NOORDHOLLANDS Oostenrijkse democratie wint de verkiezingen Rampenfonds steekt veertig millioen in eerste hulp idewijn 1 Brussel Uiterst links en rechts verloren De jager „Friesland liep vlot van stapel 52 doden70 gewonden bij trolleybusongeluk 2500 militairen werken nog aan de dijken Dagblad voor Alkmaar en omgeving Katholieken kwamen van 77 thans op 74 zetels De „Lark" is opgegeven Half millioen van de veilingen Elzassers vrijgelaten Rode rel in Muenchen g 1 TRICO-FIX, ingsmiddag - Z.L.T.B. s laiHiBioiiaiBiiaiBiaiiir oor provincie n gemeenten? Gruwelijke moord te Eindhoven De eerste van de twaalf Boudewijn terug naar Brussel In Bonn is veel mogelijk Verkeersramp in Mexico Minister Beyen te Rome IEVER mij aan een pachtbedrijf eidebedrijf kan helpen, gr. aan het bur. van dit blad. TRICO-FIX breipatro- nenboekje en handlei ding franco thuis na ontvangst van f 1.50. Trico-Fix breitoestel is een uitkomst voor moe der, het eenvoudigste, sterkste dat bestaat voor f 335.-. Overal agentes sen gevr. Ook het beste adres voor kousenlad- dermachines. alleen: A'damse Str.w. 176-178, 5 1 Utrecht Tel. 24228 isiaiHiBiiiBiHiaiaii^ a uur n.m. in Restaurant jjjj (ingang v. d. Boschstr.l Ir. W. J. Dewez het C.Ï.V. Kweekbedrijf nieuwe poortaardappel- IS Toegang vrij g veken aan de Rivièra zou i. vooraanstaand socialist ver- e te Brussel: „Dit is zeer d na hetgeen de premier le gezondheid van de Ko- [ezegd heeft". Gelijktijdige verkiezingen /an onze parlementaire redactie) zoveel mogelijk gelijktijdig plaats vinden van de raads- izingen en de verkiezingen ie Staten biedt grote voor vooral wanneer deze ver gen telkens twee jaar na oor de Tweede Kamer ge- n zouden worden. Dit laat- iu evenwel niet in de wet iegd kunnen worden, aan- n men altijd rekening moet n met de mogelijkheid van itijds kamerontbinding en e verkiezingen. Aldus luidt, ns het verslag op de voor de wijziging van de kieswet, :ning van vele Tweede Ka den. e leden van de Tweede Ka- :ijn van oordeel, dat gelijk- verkiezingen voor raden iten wel geregeld kunnen m. Daardoor zouden zowel ïgionale en plaatselijke als ndelijke verkiezingen meer bevolking spreken dan nu men genoodzaakt is is met een tussenpoos van lar en daarna van twee jaar de stembus te gaan. Van an- zijde uit de Kamer werd vel opgemerkt, dat het stem- voor raden en staten op een lag tot moeilijkheden kan n, omdat het lijstnummer een politieke partij bij de iverkiezingen en bij dë ge- teraadsverkiezingen vaak hilt, hetgeen de kiezers dan kkelijk in verwarring zou en brengen. Deze leden en hen vele andere zouden het ;en verbetering achten wan de beide verkiezingen in lfde jaar gehouden zouden en. Dit zou en voor de over- en voor de politieke partijen nbesparend werken. Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m„ minimum f2.50; In alle edities 26 et. per m.m.. minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 23 Februari 1953 - 48e Jaargang - No. 12711 WENEN De uitslag van de Oostenrijkse verkiezingen is feitelijk een overwinning geworden voor de democratie. De socialis ten hebben het grootste aandeel in deze overwinning bijgedragen! Kenmerkend voor de uitslag is echter vooral de neder laag van de opdringende neo-fascisten Incidenten hebben zich nagenoeg niet voorgedaan. Laat in de middag meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat in de Sovjetzöne van Wenen veertig socialisten wegens het aanplakken van verboden verkiezingsbiljetten door de Russen waren gearresteerd. Dertig van hen werden spoedig weer vrijgelaten. de andere kleine partijen