Voetbalcompetitie wordt zomerse aangelegenheid De prijspuzzle Ook tafeltenniswereld heeft nu zijn conflict KLM Wat gespeeld wordt Van Algiers naar Kaapstad Fraaie winstpartij Donner in het Hoogoventournooi ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 De eerste klassers Verschillende clubs hebben nog 15 wedstrijden te spelen En dan nog liet... kampioenstournooi Rapid tegen Engelse club in Nederland Griep? DAMPO Cor Pelser contra „de heer" Kole Werkkleding nodig NEDERLAND-FRANKRIJK IN JUNI? NED. PROFTEAM TEGEN FRANKRIJK Damkampioenschap van Nederland begonnen 50 jaar oud snelwandel record verbeterd RHEUMATIEKUJDERS Onze schaakrubriek 8 w- fi mm wÊ I r f i P in' ÏP jj il ü-. Pagina 5 Er is door de ongunstige weersomstandigheden een zo goed als onoverbrugbare achterstand ontstaan in de voet balcompetitie van de K.N.V.B. Dit is wel de conclusie, die men trekken moet, als men, al is het maar vluchtig, een blik iverpt op de standen van de eerste klassers van j.l. Maandag. Er zijn clubs, die nog vijftien wedstrijden voor de boeg hebben. Er zijn erbij, die daarna nog aan een kampioenstournooi moeten deelnemen.... Moeten we u het eenvoudige rekensommetje eigenlijk nog voor leggen? Wel, als u wilt, hier is het. Vijftien Zondagen voetbal, tel daarbij twee Zondagen voor de interlandwedstrijden Nederland- Zwitserland en Nederland-België (laten we dan zelfs nog maar de Zondag volgend op Nederland- Denemarken, dus 8 Maart, buiten beschouwing), houdt tevens rekening met de Olympische Dag, dan zouden deze clubs, in dien er op Tweede Paasdag en Tweede Pinksterdag een volledig programma zou worden vastge steld, klaar zijn op.... 28 Juni. En dan mag er geen enkele keer meer worden afgekeurd en geen enkele andere reden zijn, waarom wedstrijden normaal zou den worden uitgesteld. Er zouden nog twee Zondagen „gewonnen" kunnen worden, door Hemelvaartsdag in te schakelen en verder de Olympische Dag te verschuiven. Dan zou men in het gunstigste geval op 21 Juni met de kampioenscompetitie kunnen beginnen. Een competitie, die nog zes speeldagen vordert. Hetgeen betekent, dat vóór Augustus de voetbal niet opge borgen kan worden. En als het ook maar even tegenzitwel, dan kon het wel eens zijn, dat men met voorstellen zal moeten komen, om b.v. de kampioens competitie te halveren, of zelfs helemaal te laten vervallen. Geen reclame voor 4 x 14 Al met al is dit verloop, dat abnormaal wordt genoemd, maar eigenlijk ieder jaar als een zwaard van Damocles boven onze hoofden hangt, geen reclame voor de handhaving van de „vier maal veertien", die de eerste klassers als geschenk hebben gekregen van de „lagere" voetbalclubs bij ge legenheid van het afscheid van Karei Lotsy als voorzitter van de KNVB. Programma voor morgen De standen van de eerste klas afdelingen, brachten ons de we tenschap, dat RCH, Heerenveen, Sparta en PSV nog steeds lijst aanvoerders zijn, al is de con currentie voor drie hunner zeer zwaar. RCH staat voorlopig onbedreigd bovenaan. Na Zondag, als men er in slaagt met DOS af te rekenen, zou de Haarlemse positie nog sterker worden. In die eerste klasse A kan dan Ajax zijn ho gere aspiratie nog laten blijken, door Zwolse Boys met de neder laag naar Zwolle te laten terug keren. Heerenveen heeft ook een zeer behoorlijke voorsprong op no. 2 in 1B. Maar daar is de concur rentie van Vitesse, Haarlem, En schede, Stormvogels en Leeuwar den nog heel groot. Van die con currenten (de Heerenveners