Agrarische schade nog niet te meten HM Het ontslagrecht van arbeiders Tienduizenden hectaren minder aanplant Helicoptères landden hij paleis Soestdijk Spreek- en schrijfverbod voor AVRO-voorzitter^ Dagblad voor Alkmaar en omgeving Discussie over het humanisme Anti-rompslomp Veevoeder wordt distributie-vrij 'n Millioen voor twee kwartjes 49,5 millioen voor Rampenfonds Alarmtoestand in Dirksland Na overleg in liet hoofdbestuur G. de Clercq: geen commentaar Protest-acties in de Elzas Mr Oud bespreekt in Tweede Kamer het Besluit Arbeidsverhoudingen f NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, lnclosief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m„ minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Scbagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Woensdag 18 Februari 1953 - 48e Jaargang - No. 12707 II (Slot) (Van onze parlementaire redactie) ANDERS DAN ten aanzien van de organiek ingeschakelde gods dienstige verzorging vinden de aldus aangeduide christelijke standpunten het terrein van de overheid ten aanzien van de wel zij ns verzorging niet meer geheel vrij. In de „D.U.W."-kampen is de humanistische welzijnsverzor- ging reeds geruime tijd werk zaam. De heer Algra heeft er op gewezen, dat zijn fractiegenoot Schipper al in 1949 bezwaar te gen deze verzorging heeft ge maakt, zonder dat hierop van de K.V.P.-fractie reactie kwam. Ook hieruit kan nog weer eens blij ken, dat in het katholieke kamp een los van de religie staande welzijnsverzorging, zeker in eer ste aanleg, niet onmogelijk werd geacht, hoewel ons ook niet de herinnering is bijgebleven aan een breed opgezet anti-revolu- tionnair verzet Op het terrein van het gevan geniswezen is het vraagstuk van de humanistische welzijnsverzor ging actueel geworden sinds mi nister Donker in de Tweede Ka mer heeft laten blijken, dat hij anders dan zijn christelijke voor gangers, niet op het standpunt staat, dat men door een huma nistische verzorging de mensen „stenen voor brood" zou geven. Maar het gaat nu vooral om het leger. Uit het in dit opzicht overeen stemmend standpunt van katho lieken en protestanten vloeit ver der voort, dat evenmin geoor loofd is, dat de overheid wel in theorie, maar niet in feite ver schil maakt. In de oorspronke lijke opzet van minister Staf leek het daar veel op. Na de vragen van Mag. Stokman en diens ge sprek met de minister, waarover bij ter Partijraadsvergadering na dere mededelingen deed, staat de deelneming nog slechts open voor hen die deze vorming in huma nistisch milieu wensen te ont vangen. Maar bezien vanuit de verhouding tot de zorg door de kerken is hiermede niet alles ge zegd. De heer Ruys de Beeren- brouck heeft er in de Eerste Ka mer op gewezen, dat het huma nisme door deze vormingscursus sen zelfs privileges heeft gekre gen. Neen, zei minister Staf, want katholieken en protestanten kunnen hun mensen naar hun centra brengen onder soortgelijke voorwaarden. Maar in deze rede nering ligt een cardinale fout, omdat de minister dan toch gods dienstige verzorging en welzijns verzorging op één lijn stelt! Het onderscheid is er eerst dan weer, wanneer of de faciliteiten voor de welzijnsverzorging van het humanisme worden ingetrok ken of wanneer de kerken door de overheid op andere wijze in staat worden gesteld om naast de godsdienstige verzorging ook de welzijnsverzorging ter hand te nemen, hetgeen nu niet het ge val is. De heer Ruys de Beerenbrouck liet duidelijk zijn voorkeur uit gaan naar de eerste oplossing. Hij wil de humanistische activi teit terugleggen achter de lijn van door het Humanistisch Thuis front geëxploiteerde militaire te