NOORDHOLLANDSj Vloedgolf door gat opnieuw in dijk Voor verdediging W-Europa 224 millioen dollar Oude ontslasregeling moet aansluiten bij de nieuwe De strijd bij St Annaland Korea- conferentie Oud nazi Dr Naumann voor de rechter Dagblad voor Allernaar Reeds 60304 vrijwilligers k met lawn 1-GEQEÈMiO ■ORIA's IE SWIÈRE" arte Dolf 1 iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii? **De kolen- prijs Fokker bouwt in Brazilië Arbeiders in veiligheid Tweede Kamer is ontevreden over belastingfaciliteiten bij giften Ruim 53 millioen voor Rampenfonds Heilige Vader gaat vooruit Schade ramp in Engeland Besluit van N.A.V.O.-raad Verband tussen Atlantisch Pact en Stille Oceaan-verdrag Veerboot „v.d. Wijck" terug VEERDIENST IS HERVAT Doel van motie-van Rijckevorsel (K.V.P.) Minister gaf geen nieuwe argumenten SEEN SPATJE I ■t U, hoe intens -i vet is. HOE ZUIVER! •en-door voed- achtig wij van Uw enthousiasme d Diamant, dat wij als 't U niet ten volle ba- geld terug. iet aangebroken pak naar Rotterdam. mmAmmA Wl l}>. js'H s-t-. en tractatie ot en klein ste bijvoeding voor baby. eren zijn er dol op... maar nen genieten ervan bij een En niet te vergeten. la en zeer geschikt om te allerlei nagerechten, Mère, uitsluitend eieren, ker, 48 cent per 100 gram. Kunt u ehkunt jj» De repliek liet deze 5; n was in de keuken Jeruzalem. Maar zijn C lp. Zij vertelde hem, j» gen lag, om uit deze E og niet, hoe hij zijn t zou moeten camou- rontwaardigd, zei hij at denkt u wel van E ein, „mooi, dan kunt H int ik heb nou zoveel zelf niet allemaal kan E et, dan trek ik u wel S ïlaten en met behulp oor fluisterde, bond E weefde hij even later E Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.40 per AHV week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., iWtïït i minimum f 2.50: in alle edities 26 ct per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is't nergens veilig (Vondel) OlÜgCvillg Vrijdag 20 Februari 1953 - 48e Jaargang No. 12709 FEITELIJK heeft minister Zijl stra, in antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Neder- horst, niet veel nieuws verteld. Laten wij op het ogenblik de kwestie_ van de erts en het schroot even daar, om ons te bepalen tot de kolenprijs, die voor het parti culiere huishoudboekje zo belang rijk kan zijn, dan lijkt het, of de minister ons zeer gerustgesteld heeft. Er verandert voorlopig niets, zegt hij. Maar hij bedoelt daar mee, dat er niets verandert tot 1 April a.s. en dat is toch al gauw. Over zes weken zijn we er al toe en wie durft beweren, dat wij na 1 April niet meer be hoeven te stoken? De Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap, men weet het, heeft enige maatrege len genomen, welke met de prij zen o.a. van de steenkool ver band houden. Wij mogen, volgens dit besluit, ons systeem van „prijzen-egali- satie" handhaven. Dit houdt o.a. verband met de invoer van duur dere Amerikaanse kolen en er bestaan heffingen (op de eigen kolen, die inderdaad zeer laag in prijs zijn, tenminste.als men ze vergelijkt met de kolenprijzen in de andere K.S G.