kun nen het rustig bekijken morgen) trekt Stormvogels naar DWS en Vitesse naar AGOVV. Terwijl Haarlem en Leeuwarden elkaar te lijf gaan in de Spaarnestad. Wel, dat zou een prettige dag voor de mannen van Lenstra kunnen worden. In IC heeft Sparta twee punten voorsprong op Willem II, dat morgen zonder twijfel gaat win nen van Excelsior en dan vol verlangen uitziet naar de uitslag van Sparta-MVV (de Maastrich tenaren, die derde staan geno teerd). Verder moeten we VVV, BW, Emma en Longa ook nog niet „uitvlakken". Laten we in ID vol belang stelling gaan kijken naar het ver loop van het Eindhovense duel om de leiding tussen Eindhoven en PSV. Een duel, waarin Feijenoord en ADO zich nog zou den kunnen gaan mengen, vooral als de Rotterdammers er in zou den slagen morgen Eindhoven in Rotterdam te verslaan. Strijd om laatste plaats Nu de versterkte degradatie voor een jaar van de baan is, hebben verschillende clubs zuch ten van verlichting kunnen sla ken. Maar er zijn toch nog ver schillenden, die met angst en beven het verdere verloop van de competitie afwachten. Frisia en Sneek b.v. in IA, Achilles en Go Ahead in 1B, Juliana, HBS en Theole in IC en vooral TEC in 1D. Van die lA-ers spelen Sneek en Frisia morgen met kansen op punten tegen Enschedese Boys en EDO. Dat zal even moeilijker zijn in IB voor Achilles, dat thuis zelfs nog niet gewonnen heeft van Enschede. Laten we overigens al deze ideeën over uitslagen met het nodige voorbehoud bekijken, want de wekenlange rust, die de clubs achter de rug hebben, kan de conditie van de één wel eens meer beïnvloed hebben dan van de ander. Waarmee we maar zeggen willen, dat „the glorious uncertainty of the game" morgen weer hoogtij zal vieren. De mogelijkheid is groot, dat de bekende Weense voetbalclub Rapid in Maart een wedstrijd in Nederland zal spelen tegen een nog nader te bepalen Engelse profclub. Rapid heeft spontaan aangeboden ten behoeve van de clubs in de getroffen gebieden 'n wedstrijd in Nederland te ko men spelen. In begin Maart zul len besprekingen worden gevoerd tussen K.N.V.B.-officials en het bestuur van Rapid, welke confe rentie te Brussel zal plaats vin den, aangezien Rapid op 4 Maart in de Belgische hoofdstad tegen de Rode Duivels uitkomt. (Advertentie) bevordert mede eten snelle genezing (Van onze sportredacteur) We leven tegenwoordig in een tijd, waarin sportmensen elkaar het leven schijnen te willen zuur maken. Daar is het huidige Vierdaagse conflict, daar hebben we de schaatsenrijders, die het lang niet eens met elkaar zijn, we hebben pas in de voetbalwereld de affaire Keuzecommissie achter de rug en nu is er dan ook in tafeltennis- kringen een „storm" opgestoken. Zoals alle conflicten begon het zo eenvoudig. Cor Pelser, aan gewezen om ons land te verte genwoordigen tijdens de wereld kampioenschappen te Boekarest, bedankte voor deze eer, omdat hij zijn gezin stelde boven de sport, omdat hij de loonderving, die hij gedurende deze trip zou hebben, niet kon missenen om dat hij het niet eens was met de wijze van reizen van de Neder landse spelers, die na twee dagen en drie nachten zonder voldoende rust, zeker niet in staat zouden zijn hun land op waardige wijze te vertegenwoordigen. Wel, dat zijn o.i. redelijke argu menten, waarom men een ver erende invitatie voor een derge lijk tournooi naar de Ned. Ta- feltennisbond kan terugsturen met de mededeling „Sorry, maar daar kan ik niet op ingaan, kies voor mij maar