Onze schaatsenrijders met sprongen vooruitgegaan RADIO Wat de R.A.I. dit jaar aan wonderen zal brengen I rouiven sland BOEKEN- HOEKJE Financiën en Economie Hogere geldomzetten de blauwe WEK DE GAL IN UW LEVER OP Bernhardt el weer bezet steller zegt Idig te zijn Ondanks les van Helsinki Lichamelijke voorbereiding der Russen ivas nog beter! ZIJ DANSEN DE BOCHTEN DOOR programma ir Geen auto'smaar wel brom- en motorfietsen en: scooters Markt en Beurs in levensmiddelenbranches l noeizame skitocht -NZONA. De nieuw- s Generaal-Abt van de ivan de Grote Sint "i Zwitserland, Mgr. A. eelt slechts na een moei- ïtocht door sneeuw en Kunnen nemen van ziin pü metersdikke sneeuw- leKte de toegangswegen 3?g in het bergland gele- 1J i en m geheel de oekende gastvrije hospi- monniken. Niettemin Generaal-Abt er per ski bereikte zijn abdij nog )r het tijdstip, dat de eden zouden moeten overigens voor de mon de Grote Sint Bern- n uitzondering, dat zij met sneeuw en ijs moe- nnden. Zij rekenen het ers tot een plicht liefde- te bewijzen in het hoog- en aan reizigers onder- verschaffen. Geholpen ^trouwe Sint Bernhards- hebben zij reeds menig de reiziger van de dood Enkele jaren geleden de monniken eveneens ter in het hoogland van lar hieruit werden zij terug door de Chinese ten verdreven. ijbraiid te Haarlem boerderij aan de buiten- Haarlem is gistermiddag staan op de droogzolder, grote partij gladiolen- opgeslagen. De brand lekt door een 10-jarig van de bewoner Bos, dellijk de Haarlemse waarschuwde. Er werd geleden. ands motorschip over tijd tavanger heeft meege- het Nederlandse M S tud is. Aan alle verzocht uit te kijken, meet 196 brutore- ïs eigendom van de idriks te Kiel-Winde- rband met de heersen- rnn°d een nog scherper gen. publicatie van de 23 procent der hu- West-Duisland kin procent heeft één •ocent heeft twee kin- rocent 3 en 15 procent meer kinderen. Duitsland leven thans 5 millioen gezinnen millioen woningen, «at 0.9 procent uit 13.b procent uit •pcent uit drie. 26.4 oer en 32.3 procent aeer vertrekken, de erekend. 9 procent der wo- anden van alleen- sonen, vooral van door het grote aan- onder de man gehuwd of oorlogs- Naar schatting de oorlog 1.1 mil- van een huwelijk werden de ruim oorlogsweduwen niet huldig", sprak gis- 43-jarige besteller A. W. te Schie- verdacht werd in op 4 November op het hoofd- Kotterdam, zich tten te hebben toe fen ander pakket kousen hebben van politie zei verschillende vrou- had verkocht, en Amerikanen tocht. Een hoofd- arde, dat hij op de November twee tjes in de fietstas iad aangetroffen, paar nylons. De- volgens deze ge- wttafel weggeno- zeide niets te we- die in de tas en hij riep uit: >akjes in iemands Ik ben onschul- Justitie, die op- nand had gezien ■usen had wegge- in de tas aange ven sterk bewijs die naar zijn en bedrijf als de Hij eiste een van een jaar en tspraak over veer- >stzegels voor 'slachtoffers postzegels uit de slachtoffers in Nederland, 'e en een van iet een toeslag vermelding erkeer srland 24 Februari herleiding van postwissels naar koers van 100 40. STOCKHOLM (Van onze speciale verslaggever) „De eerste conclusie zou misschien kunnen zijn, dat de resul taten van de Nederlandse rijders te Helsinki wat teleur stellend zijn geweest. Wij hebben geen enkele afstand gewonnen, hetgeen nog meer opvalt, als men bedenkt, dat Broekman en Huiskes vaste abonné's waren gewor den op de eerste en tweede plaatsen der lange afstanden" aldus Klaas Schenk, de man, van wie een grote rust uit gaat en die door de gehele ploeg als een kameraad wordt beschouwd. Kees Broekman en Anton Huis kes anderzijds. Met aan het slot een vererende invitatie van Rus land voor wedstrijden in Mos kou en Alma Ata. waarover Rus land en Nederland zelf natuur lijk nog moeten beslissen. En dit seizoen nog NoorwegenNeder land te Oslo. waar wij nu naar toe gaan. En aan het slot van miin opsomming, aldus Klaas Schenk, vlak die verbeteringen van de persoonlijke records in Davos niet uit. waardoor Kees Broekman bijna tweede is ge worden op de wereldranglijst al ler tijden, Wim van der Voort en Anton Huiskes met sprongen omhoog ziin gegaan. Tot zover terecht mijns inziens optimis tische geluiden. Maar wii hebben niettemin veel geleerd. Hii heeft de laatste jaren be langrijke internationale