Er zal geld gestoken moeten worden in Nieuw Guinea Onz spr RAI Tinbedrijven Banka worden genationaliseerd Felle aanval op Nederland Twee maal levenslang Minister van Justitie antwoordt Eerste Kamer Belgen doen oplossing aan de hand Twee millioen vrouwen „over" in Duitsland KANTOORKRUK VERRUILD VOOR OMROEP-PODIUM Eerste Kamer betreurt gang van zaken met Suriname Lichan der R progr UIT HET VOORLOPIG VERSLAG: Yelser affaire, zaak-Meuten, Friese kwestie en gratie-beleid Die moeilijke Benelux Dames! Vooral nn Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts. St. Bernhard's zetel weer bezet PTT-besteller zegt onschuldig te zijn ZIJ DAN BOCHTEI Pagina 4 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 (Van onze parlementaire redacteur) De meningen over de toekomstige ontwikkeling van ISieuiv-Guinea zijn in de Eerste Kamer nog steeds ver deeld. Dat blijkt teel uit het voorlopig verslag inzake de begrotingen van het ministerie van Overzeese Rijksdelen en van Nieuw-fcuinea. De voorstanders van een oplossing in internationaal verband van de kwestie-Nieuw-Guinea bepleiten o.m.: buitenlandse financiële hulp, meer geld en aandacht voor de ontwikkeling van de inheemse be volking en beperking van de overheidssteun aan zending en missie tot die gebieden, welke ook het onderwerp van staatszorg zijn. Die leden van de Eerste Ka mer die handhaving van het Ne derlandse gezag voorstaan, vra gen om een politiek, die gericht is op de godsdienstige en gees telijke ontwikkeling van. de be volking en de verzekering van haar zelfbeschikkingsrecht wan neer de bevolking voldoende rijpheid daarvoor heeft verkre gen. Zij wensen verder nauw contact met Australië en de an dere mogendheden, die zitting hebben in de South Pacific Com mission. In het belang van de Nederlandse naam dringen zij er voorts op aan een scherpe selectie van nieuwe krachten en vervanging van degenen, die niet voldoen aan de te stellen eisen. Van de ambtenaren verwachten zij een zo groot mogelijke steun aan missie en zending, aan wie zij het onderwijs en de volks gezondheid voor het overgrote deel wensen overgelaten te zien, een en ander met overheidssub sidie, zoals het kosteloos gebruik van vervoermiddelen. Deze le den bepleiten ook de economi sche openlegging van dit ge biedsdeel, mede door het aan moedigen van particuliere in vesteringen. In het voorlopig verslag wordt ook aangedrongen op nadere in lichtingen over het aftreden van gouverneur Van Waardenburg. Veel instemming was er voor het plan van de regering om het bezoek van een parlementaire missie aan Nieuw Guinea te be vorderen. Suriname. Ten aanzien van Suriname en de Nederlandse Antillen werd betreurd, dat de besprekingen met Suriname en de Nederlandse Antillen over de nieuwe rechts orde nog niet tot een goede uit komst hebben geleid. Tegenover de opmerking, in de Tweede Kamer van ver schillende zijden gemaakt, dat de conferentie te dien einde ten vorigen jare belegd te vroeg zou zijn begonnen, stelden zij als hun mening, dat de gerezen moeilijk, heden juist waren ontstaan, om dat de Nederlandse regering veel te lang geaarzeld had aan de zelfstandigheid, huns inziens in de Koninklijke Rede van 7 De cember 1942 aangekondigd, vorm te geven. Het rumoer, thans verwekt rondom het theoretische recht van afscheiding, zou. aldus deze l leden, vermoedelijk niet zijn ont staan indien indertijd wat meer voortvarendheid ter zake was betracht en het voeren van de onderhandelingen in vroegere stadia was opgedragen aan Ne derlandse vertegenwoordigers met meer