ook Vastenbrief 1953 Minimumpr ij sregelingen voorkomen marktlied erf 9575 Slachtoffers watersnood Aandrang op de Heilige Vader om speciale audiënties te verminderen AKKERTJES fi 10e lijst van Rode Kruis Naar wij vernemen Telegram naar Nederland werd persoonlijk geredigeerd hangerig, koorts! Zandvoort klaar voor seizoen Provinciale commissie veilingen Inleiding van de heer W. H. Kemmers Pagina 5 veel mogelijk ten de Nederlandse tuin- ïutten. Het is 22 mil- rden. Wanneer het reau er niet was ge- et zijn financiële ga- noeilijke onderhand»- n te overbruggen, zou ederlandse markt ca- volgen hebben gehad, t grote belang van afzetfonds in handen ten duidelijkste is Finland, dat wegens huid (f40 millioen) nd niet bereid bleek, iningen af te geven et moeite verkregen van f2.250.000 voor fruit is dank zij dit sm regeling tot stand larbij het CB voor f2 uiker van Finland 'gen appelen en pe- worden geëxpor- entraal Bureau ga- t teveel betaalde be- .000. voorbeeld had be de activiteit van het and voor verruiming tegen verhoging echten, samen met arteurs en kleinhan- Tcnslotte noemde toe grootste ruil- tot stand is ge- 'r een bedrag van aan vruchtenpulp n aan boter tegen- 'lle artikelen uit waardoor de ge- •aad vruchtenpulp, amen met de Neder- anten had laten ma- irgedraaid zachtfruit, an men in 1953 met markt begint. De op uitgestelde reke- geleverd, omdat de toereikend waren, Wanneer er geen was geweest, zou die de bewonde- ekt van Regering, kwekers, met tot zijn gebracht. Men 'oor niets zijn aan- fonds. In de toe- veel méér op deze worden gedaan. ifonds D. Het meeste ge- van rechts, waar ls een zeer goede te. Ziin snelle meer verwarring 'de van de Am- n hun lief was. van A.F.C. wer- geleid door hun linksbuiten Dissel- ïgetwijfeld de beste het veld was. al in rechtsachter enstander gevon- niet gemakkelijk nen. Nadat de re- Iman De Haan lessure zich moest was er van weinig sprake meer. Racingzijde weid er primitief gespeeld, nvaller rechtsbuiten score had geopend, uten voor rust strafschop on- de Kamp. nog hierna nog en- ïdelend optreden. goed afging, laren het de Ra- in handen na- hun aanvallen eerd als die van voor de pau- zii geenszins van Het was Kniiff. minuten de leinde. Lang id niet gehand- bij de volgen middenvoor v. doelpunt voor Ook HRC bleef weer niet lang was 't Nieuw ste wijze doel- passeerde en het zelfs geliik chot van Kniiff. Hartman schoot touwen. Het spel leer. Eerst nadat lat had beproefd trafschop zag ge- anvoerder Dissel strafschop, alle oorzaakt, achter de Kamp. Of- ierde doelpunt den. heeft deze laten zien. dat passeren, invallers, allen vanwege de verlof konden twee spelers, •en verhinderd. et een valstrik het komen behoeven niet te verliezen, val is, gaat de minuten open." toe en luiste- keek omhoog ende blik een ef Rastignac en de serge- mon Comman- hoornblazer en Ik werd ze- stil-spotten- doden. Toen terugkwam lasso, gaf ik et strafbatal- veroordeelde uoorde, op- te klimmen, icier", gaf hij wel dood de levend. Al- aar de lijken, neer." alver. „Breng uitstekende >p. Klim op naar bene- irt." 'icier", zei hief mijn vervolgd.) (Vervolg van pagina 1 Bij de stichting der Kerk waren het er elf, die naast Petrus ge roepen werden om herders te zijn. Bij de uitbreiding der Kerk over de wereld moest het getal der herders groter worden. Maar hoe groot hun getal thans ook moge zijn, hun taak is nog altijd dezelf de: in opvolging van de Aposte len medeherders te zijn over de Kerk. En al zijn er gebieden, waar de bestuursvorm anders is, zoals in vele Missielanden, op de duur zullen toch ook daar Bis schoppen als herders over een eigen bisdom worden aangesteld. Zo is het ook gegaan in ons vaderland. Reeds spoedig na het begin der kerstening werden er bisdommen opgericht en Bisschop pen aangesteld. Meerderen van 'hen kent gij bij name: Sint Servaas, Sint Lambertus, Sint Willibrord, Sint Bonifatius. Bij de verdere kerstening werd ook deze hiërar chie verder uitgebouwd. Doch te gen het einde der Middeleeuwen drong het bederf, dat nooit geheel ontbreekt, dieper in de Kerk door; en daarna kwam de z.g. Refor matie en de grote scheuring. Wij willen over dit droevig