-landen!), waaruit subsidies betaald worden op die import. Nu heeft de minister wel ge zegd, dat wij volgens de H.A. van de K.S.G. de egalisatie-rege ling mogen handhaven, maar.... men is het nog niet eens over de wijze, waarop dat systeem zal mogen werken. Die H.A. (dat is natuurlijk de Hoge Autoriteit) heeft n.l. be zwaar tegen de handhaving van „kwalitatieve restricties" voor de export van Nederlandse kolen, maar onze regering is van oor deel, dat deze „restricties" o n- misbaar zijn voor de hand having van dit' systeem van ega lisatie der prijzen. Wel belangrijk is het intussen, dat de minister in elk geval con creet heeft gezegd, dat nog niet te voorspellen is, welke „meng- prijs" na 1 April zal gelden. En ook, dat de maatregelen van de K.S.G. „voorlopig vrijwel geen gevolgen zullen hebben voor de sociale en economische verhou dingen in ons land" Maar, dat woordje „voorlopig" slaat dan toch weer op de toe stand tot 1 April. Alles draait er dus maar om, wat er na 1 April gebeuren zal. Zal het dan, wel licht, met de kolen voor huis brand wel meevallen (de mo gelijke prijsverhoging van tien gulden per ton kan in elk geval over v ij f jaar worden „uitge smeerd"), voor de industrie staat het er minder goed voor. Er valt namelijk niet mee te rekenen, dat de „egalisatie" voor die kolen in stand zal mogen blijven. Intussen zal de Nederlandse regering niet stil zitten, om de economie van ons land te verde digen, opdat zij niet „verstoord", laat staan geschokt zal worden door de maatregelen van de K.S.G. Voorlopig houden wij het er maar op, dat, behalve de vis, ook de nieuwe economische inte gratie van West-Europa zoal niet duur, dan toch in elk geval be taald moet worden. Als het maar niet te véél is RIO DE JANEIRO (A.P.). Brazilië neemt verscheidene maatregelen om zijn luchtmacht uit te breiden en te moderniseren. Daartoe heeft het ministerie van Luchtvaart o.a. een basis contract ondertekend, dat de Fokker fa brieken machtigt in Brazilië een fabriek te bouwen. De minister van Luchtvaart, Nero Moura, die dit medegedeeld heeft, gaf bij zijn uiteenzetting van verscheidene plannen aan de Braziliaanse pers geen bijzonder heden over dit contract. De strijd aan de laatste dijkdoorbraak te St Annaland werd gisteravond gedeeltelijk verloren. Met nog 'n kwar tier respijt zouden er wel kansen geweest zijn om de wedloop met de tijd te winnen. Men was niet klaar, toen de vloed kwam opzetten en met geweld het water door het nu 10 meter brede gat perste. De kracht was zo groot, dat een ijzeren schuit, die met zand was geladen, om het gat te dichten plotseling werd weggeslagen. Het hielp ook niet meer om de bres te slechten met zandzakken. De arbeiders waren juist op tijd op de dijk en konden zich in veiligheid stellen. Uit Stavenisse werd gisteravond gemeld, dat het dorp een troos teloze aanblik geeft. Bij eb kan men slechts nauwelijks drie stra ten met laarzen aan benaderen. Er wordt thans geschat, dat 50 pet. van de huizen onherstelbaar zijn vernield. Dagelijks keert een deel der bevolking, die elders on derdak heeft gekregen terug om te trachten nog iets te kunnen redden. De teleurstelling is groot, omdat de woningen of totaal zijn vernield, of in de toekomst on bruikbaar zullen zijn. Tot nu toe zijn 43 lijken her kend. Van de mensen, die onder het puin liggen heeft men nog niets gevonden. Boodschap generaal Eddy Luitenant-generaal Eddy, opper bevelhebber van de Amerikaanse troepen in West-Europa, heeft een boodschap gezonden aan de eenheden, die in Nederland hulp hebben verleend in de noodgebie- den. Het is zijn overtuiging, dat er uitstekend werk is verricht. De chef van de Nederlandse gene rale staf, luitenant-generaal Has- selman heeft inmiddels in een schrijven aan generaal Eddy na mens het Nederlandse leger uit drukking gegeven van zijn erken telijkheid voor het prachtige werk dat de Amerikaanse eenheden hadden verricht. Werk