ontvankelijkheid voor de mentaliteit van andere vol keren. De leden hier aan het woord achtten het verbijsterend te moeten constateren hoe weinig velen blijkbaar hebben gelgerd van de gang van zaken in Indo nesië. Aldaar toch is naar hun gevoelen een vertrouwenscrisis de oorzaak van veel ellende ge weest: thans dreigt men in de aangelegenheid, waarvan hier sprake is, eveneens in zulk een crisis te geraken, als men wei gert de tekenen des tijds te verstaan. Naar de mening van de hier aan het woord zijnde leden is het recht van secessie in be ginsel inhaerent aan volledige vrijwilligheid. Dat recht, zo als het internationaal wordt op gevat en bij de afwikkeling van koloniale betrekkingen toepas sing vordert, hetwelk bij Ne derland erkenning heeft gevon den tijdens de onderhandelingen te Linggadjati en thans vindt ten aanzien van een toekom stige status van Nieuw Guinea, kan huns inziens niet anders worden beschouwd dan als een onderdeel van het externe zelf beschikkingsrecht. Deze leden waren er evenwel van overtuigd, dat de Surinamers. die op de erkenning door Nederland van dat recht prijs stellen. geen ogenblik aan de verwezenlijking er van denken. Nu er echter over dit vraagstuk zo uitvoerig van gedachten is gewisseld, acht ten deze leden het onmogelijk dat Nederland bedoeld recht niet formeel theoretisch zou erken nen. Zou dit laatste niet geschie den, dan zou zulks, hoewel ten onrechte, toch bij vele Surina mers zo'n wantrouwen wekken dat de totstandkoming van een overeenkomst op vrijwillige ba sis ernstig zou worden bemoei lijkt. Vele andere leden hadden met grote voldoening vernomen, dat er tussen Nederland en de Ne derlandse Antillen nagenoeg al gehele overeenstemming is be reikt inzake het statuut van het koninkrijk (nieuwe stijl). Op te lossen. Wat de houding van Suriname betreft, waren zij van oordeel, dat het tussen Nederland en dat overleg kan worden opgelost, en dat met de Surinaamse lands regering eenzelfde accoord zal kunnen worden verkregen als met de landsregering der Ne derlandse Antillen Deze leden konden de zeer scherpe critiek op 's ministers standpunt ten opzichte van het secessie-recht niet in alle delen billijken. Geeft men. aldus die leden, met nadruk te kennen, dat de Nederlandse souvereini- teit over Nieuw Guinea niet langere tijd mag worden ge handhaafd dan noodzakelijk is ten einde de bevolking tot vol doende ontwikkeling te brengen om zelf het bestuur in handen te nemen, dan is het inconse quent daarnevens te stellen, dat de in Amerika gelegen rijksdelen niet de kans mogen hebben om langs een in overleg met Ne derland afgebakende weg in een latere periode tot volledige on afhankelijkheid te komen. Dezelfde leden zouden gaarne een duidelijk antwoord ontvan gen op de vraag of naar aan leiding van het thans gevoerde overlég tussen Nederland, Suri name en de Nederlandse Antil len „voeling" is of wordt ge houden met het State Departe ment te Washington. Aangezien hier sprake is van een zuivere interne rijksaangelegenheid, zou den zij dat volstrekt onjuist ach ten. Voorts drongen zij er op aan, dat de regering zich in gener lei opzicht ontvankelijk zou to nen voor zelfs maar de ge ringste inmenging in deze aan gelegenheid van de zijde der Verenigde Naties door middel van de vierde commissie uit de algemene vergadering der V.N. Ettelijke leden betreurden, dat de economische ontwikkeling van Suriname en de wijze, waarop de welvaart van dit ge bied kan worden bevorderd, te weinig de aandacht van het Ne derlandse volk trekken. Ook wat de Nederlandse