gebeuren niet verder spreken. Het is vol doende te zeggen, dat tengevolge van dit alles de Kerk in ons va derland steeds meer in een nood toestand geraakte, die tenslotte zo ernstig werd, dat het zelfs niet meer mogelijk bleek de hiërar chische inrichting te handhaven. Ruim twee eeuwen lang heeft de Kerk hier toen bestaan bijna ge heel zonder een eigen bisschop pelijk bestuur en leefde zij in het grootste deel van ons vaderland onder een allergebrekkigste rege ling. Doch Hjj die de Heer der Kerk is, Jesus Christus, heeft ons niet verlaten. Ondanks moeilijkheden van buiten af en van binnen uit, ondanks menselijke fouten en menselijke tegenwerking heeft Hij de Kerk in Nederland geleid naar hel herstel. En in dat herstel is wel een van de belangrijkste mo menten geweest: het herstel der hiërarchie door Paus Pius IX, waarbij de Kerk in ons vaderland weer Bisschopen met eigen bis dommen kreeg. 2. Beminde Gelovigen. Het ligt voor de hand, dat men bij de vie ring van dit herstel zich de vraag stelt: wat betekent dan eigenlijk de Bisschop voor zijn bisdom? Wat is de zin van het Bisschops ambt? Om op die vraag een antwoord te vinden moeten wij eerst zien naar Christus, die van zichzelf heeft getuigd, dat Hjj de Weg, de Waarheid en het Leven is. God heeft ons allen geroepen tot het heil, maar slechts in en met Christus; Hij en Hij alleen is voor ons de weg naar God en naar het heil; bij Hem moeten wij worden ingelijfd, zodat Hij leeft in ons en wij één zijn met Hem; slechts wanneer wij één zijn met Christus zal de Vader ons Zijn kinderen noemen en zullen wij mogen in gaan in het Vaderhuis. Doch nie mand van ons kan de eenwording met Christus uit zichzelf tot stand brengen; zij is een gave, die van boven komt; het is de Geest van Christus, die komen moet om ons met Christus te verbinden en aan Hem gelijkvormig te maken. En de Heilige Geest komt tot ons door de Sacramenten, de tekenen des geloofs, die Christus ons heeft nagelaten. Welnu van deze Sacramenten is de Bisschop de bedienaar bij uit stek; in hem is de volheid van de macht om door de Sacramenten de Heilige Geest te schenken, die ons met Christus verbindt. In elk bisdom zijn er naast de Bisschop priesters werkzaam bij de be diening der Sacramenten, maar zij werken niet los van de Bis schop, doch als zijn vertegenwoor digers en medehelpers. Daarom is de Bisschop voor heel zijn bisdom en voor al zijn gelovigen vader, vader van het nieuwe leven, dat een leven met en in Christus is. En omdat de viering van de Sa cramenten en met name de vie ring van de Heilige Eucharistie tevens een eredienst aan God is, is de Bisschop voor heel zijn bis dom in de volle zin van het woord priester, Hogepriester. Pontifex noemt de Kerk hem, dat wil zeg gen bruggenbouwer, want hjj is het die door heel zijn bisdom bruggen slaat tussen God en de mensen en tussen de mensen en God. De Sacramenten zijn eahter te kenen van het geloof en kunnen ons slechts met Christus verbin den, wanneer zij in geloof worden ontvangen. Zoals de Bisschop va der is voor zjjn bisdom in de orde van het nieuwe leven, zo is hij ook vader in de orde van het geloven. De Bisschop immers is de officiële getuige en ver kondiger van het geloof der Kerk en de authentieke bewaarder van de schat der Openbaring; hij is erfgenaam van de Apostelen in hun taak om de Blijde Boodschap te verkondigen en in de belofte, die zij ontvingen, dat de Geest der waarheid hen zou bjjstaan; elke prediking van de Blijde Boodschap in een bisdom ge schiedt krachtens machtiging van de Bisschop en moet met zijn prediking in overeenstemming zijn. De eenheid met Christus, die door de Sacramenten in het ge loof tot stand komt, moet haar weerslag vinden in het verdere leven van de christenen; in alles wat zij doen en laten, in hun per soonlijk leven en in hun samen leving in gezin en maatschappij moet deze eenheid met Christus beleefd worden. En ook daar heeft de Bisschop wederom voor heel zijn bisdom een bijzondere taak te vervullen, omdat hjj door de H. Geest gesteld is om de Kerk te leiden. Hij moet voorgaan, de weg wijzen, waarschuwen, leiding geven, doen samenwerken; in één woord, hij moet herder zijn van zijn kudde. Zo is dus de Bisschop in zjjn bisdom de bewerker en bewaarder en tegelijk het zichtbaar teken van aller eenheid met Christus en in Christus met elkander; en dat niet slechts van de onvolmaakte eenheid met Christus hier op aar de, doch ook van de voltooiing daarvan: de volmaakte eenheid, die wij verwachten in het toe komende leven. 