Mr Oud raakte slaags met mej. Mr Tend e loo Oude schipper zag elf dagen tevoren rampvloed naderen V THEE i r TWEEDE KAMER Een politiek incidentje Buitenlandse notities Nieuw reis- en passagebureau voor katholieken in Noordholland K.R.O. Paasei- wed strijd? Enorme hulp uit Drente Britse begroting van oorlog Scheepsberichten Op en om de Beurs Korreltjes Slachtoffers watersnood 14e LIJST tegenwoordig T ment, hoor f twee I' VOORDELIG I, C 7.60, modjo 4.00 45.5046.10; 27000 7—13.10; 10.000 kg —12.20; 1200 kg gr. 100 kg Deense witte -g spruitkool 18-36. UIZEN, 20 Febr. - B 16.90—17.30; C i.50; 69.000 kg rode 7000 kg gele kool '00 kg witte kool 19 Febr. - Aan- :g rode kool I 7 .60; 110.000 kg gele 13.30. II 6.50—8.70; ne kool 21.70—26.50 ense witte 67.90: 47.5050.20. grove drielingen 47.70— kg neen b 17.10 -13: 1500 kg bieten witlof I 38—42. II spruiten 3443 OEK, 19 Febr. iddel 50.90; 4000 kg 1—11.60, B 6.80—7; 5 17.60; 500 kg rode kg witte kool 6.50 :ool 8.30—8.40; 4000 '1 II 17—19.80. 18 Febr. Witlof 31 >1 815; witte kool e kool 26; spruit- boerekool 40—52; Dieten 713; gare winterpeen 813; 15; uien 3847.50: appels: Brabantse 15; Bramley Seed- roudreinette 6—33; 38; Jonathan 10 van Engeland 8— ipagner 1034; pe- 4—15; Kamper- ER. 18 Febr. -26.40. gerst (z (w.) 27.50—28.70, 2.25, rogge 25.00— iners 30.0039.00. 46.00—51.25. kar- -56.50. blauwmaan- .1.00. wit hooi (ge- -140.00, rode kla- rst) 120.00—130.00. (geperst) 130.00 ro (geperst) 50.00 ;ro (geperst) 50.00 tro (geperst) 50.00 rbieten met hoog 26.00. vers bieten- .00. voeraardappe- vlas: gerepeld per ongerepeld 0.18 00. 19 Februari. peen op de spe- .anvoer 100.000 kg C 14.30—16.30. D r. 8.00—14.30. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 Pagina 7 (Vervolg van pag. 1) Dit hele betoog was ongetwij feld juist, maar zou eigenlijk moeten uitlopen in de conclusie, dat men de nieuwe regeling dan nog maar zou moeten laten rus ten. Die weg wilde de bewinds man echter niet op. Naast de be staande regeling zag hii toch ook in de nieuwe regeling wel nut. Uit de duizenden ontslagkwesties, die de arbeidsbureaux behande len, zouden er allicht een paar honderd overblijven, aldus de minister, die zich lenen om ach teraf door de Rechter te worden bekeken en waardoor de Rechter dus inderdaad zoveel als een be roepsinstantie zou worden. Het zwakke punt in deze is echter, dat zulks dan ook in die vorm geregeld zou moeten worden, ter wijl beide regelingen nu volko men los van elkaar staan. Het gaat er om. hoe het hoort, zei prof. Lemaire (groep Weiter) terecht. Men zou in elk geval minstens moeten weten in welke richting men de ontwikkeling wil stuwen. Minister Donker scheen dat maar aan de loop der dingen te willen overlaten. Enerzijds zou het aanbeveling kunnen verdie nen. aldus minister Donker, om de bestaande regeling, die op het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen steunt en dat zon der medewerking van het narle- Beroering in België Het politieke leven bij onze Belgische naburen vertoont in de laatste weken nogal enige be roering. De gemoederen over en weer zijn sterk verhit. En zelfs in het katholieke kamp worden ernstige bedenkingen geuit tegen het C.V.P.-kabinet-van Houtte. Het plan van de regering, de kosten van de watersnoodschade te dekken met een tijdelijke cxtrabelasting op het inkomen van 5 pCt. en mede door de wet op de buitengewone winsten te verlengen heeft een storm van verzet doen rijzen. In hoofdzaak in bepaalde kringen van de C.V. P. Het katholieke kamerlid La- malle verklaarde tegenover de pers. dat hij premier van Houtte had gewaarschuwd het ontwerp in te trekken. Zou hii daartoe niet genegen zijn. dan stond de val van het kabinet voor de deur. Volgens de laatste berich ten van gisteravond is de minis ter van financien Janssen nog met tot de indiening van het be twiste ontwerp overgegaan. Wél- licht een aanwijzing, dat de re gering zich nog- even zal be- denken en misschien met andere voorstellen komt. In ieder geval betekent deze critiek. dat het in de C.V.P. gelederen gist. Het is voor de partij, die het vorig jaar bij de gemeenteraadsverkiezin gen een nederlaag moest lijden, geen stevige status om straks de verkiezingsstrijd voor het parle ment in te gaan. Menig C.V.P.