routine opgedaan, hii heeft vele relaties voor ons land gekweekt, hij kent in geheel Scandinavië en in Zwitserland iedereen en men kent hem. Hii begrijpt zijn jon gens volkomen, heeft aan den lijve gevoeld, waartoe nerveuze raspaardjes vlak voor een wed strijd kunnen komen, maar niet temin heeft hii vele malen op het beslissende ogenblik enkele karige woorden gesproken, die ziin jongens in het hart troffen. Maar toch moet de derde plaats in het algemeen klasse ment van Wim van der Voort zeer hoog worden aangeslagen. Zie maar eens naar de geringe verschillen in puntenaantal met Goncharenko en Shilkov. Kiik nu eens even terug. Twee jaar geleden mocht Nederland uit komen tegen de reserve-ploeg van Noorwegen, welke wedstrijd onze jongens niet eens hebben kunnen winnen. Toen kwam 1952. Na de drie zilveren medailles op de Olym pische Winterspelen zijn dit sei zoen gevolgd een Europese titel, een wereldrecord op de 3000 meter, een wereldrecord op de 5000 meter, een tweede plaats op de Europese kampioenschappen, een derde plaats bij de wereld kampioenschappen, Zweden werd met stevige cijfers geslagen, op de 5000 en 10.000 meter te Ha- mar en te Helsinki twee eerste plaatsen en vier tweede plaatsen tezamen, om van de andere af standen maar te zwijgen. Verder niet alleen een groei in de diepte, maar ook een ste vige verbreding van de basis: zo danig zelfs, dat bii de wereld kampioenschappen de strijd al leen maar ging tussen Goncha renko en Shilkov voor Rsuland enerzijds en Wim van der Voort. ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 Hilversum I. 402 m. 7.00 Vara,. 10.00 Vpro, 10.20 Va. ra, 19.30 Vpro. 20.00—24.00 Vara. Vara: 7.00 Nieuws; 7.13 Grarn.- muz.; 8.00 Nieuws- en weerber.; 8.18 Gram.muz.; 8.40 Orgelspel; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.05 Gram.muz. (Om 9.35 Waterstan den). Vpro; 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, causerie; 10.05 Morgen wijding. Vara; 10J20 Voor de ar beiders in de continubedrijven; 11.35 Pianorecital; 12.00 Gram.- muziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 13.00 Nieuws en commentaar; 13.20 Omroeporkest; 14.00 Radioweek- journaal; 14.25 Orgel en zang; 14.45 Boekbespreking; 15.00 Ac- cordeommiziek; 15.30 Van de wieg tot het graf. causerie; 15.45 Lich te muziek; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamerorkest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.20 Koorzang; 18.40 Reportage; 19.00 Artistieke Staal kaart. Vpro: 19.30 Passepartout, causerie; 19.40 Het Oude Testa ment in deze tijd, causerie; 19.55 Deze week, causerie. Vara; 20.00 Nieuws; 20.05 Gramofoonmuziek: 20.15 Beurzen open,, dijken dicht; 21.45 Gram.muz.; 22.00 Socialis tisch commentaar; 22.15 Geva rieerde muziek; 22.40 Onder de panen hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram.muziek. Hilversum H, 298 m. 7.00—24.00 Kro. Kro: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram. muz.; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.muziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Grammuz.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram. muz.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Koorzang; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.muz. (12.3012.33 Land en Tuinbouwmed.) 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws: 13.20 Franse liedjes; 13.50 Gram.muz.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram.muz.; 14.20 Engelse les; 14.40 Amateuruitz.; 15.15 Kroniek van letteren en kunst: 15.55 Promenade Orkest en so liste; 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gevarieerde muziek; 18.15 Journalistiek weekoverzicht 18.25 Pianoduo: 18.40 Regerings uitzending: Zoeklicht op de Wes terse defensie; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.muz.; 19.20 Parlements- overzicht; 19.30 Gram.muz.; 20.00 Lichtbaken causerie; 20.15 Beur zen open. dijken dicht; 21.45 Gram.muz.; 21.55 Veronica, hoor spel; 22.45 Avondgebed en litur gische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22- 24.00 Gramofoonmuziek. Russen gaven hun ogen de kost De Russische officials hebben hun ogen de kost gegeven. Maar wij ook. Kudratsjev, de tech nische leider, heeft voortdurend met een camera rondgereden en draaide hele stukken van de 10.000 