Militairen terug naar garnizoenen Weer dijken dicht, springtij viel mee Evacuatie van Zierikzee voorlopig beëindigd IJN NOORDHOLLANDS 10.434.883 inwoners Gezondheidstoestand van Koning Boudewijn slecht Reorganisatie Veen huizen Dagblad voor Allernaar Discussie over het humanisme Nog 3000 van de 7000 inwoners mochten achterbliiven Bestuur wordt gecoördineerd GESNEUVELD IN KOREA 47,5 millioen voor het Rampenfonds Nederland behar tigt belangen van Israël Deense soldaten in hongerstaking Vruchten Hagelslag Firma Schellinger TRACTlE's ijtlakens idoeken Voor op de boterham rte Dolf (Van onze parlementaire redacteur) AAN DE DISCUSSIE over het humanisme zijn de afgelopen we ken nieuwe bijdragen geleverd, die alsnog aandacht verdienen. In de partijraad van de Katho lieke Volkspartij omlijnden prof. Romme en mag. Stokman het standpunt van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, wat de practische uitwerking betreft mede naar aanleiding van de door minister Staf getroffen maatre gelen ten behoeve van de hu manistische vormingscursussen. Bij de behandeling van de defen sie-begrotingen in de Eerste Ka mer gaf jhr. Ruys de Beeren- brouek de visie van de K.V.P.- fractie in de Senaat. Belangrijk was echter ook, dat men vanuit het protestantse kamp aan de discussie ging deelnemen. Er ver schenen enkele hoofdartikelen over het humanisme in „Trouw". Maar in dit verband dient vooral herinnerd te worden aan de be schouwingen van de Anti Rev. senator Algra bij de reeds ge noemde defensie-debatten. De rede van de heer Algra bevatte bewijsmateriaal van voldoende draagwijdte om gevestigde over tuigingen opnieuw aan het wan kelen te brengen. En typerend was dan ook dc reactie van mi nister Staf: „Dan twijfelt men weer te sterk". Wanneer men de standpunten van katholieke en protestantse zijde tracht te analyseren, dan is er een zelfde mening ten op zichte van de godsdienstige ver zorging op de terreinen waar de overheid verantwoordelijkheid draagt (leger, gevangenissen D.U.W. en wellicht ook jeugd kampen). „Godsdienstige verzorging door een leer, die principieel niet uit gaat van het bestaan van een persoonlijke God, is een onge rijmdheid, welke wij niet kunnen aanvaarden", aldus prof. Romme in de partijraad. Jhr. Ruys de Reerenbrouck stelde zich in de Eerste Kamer op dezelfde wijze op. Het A.R. „Trouw" schreef: „In de eerste plaats zegt men: de kerken zijn van geheel eigen aard. Zij staan niet op een lijn met andere organisaties, dit standpunt is natuurlijk pok het onze". De beschouwingen van de Anti Rev. senator Algra waren doortrokken van dezelfde geest. Wanneer men dit standpunt aan de practijk op het door de overheid bestreken terrein toetst, dan is er voor de christelijke partijen nog alle ruimte om dit standpunt onverkort te handha ven. Er zijn in leger en gevan genissen geen humanistische aal moezeniers en zij zullen er ook nooit mogen komen. Door de aanstelling van organiek inge deelde humanistische aalmoeze niers zou de overheid het huma nisme naast de kerken in het godsdienstig vlak een taak ge ven en aldus ook bevorderen, terwijl een christelijke staat het humanisme omwille van de ge wetensvrijheid, enkel kan toe laten voor hen, die zich met de humanistische gedachtenwereid wezenlijk verbonden voelen. Het vraagstuk wordt echter veel moeilijker, zoals ook weer uit de nieuwe bijdragen aan de discussie blijkt, wanneer de vraag aan de orde komt, of het humanisme op het door de over heid bestreken terreinen en ook met de steun van die overheid wel een taak kan hebben bij zorg van andere aard (nader aangeduid als ethische zong, wel zijnszorg, zorg in het sociale en culturele vlak). Katholieke en calvinistische opvattingen hebben in deze een verschillend uit gangspunt. De katholieke opvattingen ma ken mogelijk om zoals proj.. Romme en mag. Stokman m de de partijraad van de K.V.P. de den althans aan te nemen, dat er een godsdienstige- en een anders geaarde zorg kan zijn. ..Trouw" stelt echter van calvi nistisch standpunt: „De rooms- katholieke theologie