3. Beminde Gelovigen. Wan neer dat de zin is van het Bis schopsambt, dan kunnen wij het Diplomatieke mutaties Naar wij vernemen is binnen kort de benoeming te verwachten van Jhr. O. Reuchlin, thans werk zaam aan het departement van Buitenlandse Zaken als directeur- generaal voor politieke zaken, tot Hr. M. buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur te Tokio. Jhr. Reuchlin volgt als zodanig de heer P. E. Teppema op, die binnenkort de dienst met pen sioen zal verlaten. Mr. H. F. Eschauzier, chef der directe voorlichting buitenland ten departemente zal Jhr. Reuch lin als directeur-generaal voor politieke zaken opvolgen. Voorts ligt het in de bedoeling de heer D. J. F. de Man. hoofd van de afdeling voorlichting en culturele zaken van het Hoge Commissariaat der Nederlanden te Djakarta, te werk te stellen als chef der directie voorlichting bui tenland op het departement. Tenslotte is de heer H. A. Hoo- gendoorn, eerste ambassade-secre taris voor pers- en culturele za ken aan Hr. M. ambassade te Pre toria, aangewezen om de functie van hoofd van de afdeling voor lichting en culturele zaken van het Hoge Commissariaat te Dja karta op zich te nemen. (d.d. 14-2-1953) Het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft vandaag de 10e lijst van de slachtoffers van de watersnood uitgegeven, luidende: Kortgene: Van Vliet, Jan. geb. 16-2-'48 te Bandung, zoon van Gerritje van Vliet Laatste adres: Torendijk 401g: Verburg, Daniël, geb. 5-2-'29 te Kortgene. laatste adr.: Torendijk 37; Dierkx. Ferdinand, geb 20-2-'52 te Kortgene. zoon van Abraham Dierkx en Augus tine Jacobs, laatste adres: Toren dijk 401h; Dierkx. Gustave An- toine. geb. 28-7-'50 te Djakarta, zoon van Abraham Dierkkx en Augustine Jacobs, laatste adres: Torendiik 401h. Nieuwe-Tonge: Palingdood. Plona. geb. 13-10- '64. echtgenote van Joh. Kop- penaal: Koppenaal. Johannes, gb. 22-l-'65. echtgenoot van Plona Palingdood. laatste adres: 2e DOOR HET VENSTER... Nu ik zelf geen biechthoren meer heb, ben ik eens op 'n Zaterdagmiddag gaan wande len naar een parochiekerk in mijn buurt. Ik heb er een tijdje zitten bidden en zag daar het biechtvolk komen en gaan: een paar mensen. Vroeger heb ik er nooit zo over nagedacht, maar nu werd het me duidelijk: wat zijn er toch weinig mensen, die in de biecht een middel zien om hun feestelijk leven te verdiepen, teeds groter wordt het aan tal van hen, die een twee keer in een jaar komen. „Wat hebben we te zeggen?" zullen ze tot verontschuldiging aan voeren, maar zij vergeten dat een van de beste middelen om hun geestelijk leven krachtdadig te versterken de devotiebiecht is, die men min stens eens in de maand spreekt. SACERDOS Westerstraat 3: Prince. Maria, geb. 15-l-'67. laatste adres: Kerk- ring 23: Van 't Hof. Catharina, geb. 25-2-'85. echtgenote van L. Zweerus; laatste adres: 2e Wes terstraat 7: Wesdorp. Pieter. geb. 12-6-'87, echtgenoot van J. M. Haanenberg. laatste adres: B. Overdorpstraat 12: Haanenberg. Johanna M.. geb. 24-5-'89. echt- Eenote van P. Wesdorp; Zweerus. eendert, geb. 22-8-'85, echtge noot van C. van 't Hof; laatste adres:. 2e Westerstraat 7; Hers. Arentie W., geb. 21-12-'73. wed. van C. Kievit, laatste adres: Kor- teweegje 22; Timmer. Huibrecht. geb. 13-3-'82: laatste adres: Wen- tinkstraat 4; Meijer. Krijn, geb. 24-10-'40, laatste adres: Bat- tenoordsediik 22; Brooshoofd. Jo hanna A., geb. 1-10-'91. laatste adres 2e Westerstraat 9: Verweii. Anna Lijntje, geb. 7-l-'83, wed. van G. Sneep, laatste adres: Kor- teweegie 9: Hoogstraate. Aagje, geb. 9-6-'42: laatste adres: Gen. Snijdersstraat 17; Bruggeman, Marinus. geb. ll-4-'46; Brugge man. Cornelus. geb. 9-12-'50; Jan sen. Maria. geb. 3-2-TO, echtge note van J. W. Bruggeman. laat ste adres: Battenoordsediik 34: Bestman. Maria, geb. 