenteraadsverkiezingen, wel ke voor de deur staan, als gevolg van de ramp, zouden worden uit gesteld. Bijv. tot over een jaar, zodat ze tegelijk met de verkie zingen voor de Provinciale Sta ten gehouden zouden kunnen worden. Natuurlijk zijn daar verschil lende practische bezwaren aan verbonden. Een Amerikaans blad, voor zover wij weten in het be doelde politieke gezelschap niet vertegenwoordigde!) bracht deze week al het bericht, „dat de ge meenteraadsverkiezingen zouden worden uitgesteld". Met het oog op de evacuatie, werd erbij ge zegd. Uit inlichtingen, welke wij ten overvloede ter bevoegder plaatse konden inwinnen, bleek ons echter, dat zoals wel te verwachten viel in Rege ringskringen de noodzaak van een algeheel uitstel van deze verkiezingen niet wordt gevoeld. Het Amerikaanse blad was niet volledig ingelicht. Het ligt n.l. wel voor de hand, dat de verkie zingen niet gehouden zullen kun nen worden in de gemeenten, welke tot het getroffen gebied behoren, hoewel dat zelfs nog niet eens helemaal zeker is, dit hangt nl. ook af van de snelheid, waarmee daar weer een normale toestand kan intreden. Voorlopig, dunkt ons, hebben de bestuur ders van Stavenisse en Oude Tonge e.a. wel andere zorgen aan het hoofd.... Voor een algeheel uitstel van de raadsverkiezingen zonden wel algemene, we zouden geneigd zijn te zeggen: meer menselijke, overwegingen kunnen gelden. Zelden immers heeft ons land gïoter eensgezindheid, offer bereidheid en verdraagzaamheid getoond dan in deze dagen. La ten wij dat goede „klimaat" zo lang mogelijk in stand houden, zou men menen! Maar er zijn natuurlijk ook andere kanten aan de zaak. Het leven moet weer zo gauw moge lijk normaal doorgaan, het stelt voor menigeen alweer zijn ge wone eisen en al is er onnoeme lijk leed geleden, het werk gaat voort, ook het bestuurlijke, met zijn bijzondere, dus staatkundige en politieke eisen Het gaal hier tenslotte om de consequentie van het begrip: eenheid in verschei denheid. Het zal dus wel niet gaan, om tot een algemene z.g. „godsvrede" te komen, zoals wij die o.a. ken den uit de dagen van 1914 enz. Maar wat wel kan, dat is, dat er deze keer in de verkiezingscam pagne, bij de propaganda voor de verschillende partijen, bijzonder de nadruk gelegd wordt op de waardigheid van de te voe ren actie. En dan is er ook wel geopperd, dat de politieke partij en zich in de propaganda-activi- teit zoveel mogelijk zouden mati gen. Zo zelfs, dat men wel ge zegd heeft, laat men de helft van de uitgaven, voor de propaganda- actie te bestemmen, besparen ten behoeve van het Rampen fonds Journalist uitgewezen uit Saargebied LUDWIGSHAFEN, 11 Febr. (AP) Paul Kaps. de Duitse correspondent in Saarbruecken voor het Ludwighafense blad „Rheinpflatz" is uit het Saarge bied uitgewezen. Het ministerie van Binnen landse Zaken van de Saar heeft voor de uitwijzing geen reden opgegeven. (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president Dr Drees antwoordde gistermiddag in de Tweede Kamer op de beschouwingen van veertien sprekers, die op de eerste dag van het watersnooddebat mede naar aanleiding van de regeringsnota hel woord hadden gevoerd. Tribunes en loges waren overvol. Vooral in ambtelijke kringen, die direct bij de actueel ge worden waterstaatsproblemen betrokken zijn, beslaat veel belangstelling voor dit debat. Achter de regeringstafel zaten tien ministers. Dr Drees had Dinsdag, kort voor middernacht, al een begin met zijn rede gemaakt. De minister-president kon constateren, dat de gedachtenwisseling in hel teken- van een nieuwe door de nood opgeroepen eenheid staat en door de wil om door een