een ander". Het bestuur van de Ned. Ta- feltennisbond heeft daarop zeer terecht gereageerd met het enig juiste antwoord. Het accepteerde de weigering van Cor Pelser en wees een andere speler in diens plaats aan. Daarmee is er nog helemaal geen „affaire Pelser". Maar deze werd kunstmatig geschapen door een zekere „meneer" Kole, Bra bants consul van de NTTB, die het nodig achtte, een nogal fel artikel te schrijven in het offici eel orgaan van de NTTB, waar van de redactie het stuk opnam onder de rubriek „Ingezonden". Hierin schreef de heer Kole o.a., dat Cor Pelser als interna tionaal, die op zijn laatste benen loopt, zulke overdreven eisen E: (Advertentie) VOETBAL Eerste klasse A AjaxZwolse Boys Wagen.De Volew wSneekEnsch. FrisiaEDO DOS—RCH VSVHeracles D FeyenoordEindhov. ADOXerxes NAC-Bleijerheide RBCMaurits O VVOTerrasvogels KVV-DCG- Derde klasse B All. Weerb.Rivalen ZSGO—TOG NO AD'Hermes DVS RipperdaJOS Boys LimburgiaDHC WEST I Tweede klasse A ZFCKFC WA—UW DWVDe Kennem Alcm. V.-De B DWSStormvogels 't Gooi Blauw Wit xweede klasse B Haarlem—Leeuw. HFC—Zeeburgia £^Mr~rrThede Schoten—Rapiditas AGOVVVitesse HVCzVV C OSVWest Frisia Sparta—MVV AFC—Helder Willem II—Excelsior WEST I SVVEmma Derde klasse A Theole—VVV SDW—RKWA SittardiaLonga QSCWatergraafsm. JulianaBrabantia WilskrachtBeverw. BVV—HBS CSV—APGS BaarnRKAVIC WFC—BVC DonarEMM '15 Derde klasse C KinheimBKC Velsen—Alkm. Boys Spart. Purmerst.W. a. Zee Vierde klasse A OudesluisLirnmen WatervogelsTexel Schagende Randers Succes—USVU HSV—MFC Vierde klasse B Meervog. '31Assend. De ZouavenBergen Andij kGrasshopp Monnikend.De Rijp EVC—RKAFC niet mag stellen en daarbij uitte de heer Kole diverse geringschat tende opmerkingen over „huis vader" Pelser. Opmerkingen, die kant noch wal raakten en sche nen te zijn ingegeven door de teleurstelling over het bedanken van één van Neerlands beste spe lers. Verontwaardigde reacties Dat dit ingezonden stuk niet zonder reactie zou blijven was begrijpelijk, temeer daar deze heer Kole zich jarenlang ver dienstelijk heeft gemaakt voor de Tafeltennissport in ons land en zijn stem dus wel enige autoriteit bezat. Het stroomde verontwaardigde brieven naar het adres van het officiéél orgaan van de NTTB en in het nummer van deze week werden daarvan enige afgedrukt. Van Cor du Buy, Jos van der Aa, L. J. Dijkers, A. G. Rebel, bestuur van Ned. Lloyd, G. Hols- wilder en van de aangevallen Cor Pelser zelf. De „Affaire Pelser werd affaire Kole", schreef „Tafeltennis". En terecht. Niet Cor Pelser had hier een conflict veroorzaakt, maar de heer Kole zelf door zijn geschrijf, dat nergens enige adhaesiebetui- ging mocht opbrengen. We geloven niet, dat dit con flict overigens grote gevolgen zal hebben, of het moet zijn voor degene, die zelf met de bal begon te kaatsen. We hebben deze „affaire" wil len signaleren, omdat eens te meer daaruit blijkt, hoe spoedig men tegenwoordig klaar staat bij meningsverschillen elkaar per soonlijk te lijf te gaan. En vaak op een wijze, die de toets van de kritiek niet meer kan door staan. En dat is het betreurenswaar dige van al deze sportconflicten, die de laatste tijd opgeld doen. Moge er spoedig een verande ring daarin ten goede komen. Moge de opbouwende kritiek (die altijd welkom is) de plaats van deze modderspuiterij weer gaan innemen. Dan dient men de sport op de goede wijze. Op 3 Juni a.s. speelt Frankrijk een landenwedstrijd tegen Zwe den te Stockholm. Door het be