meter van Kees Broek man. Als het ding ontwikkeld is zal er zwaar op gestudeerd wor den. Want de Russen hebben zelf erkend, dat Broekman een technisch veel betere rijder is dan hun Goncharenko. Wij ziin trouwens blij. dat de Russen naar Helsinki ziin gekomen, al ziin wii dan geslagen. Wim van der Voort was op de 1500 meter bang voor hen. maar nu niet meer. al heeft hii dat formida bele gevecht op die afstand met de wereldkampioen, zii het met slechts 0.1 seconde verschil, ver loren. Schaats-technisch konden wij van de Russische rijders, die heus geen wondenmensen ziin. ondanks de phenomenale tijden te Alma Ata, niets leren. Ik ge loof eerder, zo concludeerde de Nederlandse riider. dat zii meer van óns hebben kunnen leren. Het sprookje, dat zii zich op de lange afstanden in de eerste helft leegrijden. is als mist voor de zon verdwenen. Ik geloof, dat zii nog aan het experimenteren zijn op de lange afstanden, al rijden zij wel degelijk op schema's. Op de 500 en 15Ö0 meter behoeven zij niets meer te leren, al was het opmerkelijk, dat die 500 meter door de jeugdige Salonen werd gewonnen en niet door een Russische sprinter. Hun mate riaal was niet nieuw, de jongens hebben daar oplettend naar ge keken. Zij reden op „noren", maar naar verluidt zullen zii binnenkort op schaatsen, in Rus land gemaakt, gaan rijden. Katholicisme Een wel zeer opmerkelijk boek is onlangs iin Nederlandse venta ling verschenen bij Het Spec trum te Utrecht. De Franciscaan Dam. vain Hoorn vertaalde en bewenkite het boek van de be kende Franse Jezuïet H. de Lu- bac, diat ook in het Nederlands zijn oorspronkelijke titel bewaar de. „Katholicisme. De sociale as pecten van het dogma". Het is een diepgaande bezinning op wat het wezen en de kern is van het Christendom. Daarmee is het bij antwoord op die vraag die tegelijkertijd veelal ook een cri- tiek is; Ontneemt het Christen dom de mens niet de zorg en de belangstelling voor het tijdelijke en heeft het voldoende besel voor de waarde der menselijke saamhorigheid. Naar aanleiding van deze vraag zou met recht een andere gesteld kunnen wor den: richt diit verwijt zich tot de feitelijke beleving van het Chris tendom door de Christenen zelf die dus tekort schieten, of is het eigenlijke wezen en de diepste kern er van toch zó dat het i>n zich wel degelijk aan d-e gestelde vraag beantwoordt. Door aldus rechtstreeks door te dringen tot het hart der dingen heeft dit boek 'n veel grootsere en. wijdere strekking dan alleen maar een apologetische. Het gaat om het dogma zelf, de wel-om- sdhreven en omlijnde kern van het Katholicisme zelf. Dat maakt juist de fundamentele en blijven de waarde van dit boek uit. Vak- theologen waarderen het om zijn alzijdige (knapheid: het is een van de meest merkwaardige werken uit de hedendaagse theologische wereld-literatuur. Het Spectrum durfde het weer aan, het ook in ons land voor een breder publiek toegankelijk te maken. De meer- ontwikkelden in onze lezerskring willen wij dan ook gaarne op dit prachtige werk opmerkzaam ma ken. Het vraagt uiteraard echte studie, maar het is die ten volle waard. De geestelijke verrijking aan inzicht in wat het wezen is van onze katholieke geloofsop vatting is onwaardeerbaar. Ook onder niet-ikatholieken heeft dit werkelijk schitterende boek een heilzame zending te vervullen. In zijn vertaling behoort het tot de beste Nederlandse theologische li teratuur. BIBLIOTHECARIS Wat wij van hen geleerd hebben is dit: hun lichame lijke voorbereiding is nog beter dan die van ons. Mij dunkt, dat onze jongens trai nen, dat zij een voortreffe lijke droogtraining hebben gehad, dat de sterke vooruit gang van de laatste jaren voor een groot deel mede te danken is aan dat, wat Ton- ny Carlier voor hen heeft gedaan. Dat erkennen de jongens vol mondig. Maar in April komt Kees Broekman naar Nederland en dan ligt het in de bedoeling met de technische commissie hardrijden langebaan van de K.N.S.B.. met Carlier en mii en met alle leden van de kernploeg ervaringen uit te wisselen en een plan op te stellen voor de volgende iaren. En tijdens die besprekingen zullen wij het heb ben over de magnifieke sou plesse. waarmede de Russen rijden. Zii dansen de bochten door. bii wijze van spreken. Wim van der Voort die toch heus wel weet wat bochtenwerk