Noodgebied ziet soldaten niet graag vertrekken Groot overschot aan ingezamelde goederen Alle rijshout voor de dijken 'I lil vast vaster met VELPAFIN Hoofdcommies stond terecht Einde van orstperiode nengekomen giften noorderpers 125'36 tgorcler ïiierale staf Kolanel Antoni en zijn mannen gaan... Nog altijd ivordt hier vee in leven aangetroffen Buitenlandse notities De „Ommelanden- kwestie" Straf: honderd gulden in Rampenfonds Waar de Kardinaal eens misdienaar was 1 Dode bij auto- botsing in Smilde Eerste Avondmis in ons land Korreltjes DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 Pagina 3 eersverwachting edeeld door het K.N. e De Bilt. geldig van gavond tot Woensdag- RDERE STIJGING N TEMPERATUUR bewolkt met af en toe regen of motregen en lijk nevel of mist. Ver- ïjging van temperatuur, egend matige weste- /ind. ILT 17 Febr.. Het deelt mede: ~nde de laatste dagen luchtdrukdaling zich ge in zodanige richting ge- dat aan de toevoer van icht uit het oosten en sten naar West-Europa is gekomen. Afgelopen vam tijdens opklaringen Sferen van een rug van htdruk vooral in het en van het land nog °ui Westelijke winden chter zachtere lucht van oorsprong over de landen en de Noordzee omgeving, waardoor «en om zeven uur de lai!.esn de, kust van Noordholland reeds tot was gestegen. De zach- zal de vorst snel ver net oosten terugdrin- deze vorstperiode als kan worden be- bureaux van de Noor- iwamen heden de vol- ften binnen voor de van de watersnood: lendorp, (verdiend met len> 1.50 Werff, (verdiend met len) 1.00 ïkholt, (verdienste met tt) 1.20 nmgen 2.50 Groningen 5. De Gramvolle" aagdijk 30 dens biljart- Spanbroek 35,50 lub Opmeer 20 jnaar 20.— Pestelub" 20— ging „Vondel" Medemblik n gift) 5. Westwoud 11.40 uw giften bezorgen bureaux, hetzij per- itzy per brief of post kan op onze giro- worden gestort. De van onze bureaux ren 70021, Leeuwar- Sneek 594461, Em- Zwolle 486779, Alk- Den Helder 594462 te gebruiken door omgeving) 110894. verantwoorden wij komen giften in onze WAGE. 17 Febr. de generale staf gende dagorder uit- itaire bijstand ten de watersnood in s geëindigd, stel ik ening vast. dat de Bandmacht paraat is beroeps-, reserve- ichtige militairen, net hun gehele per- zonder aarzeling, koude, storm en onverpoosde ijver te geven op ver- veelal met moed erend, tot redding dier en tot het sterken van dijken, hun plicht gedaan goed soldaat, in n tijd van nood. oorstelling UIZEN Zater- mdag 15 Februari eelvereniging „Het patronaatsgebouw het toneelstuk van A. v. d. epifl geschiedde -t Rampenfonds, ïswoord vertelde e heer C. Beem- te mhoud van 't dorp Tignes met de electri- verdwijnen. Er m verzet van elingen, die ten geboortegrond il heeft kunnen zeer goede ver een grondige as voorafgegaan, en hun best ge- het verhaal vol den en daardoor haal uitstekend lat zeer geboeid spelers met een sprak de Z.Eerw. mede namens de dankte de spelers spel. Een spe- waardering voor ran Baar, die de in handen had nlrjk, voor een grimage had ge- (Van onze verslaggever STEENBERGEN Kolonel Antoni, die veertien dagen lang met grote voortvarendheid en kunde zijn troepen in het noodgebied Steenbergen heeft gedirigeerd, keert Woensdag naar zijn commandopost in Den Boschterug. Op de vraag wat de militairen in die periode voorname lijk gedaan hebben kon de kolonel geen gedetailleerd antwoord geven. Zij hebben zoveel gedaan Het noodgebied Steenbergen strekte zich uit van Dintelsas in Oostelijke richting tot Ouden bosch, vandaar over Oud-Gastel naar