3-10-'88. echtgenote van P. du Pree. laatste adres: Havenweg 1: Brooshoofd, Adriaantie, geb. 24-6-'88. laatste adres: 2e Westerstraat 9: Breur. Laurens, geb. 21-5-'99. echtge noot van N. Koppenaal. laatste adres: Zuiddük 80. Stavenisse: Geïdentificeerd: Mol. Adriana. geb. 20-7-'39 te Stavenisse, d. v. Marinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf, iaatste adres: Kerkstraat A 306a: Moerland, Cornelia Geertruida. geb. 20-9-'15 te Stavenisse. echtgenote van Marinus Cornelis den Braber, laatste adres: Oudelandsediik A 98: van Iwaarden, Jannetje, geb. 2-l-'97 te Stavenisse. echt genote van Johannes Jacob Hage, laatste adres: Buurtweg A 91. Vogelwaarde: Voshaart, Willy Emelia, geb. 18-10-'39; laatste adr. Westdjjk 2. Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wij ziging achteraf noodzakelijk zal blijken. eeuwfeest van het herstel der hiërarchie wel niet beter vieren dan door te streven naar een die pere en meer consequente bele ving van onze eenheid met Chris tus en in Christus met elkander. Eenheid met Christus! Midden in een wereld vol twijfel en ont kenning mogen wij een houvast hebben door ons geloof in Chris tus. Midden in een wereld, die overal heil zoekt en nergens heil vindt, mogen wjj weten, dat er voor allen heil is bij Christus. Midden in een wereld, die zich vasthecht aan het vergankelijke en die geen verwachtingen meer kent, mogen wij toeleven naar de heerlijkheid van Christus' Rijk, die komen gaat. In een wereld, die eigenlijk geen liefde kent, mogen wij in Christus de liefde van God aan ons zelf ervaren. In een wereld, die aan bande loosheid ten gronde gaat, mogen wij gebonden zijn door Christus' geboden. In een wereld, die leeg is, mo gen wij vol zijn, vol van Christus. Midden in deze wereld, die ten dode gaat, mogen wij één zijn met Hem, die de dood heeft over wonnen. Eenheid met Christus en in Christus met elkander. Vanouds is de Kerk een liefdebond ge noemd. Zo moet ook elk bisdom een liefdebond zijn, een bond van met Christus verenigden, die met Christus de Vader liefhebben en allen, die door de Vader geroe pen zijn; een liefdebond, waarin men elkanders lasten draagt, waarin elke tegenstelling van be langen kan worden overbrugd, waarin alle twist tussen personen en beroepen en standen kan wor den uitgebannen. Beminde Gelovigen, Hebben wij onze eenheid met Christus en in Christus met elkander beleefd? Ten volle beleefd? Wie van ons zou bevestigend durven antwoor den? Wij kennen te goed onze fouten en tekortkomingen. Daar om juist hebben Wij, Uw Bis schoppen, U bij het eeuwfeest van het herstel der hiërarchie willen wijzen op de diepe zin van ons ambt. Moge dan de viering van dit eeuwfeest voor U allen een aan sporing zijn om de eenheid met Christus en in Christus met elkander dieper en meer conse quent te beleven, te samen met Ons, UwBisschoppen, die voor U de zichtbare tekenen van deze eenheid zijn. En geve God, dat dit de vrucht van dit eeuwfeest moge zijn. Geen opening zaken rechtsherstel effecten De minister van Financiën heeft in zijn Memorie van Antwoord op de begroting 1953 medegedeeld, dat nog geen opening van zaken kan worden gegeven aangaande het rechtsherstel effecten. Wel is het overleg met de des betreffende commissie uit de Tweede Kamer beëindigd, doch er vindt nog intern overleg plaats over bepaalde modaliteiten van de regeling en de uitvoering. De minister verwacht binnen kort nadere mededelingen te kun nen doen In Januari f 32,9 millioen overschot E.B.U. De Nederlandsehe Bank deelt mede, dat volgens de definitieve cijfers het overschot van Neder land in het betalingsverkeer met aan de Europese betalings unie deelnemende landen in Januari f32.965.000 (8.675.000 dollar) heeft bedragen. Van dit bedrag heeft Neder land f 16.580.600 (4.337.000 dollar) in dolars ontvangen, terwijl voor f 16.484.400 (4.338.000 dolar) door Nederland crediet is verleend aan de Europese Betalings Unie. De vordering van Nederland op de E.B.U. bedraagt thans f 714.388.600 (187.997.000 dollar). is benoemd tot burgemeester van Horst (L.), de heer Th. J. M. Gijsen, met toekenning van ge lijktijdig ontslag als burgemees ter van Nieuwenhagen (L.) heeft de heer C. A. Luyben, ge meentesecretaris van Groesbeek, zijn 40-jarig ambtsjubileum ge vierd. Hij werd benoemd tot rid der in de Orde van Oranje Nassau en ontving van Z. H. de Paus een felicitatietelegram heeft de Nederlandse pianiste Pia Beek zich voor de tweede maal ingescheept naar Amerika. Zij zal optreden voor de Amerikaanse televisie en een programma-onder deel verzorgen voor de radio. Zij blijft 4 maanden weg. is op 61-jarige leeftijd overleden dr. Ch. Tazelaar, rector van het Gereformeerd gymnasium te Am sterdam. Dr. Tazelaar genoot in alle kringen van het onderwijs een grote bekendheid door zijn vele leerboeken en publicaties. is aan de „Cadettendrumband" bij ministeriële beschikking en met goedkeuring van Z. K. H. Prins Bernhard voortaan verlof gegeven de naam te voeren van „Cadetten- drumband Prins Bernhard". is de Spaanse gezant aan het Ne derlandse Hof, de heer José Vil- laverde, markies van Santa Cruz, benoemd tot Spaans ambassadeur in Egypte is Zaterdagavond in Amsterdam een Noors zeeman, die behoorde tot de Noorse tanker „Brali" op straat gevallen. De man, die ten gevolge van de val ernstige ver wondingen opliep, is in het Bin nengasthuis overleden is onder grote belangstelling Za terdagmiddag in het stedelijk museum te Delft „Het Prinsen hof" een tentoonstelling geopend van schilderijen-aquarellen en te keningen van de Haarlemse kunstschilder Kees Vcrwey.... De Gemeente Krab- bendijke, gelegen in het watarsnoodgebied van Zuid Beveland, heeft als blijk van haar grote waardering voor de grote hulp, welke onze militairen, en in het bijzonder de Com pagnie van het 332e bataljon (Johan Wil lem Friso) van het 33e Regiment Infanterie aan de bevolking van de getroffen gebieden heeft verleend, beslo ten een van de straten van de gemeente te noemen naar het ba taljon en de oude naam te vervangen door „Johan Willem Frisostraat. VATICAANSTAD, 13 Febr. (K.N.P.) In Vaticaanse kringen uil men de wens, dat de H. Vader wegens Zijn gezondheidstoestand voortaan de speciale audiënties aan zienlijk zal beperken. In de plaats daarvan kunnen dan regelmatig driemaal per week algemene audiënties wor den gehouden. De plannen 0111 de H. Vader te bewegen verandering in zijn dagorde aan te brengen, komen niet van Hemzelf, maar van invloedrijke persoonlijkheden uit het Vaticaan. De plannen om deze verande ring te bewerken ziin gebaseerd on het feit. dat de Paus thans meer dan ooit ziin geschokte ge zondheid in acht moet nemen en ziin nlichten daarmede in over eenstemming brengen. Tot aan Ziin ziekte wijdde de H. Vader het grootste deel van de ochtend aan de talrijke audiënties met zulk een toewiiding. dat Hii nas om één uur. soms zelfs om twee uur 's middags dodelijk vermoeid in Ziin particuliere vertrekken terugkeerde. Het is echter, zo vernemen wij uit Rome, zeer de vraag of de H. Vader op deze voorstellen zal ingaan. Hii heeftovertuigende argumenten, dat iuist de speciale audiënties Hem voor het geven van de opperste leiding van groot nut ziin geweest. In de loop van de 14 iaren. dat Hii het Pontifi caat bekleedt, heeft Hii 3617 spe ciale audiënties verleend aan groepen, welke uit gemiddeld 2 tot 5 personen bestaan. Men kan dus rustig aannemen, dat de Paus minstens 9 000 personen heeft ontmoet, die op deze manier in een persoonlijk gesprek met Hem de Plaatsbekleder van Christus, over allerlei zaken hebben kun nen spreken. Audiënties „venster oi> de wereld". Niet zonder reden heeft de Paus dus Zijn speciale audiënties genoemd „het venster op de we reld". welke Hem de gelegenheid boden contact met de buitenwe reld te houden. Gezien ook de persoon van Pacelli. de Paus. kan dit hartelijk contact heel moeilijk verbroken worden. Het zou al leen kunnen gebeuren als gevolg van deze eerste, ernstige ziekte, welke de H. Vader heeft geleden. Personen, die geacht kunnen worden persoonlijk invloed op de Paus uit te oefenen, spreken er ook over de H. Vader aan te ra den langere tiid in Castel Gan- dolfo rust te nemen. Ondanks alle bezorgdheid voor Ziin gezondheid, die in Vaticaan se kringen heerst, gaat de H. Va der onverminderd voort zich op de hoogte te laten stellen