NOORDHOLLANDSj Thans 1487 doden Koning Boude wijn gisteren in Brussel teruggekeerd 7ESH Hulp aan Nederland gaat nog steeds door Britse troepen moeten onmiddellijk Tsjong Kai Sjek zegt het verdrag met Rusland op warte Dolf Dagblad voor Allernaar en omgeving Vacantie afgebroken wegens „lasterlijke aanvallen99 59 millioen TKT en BEURS acties 11 2.48 imimmimmimmiiu iiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiir Drie straaljagers stortten omlaag fillister Bey en waarschuwt! Kardelj over houding Z.-Slavië Aldus Egyptische kolonel Nasser Arbitragevoor stel iverd verivorpen Helpt jullie Europese vrieudjes in Rampenfonds Koningin en Prins naar Londen SOVJET-UNIE sterker dan ooit Weg vrij voor eventuele acties LIJKE TRAP VAN PONY SCHARWOUDE, 23 Febr. jimveefokker C. K. uit igowaard heeft Zondag- I een trap van een pony de buik gekregen, die zo rankwam, dat hij bijna on- lijk overleed. MARKT A'DAM, 23 Febr. nderen. 1ste soort 2,70— kg gesl. gewicht; 2e soort 70; 3e soort 2,452,55; rkens, 1ste soort 2,26 e soort 2,242,26; zware s 2,102,14; 80 nuchtere :n 0,951,05 p. kg levend t; 2 vette kalveren, geen g; 1 schaap, geen notering nHORN, 21 Febr. Ro- 1 10.000 kg-7—13; 2500 kg Dol 6,50—12,50; 16.300 kg rof 4346; gew. 47,50 drieling 5153,60; 60.000 ten rond I 1010,80; II 11,30- III 7,20—8; 80.000 n II 16—18; III 12—12,40; 3. MSTER, 20 Febr. Wit- D046.00, rode kool 8.00 groene kóól 10.0025.00. ooi 27.0064.00. boerekool 43.00. sla 16.00. andijvie 110.00, winterpeen 5.Ó0 waspeen 14.00—34.00. uien' 50.50, prei 40.0059.00, y seedling 3.0010.00. pre- an engeland 10.38. goud- e 7.0031.00. jonathan 8.00 zoete campagner 15.00 comtesse de paris 6.00 gieser wildeman 10.00- kamperveen 6.0012.00 is duchess 12.00. winterian 7.00. tMENHUIZEN, 23 Febr. - cool 6.8010.60, rode kool bieten C 5.20, peen B CHARWOUDE, 23 Febr. - ;g kroten A 1111.50, B nodjo 5.50, 8400 kg rode 10.90, 1500 kg gele kool 41000 kg Deense witte kool 900 kg groene kool afw. EDIJK. 9000 kg rode —10,80; 12000 kg gele kool 0; 4000 kg groene kool 10.000 kg deense witte 6 0 kg peen B 17,40, C 11,60 witlof I 44, II B 34—39. EKEN nten 2g 0.69 JARD BAD- 2.56 - 0 98 - 0.89 valiteit 0.59 i blauw 0.89 QUARD BAD- 395 v. jg ct lken 25ct Bedden- tijk 140 breed ►ND AAN ZEE laas trok, zou men onge- aantrok, wat er met zijn 5 ian ook helemaal geen S artige kastelein geroerd IE n". Om haar een beetje :n voordele deed hij ZZ voren al diep had nage- 3 hier moet blijven, eens 5 ijk werk, zou u dat niet ik heb deze dagen veel ZZ een voor...." Direct S t eerst eens overdenken ezorgde. Gijs meende de ZZ 1 en ging daarom verder; j-jj die we ook gevangen 1 blauwe kiel, meen ik, Z ou, die kan ik hier ook Ejj iveel te...." Verder nt op dat moment ver- ZZ ik in de deuropening en SS iste te spreken. Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f 0.48 per BÊÊB week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., jSBrfg -s minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. (amiliebericbten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritse.voort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Dinsdag 24 Februari 1953 - 48e Jaargang - No. 12712 s-GRAVENHAGE Wanneer men de aantallen ge- identificeerde stoffelijke overschottengeborgen stoffe lijke overschotten en de aantallen bij het informatiebu reau van het Ned. Rode Kruis op heden als vermist te boek staande personen bijeenteltsou het totaal aantal slachtoffers van de watersnoodramp 1487 bedragen. Het is duidelijk, dat dit geen definitief cijfer kan zijn. Nog bij herhaling worden stoffelijke overschotten in de ondergelopen gebieden aangetroffen en ander zijds blijkt soms, dat als vermist opgegeven personen in leven en welzijn zijn. Ook dit cijfer wordt derhalve vermeld onder voorbehoud. Het Rode Kruis geeft hierbij de volgende specificatie op: Schouwen-Duiveland 331 Goeree-Overflakkee 456 Zuid-Beveland 99 Zuid-Holland 25 Brabant 252 Beijerland 151 Voorne-Putten 27 Zeeuws-Vlaanderen 14 Noord-Beveland 38 Walcheren 5 Tholen 56 St. Philipsland 13 Noordholland 7 EEN PILOOT KWAM OM HET LEVEN ST. JOHNS. Drie Ameri kaanse straaljagers van het type Thunderjet zijn in de omgeving van het vliegveld Goose Bay in