-er in de topleiding maakt zich dan ook ernstig ongerust. Splitsing en tegenspalt in de C.V.P.. hoe gering ook. is koren op de molen van de linkse oppositie van so cialisten en liberalen. Temeer zullen de socialisten deze zaak uitbuiten, omdat de reacties uit de C.V.P. komen van „conser vatief" georiënteerde groepen. Aldus de qualificatie van de so cialisten. Een dergelijke verkie zingspropaganda werkt altijd in het voordeel van de socialisten, die zelf geen regeringsverant woordelijkheid dragen. De C.V.P. gaat een moeilijke tijd tegemoet. Want alleen zij is regeringspartij. Tussen dit alles door loopt de onverkwikkelijke agitatie die tegen de persoon van Koning Boudewiin wordt gevoerd. Het is begonnen met een enkele op merking in de bladen, toen de Koning kwalijk werd genomen tijdens de watersnood-ramp met vacantie te gaan. Achteraf bleek Boudewijn ziek te zijn. En on danks zijn ziekte heeft hij toch enkele bezoeken aan de getrof fen gebieden afgelegd. De vraag is. is het juist een dergeliike-cn- tiek openlijk te uiten? De op vattingen hierover zijn verdeeld. Men vergete vooral niet. dat de Koning onschendbaar is. On schendbaar in staatsrechtelijk opzicht. Maar uit eerbied voor het Gezag en de Kroon: dienen ook de gedragingen van de Vorst buiten alle critiek te worden ge steld. Althans buiten openlijke critiek. Is een aanmerking nodig, dan zijn daar andere wegen voor. Het spreekt vanzelf dat de socialisten en liberalen deze cri tiek hebben aangegrepen om tegen het gehele Koningshuis te lUlmineren. En daarin schuilt nu het onverkwikkelijke. Deze kwestie wordt fel gekleurd. Waarschijnlijk temeer. omdat binnenkort een wetsontwerp is te verwachten dat de positie van de echtgenote van Leopold III. dc Prinses de Réthy zal regelen. Er doen zich nog steeds in Bel- 1 gie geruchten voor. alsof Boude- wijn zou worden beinvloed door de omgeving van Leopold III en tegenstander zou ziin van het E.D.G.-verdrag. Het verdrag zou de rechten van de Koning, zoals net opperbevel van het leger aantasten. Zo heel gering moet deze kwestie ook weer niet' wor- den opgenomen. Er schijnt een uitspraak te zijn van de Raad van State, dat „inderdaad de j rechten van de Koning worden aangetast". Vooraanstaande figu- ren als bv. de minister van bui tenlandse zaken van Zeeland, en vele zijner partijgenoten, zien deze bezwaren niet. De Europese integratie vraagt geen volkomen afstand der nationale souvereini- teit. is hun wederwoord. Zo blij- i ken. ook op dit terrein de me- i ringen niet geheel en al over- 1 een te stemmen. In België waar toch al scherpe tegenstellingen bestaan zoals tussen Walen en Vlamingen. tussen voor- en tegenstanders van de monarchie en anti-clericale groepen zich roeren betekent iedere tegen stelling die erbij komt. verzwak king van land en volk. Jk ment tot stand kwam, in een nieuwe wettelijke vorm te gie ten. En anderzijds ging hii er vanuit, dat regering en Kamer zich tevens zullen moeten bezin nen op een betere toerusting van de Rechterlijke Macht. Zou dan tenslotte toch niet óf het een. óf het ander overbodig werk zijn? En dan gaan wij nog maar voor bij aan de moeilijkheid, dat er ook nog een derde mogelijkheid is. Niet de Arbeidsbureaux. niet de Rechter, maar bedrijfsrecht- spraak, waarvoor