Fel in B.en W. vroegen voor '53 525 woningen extra Wie was Francois Legaat? Lustrum-uitvoering Bergens Kinderkoor De actuele problemen van de middenstand Eetza Woningnood daalt slechts langzaam Agenda VERKEERSMOEILIJKHEDEN in Alkinaar's binnenstad Verkeerscommissie is nog druk aan het studeren Kerkconcert bracht ruim f 2500.- op „GEEN GOUD ZO GOED" Boeiende lezing voor Oud-Alkmaar Yóór veertig; jaar Rijdrage-regeling buitengemeenten W eersvertcachting MATRASSEN: REGINA Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS Op jaarvergadering besproken Op de Kennemer handbalvelden Restau in vol] gen opnam Pagina 2 RIJ D AG 20 FEBRUARI 1953 ALKMAAR Ondanks «le nieuwbouw neemt de woning nood slechts in geringe mate af. Het aantal ingeschreven woningzoekenden is in een jaar tijds slechts verminderd met 22 en deze daling is vermoedelijk mede veroorzaakt door een vertrek-overschot. Zij die uit hoofde van hun ambt in deze gemeente zouden moeten wonen, zijn nu aangewezen op de randgemeenten en arbeiders met een laag inkomen kunnen dikwijls geen woning betrekken, omdat de huur le hoog is. Pogingen worden aangewend om de plaatselijke bouwvereni gingen te stimuleren ook midden standswoningen in de te bouwen complexen op te nemen. De hoge bouwkosten maken de woningen duur, doch daar is niet aan te ontkomen. Sinds 1946 zijn de volgende woningwetwoningen gebouwd of in aanbouw: Woningbouwvereni ging „De Voorzorg" 53; Gemeente Alkmaar 160; „Goed Wonen" 168; Vereniging voor Volkshuisvesting Alkmaar 219 en Rochdale 223. In totaal 823. (De R.K. Woning bouwvereniging heeft slechts aan 76 van de sinds het jaar 1947 ingeschreven 403 nieuwe leden (woningzoekenden) een woning kunnen toewijzen.) Door parti culieren zijn gebouwd of in aan bouw 143 woningen. Het bouwvolume, dat deze ge meente voor 1951, 1952 en 1953 was toegewezen, n.l. 416 wonin gen, is gehonoreerd. B. en W. hebben Ged. Staten verzocht om voor 1953 het bouWvolume alsnog met 525 woningen te verhogen. Plannen voor opruiming van krotwoningen en sanering van woonwijken zijn in voorbereiding. Daaraan moet echter het schep pen van nieuwe woongelegenheid voorafgaan. De bouw van 20 woningen op het hiervoor be stemde terrein aan de Tromp straat is een begin en wacht slechts op de toewijzing van het bouwvolume. Op dit terrein kun nen in totaal ongeveer 44 wonin gen worden gezet. Het aantal woningbehoevenden in Alkmaar, dat dringend woon ruimte dient te worden toegewe zen, bedraagt 127, waarvan 13 gezinnen met meer dan tien ge zinsleden moeilijk ondergebracht kunnen worden. Hetzelfde geldt voor 16 a-sociale gezinnen, die thans onvoldoende zijn gehuis vest. Besprekingen ten aanzien van het opvangcentrum in de begro- tingsraad van verleden jaar, heb ben geleid tot de voorgenomen bouw van 20 woningen aan de Trompstraat. Het College van B. en W. zal echter nimmer een voorstel ter tafel brengen tot op richting van een opvangcentrum, aangezien een dergelijk centrum slechts éénmaal aan zijn bestem ming beantwoordt. Want blijkens dé ervaring in andere gemeenten, plegen de bewoners, die hier ge plaatst worden, er ook te blijven. Huizen stonden onbewoond Eén van de raadsleden heeft het college gevraagd, waarom een aantal huizen, zoals een woning in de Ingelandstraat en de Grens- straat en twee woningen in de Fontein Verschuirstraat geruime tijd onbewoond zijn gebleven. Hierop antwoorden B. en W., dat zij ter beperking van de vergoe ding die door de gemeente moest worden betaald voor de te ont eigenen grond met woning etc. aan de Bergerweg -van de Gebr. Brasser, dezen de gemeentewo ning Ingelandstraat no. 6 ter be woning hebben aangeboden. In tussen hebben de Gebr.- Brasser dit aanbod afgewezen, zodat de woning aan een ander gezin zal worden toegewezen. Het perceel Grensstraat is tot op heden niet toegewezen, zulks in verband met een procedure omtrent het eigen domsrecht. 