van het wereldgebeuren. Regelmatig ont vangt Hii de beide pro-secretaris sen Mgr. Tardini en Mgr. Mon- lini. Zeer diep is Hij geschokt ge weest door de watersnood. die Nederland. België en Engeland heeft getroffen. Zelf heeft Hii de telegrammen, die naar de Pause- Hike vertegenwoordiger in de ge troffen landen ziin gezonden, o.a het telegram aan de Internuntius te Den Haag. Mgr. Paolo Giobbe. naar inhoud en vorm geredigeerd en gelijktijdig van grote sommen aelds. zelfs tot tweemaal toe. doen vergezellen Het telegram naar Nederland Aan Mgr. Baldelli. directeur van de Pauselijke Hulpactie, die in het begin van deze week in Nederland vertoefde, heeft Hij zelf aanwijzingen gegeven over de wijze, waarop grootscheepse hulp verleend behoorde te wor den. Het is opmerkelijk, hoe Pius XII reeds op talrijke en zeer es sentiële punten Zijn stem heeft laten horen, waardoor Zijn ge zag hoog wordt geschat, niet al leen in de katholieke wereld, maar ook ver daarbuiten. En toch.... ziet de H Vader Zijn Pontificaat ten einde lopen? Bij enkele gelegenheden, b.v. op Ziin verjaardag van vorig iaar Maart, maar ook nog op andere tijdstip pen. heeft de Paus in alle ernst beweerd, dat dit of dat vraagstuk uit het hedendaags leven van de Kerk maar door Zijn opvolger in behandeling moet worden ge nomen. Men kan er van over tuigd zijn. dat Pius XIII er de man niet naar is om ondanks Ziin soms zelfs droevige uitlatingen, belangrijke vraagstukken te laten liggen. TWEE SCHEPEN VLOTGEKOMEN Behalve het Duitse m.s. „Mul- heim-Ruhr", dat bij Maassluis aan de grond was gelopen, is ook nog het uitgaande 1535 metende Duitse s.s. „Sullberg" rederij August Bolten te Hamburg bij Maas sluis aan de grond gelopen. Beide schepen zijn nu vlotgekomen. De „Sullberg" ligt voor roeronderzoek bij Maassluis en de „Mulheim- Ruhr" is naar Rotterdam terug gekeerd. (Advertentie Druk de infectie grondig de kop in Neem één of twfee AKKERTJES",kruip onder de wolx"^ en in korte tijd bent U weer opgeknapt/V/-^ helpen direct f ZANDVOORT De stichting Touring Zandvoort maakt be kend: Aangezien er op vele plaatsen in het buitenland onzekerheid bliikt te bestaan omtrent de stormschade aan de Nederlandse kust, in het bijzonder Zandvoort toegebracht. kan medegedeeld worden, dat Zandvoort in het seizoen 1953 geheel en al gereed zal ziin badgasten als van ouds te ontvangen. De boulevard is geheel intact gebleven en de duinrand heeft slechts weinig ge leden. Wel hebben de bedrijven oo het strand zware schade ge leden. maar dank zij krachtig particulier initiatief en hard wer ken. zullen deze bedrijven bii 't begin van het seizoen volledig in staat ziin. de bezoekers van de badplaats te ontvangen. Ook het zwembad aan het strand wordt geheel hersteld. Reeds gedurende de Flora 1953 te Heemstede zal Zandvoort voor talloze bezoeker? een reisdoel kunnen zijn. Uitvaart van «le lieer H. M. J. Blomjous Maandagmorgen is te Tilburg begraven het stoffelijk overschot van de op 75-jarige leeftijd over leden heer H. M. J. Blomjous. Om half' elf werd in de parochiekerk St. Jozef op de Heuvel een H. Mis van Requiem opgedragen. De heer Blomjous was oud lid van de Eerste Kamer en president-cura tor van de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg. Zeer velen bewezen hem de laatste eer. Onder de aanwezigen bevond zich Z. Exc. mgr. W. Mutsaerts, bis schop van 's-Hertogenbosch, de wethouders der gemeente Tilburg, curatoren en hoogleraren der Kath. Economische Hogeschool en afgevaardigden van diverse werk gevers- en werknemersorganisa ties. Mutaties bij Korps Mariniers Met ingang van 16 Februari a.s. is de commandant van het korps Mariniers de generaal majoor der Mariniers N. R. de Bruijne, be vorderd tot luitenant-generaal der Mariniers. Met ingang van dezelf de datum is de chef-staf van het korps Mariniers, de kolonel der Mariniers P. J. van Gijn, bevor derd tot generaal majoor der Ma riniers. Het gironummer van liet Nationale Rampen fonds is 9575. Den IIaap. Ook aan de bureaux van onze krant kan men pel den storten of per piro of postwissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen wij in dit blad verantwoorden en aan stonds