De zaak-Toepoel Motie vaii wantrouwen tegen wethouder van der Gracht „Vliegende Vissen" telt veertig kampioenen Wethouder dietide zijn ontslag in trends en Dr. v. d. Horst reviseerde orgel op Agenda School jongens filmmiddag Orgelconcert op Pietermaai Gladiatoren en -trices on tvingen diploma Volgende week Woensdag uitspraak Gemeenteraad Koedijk Bi nnengekonien giften BIJ DE NOORDERFERS BAL-AVOND voorlopig uitgesteld H. Pagina 2 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 ALKMAAR De gemiddelde hoofd-hoogte van de be zoekers, die gisteravond de bovenzaal van het K.M.T. vulden, kivam niet boven de raamkozijnen. Dit uitzon derlijk lage peil wordt verklaarbaar, wanneer men be denkt, dat het merendeel der aanwezigen de leeftijd van dertien jaar niet heeft overschreden. Wanneer het echter op geluidsvolume aankomt, blijken de jeugdige „Vlie gende Vissenniet voor hun oudere clubgenoten onder te doen, hetgeen vooral gedemonstreerd werd, toen een aantal van lien n medaille of diploma voor de geleverde zwempreslaties in ontvangst mocht nemen. Niet minder dan veertig leer lingen hadden het zover weten te brengen. In December van het af gelopen jaar had het water van de Overdekte geschuimd van de verschrikkelijke strijd, die de „Vliegende Vissen" onder elkaar leverden, teneinde het fel begeer de clubkampioenschap in de wacht te slepen. Pas gisteravond bleek het water weer voldoende helder om de overwinnaars met zekerheid te kunnen aanwijzen en vandaar, dat de jeugdige Gladia toren en Gladiatrices stuk voor stuk voor het forum moesten ver schijnen, om de tekenen van hun roem in ontvangst te nemen. Dat ging uiteraard met enig ceremo nieel gepaard. Het lag zelfs in de bedoeling, om die uitreiking door de Hoogeerwaarde Heer Deken Jacobs te doen geschieden, maar toen deze verhinderd bleek, was iedereen graag bereid om met de handdruk van Pater Colbé genoe gen te nemen. Om het feest helemaal compleet te maken, werden bovendien nog enkele f ilms vertoond, welker reacties tot ver rond Alkmaar te horen waren. De namen van de nieuwe kam pioenen luiden: H. Huybers. C. Kouwenberg, J. Rood. L. de Vreede, J. Droge. C. Wagemaker (Jongens boven 13 jaar), L. de Graaf, P. .Tone. A. Buur. P. Olsthoorn en W. Monv Ooneens van 12 en 13 jaar) R. Diercks. Th. Hilbrand en G. Rij- NAAR DE HONDERD- DUIZEND ALKMAAR Er blijven nog grote en kleine giften binnenko men bij de penningmeester van het Plaatselijk Rampenfonds-co mité. Gister kwam er een bedrag van 1.230. waaronder een be- drag van f 100,van de biliart- olub van Westerlicht: het totaal bedrag steec bierdoor tot een som van 03.039.33. Men kan nog bijdragen storten op giro 17410 van de Ned. Mid- denstandsbank te Alkmaar onder vermelding „Rampenfonds Alk maar" of afgeven aan het loket 1 '"van de Middcnstandsbank, Choor- jj,, straat 33. Voor het Rampenfonds ALKMAAR. De volkstuin- houdersvereniging „Alkmaar en Omstreken", die 340 leden telt, besloot in de gisteravond gehou den jaarvergadering f 350.be schikbaar te stellen voor het Nat. Rampenfonds. Wandeltochten ten hale Rampenfonds ALKMAAR Nog even her inneren wij aan de wandeltochten, georganiseerd door de Alkmaarse wandelverenigingen en die gehou den zullen worden Zaterdagmid dag en Zondagmorgen. De start vindt plaats bij Café Tom, Waag- plein. en het inschrijfgeld be draagt ƒ0,50, hetwelk bestemd is voor het Rampenfonds. Inschrijving kan geschieden bi.i: G. Dilling, Fnidsen 30; Gouwétak, Voordam 11 en P. de Boer. Wiede- manstraat 7. Vacantiehoinieii landarbeiders ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: Er is voor de Landarbeiders gelegenheid tot het verlenen