kent een ze delijk leven in de natuurlijke orde, dat bestaan kan onafhan kelijk van de religie. Naar het inzicht der calvinistische refor matie, die deze „onafhankelijke natuurlijke orde zo met kel?,; staat de minister echter zwak (voor zover ook minister Staf uitgaat van een verschil tussen godsdienstige zorg en welzijns zorg) en hieruit volgt dan voor Trouw" de conclusie: „Wij kun nen (dus) niet aanvaarden een scheiding tussen de zedelijke en de religieuze sfeer. Wij geloven dat elke ethiek religieus bepaald is" In hoever leidt dit verschil m uitgangspunt ook tot een ver schillende houding m de P?~ac- tijk? Uit het door de heer Algra bij de defensiedebatten gehouden betoog bleek, dat hij een onder scheid tussen godsdienstige en ethische zorg in het leger ver werpt. Dit onderscheid gaat uit van de illusie, aldus de heer Algra, dat de ethiek als een zelfstandige grootheid, los van de religie en toch als een positief goed kan worden bevorderd. Deze illusie die in de katholieke ge- dachtengang theorethisch moge lijk is, leeft echter wel m katho lieke kring. Zowel minister Staf als mr .In 't Veld konden zich beroepen op een artikel van pater dr. A. van der Weij in het „Eindhovens dagblad", waarin o.m. wordt gezegd: „Sommige ka tholieken wensen niet te erken- Prinses Marijke verjaart. De jongste der Oranjes, de kleine prinses, die het warmste plekje heeft gewonnen in het hart van Nederland, wordt morgen zes jaar. In het floers van weemoed, dat nog ligt over ons zwaar getroffen vaderland, is haar verjaardag een feestelijk lichtpunt. In rood, wit, blauw en oranje zal het volk van Nederland morgen getuigen van zijn vertedering om haar en om haar feest. Heel het land zal zich sieren, ons jongste vorstenkind ter ere. VANAF HEDE1N OCHTEND zés uur zijn van talrijke plaatsen in de door waters nood geteisterde gebieden Nederlandse en buitenlandse militairen bezig naar hun garnizoenen terug te keren. Ze gaan nog niet allemaal. De Amerikanen nabij Din- telas blijven doorwerken en hun Neder landse wapenbroeders in de strijd tegen liet water zullen hen voorlopig nog assis teren. Ook op Zuid-Beveland blijven onze soldaten doorwerken; de pontonniers blijven op Schouwen-Duiveland. Maar de „OPERATIE- WEEKEND" was het codewoord voor een aantal maat regelen, genomen in samenwerking met de Nederlandse en de Britse marine, de Koninklijke Landmacht en de op Schouwen en Duiveland nog aanwezige Amerikaanse Dukws. Met radio uitgeruste jeeps stonden gereed op de 15 kilometer lange binnendijk van Zierikzee naar Brouwershaven, waarvan het doorbreken rampzalige gevolgen voor geheel Duiveland zou hebben gehad. Zoeklichten brandden onafgebroken. De weerberichten vanaf het vliegveld Val kenburg werden van kwartier tot kwartier bestudeerd. eerste ronde is nu definitief afgesloten. Oostenwind en rustig weer deden de bange vrees voor nieuwe rampen bij het springtij van 1.6 Februari te niet. De troepen die in de naeht van Zondag op Maandag van de meest bedreigde punten met uitzondering van de dijkwaehten waren teruggetrokken, hoorden geen enkele maal in hun com mandoposten hel alarmerend gerinkel van de veldtelefoons. De zee hield zich rustig; „Operatie-weekend" ging niet door. Dukws lagen klaar bij Zierik zee waar het instortingsgevaar voor de huizen groot is, in Noord- Gouwe, bij Zonnemaire en Brou wershaven, wachtend op „blue"- alarm na slechte weerberichten, „pink"-alarm bij geruchten over De evacuatie van Zierikzee is thans voorlopig beëindigd. Gisteren zijn de laatste schepen de „Schelde" en de „Lely" met een groot aantal passagiers van de oude Zeeuwse stad weggevaren. Op het ogenblik zijn er van de ruim 7000 inwoners nog ongeveer 3000 aanwezig, die allen een voorlopige verblijfsvergunning hebben gekre gen. Het ligt in de bedoeling deze 3000 nog in de komen de weken „uit te kammen", waarna men het gehele evacuatieschema zal hebben uitgevoerd. In middenstandskringen was zoals bericht, nogal wat verzet te gen de evacuatie gerezen, omdat de vele zakenlieden, speciaal win keliers en