gezamenlijke krachtsinspan ning de ramp te boven te komen. Ook de regering wil uiting geven aan haar mede leven met de slachtoffers en aan de dank voorde hulp, die zowel in binnen- als buiten land in overvloedige male is geboden. De minister-president zei hel gaarne de Kamer na: Oranje ging hierbij, als steeds in onze historie, voorop. De nota, die aan de Kamer werd voorgelegd moest onvolledig zijn, aldus dr. Drees. De heer v. d. Heuvel (K.V.P.) deed de toezeg ging, dat de Kamer regelmatig van de stand van zaken op de hoogte zal worden gehouden. De minister-president betreurde, dat de communisten inbreuk hebben gemaakt op de overigens alge meen gevoelde behoefte aan een nieuwe eenheid. Het begon reeds direct met eisen van de E.V.C. Eisen, die vreemd aandeden te genover de stroom van aanbie dingen. Onze Amerikaanse hel pers noemt „de Waarheid" „pest"- generaals. Zouden er ook Russi sche helicopteres op het terrein van de ramp zijn verschenen, al dus dr. Drees, wij zouden de be manning zeker niet hebben uit gescholden. Maar de communisten vergissen zich toch als zij menen, dat zij aldus propaganda kunnen maken. In Twente circuleert een communistisch geschrift, waarin geprotesteerd wordt tegen de lei ding van de C.P.N. De heer Gortzak (Com.) heeft gisteren, aldus dr. Drees, gesug gereerd, dat iedereen wist, dat de dijken verwaarloosd zouden zijn. Wonderlijk genoeg heeft hij hier over bij de begroting van „Ver keer en Waterstaat" met geen woord gesproken. De Zondag van de ramp is overwogen om een ministerraad te houden, de minister-president oordeelde het echter beter, dat de betrokken departementen en instanties direct aan het werk gingen. In de nacht van Zaterdag op Zondag om 4.20 uur was ir. Maris, de directeur-generaal van de Waterstaat reeds gealarmeerd en in actie gekomen. Er is wel degelijk op tal van plaatsen ge waarschuwd. De noodklok luidde. Men ging huis aan huis. Maar velen hebben gedacht, dat het niet zo'n vaart zou lopen. Men greep zich begrijpelijkerwijze zo lang mogelijk vast aan eigen huis en haard. De minister-president gaf toe, dat het te betreuren is, dat de ernstige toestand op Schou wen en Duiveland niet van meet af aan is onderkend. Er zijn on volkomenheden geweest, maar de bewering van de heer Gortzak (com.) dat boten bij de Militaire Academie te Breda ongebruikt gebleven zijn is pertinent onwaar. Deze boten werden Zondag om 12 uur al ingezet, bemand met ca detten, en deze hebben hierbij in levensgevaar verkeerd. Voor' de toekomst zijn vele wensen geuit. Met ir. van Meel (K.V.P.) was de minister het eens dat een voldragen organisatie „bescherming burgerbevolking" van groot nut zou zijn geweest. In dat geval zou een groot com municatie-net over ons land heb ben gelegen. Ook al hadden wij helicopters gehad, wij zouden- er dan waarschijnlijk toch niet vol doende hebben gehad voor een ramp als deze. Dr. Drees meende te weten, dat Amerika bereid kan worden ge vonden om ons blijvend helicop ters af te staan. Met de ducks ligt het moeilijker. Zij passen eigen lijk niet meer in de moderne le- gerorganisatie. De Amerikanen, die ze nog bezitten, bemanden ze met Duitsers, waartegen de minis ter-president, anders dan de com munisten, geen enkel bezwaar had. De schade wilde de minister president voorlopig schatten op een milliard. Het is een zware slag voor onze volkshuishouding, maar met een gezamenlijke krachtsinspanning kunnen wij deze toch wel te boven komen. Er is nog geen financieringsplan, maar er zal in elk geval een be roep gedaan worden op de tegen waarde van de Marshallhulp. Zo als bekend moet hierover met de Amerikanen overleg worden ge pleegd. De heer Wagenaar (com.): Er is altijd baas boven baas. Stem uit de P.v.d.A.