30.000 PERSONEN DOORGELICHT ALKMAAR Op 28 Jan. j.l. zijn bijna 30.000 mensen, ouder dan vier jaar, onderworpen aan iheit onderzoek op longtuberculo- se. Daarenboven zijn rui-m 5500 personen doorgelicht op het con sultatiebureau, in bedrijven el ders of in andere gemeenten. Over twee maanden zal weder om gelegenheid worden geboden zich te laten doorlichten. Door huisbezoek zal getracht worden weigerachtigen alsnog aan 't on derzoek te doen deelnemen. B en W zullen trachten, alsnog medewerking van hef Zieken fonds voor Alkmaar en Omstre ken te verkrijgen voor tandheel kundige verzorging van de school kinderen. De oprichting van deze dienst zal niet voor 1 Sept. a.s. kunnen geschieden. VRIJDAG 20 FEBRUARI Bioscopen: VICTORIA: Je moet er maar invliegen. REX: De stad zonder genade. CINEMA AMERICAIN: De klein wereld v. Don Camillo HARMONIE: Een onvergete lijke melodie. Voorstellingen 8 uur. HET GULDEN VLIES: 8 uur: Schola Publica: Dr. Leon de Vos over: „De graaf van Egmont". WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Concert harmonie Excelsior ten bate van het Rampenfonds. HARMONIE THEATER (des avonds 11 uur): De dijk is dicht. MEDISCHE HULP HEILOO, LIMMEN en AKERSLOOT 21 en 22 Februari de arts D. O. van Oppen, Rijksweg 118, Limmen, tel. 272 (K 2205). ZATERDAG: Hoog water 0.10 en 12.45 u. Laag water 6.50 en 19.00 u. ALKMAAR. Met geheel be langeloze medewerking van alle betrokkenen kon de bruto-op- brengst van het Zaterdag gehou den Kerkconcert, f 2587.75, geheel worden afgedragen aan het Nat. Rampenfonds. Advertentie dai zeggen al drie geslachten van Akker s Kloosterbalsem. Het heerlijk verwar mende wrijfmiddel bij rheumatiek en spierpijn, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door de huid en de daar onder liggende pijnlijke weefsels drin gen Bovendien is Akkers Klooster- balsem* een heerlijke wondbalsern die snel geneesl, wonden zuiveiten nieuwe huidvorming bevordert. In vele gezinnen is daarom een pot Akker's Kloosterbalsem een huisapotheek op zich zelf. Klaverjasdrive voor Nationaal Rampenfonds ALKMAAR Teneinde een bijdrage te kunnen leveren in de algemene hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood, zal onder de auspiciën van het Centraal Nederlands Hengelaars Verbond een Klaverjasdrive worden gehouden, waaraan deel- genomen kan worden door leden h „tandniin* verdeditrde met hun dame. De wedstrijd zal in ze haar s,andPunt verdedigde. ALKMAAR Was Fran cois Leguat een begaafd fantast of vertelde hij de waarheid, toen hij in 1708 een boek deed ver schijnen, waarin hij verhaalde van zijn belevenissen op een on bewoond eiland in de Indische Oceaan, samen met negen met gezellen? Sommigen houden het bij de eerste veronderstelling, anderen menen met bewijzen van uiteenlopende aard de juistheid van de beschreven feiten te kun nen aantonen. In elk geval be gint de laatste groep steeds meer terrein te winnen. Een van degenen, die rotsvast in Leguat geloven, is mej. S. H. van Eeghen uit Amsterdam, die gisteravond in „Victory" op uit nodiging van de vereniging „Oud Alkmaar" een lezing hield, waar- Zaterdagavond worden gehouden in de bovenzaal van Café Tom aan het Waagplein te Alkmaar, aanvang 20.00 uur. De kosten van deelname zijn gesteld op fl.00 per deelnemer. De gehele bruto-opbrengst zal ten goede komen van het Natio naal Rampen Fonds. Prijzen wor den door het C.N.H.V. beschik baar gesteld. VOOR HET RAMPENFONDS ALKMAAR Voor (het Ram penfonds 'kwam nog een gift binnen van f 776,04, als saldo reiskas, verdubbeld door de di rectie van Timmermans Graan- en Meelhandel en Maalderij. Voorts van het personeel van de fa. Frankenberg een gift van f 68,79, aangevuld door de di rectie met 'n bedrag van f 181,21. Voorts was er een gift van de fa. Bern. Pols en Zn. Orgelfabrikan ten alhier, voor overwerk van 't personeel, verdubbeld door fir manten. Het tot-aal kwam hier