voor evacuees. De geëvacueerden uit de nood- gebieden tussen de 18 en 50 jaar moeten zich melden bij de ar- Bescherming Bevolking Op 16 Februari is in de provin cies Groningen, Friesland en Drenthe een aanvang gemaakt met de openlijke werving van vrijwilligers voor de bescherming bevolking. In 8 van de 11 pro vincies wordt nu geworven. In het algemeen zijn de resultaten tot nu toe zeer bevredigend. In totaal hadden zich volgens de ter beschikking staande gegevens op 19 Februari 60304 vrijwilligers aangemeld. De volgende aantallen personen hebben zich in de acht provincies bereid verklaard als vrijwilliger aan de B.B.-organisatie deel te nemen: Noord-Brabant 8532; Lim burg 6389; Overijsel 9983; Gelder land 10833; Utrecht 12348; 't Gooi 1414; Kring Z. H. IV Gouda 2120; Groningen 2813; Friesland 4149; Drenthe 1723. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer liet gister middag blijken, dat zij niet tevre den is met de wijze, waarop de vrijsteling van giften is geregeld. De heer v. d. Heuvel (A.R.) stel de hierover vragen en ook dr. Lucas (K.V.P.), v. d. Wetering (C.H.) en Vondeling (P.v.d.A.) namen aan het korte debat deel. In antwoord op deze vragen deelde de staatssecretaris van Fi nanciën mr. v. d. Berghe mede, dat de belastingfaciliteiten uitslui tend gelden voor giften bestemd voor het Rampenfonds en voor bedrijfsartikelen, die aan het Rode Kruis worden afgestaan. Ook vee moest administratief over het Rode Kruis lopen. De facili teiten gelden dus niet voor giften aan particuliere instellingen of zich na dit antwoord afvragen of op deze manier de offervaardig heid niet onnodig belemmerd wordt. Dr. Lucas (K.V.P.) drong aan op de indiening van een noodwet, waarbij de Kamer kan laten blijken, dat zij de grenzen ruimer wenst te trekken. De staatssecretaris zou deze suggestie overwegen. DE ZAAK ORADOUR Amnestie twaalf veroordeelde Elzassers PARIJS, 19 Febr. (Reuter). - De raad van de republiek de Franse senaat heeft Donder dagavond met 174 tegen 79 stem men het wetsontwerp goedge keurd, waarbij amnestie wordt verleend aan de twaalf Elzassers die vorige week wegens het aan deel dat zij hadden in de uitmoor ding van het Franse plaatsje Ora- aan familieleden. De Kamer bleef dour, zijn veroordeeld. beidsbureaux in hun huidige ver blijfplaats. Bedoelde bureaux zul len passend werk voor hen trach ten te vinden, eventueel in de rampgebieden zelf. Zij zullen bij de arbeidsbemiddeling de voor keur genieten. Deze arbeidsbe middeling geschiedt op vrijwillige basis. Inzamelingen. De Marinierskapel zal een tour nee beginnen ten bate van het Rampenfonds. Het personeel van de marine in Nw. Guinea heeft een bedrag van f32.634,50 bijeen gebracht. Het internationaal kin dernoodfonds van de V.N. heeft f 100.000 geschonken. "Minister Luns naar New York Minister mr. J. M. A. H. Luns zal zich op 1 Maart naar New York begeven om gedurende on geveer één week de leiding van de Nederlandse delegatie bij het tweede deel van de zevende alge mene vergadering der Verenigde Naties op zich te nemen. NEW YORK, 19 Febr. (A.F.P.). Donderdagochtend zijn vertegen woordigers van de landen der V.N. die troepen in Korea hebben een uur bijeengeweest in het bu reau van de Amerikaanse delega tie. Voorzitter van de vergadering die maataregelen heeft besproken om een eind te maken aan de oorlog in Korea was Cabot Lodje. de permanente vertegenwoordiger der V.S. bij de V.N. Of Indië met een nieuwe wijze van aanpakken van het probleem