de heren Sta pelkamp (A.R.) en v.Rijckevorsel (KVP) zich. in tegenstelling tot de minister, geporteerd toonden. Maar laten wij ons verder beper ken tot de moeilijkheid van de nieuwe regeling (Rechter) naast de bestaande (Gew. Arbeidsbur.). Minister vreest geen botsingen. De minister vreesde geen bot singen. zij konden z.i. best naar elkaar werken, maar mr. Oud (VVD) kwam de moeilijkheid bij de replieken concreet uitwerken. Indien een arbeider ontslag door het Gew. Arbeidsbureau gewei gerd wordt, kan zulks gebeuren op grond van het algemeen be lang. waarvoor de minister trou wens juist een actueel voorbeeld had genoemd. Stel nu. dat de Rechter, die dit ontslag in de persoonlijke sfeer van werkgever en werknemer moet beoordelen, tot de conclusie komt. dat dit ont slag wel moet worden verleend. Dan doorkruist hij met die be slissing het belang, waarvoor de regering verantwoordelijkheid draagt. Dat was een sterk betoog. De minister voerde er tegen aan, dat het wel meer voorkomt, dat de Rechter een beslissing van de re gering corrigeert, een zwak ver weer. omdat het in dit geval niet om een gecorrigeerde wetsuitleg. maar om een kwestie van beleid zou gaan. De Rechter zou het ontslag op totaal andere gronden kunnen beoordelen dan de direc teur van het Gew. Arbeides- bureau. Mr. v. Rijckevorsel (KVP) beet zich graag in de argumenten van mr. Oud vast. mede ter verdedi ging van ziin reeds in de aanhef vermelde motie. die. zoals ge zegd. terecht uiting geeft aan de behoeften om van de bestaande en de nieuwe regeling alsnog een sluitend geheel te maken. Gisteravond toonde minister Donker intussen nog weinig ani mo om deze motie, indien de Kamer hieraan haar goedkeuring zou hechten, te aanvaarden. Hij wees op de technische onvolko menheden en zag er ook op zich- zen het nut niet van in. Wellicht heeft hii tevens de hoop. dat er in de Kamer geen meerderheid voor kan worden gevonden. Ajideren, die wel bezwaren hebben tegen de "dubbele régë- ling. zouden kunnen vrezen, dat tAdvertentie een versteviging van de bestaan de regeling het uitzicht op de vol ledige verwezenlijking van de nieuwe regeling kleiner kan ma ken. Vandaag zullen wii hierover wel meer vernemen. Politiek incident. Rest ons nog te vermelden, dat dit debat, meer bestemd y9or fijnproevers, ook nog een politiek incident opleverde. Mej. Tende- loo (PvdA) had in haar rede in eerste aanleg een onverdiende uitval naar mr. Oud (WD) ge daan. Zij suggereerde, dat mr. Oud de bestaande regeling kwut zou willen, omdat zij thans niet meer, zoals direct na de bevrij ding, in het belang van de werk gevers zou werken. Mr. Oud gaf bii de replieken een klap terug, die wel heel hard moest aankomen. Mej. Tendeloo. aldus mr. Oud, heeft „een element van slecht politiek allooi" in het debat ge bracht. Toen de vrouw in de po litiek kwam, hebben wii gehoopt, dat het peil van de politiek daar door nog zou worden opgevoerd, maar mej. Tendeloo heeft hier aan zeker geen bijdrage gele verd. Mei. Tendeloo gaf hierop terug, dat mr. Oud gemeend had haar een college in moraal te moeten geven. Zijn felle reactie stijfde haar in de mening, dat zij toch blijkbaar wel een gevoelige plek had geraakt. Neen. het was geen beste beurt van mei. Ten deloo. die blijkbaar om politieke redenen haar oude Vriiz. Dem. Partijgenoot in de reactionnaire hoek moest dringen, hoewel het in dit geval bij mr. Oud toch om een respectabel bezwaar ging van technische aard, dat ieder een kan aanspreken. Turks-Bulgaarse grens weldra weer open? ANKARA, 19 Febr. (A.F.P.). De TurksBulgaarse grens, die sinds meer dan een jaar was ge sloten, zal zeer spoedig heropend worden, aldus is' van gezagheb bende zijde vernomen. De grens tussen beide landen werd geslo ten als gevolg