kregen geen voet aan de grond. Stegen de socialisten van 67 op 73 zetels, de Katholieken (Volkspartij) verloren drie zetels. De onafhankelijken (d.z. de neo-f ascisten) vielen van 16 op 14 zetels, de communisten van 5 op 4. De eerste socialistische winsten gingen duidelijk ten koste van de Liga der Onafhankelijken. Tij dens dq eerste uren na de slui ting der stembureaux boekte ook de Katholieke Volkspartij nog winst in verschillende districten. Toen de uitslagen van tien der vijf en twintig districten binnen waren, had de Volkspartij zelfs één zetel winst, vergeleken bij 1949. De socialisten boekten toen a! een winst van drie zetels, ter wijl de Onafhankelijken een ver lies hadden van drie zetels. De definitieve zetelverdeling in de nieuwe Kamer wordt: in 1949 Kath. Volkspartij 74 77 Socialisten 73 67 Onafhankelijken 14 16 Communisteft 4 5 Br waren iets meer dan vier en half millioen kiezers. De op komst was groot en alles verliep rustig. De verkiezingscampagne was rustig geweest en men con centreerde zich op economische kwesties. Er waren 1.567 candidaten voor de „Nationalrat" van wie 161 vrouwen. De Kamer heeft 165 zetels. De vier belangrijkste partijen in de vorige Kamer waren als LONDEN. Lloyds Shipping Agency heeft uit Stavanger ge meld, dat de Groninger kustvaar der „Lark" met alle opvarenden als verloren moet worden be schouwd. De opvarenden zijn de kapi tein-eigenaar G. Hindriks uit Groningen, gehuwd; de matrozen: A. M. Beentje, ongehuwd, 24 jaar, Eerbeek; J. Schouwerwas, 21 jaar, ongehuwd, Delft; C. Resseler, on gehuwd, 17 jaar, Nijmegen; de lichtmatroos B. Gort, ongehuwd, 13 jaar, Hoensbroek; de kok M. de Rijke, 19 jaar, ongehuwd, Oost- Kapelle. Na 5 Januari heeft, vol gens mededelingen van de Koop- vaardijstiehting te Groningen, voorts gemonsterd de lichtmatroos M. Solverda uit KoHum. WEDUWE GEDOOD ONDER AUTOBUS HAARLEM, 21 Febr. De 59- jarige weduwe, mevrouw A. J. B„ geraakte vanmorgen tijdens het instappen bij de halte Kruisstraat te Haarlem, bekneld tussen de deur van een autobus. De chauffeur bemerkte hiervan niets en reed door. De vrouw viel en kwam onder de achter wielen terecht. Zij werd zeer ernstig gewond en is, na aan komst in de Mariastichting, aan de bekomen verwondingen over leden. volgt vertegenwoordigd: Volks partij 77, socialisten 67. Bond van Onafhankelijken 16 en communisten 5. Het stemmen was slechts in drie provincies verplicht. Dit waren Stiermar ken Tirol en Vorarlberg. De laatste verkiezingen werden in 1949 gehouden. Opmerkelijk was, dat de com munisten een zetel verloren door stemmenverlies in een druk in dustrie-gebied in het door de Russen bezette gedeelte van Wenen. De katholieken haalden 41.3 procent van de stemmen, de socialisten 32 procent, de onaf hankelijken 11 procent, de com munisten 5.3 procent, de splinter partijen op 0.4 procent. In Grasz wendde een oude dame zich tot de kiescommissie met de vraag of zij ook op de .Kaiser kon stemmen. VERKENNERS TER BEDEVAART naar Middelburg 's-GRAVENHAGE Het Nat. Hoofdkwartier van de Verken ners der Katholieke Jeugdbewe ging heeft de Katholieke Ver kenners in Nederland, België en Frankrijk opgeroepen voor een nationale bedevaart naar O. L. Vrouw van de Polder op 30 en 31 Mei in Middelburg. De intentie van deze bedevaart is het spoedig herstel van het door de water snood getroffen gebied. In totaal kunnen 400 Nederlan ders de tocht meemaken, doch uitsluitend in patröuilleverband. Opgaven geschieden via de eigen districtscommissarissen. 