An tillen betreft achtten de hier aan het woord zijnde leden een derfP'li.jke opmerking op haar plaats. Zij drongen er op aan dat hier te lande van regeringswege meer belangstelling voor de beide gebiedsdeel thans nog bestaande Westindisehe rijksdelen zou wor verschil van inzicht in gemeen I den gewekt NIEUWE GOUVERNEUR NIEUW GUINEA Naar wij vernemen kan bin nenkort de benoeming worden verwacht van dr. J. van Baal tot gouverneur van Nieuw Guinea. Dr. van Baal, op het ogenblik lid van de Tweede Kamer voor de anti-revolutionnaire partij, zal de heer van Waardenburg opvolgen, die onlangs als gouverneur is af getreden. Omtrent de redenen die de heer van Waardenburg aanlei ding hebben gegeven zijn ontslag in te dienen, is officieel niets be kend. Enkele Eerste Kamerleden hebben er in het voorlopig ver slag inzake de begroting van Nieuw Guinea vragen over ge steld. Dodelijk ongeval bij Wilton-Feijenoord Toen bij het afladen van veer tien betonplaten op het terrein van Wilton-Feijenoord de lading ging schuiven, kwam de 36-ja- rige chauffeur K. F. van der Vlies uit Zwijndrecht onder en kele platen terecht. De man was onmiddellijk dood. Een 34-jarige bouwvakarbei der kreeg een duw van een der platen, waardoor een schouder ontwricht werd. DJAKARTA, 19 Febr. (P.I.- Aneta). De Indonesische rege ring heeft besloten haar beheers contract met de gemeenschappe lijke mijnbouw maatschappij Bil- liton betreffende Banka tinwin ning, dat eind van deze maand afloopt niet te verlengen, aldus heeft de minister van Economi sche Zaken, de heer Suamanang medegedeeld. De minister, die Dinsdag terug keerde uit. Banka, waarheen hij Maandag was vertrokken om het regeringsbesluit aan de employé's van de Banka Tinwinning en de gemeenschappelijke mijnbouw maatschappij Billiton, aan de lo cale regeringsfunctionarissen en de besturen van de betrokken vakorganisaties mede te delen, zei dat de samenwerking met de ge meenschappelijke mijnbouwmaat- schappij Billiton wordt voortgezet. Op 28 Februari zal de gemeen schappelijke mijnbouwmaatschap- pij de Banka Tinwinning officieel aan de Indonesische regering ovérdragen. De regering zal bij die gelegenheid vertegenwoordigd worden door ir. Ukar Bratakusu- mah, die voorlopig belast is met de leiding van de Banka Tinwin ning. Over de verdere details zal een dezer dagen een gezamenlijk in Moskouse „Trud" MOSKOU, 19 Febr. Het blad Trud heeft vandaag een scherpe aanval gedaan op het Nederland se parlement, dat het „ongehoor de besluit" heeft genomen om de communisten te weren uit de speciale parlementaire commis sie tot bestudering van de wa tersnood en uitwerking van maatregelen om verdere over stromingen te voorkomen. Het Russische blad betoogde, dat de „Nederlandse heersende kringen" met dit besluit aanto nen, dat zij „de werkelijke oor zaken van de ruïneuze conse quenties van de overstromingen voor het volk verborgen willen houden." Trud schreef, dat speciaal de communistische partij herhaalde malen gewezen had op deze „wer kelijke oorzaken". Volgens het blad waren deze de buitensporig hoge toewijzingen voor de bewa pening en de beschikbaarstelling van veel te weinig geld voor de dijken en het voorkomen van overstromingen. Indonesische boer door reuze python gedood SEMARANG, 19 Febr. (P.I. Aneta) Dinsdag is een boer uit Kawungnganten door een reu zen python gedood. De boer was bezig apen te verjagen, die de aanplant vernielden. Familiele den, die toeschouwers waren bij het gebeuren, durfden niet te helpen uit angst voor de slang. De python had een dikte