van een bijdrage aan het Rampen fonds door het opofferen van een snipperdag. Het behoeft .luist geen hele dag te zijn; dit wordt aan de betrok ken personen overgelaten. Zi.i kunnen een aantal vacantiebonnen naar eigen keuze inleveren. Het geld wordt door de Stichting van de Landbouw aan het Rampen fonds overgemaakt. De gelegen heid tot het inleveren van va cantiebonnen voor dit doel wordt gegeven Zaterdag 14 Febr. a.s. tussen 2 en 4 uub bij de heer Tra- nenberg. Bruinvisstraat 5 en bp de heer F. G. Hageman Ropjeskuil 2. beide te Alkmaar. Geslaagd ALKMAAR, Op de praktijk examens, alhier, afgenomen door de vereniging van leraren in boekhouden, handelscorrespon dentie en stenografie, zijn ge- ifandelscorrespondentie: de heer J. Wagenaar, St. Pancras. Engelse Handelscorresponden tie: de heer H. v. Ammers, Ber- gen. Boekhouden: de dames D. Bak ker, Heiloo; G. D. Visser, Koe dijk- S. v. d. Meeberg, Alkmaar; eri de heren O. Commandeur, Heerhugowaard; N. G. de Goede, Limmen; J. B. de Groot, Alkmaar; N. G. Keuning, Obdam; N. J. Klerk, Oterleek; J. Koning, Broek op Langedijk; H. Kramer, Alk maar; G. M. Spruyt, Heiloo; W. Otte, Alkmaar; Tj. Visser, Oude Niedorp; Th. Nat, Limmen; N. P. v. d. Elsland, Egmond. Moderne Bedrijfsadministratie: de heren P. Groen en H. Teunis. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Cor nells A., zv A. C. Zijp en J. C. Beemsterboer. Gehuwd: Johannes J. Ros en Alida J. Erkamp: Charles J. Kramer en Divera A. Beemster boer: Jac. Asjes en Dientje Krab. Overleden: Hendrikje Exalto, 76 jaar. gehuwd met G. v. d. Wal. per (jongens van 10 en 11 jaar), Ch. Diercks, P. Buur en K. Rijper (jongens t/m 9 jaar), M. Vermeu len, L Klitsie, J. Droge, R. van Os, M. Baten en M. Berkhout (meisjes boven 13). A. Oud, H. Droge. L. Jacobse, W. Wagenaar, N. Baars, R. Bellekom, A. Sanders en T. van Dijk (meisjes van 12 en 13). A. Rietveld, T. Langedijk en J. Jacobse (meisjes van 11), M. Vermeulen en H. Huybers ont vingen bovendien een medaille voor de beste prestatie. R.K. Dansclub „Amicitia" ALKMAAR Zondagavond zal in het Casino het Vasten avondbal van de R.K. Dansclub „Amicitia" plaats vinden. De dansmuziek zal verzorgd worden door „The Musical Mixers" onder leiding van Jan Schouten. Dit nog jonge ensemble heeft zich in korte tijd een grote populariteit verworven in Den Helder en ook daarbuiten, zodat men van deze zijde iets goeds kan verwachten. Bij het bestuur kan men zich als nog opgeven als lid van de Dans club. De adressen zijn: C. Stam, Ooievaarstraat 26. N. Luyckx, Ti- morlaan 1 en J. Sevink. Violen straat 47. Voorts heeft de dansclub een bedrag van 100.uitgetrokken voor het Nationale Rampenfonds, welke bedrag inmiddels is over gemaakt. Rijdend postkantnor komt Zaterdag ALKMAAR Zaterdag komt het rijdend postkantoor, waarin de watersnood-zegels verkrijg baar zijn, in Alkmaar; het zal vermoedelijk standplaats nemen op de Steenebrug aan het einde van de Langestraat: het zal ge opend zijn op dezelfde tijden als het postkantoor. Zoals reeds eer der bericht werd. zullen aan dit postkantoor 10-cents-oostzegels met opdruk Watersnood-1953 en met een toeslag van 10 cent voor de slaehtoff='-s, verkriigbpar zijn. DONDERDAG 12 FEBRUARI BIOSCOPEN: REX: De dochter van de houtvester. VICTORIA: Dubbel spel. CINEMA AMERICAIN: Don Camillo. HARMONIE: The crimson pirate. APOTHEKEN: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar Apoth. Wanna-Mient, Mierit C13, Apotheker mej. F. Schuitema. HOTEL VICTORY. 