Steenbergen, Lepelstraat tot de Westelijk daarvan gelegen eilanden Sint Philipsland en Schouwen Duiveland. De eersten die Zondag onmiddellijk met het reddingswerk begonnen, waren naast de Commando's, de Huzaren uit Amersfoort onder leiding van luitenant Coudniki, een aanvoer der die in Polen onder generaal Anders tegen de Duitsers vocht, waarbij zijn tank drie keer in brand werd geschoten, en die nu het Nederlandse leger dient. Die eerste twee chaotische da gen hebben zich eveneens onder - Rusland en Israël Het verbreken van de diplo matieke betrekkingen tussen Rusland en Israël is een uitvloeisel van de Sovjetpolitiek ten opzichte van het Midden-Oosten. De bom aanslag op de Russische legatie is als een dankbare reden aangegre pen. Maar zonder deze aanslag was het vandaag of morgen ook zover gekomen. Na het befaamde proces-Slansky in Praag en de be schuldigingen tegen Joodse artsen in Moskou, na de Jodenvervolging in Oost-Duitsland en in de overige vazalstaten is het duidelijk gewor den, dat de heersers in Moskou bezig zijn een wit voetje te halen bij de Arabische staten. Niet om dat zij zoveel met de Arabieren en hun wensen en belangen op heb ben. maar om het Westen uit het Midden-Oosten te verdringen. En in het bijzonder de Britse invloed te weren. Een veronderstelling, die reeds direct werd geuit toen de heftige anti-Joodse campagne we reldkundig werd. Alle tekenen wijzen er dan ook op, dat de vazal staten binnenkort het besluit van Moskou zullen volgen en ook hun diplomatieke betrekkingen met Tel Aviv zullen opzeggen. Of hier mee de eigen voormannen en ge schiedenis van de Bolsjewistische revolutie geweld worden aange daan, heeft de interesse van Stalin allerminst. Het zal voor de fana tieke communist, voor wie de na men van zovele Joodse communis ten in de loop der tijden „begrip pen" zijn geworden, moeilijk blij ven om plotseling om te schake len. Marx was ook een Jood! De verhoudingen tussen het Westen en het Midden-Oosten zijn reeds enige tijd van gespannen aard. Op het einde van 1952 heerste in het Midden-Oosten een uitgesproken anti-Westerse stemming. En van de Britten moest men helemaal niets hebben. De oorzaak daarvan was. dat bij de besprekingen over Tunis in de V.N. de Engelsen aan drongen op een onderhandelen tussen Frankrijk en Tunis. In de Arabische kringen werd dit een „imperialistische" gedragslijn ge noemd, met de bedoeling steun te verlenen aan het Franse kolonia lisme. Deze ontwikkeling viel toen samen met een inniger ver bondenheid tussen Naguib in Egypte en de Syrische leider Sjisjakly. Het Westen beval in December in de Politieke Com missie der V.N. de Arabieren aan „directe onderhandelingen aan te gaan met Israël". De Mohammeda nen waren hierover gebelgd, om dat naar hun opvatting de Ara bische belangen werden geschaad. Omstreeks eind December dreig den de Arabische politici openlijk met een samenwerking met Mos kou. Dit alles bii elkaar genomen speelde in de kaart van de Russen. En hun huidige optreden tegen de jonge staat Israël moet daarin worden gezocht. Het is een oppor tunistische politiek van het zuiver ste water. Moskou vreest een in nig bondgenootschap tussen het Westen en het Midden-Oosten, omdat het dan van het Zuiden uit wordt bedreigd. Invloed van Rus land op het Midden-Oosten zou ook de beste methode ziin om het communisme in Afrika vaste voet te geven. Het laatste is een wens droom van Moskou. Het gehele op treden tegen Israël en het zich de afschuw van de Vrije Wereld op de hals