is. maakte een stijve indruk in ver gelijking met Shilkov en Gon charenko. Zij zwaaien de heupen op een wiize. welke het lichaam in staat stelt grotere snelheid in de bochten te ontwikkelen. „Bliift Hamar trainingscen trum," vroegen wii tenslotte. „Natuurlijk bliift Hamar trai ningscentrum. In Hamar worden de jongens hard. in Davos is alles verfijnd. Het is beter van Hamar naar Davos te gaan om wedstrijden te rijden en records te verbeteren. Maar het is niet goed in Davos te trainen en dan naar Oslo. Hamar of Hel sinki. waar de omstandigheden veel minder gunstig zijn. te gaan. Kees Broekman dacht, dat hij er na Hamar al was. Zijn program ma was afgestemd op de Euro pese kampioenschappen en niet op de wereldkampioenschappen. Dat was foutief, dat weet hij zelf heel goed. Bovendien ziin er te veel wedstrijden na Hamar ge reden, maar de financiële om standigheden spelen in dit op zicht een grote rol. want de K. N.S.B. is nu eenmaal niet rijk. Hopelijk is de eenheid binnen kort hersteld, dat zal stimulerend werken op onze vertegenwoordi ging in het buitenland. Wim van der Voort rijdt een zwakke 10 Km. Maar hij meent nu te weten, waar de schoen wringt. En in de nog komende wedstrijden zal hii een andere tactiek toepassen en het zwaartepunt leggen op de tweedehelft en niet op de eerste, zoals tot nu toe het geval is geweest. Dit jaar zal de R.A.I. te Amsterdam nu eens niet het domein zijn van Hare Majesteit „De Auto". Dat wil niet zeggen, dat dit vehikel, de droom van zovelen, naar het tweede plan is verschoven. Verre van dat, maar de traditie wil, dat om de twee jaar het R.A.I.-gebouw wordt omgetoverd in een wonder- tent voor een heel wat goedkoper vervoermiddel: het motor rijwiel. Dat is tegenwoordig overigens een veelomvattend begrip, want behalve de motor zijn ook de scooter en vooral niet te vergeten de bromfiets op het wegtoneel gekomen. De laatste is zelfs door haar geweldige populariteit ruim een kwart millioen Nederlanders „bromt" heden ten dage en nog is de markt niet verzadigd een nachtmerrie voor de rege ring geworden, die nog steeds niet weet of de bromfiets als een motorrijwiel of als de huis-tuin-en-keuken-fiets moet worden beschouwd. En tenslotte zal ook de heel gewone fiets in verscheidene variaties er zijn er werkelijk heel wat te bewonderen zijn op deze R.A.I.die de poorten op 21 Febr. opent officieeldoor de minister van Verkeer en Waterstaat) en op 8 Maart vertrekt. De RAI trekt elk jaar drom men kijkers, een mens is nu een maal verzot op mooie dingen. En Aandacht concentreert zich op Young AMSTERDAM. 19 Febr. De Beurs staat een beetje versteld over het koersverloop in de Youngobligaties, Maandag j.l. kwam als eerste notering 77 uit de bus, hetgeen men eigenlijk 'n beetje te hoog gegrepen achtte. Eergisteren volgde een kleine stijging. maar gisteren was Young willig en ook vandaag zag het er weer naar uit, dat de stemming zeer vast zou zijn. In het telefonisch ochtendverkeer werd een hoogste prijs van 97 betaald (slotnotering gisteren 90%). Op circa 96 werd vanmid dag geopend, doch deze prijs bleef niet gehandhaafd en er volgde een lichte reactie tot 94%. dus toch nog 4 punten beter. Ook vanmiddag werd zeer druk gehandeld, hetgeen niet bevorderlijk is voor de animo in de andere afdelingen. Gisteren is volgens een officiële opgave, in Young obligaties circa f 223.000 omgezet, doch men neemt aan, dat minstens voor f 300.000 is verhandeld. De Daweslening werd vandaag ruim 3 punten la ger geadviseerd op 66. Cultures hebben iets van de vaste ondergrond van de laatste weken verloren. Amsterdam Rubber en HVA bleven prijs houdend, doch in de tabakshoek werden lagere koersen vernomen vooral voor Senembah. De grote marktleiders bleven ook vandaag zonder enige kleur. In doorsnee was het koersbeeld hier onver anderd doch AKU's ruim een lager. De scheepvaartafdeling blijft zich in de benedenwaartse richting bewegen, al zijn de verschillen van dag tot dag zeer klein. Het bericht over de natio nalisatie der tinbedrijven was ter beurze nog niet bekend. Aande len Billiton II werden 3 punten hoger vernomen. Guldensbeleg gingen goed op peil, vooral de conversielening. Op de Ameri kaanse afdeling valt van veel activiteit nog niets te bespeuren. De hoeken blijven dicht en ver