13 doden door koudegolf in U.S.A. NEW YORK, 21 Februari Een groot gedeelte van het wes ten en midden-westen is Zater dag door een intense koudegolf geteisterd. Het kwik daalde tot 31 graden onder nul. Het aantal doden bedraagt reeds 13. OM 200 GULDEN EINDHOVEN, 22 Febr. De 74 jarige landbouwer M. H. van Kruysdijk die een afgelegen boer derij te Eindhoven bewoonde, is vanmorgen het slachtoffer gewor den van een roofmoord. Er wordt een bedrag van f200 vermist. Van de dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. Toen de echtgenote van de landbouwer ongeveer om half negen uit de kerk thuis kwam, zag zij haar man dood op de vloer in de huiskamer liggen. Er is door de dader kennelijk naar geld gezocht, want uit een kast wordt een bedrag van ongeveer 200 gulden vermist. Het slachtoffer is waarschijn lijk met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. Hij vertoon de tevens verwondingen aan de hals, welke verwondingen waar schijnlijk zijn toegebracht met een broodmes, dat later op de tafel werd aangetroffen. (Van onze verslaggever) Zaterdagmiddag klokslag twaalf uur heeft mevrouw Staf, de echt genote van onze minister van Marine, de jager „Friesland", de eerste van de twaalf voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnde onderzeebootjagers, te wa ter gelaten. Waar deze tewaterlating een mijlpaal genoemd mag worden bij de heropbouw van de Koninklijke Marine, waren een groot aantal Voor Rampenfonds: Het bestuur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland heeft de bij het bu reau aangesloten organisaties een voorstel gedaan 500.000 beschik baar te stellen voor het Nationaal Rampenfonds. Deze bijdrage be staat uit een gift van 400.000,— en voorts uit een tiental Oosten rijkse huizen die reeds in het be zit van het centraal bureau wa ren. Tevens heeft het bestuur mach tiging gevraagd om zonodig gel den ter beschikking te stellen voor hulpverlening aan veilingen die bij het centraal bureau zijn aangesloten. autoriteiten voor deze plechtig heid bijeengekomen, die plaats had op de werf van de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. On der hen merkten wij op minister ir C. Staf, de staatssecretaris van Marine, viee-admiraal H. C. W. Moorman, vice-admiraal F. Stam, vlagofficier materieel schout bij nacht F. T. Burghard, Comman dant Zeemacht Nederland, de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland mr H. P. Lint horst Homan, de schouten bij nacht C. W. Heringa en J. B. Berck, ir B. W. A. Bijvoet, hoofd van het Bureau Electrotechniek van het departement van Marine en vele andere officieren en inge nieurs. Het muziekcorps Tuindorp uit Amsterdam, waarvan de leden in fraaie licht-blauwe uniformen wa ren gestoken en die bepluimde petten droegen, speelde pittige marsmuziek, terwijl de genodig den zich op het podium verza melden. Even voor twaalf uur arriveerde mevrouw Staf, die werd bege leid door de heer F. de Boer, directeur van de N.D.S.M. en door minister Staf en dochter.- Even een druk op de knop en de cham pagnefles sloeg stuk, de gedoopte „Friesland" gleed statig te water onder het spelen van het Wilhel mus gevolgd door het gejuich van de menigte, die aan de kant het schouwspel gadesloeg. En ter wijl de „Friesland" verder het ruime sop koos, werd alweer de kiel gelegd voor een nieuwe ja ger voor onze zich steeds ver jongende Marine. (Zie vervolg pag. 7) DOMINEE EN AALMOEZENIER ZWOEGEN MEE Een zeer groot aantal militairen zwoegt on verminderd voort aan het herstel van de schade in de waters- noodgebieden. Ook de geestelijke verzorgers van de genietroepen zien er niet