8 uur: Derde cursus parapsycholo gie Schola Publica. GULDEN VLIES: 8 uur: Con cert Haarlemse Orkest Ver eniging. Waterstanden: Vrijdag: Hoog water 7.20 en 19.25 u.: laag water 1.10 en 13.20 u. Balavoud uitgesteld ALKMAAR In verband met de bijzondere omstandigheden is de Bal-avond van Dansinstituut Arendsen, welke gegeven zou worden a.s Maandag 16 Febr. in 't Wapen van Heemskerk, tot na dere aankondiging uitgesteld. ISood maakt vindingrijk organiseerden ALKMAAR De leerlingen van de V.G.L.O.-school St Lau- rentius hadden zich als ieder ander afgevraagd, wat er voor de slachtoffers van de waters nood gedaan kon worden. Ze maakten tenslotte gebruik van de meest voor de hand liggende oplossing en plaatsten 'n enor me bus in de gang van het ge bouw. waarin iedereen die daar toe de behoefte gevoelde, zijn bijdrage kon storten. Op geregel de tijden werd de balans opge maakt en verwerkte men de re sultaten in 'n statistiek, welke boven de bus tegen de wand was gespijkerd. Het ging aardig, maar het bevredigde de knapen toch niet. Men piekerde opnieuw, en zo ontstond de alleszins lumi neuze gedachte om de filmzaal en de daarin aanwezige outillage voor het goede doel te benutten. Gistermiddag werden de poor ten geopend voor iedereen, die tegen 'n facultatieve bijdrage van het Laurentius-filmprogram- ma wilde genieten. Een en ander bracht reeds zestien gulden twin tig op. Het geld wordt in de bus gestort, de curve bijgewerkt, en het geheel te zijner tijd afgedra gen aan het Rampenfonds. Te zijner tiid. want er wordt alweer gebroed op 'n nieuwe stunt, die al het voorgaande moet overtref fen „DE JEUGD EXPOSEERT!" ALKMAAR. De jaarlijkse tentoonstelling „De jeugd expo seert!" zal dit jaar worden ge houden van 4 tot en met 11 April a.s. Jongens en meisjes in de leef tijd van 10 t.m. 21 jaar, die in Alkmaar woonachtig zijn of die buiten Alkmaar wonen, doch hier een school bezoeken of werkzaam zijn, kunnen zelf-gemaakte werk stukken inzenden. Producten van vrije-tijdsbeste- ding in allerlei soort komen in aanmerking. .Jongens en meisjes, die een vak beoefenen en in hun vrije tijd een werkstuk hebben ver vaardigd, dat verband houdt met het beroep, worden eveneens uit genodigd aan de tentoonstelling deel te nemen. Opgave tot deelneming kan ge schieden tot 1 Maart a.s., iedere werkdag, behalve des Zaterdags, van 1112.30 en van 1617 uur ten stadhuize, afdeling Onderwijs en Jeugdzaken. De werkstukken behoeven nog niet te worden meegebracht, de deelnemers ontvangen later be richt waar en wanneer het werk stuk moet worden ingeleverd. JONGE NACOBUSCHAUFFEUR VOOR DE RECHTBANK Gladde weg veroorzaakte ongeval ALKMAAR. Op 2 Decemper toen de sneeuw de wegen spiegel glad had gemaakt en reeksen ver keersongevallen werden gemeld, slipte een Nacobus op de brug bij de Raad van Arbeid en schoot pardoes boven op een personen wagen, die uit de Spoorstraat kwam, en waarvan de bestuurder oen hersenschudding en een been breuk opliep. Gistermorgen moest de Naco-chauffeur C. Z. uit Eg- mond aan Zee voor de Alkmaarse Rechtbank terechtstaan. Uit de getuigenverklaringen kwam vast te staan, dat de chauffeur met wat te grote snelheid had gereden terwijl hij verzuimd had de voor ruit van de auto voldoende schoon te maken, zodat hij niet voldoende zicht op de weg had. Opmerkelijk was, dat de getuige J. J. v. d. G. uit Oudorp; een v. d. passagiers, nogal onsympathiek tegenover de jonge chauffeur, die slechts één jaar bij de NACO in dienst is, optrad. De verdediger van Z. voerde nadat de Officier van Justitie f 100.of 40 dagen tegen deze had geëist, aan, dat de chauffeur zoveel mogelijk zijn snelheid handhaafde, om ervoor te zorgen, dat zijn passagiers de trein kon den halen. Daarom bepleitte hij clementie. De rechtbank bepaalde de uitspraak tot over 14 