halen met de wrede Jodenvervolgingen neemt Moskou luchthartig op. Wanneer het Wes ten maar wordt teruggedrongen en de Westerse krachten onder mijnd. dan heeft Moskou er alles voor over. Rusland en het Verre Oosten Dezelfde politiek als ten op zichte van het Midden-Oos ten wordt ook in Azië gevolgd. Op de Economische conferentie der V.N. voor Azië en het Verre Oos ten (ECAFE) in Bandung heeft Rusland getracht de Aziatische landen los te weken van het Wes ten en de landen van het Verre Oosten geprobeerd vrees in te boezemen voor Westerse hulpver leningen. Het typische verschijnsel is nu, dat bij de stemmingen over de Sovjetresoluties de Aziatische landen zich hiertegen hebben ver zet. Zij verwezen de Russische be- schudding, dat het Westen een koloniale overheersing nastreeft, als „vals" van de hand. Een diplo matieke nederlaag voor het Krem lin. Maar ook een waarschuwing voor Washington en Londen om het Verre Oosten volledig te over tuigen. dat de hulpverlening be rust op eerlijke motieven, deze landen te helpen. scheiden de cadetten van de K.M.A., de S.R.O.A. Breda, de L.S.K. van Woensdrecht en Gilze Rijen en enige geniedetachemen ten. Op de derde Februari kwamen tot grote vreugde van kolonel Antoni de Limburgse Jagers, over wie hij tot voor kort het com mando voerde, alsmede de Franse pioniers onder kolonel Robert, de Amerikanen en Engelsen. Dukw. Deze uitgebreide legerschare had de beschikking over practised alle materialen, waarvan vooral de Dukws onschatbare diensten bewezen. Het is inderdaad „dukw" en niet „duck". Weet u waarom? D.U.K.W. is de afkorting van Detroit United Kaiser Works. De Duitsers, die van de Amerikanen eveneens de beschikking kregen over deze kostbare vaartuigen (12.000 gul den per stuk) hebben er een eigen uitleg voor. Zij zeggen dat het de afkorting is van Deutscher Underwasser Kraftwagen. In ons land heten ze duck (eend). Wanneer u dus ooit deze strik vraag wordt voorgelegd, dan staat 60.000 bossen uit Drente Al het in ons land aanwezige rijshout moet beschikbaar worden gehouden voor de herstelwerk zaamheden aan de waterkeringen. Teneinde te voorkomen, dat dit materiaal voor minder belang rijke doeleinden wordt gebruikt, heeft het Bedrijfschap voor griend en riet in volledige overeenstem ming met telers en handel bij al gemene bekendmaking in het voedselvoorzieningsblad van 14 Februari, een ieder, die wilgen- rijematerialen in voorraad heeft, de verplichting opgelegd deze ter beschikking te houden voor het Bedrijfschap voor levering aan de Dienst van de Rijkswaterstaat. Tevens zijn de maximumprijzen vastgesteld. Het Staatsbosbeheer zal 100.000 bossen rijshout via de handel leveren, waarvan 60.000 bossen uit Drente eh 40.000 bossen uit Noord-Brabant. De Dienst van de Rijkswaterstaat zal verder gro te hoeveelheden stro, hoofdzake lijk rogge- en tarwebossen stro, nodig hebben voor het krammen van de beschadigde dijken. In verband hiermede heeft het Hoofdbedrijfschap voor Akker bouwproducten de nog in omloop zijnde uitvoermachtigingen voor stro ongeldig verklaard. u, hopen we, niet met de mond vol tanden. De taak, die kolonel Antoni zich gesteld zag, heeft hij, gezien de resultaten, buitengewoon suc cesvol verricht. De evacuatie van grote gebieden verliep zonder noemenswaardige stoornis. Cijfers van geredden zijn, gezien de uit gestrektheid van het werkterrein i zeer moeilijk te geven. Maar lo- pen ongetwijfeld in de duizenden Bovendien zijn er met zekerheid nog 1000 stuks paarden en koeien levend uit