overmaken aan hèt Rampenfonds. De Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noordhol land hield Zaterdag in „Het Gulden Vlieste Alkmaar een Toogdagwaarvoor veel belangstelling bestond. De voorzitter, de heer J. P. Nijssen, herdacht in zijn openingswoord de slachtoffers van de watersnoodramp, te wier nagedachtenis de aanwezigen enige ogenblikken stille betrachten. Het Centraal Bureau v.d. Vei lingen iin Nederland sdhonk voor de slachtoffers een 'half millioen gulden, waarvan f 100.000 in de vorm van tien Oostenrijkse wo- dingen. In de toekomst zal nog wel meer moeten worden ge daan voor de veilingen in de overstroomde gebieden. Op deze voorlichtingsdag is wel zeer duidelijk gebleken, van hoe grote waarde de gegevens zijn, die het Centraal Bureau v.d. Tuinbouwveilingen in Ne derland heeft verzameld tijdens de vijf jaren, gedurende welke het de minimumprijsregelingen heeft uitgevoerd. Het doel van deze minimum- prijsregelingen was en is 't leg gen van een bodem in de markt en het voorkomen van marktbe- derf, zeide de heer W. H. Kem mers in ziin interessante inlei ding over financiële aspecten van deze minimumprijsregelingen. Om te illustreren wat nu marktbederf is, nam spr. het ar tikel aardbeien. Wanneer de prijs daarvan f 1,— per kg is, neemt het binnenland 5000 ton af De opbrengst is dan dus f 5 mil. Daalt de prijs tot f 0,80, dan stijgt de consumptie tot 6600 ton en de omzet tot f 5.28 millioen. Bij een prijs van f 0,60 neemt de consumptie toe tot 9200 ton, de opbrengst tot f 5.52 millioen. Wordt de prijs f 0,40 dan wordt het verbruik 12600 ton eh de opbrengst f 5,04 millioen. Bij deze cijfers begint 't rode lamp je te branden. Een verdere da ling van de prijs zou tot markt bederf aanleiding geven. Veertig cents is het critieke punt. Een minimumprijs van f 0,20 zou ca tastrofale gevolgen hebben, want dan zou, om tot de vijf millioen te komen de consumptie 25.000 ton moeten zijn. Dat achtte spr. niet mogelijk. Hoogstens 15.000 ton, hetgeen een opbrengst zou geven van f 3 millioen. Een mi nimumprijs in de buurt van 40 a 50 cent is gewenst. De keuze van f 0.45, die indertijd is ge daan. bliikt dus niet zo slecht te zijn geweest. Het voordeel van de minimum prijsregelingen demonstreerde spr. aan het product spinazie. 'Bii een doordraai van 15 pet. en een gemiddelde prijs van f 11,50 per 100 kg had dit product in de periode van half April tot en met 31 Mei f 260.000 meer op gebracht dan wanneer alles vri.i was verkocht voor bijv. 70 pet van deze gemiddelde prijs. In het fonds was na aftrek van de doordraai van f 151.000 nog f 28.000 over van de gedane hef fing. die f 179.000 had bedragen. De invloed van de prijs op de omvang van de productie be wees de heer Kemmers aan de hand van de productiecijfers en prijzen van augurken en vroege rode kool. Van dit laatste pro duct, waarvan de door het LEI berekende kostprijs f 7,13 per 100 kg was, was in 1947 549 ha uitgeplant, de productie 10.400 ton en de gemiddelde prijs (dank zij 't contract met Duits land) f 9,30. In 1948 steeg de op pervlakte tot 603 ha, de pro ductie tot 15400, de prijs daalde tot f 7,40, in 1949 was er nog 583 ha vroege rode kool, die 12400 ton opleverde, met 'n ge middelde prijs van f 6,90. Toen is het C.B. gaan waarschuwen, dat deze teelt in deze omvang onverantwoord was. In 1950 le verde 454 ha een productie van 13.000 ton op, die slechts f 4,40 als gemiddelde prijs kon note ren. In 1951 werd de teelt dras tisch beperkt. Tot 273 ha, met. een opbrengst van 5100 ton en een gemiddelde prijs van f 6,40 In 1952, toen 244 ha werd uit geplant, met een oogst van 4700 ton, steeg de gemiddelde prijs weer tot f 8,20 per 100 kg zodat de conclusie gerechtvaardigd is, dat ongeveer 250 ha vroege rode kool de gewenste oppervlakte is. Prijseffect op export Ook het effect van de prijzen op de export is van betekenis. Want in de landen die onze ar tikelen afnemen lopen de kwe kers evenals hier. achter de prfj zen aan. In 1948 bijv. was in Duitsland de oppervlakte witte bewaar- kool 3800 ha, de opbrengst was 114.600 ton. Wij exporteerden toen 9900 ton, tegen een gemid delde prijs van f 13,10 (er was toen