dagen. ALKMAAR In de contra-enquête, ingesteld door mr. H. Scholten namens de makelaar Toepoel als eiser in kort geding tegen de gemeente, is als laatste getuige ge hoord de makelaar S. Dekker te Heerhugowaard, die aanwezig is geweest hij de besprekingen die hebben plaatsgehad omtrent de verkoop van het perceel Hekel- straat 17. Hij verklaarde, dal toen afgesproken was, dal de weduwe Kemp voorlopig zou blijven wonen in de woning hij «le bakkerij; dal zij toen lieefl gevraagd, of er een kans was een ander huis te krijgen en dal «le ma kelaar Toepoel toen gezegd heeft, dal hij zijn best zou doen, om te bewerken, dat zij in een huis zou komen, «lat vrij zou komen als de heer Hooy, eigenaar van «le bakkerij in de Hekelslraat, ging houwen. Een positieve toezegging had hij uil «1e mond van «1e heer Toepoel niet W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. LICHTE VORST DE BILT, 12 Febr. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tussen Noord en Noordoost. Tempera tuur om 't vriespunt tot lichte vorst. gehoord. Hij kan zich niet herinneren, dat die avond over het woning- burau is gesproken. De gemachtigde van de gemeen te, Mr. A. G. de Lange, betoogde, dat het niet bepaaldelijk ging om 't uitspreken van toezeggingen door de makelaar te bewijzen, maar om aan te tonen, dat hij in bepaalde gevallen „onbehoorlijk" had gehandeld. In de gevallen Frieseweg en Rozenstraat was daartoe het bewijs reeds geleverd. Het gpval Comansstraat is niet volledig duidelijk geworden, aldus Mr. de Lange, die dit geval dan ook buiten beschouwing wilde laten. Maar in het geval Maurits kade 25 achtte hij middels de ge tuigenverklaringen het bewijs ge leverd, dat de heer Toepoel het verkrijgen van een vestigingsver gunning had toegezegd, hetgeen niet is bewaarheid. In het geval Hekelstraat, aldus spr., heeft de makelaar de wed. Kemp allerlei schone dingen voor gespiegeld, waarvan niets is te recht gekomen. Het onbehoorlijke in dete vier gevallen is geweest, dat verkopen tot stand kwamen na vage toespelingen, waardoor betrokkenen gepraedisponeerd werden, terwijl het wezenlijke met betrekking tot de vestigings vergunningen niet is geschied. Als vertrouwensman heeft de ma kelaar Toepoel gefaald. Reeds terstond had in die gevallen voor de vestigingsvergunningen ge zorgd moeten worden, ter voor koming van de moeilijkheden, die nu hebben plaatsgevonden. De heer Toepoel heeft zich beklaagd over de publicatie van de ge meente, aldus vervolgde spr., die na herhaalde waarschuwingen ten slotte geen enkele garantie meer had, om de handelwijze van de makelaar een einde te doen ne men, welke handelwijze het woon- ruimtebeieid en de juiste ver- KOLDIJK liet riekt niet wel in.Koedijk. Het schijnt vast te staan, dut iedereen daarvan geweten heeft, maar tegelijk met het indienen van zijn ontslag als wethouder door de heer Riekwel, werd hel deksel opgelicht van 'n potje, waaruit de onfrisse walmen over de perstafel lot in het publiek op de tribune van Koedijk''s raadzaal zijn 1 neergeslagen. Toen men bovendien geruime tijd naarstig 1 in dit potje geroerd had, kwam er nog 'n algemeen ge steunde motie van wantrouwen te voorschijn, gericht tegen het beleid van de tweede wethouder, de K.V.P.- vertegenwoordiger van der Gracht. Het was tenslotte I burgemeester Schelliuger, die het publiek verdere ver rassingen onthield, door met één forse hamerslag dit potje weer te sluiten. Er was helaas niemand die de ramen opende.... De P.v.d.A.