DL I AS met verlic Lan do« Kokenstoven of bakken op het mode-podium Qstaatöie ó^ionna^ezaa Op slinkse wijze werden foto's en tekeningen gemaakt DE FICUS oman Kools wonir Klein montuur heime vakjes met vele ge- IN DE GESCHIEDENIS VAN DE HAUTE COUTURE Wegen de voordelen tggen de nadelen op? Vis komt op tafel WALVISSPEK Rochas uit het mode beeld verdwenen door Vi'rn km'p>cheer en Roo$ Riolerin T matrasse] ZATERDAG 21 EEtSilUARI 1953 Er is weer iets nieuws op tassengebied. Geen dwaas idee van een of andere ontwerper, waar men over een half jaar niets meer van hoort, maar iets van blijvende aard. De heer W. Straeter uit Amsterdam komt namelijk de eer toe een tas met verlichting te hebben vervaardigd. Drie jaar lang heeft hij aan de ontwikkeling van deze tas gewerkt, terzijde gestaan door enige bekwame technici. En het moet gezegd: het resul taat is wonderbaarlijk. Het aardige van de tas is bovendien dat het apparaat, dat ongeveer zo groot is als een plat fototoestel, geheel Ne derlands fabrikaat is. Het materiaal dat goudkleurig is en dat slechts door één fabriek in Europa vervaardigd kan worden, is zelfs zo sterk dat het een druk van 500 kg kan weerstaan. Het apparaat bestaat uit 127 onderdelen, welke zeer nauwkeurig zijn afgesteld en functionneren als een uurwerk. De tassen zelf zijn door buitenlandse experts ont worpen. de batterij van een willekeurige afmeting in te doen. In de zijwand van de tas is een klein sierlijk venstertje gemaakt om het licht van het spiegellampja naar buiten te laten schijnen. De lampjes kunnen door lipjes in de sluiting van de tas worden aange draaid. Ze gaan automatisch uit bij het dichtdoen van de tas. En dan te weten dat het gehele montuur niet meer dan 350 'gram weegt! U zult het er ook over eens zijn dat dit montuur een zeer knappe vinding is, maar, zo kunnen wij ons afvragen, heeft het nu veel practische waarde? Gesteld, dat u de gelukkige bezit ster bent van zo'n tas. Dan is het natuurlijk in het begin leuk om in het bijzijn van kennissen een „licht-demonstratie" te geven. En allemaal zullen ze er graag even mee spelen, (lampje aan, lampje uit). Maar nu de practijk. De ver lichting zal inderdaad erg makke lijk zijn om bij voorbeeld de sleu tel van de huisdeur op te zoeken in de tas en de lichtbundel, welke uit het venstertje schijnt, zal dan helpen om het sleutelgat gauw te vinden. Goed beschouwd heeft het ding, hoe knap ook gevonden, ver der geen waarde meer. Men kan zeggen; „de verlichting is toch zo makkelijk in de schouwburg, om bij voorbeeld te kijken wie de rol van Antonio of van de verliefde jongeling speelt". Dat is ook zo, maar we moeten er toch altijd rekening mee houden, dat we niet alleen in de schouwburg zijn, en dat we de aandacht van de toe schouwers niet mogen afleiden, door plotseling met 'n miniatuur zoeklicht voor de dag te komen. „Maar", zo zoudt u weer aan kun nen voeren, „het is toch prettig om zo af en toe de make up eens bij te werken." Helaas wordt het meer en meel de gewoonte van vele vrouwen om de make up in het openbaar aan te brengen. Door een dergelijk soort tas wordt dit nog meer in de hand gewerkt. Er zijn toch ge noeg gelegenheden en daar is volop licht om ons uiterlijk te gaan verzorgen. De heren der schepping mogen gerust weten, wat wij vrouwen op ons gezicht doen om onze huid zoveel mogelijk op een „perzik" te doen gelijken, maar zij hoeven het toch niet te