een contract met Duitsland, waardoor alle overtollige groen ten daarheen konden worden gezonden). In 1949 verminderde de oppervlakte witte bewaarkool in Duitsland tot 2400 ha, de oogst tot 82.700 ton. Wij expor teerden 5500 ton met een ge middelde prijs van f 18.30. Het volgende jaar steeg de oppervlakte witte bewaarkool in Duitsland tot 3000 ha, de op brengst was groot 116.200 ton. Onze export slechts 900 ton, te gen een prijs van f 9,20. Deze lage prijs was aanleiding tot 'n daling van de oppervlakte in Duitsland tot 2100 ha, met een opbrengst van 84.600 ton. Onze export steeg tot 5400 ton, de waarde was f 15,per 100 kg In 1952 zetten de Duitse kwe kers 2300 ha, de opbrengst was 91.300 ton, en onze export is nog niet bekend. Maar uit het bo venstaande blijkt wel, dat wan neer de exportprijs boven f 15 per 100 kg ligt, de Duitse kwe kers tot uitbreiding van de teelt overgaan. Wij moeten het dus ongeveer in deze richting zoe ken. Onze prijzen moeten ook niet zo laag zijn, dat ze de Duit se telers zouden ruïneren. Ver hoging van de prijzen tot boven dit peil zou echter voor ons le vensgevaarlijk zijn. Ook besprak de hr Kemmers de vraag of de heffingen zouden kunnen worden opgeheven. Dus ophoudprijzen zonder vengoe- dingsprijzen Dat dit zeer gevaarlijk zou zijn illustreerde spr. met een voorbeeld van de frambozen in 1952, toen men vreesde dal het fonds de doordraai niet zou kun nen dekken. Er kwam geen ver- goedingsprijs, wel een heffing en verwerking van de doordraai. De middenprijs zou aan alle kwekers worden uitbetaald. Landelijke regeling nodig Spr. berekende de resultaten op twee veilingen, Breda en Oudenbosch. De ene dicht bij de fabrieken, de ander op enige af stand, waardoor de kopers vracht zouden moeten betalen voor het vervoer naar de fa briek. Bij een grote doordraai, als dus het beste product voor de minimumprijs van de hand gaat, is het niet aanlokkelijk om op de verder afgelegen veiling te kopen. Het gevolg was, dat bij een totale aanvoer op 'n be paald ogenblik in Nederland van 200 ton en een doordraai van 50 pet., in Breda 50 van de 120 ton doordraaide en te Oudenbosch 25 van de 30 ton. Was er nu geen landelijke „pool" geweest, dan zou de totale opbrengst van de verkochte 100 ton f 50.000 zijn geweest, de uitbetaling van de totale aanvoer van 200 ton f 0,25 per kg, doch in Breda on geveer f 0,30 en te Oudenbosch f 0,08 per kg. Een landelijke re geling is dus eerste vereiste. Aan de hand van de cijfers t.a.v. het bloemkoolfonds (over drie jaren) schetste spr. hoe de ze bodem in de markt had ge werkt. De conclusie was, dal voor de in April aangevoerde bloemkool geen regeling nodig was. Voor die in Mei was, bij een doordraai van 1% pet. een heffing van f 0,50 ruim voldoen de. Uitgekeerd was n.l. f 32.000 en ontvangen f 426.000 De op- houdprijs was f 9,-, de vergoe- dingsprijs f 7,Voor de maan den Juni en Juli, toen gemid deld 17 pet doordraaide bij een minimumprijs van f 8,en een vergoeding van f 6,50, was de heffing f 1,Uitgekeerd werd f 794.000, ontvangen aan heffing f 1.154.000, zodat een flinke re serve aanwezig is. Van Aug. tot December was bij een aanbod van 28300 de doordraai 1900 ton of 7pct.. De minimumprijs f 8,de vergoe- dingsprijs f 6,50 en de heffing f 0,50 per 100 stuks Uitgekeerd aan doorgedraaid product 'n be drag van f 1688.000 ontvangen heffing f 760.000, zodat ook hiel de heffing hoog genoeg was met f 0,50. Naar aanleiding van enige vra gen uit de vergadering heeft de heer Kemmers nog een toelich ting gegeven t.a.v. de kroten die enige jaren geleden tot de on verantwoorde teelten werden ge rekend, terwijl er nu behoor lijke prijzen voor worden ge- TT133 kt In 1947 en 1948, met het con tract met Duitsland, was de doordraai gering. In 1949 echter bij een aanbod van 26.900 ton draaide 6800 ton door. In 1950, nadat was gewaarschuwd, pre senteerden de tuinders 19600 ton waarvan nog 4700 ton onveT- kocht bleef. In 1951 was 't aan bod 17200 ton, de doordraai 1000 ton, waaruit wel blijkt, dat het overschot nu niet groot meer is, hetgeen tot verbetering van de prijs heeft geleid.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5