laten. Fries-Groningse wist basis te verbreden Door de vooruitgang van het bedrag aan uitstaande hypothe ken met f 6.600.000 en van de in omloop zijnde pandbrieven met f 5.493.00Ö, is de basis van het bedrijf wederom verbreed, zo meldt de directie van het con cern der Fries Groningse Hypo theekbank N.V. in haar verslag over 1952. Hypotheken belopen thans f 192.762.000 pandbrieven en geldleningen f 170.914.000. Er is een totale winst behaald van f 1.576.000, (f 1.340.000). Zoals bekend, wordt voorgesteld op de aandelen Fries Groningse Hypo theekbank f 44 uit te keren, op de aandelen Nederlandse Hypo theekbank f 20 en op die van de Algemene Friese Hypotheekbank f 4.—. Houthandel Keij De directie van de N.V. Hout handel v.h. G. Key deelt mede, dat de voorlopige jaarcijfers over 1952 bevredigend zijn. Verwacht mag worden, dat de netto winst ongeveer gelijk aan die van het vorig boekjaar zal zijn. Wyers kwam goed door textielcrisis heen Over de gang van zaken in het lopende boekjaar werd in de jaarvergadering van de N.V. J. P. Wyers' Industrie- en Han delsonderneming meegedeeld, dat de overstromingsramp een terug slag in de handel heeft gebracht. De verwachting is echter, dat de vraag straks in versterkte mate zal toenemen en dat het komende vorjaar het begin zal worden van een goed seizoen. De oriizen ziin vast. de fabrikan ten zijn moeilijk met leveren en er bestaat een grote vraag, waar aan echter door de moeilijke le vering van de industrie niet ge makkelijk is te voldoen. Wyers is goed door de textiel crisis heengekomen. zo consta teerde de voorzitter, de heer F. H. M. Wyers. die volkomen be aamde. wat een aandeelhouder opmerkte, dat de toekomst zich niet ongunstig laat aanzien. De jaarstukken werden goedgekeurd en besloten werd tot uitkering van 9 pCt. dividend uit de di videndreserve Twentse Bank had bevredigend jaar Het totaal der baten van de Twentse Bank N.V. over 1952 heeft bedragen f 30.780.677 (f32.042.980). De onkosten belie pen f5.043.297 (f5.232.994). Na afschrijvingen, voorzieningen en reserveringen resteert een saldo winst van f5.204.285 (f5.254.684). Een onveranderd dividend van 9 procent wordt voorgesteld. De uitkomsten acht de directie bevredigend, al bleven zij bene den die van het voorgaande jaar. De door de bank verstrekte cre- dieten daalden tot en met de zo mermaanden, maar liepen daarna weer op tot dezglfde hoogte als in het begin van het jaar. In het bedrag der toevertrouwde gel den kwam in Apri'l een stijging, die zich tot het einde des jaars voortzette. De salarislasten lie pen volgens verwachting nog maals omhoog. Een verdere stij ging acht men niet uitgesloten, indien het binnenlands prijsni veau niet langer op enkele pun ten kunstmatig lager wordt ge houden. De gang van zaken bij de deelnemingen geeft geeri aan leiding tot bijzondere opmerkin gen. De vestiging in Londen droeg mede tot de winst bij. Mr. van Leeuwen treedt af Mr. H. F. van Leeuwen, sinds 1 Juli 1929 directeur van de Twentse Bank N.V., zal op 31 Maart a.s. deze functie neerleg gen, teneinde zich vrij te maken om zich meer aan andere belan gen te kunnen wijden. De direc tie is door de benoeming van de heer drs. J. C. Wurfbain reeds aangevuld. De heer van Leeu wen zal benoemd worden tot ad viseur van de Twentse Bank en tevens worden voorgesteld als commissaris. Het cijfermateriaal dat door het Economisch Instituut voor de Middenstand is gepubliceerd met betrekking tot het omzet- verloop in het klein- en midden bedrijf gedurende December '52. brengt aan het licht, dat in tal van branches in voedingsmidde len en duurzame consumptie goederen de geldomzetten in deze maand hoger waren dan die in December 1951. Indien hierbij wordt bedacht, dat Dec. 1951 vijf Zaterdagen telde, ter- wel in December 1952 slechts vier Zaterdagen voorkwamen, dan kan het omzetverloop in de ze branches niet onbevredigend worden genoemd. In de voedingsmiddelensector bereikte alleen in het kruide- niersbedrijf de omzetten in De cember j.l. het niveau van die in de overeenkomstige maand van 1951. In. de detailhandel in zuivel producten werden in December 1951 en 1952 omzetten van ge lijke omvang behaald. Daaren tegen vertoonden de geldomzet ten in de detailhandel in aard appelen, groenten en fruit, in het bakkersbedrijf en in de detailhandel in vis een toene ming met resp. 4, 3 en 2 pet Voor het slagersbedrijf kon het indexcijfer over December nog niet wórden berekend. Met betrekking tot het om zetverloop in duurzame consump tie-goederen kan worden gecon stateerd dat in het rijwielbedrijf de Decemberomzetten in 1952 10 pet. hoger waren dan die in '51. Voor de kantoorboekhandel, de detailhandel in sportartikelen en de detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen bedroeg de behaalde omzetvermeerdering resp. 7. 