SINT ADELBERT, patroon tegen de watersnood GRO' RAE Als springvloed gepaard gaat met een zware Westerstorm" Kadaver-trekken'" van Halsteren in m omgeving volle gang Vele landbouwmachines worden ook nog gered Slachtoffers watersnood „Flora Blanca" van ander ras n Fatale ontmoeting oorzaak van de grote werd ramp Kleine eyeloon werd orkaan KATTEN IN BOERDERIJEN Processie in de Benedictijner Abdij van Egmond Zevende opgave van het Rode Kruis En dai nat De vroiiM of brei de emig prograi Paarina 4 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 Van een medewerker) Opgeschrikt door de verschrikkelijke ramp, welke ons land op 1 Februari heeft geteisterd, interesseert eens klaps iedereen zich voor dingen, die anders het bijna exclusieve domein vormen van de water staatsmensen, de scheepvaart en de astronomen. Iedereen wil nu wel iets meer weten over het verschijnsel van vloed en spring vloed, die mysterieuze polsslag van de zee, die voelbaar is tot diep in het land. Daar komt dan nog bij, dat velen in angstige afwachting verkeren van de volgende spring vloed, die omstreeks 14 Februari plaats heeft, op welk tijdstip het water bovendien iets hoger zal stijgen dan anders, omdat de aantrekkingskracht van de maan dan extra groot zal zijn. De maan staat dan n.l. dicht bij zijn „perigeum", d.w.z. zo dicht mogelijk bij de aarde en heeft dan haar grootste vloedverwek- kende kracht. Uit onderstaande uiteenzetting zal de lezer blijken, dat voor die ongerustheid prac- tisch geen reden bestaat. Een toe vallige samenloop van omstan digheden als die welke de ramp van 1 Febr. veroorzaakten, en waarbij niet zozeer het springge- tij dan wel de orkaan van invloed is geweest, doet zich hoogst zel den voor, maar eens in de vier of vijf eeuwen, zo leert de erva ring. Enige beduchtheid kan al leen bestaan voor het effect van het nieuwe springgetij op de in volle gang zijnde herstellings- werkzaamheden. Getijden zaaien leven en dood Tweemaal per dag, met een tussenruimte van bijna twaalf uur, wisselen eb en vloed elkaar af. Het is een verschijnsel, dat bij diepere beschouwing telkens weer de bewondering van de mens opwekt. Aan de kusten brengt het afwisseling en ver maak, landinwaarts aan de boor den van de grote stromen schept het rijke levensmogelijkheden voor gehele volken. Want juist de getij denstroom heeft havens als Londen, Botterdam, Hamburg Antwerpen en vele andere toe gankelijk gemaakt voor de grote zeeschepen, die er de handel en nijverheid deden bloeien. Maar soms zaaiden de getijden dood in- plaats van leven. Dat gebeurt wanneer de vloedverwekkende kracht van de rpaan het sterkst is (springvloed) en een storm i van grote intensiteit en van gro- te uitgestrektheid uit de kwade j hoek waait. de loop van het jaar niet altijd op gelijke afstand. Het dichtst nadert zij de aarde op 357.000 km afstand, dan is zij in 't perigeum de verste afstand bedraagt 407 duizend km, dan is het apogeum. In het perigeum is de vloedwek- kende kracht van de maan bijna anderhalf maal zo groot als het apogeum. Drie factoren Bij springvloed stygt het water aan onze kust gemiddeld 35 cm boven het gewone vloedpeil. Be vindt de maan zich in het peri geum, dan komt daar nog eens 17 cm bij. oplevert, maar alleen het samen vallen hiervan met bijzonder zware westerstormen nieuwe overstromingen tengevolge kan hebben. Van deze drie factoren springvloed, kortste