van de weigering van de Bulgaarse autoriteiten .een duizendtal Bulgaarse zigeuners, die Turkije waren binnen geko men, terug te nemen. VERZEKERINGSAGENT STICHTTE BRAND De 28-jarige verzekeringsagent O. W. C. G. S. is door de politie te Rotterdam gearresteerd, om dat hij in zijn woning brand had gesticht. Dit gebeurde Zaterdag avond en na de brandstichting ging hii naar een feestje. Hii onderbrak de feestavond en ging naar huis om eens te zien hoe de zaken liepen. De brand was echter vanzelf uitgegaan, maar Nevenstaande plaat wil een her innering zijn aan de nationale ramp maar ook aan on ze plicht om nu en later al dege nen te blijven helpen, die in nood zijn. Een belangloze samenwerking tussen de teke- maar ook aan on- drukkerij „Lu- max" en uitgeve rij „De Lanteern" stelde de Cul- tuurdienst van de K.A.B. in staat deze plaat tegen 25 cent per exem plaar, via de plaatselijke afde lingen van de K.A.B ter be schikking te stel len. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Nationaal Ram penfonds. ALKMAAR Voor de vierde maal gaat de afd. Alkmaar en Omstreken van de Ned. Reisver- eniging voor Katholieken een reisseizoen tegemoet. De belang stelling voor het werk. dat deze afdeling in de afgelopen jaren ter stimulering van het reizen in katholiek verband heeft ver richt, is met het' jaar groter ge worden. Zo werden in het afge lopen seizoen vrijwel alle gepro jecteerde reizen, dagtochten zo wel als meerdaagse reizen, ook naar het buitenland, niet alleen uitgevoerd maar ook volgeboekt. Vooral ook in de kringen van 't Onderwijs en 't verenigingsleven werd het nut van de actie, die in Alkmaar werd ontplooid, in gezien. De werkzaamheden van het bestuur hebben echter in tussen een dergelijke omvang gekregen, dat hét voor het be stuur niet meer mogelijk bleek de uitvoering van de reizen en de ingewikkelde administratie, daaraan verbonden. door be stuursleden te laten uitvoeren. Daarom heeft het bestuur een stichting in het leven geroepen, welke een geheel nieuwe kan toor. het „Reis- en Passagebur. ..Noordholland" voor R.K.". heeft opgericht, dat zal worden geves tigd in het pand van de heer C. F. de Munk. Stationsweghoek Spoorstraat In dit kantoor, dat omstreeks Pasen zal worden ge opend. zullen de werkzaamhe den, verbonden aan het uitvoe ren van de reizeh. uitgeschreven nnwïtl wat schade was I door de afd. Alkitiaar en Om ^Iciareerdé hii deze "bii de v£ j streken van.de Ned, Reisvereni zekering. Na een onderzoek hield de recherche S. aan. Het bleek, dat hii in financiële moeilijkhe den zat. Voorts kwam uit. dat hii in Juli i.l. aangifte had ge daan van het verlies van ziin portefeuille met f 1100.;Dit bedrag zou hii echter ten na dele van zijn maatschappij heb ben verduisterd. 19138 25.000 'S-GRAVENHAGE, 19 Febr In de 518e staatsloterij, vierde klasse, vierde lijst, is een prijs van f 25.000 gevallen op lot no. i 19138. ging voor Katholieken, kunnen worden uitgevoerd. Dit bureau, aan het hoofd waarvan de heer C. F. de Munk is benoemd, is dus belast met de technische uitvoering van alle reizen, die door de afd. Alkmaar worden uitgeschreven, terwijl er tevens geboekt kan worden voor de grote reizen, die dit iaar door de Ned. Reisver. voor Katholie ken. hoofdkantoor te Amsterdam worden georganiseerd. Ook voor individuele reizen naar het bui tenland, voor hotels e.d. kan in dit kantoor worden geboekt. Waar de Stichting zich uiter aard belast met alles op het ge- De Zaterdagavond voordat de watersnoodramp Nederland trof, heeft een oude schipper, de heer C. den Boer te Zwijndrecht, ge tracht de autoriteiten op het na derend gevaar te wijzen. Het is hem niet gelukt. Men heeft de oude man, die zoals zal blij ken de ramp in al zijn ver schrikking zag naderen, zelfs met