grossiers, geen gelegen heid kregen om hun overstroomde voorraden te bergen. Na een ru moerige vergadering Zondagmid dag hebben ongeveer 50 hunner toestemming gekregen om te blij ven, mits hun vrouwen en kinde ren zouden vertrekken, hetgeen gisteren is geschied. Velen vragen zich af. waarom de evacuatie van Zierikzee nodig werd. Dit houdt verband met di verse oorzaken, aldus verklaarde ons de gemeentesecretaris van de stad. Bij een eventuele hoge vloed blijft hier n.l. slechts een kwart vierkante kilometer vrij van wa ter, waardoor men bij een voltal lige bevolking een opeenhoping van ruim 7000 mensen on dit klei ne stukje zou krijgen. Aangezien de dijken langs het havenkanaal nen, dat de humanisten deze mensen (bedoeld zijn degenen onder de niet-kerkelijken, die geen prijs stellen op verzorging door de kerken) „hogerop" kun nen brengen. Wij doen dit echter wel. Immers, wanneer het ge lukt iemand, die zelfs geen men selijke en natuurlijke waarden meer bezit, tot de erkenning en eerbiediging van hoge menselijke waarden te brengen, dan voert men hem zonder twijfel hoger op. Wanneer de humanisten „open naar boven" blijven zo als bij velen het geval is, dan zou dit een eindweegs naar God leiden". Onder de katholieken hoort men echter ook geluiden, die veel meer met de toon van de rede van de heer Algra overeen stemmen. Deze Anti Rev. woord voerder, meende zelfs, overigens niet zonder meer terecht, een wezenlijk verschil te kunnen on derkennen tussen het betoog van de katholieke senator Ruys de Beerenbrouck en het standpunt van Stokman. op enige plaatsen doorbroken zijn wordt zeer veel zand in dit ka naal geworpen bij eb en vloed, waardoor het voor grotere sche pen onmogelijk is om de haven zelve te bereiken. Zij moeten op de rede blijven liggen. Indien het noodzakelijk zou zijn om 7000 mensen in 6 uur, dus tussen de getijden, in noodtoestand af te voeren, zou hiervan geen sprake kunnen zijn omdat alle passagiers eerst met sleepboten naar buiten moeten worden gebracht. Een derde maar zeer belangrijk punt vormen de onhygiënische toestanden, die door gebrek aan waterleiding en de vernieling van de Zierikzeesc riolering is ont staan. Bij hoog water springt het water door de kapotte rioleringen de huizen in langs de vuilafvoeren zodat hierdoor gemakkelijk ziekte kiemen kunnen worden verspreid. Vooral als het weer wat warmer gaat worden zouden aanzienlijke gevaren voor besmettelijke ziek ten ontstaan. Bovendien liggen nog vele cadavers in de over stroomde polder en besmettingen van deze cadavers via insecten zouden ook funest voor de volks gezondheid kunnen zijn. Daarom is besloten de bevolking zoveel mogelijk af te voeren, hetgeen thans is geschied Allen zijn via Dordrecht verder het land in gezonden. De vertegenwoordiger van de M.S.A. in Nederland Clarence Hunter, wordt Dinsdagmiddag in Zierikzee verwacht, terwijl na mens het Ministerie van Binnen landse Zaken vandaag naar Zie rikzee komen Mr Dr Mes, lid van Gedeputeerde Staten en Mr Teile gen. oud-griffier van de Provincia le Staten van Zeeland, met drie ambtenaren van de Provinciale Griffie. Het doel van hun komst is de coördinatie van het bestuur over Schouwen en Duiveland. '10.000 sigaretten voor de dijkwerkers De bemanning van de tanker „Esso" te Amsterdam heeft aan het Nederlandse Rode Kruis ten behoeve van de dijkwerkers 10.000 sigaretten beschikbaar ge steld. Nederland had op 1 Januari 1953: Blijkens opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal inwoners van ons land op 1 Januari 1953 10.434.883. In het gehele jaar 1952 bedroeg het aantal huwelijken in Neder land 87.383 tegen 90.225 in 1951. Het aantal levendgeborenen be droeg in 1952 232.521 tegen 228.631 in 1951 en het aantal overledenen bedroeg 76.020 tegen 77.194 in 1951. enkel spoor, maar het r ij d t toch weer. De militairen gaan. Zij hebben hun taak met voldoening en ver trouwen overgedragen aan het leger van burger-werkers, de mannen van de DUW, de Heide maatschappij, de Ballastmaat- schappij, de Waterstaat. Zij heb ben hun