afstand van de maan en storm geeft de laatste de doosslag. Zeker wan neer met de beide eerstgenoem de factoren een storm samenvalt van het „type" dat op 1 Febr. te gen onze kusten heeft gewoed. Om dit te verduidelijken zul len we nog even releveren hoe de weersomstandigheden op die dramatische eerste Februari het effect van het springgetij kwa men ondersteunen. „Depressie Z." „Depressie Z. van Zoeloe" noem den de weerkundigen van het Britse Ministerie van luchtvaart de oorzaak van de rampspoed, die zich die dag over de kusten van Nederland, België en Enge land heeft uitgestort. Al enige dagen tevoren woedde nabij de verre Azoren een kleine grillige cycloon, die echter niet verder op de Atlantische Oceaan kon doordringen. Pas toen een enorme laag warme, stille lucht, die zich als een muur uitstrekte van Afrika tot IJsland, de depres sie naderde, ging het drama zich ontwikkelen. De cycloon scheur de stukken uit de warme lucht- muur los, voedde zich daarmee als het ware en bracht bij het samenbotsen van warme met koude luchtmassa's een ontzag wekkende storm op dreef, die zich vervolgens in gang zette in de richting Schotland en het Noorden van de Noordzee. Het toeval wilde, dat de orkaan, toen hij begon de watermassa's van de oceaan van het Noorden uit de VIJFJARIG JONGETJE AANGEREDEN HEILOO. Gistermorgen is het vijfjarig zoontje van bakker Kaandorp op de Kcnnemerstraat- weg op de Stationsweg door een luxe auto aangereden. De jongen was plotseling voor de auto uit de rijweg overgestoken, zodat de bestuurder van de wagen geen gelegenheid meer had hem te ont wijken. Met een dijbeenbreuk werd de jongen naar het St. Eli- sabethziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Des avonds om omstreeks kwart over zes werd een bromfietser 't slachtoffer van een aanrijding op de hoek van de Stationsweg en de Rijksstraatweg. Hij reed in de richting Limmen. Vanuit de rich ting Limmen kwamen een tractor met aanhangwagen en onmiddel lijk daarachter een personenauto, die beiden de Stationsweg wilden oprijden. Toen de aanhangwagen was gepasseerd, reed de brom fietser pardoes tegen de luxe wa gen. Hij werd aan het gezicht ge wond, doch kon zonder hulp naar huis terugkeren. Zijn rijwiel werd ernstig beschadigd. Met die toestand moet men re- Noordzee binnen te drijven, zijn kenen bij het springtij van 14 Fe bruari, want dan staat de maan ongeveer op de kortste afstand van de aarde. Op 1 Febr. had het dus feitelijk nog iets erger kun nen zijn, want toen stond de maan in het apogeum. Om pre cies te zijn: in het ergste geval had de vloed toen nog 35 cm ho ger kunnen zijn geweest. Ter geruststelling van al die genen, die het komende springtij dat dan bovendien extra hoog water zal opleveren met een bang hart tegemoet zien, dient er inmiddelds de nadruk op te wor den gelegd, dat niet dit springtij zelf, noch het feit dat de maan dan haar grootste vloedverwek kende kracht uitoefent gevaar grootste kracht bereikte en over een enorm oppervlak woedde, juist toen het springgetij bezig was het water van het Kanaal uit de Noordzee in te stuwen. Op de ze „ontmoeting" bleken de kusten van Nederland, België en Enge land niet berekend. Het zeewa ter, van twee kanten tegelijk in de nauwte van de Noordzee sa mengedreven en met een wind kracht van soms 140 km per uur opgezweept, bereikte vooral in de zee-armen van Z.W.