-vertegenwoordiger in Koedijk's gemeenteraad, de heer P. Hart, was de eerste die eventueel onvoorbereide buiten staanders waarschuwde omtrent de inhoud van boven aangestipt potje, door. bij de ontslagaanbie ding van de heer Riekwel (P.v.d. A.), op te merken, dat hier spra ke was van „partij en tegenpar tij". Uit het verloop van zijn verder betoog kwam vast te staan, dat deze ontslagaanvrage uitvloei sel was van een conflict, dat in de boezem van B. en W. is ge groeid. Zo gewaagde hij van een benauwde sfeer, die heel Koedijk beheerst, als gevolg van de „moei lijke omgang tussen de burge meester en enkele van zijn ge meentenaren". Om een en ander te illustreren haalde hij aan, dat de plaatselijke E.H.B.O. aan B. en W. verzocht had om tot aan koop van verbandmiddelen over te gaan. Dat geschiedde inderdaad, maar „tot op de dag van vandaag liggen die spullen hier nog". „Dit remmen bederft steeds meer de sfeer", aldus de heer Hart, die tenslotte concludeerde, dat wet houder Riekwel 'n dergelijk af scheid niet verdiend had. Bloed in de raadzaal Vanaf dat moment begon er bloed te vloeien in de raadzaal van Koedijk, van welks wanden reeds lang gestorven burgemees ters, geflankeerd door rustieke molentjes, op de vergaderden neerzien. Het vvas de heer Visser (P.v.d, A.), die als eerste met een hak blok aan kwam dragen, waarop reeds verschillende onschuldigen de dood hadden gevonden. „Nu zien we het hoofd van de heer Riekwel vallen", aldus consta teerde de heer Visser. De redenen, waarom wethouder Riekwel z'n ontslag had aange boden zijn door de heer Hart reeds duidelijk uiteengezet, zo sprak vervolgens de heer Lam- merschaag, die een raadszetel be kleedt als representant van de groep „Gemeentebelangen". Dat nam echter niet weg, dat hij gaar ne nog duidelijker wilde zijn. Hij begon met te memoreren, dat in de laatst gehouden raadsvergade ring B. en W. door hem waren aangevallen wegens 4 hun beleid inzake het Gemeentelijk Verzor gingstehuis. De heer Riekwel had in antwoord daarop elke verant woording van zich afgewezen, zo dat de volle verantwoording ge zocht moest worden bij de voor zitter van dit college, burgemees ter Schellinger; èn bij wethouder van der Gracht, want deze had de aanmerkingen van de heer Lam- merschaag vergeleken met het zoeken naar muizenissen, waar mee deze wethouder verraad pleegde ten opzichte van zijn col lega. Volgende slachtoffer De voorzitter onderbrak dit be toog: „Ik constateer, dat u tegen over wethouder van der Gracht beschuldigingen uit, die u niet waar kunt maken". „Dat kan ik wèl", antwoordde de heer Lammersehaag, „en ik trek ze niet terug". Het door de heer Visser aangesleepte hakblok bleek hier goede diensten te be wijzen. De heer Lammersehaag ontwikkelde tegen wethouder van der Gracht een aantal beschuldi gingen, vervat in een serie van drie keurig uitgewerkte punten. De heer van der Gracht, zo bleek hieruit, had zich geringschattend over de zeggenschap der Raad uitgesproken en hij had collega Riekwel in de steek gelaten, toen een voorstel van de burgemeester, om over te gaan tot aanschaffing van een brandweer-auto, waarin eventueel B. en W. vervoerd kon den worden, moest worden afge wezen, en dit, ondanks zijn- be lofte aan de K.V.P.-fractie, om wethouder Riekwel bij deze af wijzing te steunen. Het werd nu vol in de kleine raadzaal, want naast het hakblok sleepte de heer Lammersehaag bovendien een altaar aan, waarop tijdens de laatste vergadering „het hoofd van de heer Riekwel was gevallen. Op het altaar van een dictatoriale burgemeester" Voor deze laatste opmerking ontving- de spreker een waarschu wing. Dat kon het vervolg van de rede echter niet tegenhouden. Zo kwam nog naar voren, dat hier sprake was van een conflict tus sen wethouder Riekwel enerzijds en dé combinatie burgemeester Schellingerwethouder van dei- Gracht anderzijds. De burgemees ter handelde op eigen houtje, en daarvoor moest Riekwel buigen. Resumerende kwam de heer Lam mersehaag tenslotte tot de con clusie, dat de schuld gelegen was: le bij de burgemeester, en 2e bij de heer van der Gracht, die hem steunde. Motie van wantrouwen Deze redenering leidde dan tot zijn voorstel, om een Motie van Wantrouwen tegen de heer van der Gracht in stemming te doen brengen. Voor hij daartoe over ging, vroeg hij het K.V.P.