de overstroomde ge bieden gehaald, terwijl tot ver wondering van velen nog steeds vee hier en daar levend wordt aangetroffen. Het ruimen van 't omgekomen rundvee was 'n ont zaglijk moeilijk karwei. Maar na veertien dagen kan gezegd wor den dat het merendeel is afge voerd. Bij dit alles kwam de zorg voor de bedreigde dijkwegen, die bij doorbraak de te hulp geroe pen manschappen van het achter land hadden afgesneden. De si tuatie rond Steenbergen is de eerste tijd erg hachelijk geweest doch dank zij het onvermoeid sjouwen van de soldaten, bleven deze vitale verkeersaders ge spaard. Het noodgebied ziet de militai ren ongaarne vertrekken. De sol daten zelf waren graag langer gebleven om vele der gestelde taken tot een goed einde te bren gen. Maar bij het standpunt der regering dat thans de burgers 't resterende gigantische werk aan kunnen, moet het leger zich neerleggen. Een uitzondering daarop vor men de buitenlandse legereen heden, waarover de Nederlandse gezagsorganen geen zeggenschap hebben. Het gevolg daarvan is dat bijv. de Amerikanen, die de dijk in de Sabinapolder ten Noorden van Dintelsas herstellen van geen wijken willen weten. De commandant van het bezet tingsleger in Duitsland heeft hun toegestaan om voorlopig nog tot 1 Maart te blijven en de Neder landers die tot nog toe met hen in dit gebied hebben samenge werkt zullen ook doorwerken, daar zij het unfair vinden om de Amerikanen het nu maar verder alleen te laten opknappen. Beroering over gijzeling adj. directeur GRONINGEN. Er is deining ontstaan over de gijzeling van de ad.i.-directeur van de „Ommelan den", de heer B. Vooistra. Verschillende boeren in Fries land hebben, nu de Condensfa- briek „Friesland" te Leeuwarden de heer B. Vooistra heeft laten gijzelen, besloten de melkleve- ranties te beëindigen, aan fabrie ken, die hun melk doorleveren aan de Condensfabriek „Fries land". Ook in Achtkarspelen was het gisteren weer rumoerig Ondanks het feit. dat zowel de „Ommelan den" als de A.N.A.B. aan de Arbitrage-commissie de verzeke ring gegeven hebben, geen actie te voeren, werd gisteren de „Om melanden-bus" in Achtkarspelen weer bekogeld. Er sneuvelden 2 ruiten. Wie hier debet aan ziin. zal uitgezocht moeten worden. Het ware goed te bedenken, dat wil men meehelpen, het werk van de Arbitragecommissie te vergemakkelijken en daardoor de staking tot een einde te brengen, zich van elke demonstratieve ac tie te onthouden. De klachten over onder sneeuw bedolven stra ten in Groningen zijn legio. De Gemeente reiniging doet wat zij kan, zo verzekerde men ons, doch de sneeuwval van de laatste dagen was zo groot, dat er geen vegen aan was. Pekelen hielp niet voldoende, omdat men de onderste ijslaag niet benadert en de pekel al leen de schoenen van de Groningers doet uit bijten. Verschillende buurtbewoners meenden dat er wel degelijk iets aan te doen is. Ze hebben, zoals in de Turjtorenstraat, zelf schop, veger en zelfs de bijl ter hand genomen en hun straat van sneeuw ontruimd. Een voor beeld dat navolging verdient. Arfvertp.' i van CETA BEVER PRINS BERNHARD BEZOCHT ZEELAND Prins Bernhard bracht Maan dagmiddag in gezelschap van ma joor Sonderman per Amerikaanse helicopter een bezoek aan Ter- neuzen, waar de Prins zich enige tijd onderhield met de burgemees ter van Terneuzen mr. P. H. W. Teilegen en een landbouwer, de heer H. Wolfert uit de onderge lopen Nieuw Neuzenpolder. De Prins bracht tevoren een bezoek van anderhalf uur aan Yerseke. Hij vertoefde o.a. op het gemeentehuis, waar