huizen. Maar een dergelijke op lossing roept weer het vacuum op ten aanzien van de welzijns verzorging van de niet-kerkelij- ken, een vacuum dat dan gevuld zou moeten worden door een gro tere activiteit van de kerken voor de niet-kerkelijken en mogelijk ook door middel van door de overheid zelf in het leven te roe pen sociale diensten. De vraag die daarvóór ligt is echter of het humanisme al dan niet voor wel zijnsverzorging mag worden in geschakeld. Het katholieke en het protes tantse standpunt lopen hier paral lel voor zover de overheid de ge wetensvrijheid moet eerbiedigen en de humanist geen bezwaren in de weg moet leggen om humanist te zijn. Maar door faciliteiten aan de vormingscursussen te verstrek ken doet de overheid méér! Zij bevordert daardoor in feite deze ontwikkeling met de daaruit voortvloeiende verantwoordelijk heid. Aan katholieke zijde, waar men, zoals gezegd, kan uitgaan van de theoretische mogelijkheid, dat er geen onderscheid kan zijn tussen godsdienstige zorg en ethi sche zorg, scheen men zeker aan vankelijk geneigd om bij deze laatste zorg het humanisme een kans te geven, mits, zoals minis ter Staf ook heeft toegezegd, de humanistische vormingscursussen de christelijke waarden zullen eerbiedigen en waarop hij nauw lettend zal laten toezien. In het protestantse kamp, waar men vanuit de Calvinistische gedach- tengang geen onderscheid tussen podsdienstige zorg en ethische zorg kan erkennen, moet men echter al bij voorbaat ontkennen, dat het de humanist mogelijk zou zijn om bij zijn welzijnszorg de eigen levensbeschouwing buiten beschouwing te laten. En nu is wellicht het voor naamste van de nieuwe bijdra gen aan de discussies, dat de anti- revolutionnaire senator Algra bij de defensie-debatten een serie argumenten heeft aangevoerd, die opnieuw aan het denken kun nen zetten. Hij heeft er op ge- (Van onze parlementaire redacteur DE SCHADE, die door de watersnood aan landbouw, tuinbouw en veeteelt is toegebracht, is nog steeds niet ten volle te overzien. Dit verklaarde Dinsdagavond de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer. Onder zeer groot voorbehoud kan, aldus de minister, ge schat worden, dat 700 ha wintertarwe van de 800 lia, die onder water staan, als verloren worden beschouwd. Voor dit jaar is verder te rekenen op minder aanplant van 27.000 ha granen, 10.000 ha suikerbieten, 7000 ha vlas, 5000 ha peulvruchten en 500 ha uien. De gevolgen van de geringeae aanplant worden nagegaan. Men onderzocht o.m. de mogelijkheid van het vaststellen van een suiker- bietenpriis. Hierover is op korte termijn een beslissing te verwach ten. Voor rijshout is reeds een re geling getroffen. De leveringen aan het Amerikaanse bezettings leger in West-Duitsland hebben enige moeilijkheden ondervonden. De stagnatie in de melkleverantie is al weer overwonnen maar de mogelijkheid bestaat, dat 15.000 ton aardappelen niet geleverd zul len kunnen worden. Ten aanzien van een eventuele herverkaveling is een wettelijke regeling in over weging. Deze mededelingen van Minis ter Mansholt vormden wel het be langrijkste nieuws, dat de Eerste Kamerleden Dinsdag bii de behan deling van de begroting van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning te horen kregen. Zii bewezen eens te meer. dat de landbouw politiek in de eerste maanden zal worden beïnvloed door de gevol gen van de watersnood. Nagenoeg alle sprekers toonden zich hiervan bewust. Toch sneden zii ook pro blemen aan. die de meer ..norma le" landbouwpolitiek raken, om dat. zoals Mr Kolff (C.H.U.) ver klaarde, de Eerste Kamer slechts eenmaal in het jaar in staat is hierover met de minister van