-fractie: „Dat zal jij wel het beste weten". De minister-president deelde mede, dat de ramp invloed zal hebben op de plannen inzake be lastingverlaging, hoewel er toch iets o.m. ten behoeve van het bedrijfsleven zal moeten gebeu- Over de schadevergoeding zei dr. Drees dat de verhouding tus sen uitkeringen van Rampenfonds en overheid nog nader zal worden bepaald. Als het Rampenfonds be paalde schade voor zijn rekening wil nemen, is hiertegen geen en kel bezwaar. Als de gemeenschap de schade moet dragen, wil dit nog niet zeggen, dat dit altijd de overheid moet zijn. De heer Reu ter (com.) had getoornd tegen vergunning om ten behoeve van het Rampenfonds over te werken. De minister-president bewees met voorbeelden, dat ook in deze de communistische arbeiders hun leiding niet volgen. Er wordt spontaan overgewerkt op tal van grote bedrijven, ook door commu nistische arbeiders. Op verzoek van de heer v. d. Heuvel (K.V.P.) gaf de minister nog een toelichting op de regeling der nooduitkeringen, waarbij met de grootte van het gezin en het basisbedrag van het oorspronke lijke inkomen wordt rekening ge houden. Deze regeling zal zo no dig nog door een nieuwe worden vervangen. Bij de definitieve schaderege ling staat de regering voor de moeilijkheid, dat er geen al te groot verschil mag komen met de oorlogsschaderegeling, omdat deze dan wellicht opnieuw aan de orde zal moeten worden gesteld. Er zal nu sneller worden gewerkt. Lichte gevallen zullen spoedig kunnen worden afgewerkt. De heer van der Feltz (C.H.) werd toegezegd, dat de belastingadministratie soe pel zal optreden. Het herstel van huizen en boerderijen zal waar schijnlijk geen gevolgen hebben voor het bouwprogram. Tot slot zeide de minister-pre sident: „Ik heb de overstroomde gebieden gezien. Het beeld was troosteloos. Ik heb met de men sen gesproken en deze gesprek ken waren toch weer bemoedi gend. Men wilde aan het werk. Men wil het verzwolgen land op de zee terug veroveren. Voor het buitenland wilde de premier dui delijk stellen, dat Nederland kan blijven leven en werken. Onze havens staan open als altijd. Onze industrie is paraat voor het uit voeren van opdrachten. En spoe dig zullen ook landbouw en vee teelt hun waarde weer kunnen tonen. Ons volk zal de weg voor uit en omhoog weer kunnen voortzetten. WATERSNOOD COMMISSIE UIT DE TWEEDE KAMER De Tweede Kamer besloot tij dens het watersnooddebat van gisteren tot de instelling van een speciale watersnoodcommissie die voortdurend met de regering con tact kan onderhouden over vraag stukken, die verband houden met schadevergoeding, herstel etc. Heden zullen de leden van deze commissie worden aangewezen. LOORENCE MARQUES, 11 Februari (AP) Duikers hebben ontdekt, dat het wrak van de „Klipfontein", het Nederlandse vracht- en passagiersschip, dat in Januari bij Lourence Marques in drie kwartier tijds ten onder ging, over de gehele kiel open gereten is. Het dagblad „Cape Argus" schrijft, dat duikers van het Brit se bergingsvaartuig „Twyford" de „Klipfontein" aangetroffen hebben in 150 vademen water. Het schip lag op zijn stuurboord zijde. Het was van de boeg tot mid scheeps opengereten. In het casco zijn volgens de duikers stukken rots gevonden. Volgens „Cape Argus" heeft de „Twyford" een vertrouwelijk rap port over de resultaten van het onderzoek aan het marinehoofd kwartier te Simonstown gezonden. Dit rapport is echter nog niet ter publicatie vrijgegeven. Evacué's uit een tehuis voor Ouden van Dagen te Zierikzee vonden vandaag een „koninklijk" onderkomen