oesters wer den gegeten. De Prins bezocht voorts Osse- nisse, Kloosterzande, Hoofdplaat en Zonnemaire. ONTNAASTING VAN BRITS WEGVERVOER LONDEN. Het Lagerhuis heeft Maandagavond met 296 stemmen tegen 257 het wetsont werp van de regering tot ontnaas- ting van het wegvervoer aange nomen. Het wetsontwerp dat nu bij het Hogerhuis wordt ingediend, is een van de twee belangrijkste wets ontwerpen van het program van de regering. Het andere betreft de ontnaasting van de staal industrie. Voor de politierechter te 's Gravenhage verscheen Maan dagmiddag de 36-jarige K. B. B„ hoofdcommies van een van de departementen. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 6 Febru ari in de Houtrusthallen in Den Haag, toen hij bezig was stapels goederen te sorteren, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood, daar een paar wol len handschoenen had weggeno men. Bij de behandeling bleek, dat B. bezig was met een stapel „waardeloos goed". Hij vond hier een paar wollen handschoenen, die hij meende wel te kunnen gebruiken. Hij had echter te voren van zichzelf een paar leren wanten op de goede stapel gelegd omdat hij meende, dat deze meer geschikt waren dan de niet in al te beste staat ver kerende wollen handschoenen. Verder bleek, dat B. hele stapels goed voor de slachtoffers van de nationale ramp beschikbaar had gesteld. De officier eiste twee maan- (Van onze verslaggever.) DEN HAAG. 16 Febr. De hoeveelheid kleding, schoeisel, dekens en linnengoed, die voor de slachtoffers in de noodgebie- den is ingezameld, is zo groot, dat er zeer waarschijnlijk een niet onbelangrijk overschot zal ziin. wanneer de gedupeerden opnieuw in de kleren gestoken zullen ziin. De regering beraadt zich op het ogenblik, zo verne men wii. over de bestemming van dit overschot. Binnenkort kan hierover een beslissing wor den verwacht. In Nederland alleen is zeker drieduizend'" ton bruikbare gedra- De St. Clemenskerk te Nes, op Ameland, werd gebouwd in 1878, onder het pastoraat van pastoor Scholten, die meer dan een halve eeuw herder was van de Amelandse paro chie. De financiering van de bouw kwam mede tot stand door de milddadigheid van heel Katholiek Nederland, waarop pastoor Scholten een beroep deed. De kerk is ge bouwd volgens ontwerp van dr T. J. Cuijpers en is waar schijnlijk een van zijn eerste kerkjes geweest. Het altaar en de beelden zijn vervaardigd in het atelier van Cuijpers en Holtzenberg te Roermond, de ramen in het atelier van F. Nicolas en Zonen, aldaar. Toen in 1878 het kerkje werd gebouwd, was het aantal parochianen 310. In 1933 was dit aantal toegenomen tot 500 en werdaan de noordzijde van het Priesterkoor de kin derkapel bijgebouwd, volgens ontwerp van de architecten Joseph en Pierre Cuijpers. Zie op de foto de doorkijk aan evangeliezijde onder het H. Hartbeeld). Thans telt de parochie 830 zielen en vooral in de zomer, in de drukte van het seizoen, met de vele Katholieke badgasten, valt het niet mee om, ondanks de drie H.H. Missen, de mensen allen een plaatsje te geven. De schildering van het Priesterkoor en transept is in 1940 tot stand gekomen door de Friese schilder Jacob Ydema. In deze sfeervolle kleine kerk werd in 1885 onze kardinaal gedoopt. Hij was hier misdienaar bij pastoor Scholten, deed hier zijn eerste H. Com munie en droeg op 19 Augustus 1908 hier zijn eerste plechtige H. Mis op, terwijl de toen stokoude pastoor Scholten liem assisteerde als presbyter assistens. Een treffende bijzonderheid was het, dat bij de