-Nederland een fatale hoogte en overspoelde de dijken. De „depressie Z." ver volgde zijn weg over de Lage Landen, verminderde boven Duitsland in kracht, om tenslotte boven Oostenrijk als een zucht te vergaan. BOER WAS BANG VOOR DIEVEN Een roeiboot met militairen trof in het overstroomde ge bied een boer die boven op het dak zat van zijn hofstede en die met beide armen iets omkneld hield. Toen men na derde bleek de man met twee buksen gewapend gereed, om ieder die het wagen dorst te naderen van zijn erf te hou den. Blijkbaar was deze boer voor niets zo bang als voor dieven. Hij sommeerde de boot op een afstand te blijven. Een aanmaning waaraan uiteraard geen gevolg kon worden gegeven. De man zou, als men dit gedaan had, na enkele uren zijn omgekomen. Van twee kanten werd toen een aanval op het dak inge zet. Er. terwijl de boer zijn buks in de aanslag bracht aan de ene zijde werd hij van achteren door een toegespron gen Amerikaanse militair over. weldigd en in de boot ge sleurd. Daar kwam het tot 'n kleine worsteling, welke op typisch Amerikaanse manier eindigde. De Amerikaan sloeg de boer groggy. Enkele uren later werd hij prompt in het ziekenhuis afgehaald. Na be komen te zijn van de schrik bood de boer zijn welgemeen. de excuses aan. Dan treffen springvloed en stormvloed uit het Noordwesten elkaar in de trechter die de Noordzee is, en worden milliar- den kubieke meters zeewater op gedreven tegen onze kusten en in onze waterboezems. Maan en vloed Maar laten we eerst iets zeg gen over de oorzaak van 't ver schijnsel van eb en vloed. Die is gelegen in de aantrek kingskracht, welke op de aarde wordt uitgeoefend door de zon en de maan. Hoewel de zon ruim 2 millioen maal meer massa heeft dan de maan, is de aantrekkings kracht van deze laatste toch ruim tweemaal groter, omdat ze zich dichter bij de aarde bevindt De zon staat 400 maal verder van de aarde cran de maan. De maan is hier dus de belang rijkste factor. Ze trekt de zee op, welk verschijnsel we vloed noe men, doordat de aarde in 24 uur om haar as draait komt per et maal tweemaal vloed en twee maal eb voor. Staan nu zon en maan in de zelfde richting (volle en nieuwe maan), dan verenigt de aantrek kingskracht van beide zich en spreekt men van springvloed, staan ze daarentegen in tegen overgestelde richting (eerste en laatste kwartier) dan werken ze elkaar tegen en spreekt men van dood tij. De stand van het water bij springvloed is twee- tot drie maal hoger dan bij dood tij. De maan draait in een maand om de aarde heen en zij staat in (Van onze verslaggever) NOODGEBIED HALSTEREN, II Febr. Naar schat ting van de mensen die het weten kunnen, bevinden zich op dit ogenblik nog ongeveer honderd kadavers in de stallen van het „verdronken land van Halsteren". Dat zegt ons de majoor Hossen van het R.V.A. Prins Frederik, die van Maandag 2 Februari af door zijn overste is belast met de leiding van alle militaire werk, dat in het noodge- hied van de gemeente Halsteren wordt verricht. De berging van de kadavers vormt daarvan een niet onbelang rijk onderdeel. Passend bij de thans gebruikte methode en het daartoe ingezette materiaal, heeft men zelfs een nieuwe naam aan dit werk gegeven en de Neder landse taal met een nieuw werk woord verrijkt: kada vertrekken. Het is (met permissie) een r t karwei, zegt de majoor, die als het ware in een adem door, de loftrompet steekt op de gebroe ders Geers uit Halsteren en voor