van 20 centimeter. communique van de Indonesische regering en de gemeenschappe lijke mijnbouw maatschappij Bil liton verschijnen. Naar het A.N.P. van de zijde van de N.V. Billiton maatschap pij verneemt, is het bovenstaande geheel juist. (De N.V. gemeenschappelijke mijnbouwmaatschappij Billiton in welke maatschappij de N.V. Billiton maatschappij voor 3/8 participeert en waarover zij de directie voert eindigt statutair op 28 Februari 1953. Op genoem de datum neemt ook het beheer over het landsbedrijf der Banka- Tinwinning, dat door de N.V. ge meenschappelijke mijnbouwmaat- schapij Billiton wordt uitgeoefend, een einde). Op de Uitvinderstentoon- steüing in Central Hall te Londen was deze „strijkstoel" te zien, die werd ontworpen door J. Vickery uit East Croydon in Surrey. Hij maakt het de vrouwen gemakkelijk door aan een gewone stoel een strijkplank te bevestigen, die draaibaar is om een stoel, en hoger of lager kan worden gesteld. Mejuffrouw Elsie Stringer bewijst hier, dat zit ten strijken „best" gaat. Voor moord op tuinder te Naarden De rechtbank te Amsterdam heeft conform de eis, de 39-jarige los werkman G. L. uit Laren én de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum, wegens moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden, elk ver oordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Op 30 Augustus j.l. hadden de mannen de tuinder met een ha mer en een broodmes des mor gens bij het krieken van de dag in zijn tuin van het leven be roofd. De mannen beroofden de tuinder van zijn portefeuille, waarin zich 700 gld. bevond. Het slachtoffer, dat nog enkele uren heeft geleefd vertelde aan zijn buurman, die hem vond, wie de daders waren. De los werkman, die vroeger voor de tuinder had gewerkt, be sprak met zijn jongere maat het plan de tuinder diens portefeuil le te ontroven. De jongste dei- daders, die verminderd toereken baar wordt geacht, was al eens ter beschikking van de regering gesteld, toen hij had deelgeno men aan een roofoverval op een taxichauffeur te Alkmaar, over een huisgezin. Winkeljuffrouw pleegde verduistering De Rotterdamse politie heeft de 20-jarige winkeljuffrouw A. M. C. aangehouden, die ten na dele van het winkelbedriif waar ze werkte ruim f 2000.heeft verduisterd. Het bedrijf constateerde de laatste tijd grote tekorten en tenslotte werd de recherche erin gekend, die ontdekte, dat de win keljuffrouw het laatste jaar bij ontvangen grote bedragen tel kens te weinig aansloeg op de kassa. Het tekort onthield ze en als het 25 gulden was nam ze een bankbiljet voor dit bedrag weg. Van de op die manier ver kregen ruim f 2000.kocht ze allerlei goederen en een naai machine. Toen zij aangehouden werd had ze nog dertien bank biljetten van f 25.in haar portefeuille. De Minister van Justitie heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer gereageerd op verschillende wensen, die door de leden van de Senaat zijn uitgesproken, o.m. ten aan zien van de Velser-affaire, de Friese kwestie, de zaak-Menten en het gratiebeleid Verschillende Kamerleden had den zich misnoegd getoond over het trage verloop van de zgn. Velser affaire. De minister be treurt de vertraging in de afdoe ning van deze zaak eveneens, maar wijt haar meer aan de „bijzondere omstandigheden" dan aan de geldende wettelijke be palingen van strafprocessuele aard. Dat er aan de zaak-Menten door het Beheersinstituut niets zou zijn gedaan, nadat de minis ter van justitie in het vorige ka binet een der directeuren van het N.B.I. opdracht had gegeven te pogen met de heer