politiemaatregelen bedreigd. van de Nederlandse dijken. Op zichzelf is dat thans niets bijzon ders. Het merkwaardige is echter, dat deze beschouwing werd ge schreven op 20 Januari, dat wil zeggen: elf dagen voor de ramp. Wij willen onze lezers enkele grepen uit dit ingezonden stuk, dat de komende watersnood zo realistisch schildert niet onthou den. Let wel: deze zinnen wer den geschreven op 20 Januari. dan bekruipt mij de vrees voor wat verwacht kan l worden, wanneer vanuit De Bilt en de weerschepen op de Oce aan steeds maar depressie op de. De Handels- en Transportcou rant van 17 Februari drukte een artikel af, dat verwees naar een ingezonden stuk van deze heer C. den Boer in het weekblad „Schuttevaer". In dit ingezonden i pressie gemeld wordt uit het stuk sprak de heer den Boer Gzn, MmrHmorfon en rfeze de- die werkzaam is aan een sleep dienst te Zwijndrecht, zijn be zorgdheid uit over de toestand pressies samenvallen met de springtijen, in gewone schippers termen „giertij'en" genoemd...." de vrees bekruipt mij, dat Holland dan op vele plaatsen wel eens verdronken land kan wor den vergeet niet, dat als de vloed catastrofaal wordt, er dui zenden mensenlevens op het spel staan, benevens zoveel duizenden stuks vee en dat de schade dan zeker in de milliarden gaat lo pen De heer den Boer richt zich tol de Ministerraad, wanneer hij elf dagen voor de rampvloed zegt: „Ik waarschuw U voor het moment, dat de Noordwester storm precies samenvalt met de springvloeden, dat de Bilt en de weerschepen op de Oceanen voor onze kusten de ongunstigste om standigheden melden. God-dank gebeurt dit rpaar hoogst zelden, maar de kans is er bij iedere op komende storm. Daaruit bestaat mijn vrees en ik mag toch spre ken uit enige ervaring. Het kan nog wel tien, twintig jaar of lan ger duren, maar,komen doet het zeker. Het kan zelfs nog wel dit jaar ziin. Excellen ties." De heer den Boer pleit in zijn ingezonden stuk voor een ver steviging van de dijken. Hij ein digt. zijn ingezonden stuk met de woorden: „Mijn be'oog moge vele hersens aan het denken zetten, vele potloden en pennen in be- 1 weging brengen. Ik verwacht van velen sympathie. Wie de kosten moet dragen? Daar zal dc Noord wester zich niets van aantrekken. Die koml te zijner tijd als een waterwolf." De dikste boom van Nederland, welke staut op de terreinen van het buiten Houdringe te De Bilt, wordt geveld. De boom, welke bij het laatste hevige onweer zijn kruin totaal verloor, bleek geen levensvatbaarheid meer te bezitten. De omtrek vs 7.34 meter; de woudreus is circa 250 jaar oud. Zalm voor Eisenhower WASHINGTON, 19 Febr. (A.P.). President Eisenho wer heeft vandaag een gerook te zalm van 25 pond uit Sta- vanger gestuurd gekregen. „Dit is de zalm die de gene raal verleden jaar zomer in Noorwegen niet ving". De vis werd naar het Witte Huis gebracht door een aantal journalisten uit 10 verschillen de landen. Eisenhower was in Noorwe gen toen de eerste straaljagers aan de Noorse luchtmacht af geleverd werden. bied van reizen voor katholieken, wordt speciale aandacht besteed aan de organisatie of de uitvoe ring van bedevaarten. Het is zeer waarschijnlijk, dat 't „Reis- en Passage-bureau Noordholland" het seizoen zal openen met het organiseren van een grote bede vaart naar het buitenland Besprekingen hierover zijn nog gaande. Zodra de plannen over deze bedevaartstocht vaste vorm hebben aangenomen, zal zulks op ruime schaal bekend worden ge maakt. DIT JAAR GEEN Zeer waarschijnlijk zal de traditionele Paasei-wedstrijd, welke de KRO de afgelopen jaren voor haar luisteraars steeds organiseerde, dit jaar qeen doorgang vinden. Ger de Roos, die steeds dit programma op uitstekende wijze verzorgd heeft, is in moeilijkheden komen te zitten. Op P aas-Zaterdag, de daq waarop het programma steeds werd uitqezonden, worden in het land op verschillende plaatsen Avondmissen gehou den. Een programma als deze Paasei-wedstrijd, zou volgens de programmaleiding van de KRO dan niet juist zijn. Men heeft overwogen om de wedstrijd Zaterdags na Pasen te organiseren, maar men verwacht dat het pro gramma dan aan attractie inboet. Waarschijnlijk, zo vernemen wij, zal men derhalve de wed strijd dit iaar achterwege laten. 