stuur van de Franse voetbalbond zal een dezer dagen worden overwogen om op de terugweg een ontmoeting tegen Nederland te spelen, welke wedstrijd dan te Amsterdam of Rotterdam zal plaats vinden. Het bestuur van de Franse Voetbalbond zal, in dien men in beginsel tot het spelen van deze wedstrijd be sluit, nader met de clubs over leg plegen, aangezien men in Frankrijk reeds over het oor spronkelijk vastgestelde aantal landenwédstrijden in dit seizoen heen is en men bovendien een achterstand in de competitie heeft. Mochten ook de clubs in Frankrijk tegen dit plan geen bezwaren hebben, dan zal de wedstrijd 4 of 5 Juni in de avonduren worden gespeeld. De opbrengst zal worden bestemd voor de door de ramp in Neder land getroffen clubs. Ten bate van het Rampenfonds zal op 12 Maart a.s. in het Pare de Princes te Parijs een voetbal wedstrijd gespeeld worden tus sen het officiële team van Frank rijk en een elftal van Ned. profs die in het buitenland werkzaam zijn. Het Ned. profteam zal tegen het einde van deze maand wor den samengesteld, waarbij con tact zal worden gezocht tussen de KNVB en Theo Timmermans. Auto-rallye van 47 dagen KAAPSTAD Bij de 19 auto's die gisteren na de Rallye van Algiers naar Kaapstad volbracht te hebben, door de finish kwa men, viel de Mercedes-Benz, met de Belgische kolonel Cassart aan het stuur op. De wagen was uitgerust met een Duitse dieselmotor. Het was Cassart's 20e rallye. Hij had de auto pas vier dagen voor het- begin van de rallye ontvangen en vertelde dat hij nog nooit tevoren een wagen met een die selmotor bestuurd had. „Vraag me niet hoe zo'n motor werkt", zei hij, „ik heb geen idee. De enige keer, dat ik de motorkap heb opgeslagen, was toen een paar nieuwsgierige mensen me vroegen, hoe de motor er uit zag". Acht van de wagens, die de rit hebben volbracht, hebben een gelijk aantal punten. Van daag zullen de behendigheids- proeven plaats vinclen, waarvoor grote belangstelling bestaat. De start van de rallye vond 47 dagen geleden plaats. Er zijn onderweg vier deelnemers uit gevallen. De enige auto die zonder enige moeilijkheid door de Congo was gekomen, was de Italiaanse Fiat 1900 cc, bestuurd door de Italiaan Bruno Martignoni. Martignoni heeft het vorige jaar de non-stop race van 24 uur in Casablanca gewonnen. Martignom's equipe reed zo goed, dat de autoriteiten van de Congo haar een prijs van 5000 Belgische francs hebben toegekend voor de snelste rit door de Congo. Zes Delahays, bestuurd door 'n equipe van het Franse leger, maakten aan de finish een uit stekende indruk. De groep bestond uit drie jeeps en drie vrachtwagens met de namen van zes Franse pro vincies: Normandië, Lotharingen, Gascogne, Champagne, Rousillon en Bretagne. De laatste auto, die in Kaap stad aankwam, was een Volks wagen, bestuurd door Helmut Sim. Tevoren was meegedeeld, dat deze auto bij Swellendam, ongeveer 230 km van Kaapstad, was uitgevallen. Bij het inval len van de schemering echter kwam de wagen, onder het ge juich van de menigte ,die bij de finish stond, toch nog binnen. De eerste wagen, die de finish passeerde, was de Nash van het. Amerikaanse echtpaar Brush. De heer en mevrouw Brush waren als laatste deelnemers uit Algiers vertrokken en had den in de Belgische Congo ne gen dagen oponthoud gehad. Ondanks deze peoh waren zij er in geslaagd de overige deel nemers in te halen door twee dagen en drie nachten hard te rijden. Het is de tweede maal, dat 't echtpaar Brush