ge dachten te wisselen. De export van agrarische producten werd onder deze problemen het scherpst belicht. De heer Louwes (V.V.D.) (Van onze parlementaire redactie) De distributie van veevoeder kan binnen afzienbare tijd wor den afgeschaft. Dit deelde gister avond minister Mansholt mede in de Eerste Kamer bij de behande ling van zijn begroting. De heer Mertens (K.V.P.) had hierom ge vraagd. Minister Mansholt ver klaarde voorts nog, dat de prijs van voergraan met ingang van 1 Maart met een gulden per hon derd kilo verlaagd zal worden. LONDEN, 17 Febr. Jack Lon don, een bediende op een Lon- dens assurantiekantoor heeft Za terdag de grote pot van de voet balpool gewonnen. Hij kreeg twee prijzen, welke hem in totaal 109.000 pond sterling (1.056.300 gulden) opleverden. Hij had een shilling (twee kwartjes) ingezet. wezen, dat het humanisme er zelf uitdrukkelijk van blijft uitgaan, dat de humanistische verzorging zich dient uit te strekken tot alle vormen van geestelijke verzor ging van militairen. ïn „Een po ging tot plaatsbepaling", een hu manistisch geschrift, wordt ge zegd: „Men verstaat het huma nisme als ongodsdienstige hou ding wezenlijk verkeerd, als men het meent tc kunnen kwalifice ren als „tactisch" onverschillig, of eenvoudig maar halfzacht in zijn relatie tot godsdienst en kerk. Het houdt zijn eigen over tuiging inderdaad voor een zui verder, vollediger en waardiger benadering van de waarheid dan de godsdienstige en het aarzelt niet daarnaar zijn houding te be palen"!! En elke christen sidderde in zijn hart toen hij de heer Algra een humanistisch kerstgedicht, opgenomen in het officiële orgaan van het Humanistisch Verbond, hoorde citeren! zag gevaren voor deze export. Hij constateerde op de wereldmarkt een daling van de prijzen de minister viel hem hier niet bii een daling, die een crisis als die der dertiger jaren niet tot een denkbeeldig gevaar maakt. Gezien dit gevaar hebben de boeren en tuinders op grond van het feit, dat zij ver beneden de wereldmarktprijs hebben geleverd een „moreel recht" op garanties. De heer Louwes waarschuwde de minister dat het verzet van boe ren en tuinders bij eventuele moeilijkheden zich zal concentre ren op de „administratieve romp slomp" van sociale en andere maatregelen. Minister Mansholt nam deze waarschuwing ter harte. Hij sprak de hoop uit deze „rompslomp" aahmerkelijk te kunnen vereen voudigen. De minister onder schreef het morele recht van boe ren en tuinders op garanties. Voor absolute garanties schrok hij toch terug. „Laten wij voorzichtig zijn". (Zie vervolg oas. 5) De stand van het Ram penfonds bedroeg gister avond 49,5 millioen gulden. Er was gisteravond alarm in Dirksland. waar een polderdijk op doorbreken stond In de pol der Diederik had men een dui ker, die de Duitsers tijdens de bezetting gebruikten voor de inundatie, thans benut om het water uit de polder te spuien op de haven van Dirksland. Dit had evenwel het gevolg, dat naast de sluis de dijk verzakte en een gat ontstond. Hierdoor dreigde gevaar voor onderlopen van de poleer en het dorp Melissant. Er werd alarm geslagen en in allerijl werden tientallen vracht wagens naar de plaats des on- heils gedirigeerd. Duizenden zak ken zand werden in het gat ge worpen om de kracht van het water te bedwingen. Men was er gisteravond laat nog mee bezig, maar volgens deskundigen is het gevaar geweken, NEKKRAMP IN KAZERNE ERMELO In de Jan van Schat i'elaarkazer- ne te Ermelo is een geval van nekkramp geconstateerd. Alle maatregelen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen zijn ge troffen. uinsdagmorgen zijn 16 Heli- coptères geland in de tuin en