334 spoorwagons I andbouwgoederen ASSEN De Prov. Voedsel- commissaris in Drente deelt me- de. dat 't volgende vee spontaan 1 door de Drentse boeren ter be- I se .likking werd gesteld voor hun j collega's in de geteisterde gebie- den: 76 vaarskalveren, 103 pin- ken. 36 vaarzen. 18 koeien. 3 vol- j bloed slieren. 3 veulens, 219 big- gen, 7o opfokzeugen, 3 opfokbe- ren, 18 zeugen. 15 varkens en 1 schaap. Voorts werden de volgende lunioouwgoederen ter beschik king gesteld: 460 ton hooi (hoewel er in Dren- 'e geen kilogram hooi over is), 1100 Ion stro, 750 ton voederbie ten. 380 ton voeraardappelen. 200 ton goedgekeurde pootaardappe- len, SO ton goedgekeurde zaaiha- ver, 400 ton kracht voeders en 70 'on kuil- en persvoer. Wanneer deze hoeveelheden per spoor zouden worden verzon- I den naar de noodgebieden, zou- j den voor dit tran-nort 334 wagons i - i g zijn NIEUW BESTUUR K.V.P. WIERINGERMEER In een bestuursvergadering heeft het nieuw gekozen K.V.P.-bestuur 1 zijn functies verdeeld en is de heer A. Reijers te Wieringerwerf gekozen als secretaris, J. Miede- ma te Slootdorp als penning meester en de -heer A. A. Pau wcis te Middenmeer als onder voorzitter. I Tevens heeft het bestuur beslo- j ten op korte termijn een rond- I gang te houden voor werving van I leden en inning van de contri butie. Men heeft dc gelegenheid opengesteld om de contributie in termijnen te voldoen. Reeds heeft de Jongeren K.V.P. de volle me dewerking toegezegd om deze actie te doen slagen. Prof. dr. J. L. Rogier naar Leuven In het kader van de culturele betrekkingen tussen België en Nederland zal prof. Dr. J. L. Ro gier. hoogleraar aan de katholie ke universiteit te Nijmegen, aan de Leuvense' hogeschool een reeks colleges geven over het onderwerp „de geschiedenis van dc noordelijke Nederlanden na 1598". LONDEN, 19 Febr. (A.P.). Premier Churchill's regering heeft vandaag verklaard te verwach ten 1.636.760.000 pond uit te ge ven voor het budget 1953-54. Voor Engeland is dit een re cord in vredestijd. Geschat wordt dat het budget in 1952-53 1.513.500.000 zal zijn. In een witboek, waarin deze cijfers verstrekt worden, wordt meegedeeld, dat de schattingen ook een bedrag van 140 millioen pond omvatten aan steun voor verdediging in de lucht in dollars verschaft door Amerika. Congostroom 19 Freetown; Fair- sea p 19 Algier/Pt Said; Lang- koeas 19 v Southampton/Genua; Omala 119 Suez; Oranjefontein 20 te Teneriffe; Raki 19 Abadan; Waterman 19 180 m O Kp Pada- ran/Sin.gapore; Helder 18 Ciudad Trujillo/Port au Prince; Indra- poera 17 Belawan; Orion 18 Mal ta; Clavella 18 Lyttleton/Cura- cao; Eendracht d '9 Kp Fin- Maasdam p 18 Kp Florida; Oran jestad 119 te La Guaira; Rotti 19 Tj. Priok/Palembang; Sibajak 19 450 m ZO Cairns/Surabaja; Bin- tang 119 Seattle; Nieuw Amster dam 18 460 NW Fort Aleza; Rijn dam 18 600 W Valentia; Tarakan p 18 Guardafui/Belawan; Tha- latta 19 Port Said; Tjisadane 13 Durban/Mauritius; Veendam 18 1160 O t Z Kp Race/Southamp- ton. MIDDENMEER Aan hetgeen zo op en nabij het beursplein wordt uitgestald valt onmisken baar af te leiden dat het voorjaar voor de boer meer en meer nabij komt. Diverse landbouwmachi nes die voor de voorjaarswerk zaamheden gebruikt kunnen wor den, staan opgesteld. Toonaan gevend zijn nog steeds de tracto ren, de