al op de junior van deze twee, die zich dag in dag uit, thans als vrijwilligers dienstbaar maken voor dit karwei, dat uit volks- hygiënisch oogpunt gezien zeker niet van belang ontbjoot is. De Geers-en zijn in alle letter lijkheid de kikvorsmannen van de ploeg, die dagelijks uitrukt om kadavers te trekken. Zij kennen de wegen, die thans onder water naar de boerderijen leiden en de jongste springt in zijn rubberpak te water om al wadend de weg te verkennen voor en te wijzen aan de twee grote legerkraan- wagens, die bij dit werk zijn in gezet. Nabij de boerderij houden de kraanwagens halt, waarna Geers Jr. naar de boerderij zwemt, de zaak inspecteert en zich met een grote tang naar de stal begeeft, Beschier van Driel (102 jaar oud en daarmee één der oudste inwoners van ons land) is veilig en wel utt het rampgebied rond Oude Tonge vandaan, gekomen. Hier ziet U hem onder de veilige hoede van twee verpleegsters. Lekke kikvorsman De majoor zei een rond Nederlands woord tegen de neerkletterende regen en de striemende wind, toen hij terugkwam van een troepje mannen, dat aan de rand van het wa tergebied druk met „iets" bezig was geweest. Dat „iets" had natuurlijk de interesse van de majoor gaande gemaakt. „Kijk", zei hij, die jonge Geers, van wie ik zo straks ver telde, is teruggekomen, nat tot op zijn vel, want hij had een gaatje in zijn rubberpak gekregen en was tot aan zijn hals toe „vol gelopen". Maar hij zit alweer in droog onder goed het gat te plakken. Hij gaat er zo weer in waar de kettingen waarmee het vee is vastgemaakt, worden door geknipt. Daarna haalt hij de tros van de kraanwagens op, die het vee naar een verzamelplaats „lie ren". Van daar wordt het door een baby-duck, compleet met be manning door een Eindhovense garagehouder vrijwillig afge staan, naar het eindpunt van de duck brug Tholen-Halsteren gesleept. Het destructiebedrijf te Son haalt daar de kadavers af. Naar schatting zijn reeds 900 ver dronken beesten uit het nood- gebied van Halsteren geborgen. Aan de kadaverberging nemen ook een 12-tal boten, bemand met vrijwilligers uit Halsteren, deel. Iedere morgen maakt een wachtmeester van de Rijkspolitie met een jachtgeweer zijn ronde om nog levende honden het ge nadeschot te geven. Katten, die op de boerderijen nog worden aangetroffen, worden afgemaakt. We nemen geen enkel risico in dit opzicht, aldus de majoor. Landbouwwerktuigen Is het kadavertrekken een be langrijke bezigheid, ook het red den van achtergelaten huisraad, voor zover nog aanwezig, staat op het program, terwijl de laatste dagen werkelijk successen zijn geboekt bij het bergen van land bouwmachines en -werktuigen. Bijna alle landbouwtractoren zijn uit het overstroomde gebied gehaald. Twee auto's en een zgn. combiner. Een boer dankte mij met tranen in de ogen, vertelde majoor Hussem, omdat wij voor een waarde van 23.000 gulden voor hem hadden gered. Op het moment, waarop hij dit zei, kroop uit het water, waaron der de weg naar de Thoolse brug verborgen gaat, een landbouw- t.ractor omhoog. Daarachter hing een grote dorskas, „afgehaald De Groninger brandweer wist een auto, die door de gladheid van de weg in het Winschoterdiep was gestort, vrij spoedig op het droge te halen. STRAALJAGER VERONGELUKT Omstreeks 12.15 uur gistermid dag is een Thunderjet straaljager van de vliegbasis Volkel bij het vliegveld Gutersloh, gelegen ten Noorden van Paderborn (Duits land) verongelukt, waarbij de 23- jarige sergeant-vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Nijmegen het le ven verloor. De vlieger kreeg tij dens een oefening op geringe hoogte met motorstoring te kam pen en probeerde een noodlanding te maken. Deze noodlanding ech ter had een ongunstig verloop. Toen men de Thunderjet bereikte bleek de vlieger reeds te zijn overleden. DEENS SCHIP IN MOEILIJKHEDEN Het Deense schip „Anne Torm", metende 1661 ton, heeft onmid dellijke sleepboothulp verzocht, wegens machineschade. De „Anne Torm" ligt 60 mijl Noord-Noord- Westelijk van het lichtschip „Ter schelling". Gehoor gevend aan de oproep van onze bisschoppen tot gebed en boete, zijn de monniken der St. Adelbertsabdij te Egmond, Zondag in plechtige processie rondgetrok ken onder het zingen van de litanie van alle Heiligen en de gebeden die het rituale voorschrijft ten tijde van ern stige beproeving. In deze processie werden de reliquiën van de patroon der abdij St. Adelbert meegevoerd. Hoe wel het meevoeren van reliquiën in de processie niets buitengewoons is, gaf het toch deze keer een geheel eigen karakter aan deze plechtigheid. De kloosterlingen kozen daarvoor bij deze gelegenheid heel speciaal de reliquiën van hun patroon uil, omdat zij terugdachten aan de geschiedenis van de oude abdij, waarin zo dikwijls verhaald wordt van de wondermacht van deze heilige met betrekking tot het water. Deze oude verhalen geven ons een typische kijk op de moeilijk heden waarmede de bevolking van de kuststrook vanaf de vroegste tijden te kampen heeft gehad en waarin zij steeds trouw door hun heilige patroon werden bijgestaan. Van de kant van de zee lag het gevaar niet zozeer in het water, waartegen de duinen voldoende bescherming boden, maar in de 9e en 10e eeuw kwam vandaar een geheel ander gevaar: de invallen der Noormannen, die over zee kwamen opzetten, en het land waar zij doortrokken gewoonlijk niet beter achter lieten dan de zee dit bij een overstroming pleegt te doen. Na een van zulke invallen was er bij het kerkje van St. Adelbert te Egmond een arme we duwe. die haar laatste jaren sleet in dienst van het godshuis. Nu echter de gehele streek verwoest was. bleef zij alleen achter en dreigde van honger om te komen. In haar nood wendde zij zich ver- trouwvol tot de H. Adelbert om hulp en zie de heilige zorgde er voor dat er dagelijks zoveel aan de zeekust aanspoelde als zij no dig had om in haar levensbehoef te te voorzien. Tevens schreef het vrome volksgeloof aan hun heilige patroon het wonder toe dat van dien tijd af, de Noormannen nooit meer bij Egmond geland zijn, daar telkens als zij ter hoogte van dit plaatsje waren, een plotseling op komende nevel hun het uitzicht benam en dwong om verder te gaan. De monnik die dit verhaal neerschreef was dan ook van me ning, dat de plaats haar naam Esmond (Haecmunda is in het la ttin „gezuiverde plaats"( te dan ken had aan de wonderbare vrij waring van de piraten. Vanaf het Oosten echter had de toenmalige bevolking echter met nog grotere moeilijkheden te kampen. De smalle strook grond achter de duinen die zij bewoon den, werd vandaar bedreigd door de grote meren die zich tengevol ge van zeedoorbraken in het bin nenland gevormd waren en door hun verbinding met zee bij storm en hoog water een ernstig gevaar vormden. Ook hier heeft St. Adel bert zijn weldoende hulp ver leend. Toen de