telefoonlijnen achtergela ten en voor noodgevallen blijven ook de zoeklichten ter plaatse. De burger-arbeiders zullen echter in tegenstelling met de militairen niet des nachts doorwerken doch des avonds worden teruggebracht naar veiliger gebieden, waar zij onderdak hebben. Ook in Engeland Ook in Engeland bleef de hoog ste waterstand van de springtij een voet beneden de stand die men had verwacht. Op het eiland Canvey in de monding van de Theems bleef het water ruim een meter onder de rand van de in derhaast gedichte zeewering. dijkdoorbraken en bevestiging daarvan en „red"-alarm dat am- phibie-voertuigen in beweging zou hebben gebracht om uit Zie rikzee met spoed om te begin nen duizend mensen weg te halen. Maar. het alarm bleef uit. Zo was het overal. In Hoek van Holland b.v. bleef Maandagmor gen vroeg het hoogwater 24 cm. beneden de verwaohte stand en ook bij het hoogwater van gister avond hebben zich geen bijzon derheden voorgedaan. Nergens werd de overwinning die de strij ders tegen het water bezig zijn te bevechten in gevaar gebracht. Het eerste gat in de slaperdijk tussen Bruinisse en Oosterland op Duiveland werd gisteren gedicht. Er wachten hier nóg zes gaten Vandaag zullen personenauto's Willemstad weer kunnen bereiken van het Garderegiment fu- 's-GRAVENHAGE. 16 Febr. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 14 Februari j.l. in Korea is gesneuveld de kor poraal B. A. de Roo, legernummer 28.08.31.457, ongehuwd en woon achtig te Leiden. Hij was afkom- dank zij een Bailey-brug in de Westdijk vanaf Fort de Hel. Don derdag zal men opnieuw proberen het gat in de Oostdijk bij Willem stad te dichten. Er zal een schuit van 24 meter voor het gat tot zin ken worden gebracht. Maandagmorgen reed ook weer het eerste zandtreintje van 30 wa gens van Wouw naar Rilland, een nieuwe stap op weg naar het her stel van de spoorwegverbinding tussen Brabant en Zeeland. De dijk van de Augustapolder kwam hier Zaterdag al dicht; de gema len werken; het water was gis teren een meter gezakt. Het zand- treinen-lijntje ligt provisorisch op seliers Prinses Irene. Tot gisteravond was een bedrag van 47,5 millioen gulden bij het Rampenfonds binnengekomen. Sinds Vrijdag, toen de 42 mil lioen werd bereikt, is dit dus een vooruitgang van 5'/- millioen gul den. Zaterdag kon de stand niet worden opgemaakt, omdat men op die dag niet de beschikking krijgt over giro-afrekeningen. in de Sovjet-Unie 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. In verband met het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tus sen Israël en de Sovjet Unie heeft dc Nederlandse regering zich op verzoek van de regering van Is raël bereid verklaard om de be langen van dc staat Israël in de Sowjet Unie te behartigen. Kleermakerij naar Hoorn (Van onze redacteur) GRONINGEN Naar wij ver nemen kan in de strafgestichten Norg binnenkort een reorgani satie verwacht worden, met be trekking tot de afdeling arbeid. Bij deze afdeling zijn verschil lende takken van nijverheid on dergebracht. Deze bedrijven be staan daar reeds tal van jaren en de geproduceerde artikelen van de gedetineerde werkkrach ten voldeden aan hoge eisen. Een nauwgezet onderzoek, dat onlangs werd ingesteld naar de bestaansmogelijkheid van de ver. schillende bedrijven in verband met een toenemend tekort aan geschoolde krachten, schijnt aan het licht te hebben gebracht, dat er uit overwegingen van efficien cy, reden bestaan, waarom het niet verantwoord kan. worden ge acht, dat enkele bedrijven nog langer op gelijke basis als voor heen gehandhaafd kunnen blij ven. Een van deze bedrijven betreft de kleermakerij. Dit bedrijf zal thans worden overgebracht naar de Rijkswerkinrichting te Hoorn. Of er nog meer bedrijven ver plaatst zullen worden zal eerst komen vast te staan wanneer het onderzoek is afgesloten. BRUSSEL De Belgische pre mier van Houtte, die Zondag een bezoek aan Koning Boudewijn aan de Riviera heeft gebracht, had gisteravond laat het kabinet in buitengewone vergadering bij eengeroepen. De vergadering werd gehouden