-lid, de heer Kunst, of hij een dergelijke „Ik wil over al die beschuldi gingen heenstappen", aldus de heel- van der Gracht, „omdat ik meen dat u verkeerd bent inge licht. Maar wat die brandweer auto aangaat: Ik heb wethouder Riekwel daarbij wel gesteund. Ik heb zelfs getracht hem van zijn voornemen om te bedanken af te houden en dat reeds twee jaar ge leden, bij de opening van het Verzorgingstehuis. Geloof me; het spijt me meer dan ik u zeggen kan, nu Riekwel tóch is wegge gaan. Het dorp zegt, dat ik in alle talen heb gezwegen, maar ik zeg u nogmaals, dat ik nooit heb sa mengespannen tegen Riekwel". Na deze woorden wenste bur gemeester Schellinger een en an der nog eens nadrukkelijk te on derstrepen. De heer Kunst kreeg het woord Hij verklaarde nogmaals, dat het K.V.P.-bestuur zich indertijd te-' gen die auto had uitgesproken. „De heer van der Gracht heeft zich daaraan niét gehouden!" „Dat heeft hij wèl", weerlegde de voorzitter. „Hij heeft onmid dellijk mèt Riekwel tégen die auto gestemd". De raadsleden besloten, om de zaak nu eens gedegen uit te zoe ken. Na de woorden van de bur gemeester opperde de heer Kunst, dat hij misschien verkeerd was voorgelicht, maar op voorstel van de heer Hart daalde de secretaris alle trappen af, om de notulen van de bewuste vergadering er bij te halen. En daar stond het nu juist niet in. „Dan hebt u ongelijk gehad", concludeerde de heer Lammer sehaag. motie zou ondersteunen. De heer Kunst zei ja. Allereerst echter zou de aange vallen wethouder zijn verdediging voeren. Motie aangenomen. De voorzitter wendde zich tot de heer Kunst: „Hoewel de notu len hierover zwijgen, verklaar ik op mijn woord, dat de heer van der Gracht onmiddellijk tegen stemde. Blijft u deze motie steu nen?" Het antwoord luidde beves tigend. Toen de motie in stemming werd gebracht, bleek iedereen voor te zijn. Over de rest van de agenda punten werd niet minder uitvoe rig gesproken, maar we kunnen waarschijnlijk kort zijn. Het voor stel van B. en W. om de zolder van het veelbesproken Verzor gingshuis rendabel te maken, door het aftimmeren van enkele boden kamertjes, werd wederom verwor pen. De raad wenste eerst het ad vies van het College van Regen ten dienaangaande af te wachten en kwam op de duur tot de con clusie, dat allereerst in de ver schillende vacaturen van dit col lege dient te worden voorzien. Frisse geluiden. Tenslotte nog enkele frisse ge luiden. De raad bleek zich te kunnen neerleggen bij een voor stel van B. en W., om de bijdrage voor het Kleuteronderwijs te be palen op f 15.per leerling. In principe zal Koedijk, in sa menwerking met enkele andere gemeenten, waaronder Langedijk, de gemeente Herkingen op Goe- ree-Overflakkee adopteren, en daartoe onder andere een bedrag van f 10.000 uittrekken. De inge zetenen van Koedijk hebben bo vendien nog ruim f 6200.bijeen gebracht voor het Nationaal Ram penfonds. „Ik hoop", zei burgemeester Schellinger aan het eind van de vergadering, dat de narigheden in Koedijk, die als tranen in 'n brui sende Noordzee verdrinken in de oceaan van leed, welke over een deel van ons land is gekomen, spoedig tot het verleden