grondlegger van het Hollandse gravenhuis. Dirk I zich eens midden in de winter per slee op het bevroren meer ge waagd had, begaf het ijs het en terwijl het gevolg van de graaf vluchtte kon deze niet weg en dreigde te verdrinken. Hij wendde zich toen met vertrouwen tot God en St. Adelbert om hulp en kon op het kritieke moment weer het vaste iis bereiken en zich redden. Na de stichting der abdij was Toch nog F rankrij k-N ederland Zoals gemeld heeft de Franse voetbalfederatie zich dezer dagen tot de K.N.V.B. gewend met het voorstel om te Parijs een landen- wedstrijd FrankrijkNederland te spelen ten bate van de slacht offers van de watersnood. De voorgestelde datum 12 Maart was evenwel voor de K.N.V.B. onaanvaardbaar met het oog op de reeds vastgestelde wedstrijden tegen Denemarken op 7 Maart en tegen Zwitserland op 22 Maart. Daarmee is de landenwedstrijd tegen Frankrijk echter niet ten enen male van de baan. De beide bonden houden voeling met el kaar en in de eerstvolgende be stuursvergadering van de K.N.V.B. zal de kwestie nader onder het oog worden gezien. het een der eerste zorgen van de monniken het gevaar van het wa ter te keren door de aanleg van dijken en het beoefenen van een nóg primitieve waterstaatkunde. Dezelfde geschiedschrijver laat ons in zijn verhaal zien hoe men dikwijls bij hoog water, lager ge legen stukken moest offeren om hogere te kunnen behouden. Daar echter ieder dat voor zich zelf deed. gebeurde het niet zelden dat het belang van de een dat van de ander in gedrang bracht. Zo kwamen er enige machtige heren uit de omtrek eens bij hoog water op het idee, dat men zich daarvan het beste kon ontlasten, door de dijken bij de abdij door te steken. De verschrikte monniken kwamen dit pas aan cLe weet toen het wa ter reeds binnenstroomde. Waar menselijke krachten te kort scho ten werden de hemelse te hulp geroepen. Men trok met de H. Overblijfselen van St. Adelbert naar dé bedreigde plaats en onder aanroeping-van de heilige werd die schrijn met het gebeente op de dijk gezet. Terstond, zo verhaalt dé schrijver, stak er een hevige wind op uit tegenovergestelde richting, die het binnenstromende water naar buiten dreef zodat de monniken de schade konden her stellen. Uit dezelfde tijd (ongeveer 1100) dateert een dergelijk feit, waarbij de monniken de dijk op een afgelegen plaats van de kloos- tergronden wilden doorsteken om het klooster zelf te sparen, maar daarbij op geweldadige wijze ge hinderd werden door enige kwaadwillenden uit de omtrek. Ook hierbij hracht St. Adelbert hulp, de aanvallers moesten on- verrichterzake afdruipen. Men ziet dus hoe de bescher ming van St. Adelbert over de streek die hem door zi.jn missie- arireid zo lief geworden was. zich niet alleen beperkt heeft tot een geestelijke hulp maar ook zeer werkdadig tot de materiële be scherming en bloei daarvan heeft bijgedragen. De herinnering daar aan moge een aansporing zijn om ook nu in de grote watersnood die ons vaderland teistert met ver trouwen op te zien naar onze H.H. Beschermers in de hemel en hun niet alleen te vragen om tegen der gelijke rampen te beschermen maar ook ons te helpen, ze te bo ven te komen EGMOND. 