op het voetbalveld van Paleis Soest- dijk. 11 landden er in de achter tuin en 5 Engelse toestellen op het veld van K.P.S., de voetbal club van het personeel van het Paleis. om 11.00 uur landde het eerste toestel, de helicoptère waarover Nederland beschikt, in de tuin, daarna een toestel van de Sabena, waarna achtereenvolgens 9 Ame rikaanse helicoptères van het type Bell, een keurige landings manoeuvre uitvoerden. De voltallige bemanningen wer den ten Paleize door H.M. de Koningin en door Z.K.H. Prins Bernhard ontvangen. Na afloop van deze ontvangst maakte H.K.H. Prinses Margriet een tochtje per helicoptère over het Paleis. Kort na 1 uur vertrokken de toestellen voor een gezamenlijke rondvlucht, waarna zij naar hun bases terugkeerden. Van een zeer grote Amerikaanse helicoptère, die op Soesterberg geland is, is de bemanning even ts ten Paleize ontvangen. De voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, zal voor lopig niet voor de microfoon spreken of in de Radiobode schrijven. Tijdens een onderling overleg in het hoofdbestuur is. hem geadviseerd dit besluit te nemen en de heer De Clercq heeft ingezien dat mededelingen van zijn kant in het huidige stadium minder prettig zouden zijn. Dit vernam het A. N. P. van het hoofdbestuurslid prof. dr. J. H. Tuntler te Groningen. Prof. Tuntler deelde het A.N.P. verder mee dat mededelingen, als zou de adjunct-regeringscommis saris voor het Radiowezen zend tijd van de Avro hebben gevor derd, pertinent onjuist zijn. Het bestuur van de Avro heeft nim mer een schriftelijk vorderings bevel van de adjunct-regerings commissaris ontvangen. Doch ook al zou er van een vorderings bevel wel sprake zijn, dan. trekt prof. Tuntler de waarde van een dergelijk bevel in twijfel, omdat de instructies van de adjunct regeringscommissaris het niet zouden toelaten. Aan de hand van de bepalingen en instructies voor de ad.junct-regeringscommis. saris heeft prof. Tun.tler, naar hij ons meedeelde, voor het Avro- bestuur uiteengezet. dat deze functionaris, wanneer er van vordering van zendtijd sprake was, geen enkele bevoegdheid had. Het hoofdbestuur van de Avro. zo deelde prof. Tuntler verder mee, wenst op deze zaak echter niet nader meer in te gaan. Van andere zijde vernemen wij nog, dat tijdens het overleg, dat Zondag is gepleegd, de wense lijkheid is geuit dat de heer De Naar aanleiding van de ver klaring van de heer P. A. M. Speet, directeur van de K.R.O., mr A B. Roosjen. voorzitter van de N.C.R.V. en mr J. A. W. Bur ger, voorzitter van de V.A.R.A., over de mededelingen van de heer G de Clerca. voorzitter van de A.V.R.O.. hebben wij de me ning van laatstgenoemde ge vraagd. Diens antwoord luidde: „Geen commentaar". Clercq zijn besluiten in rauw overleg met het dagelijks be stuur neemt en dat twee vaca tures in het bestuur spoedi," worden vervuld. Hierbij wenste men een verjonging van hel, bestuur te bereiken die, naar men meende, voorts mede be reikt zou kunnen worden door bestuursuitbreiding. Tijdens het overleg is voorts ter sprake gekomen de benoe ming van een nieuwe directeur, als opvolger van de heer W. Vogt. tegen de vonnissen in proces-Oradour STRAATSBURG. In de ge hele Elzas hebben de fabrieks arbeiders gisteren het werk een kwartier gestaakt, bij wijze van protest tegen de vonnissen, die tegen 12 Elzassers in het proces- Oraodur zijn uitgesproken. Openbare gebouwen en vele winkels sloten. Enkele vervoers diensten werden gestaakt en rei zigers in bussen en trams namen 15 minuten stilte in acht. Naar de kantoren van de com munistische partij in Bischheim zijn Maandagavond stenen gewor pen waardoor ruiten vernield werden. De