tegen op de jongens af en toe een handje te helpen. Links ds F. ter Beek en rechts aalmoezenier G. Wubbels, die zand zakken torsen bij het maken van een dijk ter afdamming van de Reigersbergerpolder bij Bath. Zaterdag was het 50 jaar ge leden dat de oprichting plaats vond van St. Raphael, als R.K. Bond voor Spoor- en Tram wegpersoneel c.a. Daar het jubileum in de Vastentijd valt, werd slechts een kerkelijke besloten viering gehouden in het Mgr Mutsaertsoord te Venlo. In het mausoleum wer den namens alle leden door het bestuur kransen gelegd op de graven van Mgr Mutsaerts, die het herstellingsoord van St. Raphael hielp groot maken en van pastoor Donders, bondsadviseur. Tijdens de kranslegging door de heer J. M. Blom, bondsvoorzitter. PARIJS, 21 Febr. Ingevolge de Vrijdagavond door de Franse Nationale Vergadering in twee de lezing aanvaarde amnestiewet welke Zaterdagavond in het Franse staatsblad is gepubli ceerd, zijn twaalf Elzassers. die door de Duitsers tot dienstne ming in de SS-divisie „Das Reich" werden geprest en zo doende betrokken geraakten in de uitmoording in Juni 1944, van het Franse dorpje Oradour- Sur-Glane, Zaterdag, vóór het aanbreken van de dag, op vrije voeten gesteld. De veroordeelden die zich te Bordeaux in een gevangenis bevonden zijn per auto naar hun woningen ver voerd. De burgemeester van Oradour- Sur-Glane heeft Zaterdag op de Prefectuur van Limoges het oorlogskruis en de op 10 Juni 1944 aan Oradour verleende eer volle vermelding ingeleverd uit protest tegen de amnestie der Elzassers. ST. RAPHAEL, 22 Febr. De Belgische koninklijke familie is vanavond per trein van de Rivièra naar Brussel vertrokken. Koning Boudewijn koning Leopold en de prinses de Rethy vertrokken in de grote zwarte Cadillac van koning Leopold om 19.00 Franse tijd van de villa, waarin zij verbleven. De Cadil lac reed voorafgegaan door een Franse politie-auto - met grote snelheid naar Nice. Een kara vaan verslaggevers en fotografen kon de race niet bijhouden en raakte na enkele minuten hope loos achter. BONN, 21 Febr. -— De Neder landse ambassadeur te Bonn, de heer A. T. Lamping, heeft bij de regering te Bonn het bevreemden van de Nederlandse regering uit gesproken over het feit, dat een der ontvluchte gevangenen uit Breda, A. Touseul, ongehinderd persinterviews kan geven. Tegelijkertijd overhandigde de ambassadeur de West-Duitse re gering een afschrift van het ge rechtelijk vonnis tegen Touseul. Ook de „Duesseldorfer Zeitung", die vorige week een interview met Touseul publiceerde, is een afschrift toegezonden. Touseul had n.l. in dat inter view verklaard, dat hij slechts op politieke gronden was veroor deeld. Uit het vonnis blijkt echter, dat hij o.m. wegens mishande lingen, pogingen tot doodslag en, wegens optreden als politiespion ter dood veroordeeld was. Deze straf werd later veranderd in levenslang. Touseul had de hem ten laste gelegde misdrijven zelf toegegeven. ENGELAND TAST DOOR LONDEN, 21 Febr. De Britse regering heeft de gouverneur van de Falkland-eilanden opdracht ge geven de Argentijnse en Chi leense gebouwen op Deception- eiland te vernielen. Deze wending in het conflict tussen Engeland en de Zuid-Amerikaanse staten heeft in Chili en Argentinië grote beroering gewekt. In de Amersfoortse manege werd prinses Beatrix Zaterdag middag bij indoor-jeugdwedstrijden eerste in de dressuur- wedstrijd, eerste in het springconcours en ook eerste in de samengestelde wedstrijd. Door haar overwinning in het dressuurnummer kwam prinses Beatrix in het bezit van de Pico-beker. Ritmeester J. Gruppelaar overhandigt prinses Beatrix de Pico-beker. Links: prinses Irene. STAD MEXICO, 21 Febr. Twee trolleybussen van een dienst tussen Stad Mexico en een natuurreservaat zijn Zaterdagavond op elkaar gevlogen. 