mede op f 107.377,04. In ons blad van 20 Februari 1913 lazen wij: SPIONNAGE? Maandag avond aldus leest men in de „N.R.Ct" is voor de 2e maal binnen korte tijd te IJmuiden binnengekomen het Duitsche stoomjacht „Porthos", thuis behoorende te Keulen. Ditmaal werd het begeleid door de Nederlandsehe torpe doboot ,.G -III", die het jacht in de wateren van Terschel ling had aangetroffen en het vandaar naar de haven van IJmuiden had gebracht. Men heeft tegen de bemanning van dit schip ernstige vermoedens van spionnage. Verleden week was het jacht van den Nieu wen Waterweg te IJmuiden binnengekomen. Kort tevoren was het in de Zeeuwsche stroomen opgemerkt. EEN TRAGISCH STERF GEVAL. Men meldt uit Zwolle aan de „N.R.Ct": Een aangrijpend sterfgeval had hier heden plaats. Dr. Gaerthe was op bezoek bij een patiënt in de Nieuwstraat. Juist voelde hij dezen de pols, keek op zijn horloge en bleef zelf plotse ling dood. Het geval wekte groote beroering. Frangois Leguat was 'n Franse refugee, die naar Nederland was uitgeweken en toen besloot een nieuw bestaan op te bouwen op een onbewoond eiland. Samen met negen metgezellen ging hij scheep naar Rodrigues, 'n eiland uit de groep der Mascarenen, ten Westen van Madagascar, waar de tien mannen in 1691 voet aan wal zetten. Frang-ois had het er best naar z'n zin, maar z'n jon gere medereizigers voelden de afwezigheid van het vrouwelijk element steeds meer als een ge brek en dwongen hun leider met hen scheep -te -gaan naar Mauri tius. Daar werd het hele gezel schap gevangen gezet, beschul digd van concurrentie met de Oostindisere Compagnie. Bij een ontsnappingspoging werd één man -gedood en de rest naar een eenzaam eiland verbannen. Later gaf Amsterdam bevel hen naar Batavia over te brengen. Vier van hen bereikten inderdaad de Ar chipel en drie keerden naar Ne derland terug, waar Francois Le guat een boek publiceerde over het onrecht, dat hen was aange daan. Avontuurlijke reisverhalen werden in die dagen graag gele zen en 't boek vo<nd een behoor lijke afzet, maar la-ter kwamen de twijfelaars die meenden de juistheid van het verhaal te moe ien betwisten. In 1921 b.v. ver klaarde de Amerikaan Atkinson, dat het hele verhaal op leugens DE OLIEBOLLEN SMAKEN BEST ALKMAAR Het comité, dat de oliebollen-actie voor 't Ram penfonds verzorgt, was zo attent onze redactie een proefje te stu ren van de eerste producten, wel ke dioor de -leerlingen van de afd. Bakkers-banketbakkers van de Ambachtsschool waren gebakken. Nu, de redactie was eenstemmig van oordeel, dat de oliebollen uit stekend smaken. Bovendien sma ken ze naar meer, zodat wij u willen adviseren het niet bij een of twee te laten. Morgen worden ze vanuit een rijdende wagen in de s-tad door dames van he.t Rode Kruis-comi- -té en van de stichting '40'45, geassisteerd door leerlingen van de Ambachtsschool, op straat ten verkoop aangeboden. Zoals u weet 2 voor een kwartje; de op brengst voor het Rampenfonds. Wij kunnen de actie van harte aanbevelen. U gelieve met ge past geld te betalen. PLAAT VOOR DREBBEL ALKMAAR Op voor stel van de heer Henneman, zal de vereniging „Oud Alk maar" 'n onderzoek instel len naar het geboortehuis van de geniale Alkmaarder Cornells Drebbel, die inder tijd de onderzeeër uitgevon den heeft. Wanneer men slaagt in deze opdracht ligt het in de bedoeling om de gevel van het huis te versie ren met 'n gedenksteen. berustte en in die opvatting werd hij twintig jaar later ge steund door de Nederlandse pro fessor Zwaan, die beweerde dat Leguat nooit had bestaan. Niet iedereen dacht er zo over. Een Frans archivaris publiceerde authentieke gegevens, waardoor het verhaal bevestigd werd. In 1950 verscheen een artikel van de hand van èen Zweedse vogel- kundige, die Leguat's beschrij vingen v-an een thans uitgestor ven vogel aan de opgegraven beenderresten toetste en tot de conclusie kwam, dat de eiland bewoner