aan de rallye deelneemt, Vrijdagavond zijn te Utrecht de eerste partijen gespeeld van de finale om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland. De uitslagen luiden: Van Aalten (Huissen)van Mourik (Nieuwland) 11; van Dijk (Wageningen)Huisman (Leiden) 11; W. Roozenburg (Rotterdam)van der Sluis (Amsterdam) 20. Horizontaal: 1. Landbouwwerk tuig: 5. Onzinnige praat; 9. Verharde huid; 10. Ruk. 11. Vertragingsmiddel, 12. Visje, 14. Vreemde munt (afk.), 15. Vat, 16. Plaats aan de Theems, 17. Russische rivier, 19. Hevig, 20. Moerassig, 22. Turkse bevelhebber, 24. We derkerig voornaam woord, 25. Eiken schors, 26. Stad in Bretagne, 28. Rivier in Rusland, 30. Ont kenning, 33. Onbe dekt, 35. Lichaams deel, 37. Boom, 39. Spoedig, 40. Voertuig, 41. Kledingstuk, 43. Stuwing, 45. Water in Zeeland, 47. Hoofd deksel, 48. Voorzetsel, 49. Deel van een gang, 51. Gevuld, 52. Eenmaal, 53. Grond soort, 54. Schoeisel, 55. Gramschap. Verticaal: 1. Trouweloos, 2. Bereide dierenhuid, 3. Boom, 4. Frans voeg woord, 5. Wagen, 6. Bergplaats, 7. Keur, 8. Deel van een plant, 10. Loods, 12. Muziek noot, 13. Maatstaf, 15. Opgooi, 17. Wacht houden, 18. Vertegenwoor diger, 21. Snelle loop, 23. Noorse godheid, 26. Deel van een sleutel, 27. Naar het punt van uitgang, 29. Ondiepte aan de kust, 31. Voor deel, 32. Parochie, 34. Geraamte, 36. Hangtapijt, 38. Alleenzang, 40. Bekend persbureau, 42. Aziatisch schiereiland, 44. Vis, 46. Gast, 48. Omwenteling, 50. Meisjesnaam, 51. Insect, 53. Boksterm. Wij zien Uw oplossing weer uiterlijk a.s. Donderdagmorgen aan ons bureau tegemoet, in een open enveloppe, die in de linker bovenhoek de aanduiding „Prijs puzzle Noorderpers" draagt. Ver geet U niet als brief te franke ren, indien U per post verzendt? De winnaars van de 5 boeken vindt U op pagina 2. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. Wales, 5 Ida, 7 pinda, 11 Irade, 13 Salep, 15 a.m., 17 Aar, 18 kar, 19 n.b., 20 rib, 22 Iet, 24 Lek, 25 per, 26 blos, 27 vedel, 29 sago, 30 olm, 31 temerig, 33 fez, 34 re, 36 Eger, 38 rij, 39 kip, 40 ton, 42 kaf, 44 hor, 45 kijk, 47 Emu, 49 tam, 51 men. 53 ik, 55 Alida, 57 adel, 59 la, 60 gal, 62 Lorelei, 64 mom, 65 epos, 66 krats, 67 heup, 68 neb 69 sta, 70 Ast, 72 Spa, 73 1.1., 74 Mie, 75 Ira, 77 eg, 78 mirre, 80 anode, 82 kunnen, 83 ver, 84 gonje. Verticaal: 1. waarborg, 2 Li, 3 Era, 4 saai, 5 i.e. 6 as, 7 plak, 8 Ier, 9 N.P., 10 ambrozijn, 12 dre vel, 14 akelig, 16 mille, 19 neger, 21 bom, 23 temet, 24 leren, 25 paf, 28 de, 31 tip, 32 gek, 35 firma, 37 rakel, 39 koe, 41 Ora, 43 fijn, 46 eigenlijk, 48 uil, 49 tarra, 50 Malta, 51 Mei, 52 cam pagne, 54 kapel, 56 dokter, 58 dessin, 59 loupe, 61 lob, 63 e.a., 64 mes, 69 Sire, 71 trog, 74 min. 76 A.D.O., 78 m.n., 79 e.v., 80 ar, 81 en. NAAM: ADRES: WOONPLAATS. De 35 jarige Bill Mihalo uit Detroit heeft een nieuw onoffici eel wereldrecord snelwandelen voor de mijl gevestigd. Hij legde de afstand af in zes minuten, 4.9 seconden. Het oude record van 6.22 werd gevestigd in 1897 door M. H. Donovan, Westport, New York. Er waren meer dan 3000 toe schouwers. De eerste helft van de mijl legde Mihalo af in 3.37. Het record zal worden voorgelegd aan de Internationale Bond van Snelwandelaars in Detroit. (Advertentie) Verdrijft Uw pijnen met Dr. SLOAN's Liniment. Brengt enkele druppels Sloan's op de pijnlijke plek aan. Dit stimuleert de bloedsomloop onmiddellijk, waardoor de congestie verdwijnt. Geleidelijk wordt het urinezuur verwijderd en de pijn houdt óp. Sloan's Liniment is eenvoudig en vlug aan te brengen en heeft een directe pijnstillende werking. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Een bijzonder opmerkelijke partij was het duel tussen onze coming-man, de jeugdige Hein Donner en de Belgische kampioen O'Keliy de Galway. Het was een zuivere positie partij, die Donner op bijzonder fijne wijze behandelde. O'Keliy verweerde zich wel hardnekkig, doch met sublieme manoeuvres wist Donner zijn voordeel vast te houden en langzaam aan te vergroten. Het slot van dé (fórtij bereik te een hoogtepunt, toen Donner er in slaagde zijn tegenstander in een zetdwangpositie te manoeu vreren, waarna elke tegenstand nutteloos bleek. Een overwinning in grote stijl! Wit: A. O'Keliy de Galway Zwart: J. H. Donner Koningsindische verdediging Gespeeld in de laatste ronde 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, g7g6; 3. Pbl—c3, Lf8—g7; 4. e2 e4, d7d6; 5. Pgl—f3,0—0; 6. Lfle2, e7—e5; 7. 0—0, c7—c6 (een nieuw idee van Donner, ge bruikelijk is 7. Pbd7); 8. d4 d5 (wit kiest de zgn. doorschuif - variant. Een andere methode is Tel gevolgd door Lfl); 8 c6c5 (Het centrum is gesloten en de komende strijd speelt zich dan ook in de eerste plaats op de dame- en koningsvleugel af); 9. Pf3el, Pf6e8 (De inleiding voor een eventueel f5); 10. Pel d3, Lc8—d7; 11. a2a3 (Om met 12. b4 een aanval op de dame vleugel in scène te zetten); 11. a7a5!; 12. b2—b3, Pe8—c.7! (Wit dreigde vroeg of laat met b4 voort te zetten. De tekstzet, die b5 voorbereidt, dwingt nu wit van iedere actie op de dame- vleugel af te zien); 13. a3—a4 (Damevleugel en centrum zijn thans vastgelopen. Welbewust heeft Donner hierop aangestuurd, om thans zijn handen vrij te hebben voor een koningsvleugel- aanval); 13Pb8-a6, 14. Pc3b5, Pc7e8; 15. Tal—bl, Pa6—b4; 16. Lel—b2, f7—f5; 17. e4xf5, Ld7xf5; 18. Pb5—a3 (Wit heeft niet de juiste tegenparade kunnen vinden en komt thans door de volgende afwikkeling in het nadeel. Beter was hier 18. Pc3): 18Pb4xd3; 19. Le2xd3 e5e4 (Het wordt nu ernst): 20 Stelling na 20 e4e3 Wit; O'Keliy: Kgl Ddl Tbl Tfl Lb2 Le2 Pa3, pi. a4 b3 c4 d5 f2 g2 h2 Zwart: Donner: Kg8 Dd8 Ta8 Tf8 Lf5 Lg7 Pe8, pi. a5 b7 c5 d6 e3 g6 h7 21. Lb2xg7, Pe8xg7; 22 Le2— d3, Lf5xd3; 23. Ddlxd3, e3xf2t; 24. Tflxf2, Tf8xf2; 25. Kglxf2, Dd8h4f; 26. Kf2—gl, Ta8—e8 (Dreigt 27Telt; 28- Txel, Dxelt; 29. Dfl, De3t en de pion op b3 gaat verloren); 27. Pa3c2, Pg7—f5; 28. Dd3d2, b7—b6; 29. Dd2—f2, Db4xf2t; 30. Kglxf2, h7 h5 (Handhaaft 't zwarte paard in zijn dominerende positie)31. Tbl—dl, Kg8g7; 32. Tdl—d2, Kg7f6 (Bijna onmerkbaar ver betert zwart zijn stelling met iedere zet); 33. Kf2—f3 (Wit is tot afwachten gedoemd en moet lijdzaam toezien); 33g6g5 34. g2g3, g5—g4t; 35. Kf3—f2 (Foutief was natuurlijk 35. Kf4 wegens 35. Pe7 met de matdrei- ging 36Pg6)35Te8 e4; 36. Td2—dl, Kf6—e5; 37. Tdl—d3, Pe5d4! (Wit mag nu niet 38. Pxd4 spelen wegens 38. cxd4 en wit heeft geen zet meer); 38. Pc2—e3, Ke5—f6; 39. Td3—c3, Kf6g5; 40. Tc3—d3, h5 h4; 41. Td3c3, h4—h3 (Nu is wit helemaal ingekapseld); 42. Tc3d3, Te4—e8; 43. Kf2—gl, Pd4—f3t; 44. Kgl—hl, Te8—e4 en wit gaf op. Na 45. Pc2 volgt 45Te2 en na 45 Tc3 wint 45Pe5; 46. Fc2, Te2; 47 I Alle correspondentie gelieve men te adresseren aan Jos. H. C. Serrée, Von Weberstraat 42, Utrecht. (Publicaties of overneming zonder bronvermelding is verboden.) Opgedragen aan alle oplossers (sters) van onze