in Paleis het Loo, dat voor het herbergen van vluchtelingen uit de ramp gebieden door H.M. Koningin Juliana gedeeltelijk beschikbaar werd gesteld. Aankomst van een der bussen, die de bejaarde lieden vervoerden, aan de rechtervleugel van het paleis. Franse en Nederlandse militairen hebben de verbinding tussen Halsteren en Steenbergen in het overstroomde gebied rondom Bergen op Zoom hersteld, door het aanbrengen van zandzakken op de overspoelde weg. De gene raai J. G. Warringa maakte Dinsdag een inspectietocht in deze gebieden. We zien hem hier (op de voorgrondj op de uit zand zakken bestaande weg. Achter hem overste A. R. H. Pine, commandant van de troepen, die hulp verleenden in dit gebied. Rechts: een door Franse genietroepen aangelegde Baileybrug. Van deze brug af wordt zand ge stort in de gaten, welke in èe weg zijn ge slagen. Wanneer een gat is gedicht, ivordt de brug weer verplaatst. ADVIES OVER BONN De Nederlandse ver klaring, waarin de wederkerig heid van uitleveringsverplichtin gen wordt gegarandeerd, moet als een voldoenije basis voor de uit levering van de in Duitsland ge arresteerde Bredase vluchtelingen worden beschouwd. Tot deze conclusie komt pro fessor Bilsinger van de universi teit van Freiburg in een deskun dig advies, dat hij op verzoek van het Oberlandesgericht in Dusseldorp heeft gegeven. De Duitse wetgeving bepaalt, dat bij afwezigheid van een uitleverings verdrag in concrete gevallen een accoord inzake een uitlevering kan worden getroffen. Mits daar' bij wederkerigheid wordt gega randeerd. Het gerecht had over de betekenis van deze bepaling een deskundig advies gevraagd. De gearresteerde SS-man Faber zal, alvorens de Duitse regering tot uitlevering kan overgaan voor het gerecht in Dusseldorp moeten verschijnen, dat over zijn verzoek tot het verlenen van asyl als politiek vluchteling zal moeten beslissen. De tweede gearresteerde, Bik ker, zal voor het gerecht in Hamm verschijnen. De data van de behandeling staan evenwel nog niet vast. Eigenaar verleende hulp in de noodgebieden Eén der Giethoornse toeristen centra, Café „Watersport Cen traal" te Giethoorn-Noord is gis terochtend, vermoedelijk ten gevolge van een uitslaande gas vlam, tot de grond toe afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de bewoners van het nevengebouw zich in nachtgewaad moesten redden. Ook de gehele inventaris ging verloren. De eigenaar van de zaak be vond zich op het ogenblik van de brand met de Giethoornse punterploeg in het rampgebied waar hij al dagenlang heeft deel genomen aan het reddingswerk De watersnood heeft geen ver andering gebracht in het stand punt van de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, dat er dit jaar gestreefd moet wc den naar de bouw van 65.000 woningen, aldus vernemen wij van bevoegde zijde in Den Haag. Wel is het niet onmogelijk, dat de tienduizend woningen, die boven het minimum aantal van 55.000 worden gebouwd, niet over het gehele land verdeeld zullen worden, 'maar voor een deel naar de getroffen gebieden zullen gaan. De laatste gegevens over de schade laan boerderijen en huizen deze cijfers moeten echter nog met het grootste voorbehoud wor den gezien vermelden voor Zeeland 1.450 verwoeste, 3.000 zwaar beschadigde en 3.500 licht beschadigde woningen, 1.000 ver woeste boerderijen en 1.200 en de hulpverlening. Door Britse Katholieken aangeboden LONDEN Een groep Katho lieke parlementsleden heeft te zamen met een aantal andere vooraanstaande personen, meestal ook Katholieken, Minister Eden thans officieel een verzoekschrift aangeboden, om de godsdienst vrijheid ter sprake te brengen, wanneer