Menten tot een vergelijk te komen om trent zijn vorderingen tegen het N.B.I.noemt de minister niet juist. De betrokken directeur heeft aldus de minister persoonlijk zeer veel moeite ge daan om deze opdracht uit te voeren: dat de zaak tenslotte bleef steken is uitsluitend te wijten aan de heer Menten zelf. Het gratie-beleid. Enige leden van de Eerste Kamer hadden verklaard te be treuren dat de richtlijnen, die bij het verlenen van gratie ple gen te worden gevolgd, vertrou welijk aan de Tweede Kamer zijn medegedeeld. Minister Don ker kan nie* inzien, welke be zwaren tegen een dergelijke handelwijze kunnen bestaan. De richtlijnen zijn immers niet over gelegd, terwijl nog gratie moest worden verleend, maar nadat ten aanzien van alle opgelegde doodstraffen en juist hierom gaat het reeds een beslissing is genomen en niet meer te ver wachten is dat in de toekomst nog doodstraffen zullen worden uitgesproken. Het gaat hier dus om richtlijnen, die plachten te worden gevolgd en die dus tot de historie behoren. Friese kwestie. In de Memorie wenst de mi nister voorlopig niet nader in te gaan op de Friese kwestie. Het rapport van de commissie- Kingma Boltjes zal vermoedelijk n.iet fang meer op zich laten wachten; aangenomen mag wor den, dat deze commissie zich niet alleen heeft bezig gehou den met het afleggen van de eed in het Fries, maar o.m. ook met het gebruik van het Fries in notariële akten. De minister wenst het rapport thans af te wachten. Buitengewoon verlof militairen uit noodgebieden Aan militairen die hun woon plaats hebben in de geteisterde gebieden of waarvan gezinsleden aldaar woonachtig zijn, zal in de periode van 18 Februari tot 6 April een buitengewoon verlof worden toegekend van vier da gen, dat voor zover de dienst het toelaat, in eenmaal zal moeten worden opgenomen. Voor dit ver lof zal tevens eenmaal vrij-ver- voer worden verstrekt. De bestaande regeling voor de bewegingsvrijheid wordt met in gang van Vrijdag 20 Februari weer van kracht. Jaarmarkt Hengelo HENGELO, 19 Febr. Op de gisteren gehouden jaarmarkt te Hengelo (Gld.) waren 82 paar den aangevoerd. Prijzen: le soort stamboekpaar- den 900—1200; werkpaarden 650 900; tweejarige paarden 450 750; jaarlingen 425525. Matige handel. a (Van een onzer verslaggevers) Het verschil in lonen en prijzen tussen Nederland en België alsmede de differenties op het gebied der sociale en fiscale politiek zijn tot dusverre een struikelblok geweest op de weg naar nauwe economische samenwerking in Benelux-verband. Van Belgische zijde nu zijn gistermiddag tijdens een bijeenkomst in den Haag door de heer Clement Morraye, president van de Jaarbeurs der Vlaanderen enige oplossingen aan de hand gedaan, oplossingen, die naar het oordeel van de heer Morraye kunnen leiden tot de totale realisatie van de economische unie, „die realisatie, die ik nog dit jaar wens, zal een dageraad zijn voor onze volken". De heer Morraye opperde het volgende idee: de „conservatoire maatregelen met voorlopig ka rakter dienen voor de meeste ge vallen te worden gezocht in een wederzijdse verbintenis van de Belgische en Nederlandse geïnte resseerde industrieën om tijdens de voor-unie en een te bepalen periode bijvoorbeeld een jaar na het in werking treden van de economische unie in hun we derzijdse Beneluxmarkten, niet te verkopen tegen lagere prijzen dan de normale minimumver koopprijzen welke thans gelden in de afzonderlijke Benelux- landen. Het is mogelijk in ieder van de betrokken sectoren en in elk geïnteresseerd land, regelmatig de evolutie en