zullen behoren". Tot voor kort heeft men in Koedijk steeds prettig weten te vergaderen, maar „het kan ver keren", zoals de secretaris zei. (Reeds geplaatst in deel van vorige oplage). deling van woonruimte heeft doorkruist. De gemeente heeft deze publicatie tefecht geplaatst om verdere misleiding van het publiek te voorkomen. De zaakgelastigde van de heer Toepoel, Mr. H. Scholten, achtte onbehoorlijke handelwijze in geen enkel geval bewezen, ook niet in de gevallen Rozenstraat en Frie seweg. In het geval Rozenstraat, dit in 1948 speelde, heeft de ma kelaar niet met een valse ver klaring gewerkt en in het geval Frieseweg heeft de heer Toepoel alleen een woonvergunning kun nen aanvragen voor de heer v. d. Berg, hetgeen hij ook gedaan heeft. Dal dit voor de heer Lou- rens niet kon, kan men Toepoel niet verwijten! In het geval Mauritskade acht te spr. niet bewezen, dat de ma kelaar aan de heer Deetman een woonvergunning had beloofd. De heer Toepoel had ook in dit geval geen enkele garantie gegeven. Bo vendien was in het koopcontract de clausule opgenomen, dat de heer Deetman niet aan het huis behoefde te bij ven hangen; de koop zou dus niet doorgaan, wan neer mocht blijken, dat vestigings vergunning niet zou worden ge geven. In het geval Hekelstraat 17 ten slotte, aldus betoogde mr. Schol ten, zijn de getuigenverklaringen nogal vaag, waaruit in ieder geval niet duidelijk is komen vast te staan dat de heer Toepoel mevr. Kemp bepaalde toezeggingen heeft gedaan. Tenslotte zei mr. Soholten, dat het nu na jaren toch eenieder be kend is, dat men eerst een vesti gingsvergunning moet hebben. Dat behoefde de heer Toepoel toch niet iedere keer weer op nieuw naar voren te brengen? Daarom achtte mr. Scholten de beschuldigingen als zou de heer Toepoel onbehoorlijk gehandeld heben, onjuist. De president van de Rechtbank heeft de uitspraak bepaald op Woensdag ais. dés morgens om elf üür. Balh-bibliotlieek ALKMAAR. Ten gerieve van de liefhebbers van Engelse boe ken, die gebruik maken of ge bruik willen maken van de Bath- Bibliotheek, zij medegedeeld dat zij met ingang van 13 Februari a.s. weer regelmatig boeken kun nen lenen en wel op Woensdag en Vrijdagmiddag van 24.30 uur in het gebouw Langestraat 95. naast de Stadhuistoren. Slechts lette men erop, dat de Bath-Bibliotheek in hetzelfde ge bouw thans is ondergebracht in het middenvertrek op de le etage. Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: R.K. Gem. Toneclvcr. N.E.A., Andijk-W. f 10,St. Augusti- nusver. afd. Alkmaar Stad f 100; Wilma en Reggiy te Zwolle f 80; N.N. te Schermer f 300,een Kaartclub te Alkmaar f 5, H.K.W. afd. Hoorn f 10,—; R. K. Parochieel Zangkoor te Ooster blokker f 100,—; N. W. te Alk maar f 5, U kunt uw giften bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort. De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, lim men 194460, Zwolle 48t'779, Alk maar 594463, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze Advertentie) DANSINSTITUUT van Maandag 16 Februari CULTURELE AVOND VOOR RAMPENFONDS BERGEN. Door een geluk kige samenwerking van verschil lende instanties zal er Zondag avond in De Rustende Jager een culturele avond gehouden worden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Rampenfonds. Mevr. Erna v. Ulsen-Sporen- berg, sopraan, zal liederen zingen, aan de piano begeleid dopr mevr. Steinz. De heer dr. C. Steinz en echtgenote zullen musiceren met cello, begeleid door piano-muziek. Mr. A. F. Kamp zal een cause rie houden over overstromingen in vroeger eeuwen. Na de pauze komen enkele ver enigingen op de planken; de Ber gense Accordeonvereniging, het Brandweerkoor