rubriek! Probleem 160 Auteur: F. J. MARK, Utrecht Eerste publicatie (Zwart) Ld3—e2, e4—e3! (De pointe van Kgl, Pf3t en er is geen houden de zwarte actie. Wit moet nu meer aan. alle zeilen bijzetten om erger te I I voorkomen). I W. J. Mühring (Wit) Wit begint en wint! Inzendtermijn veertien dagen na plaatsing r Stand in cijfers (beiden twaalf |schijven). Zwart op: 4 8 9 10 13 17 20 22 26 27 132 en 45. Wit op: 15 24 30 33 34 35 36 40 42 48 49 en 50. I Het verheugt ons van deze bekende (Utrechtse auteur een fraaie composi tie ter oplossing te geven. Na verschu ilende interessante afwikkelingen weet Wit, na een leerzaam eindspel, precies op tempo te winnen! Wij hopen nog meer vraagstukken van deze auteur te plaatsen. Correspondentie: J. Meester, Andijk en anderen, hartelijk dank voor de vele sympathieke brieven. Wij hopen van onze Zeeuwse damvrienden spoedig bericht te horen. Wij zullen hen niet vergeten! Oplossingen „Partystanden" Auteur: W. TESSELAAR, (St. Maarten) (N.-H.) Vele enthousiaste brieven en brief kaarten mochten wij van onze lezers- (essen) over de geplaatste partijstan den van de heer Tesselaar. ontvangen. Dat deze grondig bestudeerd zijn blijkt het best uit het grote aantal op lossingen, waaraan wij de nodige aan dacht hebben besteed. Vele dammers verkeren in de veronderstelling, dat het analyseren van partijstanden geen enkel nut heeft. „Immers op de prak tijk komt het aan!", zo redeneren zij. Echter zij vergeten, dat de analyse theorie voor een niet gering gedeelte opgeschreven of uitgewerkt praktijk- spel is. Grootmeesters als Dagenais, Ir, Van Dijk, Keiler en vooral onze we reldkampioen Piet Roozenburg beste den veel tijd aan't analyseren van par tijstellingen en aan theorie!Elke positie in het damspel geeft vele variaties en combinaties, vooral in gecompliceerde stellingen! Aan hen, die niet analyse ren of aan theorie doen, ontgaan de grootste bekoring en de rijkdom der combinaties, welke het prachtige damspel steeds bieden! En nu de oplossingen: Partijstand no. 1 Een 15 X 15 stand (Zie rubriek van 30 Januari 1953) Onze vraag was: „Hoe wint Wit?" Hij speelt als volgt: 3429, (23x34), "27—22, (18x27), 28—23, (19x28), 33x11, (16x7), 30x19, (14x23), 25x5, (23—29), 39x30, (29—33), 38x29, (27x49), 42— 38, (49x46), 29—23, (46x19), 5x2. En wint fraai! Een stand, welke in het jpraktijkspel vaak op het bord voor komt! Partijstand no. 2 Een 16 x 16 stand Onze vraag was: „Hoe maakt Zwart een dam?" Wit speelt als volgt: Zwart 2227, (32x12), 23x32, (25x23), 8x27, (38x27), 24—30, (35x24), 13—19, („ad. lib.", dit is, vrij keuze van slaan van Wit). 9x 47, dam!! Aan de auteur Tesselaar onze hartelijke dank voor zijn fraaie en leerzame inzending. Laten alle le- zers(essen) zijn goede voorbeeld vol gen. door oook hun .eigen werk' of problemen, partijen, partijfragmenten, eindspelen, of opening- óf middenspel combinaties in te zenden. Wij houden ons voor meer „geestes"-producten steeds aanbevolen. Dan zal onze dam- rubriek voor iedere serieuze damlief- hebber(ster) „Elck wat wils" kunnen ijnü Namen van goede oplossers (sters) in onze volgende rubriek. De „Kring van Damproblematick" bestaat twaalf jaar Grote internationale oplossers- wedstrijd In verband met haar twaalfjarig bestaan heeft de „K.V.D." een grote internationale oploswedstrijd uitgeschreven. Deelneming staat open voor iedereen! De wedstrijd bestaat uit twaalf pro blemen, waarvan voor elke opgave luidt: „Wit speelt