zien. Hoe het ook zij de „Straeter lite-on" is ten minste een grappige vinding. Christian Dior heeft ern stige verliezen geleden Ongeveer veertien dagen gele den heeft de „Straeter lite-on" zo luidt de naam van de tas met verlichting zijn wereldpremière beleefd. Op de eerste voorjaars show van Christian Dior in Parijs droegen de mannequins deze tas sen en zij oogstten er zeer veel succes mee. Als men bedenkt, dat dat de eerste maal was, dat Dior op zijn show iets lanceerde dat niet door hem zelf vervaardigd was, begrijpt men wel, dat een bij zondere vinding door de heer Straeter is gedaan. Reeds nu zijn voor de „Straeter lite-on" vele orders voor het bui tenland geplaatst. Amerika heeft bijv. al 10.000 stuks besteld, Italië 50.000, terwijl ook uit Frank rijk en België belangrijke opdrach ten kwamen. Deze tas met verlich ting is dan ook allereerst een ex port-product, slechts een beperkt aantal zijn voor Nederland be stemd. Het „Straeter lite-on"-montuur is aangebracht in 24 tasmodellen welke van de fraaiste leersoorten zijn vervaardigd. Op zeer vernuftige wijze heeft de heer Straeter de beperkte ruimte, welke hem ten dientse stond, weten te benutten. In het midden van het montuur, dat in de tas onder de beugel is aangehaakt, zit een spiegeltje. Aan de rechterzijde daarvan zijn twee lampjes aangebracht met een ny lonfitting er in om lostrilling te voorkomen. Het ene lampje is zo geplaatst, dat de luchtbundel in de spiegel valt, terwijl het andere naar beneden schijnt om het in wendige van de tas te verlichten. Aan de andere zijde van de spie gel is een ruimte om een foto in te zetten. Achter de spiegel is voorts nog een cigarettenkoker en een haak voor een kam. Aan de beide uiteinden van het montuur is ten slotte nog een ronde holte om een lippenstift en een flesje parfum in tg zetten, die door een magneetje worden vastgehouden, zodat ze er niet uit kunnen vallen. Achter het montuur zit een klem om een ron- Achïer het stuur van een auto: „Even kijken hoe ik er uit zie!" Deze maand zal in Parijs een aanvang worden gemaakt met de reeds vier jaar hangende zaak betreffende spionnage in de strikt geheime snij- en naaikamers van Parijse modehuizen. Zestien personen worden ervan beschuldigd, tekeningen en patronen van nieuwe modellen te hebben gestolen, en ze aan niet bona fide personen te hebben verkocht, soms zelfs voor ze aan het publiek waren getoond. Deze zaak wordt „een van de grootste zo niet de grootste spionnagezaak" in de geschiedenis van de haute couture genoemd Honderden personen zijn reeds verhoord sedert deze spionnage in 1948 voor het eerst aan het licht is gekomen. De gedetailleerde lijst van beschuldigingen beslaat 20 pagina's, terwijl de stapels dossiers een hoogte bereiken van een meter. Een deskundige heeft een heel jaar besteed aan het vergelijken van de tekeningen, die in het bezit van de beschuldigden waren gevonden met de oorspronkelijke ontwerpen. Verscheidenen van de beschuldigden zijn Italianen of van Italiaanse afkomst. Maar alle personen, die zich met deze zaak bezig houden, wijzen er op dat het hier uitsluitend gaat om het stelen van exclusieve ontwerpen en de onrechtmatige verkoop daarvan. De grote figuren van de zich uitbreidende Italiaanse mode-industrie zijn echter volstrekt niet in het geding. Het aantal planten, die reeds in vroeger jaren in hoog aanzien stonden cn thans nog volop in de belangstelling