Tito in Maart zijn be zoek aan Engeland brengt. Zeer nadrukkelijk vraagt het verzoek Tito te wijzen op de grote bevreemding, welke zijn politiek tegenover de Kerk heeft gewekt. Het gezelschap, dat het stuk aan Eden heeft aangeboden, stond onder leiding van Richard Stokes, het Katholieke Lagerhuislid der Labour Partij. Verder behoorden er toe Graham Greene, Lord Pa- kenham (lid van het Hogerhuis), Hugh Frase (cons.), Christopher Hollis (cons.) en Dr. Letitia Fan- zwaar beschadigde en 1.000 licht beschadigde boerenhoeven. Het voorlopige schade-cijfer voor de Westhoek van Noord-Brabant be draagt 260 verwoeste, 560 zwaar beschadigde en 2.750 licht be schadigde huizen en boerderijen tezamen. Dit cijfer zal nog stij gen, omdat in dit gebied nog ruim 2.500 woningen en boerde rijen onder water staan. Over de toestand van deze gebouwen is nog weinig bekend. In Zuid-Hol land zijn 1.500 woningen en boer derijen verwoest. Het aantal zwaar en licht beschadigde hui zen en boerderijen is hier nog niet bekend. Eisenhower weigert doodvonnis te vernietigen WASHINGTON President Eisenhower heeft geweigerd de doodvonnissen, die over de atoom spionnen Julius en Ethel Rosen berg uitgesproken zijn, te ver nietigen. MANIFEST VAN I.C.V. Christelijke arbeiders begroeten gemeenschap pelijke markt UTRECHT Het Internatio naal Christelijk Vakverbond heeft een manifest gepubliceerd, waar in het de instelling van de ge meenschappelijke markt als een historische stap begroet. Daar mee is, aldus het I.C.V. een eind gekomen aan de ongebreidelde jacht naar afzetmarkten en win sten, waarvan de arbeiders in het verleden zo vaak het slachtoffer zijn geworden. field. DJAKARTA, 11 Febr. (P.l. Ancta) Bandjirs richten in verspreide delen in Indonesië verwoestingen aan. Buiten Atjeh echter zijn tot op heden geen slachtoffers van de overstromin gen gemeld. Vijfduizend personen in Solo (Midden-Java) werden door de watertoevloed van de uit haar oevers getreden Kali Pepe ge dwongen naar hoger gelegen stadswijken te evacueren. Het Rode Kruis heeft voor de ver drevenen gaarkeukens ingericht en medicamenten onder hen ver spreid. De correspondent van P. I. Aneta in Solo meldt, dat Maan dag ook grote gebieden in de re gentschappen Sragen en Suko- hardjo door overstromingen van de rivier Bengawan Solo onder water stonden. Er is nog geen overzicht van de aangerichte schade te verkrijgen. De correspondent van Aneta in Makassar (Celebes) meldt, dat een noodweer Zondag de bewo ners van de desa Tompobalang dwong naar veiliger oorden. In Makassar werden 20 kampong huizen vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het treinverkeer in de omge ving van Semarang (Midden Java) werd op verschillende plaatsen gestremd door een wa tervloed, tengevolge van aanhou dende regens. INDIA BEZORGD Over Eisenhoivers Formosa-politiek NEW-DELHI. President Prasad heeft naar aanleiding van president Eisenhowers nieu we politiek ten aanzien van For mosa verklaard, dat India „ern stig bezorgd" is over de iongste ontwikkelingen, die ziins inziens de oorlog in Korea zouden kun nen uitbreiden. Dit is het eerste officiële com mentaar op Eisenhowers besluit om Formosa te deneutraliseren. Duits-Egyptische onder handelingen afgebroken CAIRO. De West-Duits— Egyptische handelsonderhande lingen ziin afgebroken en de Duitse delegatie zal naar Bonn vertrekken, aldus heeft vandaag een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. De woordvoerder heeft tevens bekend gemaakt, dat op het ministerie besprekingen zullen beginnen met een Oost-Duitse delegatie.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1