Labrodor gelijktijdig neergestort. Een piloot kwam om het leven. Een andere Thunderjet, die evenals de drie bovengenoemde deel uitmaakte van een formatie van zestien vliegtuigen, wordt ten zuiden van Groenland ver mist. Eén van de vliegtuigen van de formatie, die op weg was van Goose Bay naar Europa via Groenland, kreeg een storing aan de brandstoftoevoer. Dit vliegtuig en twee andere keerden naar Goose Bay terug. Op een afstand van vijf kilometer van het vlieg veld raakte de brandstof van het eerstgenoemde toestel op, waarna alle drie neerstortten. Europa is in gevaar ROME. Onze minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, heeft betoogd, dat Europa zich in ernstig gevaar bevindt en dat slechts een supra nationaal gezagsorgaan het gevaar het hoofd kan bieden. Mr. Beyen, die hier is voor een tweedaagse conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de zes Schuman-landen, ver klaarde voor leden van het diplo matieke corps in Rome: „Europa is in ernstig gevaar. Zijn culturele identiteit en het bestaan zelf worden bedreigd". Hij voegde er aan toe, dat „na de eerste wereldoorlog duidelijk ge bleken was, dat internationale actie, gebaseerd op individuele verantwoordelijkheid, niet genoeg was om een internationale crisis het hoofd te bieden". Verder zijn er n.og 13 slacht offers waarvan de plaats van herkomst nog niet vaststaat. Tot de zwaarst getroffen plaatsen behoren: Oude Tonge met 299 doden: Nieuwerkerk met 144 do. den, Ouwerkerk met 100 doden. Fijnaart met 85 doden en Hal steren met 66 doden. Frankrijk en het Europese leger PARIJS Frankrijk heeft aan de vooravond van de zes- mogendheden-conferentie te Ro me laten weten, dat het niet van plan is het E.D.G.-verdrag te herzien of daarin fundamentele wijzigingen aan te brengen. Frankrijk wil slechts het recht een deel van zijn troepen uit het voorgestelde Europese leger te rug te trekken bij geval van grote moeilijkheden in Indo- China of elders. Frankrijk heeft reeds toestemming na verkregen machtiging van generaal Ridg- way zijn troepen uit de Nato te rug te trekken. BELGRADO. De Joegosla vische regering heeft bij monde van vice-president Edward Kar delj gewaarschuwd, dat de Ver. Staten zich „op alle punten van de aardbol" tegen het Russische imperialisme moeten verzetten of anders het risico lopen als wereldmogendheid te hebben af gedaan. Kardelj sprak op het vierde congres van het Volksfront, de in de oorlog gevormde verzetsbewe ging tegen de asmogendheden. In de rede noemt Kardelj de Russische politiek „uiterst agres sief, vreesaanjagend en de groot ste bedreiging voor de wereld vrede" en Stalin een „dictator". Over de binnenlandse aange legenheden zei Kardelj, dat de staat de moeilijkheden met de religieuze groepen thans vrijwel alle heeft opgelost, met uitzon dering van die met de Rooms- Katholieke Kerk. Hij betoogde, dat „bepaalde buitenlandse krin gen de normalisering van de toe stand der Rooms-Katholieke Kerk in Joego-Slavië opzettelijk onmo gelijk maken". Iedere dag geeft het ministerie van Buitenlandse Zaken een op somming van de hulp, die uit het buitenland blijft toevloeien voor de getroffenen uit de rampge bieden. Ook gisteren was het weer een respectabele lijst. Er was een Deense hulp, waarover men niet uitgepraat kan raken en waarvan een deel gisteren per schip in Rotterdam werd aangevoerd. De Colombus uit Delfzijl, die belangeloos ter beschikking was gesteld, bevatte 250 ton goederen. Er zullen nog vijf tot zeven kust vaarders nodig zijn om alles wat nog in Denemarken is te vervoe ren. Uit Portugal komen sinds 16 Februari berichten, over staaltjes „vriendschap", die zeer treffend zijn. Het deed veel meer voor ons land, dan voor België of Engeland. Brandweerlieden, win keiiers, handelsondernemingen en kinderen hielden inzamelingen en ook kleren werden op grote schaal geofferd. Twintig kilometer textiel en duizenden dekens wer den al naar ons land verzonden per KLM of per schip. Bovendien staan grote partijen levensmidde len klaar. De Vereniginy voor Penningkunst geeft een penning uit waarin de „gevoelens duurzaam zijn neergelegd, die de wa tersnood bij allen heeft opgeroepen" De vereniging wil hiermede tevens rechtstreeks