staan, is niet zo bijster groot. Dit is des te meer ic den om de Ficus elastica, de ummieboom, in ere te houden. In de moderne interieurs slaat zij een uitstekend figuur met haar glan zende, donkergroene leerachtige bladeren. Het is zo plezierig van de Ficus, dat zij zo weinig eisen stelt ten aanzien van de omgeving, waarin zij staat. De droge kamer lucht neemt zij graag voor lief en r!at is voor onze woningen, die dikwijls centraal zijn verwarmd, een ware uitkomst. Een Ficus in de groeitijd biedt een fraaie aanblik doordat een zich ontwikkelend blad gehuld is in 'n s-hutblad, dat aan de zon blootge steld een helder rode kleur aan neemt. Heeft het blad zich een maal ontplooid, dan ligt er een bronzen gloed over heen. Doordat de plant slechts lang zaam groeit, gaan er heel wat ja ren overheen voordat de Ficus van dergelijke afmetingen is, dat zij te groot voor de kamer wordt. Dit kunnen wij ook voorkomen door de kop er uit te nemen, welke dan opnieuw gestekt kan worden. Hoewel de plant niet veeleisend is, mogen wij haar niet helemaal ran haar lot overlaten. Vooral in re wintermaanden moeten wij er voor zorgen, dat zij niet te koud slaat. Met het geven, van water rijn wij dan ook niet te royaal, ant het is haar rusttijd! Wij zet ten de Ficus bij voorkeur op een 'aats, waar zij van het zonnetje 'n profiteren. In de zomer moe- n wij haar echter beschermen iagen de af te felle zonnestralen. Htn. Evenals in vele slagerswinkels prijkt ook in menige viswinkel een grote verscheidenheid van waren. Wanneer de visboer soms een keer geen schol of haring heeft, waar we onze zinnen op hadden gezet, dan is dat een mooie gelegenheid om het ook eens met een andere vissoort te proberen. Denk maar eens aan verse paling of aan spie ring. De graatjes weerhouden u er toch niet steeds van om vis te ko pen? Ook het klaarmaken hoeft geen probleem te vormen. Vrijwel alie vissoorten kunnen op een of meer der volgende ma nieren worden klaargemaakt: dik ke rondvissen, zoals schelvis, gul, baars, grote poon, moeten gekookt of gestoofd worden, want die krij gen we met bakken niet gemakke lijk gaar; moten, filets en platte vissen koken, stoven of bakken; vette vissoorten met iets zuurs, bijv. citroensap, tomaat of wat azijn. De kooktijd hangt af van de dik te van de vis. Als het visvlees tot op de graat ondoorzichtig is, is de vis gaar. Meestal moeten we bij wat dikkere vissen het vuur tem peren na de eerste paar minuten; dit om te voorkomen, dat de bui tenkant van de vis verbrandt, ter wijl het binnenste nog niet gaar is. De tweede kant kan dan op het laatst vlug gebakken worden. Hier volgen enkele recepten voor 4 personen. Spiering, sprot of kleine wijting bakken. De kop afsnijden, vissen open snijden en de lichaamsholte schoonmaken. De vis zouten en het zout een tijdje laten intrekken. Zoveel boter, margarine of olie heet maken, dat de bodem van de koekenpan er ruim mee bedekt is. Is het vet goed heet, dan de vis sen door bloem of paneermeel ha len en op een flink vuur vlug aan één zijde bruin bakken. De visjes die meteen gaar zijn keren, wijting nog een minuut of vijf zachtjes nabakken, vervolgens keren en aan de tweede kant bruin bakken. Bij gebakken vis gesmolten bo ter of margarine geven, die met iets water verdund is. Voor koud gebruik de vis liever in olie of zacht plantenvet bakken dan in hard vet. Dunne paling bakken. De pa ling vlak achter de kop