correct was geweest. De onjuistheden in 'het verhaal zij-n vermoedelijk ontstaan door het feit, dat een Engelsman het relaas van Leguat heeft opgete kend en daarbij z'n fantasie niet in bedwang kon houden. Het gedegen betoog van mej. v. Eeghen wérd gesteund door ge projecteerde afbeeldingen, zoals ze in die dagen in druk versche nen. VERPLEGING IN HET CENTRAAL ZIEKENHUIS ALKMAAR In aansluiting op de debatten, die het vorige jaar bij de begrotingsbehandeling zijn gevoerd over het exploitatie tekort van 'het Centraal Zieken huis, hebben verschillende raads leden het college van B en W gevraagd of nu niet de tijd ge komen is om de buitengemeen ten te dwingen -tot een bijdrage regeling voor de verpleging van patiënten uit die buitengemeen ten. Een noodgedwongen bijdrage regeling. ald-us 'antwoorden B en W. is op zichzelf onbestaanbaar. Wel bestaat de mogelijkheid, om weigerachtige gemeenten een ge meenschappelijke regeling op te leggen, maar dit is een middel, waarmee men voorzichtig moet zijn. Bovendien zou het een lange procedure vooraf vergen. Maar., ten aanzien van d'e door de bui tengemeenten -te bet-alen bijdrage is intussen reeds overeenstem ming bereikt. De moeilijkheid is echter om een beheersvorm te vinden die voor beide partijen aanvaardbaar is. Naar de finan ciële consequenties daarvan wordt thans een onderzoek inge steld. waarover eerstdaags een ambtelijk rapport is te verwach ten. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren; Jozef M. zn. van A. C. Rijnaarts en A. W. H. Vogelsang. Ondertrouwd: Cornells Boon en Johanna C. Ket; Hendrik G. Mak en Johanna E. Kamp. Gehuwd: Johanna J. Langedijk en Elisabeth A. Beets. Overleden: Geertje Klaver. 75 jr.. wed. van M. Zwaan; Willem F. Lusken. 73 jr. ALKMAAR Het rapport van de Verkeerscommissie, aldus en kele raadsleden in hun Voorlopig Verslag tot de Begroting 1953, laat al te lang op zich wachten. Zij verzoeken B. en W. aandrang uit te oefenen op spoedige indie ning en vragen voorts, hoever de commissie is gevorderd. Het antwoord van B. en W. luidt, dat talrijke verkeerstellin gen zijn gehouden en een en quête is ingesteld onder de be drijven en instellingen, waaron der ook de middenstand. Hier door konden de meest urgente problemen worden vastgesteld. De voornaamste problemen die thans bestudeerd worden en zorgvuldige bestudering is nood zakelijk om overijlde besluiten te voorkomen, temeer omdat de bescherming vafi het stadsschoon een rol speelt zijn de toe gangswegen tot het Waagplein, het verkeersvraagstuk in de Lan gestraat en de plaats van een ringweg, die de stadskern dient te ontlasten. B. en W. willen lie ver niet bij de commissie op spoed aandringen, omdat zij haar de tijd willen laten. Op de Laat neemt het autover keer sterk toe. Raadsleden vra gen zich af, of het toch maar niet beter zou zijn, een parkeerver bod voor één zijde in te voeren. De Laat is immers niet veel bre der dan de Langestraat en heeft meer doorgaand verkeer te ver werken. Tussen Ridderstraat en Huigbrouwerstraat, het drukste gedeelte van de Laat, aldus B. en W. is een wekelijks wisselend wachtverbod (parkeerverbod). Juist om het meer doorgaand ver keer, zal het kruisen van het verkeer bij een wachtverbod aan een zijde meer moeilijkheden op leveren dan in de Langestraat. Bij een wachtverbod aan een zijde, aldus vervolgen B. en W., is het toch nog toegestaan aan de andere zijde te laden en te los sen en personen te laten in- en uitstappen, zodat ook bij een der gelijk verbod aan twee zijden van de rijbaan voertuigen kun nen staan. Een wachtverbod werkt voor de bewoners van een straat altijd belemmerend, zodat het alleen verantwoord is wan neer de veiligheid van het ver keer zulks vordert. Het lijkt B. en W. gezien het beperkte aantal verkeersongelukken op de Laat in vergelijking met dat van de Langestraat, niet noodzakelijk, een wachtverbod op het