Kardinaalsverheffing van Mgr de Jong, hem als titel kerk die van de H. Clemens in Rome werd toegewezen. Bij het veertigjarig priester feest van de Kardinaal werd als feestgave door de Amelandse parochie een gebrand schilderd raam geplaatst aan de westzijde van de kerk, boven het zangerskoor, waarop zijn afgebeeld H. Jan de Doper, patroon van de Kardinaal, St. Willibrord en de H. Clemens, met het St. Clemenskerkje van Ameland en de St. Clemenskerk te Rome op de achtergrond. gen kleding ingezameld. In vele gevallen hebben geefsters en ge vers zich opofferingen moeten getroosten, toen zij afstand de den van hun kleding. Zullen zii zich bedrogen voelen, wanneer aan hun gaven een andere be stemming wordt gegeven dan de door het water geteisterde gebie den? De regering is er zich van bewust, dat die mogelijkheid be staat. Van de andere kant echter verwacht men zoveel inzicht bii het Nederlandse volk. dat begre pen zal worden, dat het beter is andere behoeftigen te helpen dan het overschot in pakhuizen te la ten liggen. Die andere behoefti gen vindt men in ons land. in de kampen van de DP's in West- Duitsland en onder de vluchte lingen. die dagelijks bii duizen den West-Duitsland binnenko men. Indien de regering tot een andere besteding besluit, zal haar keuze zeer waarschijnlijk op de eerste categorie vallen, de ar men en behoeftigen elders in Ne derland. Van een hulpverlening aan de in grote ellende verkeren de vluchtelingen in West-Duits land. verwacht men grotere be zwaren. De regering zal zich ook nog beraden over de bestemming van de lompen, die onder de in gezamelde kleding werd aange troffen. Deze lompen het per centage was kleiner dan bij an dere inzamelingen zal zeer waarschijnlijk onder toezicht van de domeinen worden verkocht ten bate van het Nationaal Ram penfonds. 2 Gewonden SMILDE. Maandagmorgen omstreeks 7 uur is nabij de Grietmansbrug te Smilde een verkeersongeval gebeurd, dat aan de stucadoor v. d. W. uit Gro ningen, vader van drie kinderen, het leven heeft gekost. Een bestelauto van de Fa. J. N. en Zn. uit Groningen kwam in botsing met een uit de richting Meppel komende vrachtauto van de Fa. A. E. J. B. en Zn te Apeldoorn. Door de botsing werd de be stelauto achter de cabine open gereten. Drie in de vrachtauto gezeten stucadoors werden ge wond: één overleed ter plaatse, twee werden naar het ziekenhuis te Assen vervoerd, waar bleek dat één van hen zwaar, de ander licht gewond was. De bestuurders en overige inzittenden van beide auto's bleven ongedeerd. Het on geluk is waarschijnlijk ontstaan door gladheid van de weg. HEVIGE BRAND IN VALPARAISO Maandagochtend is een hevige brand uitgebroken in de loodsen van de douane te Valparaiso. De brand, die reeds een schade van honderd millioen pesos heeft aangericht, wordt door de gehele havenbrandweer 'en al de brand weerlieden van de strijdkrachten bestreden. Tengevolge van gebrek aan water is men het vuur nog niet meester geworden. den voorwaardelijk met de bij zondere bepaling, dat B. binnen drie maanden tiids 250 gulden in het Rampenfonds zou storten. De politierechter, uitspraak doende, veroordeelde B. tot een maand voorwaardelijk met de bijzondere bepaling, dat hij bin nen de genoemde termijn 100 gulden zou storten in het Ram penfonds. Pauselijke onderscheiding Het heeft Z.H. de Paus behaagd te benoemen tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote, de heer W. J. M. van Ógtrop te Bentveld, voor zijn vele verdiensten, speciaal voor het fonds Kerkenbouw, Bisdom