rondom in snijden en de huid er aftrekken. De vis in moten snijden en deze aan één zijde bruin bakken. De warmte temperen en de vis een minuut of vijf zachtjes nabakken. Dan keren en de tweede kant vlug bakken. Zeepaling of kabeljauwstaart. Zeepaling zowel als kabeljauw staart smaakt heerlijk met een zure saus (met citroen, kappertjes of azijn). Een stuk vis van ongeveer 300 g. 50 g. boter of margarine, een halve citroen of een eetlepel kappertjes, azijn, zout, paneermeel. De vis zonodig stropen, wassen en in een (vuurvaste) pan leggen. Citroensap of azijn op de vis drup pelen. Dit tenminste tien minuten laten intrekken. De boter of margarine en een stuk citroenschil of een eetlepel kappertjes en wat water toevoegen en de massa aan de kook brengen. De warmte temperen en het ge heel zachtjes stoven, totdat de vis ondoorschijnend is (10 a 20 minu ten). Ze met paneermeel be strooien en hierop een paar klont jes boter leggen. Het gerecht, zon der deksel, in de oven of bovenop het vuur nastoven, totdat een korstje gevormd is. Wanneer men een afzonderlijke saus bij de aardappelen wil geven, kan men een deel van het stoofnat afgieten, met water verdunnen en met aangemengd aardappelmeel binden. De citroenschil verwijde ren. Op een tentoonstelling van de walvisvaart te Wladiwostok zijn dames- en kinderschoenen van ge perst walvisspek te zien. Dit schoeisel zou een grote duurzaam heid bezitten. De verhoren zullen op 27 en 28 Februari plaats vinden. Mr. Su zanne Dreyfuss zal het syndicaat van de haute couture vertegen woordigen. Christian Dior, wiens huis ten nauwste bij de zaak be trokken is en het grootste verlies geleden heeft, zal een der partijen zijn. Volgens hen, die het onderzoek nauwkeurig hebben gevolgd, werd gewerkt volgens het volgende schema: Er werd contact gezocht met em- ployé's van d'e grote modehuizen wie men steekpenningen aanbood om tekeningen en patronen van exclusieve modellen naar buiten te smokkelen. Soms werden op slinkse wijze tekeningen of foto's gemaakt tijdens de eerste shows en men heeft zelfs geconstateerd, dat personen met een buitengewoon sterk geheugen in staat zijn on middellijk na het verlaten van de showrooms nauwkeurige schetsen van de modellen te maken. Deze ontwerpen nu, onverschil lig hoe ze verkregen waren, wer den aan costuumnaaisters over de gehele wereld verkocht met de verzekering dat zij ze konden ma ken en verkopen als nauwkeurige copieën van een japon van Dior, Fath of van een andere bekende ontwerper. In sommige gevallen werden de japonnen zelfs verkocht als originele modellen van Dior. Imitaties van de gestolen modellen werden gevonden in Egypte, Duitsland, Libanon, de Ver. Staten en Zuid-Ame- rika. Soms werden de japon nen verkocht bijna tegelijker tijd met de eerste show ki Pa rijs. Men schat dat deze mode- zwendel ongeveer 8 millioen gulden heeft opgebracht. Maar Voorjaarshoedjes zijn lenteboden! De ontwerpster Marie Christiane bracht deze eerste modellen. Links is een kapje van groen stro, gegar neerd met een fluwelen band en een genopte voile. Het rechtse model is een „cloche" met een gegolfde rand. Het geheel is van citroengeel stro. Om de bol is een zwamt flwwelen band gelegd. men is er van overtuigd, dat velen, die hierbij betrokken zijn, slechts zeer weinig hier van hebben gekregen. Een employée van Dior b.v. werd betrapt, terwijl zij het ge bouw verliet met een tekening en deze