de waarde der normale verkoopprijzen te volgen De opsomming van deze normale verkoopprijzen zou, bij tussen komst der bevoegde inter-Bene- lux-commissaris aan de export firma's der partnerlanden wor den overgemaakt. In de meer uitzonderlijke ge vallen, waarin het begrip van de normale minimumverkoopprijs niet kan behouden blijven, zou het gewenst zijn de minimum kostprijs in onderling overleg te fixeren. De vaststelling van even tuele volume-contingenten kan tevens in zekere bedrijven en voor een bepaalde periode voor zien worden. Bij gebrek aan organisaties, welke sancties zouden kunnen toepassen in geval van overtre ding der accoorden, zouden de contractanten de verplichting kunnen aangaan zich te onder werpen aan inter-Benelux arbi trage-organisme, waarvan de sa menstelling en de functies dienen geregeld te zijn. Dit arbitrage organisme zou zich kunnen inspi reren op de ervaringen opgedaan door de Internationale Kamer van Koophandel. Deze „privé" accoorden, zullen echter zelfs in dien zij gesanctionneerd worden van voorbijgaande aard moeten zijn. Alles moet gedaan worden om de duur van de „conserva toire" maatregelen in te korten en de definitieve oprichting van een regime van vrije concurren tie op dé binnenlandse Benelux markten te bespoedigen. (Advertentie) Haraea-Gelei voor Uw handen Advertentie En voorkom zo Rheumatische Fijnen. ,De bloedzuiverende organen tot jeugdige. krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekkende onzuiver heden, die zich anders vastzet ten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen; daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen die U het le ven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur Na moeizame skitocht BELLINZONA. De nieuw benoemde Generaal-Abt van de monniken van de Grote Sint Bernhard in Zwitserland, Mgr. A. Lovey, heeft slechts na een moei zame skitocht door sneeuw en ijs bezit kunnen nemen van zijn zetel. Een metersdikke sneeuw laag bedekte de toegangswegen tot de hoog in het bergland gele gen abdij en het in geheel de wereld bekende gastvrije hospi tium der monniken. Niettemin trok de Generaal-Abt er per ski op uit en bereikte zijn abdij nog juist voor het tijdstip, dat de plechtigheden zouden moeten beginnen. Het is overigens voor de mon niken van de Grote Sint Bern hard geen uitzondering, dat zij de strijd met sneeuw en ijs moe ten aanbinden. Zij rekenen het zich immers tot een plicht liefde diensten te bewijzen in het hoog gebergte en aan reizigers onder dak te verschaffen. Geholpen door hun trouwe Sint Bernhards- honden hebben zij reeds menig verdwaalde reiziger van de dood gered. Enkele jaren geleden stichtten de monniken eveneens een klooster in het hoogland van Tibet, maar hieruit werden zij twee jaar terug door de Chinese communisten verdreven. Boerderijbrantl te Haarlem In een boerderij aan de buiten rand van Haarlem is gistermiddag brand ontstaan op de droogzolder, waar een grote partij gladiolen- bollen lag opgeslagen. De brand werd ontdekt door een 10-jarig dochtertje van de bewoner Bos, die onmiddellijk de Haarlemse brandweer waarschuwde. Er werd grote schade geleden. Nederlands motorschip over tijd Radio Stavanger heeft meege deeld. dat het Nederlandse M.S. ..Lark" over tijd is. Aan alle schepen is verzocht uit te kijken. De ..Lark" meet 196 brutore- gisterton en is eigendom van de heer W. Hindriks te Kiel-Winde- weer (Gr.) BONN De Commissie voor Woningbouw van het West-Duit se Ministerie voor Volkshuisves ting heeft een uitvoerige stati stiek gepubliceerd, waaruit