Haarlem. Zondagavond heeft Mgr. J. M. Groot, Vicaris-Generaal van het Bisdom de versierselen ten huize van de heer Ogtrop uitgereikt. Aanwezig waren: o.a.: Mgr. v. Hussen, de heer Bouvy, Mr. Buncker en Mgr. Henneman. GRAMOFOONPLAAT MET REDE VAN KONINGIN 's-GRAVENHAGE. Er verschijnt een eenzijdige 25 cm langspeel plaat voor de gramofoon met de radiorede, die H. M. de Koningin op de Nationale Gedenkdag heeft uitgesproken. De gehele opbrengst zonder enige aftrek komt ten goe de aan het Rampenfonds. Dit plan wordt door de gezamenlijke gra- mofoonplatenindustrie met spoed uitgewerkt. Verlof werd verkre gen de rede van de Vorstin, om lijst door orgelspel en besloten met de declamatie van enkele re gels uit het Wilhelmus op de plaat op te nemen. Deze uitgave van de gezamenlijke Nederlandse gramo- foonplatenindustrie wordt voor zien van een speciale hoes. De verkoopprijs bedraagt f 7.50, welk bedrag geheel wordt afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. te Zevenbergen voor Italiaanse brandiveer Zondagavond is in de parochie kerk van Zevenbergen met bij zondere toestemming van Mgr. W. Mutsaerts de eerste avondmis in Nederland opgedragen na het ver schijnen van de Apostolische Con stitutie „Christus Dominus". Bij deze H. Mis, opgedragen door de Italiaanse zielzorger Don Leto Casini waren de ongeveer 150 Italiaanse brandweerlieden met hun commandant Col. Dr. Mala- gamba aanwezig, die in het ge ïnundeerde gebied werken aan het dichten der dijken, alsmede de Medische Missie der Italiaanse Katholieke Actie, die in geheel Nederland contact opneemt met de verantwoordelijke Katholieke autoriteiten en regeringsinstanties teneinde na te gaan, welke geor ganiseerde hulp de Italiaanse Ka tholieke Actie kan geven aan het zwaargetroffen Nederland. In zijn preek naar aanleiding van het Zondagsepistel bracht Don Casini de brandweerlieden dank voor hetgeen zij in een geest van Christelijke liefde met grote zelf opoffering verricht hebben en nog verrichten in het getroffen gebied. Na de H. Mis bracht de Medische Missie bestaande uit de doktoren Vilani en Cirielli en de vrouwe lijke arts Dr. Pignatelli, een be zoek aan enige brandweerlieden, die tengevolge van het inspan nende werk in de kliniek van Ze venbergen moesten worden op genomen. NEGEN DODEN IN KENIA NAIROBI. De politie heeft Maandag in hetg ebied van Fort Hall het vuur geopend op een groep gewapende Kikoejoes, die geen gehoor gaven aan een bevel te blijven staan. Negen Kikoejoes werden dodelijk getroffen, een werd gewond. De groep wordt door de politie achtervolgd. Collecte te eigen bate Dt Koninklijke Marechaussee te Nijmegen heeft aangehouden een 20-jarige jongeman die in militair uniform te Brussel gelden inza melde zogenaamd voor de waters noodslachtoffers. Hij stak echter het geld in eigen zak. „Primair gesteld De Regering heeft, bij monde van dr. Drees, mede namens de minis ter v. d. Kieft, Suurhoff en Zijlstra, geantwoord op de vragen van drs. Janssen in verband met de plannen in zake de openbare-werken-po- litiek en de ontwikkeling van het normale (d.i. het particu liere) bedrijfsleven. De mi nisters leggen sterk de na druk op het tijdelijk ka rakter van de openbare wer- kenpolitiek, die we slechts aarzelend, bij afkorting O.W.