ontdekking was de eerste tip die het hele onderzoek tot gevolg had. Men had het meisje slechts 10.000 frs. beloofd. Zij zal niet worden vervolgd. Dit proces wordt gevoerd krach tens een Franse wet, strekkende tot bescherming tegen het nama ken van mode-ontwerpen. Sommige beklaagden worden beschuldigd van het stelen van te keningen, andere van het in ont vangst nemen en weer andere van het verkopen er van, teneinde winst te maken ten nadele van de feitelijke ontwerpers. Het is niet waarschijnlijk, dat de schuldigen zware straffen zurhyi krijgen- Krachtens deze wet ku'n- nen slechts boeten worden opge legd. Sedertdien is er echter een nieuwe wet in werking getreden, die zwaardere straffen bepaalt. Volgens de nieuwe wet, die in Maart 1952 werd aangenomen, kunnen gevangenisstraffen, varië rend van 3 maanden tot 2 jaar en boeten van 5000 tot 500.000 frc. voor elke gestolen tekening wor den opgelegd. Enige van de schul digen zullen echter misschien slechts schadevergoeding moeten betalen aan de modehuizen. De deskundigen, die het be wijsmateriaal hebben bestu deerd, schatten het bedrag, waarop Dior recht zou hebben, op 300.000 frs- voor elk ge stolen ontwerp. De advocaten van Dior zijn van mening, dat het bedrag hoger moet zijn. Er zijn teke ningen van tenminste 24 van zijn modellen in het bezit van verschillende verdachten ge vonden. Een woordvoerster van het Pa rijse Syndicaat voor Haute Couture noemde het imiteren en stelen van ontwerpen „een groot en ernstig probleem" voor de industrie. Bij na elk jaar komt er op zijn minst een geval aan het licht, maar daar bij zijn dan gewoonlijk slechts een of twee personen betrokken. Als Zondag de Parijse mode 1953 bekend wordt, zal wederom op de formele lijst van modehui zen een bekende naam ontbreken; die van Marcel Rochas. De vakbond voor vervaardigers van dameskleding heeft bekend gemaakt, dat Rochas zijn zaak, die 35 jaar geleden werd opgericht, ge sloten heeft. Twee jaar geleden behoorde hij nog tot de tien beste mode-ontwerpers van Parijs. Andere bekende modehuizen, die sinds de oorlog van het toneel verdwenen zijn, zijn Robert Pi- guet, Lelong en Molyneux. Mevrouw Helene Rochas zal de afdeling parfums en accessoires voortzetten. Goede Zaterdag en Zondag, kleine Europea nen! Zullen we een club oprichten? De club van de kleine Europeanen! Aangenomen. Klop! In Engeland is weer een bokser overleden. Dat is de 16e al sinds 1940. En hebben jullie de grootogige griel nog nooit gezien? Dan moet je maar eens in de dui nen gaan kijken! 'n Echt Europees vogeltje, hoor! In Frankrijk hebben ze nu ook al gezegd, dat wij in Nederland zo flink zijn! Ze hebben zeker in de gaten, dat wij Euro peanen zijn! Hebben jullie de Euro peaan Rinus al eens ge zien en gesproken En de Europeaan Albertus? Als Europa die twee niet had, nouBoem, boem, zeggen ze soms! En maar werken, jon gens! Ben ik een lijntrek ker? Welke Europeaan zei dat daar? De Paus heeft laatst f 60.000 aan Nederland gegeven en een hele trein vol fruit voor de Neder landers, die zo te lijden hebben van de storm ramp van 1 Februari. In Noorwegen hebben de kinderen laatst flink sneeuw geruimd. De centjes, die ze daarmee verdienden, stuurden ze naar Nederland. In Deventer hebben meisjes van een huis houdschool 90.000 olie bollen gebakken. Politie agenten hebben ze toen langs de huizen ver kocht. Ze haalden meer dan f 12.000 op! Allemaal voor de getroffenen van de stormramp En een meisje van 9 jaar in Canada heeft haar hele spaarpot voor Nederland gegeven. En de padvinders heb ben gezegd: „Mouwen omhoog, ons land moet droog!" Goed zo! Een soldaat in Canada zei tegen een Nederlan der: „Hier is geld voor uw volk!" Hoe heet u? zei de Nederlander. Dat zeg ik niet, zei die sol daat. Alle mensen over ge heel de wereld: „Alle maal hartelijk bedankt voor alles wat jullie aan Nederland gegeven hebt! Het is geweldig!" 