in de ambtswo ning van de premier. De hulpactie van het Deense Rode Kruis voor Nederland heeft tot dusverre voor een waarde van meer dan 8 millioen gulden op gebracht. Aan geld werd onge veer 1.1 millioen gul den ingezameld, ter wijl voor een waarde van ongeveer 7 mil lioen gulden aan kle ding, gereedschappen, enz. werd bijeenge bracht. Holland heeft krui wagens nodig, en al leen al in Kopenhagen werden er enige hon derden bijee'ebracht. In optocht werden ze naar het station ge bracht door schoolkin deren. vanwaar zij worden getranspor teerd naar Nederland. De stoet in de stra ten van Kopenhagen. De Koning heeft gisteren een autotocht van twee uur langs de Rivièrakust gemaakt. Premier van Houtte heeft te genover verslaggevers verklaard: „De twee hoofdproblemen van 't land zijn op het ogenblik: Ko ning Boudewijn slechter gewor den gezondheidstoestand en de noodzakelijkheid van spoedige hulp aan de slachtoffers van ae watersnood." De premier zeide dat de Koning bij voortduring een te hoge tem peratuur heeft. Toen de Koning acht dagen geleden van de Ri- vièra terugkwam en de over stroomde gebieden in de omge ving van Antwerpen bezocht, voelde hij zich ziek en koortsig aldus de premier. De volgende dag was hij volkomen uitgeput geweest, maar, zo zeide de heer van Houtte: „de Koning ver klaarde in staat te zijn tot het af leggen van een nieuw bezoek aan de zeekust, omdat de dokter hem wel een opwekkend middel zou geven." Eerste minister van Houtte zeide de Koning te heb ben medegedeeld dat iets derge lijks uitgesloten was. Hij ver klaarde verder dat de Koning geen longaandoening heeft. Wel moet zijn zwakke gezondheid steeds worden gecontroleerd en men onderzoekt regelmatig zijn bloed. KOPENHAGEN. Tweehon derd soldaten van de Deense ar tillerie te Aarhus in Jutland zijn Maandag in hongerstaking ge gaan uit protest tegen verlenging van de diensttijd. De betrokken eenheid is de enige in Aarhuis die het half jaar extra zou moeten dienen. De rest zwaait in Mei a.s. af na een jaar gediend te hebben. In een kamp in het Zuiden van Jutland verlieten honderd solda ten de kazerne. De bevelvoerende officier slaagde erin 65 van hen te bewegen terug te keren, de 35 anderen begaven zich naar het station van Aabehnrae, waar hen bevel werd gegeven naar de ka zernes terug te gaan. Een man die weigerde, werd gearresteerd. X»R TEGELWERKEN J. C. HAGENAARS IZELSTRAAT 4 - HOORN TELEFOON 4988 'e smelt op uw tong! leze week ter kennis making. Extra lage prijzen. 00 gr. sinaasappel- agel 27 ct. 00 gr. Frambozen- agel 27 ct. 00 gr. citroen- agrel 27 ct. 00 gr. gemengde afirel 27 ct. 00 gr. Anijs- affel 27 ct. 50 gr. gestampte ïuisjes 27 ct. 50 gr. boterham- orrels 27 ct. 50 gr. boterham- lokken 27 ct. fargarine iet vitamine >0 gram 38 ct. ekers gesm. vet 50 gram42 ct. oomboter, >0 gram 1Q6 ct. laolie, gr. fl. 159 ct. kunt er de aard- ipelen heerlijk bruin in bakken Achterstraat 50 Telef. 2559 5.65 ten 3.78 1st, ooi 5.65 ooi 89 ct doek 9gct e doek j 55 mooiste Baddoek voor g ct nast Ontb.laken gr. maat, voor 25 ct ►ND AAN ZEE 'erse kantkoek 00 gram 40 ct. peculaas (gekruid) 50 gram 39 ct. ruine suiker 50 gram24 ct. •asterd suiker 50 gram24 ct indakaas, er pot 86 ct. nma jam er pot 48 ct. ppelstroop er pot 40 ct. troop, heerlijk zoet 10 gram 42 ct. er kilo 80 ct. damimerkaas, Pl. 100 gr. 25 ct. miimiiimiiiiiH&j iten nog op de die wel eens iter weer heie gat verscheen in hun nieuwe vlugge beweging melden, dat groot plezier gaan zitten en begon de van zijn opge- benauwd van, egenstanders met „Oh, kerel, Babbelaere echter nog wat eigen plezier onderbreken. Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, 12.07 per maand, f 0.48 per wéék, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per mjn„ minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum 14. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Scbagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ï™1 Dinsdag 17 Februari 1933 - 48e Jaargang - No. 12706 I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1