en wint!" De pun tenwaardering is als volgt: Auteurs- oplossing drie punten, Bij-oplosa, g een punt. Opmerkingen inzake verwis selbare zetten, figuratie en dergelijke een of twee punten, dit naar beoorde ling van de jury, welke bestaat uit de heren J. Viergever, O. G, v. Veen en P. v. d. Kwartel. Wegens het niet vol doende aangeven van naspel, dat aan sommige problemen is verbonden kan een punt in mindering worden ge bracht. De mate van volledigheid van oplossing en bij-oplossing kan beslis send zijn bij gelijk puntenaantal! Niet-leden van „de Kring voor damproblematiek" krijgen een wed- strijdformulier, toegezonden na over making van slechts 27 cent! Desge wenst in postzegels te zenden aart: P. v. d. Kwartel, Ryndykstraat 38 tfe Leiden. De oplossingen onder toevoe ging van deelnemersstrook en zonder onderwerpen van andere aard te be handelen, dienen uiterlijk 16 Maart aan bovenstaand adres ingezonden te zijn. De prachtige prijzen voor de win- naars(essen) zijn als volgt: Eerste prijs 25,Tweede priis 17,50. Derde prüs 10.Vierde prijs 5,vijfde tot achtste prijs boekwerken ter waarde van ongeveer 3,50. Negende tot elfde prijs jaar abonnementen op het „K.V.D." próble- misten-orgaan, (alleen voor niet-le den). Verder minstens tien boekwer kentjes). welke worden verloot on der alle deelnemers(sters), die nog geen prijs hebben gewonnen. Wij wensen allen veel succes en heel veel genoegen toe! De „Woldouby"-stelling De Senegalees Woldouby was veer tig jaar geleden 'n legendarische figuur in de damwereld, die inpulsief zijn eigen spel speelde. Niemand slaagde er in van hem te winnen. Hij won het kampioenschap van Parijs en sloeg de sterksten van zijn tijd, ónder meer de oud-wereldkampioen M. Fabre, de sterke spelers als Weiss, Bizot, Ir. So- nier, Ottina en anderen. Ir. Paul Sonier noemde hem de vlugste en de merkwaardigste speler, die hij ooit gekend had. Vooral in de „klassieke"-middenspelfragmen- ten was Woldouby een waar genie! Een tempo-speler in „optima-forma". Wij vervolgen met de stand uit onze vorige rubriek (zie diagram). De stand, na de zet van wit: 3933, was als volgt: De „Woldouby-stelling" (Zwart) 16 26 36 46 ■m. 'm. 15 25 15 45 (Wit) (9x9 stand) Zwart aan zet De auteur Woldouby kwam hier tot de volgende beroemd geworden re mise variant Zwart 1318. Wit 2520. Zwart kan nu op twee manieren slaan, echter hij slaat: 24x15, Wit 34—30, <14 —20). 30—24, (19x30), 35x24, (20x29), 33x24, (12—17), 28x19, (17—22), 19—14, (22x33), 14—9, (33—39), 9—4, (39—34), (natuurlijk volgt op 1823 van Zwart 4—13 met de dreiging 2420 enz. van Wit), 4x36, (43—48), Wit 24—19, (48— 25), iö13, (25—3), 36—22, (15—20), 22 —33, (20-25), 33—22, (25—30), 22— 18, (30—25), 32—28, (26—31B), 18— 36, (35—40), 28—22, (40—44), 22—17, (21x12), 138 met remise!! Op B 3 14 volgt Wit met 13—8, (14x411, 18—36, (41—23). 8—2, (23—7), 2—11, (16x7), 36—18, (7—11), 18—22, (11—16), 22—18, ook met remise! Een leerzame en schit terende variant. Het „Woldouby- mysterie" heeft vele wereldkampioe nen en grootmeesters tot de volgen de conclusie geleid: „Is deze myste rieuze stelling gewonnen, remise of verloren?" Ze zijn er ook vast van overtuigd, dat het laatste woord nog niet over deze stelling is gesproken! Met de bekende Franse grootmeester Malfray zeggen wij: „A qui le tour?". („Aan wie de beurt?") Hoe denken onze trouwe lezers (essen) over deze partij-materie?

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5