4 en 3 pet., terwijl in de detailhandel in glas. aarde werk, porcelein en huishoude lijke artikelen en in de han del in ijzerwaren en gereed schappen de omzetten van De cember 1951 werden overtroffen met 1 pet. De geldomzetten in de detail handel in textiel waren in De cember gelijk aan die in de gelijknamige maand van 1951. Slechts in de boekhandel en in de detailhandel in schoeisel werd enige omzetdaling geno teerd en wel van resp. 3 en 1 pet. De tabaksbranche moest ge noegen nemen met een daling van de geldomzetten van niet minder dan, 9 pet. ten opzichte van December 1951 In het banketbakkersbedrijf en in het chocolateriebedrijf gaven de omzetten een teruggang te zien van resp. 3 pet. en 2 pet. In de detailhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dran ken alsmede in de detailhandel in parfumerieën cosmetische en toilet-artikelen waren de geld omzetten in December een fractie hoger dan die in December bleef een auto voor de meesten te prijzig, men kwam er toch graag naar kijken. Toch geloven wij stellig, dat de RAI dit jaar een record-aantal bezoekers zal trekken, omdat het publiek de prettige wetenschap heeft, dat wat er te zien is, ook in vele ge vallen binnen het vermogen van de portemonnaie ligt. De porte- monnaie speelt in dit leven een grote rol, goed, de directeur van de RAI, de heer E. F. Eriksson, weet dat net zo goed als u of ik. En dus was het wel een aange naam nieuwtje, waarmede hij voor de dag kwam tijdens een bespreking van alle wonderen, welke er te zien zullen zijn. Hij vertelde dat er bij divefse brom fietsfabrikanten een streven be staat om hun artikelen belangrijk in prijs te verlagen, f60 tot f40 onder de notering van de goed koopste bromfietsen tot dusverre. Ondanks de concurrentie in vele landen de na-oorlogse opmars van de bromfiets is in één woord verbluffend geweest is het Nederlandse publiek trouw geble ven aan het eigen product, een merkwaardig verschijnsel, meestal trekt bij ons juist dat, wat van over dé grenzen komt. Er kan dus met enige variatie worden gezegd, dat de nationale brom fiets nu eens de uitzonderings profeet is, die in het eigen land wel wordt gewaardeerd. Er vallen tal van snufjes te bewonderen, nieuwigheden bij de aandrijving o.a. bij de zgri. fluis- terfiets van Burgers, Rex en Zündapp met de rubberriem, verder het algemene streven om de overbrenging van de motor naar het achterwiel met die van de trappers in een ketting te combineren. Bij sommige produc ten is nu ook nog een peilglas aangebracht om de aanwezige voorraad benzine te controleren. en maar goochelen Met de motortjes (beperkt tot ten hoogste 50 cc) kan heel wat gegoocheld worden. Het vermo gen varieert van 0.6 tot 2.2 pk, zodat de maximum snelheid rij kelijk veel kan verschillen. Eigenlijk is van de krachtigste exemplaren niet veel meer over van het aanvankelijke gemotori seerde fietsprincipe. Het zijn ul tra lichte motorfietsjes gewor den. Er zijn ook onder het leger bromfietsers snelheidsmaniakken en die voelden dus beslist iets meer voor zo'n racebromfiets. Alleen zal er daarvoor dieper in de financiën moeten worden ge doken. De Apeldoornse fabriek „Spar ta" exposeert met een primeur, een bromfiets met een zelfdra gende .carrosserie" welke het JLO-motortje geheel insluit (dus geen olie-smeerboel). Er is ver der een Oostenrijks product, ont worpen door een Nederlander, met trapas in het motorblok. Het zal overigens moeilijk zijn een keuze te bepalen. Neem de Ran ger, een splinternieuwe vader landse creatie met de motor vóór de trapas, de Limo, de 48 cc Zündapp met lichtmetalen cylin- f Advertentie i U zult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, andera ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die titer gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen 51. stromen. Eist Carter's LeverolUeties. der en verchroomde zuigerloop baan, en tenslotte nog enige ge motoriseerde transportrijwielen. In totaal worden er 33 merken tentoongesteld (wat een concur rentie), waarvan 9 van Neder lands fabrikaat. van sport naar dienst Een auto is kostbaar, er be hoeft daarover werkelijk niet te worden uitgeweid. Vandaar dat het motorrijwiel na de oorlog zo'n grote afname heeft gekend. Voor de oorlog waren er 60.000 motor rijders, nu zijn er ruim 130.000 rijders, die het 'werkelijk hele maal niet voor hun genoegen doen, maar omdat een motorfiets (nu dienstvoertuig) een snel ver voermiddel is en stukken goed koper dan een auto. Er ziin bril- lante modellen op deze RAI, zo mooi, dat men er „koud" van wordt, ook van de prijs.... Ver somber echter niet, tal van ten toongestelde producten liggen binnen het bereik van velen. Ge bleken is wel, dat het lichte mo torrijwiel tot ten hoogste 250 cc, de meeste aftrek heeft. Op dat gebied zal men ook tientallen ju weeltjes ontdekken, waarbij voor al opvalt dat het moderne pro duct zoveel mogelijk „glad" wordt gehouden (om „het" gemakkelijk schoon te houden en het zelf te blijven). Aan de vering wordt zoveel zorg besteed, dat de wan delende nieren een fabeltje (ge lukkig) gaan worden, verder aan het remvermogen. De „rem" zeiden wij. Wijlen de beroemde Engelse coureur Guthrie heeft eens gezegd: „Hardrijden is be langrijk, stoppen nog belangrij ker". bijna auto-comfort De telescoop-voorvork is al heel gewoon, de zwevende ach tervork nog niet zo, maar zij gaat steeds meer ingang vinden. Inderdaad, wat vering en zitting betreft is bijna het comfort van een echte auto bereikt. Alleen blijft men in de buitenlucht. En het Nederlandse klimaat. Ja, dat klimaat. Waarschijnlijk is dat ook de reden, zo zei men het ons officiëel, dat de scooter nog niet zo hard gaat. In Italië hebben de rijwielfabrieken door dat vlotte machientje (destijds wilde een Italiaanse fabriek een scooter niet exposeren óp een motortentoonstelling, omdat hij bij hoog en laag volhield, dat het een auto op twee wielen was), een fikse bons gekregen; ieder een rijdt practisch op zo'n ding. Misschien is het klimaat tóch niet de schuld, maar de prijs. Nu de koopsom de laatste tijd is ge daald, is dat wel duidelijk ge worden, want de scooter begint terrein te winnen. De 31ste RAI (in December bestaat zij 60 jaar) brengt een fikse variatie, van eenvoudige tot bijzonder luxe modellen met vloeistofkoppeling en electrische starter (de Ducati „Cruiser"). Sparta, onze eigen industrie komt ook met een scooter uit, toegerust met een 100 cc Villiersmotortje. De scoo ter begint in trek te komen en dan te weten, dat de oorlog eigenlijk de scooter op de wereld heeft doen brengen. Want de Ita liaanse vliegtuigfabrieken moch ten na de oorlog geen gevaarlijke machines meer fabriceren. Ze moesten toch iets doen. Zo kwam de scooter. Simple comme bon jour! Advertentie Om Zuurbranden op de maag te blussen: Eén of twee Rennies nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die bran dende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrou wen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat brandend maagzuur is! Voorwaardelijke straf voor ambtenaar De referendaris P. H. P. is wegens overtreding van het be sluit vijandelijk vermogen en valsheid in geschrifte door de Haagse rechtbank tot zes maan den voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. De Officier van Justitie had zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, geëist. P. had f 3000 van een nsb-er in 1945 in bewaring genomen en dit geld niet bii het beheers instituut aangegeven. Voorts schreef hii op een de claratie. dat hii een reis haar Nijmegen en Roosendaal per trein maakte, hoewel hii met een auto was meegereden. FEUILLETON 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN Door P. C. WREN 7. „Ben je nou een sergeant majoor of een ouwe theetante?" vroeg ik geprikkeld. Ik voelde me beroerd na de hele nacht ge reden te hebben, en de ellende hier in 't fort bezorgde me bijna cafard. „Hebt u goed gezocht?" vroeg de goeie kerel, die veel hebben kan. „Beste chef, moet men overal zoeken naar een gezonde, sterke soldaat, met benen, een tong en