't Ge ven gaat nog steeds door! De zeven wereld' wonderen Als er iets heel moois gemaakt is of als er iets merkwaardigs gebeurt, hoor je de mensen wel eens zeggen: „Dat Is een achtste wereldwonder". Daaruit volgt, dat er al zeven wereldwonderen moesten bestaan en dat is ook zo. Dit zijn de zeven we reldwonderen van de Oudheid. We zullen ze even voor je opnoemen. 1. De geweldige pyrami- den van Egypte. 2. De hangende tuinen van Babyion. 3. De tempel van de go din Diana te Ephese met zijn 127 pilaren. 4. Het beeld van de god Zeus in Griekenland. 5. Het praalgraf, dat koning Mausolus had laten bouwen voor zijn overleden echtgenote. 6. De kolossus van Rho- dus, een gegoten beeld van 35.000 kg. en on geveer 49 m. hoog. Het deed ook dienst als vuurtoren. 7. De vuurtoren van Alexandrië op 't eiland Pharos, die 50 voet hoog was. Raadseltjes 1. Hoe meer voedsel het krijgt, hoe hongeriger het wordt. En heeft het alles ver slonden, dan sterft het. 2. Ze zitten elkaar steeds op de hielen, maar krijgen elkaar nooit en hebben elkaar nooit gezien. 3. Het is altijd dichtbij en toch is het er nooit. Als je denkt, dat je het te pakken hebt, neemt het een andere naam aan. 4. Wat ik vandaag ben, ben ik morgen niet meer. Zo gauw mijn naam verdwijnt,, ver dwijnen ook tafel, bed en huis. Heiligenkalender Mijn oude kalender heeft deze week niet veel te vertellen. Hij noemt maar één heilige en nog wel één, die zo graag verborgen wilde blijven. Nu krijgt hij te recht een plaats alleen en valt des te meer op. 25. En Mathias uytghe- lezen, Om in Judas plaets te wesen, Een der twelff Apos telen, viert men nu off gisteren. Nogal eenvoudig Vader: „En, meester, kunt u nogal tevreden over m'n zoontje Karei zijn?" Meester: „Nou, meneer, als ik het heel eerlijk zeggen mag, niet zo bij- zonder. Ik vind, dat hij altijd zo'n slaperige in druk maakt." Vader: „O, meester, zit u daar nu maar hele maal niet over in. Dat ligt doodeenvoudig aan de talenten, die in hem sluimeren." Krijg je liet klaar ARCH, BE CU, DE, DEN, DER, DER, DRA. E, E, E, GE, LAND, LEN, LI, MELT, NE, NE, O, PA, RA, RE, RIJ, RIK, TRI, UIT, WERK, WOORD. ZIE, ZEE. Uit de bovenstaande let tergrepen zijn tien woor den te maken. De bete kenis van die woorden zijn hierachter aange geven. Schrijf je die tien woorden onder elkaar, dan moet je, als je de voorste en de laatste letters van die woorden achter elkaar zet, een slagzin lezen, die je deze tijd dikwijls door de radio hoort. Hier volgt de beteke nis van de woorden: 1. Ander woord voor onderaan. 2. „Op m'n zeg je, als je wilt zeg gen, dat het echt waar is. 3. Een winkel voor oude kleren en voor werpen. 4. Het inwendige van een horloge. 5. Een stad in het ge troffen gebied. 6. Voorname mensen. 7. Een land in Europa. 8. Het latijnse woord, waarmee de Mis be gint op de derde Zondag in de Vasten. 9. Ander woord voor aartsvader. 