gekomen is werd niet onmiddel lijk bekend. Tijdens een verleden week ge houden conferentie van deze sta ten is besloten op een tip "bver de Amerikaanse plannen te wach ten alvorens het eigen standpunt te bepalen. Verwacht wordt, dat de berich ten, welke uit de conferentie van de Verenigde Staten met hun bondgenoten doorsijpelen, die tip zullen opleveren. DE IJSTOESTAND OP HET IJSELMEER Over de ijstoestand op het IJsel- meer meldt de ijsh ~richtendienst vanavond dat alleen voor Lem mer, Kadoelen en Harderwijk nog middelzwaar drijfijs is geconsta teerd. Voor Urk lag middelzwaar verspreid drijfijs. De rest van het IJselmeer had licht drijfijs tot blank water. Bewoners van het plaatsje Turut in Zuid Iran, dat door een aardbeving geheel werd verwoest, wachten bij de puinhopen van haar huizen op hulp. Men schat het aantal omgekomenen en vermisten van het 1400 inwoners tellende stadje op minstens 900. Tot gisteravond was in het Nationaal Rampenfonds ruim 53 millioen gulden gestort. VATICAANSTAD, 19 Febr. (K.N.P.). De Osservatore Ro mano van Donderdag publiceert opnieuw een communiqué om trent de gezondheidstoestand van Z. H. de Paus. Volgens dit communiqué blijft de verbetering in de toestand van de H. Vader aanhouden. Niette min zal de Paus zich nog enige tijd moeten ontzien en een wijzi ging brengen in Zijn vroeger ge volgde inspannende levenswijze. Woensdagmiddag heeft de H. Vader met instemming van de Hem behandelende geneesheer een langdurige wandeling ge maakt in de Vaticaanse Tuinen, LONDEN, 19 Febr. (Reuter). De overstromingen hebben Enge land tussen de 40 en 50 millioen pond sterling gekost, de kosten aan de zeeweringen niet meege rekend, aldus heeft de Britse mi nister van Binnenlandse Zaken, Mexwellfyfe, Donderdag in het Lagerhuis meegedeeld. Het aantal doden, dat te betreuren valt, be draagt 307, onder wie 11 personen die eerst als vermist waren opge geven. DE DIENSTPLICHT IN ENGELAND LONDEN, 19 Febr. (A.F.P.). In een Donderdag gepubliceerd witboek over de defensie, heeft de Britse regering bekend ge maakt, dat de dienstplicht van 24 maanden voor een periode van vijf jaar verlengd wordt. PARIJS, 19 Febr. (A.P.) Lortl Ismay, secretaris generaal van de N.A.V.O. heeft vandaag bekend gemaakt dat de N.A.V.O.-raad besloten heeft dit jaar voor de ver dediging van West-Europa nogmaals een bedrag van 224 millioen dollar toe te wijzen. Het vraagstuk, hoe dit enorme bedrag over de 14 landen-leden om te slaan is nog niet opgelost. Het bedrag zal gebruikt worden voor de aanleg van nieuwe luchtbases. Generaal Ridgway had voor dit jaar een bedrag van 448 millioen aangevraagd. Tengevolge van het geschil tussen de ministers over de omslag werd dit bedrag tot op de helft teruggebracht. Dit bedrag was echter voldoende voor Ridg way om te beginnen met de aan leg van wat dringend nodig is. Lord Ismay zeide, dat het geschil ontstaan was over het feit, dat „sommige landen een groot be drag in het bouwprogramma heb ben gestoken, maar er absoluut niets voor terugkregen, terwijl andere landen alles krijgen, hoe wel zij niet meer dan hun aandeel bijdragen". Ismay noemde de landen, die bezwaren hadden gemaakt niet bij name; de meeste bouwwerken worden uitgevoerd in Frankrijk, België en West-Duitsland. Hij verklaarde stellig, dat de oorzaak van het geschil niet ging over de militaire uitgaven in West-Duits land. Dc Jutland-corridor. Lord Ismay ontkende ten stelig- ste, dat de N.A.V.O. geweigerd zou hebben Denemarken te helpen