overige gedeelte van de Laat in te stel len. Wat betreft het richten van de verkoopzijde van de marktkra men naar de trottoirs zeggen B. en W. dat het verkeer er niet veel mee zal worden gediend, omdat op het gedeelte van de markt lussen de Ridderstraat en de Kapelsteeg alleen auto's mo gen rijden in de richting van de Ridderstraat. Op het gedeelte tussen de Rid derstraat en de Schoutenstraat rijden alleen de stadsdiensten van de NACO. De enkele auto's die Zaterdagsmiddags in de rich ting van de Koorstraat rijden, worden op het gedeelte tussen Ridderstraat en Koorstraat via het Vlaanderhof, Breedstraat en Schoutenstraat geleid. Verschillende leden hebben de vraag gesteld, of het niet beter is, de voorrang voor het verkeer op de Kanaalkade en de Singels op te heffen, omdat vele ongeluk ken voorkomen op de hoeken Nieuwesloot-Kanaalkade, Gees- tersingel-Geesterweg en Kanaal kade-Herenstraat. Maar B. en W. zeggen, dat het feit dat de Ka naalkade een voorrangsweg is, de verkeersveiligheid alleen maar ten goede komt. Hierdoor wordt het verkeer uit de Nieuwesloot en de Herenstraat gedwongen langzaam te rijden. Dit geldt naar het standpunt van B. en W. evenzeer voor de Singels. Zij achten de tijd nog niet gekomen, om hierin veran dering te brengen. Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 24 Februari a.s. geen audiëntie verlenen. Bergense kunstschilders brengen f 2500.bijeen voor het Rampenfonds BERGEN Zoails reeds eer der gemeld hebben twintig Ber gense kunstschilders ieder een schilderij voor verloting ten be hoeve van ihet Rampenfonds af gestaan en d'it is het bijzon dere zich bovendien verplicht, zelf voor de afzet van tenminste twintig loten ad f 5,te zullen zorgen. Velen hunner hebben dit aantal weten te overschrijden, zodat door bemiddeling van het Kunstenaars Centrum f 2500.- zal kunnen worden afgedragen. De trekking vindt plaats op Za terdagmiddag 21 dezer om 4 uur in de voorzaal van de Rustende Jager te Bergen, waar belangheb benden en -stellenden hartelijk welkom zijn. Voorts vermelden wij, dat dit weekeinde voor de laatste maal de gelegenheid be staat de expositie „Zelfportret ten" te bezichtigen in de Kunst zaal van de Rustende Jager, al leen des middag®. Mouwen omboog LIMMEN. De Verkenners en Gidsen uit de parochie, die Za terdag een werkactie organiseer den ten bate van het Rampen fonds, wisten gezamenlijk een be drag bijeen te brengen van f 169. Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond. AANHOUDEND ZACHT Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen en plaat selijk nevel of mist. Matige tot vrrj krachtige zuid-weste lijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (.Adyprtentie) UIT ONZE COLLECTIE DUNLOPILLO schuimrubber matrassen 'n Fantastische nachtrust! Vraagt proef-matras BERGEN Voor deze con cert-avond was er in de grote zaal van de Rustende Jager een zeer grote belangstelling. Behalve het eerste lustrum van Bergen's Kinderkoor, werd tevens gevierd het zilveren jubileum van de dirigente mevr. Morée-Dol, die vijf-en-twintig jaar lang zich aan de muziek heeft gewijd. Zoals we wel hadden verwacht, werd er deze avond weer koor zang geboden welke muzikaal verantwoord was en een steeds beschaafde indruk maakte. De eerste klasse van Bergen's Kinderkoor maakte een zéér ver dienstelijke entrée met eenvou dige maar goed gezongen liedjes van o.a. Henri v. Praag, Severijn, e.a. De tweede klasse voerde lie deren uit van Tussenbroek, Ram- horst e.a. De tweestemmige zang in deze werkjes was steeds zui ver, en de muzikale intentie's van de dirigente werden goed- gevolgd. Nadat enige meisjes nog met succes enkele liederen o.a. van Hugo van Dalen hadden gezongen, werd door het gehele kinderkoor uitgevoerd „Bruiloft in Kinderland", muziek van Dal- croze en Tussenbroek in bewer king van Mevr. Morée-Dol. Men wist' dit werkje kostelijk uit te voeren, en aan