52 personen kwamen om het leven; 70 werden gewond. De meeste mensen, die in de beidetrolleybussen zaten, waren vermoedelijk bezoekers aan de Desierto de los Leones, een populair natuurreservaat, dat bij de toeristen zeer in trek is. De oorzaak van het ongeluk is officiëel nog niet bekendgemaakt. Het is gebeurd, op een steile hel ling, waar de bussen elkaar pas seren moeten, omdat de boven leiding er „tweesporig" is. Een ooggetuige heeft aan ver slaggevers verteld hoe de beide bussen met een verschrikkelijke klap in elkaar schoven. Hij zei, dat er een ogenblik gtilte heerste, waarna de kreten en het gegil van de stervenden en gewonden weerklonk. De doden en gewonden lagen over een afstand van 100 meter langs de weg. De bus, die met een vrolijke groep passagiers naar de stad terugkeerde, begon hoe langer hoe sneller de steile helling af te rij den. Dit was het gevolg van het falen der remmen. Hij passeerde het dobbelsporige gedeelte, waar hij moest wachten op de bus, die de heuvel opreed. De bus reed met grote snelheid naar beneden langs de scherpe bochten van de bergweg en vloog op de tegen ligger in. De personen, die op de voorbalkons stonden werden ver pletterd. Van een vain de bussen werd het dak afgereten, dat terecht kwam op passagiers, die uit de bussen geslingerd waren. De bestuurder van de bus, die 's-GRAVENHAGE, 21 Febr. In het rampengebied zijn thans nog ongeveer 2500 militairen icerkzaam op punten en in sectoren waar ze node gemist kunnen worden. Vooral de dijk bij Rilland-Bath is nog een belangrijk object en daar zitten nog ongeveer 1500 man grenadiers, genisten en artilleristen, die voor een groot deel van Ossendrecht uit opereren. Op Voorne-Putten en Goeree- Overflakkee werken 300 genisten en pontonniers en 100 ponton niers uit de Benthien kazerne te Dordrecht onderhouden verbin dingen met Zierikzee en Middel- harnis. Zijpe en Dinteloord hebben de steun van 250 man van de zware mortieren en 300 man van de commando's werken op Tholen aan het dichten van de dijken. De luchtmacht onderhoudt, zo als bekend, nog een aantal straal zenderverbindingen ten behoeve van de P.T.T. en de marine heeft drie bemande landingsvaartuigen ter beschikking van Waterstaat gesteld, waarvan druk gebruik wordt gemaakt. Voorts zitten hier en daar nog enkele marinemen sen op sloepen. Voorlopig zullen de militairen tot 23 Februari blijven, maar het is niet onwaarschijnlijk, dat voor enkele onderdelen deze termijn verlengd zal worden. Thans geen schade De harde wind van de laatste dagen heeft, voor zover tot nu toe bekend, gelukkig geen on gelukken veroorzaakt in de nood- gebieden. De pas gedichte Sint Annalandse zeedijk heeft het ge houden en men is nu bezig hem een meter boven hoogwaterpeil te brengen. Maandag zullen zandzuigers en draglines komen om hierbij te helpen. Gisteren zijn uit St. Annaland 820 kada vers weggevoerd. Het Nationaal Rampenfonds zal op korte termijn beginnen met de verdere hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood in de vorm van verstrekking of vergoeding van huisraad en wo ninginrichting. Uitkeringen, die in deze geest zullen worden gedaan aan de ge zinnen die door de plaatselijke gunstiger omstandigheden in het noodgebied, naar hun woonplaat sen kunnen terugkeren, zullen naar een voorlopige schatting van het fonds een bedrag van 40.000.000 gulden vragen. Gezien het feit dat met dit bedrag slechts 50% van de grootste be hoeften is gelenigd, kan worden vastgesteld dat het fonds belang rijke financiële steun nog lang niet kan missen. Arubaanse schoener te pletter geslagen WILLEMSTAD, 22 Febr. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is door storm de Arubaanse schoener „Express" met 11 opva renden tegen de rotsen van de noordkust van Curacao te pletter geslagen. Vijf opvarenden wisten zich te redden. SCHOENFABRIEK DOOR BRAND VERWOEST KAATSHEUVEL, 22 Febr. De schoenfabriek van de firma Th. van Boxtel te Kaatsheuvel is in de afgëlopen nacht door brand totaal verwoest. Alle ma chinerieën en voorraden gingen verloren. De schade bedraagt ruim een ton, die gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. Record-export uaar West-Duitsland Naar wij vernemen is in de ex port van groenten en fruit naar West-Duitsland in 1952 'n record bereikt. In totaal werd 340.000 ton voor een waarde van f130 millioen verhandeld. naar de stad onderweg was, Fran cisco Flores Sanchez, kwam le vend uit de wrakstukken tevoor schijn. Een zijner benen was ge broken en een voet verbrijzeld. MUENCHEN, 21 Febr. Een bijeenkomst van 6000 "communis ten in een vergaderlokaal waar Max Reimann de bekende com munist uit West Duitsland sprak, is hedenavond door de politie uit eengejaagd, nadat Reimann de Beierse minister van Binnenland se Zaken Hoegner (Soc.) een „on gekroond winterkoninkje" had ge noemd. De ontruiming van do zaal ging echter niet gemakkelijk. De com munisten smeten de politieagen ten, die de microfoons wilden verwijderen de zaal uit, barrica deerden daarna de uitgangen en vochten wild tegen de aanrukken de, gehelmde politieagenten alles onder het geluid van een orkestje dat communistische lie dieren speelde. Nadat de zaal was schoongeveegd, bleven de com munisten op straat doorvechten. Ze wierpen brandende fakkels naar de politie en gingen pas uit een, toen ze met brandspuiten waren doorweekt. De politie ver klaarde dat verscheidene mensen gewond zijn: het juiste aantal kon nog niet worden opgegeven. TROMPETGESCHAL ROME Zaterdagmiddag is de Nederlandse Minister van Buiten landse Zaken, Z.E. J. W. Beyen, met zijn echtgenote in Rome ge arriveerd. Hij zal gedurende de dagen, die aan de vergadering voor het Verenigd' Europa op 24 en 25 Februari voorafgaan, met de Italiaanse Minister-President de Gasperi overleg plegen over de stelling, welke Italië en de landen van de Benelux gedurende de Conferentie zuilen innemen. Op het station, dat met Neder landse en Italiaanse vlaggen was versierd, stond een erewacht van Bersaglieri opgesteld. Toen de trein het station binnenstoomdc, kondigde trompetgeschal de komst van de Nederlandse minister aan. Voor de microfoon van de Ita liaanse radio hield minister Beyen in de Franse taal een korte toe spraak over de bedoeling van de uitwisseling der Nederlandse en Italiaanse standpunten t.a.v. de zes-ministersi-conferentie. Hij be dankte de Italianen voor de uit zonderlijke hartelijkheid, waar mede hij verwelkomd was. Op het machtige plein voor het station stond een enorme mensen menigte opgesteld, die de Neder landse minister met gejuich en handgeklap begroette. 35 MAN VERDRONKEN MANILLA, 22 Februari De Philippijnse nieuwsdienst heeft bekend gemaakt, dat Zaterdag vermoedelijk 35 personen ver dronken zijn, doordat een passa giersschip ten gevolge van de krachtige wind op de Cagayan- rivier op noord-oost Luzon ka seisde. kap-

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1