bij de verdediging van de bekende Jutland-corridor. De N.A.V.O. zal al haar gebiedsdelen verdedigen, aldus zijn commentaar. Lord Ismay heeft een beroep 10.000 GULDEN VAN LONDEN LONDEN, 19 Febr. (A.F.P.). Het gemeentebestuur van Groot- Londcn heeft besloten duizend pond sterling te schenken aan het Nederlandse Rampenfonds. gedaan op alle 14 landen om de handen ineen te slaan, zodat de plannen van de burgerlijke ver dediging tot een feit kunnen wor den. Verder verklaarde de secre taris-generaal, dat er een „coör dinerende bespreking" zou komen tussen de N.A.V.O. en de A.N. Z.U.S. het pact voor de Stille Oceaan wat tot nog toe niet mogelijk was, omdat de A.N.Z.U.S. slechts een verdrag was geweest en geen organisatie. Internationaal tarief Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen en de Duitse Bundesbahn zijn in principe overeengekomen een in ternationaal tarief te gaan invoe ren. Begin Maart zal een techni sche commissie plannen daartoe gaan uitwerken. Wet Oorlogsschade en flatbouw De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is in beginsel bereid, bij de toepassing van de wet op de materiële oorlogsscha den een appartement in de zin van de wet „houdende voorzienin gen betreffende de splitsing van de eigendom van een gebouw in appartementen" aan te merken als een woning. Dit betekent, dat de aankoop van een flat of .deelneming in flatbouw voor de verlening van financiële faciliteiten ingevolge de wet op de materiële oorlogsscha den zal worden beschouwd als de aankoop of de bouw van een wo ning, c.q. met betrekking tot industrieflats als bouw van een bedrijfspand. Het motorschip „W. F. van der Wijck", dat de veerdienst Enk huizenStavoren onderhoudt en na de ramp door de Rode Kruis- colonne Enkhuizen werd inge richt en bemand om als hospitaal schip dienst te doen te Dordrecht, zal Vrijdag a.s. naar Enkhuizen terugkeren BIELEFELD, 19 Febr. Dr. Werner Naumann, door de Britse bezetting aangeduid als leider van de groep van nazi-samenzweer ders, die een maand geleden door de Britse politie werd gearres teerd, verscheen Donderdag voor het eerst in het openbaar tijdens zijn terechtzitting in Bielefeld, waar de hoogste Britse rechter in Duitsland, sir Norman Edgley zal moeten beslissen of hij nog langer in hechtenis W'.rdt gehouden, wanneer geen beschuldiging tegen Naumann wordt geuit. Bij aankomst ontmoette Nau mann bij het gerechtsgebouw geen aanhangers. Er waren alleen slechts zijn familieleden en enkele journalisten. Met een bleek van woede vertrokken gezicht zat hij in de beklaagdenbank met de vroegere leider van een concentra tiekamp Zimmermann. Naumann werd bijgestaan door een Brits advocaat. De Britse raadsman betoogde, dat de hoge commissaris zich „een willekeurig recht van arrestatie" had aangematigd. „De consequen tie daarvan zou zijn, dat sir Ivone iedereen voor onbepaalde tijd zon- EnkhuizenStaveren De Veerdienst EnkhuizenSta veren van de Nederlandse Spoor wegen die Maandag j.l. wegens ijsgang op het IJselmeer werd ge staakt, is vandaag hervat. der vorm van proces zou kunnen vast zetten, die hij een gevaar acht voor de veiligheid der bezet ting. Hij zou mij en zelfs de bondskanselier gevangen kunnen zetten", zo betoogde Henderson. De juridische adviseur van de Britse hoge commissaris wees de argumenten af. Het kwam daarbij tot een dispuut, dat tot een op schorting der behandeling der zaak tot Vrijdag leidde. Scott Henderson had namelijk scherpe critiek uitgeoefend op het feit, dat