communisten, die strengere straffen voor de beklaagden in het proces Oradour eisen, zijn te gen de protestbeweging gekant. Gistermorgen werden kantoren van de communistische partij te Saint Louis, bij de Zwitserse grens, met stenen bekogeld. Elzassische afgevaardigden heb ben na een onderhoud van twee uur met premier Mayer gister avond medegedeeld, dat de rege ring er in heeft toegestemd, dat een wetsvoorstel om amnestie te verlenen aan de Elzassers die tot dienstneming bij het Duitse leger gedwongen werden. Woensdag in de Nationale Vergadering wordt besproken. (Van onze parlementaire redacteur) „Het is wellicht beter om met dit wetsontwerp nog even te wachten". Tot deze voorlopige conclusie kwam Mr Oud (V.V.D.) gisteren in de Tweede Kamer toen hij als voor die dag nog enige spreker zijn visie had gegeven op de voorgestelde nieuwe wettelijke bepalingen omtrent ontslag bij arbeidsovereenkomsten. Het is niet onmoge lijk, dat woordvoerders van andere fracties deze mening vandaag zullen onderschrijven. Want wat is het geval? Vanaf de bevrijding geldt het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudin gen. waardoor ontslagkwesties vooraf aan het oordeel var- de directeuren van de Gewestelijke Arbeidsbureaux moeten worden onderworpen. In de nieuwe wet telijke bepalingen wordt echter bij ontslagkwesties de Rechter ingeschakeld, hetgeen slechts wezenlijk zin heeft, wanneer de bestaande regeling zou worden opgeheven. Maar dat is niet de bedoeling. Blijft dus slechts over dat de mogelijkheid zou worden geschapen om een door de direc teur van het Gew. Arbeidsbureau goedgekeurd ontslag daarna ook nog aan de Rechter voor te leg gen. Mr. Oud, die zijn conclusie op deze overwegingen baseerde, leek het niet juist, om twee instanties voor dezelfde aangelegenheid in te schakelen. De directeuren van de Arbeidsbureaux laten zich bij de hun voorgelegde kwesties ad viseren door commissies, waarin werkgevers en werknemers ver tegenwoordigd zijn. Deze regeling werkt bevredigend. Wil men de Rechter inschakelen, dan zou in een geval als dit het systeem van de niet-gespecialiseerde Rechter toch niet voldoen. Men kan ook deze vorm van recht spraak met deskundigen uitbou wen, maar dan moet eerst vast staan of de huidige regeling zal verdwijnen. Mr. Oud gaf minister Donker in overweging om deze aangelegenheid opnieuw aan, de orde te stellen bij de behande ling van het nieuw Burgerlijk Wetboek. Onderwijl wilde hii echter liever niet voortwerken met het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen, dat inder tijd als noodregeling. zonder me dewerking van het Parlement, is tot stand gekomen. De thans werkende regeling zou in een nieuwe wettelijke vórm moeten worden gegoten, waarbij mr. Oud dan niet de be voegdheid voor de Gew. Arbeids bureaux wilde handhaven, om de arbeider ontslag te kunnen wei geren op grond van een verde ling van krachten over de ar beidsmarkt. Hierin, aldus mr. Oud. ligt een gevaar voor de vrijheid van de arbeider. Direct ra de bevrijding mocht het nood zakelijk zijn, dat de overheid ook in deze macht aan zich trok. thans is die noodzaak niet meer aanwezig. Vervolg op pagina 3 DODE EN ZWAARGEWONDE Gistermiddag is op de Amers- foortse weg onder de gemeente Apeldoorn een personenauto, be stuurd door de heer B. L. uit Alphen aan de Rijn, door de glad heid van de weg geslipt en over het fietspad heen tegen de bo men gebotst. De heer L. en zijn echtgenote werden zwaargewond naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar mevrouw L. spoedig overleed. De toestand van de heer L. is ernstig.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1