de entourage was grote zorg besteed. Dit werd een verdiend en groot succes. Het K.J.V.O. meisjeskoor vond wel haar muzikaal hoogtepunt in „De standvastige tinnen soldaat" van H. v. Tussenbroek. Dat de medewerking van het Klein Vrouwenkoor geapprecieerd werd behoeft wel geen betoog. De reputatie van dit perfect zin gende koortje is voldoende be kend, om hierover nog in détails te treden. De tien werken door citeerd namens, Het Kinderkoor, Meisjeskoor K.J.V.O., de leider van de K.J.V.O., „Schutterswij" Alkmaar, „Ons Genoegen", Den Helder, Bergen's Mannenkoor, Bergen's Brandweerkoor, fam. Diesveld. De verenigingen waarvan Mw. Morée-Dol dirigente is, boden haar een stoel aan. Na een dankwoord van de ju- bilaresse, werd haar door de aan wezigen terecht een staande ova tie geboden. Deze zang-avond heeft om haar goede kwaliteiten in vocaal op zicht bij de talrijke luisterenden ongetwijfeld een sterke indruk nagelaten. W. Schreurs Bij de bureaus van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: Jongensclub De Spoorbuurt- Boys te Anna Paulowna 4.40 Katholieke Dansclub te Bar- ger Compascuum 12.46 Vierde klas der R.K. lagere school te Nibbixwoud, op vrije Woensdagmiddag ge werkt onder het motto: „Hebt u nog een werkje voor het Rampenfonds; wij heipen u aanstonds" 67.25 J. S. te Hoorn 75.00 D. van B. te Hoorn 5.00 Van een zieke uit het St. Joseph Verpleeghuis te Drachten 2.00 N.N. te Groningen 14.59 R.K. Gymnastiekvereniging Viug en Vaardig, De Weere 10.00 R.K. Dansclub te Alkmaar 228.32 U kunt uw giften bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, hetzij per brie! oi post wissel. Ook kan or onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men 194460, Zwolle 486779, Alk maar 59446S, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Dagelijks verantwoorden wjj de binnengekomen giften in onze kolommen. NOORD SCHARWOUDE De R.K. Middenstandsvereniging afd. Langedijk hield Donderdagavond haar jaarvergadering. De voor zitter, de heer R .Kuin, wees er op, dat in de kinderbijslagrege ling voor kleine zelfstandigen een verruiming was gekomen. Een zelfstandige met een inko men van f 2800,kan kinderbij slag ontvangen goede en beschaafde koorzang. De klavierbegeleidingen, waar die te pas kwamen werden beur telings uitgevoerd, door mej. Gees v. Dijk en Mevr. Morée-Dol, en verdienden om de goede uitvoe ring daarvan ten zeerste - te wor den vermeld. Mevr. Morée-Dol weet op des kundige wijze de jeugd goed te laten zingen en dit is mede een van de belangrijkste facetten van Woon wagonbewoners dezeJ 5° geslaagde koorzang - avond. Dat haar werk wordt ge moeten nog waellleil... waardeerd bleek wel bij de hul diging. ALKMAAR Op de vooravond Mevr. Morée-Dol werd gefeli- van Kerstmis plaatsten wij een artikel over de onsociale toestan den op het terrein van het woon wagenkamp. Enkele raadsleden hebben tot hun grote bevreem ding' in de begroting voor 1953 geen post aangetroffen om het woonwagenpark van betere outil lage te voorzien. Naar B en W mededelen, zijn er plannen in bewerking om aan het woonwagenkamp verbeterin gen aan te brengen in het kader van de sociale werkverruiming. Zodra deze plannen een meer concrete vorm zullen hebben aangenomen, zullen zij op deze aangelegenheid terugkomen. In middels heeft het college in ver band met de voorgenomen bouw van een schoollokaal bij 't kamp, de directeur der lioht'bedrijven opdracht gegeven een plan voor de electriciteitsvoorziening aldaar in te dienen. Voorlopig is hel dus voor de woonwagenbewoners nog afwach ten geblazen.... DE STICHTING B.B.B. ALKMAAR Het college van B en W heeft op een vraag van enkele raadsleden in de Memorie van Antwoord tot de begroting voor het dienstjaar 1953 een en ander medegedeeld over de Stich ting Bevordering Bescherming Bevolking. Deze is opgericht in he.t begin van 'het vorige jaar en zetelt te Den Haag. In de Raad