weer eens blijkt, hoe groot de gevolgen der tweede wereldoorlog voor West-Duitsland nog steeds zijn. Vooral ten aanzien van het enor me vrouwenoverschot in de Bondsrepubliek ontstaan ontel bare problemen van morele aard, Gisteren overhandigde de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Selden Chapin, een resolutie, uitgegaan van de Amerikaanse senaat, en goedgekeurd door het Huis van Afgevaardigden (de vertegenwoordiging van het Amerikaanse volk). In deze resolutie wordt het medeleven uitgesproken van het volk der V.S. met de bevolkingen van Engeland, België en Nederland, naar aanleiding van de ramp, die deze volkeren heeft getroffen. Van links naar rechts: Mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, de heer Selden Chapin en dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. HILVERSUM, 19 Febr. Nog deze week verschijnt er een gramofoonplaat met de stem van een Nederlands ca baretzangeresje, waarvan en kele maanden geleden vrijwel nog niemand had gehoord. Toen heette ze nog Mieke Telgenkamp en zat ze als vele achttienjarige meisjes op een kantoorstoel van een firma in Hengelo en reisde ze iedere dag van haar woonplaats 01- denzaal naar haar werk. Thans, na haar ontdekking door Gerard van Krevelen, woont ze als veelbelovend zangeresje, met een echt con tract in haar zak, op kamers in Hilversum en zong ze van de week „Here in my heart" en „Why don't you believe me" voor een gramofoonopname, begeleid door het radio-orkest onder leiding van haar mentor. Gerard van Krevelen ont dekte haar talent enige maan den geleden tijdens een „ama- teurjacht" in het Oosten van het land, waar ook Mieke een Nederlands cabaretliedje zong. Van Krevelen verzocht haar na te blijven en liet haar wat zingen. De een zegt, dat haar stem iets weg heeft van die van Vera Lynn, een ander vindt er meer iets van Doris Day in, doch van Krevelen zegt: „On zin, het is Mieke Telgenkamp en niemand anders. Haar stem valt op, omdat ze geheel anders is dan die van de meeste radio-zangeressen". Dit laatste bleek bij het opnemen van de gramofoonplaat, toen zelfs een stofdoek over de microfoon moest worden ge legd, en cartonnen wanden bleken nodig om het geluid wat af te dempen en te re gelen. Na de opinie van Gerard van Krevelen, dat er voor haar goede mogelijkheden wa ren bij de radio, heeft Mieke direct haar kantoor in de steek gelaten en is ze naar Hilversum vertrokken, waar ze door haar „coach" verder zal worden opgeleid. Haar on verwachte carrière, in bijkans Amerikaanse stijl,' is begon nen. Men zal binnenkort, als ze veel geleerd en gerepeteerd heeft, volgens hem, wel meer van haar en haar stem horen en.... wellicht ook genieten. die in verband met de heersen de woningnood een nog scherper karakter krijgen. Volgens de publicatie van de commissie is 23 procent der hu welijken in West-Duisland kin derloos, 27 procent heeft één kind, 23 procent heeft twee kin deren, 12 procent 3 en 15 procent heeft 4 of meer kinderen. In West-Duitsland leven thans meer dan 12.5 millioen gezinnen in 9.4 millioen woningen, hiervan bestaat 0.9 procent uit één vertrek, 12.6 procent uit twee, 27.8 procent uit drie, 26.4 procent uit vier en 32.3 procent uit vier of meer vertrekken, de keuken meegerekend. Bovendien is 9 procent der wo ningen in handen van alleen staande personen, vooral van vrouwen, die door het grote aan tal slachtoffers onder de man nen niet zijn gehuwd of oorlogs weduwen zijn. Naar schatting moesten door de oorlog 1.1 mil lioen vrouwen van een huwelijk afzien. Hierbij