- politiek durven noemen! Dat tijdelijke karakter, om maat regelen tot bestrijding van de werkloosheid op korte ter mijn mogelijk te maken, zal de vragensteller wel bevredi gen. Of dit ook het geval is met het antwoord, dat eigen lijk de kern van de kwestie raakt, wagen wij te betwijfe len. Wordt nu nog altijd, zo als ook in de Troonrede (Sep tember 1952!) geschiedde, de ontwikkeling van het „nor male" bedrijfsleven primair gesteld? De lieer Janssen van de K.V.P. heeft dit in zijn vierde en vijfde vraag aange roerd. Is de regering nog van mening, zo luidde die vijfde vraag, dat voor een doeltref fende werkgelegenheidspoli- tiek de ontwikkeling van het normale bedrijfsleven primair is te achten?" Niet direct Feitelijk geeft de rege- ring op die vraag geen direct antwoord. Bij herhaling spreekt zij over „het bedrijfsleven"maar is daarmee dan ook dat normale dat is dus het particuliere, be drijfsleven bedoeld, waar de heer Janssen het over heeft en dat ook in de Troonrede „primair gesteld" is? Verder spreekt het antwoord over „de bevordering van de in vesteringen" in het bedrijfs leven, welke door haar pri mair gesteld wordt in het ge heel der werkgelegenheidspo- litiek. Dat kan gemakkelijk iets anders zijn, dan de vra gensteller bedoelt! Wij hopen er maar het beste van en wij houden ons dan maar vast aan de verklaring van de re gering, verder in het ant woord, dat er geen tegenstrij digheid bestaat tussen haar maatregelen inzake de O.W.- politiek en haar principiële uitgangspunt inzake de werk gelegenheid. Hoopgevend wil len wij dan ook maar be schouwen de mededeling van de minister-president, dat on danks de inmiddels plaats ge had hebbende ramp en haar gevolgen, de regering toch be dacht is op „verlaging van de belastingdruk van het be drijfsleven". t Dure kolen De mensen vonden de plannen voor de west- europese kolen- en staalgemeenschap prachtig, dat was een ideaal voorbeeld van economische integratie. Maar nu zeggen ze, dat onder in de kolenzak de rekening ligt: de kolen zullen, althans na 1 April, duurder worden. Welke gevolgen zal dat heb ben voor „de economische en sociale verhoudingen in ons land"? Daarover heeft de heer Nederhorst van de P.v.d.A. vragen gesteld, die hij van middag in de Tweede Kamer zal toelichten. Dan zal de mi nister van Economische Za ken ons nader inlichten. De zaak is nogal ingewikkeld. Er is bijv,, een egalisatiefonds, dat de prijzen dus regelt, en wordt dat gehandhaafd? Het is de bedoeling van wel. Er zal daarvoor wel een aflopen de regeling komen, die zeker een jaar kan duren. Er schij nen nog wel moeilijkheden te zijn intern in de Kolen- en Staalgemeenschap met die prijzen, in elk geval staat Ne derland op het standpunt, dat het bevoegd blijft, zelf maat regelen te nemen, om te voor komen, dat de economie van het land wordt verstoord. Zo staat het ook in het Verdrag van de K.S.G. en die bepa ling wil Nederland niet uit hollen! Wij hebben dan ook de indruk, dat wij, althans ten aanzien van de huis brand vooralsnog niet al te ongerust behoeven te zijn. Maar wij zullen, uiteraard met veel belangstelling, af wachten, wat de minister er vanmiddag van zal zeggen! 60 DIPHTHERIE- GEVALLEN IN DONGEN In Dongen (N.B.) ziin op het ogenblik ongeveer 60 gevallen van diphtherie geconstateerd. In verband hiermede heeft de bur gemeester van deze gemeente, dr. J. C. M. Sweens. in overleg met de Inspecteur van de Volks gezondheid. de bevolking aange spoord zich tegen deze besmette lijke ziekte te laten inenten. Dit is Zondag in de verschillende kerken van de kansel bekend ge maakt. Er bevinden zich op het ogenblik in Dongen ongeveer 175 evacuees. Onder hen ziin echter geen ziektegevallen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3