en het Klein Vrouwenkoor, dit laatste met pia nobegeleiding van mej. v. Dijk. Verwacht wordt, dat vele Ber- genaren deze avond zullen bijwo nen en de zaal met het oog op het goede doel zal zijn uitver kocht. ALKMAAR. De bekende componist-organist Dr. Anthon van der Horst, die onlangs terug keerde van een tournee door de Nederlandse Antillen en Suriname heeft op Curacao nog iets anders gedaan dan voordrachten geven en orgel bespelen. Hij heeft ge toond niet alleen het orgel te kunnen bespelen, doch ook het te kunnen repareren en reviseren; hij toonde zich een organist, die zijn instrument door en door kent. Het orgel der Paters Domini canen op Pietermaai, dat in 1924 door de bekende orgelbouwers van de fa. Vermeulen te Alkmaar gebouwd werd, werd na verzen ding door de Eerw. Frater Candi- tus in Pietermaai technisch opge steld. In 1928 is een der firman ten van de fa. Vermeulen er heen gegaan, om het instrument te per- fectionneren.Nadien is er geen orgelbouwer-vakman meer aan te pas gekomen. Een orgel in de Tropen heeft echter heel wat meer te verduren van de weersomstandigheden dan een orgel in onze streken. Het staat er in een open kerk, met het gevolg, dat stof en soms zelfs regen een nadelige invloed op het instrument uitoefenen. De kwali teiten van het mooie orgel kwa men hierdoor, alsook wegens ge brek aan vakkundige behandeling, niet ten volle tot hun recht. Ge durende de oorlogsjaren werd het orgel nog eens door twee militai ren, die op doorreis op Curacao kwamen en verstand van orgels zeiden te hebben, nog eens schoon gemaakt, doch het orgel was niet geworden wat het direct na aan komst geweest was. Een der Paters Dominicanen, Pater Lensen, die van huis-uit een grote interesse voor orgels had, waagde zich eraan het orgel met zijn ca. 2000 pijpen te de monteren, om te zien, wat er aan haperde. Hij trad in corresponden tie met de fa. Vermeulen, die be reidwillig de tekeningen, voorzien van de nodige aanwijzingen stuurde en zo wist Pater Lensen, zo goed en zo kwaad als het ging het orgel weer bespeelbaar te maken. Maar helemaal tevreden over het resultaat was hij niet, vooral niet, toen bericht kwam, dat de Nederlandse componist organist naar Curacao kwam, om op het orgel een concert te geven. Dr. van der Horst kwam, zag enoverwon de moeilijkheden, die voor Pater Lensen niet te overwinnen waren geweest. In een overall toog hij aan het werk en mèt pater Lensen kroop hij dagen lang van de morgen tot de avond in het orgel, om het op zijn zwakke punten te testen. Tientallen pijpen werden stuk voor stuk eruit gehaald en na revisie er weer in gemonteerd. De organist ontdekte zelfs een regis ter, waarvan men het bestaan nimmer had bevroed en vermoe delijk bij een vorige reparatie was weggewerkt. Geen moeite was dr. v. d. Horst te veel, geen werkdag hem te lang. .En het resultaat was verbluf fend; de pastoor en de parochia nen van Pietermaai kenden hun orgel niet meer terug, toen An thon van der Horst de registers had opengetrokken en het kla vier bespeelde. Het concert, dat hij voor honderden Curacao-ena- ren blanken en zwarten gaf en dat in de grootste stilte werd beluisterd (de politie had er zelfs het verkeer voor omge legd), was niet alleen een succes voor zijn muzikale kunstenaars schap, doch ook een succes voor zijn vakmanschap en het werk van zijn handen. Zo werd de komst van Anthon van der Horst voor de Dominica nen van Pietermaai een dubbele vreugde. De kwaliteiten van het in Alkmaar vervaardigde orgel komen weer ten volle tot hun recht. van drag. De blad de pi In weerd „We: ste Amei i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2