Farmall's, de Allis Chal mers, de Steyers en hoe die din gen ook heten, en verdere hulp werktuigen als automatische mestverspreiders, zelf aanzuigende gierpompen etc. Voor het eerst werd hier ten toongesteld de VOPO aardappel- pootmachine, vervaardigd door de heer v. Voorden te De Rijp. Deze nieuwe machine waarop octrooi is aangevraagd, moet eigenlijk zijn sporen nog verdie nen maar heeft niettemin hier en daar al opmerkelijk goed werk gedaan. De machine bestaat eigenlijk uit losse pooteenheden, elk bestemd voor eén rij, en te bedienen door een man. Ze kun nen naar believen op „afstanden" van 55 tot 70 cm aangeschroefd worden, en zijn dus geschikt voor het kleine- en het grootbedrijf. Hoofdzaak is het nieuw ontwor pen inlegapparaat met horizon taal roterende vakjes voorzien van pu,bber „onderleggers", die het volgens zeggen mogelijk ma ken om zelfs de langste spruiten onbeschadigd te poten. Verder volgt elke rij de oneffenheden van de bodem, zodat elke aard appel precies even diep komt te liggen. Rughoogte, pootdiepte en -afstand zijn regelbaar. We zijn benieuwd hoe dit werktuig het straks in de grote practijk gaat doen. Invasie van mollen in de Wierinjzermeer WIERINGERMEER Vanuit Wieringen zowel als vanuit de omgeving van Medemblik schijnt een leger van mollen het nieuwe land binnen te dringen. Vooral in het Oosten van de polder, maar ook reeds tussen Slootdorp en Middenmeer vertonen de weg bermen het resultaat van de flu welen schatgravers. Erger wordt het echter als deze gangmakers zich niet ontzien, dwars onder de wegen door te graven, waardoor verzakkingen voorkomen. Men heeft reeds wegen moeten herstellen, maar als de intocht blijft doorgaan konden deze nut tige insectenzoekers wel eens hin derlijke stratenmakers worden. WEEKOVERZICHT LANGEDIJKER VEILINGEN BROEK OP LANGENDIJK. De onderhandelingen met de Oost-Duitse autoriteiten over een belangrijke ruiltransactie (met bewaarkool van Nederlandse kant) zijn nog steeds gaande zon der dat een positief resultaat be haald is. Dit betreurt men in tuinderskringen, daar men bitter verlegen zit om bestellingen. Vooral de grote rode en middel grote Deense witte kool zijn heel slecht te verkopen. Reeds zijn Deense witte van behoorlijke kwaliteit voor veevoeder wegge gaan. In de gele kool was de afgelo pen week de stemming wat beter, waarbij het vooral Zaterdag een goede dag was. De volgende da gen konden de topnoteringen van Zaterdag wel niet gehandhaafd blijven, doch de handel in gele kool bleef vrij vlug. Doordraai van gele kool was er alleen bij de in kwaliteit afwijkende par tijen. De voor gele kool betaalde prijzen lagen tot 14 cent. Voor rode kool lag de hoogste prijs on geveer op hétzelfde peil van de vorige week, voor Deense witte was deze met 8 cent ca. een halve cent lager. Groene kool werd weer goed betaald, de notering liep tot 24 cent -op. Witlof iets lager, voor lof 1 betaalde men ca. 40 cent en voor de tweede soort 30 tot 36. De uienprijzen waren enkele da gen wat lager, waarna weer her stel optrad tot 4648 cent. De prijzen van winterpeen zijn nog steeds langzaam stijgend, voor exportpeen werd'tot 21 cent genoteerd. Ook de bietenprijs heeft zich weer vrijwel geheel op het oude niveau hersteld, voor a-bieten was dit ruim 12 cent, ook -de b-bieten konden voor vrij wel dezelfde prijs kopers vinden. Wéér 75 millioen? Terwijl in kringen van de Tweede Kamer, o.a. blijkens de vragen van drs. Janssen, ongerustheid be staat over de werkgelegen- heidspolitiek van de regering, die feitelijk, zoals wij reeds betoogden een "O.W."- politiek, d.i. 'n openbare wer- kenpolitiek is; terwijl in de Eerste Kamer opnieuw geble ken is van sterke oppositie tegen deze O. W.