van Bestuur hebben zitting' ge nomen vertegenwoordigers van 't bedrijfsleven, van de Vakbewe ging, de radio, vrouwenorganisa ties, Rode Kruis, Steun Wettig Gezag, Padvindersbeweging en Vereniging van Ned. Gemeenten. Voor deze laatste heeft de burge meester van Alkmaar daarin zt- tng. Het doel van de Stichting is, de bevolking van voorlichting te dienen over wat er in geval van "-0- .i. c-, Boer—mevr. oorlog te doen is, met als enig 1 Yels W. Sterk J. Bakker oogmerk de bescherming van al- v„ voor het 3e hen gezongen, waaronder er wa- kind. Bij een inkomen van f3200 ren van Schubert en Cesar kan kinderbijslag worden ont- Franck, waren weer stuk voor stuk juweeltjes van technisch Alkmaar se Schaakclub naar Anhijk en Enkhuizen aLKjviaaR voor ae compe- tm.e van ae JN.H.c.ö.. moesten drie tientanen van v.v.V. op reis, net 3e en ie naar AnaijK en net oe naar Enknuizen. uoor dit grote aantal moest v.v.v. zeer ver zwakt uitkomen; door oijzonaere omstanaigneaen konaen er maar acht spelers naar isnknuizen gaan. Het werd zoaoenue een moeilijke wedstrua voor V.v.V.; het derde tiental nad nog goede kansen voor het kampioenscnap der afdeling, evenals Andijk, dat tenslotte met 73 won en kampioen werd in afdeling A van de N.H.S.B. Hier volgt de volledige uitslag: Schaaklust IV.V.V. lil Sj. Diikstra-D. Appel Sr 1—0; W. JutterA. v. Tak 1-0; J. Gor terMej. Bouwman 01; Th. DekkerJ. Groenewoud V, J. Vriend—F. J. Hol 1—P. BootsmanC. Rus 10; A. Prik kelL. Nijman 10; N. Stal W. de Wit y,J. VriendJ. Schuurman 'AAK. Schenk P. Groenenberg Totaal 73. Schaaklust II—V.V.V. IV S. ZwagermanF. Bosch 10; B. PasveerJ. Bastiaanse 01; J. PrinsF. v. d. Vliet afgebr.; J. KroonT. Zanen 01; H. Kui perJ. Meiboom 1-0; W. Zwa german—F. Schultz 0-1; A. Swart J. v. Ekeren 'A: F Horjus P. Obdam 10; C. ter Beek J. Rosmalen 10; L. SluisJ. Wessemius 01; totaal A'A4!-). Over een partij moet nog arbi trair worden beslist; dit zal wel remise worden, zodat de eind stand dan 55 zal worden. K.T.V III. Enkhuizen—V.V.V. V. J. Valenteijnn.o. 10; K. Broers Ier leven, 'have en goed tegen de gevolgen van oorlogsgeweld. De stichting wil begrip kweken voor het onvermijdelijke van het bren gen va-n persoonlijke offers. 01; P. Huismanmevr. de Jong 01; D. SietsesH. Lansen K. van DijkL. de Leeuw 10; R. PrangerN. Breebaart 10: R. TielentijnS. Duinmayer 10 C. Stellingmej. Groothof 10; totaal 73. vangen vanaf het 5e kind. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Kraakman, vernamen we dat het ledental 33 bedraagt. Spr. spoorde de le- dert aan om hun schouders te zetten onder het sociale werk der organisatie. Spr. richtte woorden tot de scheidende voor zitter, die meende op ander terrein meer te kunnen doen en het scheidende bestuurslid, de heer N. Kramer Gz., die een 23-jarig bestuurslidmaatschap afsluit. De voorzitter dankte de heer Kramer voor het vele werk gedaan in het belang van de R.K. Middenstand en bood hem namens de afdeling een boek werk aan. De heer Kramer dankte voor de tot hem gesproken woorden en voor het cadeau van de af deling. De penningmeester, de heer Ide Nijman deelde mede dat de ontvangsten over 1952 hadden bedragen f 113,60 en de uitgaven f 76,79, zodat er een voordelig saldo was van f 36,81 De saldi van vorige jaren beliepen f 131,97 zodat er momenteel in kas is f 168,78. De heer De Greijter, directeur, van de Katholieke Slagershond, hield een causerie over actuele mi ddenstandsproblemen Spr. wees de middenstanders er op, dat ze de rentabiliteit van hun eigen bedrijf moesten onderzoeken. Een bedrijf dat rendabel is, moet tenminste kunnen opbren gen: a. de benodigde gelden van de inkoopfactuurs. b. de gewone onkosten van het bedrijf. c. het loon (overeenkomstig de geldende C.A.O.) voor de pa troon, zijn echtgenote en kinde ren, voorzover zij in het bedrijf werkzaam zijn, plus de sociale lasten. d. een afschrijving van 10% van de