een goed verstand? Mon Dieu, hij kan toch lopen". „Misschien is hij vermoord", was het antwoord. „Door de hagedissen!" snauw de ik. Hij wees op de onderofficier. Die was toch niet door de hage dissen vermoord? „Laten we eens zien wat er op dit papier staat", zei ik, en ik nam het stuk uit de verstijfde vingers. Het was een verkreu kelde enveloppe en een vel pa pier. „George, kerel, bereid je op een schok voor. Je zult je En gelse onbewogenheid een ogen blik laten varen!" Lawrence glimlachte flauwtjes. „Het was een heel merkwaar dig document", ging de Beaujo- lais verder. „Ik zal het je laten zien wanneer we aan boord zijn. Er stond ongeveer het volgende op. Op de enveloppe: „Aan de Heer Hoofdcommissaris van Scot land Yark en voorts iedereen wie het aangaat". En op het papier zelf: „Bekentenis. Belangrijk. Dringend. Bekend maken s.v.p. Vrezend dat een onschuldige ver dacht zou kunnen worden, beken ik hierbij ten volle en geheel uit vrije wil, dat ik, en ik alleen, de dief ben van de grote saffier, genaamd „Blue Water „Wat zeg je daar? Grote he mel! Wat zeg je, de Beaujolais?" schreeuwde Lawrence opsprin gend. „George, jongen, waar is je Engelse flegma nu, hè? Daar ga je van overeind zitten, hè? Nu lig je niet te gapen, wel?" Ongelovig, en met open mond staarde Lawrence zijn vriend aan. „Maar dat is de edelsteen van Lady Brandson! Allemachtig.." stamelde hij, en liet zich neer vallen. „Hou je me voor de gek, Beaujolais, probeer je leuk te zijn?" „Ik vertel je slechts wat er op het papier stond, dat ik zal laten zien zodra ik bij mijn koffers kan", was het antwoord. „Maar man.. Lady Brandson.. Bedoel je, dat de Blue Water ge gapt is en dat de dief de vlucht nam naar het Vreemdelingen legioen?" vroeg Lawrence. „Ik bedoel niets, alleen vertel ik mijn verhaaltje, het verhaal tje dat jou zo verveeld heeft, George", antwoordde de Beaujo lais met een grijns. Lawrence sprong weer op. Nog nooit had zijn vriend deze terug getrokken, zwijgzame en rustige man zo opgewonden gezien. „Ik kan het nietHet is Lady Brandson's steen! Onze Lady Brandson! De Blue Water, waar we af en toe naar mochten kijken, gestolen? En heb je hem gevonden?" „Ik heb alleen een verkreu keld stuk papier gevonden, George, in de hand van een dode", was het antwoord. „Met Lady Brandson's naam erop! Man, het is belachelijk. in het midden van de Sahara! En jij vond het. Haar naam ik ben belazerd....", kreet Law rence uit. „Ja. En misschien kun je je nu voorstellen hoe „belazerd" ik was toen ik dat papier las, dat kleefde van het bloed. Maar misschien was ik toen niet zo verbaasd als jij nu. Zelfs dat kon me toen niet zo geweldig verbazen", zei de Beaujolais. Lawrence ging weer zitten. „Ga door, kerel. Het spijt me dat ik me zo aangesteld heb. Vertel me alles, en laten we het dan onderzoeken. Lady Bran don! De Blue Water gestolen!" „Geen excuses, mijn waarde. Je ongeïnteresseerde en ver veelde houding tot voor kort gaf me nog eens temeer zin je eens op de kast te jagen, wanneer de naam van, jevan onze vrien. din genoemd zou worden in miin verhaal." „Je bent een oude. slimme vos. Jully". zei de verblufte Law rence. „Ik neem mijn pet voor je af. Om dat zo lang achter te houden, het verhaal netjes af te draaien tot het kritieke punt, en dan „Aha! Het Britse flegma, Ge orge, ging de Beaujolais verge noegd verder. „Die luidruchtige Fransman deed het toch aardig, hè? En er is nog iets, vriend. Als ik het verhaal netjes verder af draai, komt er nog een verras sing!" „Vooruit dan' ermee! Weer over Lady Brandon?" „Indirect wel, mon cher Geor ges. Want dat papier was onder tekend doordoor wie?" vroeg de Fransman, boog zich voorover, en terwijl hij snel op ziin vriend's knie klopte en hem niet zijn, spleetogen strak aan keek, iiet hij één voor één de woorden vallen: „Door Michael Geste!" „Door Michael Geste? Haar neef? Wou je zeggen dat Michael Geste de saffier gestolen heeft en hem gesmeerd is naar het vreemdelingenlegioen? „Beau" Geste? Man. houd op!" en Law rence die zich even op ziin elle bogen opgericht had. liet zich weer vallen. „Dat zeg ik helemaal niet. Al leenhet papier was onder. tekend: Michael Geste!" „Was hij de man met het blote hoofd?" vroeg Lawrence onge lovig. (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5