werden de ruim 1 millioen oorlogsweduwen niet meegerekend. „Ik ben onschuldig", sprak gis terochtend de 43-jarige besteller bij de P.T.T., C. A. W. te Schie dam, die ervan verdacht werd in de nacht van 3 op 4 November j.l., dienstdoende op het hoofd postkantoor te Rotterdam, zich twee postpakketten te hebben toe geëigend. Uit een ander pakket zou hij een paar kousen hebben weggenomen. Een rechercheur van politie zei dat W. aan verschillende vrou wen nylonkousen had verkocht, die hij van zeelui en Amerikanen zou hebben gekocht. Een hoofd besteller verklaarde, dat hij op de morgen van 4 November twee buitenlandse pakjes in de fietstas van verdachte had aangetroffen. Een bevatte een paar nylons. De ze pakjes waren volgens deze ge tuige van de storttafel weggeno men. Verdachte zeide niets te we ten van de pakjes, die in de tas waren gevonden en hij riep uit: „Het is gemeen pakjes in iemands tas te stoppen. Ik ben onschul dig". De Officier van Justitie, die op merkte, dat niemand had gezien dat verdachte kousen had wegge nomen, achtte de in de tas aange troffen pakjes een sterk bewijs tegen verdachte, die naar zijn oordeel, niet in een bedrijf als de P.T.T. thuishoorde. Hij eiste een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Uitspraak over veer tien dagen. IJslandse postzegels voor watersnoodslachtoffers Ook IJsland geeft postzegels uit met toeslag voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland, n.l. een van 75 öre en een van 1.25 kroon, beide met een toeslag van 25 öre en de vermelding „Holland Hjalp 1953". Postwisselverkeer met Zwitserland Met ingang van 24 Februari a.s. geldt voor de herleiding van de bedragen van postwissels naar Zwitserland een koers van 100 Zw. francs f 87.40. STOCKHOLM eerste conclusi taten van de N stellend zijn g< gewonnen, hetj dat Broekman den op de eerst aldus Klaas Sc uaat en die doo beschouwd. Hii heeft de la langrijke interna opgedaan, hu hee voor ons land ges in geheel Scan< Zwitserland ïede kent hem. Hu gens volkomen, lijve gevoeld, w raspaardjes vlak striid kunnen ko temin heeft hu het beslissende karige woorden zijn jongens in Maar toch plaats in het ment van Wim zeer hoog word Zie maar eens verschillen m Goncharenko nu eens even geleden mocht komen tegen van Noorwegen onze jongens kunnen winnen Toen kwam zilveren medaille pische Winterspe zoen gevolgd eei een wereldrecori meter, een werf 5000 meter, eei de Europese een derde plaats kampioenschappe met stevige de 5000 en 1< mar en te Hi plaatsen en vi tezamen, om standen maar Verder niet in de diepte, vise verbreding danig zelfs, dat kampioenschappf leen maar ging renko en Shili enerzijds en ZATERDAG Hilversum 7.00 Vara,, ra, 19.30 Vpi Vara: 7.00 muz.; 8.00 8.18 Gram.n 9.00 Voor Gram.muz. den). Vpro: schakeld, cat wijding. Var beiders in 11.35 Pianori muziek. (12, tuinbouwmeded Nieuws en Omroeporkest^ journaal; 14.25 14.45 Boekbesp cordeonmiuziek tot het graf te muziek; 16.30 Kamen Voor de jeug' Vara-varia; Reportage; kaart. Vpro causerie; 19 ment in deze Deze week Nieuws; 20 20.15 Beurz 21.45 Gram tisch comnr rieerde mu panen hoo 23.15—24.0C Hilversum 7.00—24. Kro: 7.0 muz.; 7. 7.30 Gewijde gengebed 8.00 Nieuw 8.15 Gram huisvrouw Voor de muz.; 11.00 Koorzang; Gram.muz. en Tuinbou wijzer; nieuws: 1 Gram.muz 14.10 Grai les; 14.40 Kroniek 15.55 Pre liste; 16. het Gregi jeugd; 18 18.15 Journ 18.25 Piano uitzending terse defeni Gram.muz overzicht Lichtbaken zen ope" Gram.mi spel; 22. gische 23.15 Nii 24.00 Gi

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4