bedrijfsinventaris plus de rente van het bedrijfskapitaal. De sociale lasten moet men ook uitgeven aan doktersksten, verzekeringen en oudedagsvoor ziening. Er ontspon zich naar aanlei ding van het gesprokene een debat over verplichte" of vrije pensioen verzekering, waaruit bleek dat de middenstanders over het algemeen de oudedagsvoor ziening (pensioen) in eigen hand wensen te houden. Bij de gehouden bestuursver kiezing werd de heer A. Hen- selmans gekozen als voorzitter terwijl de heren Ide Nijman en R. Kuin als bestuursleden wer den herkozen. De Geestelijk Adviseur, ka pelaan Bregten, hield de mid denstanders voor op de hoogte te blijven van de tijd en de stand. Voorts wees de gewijde spr. op het a.s. Veertigurenge bed. De scheidende voorzitter werd dank gebracht voor het vele werk dat hij voor de organisatie heeft gedaan. De voorzitter dankte tenslotte allen die met hem hadden mede gewerkt om de belangen van de oganisatie te behartigen. Spr. heeft bedankt om zich in den vervolge met het secretariaat te belasten en als secretaris hoopte hij verder de belangen van de organisatie te dienen. Doklersdicnsten Zondag 22 Februari BerkhoutAvenhorn Dokter Van der Linden te Berkhout, telefoon K 2295264. Rayon Westfriesland: Dokter Bloem te Spierdijk, telefoon K 2296204 Dokter Boeckhorst te Wognum. telefoon K 2297215. Dokter Ferwerda te Twisk. telefoon K 2274434. Oranje-Wit dat a.s. Zondag A.O.G. op bezoek krijgt, moet deze wedstrijd winnen om in de running te blijven. Maar ook A.O.G. zal er zeer gebrand op zijn verder uit te lopen. Het zal er dus spannen, daar in Limmen. Meervogels ontvangt D.I.O. en zal het waarschijnlijk niet kun nen klaren tegen de dames uit Bergen. Zeevogels wint natuur lijk van het zwakke D.S.O. In de 2e klasse krijgt V.B.O. bezoek uit Zaandam, P.S.C.K. komt n.l. om het zoveelste slacht offer van V.B.O. te worden dat in deze afdeling weinig tegen stand ontmoet. 3e kl. B. Adelbert dat bij Zee vogels te gast gaat krijgt het heel wat moeilijker dan de an dere koploper, H.S.V. Het wordt oppassen voor Adelbert in de Hoef! H.S.V. zal als gastvrouwe optreden tegen D.D.O. en kan dus rustig twee punten vergaren. In de juniorenhoofdklasse gaat Adelbert een zware reis maken naar TYBB a. De meisjes uit Haarlem zijn de laatste wedstrij den in een goede vorm. Uitkij ken dus Adelbert! A.O.G. a mag mee naar Or. Wit. Het zal daar niet zo'n grote tegenstand onder vinden, maar Or. Wit zal het ze ker ook niet cadeau geven. Jun. I, DIO en AOG e, twee pasbeginnende ploegen, komen in Bergen in het veld. Het kan een leuke wedstrijd worden. HSV en VBO ontlopen elkaar niet zo veel en een gelijk spel is dan ook niet uitgesloten. De adspiranten van HSV en AOG meten hun krachten in Heiloo. terwijl Or. Wit en Adel bert elkaar in Limmen ontmoe ten. ALKMAAR - straat te Alkir ernstig geteis werden de ga in hun eerste keling. Zij k< stellen. Het v grenzende h< gedeeltelijk u schade geled* Het vuur von behang, de bc mering en de voedsel, doch d meerde brandv ter plaatse wa tot deze twee 2 De zwartgeblak halfverbrande boden een tri« trent -de oorzaa het duister. Mer resten. De pölit zoek naar de Om kwart <r laatste restaur trokken en de ter ruste, toen slagen. Om 1.25 uur Jansen, de eigt de zaak geslote gang alles in o: Om 1.40 uur op de eerste rooklucht, waa: den ging. Hij 1 een der deur( „brand". De hi wakker en bei 1.45 uur. Om brandweer ter politie bemerl brandblus-appa bereiken was. Er moet ziel ontwikkeld he sprekend direc waar de gang rook stonden. I sliepen, werde fam. Jansen; sommigen nog beneden kome bar, die ach te: gelegen is, de nissen konden litie en de brar kes, die aan waren het ee: hebben een apparaten op 1 gespoten. Toen de br< ding van de cc van Maarlevei wagen en ee: veerde, werd a geven. De vi een felle b èe verwoes ochtend, is genten in

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2