hij niet in staat is ge weest met de gearresteerde te spreken. Ook zijn Duitse raads man was niet tot hem toegelaten. Henderson diende nu een verzoek in om terstond in staat te worden gesteld contact met Naumann op te némen. KORT NIEUWS Hevige sneeuwstormen in Italië zijn de oorzaak, dat 5 hoog in de Apenijnen gelegen plaatsen met 40.000 inwoners zijn ingesloten. Een vijf-jarige jongen in Rijssel redde zijn driejarig broertje en een zusje van nog geen jaar uit een brandend huis. De kinderen waren glleen thuis. Uit West-Berlijn wordt bericht, dat twee vooraanstaande geeste lijken der Duitse Evangelische Kerk in de Sovjetzone zijn ver dwenen. Beide hadden huiszoe king gehad van de Oost-Duitse politie. Egypte zal de komende week officieel aan Engeland de eis stel len zijn troepen uit de Suezzone terug te trekken. Griekenland, Turkije en Joego slavië hebben overeenstemming bereikt over de voornaamste be palingen van een vriendschaps verdrag. Van onze parlementaire redacteur De tweede dag van het Kamerdebat over het wets ontwerp, dat betrekking heeft op ontslag-kwesties, lever de een motie-van Rijckevorsel (K.V.P.) op, van andere zijde mede-ondertekend door Mr Oud (V.V.D,). Deze motie raakt de grote moeilijkheid, waarover het bij dit debat gaat. Er is een regeling voor ontslag-kwesties, die ook straks gehandhaafd zal blijven en krachtens welk elk ontslag, onverschillig of dit van de werkgever dan wel van de werknemer uitgaat, vooraf aan de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau moet worden voor gelegd. De nieuwe regeling bevat o.a. de mogelijkheid, dat de rechter achteraf door een van de partijen kan worden ingeschakeld voor zo ver sprake zou kunnen zijn van een „kennelijk onredelijk" ontslag. De motie van Rijckevorsel (KVP), ervan uitgaande, dat los van el kaar staande regelingen met elkaar in botsing zouden kunnen komen, poogt nu een oplossing te vinden, die dit gevaar onder vangt en waardoor het ook voor de bezwaarden mogelijk zou wor den om aan de totstandkoming van de nieuwe regeling mee te werken. De regering wordt er in uitgenodigd het deel van de wet, dat inschakeling van de rechter mogelijk maakt, niet eerder in werking te laten treden voordat een voorziening is getroffen waar in de taak van het gewestelijk ar beidsbureau en die van de rechter op elkaar aansluiten. Rede minister Donker. De uitvoerige rede, die minister Donker gisteren ter beantwoor ding van de verschillende sprekers hield, bevatte zeker geen argu menten, die in staat waren om hen, die zich ten opzichte van deze dubbele regeling bezwaard gevoelen, tot andere gedachten te brengen. Minister Donker wees er op, dat de bestaande regeling uitstekend werkt. Toen het nieu we wetsontwerp gemaakt werd, zat de gedachte voor, dat het ver gunningstelsel, via de gewestelijke arbeidsbureaux, overbodig zou worden, maar de gang van zaken is een andere geweest. De be staande regeling is juist de laat ste weken ook nog weer van be lang geworden voor zover het niet enkel betrekking heeft op door de werkgever nodig geachte ontslagen, maar ook op de moge lijkheid om arbeiders te verhin deren om van werkkring te ver anderen. In de noodgebieden is het thans van groot belang, dat men de beschikking houdt over voldoende steenzetters en grient- werkers. En verder zou het ook om andere redenen niet mogelijk zijn om reeds nu de bestaande regeling te laten vervallen. (Vervolg op pagina 7)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1