-politiek, dient de Minister van Finan ciën een wijziging van de be groting 1953 in, betreffende de werkgelegenheidspolitiek, om de reeds aangekondigde 50 millioen voor openbare werken-uitvoering formeel te regelen. Maar dat is het ergste niet, de minister deelt in de toelichting mede, dat er nogmaals nieuwe openbare- werken, „tot een totaal kos- tenbedrag van 75 millioen, zo danig in uitvoering zijn geno men, dat zij uiterlijk 1 Maart zullen zijn aangevangen". Dat is dus, boven de reeds eerder genoemde 50 millioen, (ter wijl er al voor f 40.mil lioen op de begroting stond) dat maakt 90 millioen!) nog eens 75 millioen!Formeel laat de minister, naar hij mededeelt, het bij de 50 mil lioen méér, dat wil zeggen, dat het nu op de begroting totaal 90 millioen wordt. Die 75 erbij durft hij, met het oog op de bijzondere omstandig heden na de watersnoodramp, nog niet aan. Maar het boze voornemen is er, en het mag zelfs sportief genoemd wor den, dat de minister daarvan nu al laat blijken. Maar het zal hier toch wel zo moeten zijn, dat een gewaarschuwd man voor twee geldt. Daar zal eerlang nog wel een woordje over vallen. Kwaliteiten Misverstanden moeten zo spoedig mogelijk uit de wereld. Daarom een korte opmerking naar aan leiding van een1 groot verhaal van een medewerker in de ..Volkskrant" over de kwestie der zetelopvolging in de Tweede Kamer (de Waal- Roolvink-de Vink). In deze beschouwing staan verschil lende historische onjuisthe den, waar wij nu^niet op in kunnen gaan. Het meest con creet is echter de onjuistheid dat „sinds 1948 de kwaliteits zetels zijn ingevoerd" enz. Die kwaliteitszetels zijn ech ter in tegendeel in 1948 „uit gevoerd", d.w.z. het toen be staande stelsel van kwaliteits zetels, later deskundigen-ze tels geheten, is vervangen door het definitief aanwijzen van personen, die intus sen, reglementair, over des kundigheid op bepaalde ge bieden moesten beschikken. Aanvankelijk, toen dit nieuwe kiesreglement, nog onder de oude R.K.S.P., werd inge voerd, werden er met name kwaliteiten aangewezen en daarna ging men zoeken naar personen, die daar op pasten. Sinds 1948 is dat niet meer zo. Toen ging men personen aanwijzen, met bepaalde des kundigheid op een of ander gebied. Zo heeft de Verkie- zingsraad dus niet een kwa liteitszetel aangewezen voor Buitenlandse Zaken en daar op later mej. de Waal „ge plant", maar hij heeft mej. de Waal aangewezen, o.a. om dat zij de geschiktheid had, over Buitenlandse Zaken mee te spreken en dat vond de Verkiezingsraad reglementair, vereist. Voorts heeft deze V. K.R. met name mej. de Vink persoonlijk aangewezen voor een definitieveplaatsvervan gersplaats. Het ging uitdruk kelijk over personen en niet over (kwaliteitszetels" Ook dit maakt de zaak voor de Partijraad, als het er op aankomt, nog wel zo eenvou- dig. DUSSEN (HANK) Geborgen en geidentificeerd: Verbeek, Jacobus Cornelis, geb. 11-4-47, HALSTEREN Geborgen en geidentificeerd: Hoetelmans, Cornelis Adrianus, geb. 20-1-07; echtgenoot van Cor- Stoffels, laatste adres; B 334; Laanen, Adrianus Cornelis Maria geb. 8-10-34 te Halsteren, laatste adres: B 313; Langenberg, Adria- na, geb. 29-9-19. echtgenote van Joh. van Meer, laatste adres: B 336; Maas, Marinus, geb. 20-11- 14 te Halsteren, echtgenoot van Johanna Raats. laatste adres: B 304; Maas, Michiel, geb. 1-5-49 te Halsteren, laatste adres: B 304; Van Meer, Adriaan, geb. 23-5-70, te Halsteren, weduw naar van Henrica van Reijen, laatste adres: B 337; Paulus, Cor nelis, geb. 30-2-77 te Halsteren, weduwnaar van Johanna Maria van Aert, laatste adres: B 340; Raats,Johanna Maria, geb. 4-9 -09 te Halsteren, echtgenote van Johannes Paulus, laatste adres: B' 329; van Tillo, Petrus Anto- nius, geb. 11-9-31, laatste adres; Kladsedijk 12.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7