10. De schadelijke larve van de meikever. Oplossingen De woorden met de lettergreep „ver" waren: vergezicht, oversteken, onverstand, oogverband, veroveraar, wagenveren pastelverf en doodgra ver. De antwoorden op de raadsels waren1. De zee en de vissen; 2. De vier wielen van de wa gen. Sint Jan Bosco XII (slot) Laat me toch slapen! De kamer van Don Bosco was na dat on weer een grote ruïne en hij zelf lag versuft tegen de grond buiten zijn bed. Hij kwam weer gauw bij, maakte licht en zag grote stukken steen rond zijn bed liggen. Don Bosco lachte op geruimd: „Lelijke blik sem, zonder permissie te vragen komt hij mijn ka mer binnen en gooit de hele boel ondersteboven. Vandaag voor straf geen eten." Op de slaapzaal was het een grote herrie. Schoorstenen waren af geknakt, het dak zat vol gaten en de bedden lagen vol kalk en puin. Men dacht aan doden en gewonden en snelde helemaal overstuur naar Don Bosco. Eerst waren er vol gens de berichtgever 30 doden, maar toen Don Bosco kalm zei, nog 'ns goed te tellen, waren er hoogstens 7 of 8. En ten slotte kwam Don Bosco rustig de slaapzaal op en zag, dat er enkelen van zijn jongens wat builen en schrammen opgelo pen hadden. Een, die nog niet bij kennis was, deed zijn ogen open, toen Don Bosco hem bij zijn naam noemde. En Perroncini, aan het hoofd gewond, lag nog altijd in bed zonder een vin te verroeren. Een splinter was beneden het rechteroog in de wang gedrongen. 'Don Bosco probeerde hem eruit te trekken. Meteen kwam er beweging in de schijndode, die Don Bos co een flinke opstopper gaf. Hij meende, dat een kameraad hem plaagde en riep hard: „Vervelen de vent, laat me toch slagen!" Allen schoten van de weersomstuit in de lach en Don Bosco deed dap per mee. Er waren geen slachtoffers. Dankbaar knielden al len voor het Mariabeeld EEN KONIJN EN KNIKKERS Jullie hebben natuurlijk ook al dikwijls geluis terd naar de radio, als er weer een uitzending kwam van de Hulpactie „Beurzen open, dijken dicht". Wat geven de mensen toch ontzettend veel voor de slachtoffers van de stormramp. Neen, aan lijntrekken wordt niet gedacht, nu de naastenliefde een goede beurt kan maken. Tussen al die lijsten van geldsommen door, troffen mij twee berichten over een konijn en knikkers. Een jongen had een vet konijn. Wacht, dacht ie, dat konijn geef ik aan de slachtoffers. Hij ging naar een fabriek en verkocht zijn konijn bij opbod, zodat hij overgelukkig met f 50,voor „Beurzen open, dijken dicht" kwam aandragen. Een stel jongens en meisjes hadden samen een grote voorraad knikkers. Daarmee gingen ze de markt op om ze te verkopen voor het mooie doel. En de onnozele knikkers brachten het tot een be drag van 14, Ik noem hier maar twee gevalletjes, maar ik denk dat er nog veel meer door onze jon'gens en meisjes in Nederland is gedaan voor de getroffenen van de stormramp. Ze hebben niet getreuzeld, tóen het op helpen aankwam. Zij hoefden niet te vragen met de spreuk van de Jeugdbond: BEN IK EEN LIJNTREKKER? op de slaapzaal en baden de Litanie van de H. Maagd voor haar be scherming. Al was het pas twee uur, van slapen kwam niets meer. Allen gingen naar de kerk, biechtten, communiceer den en woonden de H. Mis bij. Ze waren ervan over tuigd. De drie Weesge groetjes hadden gehol pen. Maria had hen ge red. Zjjn leven voltooid 31 Januari 1888 stierf Don Bosco te Turijn. Zijn heilig leven was vol tooid. De dromen van zijn jeugd waren werkelijk heid geworden. Duizen den jongens had hij op gevoed