9 Febr. fr. J. H. van één der boerderijen. Een gul glunderende Kees Janse uit Le pelstraat hield de tractor wat in, als wilde hij zijn aan het water ontrukte „sleep" de gelegenheid geven zich op het droge af te schudden als een hond Uitgegeven 11 Februari 1953 FIJNAART Driesprong. Teuntje. laatste adres D 182. HALSTEREN Van Osta, Petronella, geb. 11- 4-'01; Paulus. Cornelia, geb. 23- 7-'36: Raats. Johannes, geb. 24- 3-'20: Roks. Maria, Elisabeth Petronella. geb. 25-11-'34; Raats. Johanna Maria. geb. 4-7-'09; Lan- genberg. Adriana, geb 29-9-19. HOEK-Z. Aanvulling op eerste lijst d.d. 4-2-'53: Smallegang. Pieternella Janneke. geb. 19-8-'52 te Hoek, dochter van Jan Jacob Smalle gang en Jannetje Pladdet. laat ste adres A 19. KAPELLE-Z. Nijsse. Adriana. geh. 22-6-'39. KLUNDERT Blommers. Johannes Adrianus. geb. 19-12-'00. laatste adres Kru- gerstraat 6 KORTGENE Clement.- Annie. 5 jaar, doch ter van A. Clement, laatste adres Torendiik; wed. P. de Looff. laat ste adres Torendiik; NijsseBol le. Cornelia, ongeveer 31 jaar. laatste adres Torendiik: Schrier. Wilhelmina. ongehuwd. MIDDELHARNIS Appel, Jacob, geb. 2-6-'30 te Middelharnis, laatste adres Voor straat 51: Troost. Jacob, geb. 12- 10-'30 te Sommelsdiik, laatste adres Van Pallandtspolder 1: Troost. Job. geb. 9-8-'35 te Melis sant. laatste adres: Van Pal landtspolder 1: Vis. Adriane. geb. 5-3-'43 te Middelharnis. dochter van Leendert Vis (overleden) en Trijntje Arendje Buth. laatste adres: Oostvoorgors 39. NIEUWERKERK Stoutiesdiik. Johannes, geb. 1- 3-'77: Krabbe. Cornelia, geb. 3- 8-'79. echtgenote van Joh. Stout iesdiik: Kik. Adrianus. geb. 5- 6-'46: Kik, Jan Jacobus, geb. 8- 6-'49: Kik. Jozina Cornelia, geb. 8-7-'52: De Jonge. Jannetje, geb. 4-10-'94. echtgenote van Jan de Bil: De Reus. Neeltje. geb. 10- 3-T3. echtgenote van Adriaan Stoutjesdiik: Goudzwaard. Willy, geb. 17-2-'40. dochter van Neel tje de Reus; Kooiiman. Leentje. ongeveer 8 jaar. zoon van J. H. Kooiiman, laatste adres Oost straat: PuitOverbeeke. Adriana. laatste adres Ooststraat 185. NIEUW-VOSSEMEER Meesters. Maria Johanna, geb. 10-7-T1. OUWERKERK Wed. van Jan Slager: Koop man, Marina. 50 a 55 jaar. echt genote van C. Westenbrugge. laatste adres Molenweg. RILLAND—BATH Kriger. Maatje, geb. 22-9-'72: Nijsse. Jan. geb. 14-3-'34. STAVENISSE Geluk, Johanna, géb. 5-3-'29 te Stavenisse, dochter van Jan Geluk en Pieternella Smits, laat ste adres Buurtseweg B60;Quist, Anthonetta Pieternella. geb. 6- l-'92 te Stavenisse. echtgenote van Jacob Blokpoel. laatste adres Kerkstraat A 303; Wesdorp, He lena. geb. 7-9-'89 te Stavenisse, echtgenote van Abel Jan van der Reest, laatste adres Kerkstraat A 363. WILLEMSTAD Bos, Anna, geb. 6-3-'74 te Wil lemstad. weduwe van D. Punt. laatste adres Helsendijk Cl; Bos, Arie Balten. geh. 17-12-'81 te Willemstad, laatste adres Helsen dijk C 1. (Het Nederlandse Rode Kruis kan in verband met de omstan digheden waaronder de gegevens van deze verliesliist worden ver zameld. niet de volledige garan tie geven voor de betrouwbaar heid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken.) Het bloemkoolmysterie AIKMAAR. Het bekende bloemkoolmysterie, dat 7 Januari voor de Economische Politierech ter aanleiding was de zaak te verwijzen naar de Meervoudige Economische Kamer, die de zaak op 28 Januari behandelde, is door de uitspraak van deze kamer thans opgelost. Het ging om de vraag, of de Fa. Broersen te Harenkarspel in breuk gemaakt had op het kwe kersrecht van de Rotterdamse zaadhandelaar R. Zwaan, aan wie op grond van het Kwekersbesluit 1949 het recht verleend was een door hem gekweekt bloemkoolras, genaamd „Flora Blanca" in de handel te brengen. De fa. Broersen had nl. óók 'n bloemkool geteeld, die volgens de fa. Zwaan zulke frappante punten van overeenkomst met de Flora Blanca had, dat aangeno men moest worden, dat hier van hetzelfde ras sprake was. De Meervoudige Economische Kamer van de Alkmaarse Recht bank heeft de heer Broersen gis ter vrijgesproken en concludeerde dat het ingestelde onderzoek niet het wettig of overtuigend bewijs had opgeleverd, dat nier sprake was van één ras. Ook onafhankelijk van een nieuw deskundig onderzoek, ge suggereerd door de verdediger van de heer Br., mr. Berkhouwer, zou de rechtbank tot vrijspraak moeten komen, zodat dit onder zoek overbodig werd geacht. De rechtbank was van oordeel, dat Broersen geen inbreuk op het recht van de zaadhandelaar Zwaan had gemaakt. En hiermee kan dit bloemkool mysterie als opgelost worden be schouwd. De Fairseabi ten uit Auslrali noeg van het lat op te bouwen, naar Holland kt hun familie wet vrouw, die drii greerd en nu et binnenkort wee den te zijn ove voorgoed naar Onder hen, die blijven, zijn ©rote g ook echtparen zondi enkele vrijgezellen, laatsten, een tuin» een half jaar weg „Na een paar ma eigen beroep gewei kwam ik zonder. Ik advertentie geplaat drie brieven ontvin ste werd mij hulp i de toon van de br niet. Het was te vee te. Op de tweede br ndet ingegaan. Ten bij een boer (derd gaan werken. Maar informeerde of hi; voelde mij in de 1 „Sharefarmer" op te bleek daar niete weten, heb ik beslo Nederland terug te i Deze man en ook vinden het ontbreki verzekeringen in i grote handicap voor „Ziekte kost je han< VRIJDAG 13 F HILVERSUM I VARA, 10.00 VPRO 12.00 AVRO, 16.00 VPRO, 21.00 VARA. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.13 8.00 Nieuws en i 8.18 Gr.muz., 8.50 v, 9.05 Gr.muz., 9.35 9.40 v.d. kleuters, causerie, 10.05 M 10.20 Gr. muziek, radio, 10.50 Org Radiofeuilleton, 11 piano, 12.00 Musette Land- en tuinbouw; 12.33 Sport en pr< Gr. muziek, 13.00 Mededelingen of g Lichte muziek; 13.51 14.00 Kookpraatje, 1 piano, 14.50 Voort Sopraan en piano, mentsmuziek, 16.0C 16.30 v.d. jeugd, 17 zang, 17.20 Muziki 18.00 Nieuws, 18.If 18.45 Achter de hori 19.00 Meisjeskoor, volle pond, causerie, de en verdriet, caus< richten, 20.00 Nieuw bespreking, 20.15 Vc muziek, 20.30 Bene 20.40 Aanpassing, c Fragm. II Trovatori pl.).. (22.00—22.15 weekoverzicht), 22 causerie, 22.45 J 23.00 Nieuws, 23.15 en gezin, causerie, Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.10 7.15 Ochtendgymnas strumentaal septet, tebed en liturgisd .00 Nieuws en v 8.15 Gr. muz., 9.00 9.35 Gr. muz., 9.45 10.00 Orkestconcert, vrouwenkoor, 11.00 ken, 11.40 Kamerorl 12.00 Angelus, 12.03 12.55 Zonnewijzer, en katholiek nieuw tualiteiten, 13.25 Pi; v.d. vrouw, 14.00 14.30 Dansmuziek, radio, 15.30 Sopraa 16.00 Voor de ziekei de jeugd, 17.15 Kinc Gr. muziek, 17.40 L 18.00 Militaire rept Instrumentaal octet, muziek, 18.52 Actua Nieuws, 19.10 Rej ding: Verklaring er 19.30 Gr. muziek, wone man zegt er 20.30 Promenade-ork koor, 21.00 Knots en serie, 21.15 Strijkkv De strijd tegen br beeld, 22.05 Gevarie 22.25 Om de toekoi derland, klankbeeld, loof in ene, heilige kerk, 23.00 Nieuws, Gramofoonmuziek. Televisie-pros VRIJDAG 13 FE AVRO 20.15- 1. Journaal. 2. Scheppende handt 3. Weerbericht. Pauze 4. „Ga je even me kelder". 5. Dagsluiting.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4