en duizenden priesters gevormd. Hij had de Congregatie van de Salesianen ge sticht voor mannen en de Dochters van Maria Hulp der Christenen voor vrouwen. Ze zetten over heel de wereld zijn werk voort. Hij had de Kerk en de Paus verdedigd te gen een regering die Rome van alle kanten bestookte. Nu kon hij zijn hoofd gerust neerleggen. Hij mocht nog de vreug de smaken de eerste mis sionaris, die hij naar Pa- tagonië stuurde, Caglie- ro, aan zijn sterfbed te zien. Op 29 Januari, het feest van St. Francis- cus van Sales, zijn grote patroon, ontvangt hij voor het laatst de H. Communie. 31 Januari, in de morgen, begint de doodstrijd. Jongens en paters staan hem bid dend bij. De ziekenkamer staat in telegrafische verbinding met heel de wereld. Don Rua, zijn eerste leerling en opvol ger, vraagt zijn laatste zegen. Hij grijpt de hand van de stervende, tekent er het kruis mee over de omstanders en spreekt de woorden uit. Nog drie maal haalt Don Bosco diep adem. Dan is zijn ziel bij God. Het is kwart voor vijf. Zijn lichaam was gestorven. Zijn geest leeft nog voort. 1 April 1934 werd Don Bosco door Paus Pius XI hei lig verklaard. Zijn heilige overblijfselen rusten in een glazen kist in de Ba siliek van Turijn, het middelpunt van zijn ver ering. 10 LANGEDIJK - houden raadsv een der leden uit, dat B. en afbreken, zon* kend was. Naar zou deze afbr schilders als e De voorzitter door op te mei heid van het Vrijwel elke bi apart hoofdstuk meestal niet het om daarbij in haas van Langt Wie verneemt, woonde krotten dan vier en vet schuren en pak even met de or seerd „Zo, zo" Voor wie het r zou zelfs een ni bezoek aan dez onvoldoende zi; daarna in z"in eig vertrek terugkeer geet. De bewoner het niet; ze w hoogstens minder de meeaten een p gehad hebben om nen. Héél enikele nog enthousiast die vrouw in Ouc „We hebben huis Vroeger woandi man en zes kin dei dat niet alleen vee ook totaal verva" Dat duurde zo meentehestuur juist ontruimd aan de Doripssitraa te verklaren,, meer voor vei merkimg kwam. en verkreeg tot bouwval te betr ben ze dan de een „groot huis mer werd niet kamer afgetirnmtei daglicht of frisse komt, omdat er wezig zijn. De pen in bedsteden is een soort k< seerd; de W.C. dak is min of gemaakt, de vlo de zolder onfoeg rèn bouwvallig het geheel vervi „Eindelijk et zeggen de bewo In diezelfde nog zo'n boert een gezin met ondergebracht, de woonkamer overal gemakkelij den kan worden clanks het feit bijna net zo har. Drie van de kin een onmogelijk Het lekt er en de stenen buitent vocht van de daan is, worden oud overgordijn, zolder boven de pen vier kinderei ei) twee meisjes kén ondersteunen van de biunenzijd, zes maanden tot nieuw met karto omdat die regen maal heeft wegg De zolder is op nauwkeurig ten en verder Op één plaats zóver uitelkaaT bedstee is zozee: ze aan haar best ken moest won deerd werd tot De oudiers mertje, waar rioden van droo; naar bed gaan langs het plafon om de ergste nemen. De schooi gevaarlijk, de keuken te 'klei vergaan. Waar vertonen, wen kant board aam gangkast uit, keuken, 'kan m zien. Het wadh woonruimte; bouwval worden Dorpsstraat Maar de Dorpssti De toestand van mer 108 wordt schoorsteen, een lijik zwaar ond- enorme gewicht het huis, inclus: naar het midd°' Die helling is dat de muren ken. Als ge vol kamerdeur uit bezoeker en tegen de houten kruk wordit losige

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6