bijdragen tot leniging van de nood. Prof. L. O. Wenckebach heeft het ontwerp gemaakt. De voorzijde van de penning vermeldt het woord „Wa tersnood 1953". Met daarboven een on metelijk watervlak, waarin een mens, de handen geheven in nood en machte loos verzet. De keerzijde geeft symbo lisch de redding uit deze nood weer, uitgebeeld door het beeld van Noach's duif met een vers olijfblad in de snavel, waarbij vermeld de tekst Genesis 8 vers 11. Dit beeld is omgeven door de spreuk „nil desperandum" (niet wanhopen). Kampioenschap eerste klasse 47/2 Voor het kampioenschap van Nederland eerste klasse 47/2, dat van 12 tot en met 15 Maart a.s. in Den Haag wordt gespeeld, hebben zich uit de voorwedstrij den de volgende deelnemers ge plaatst: B. van Amen (Rotter dam), J. A. Eichelsheim (Rotter dam), J. H. de Jong (Rotter dam), H. J. de Kleine Jr. (Zwolle) S. van Loohem (Amsterdam), A. A. J. van Loon (Bergen op Zoom) H. Scholte (Eindhoven) en C. Wijdeveld (Amsterdam). Een bijzondere gift is wel het grote levende varken, dat per m.s. Vlier naar ons land reist. Ook in Duitsland en Israël blijven de geldbedragen voor Nederland binnenstromen. Het Duitse Vakverbond gaf tot nu toe 106.000 mark. Over Amerika kan men niet anders dan met grote dankbaar heid spreken. Wat daar wordt bijeengebracht voor de slacht offers is echt .Amerikaans-groots'. Zo schonk b.v. Aartsbisschop Cushing 3000 paar schoenen. Padvinders gaan door Na de prachtige uitkomst van meer dan honderdduizend gulden, bijeengebracht in de „kwartjes campagne", zijn de padvinders niet van plan bij de pakken te gaan neerzitten. Zij zullen in hun vacantie gaan werken in het getroffen gebied en daarbij de steun ontvangen van buitenlandse collega's. BRUSSEL, 23 Febr. Koning Boudewijn is vandaag per trein uit Antibes iwZuid-Fr ankrijk teruggekeerd. De koning werd vergezeld door zijn vader Koning Leopold en zijn stiefmoeder de Prinses de Rethy. Aan de gewone trein Cote d'AzurBrussel 1 pas een speciale slaapwagen voor het koninklijk gezelschap gekoppeld. In het station Brussel-Zuid bleef de trein even staan, maar de gordijnen van het koninkliik rijtuig bleven gesloten. Om tien voor drie in de ochtend werd het rijtuig naar Laeken gebracht. De koning vertoonde zich niet. noch de andere leden van het gezel schap. Deze terugkeer uit het Zuiden van Frankrijk, waar de koning enige tijd rust heeft genoten na een vrij hevige aanval van griep, is voor de Belgische bevolking als een verrassing gekomen Koning Boudewijn heeft kort voor zijn vertrek naar Brussel aan een Franse verslaggever te Antibes medegedeeld dat hij zijn vacantie afbreekt wegens „laster- De door de Duitsers gebouwde bunkers in de duinen, leveren, dat is bewezen in de rampnacht, een gevaar op voor het achterliggende land. Dit is een bunker, totaal door de zee ondermijnd, op het Texelse strand bij de badplaats De Koog. CAIRO. De rechterhand van premier Naguib, kolonel Gamal Abdel Nasser, heeft vandaag „de onmiddellijke, onvoorwaardelijke terugtrekking van de Britse im periale troepen uit Suez geëist". In een radiotoespraak uit Sjibin el Kom (een stad in de Nijldelta) verklaarde Nasser ten overstaan van tienduizenden inwoners van de stad, die bijeengekomen waren om een bevrijdings-organisatie- centrum in te wijden: „Egypte zal niet onderhandelen over zijn heilige rechten" en niets anders aanvaarden dan „onmid dellijke, onvoorwaardelijke terug trekking van alle Britse troepen die in de Kanaalbasis gestation- neerd zijn". Zijn verklaring werd afgelegd aan de vooravond van de Engels- Egyptische onderhandelingen over de Kanaalzone. Hij is lid van de Egyptische onderhandelingsdelegatie. Nasser heeft de reputatie de „hersens" te zijn achter de leger- beweging die het bewind van Faroek verjoeg en hij geldt als de sterkste man in de uit 13 man bestaande revolutionnaire raad. Eden: nog geen onderhandelingen In Londen verklaarde minister Eden: „Er hebben nog géén on- Ondergronds radar-station in Frankrijk PARIJS In het dal van de Monvaux (Moezel) zal bij Cha- tel-Saint-Germain een der krach tigste radar-stations van Europa worden gebouwd. Men schat dat de werkzaam heden een twee jaar in beslag zullen nemen en dat de totale kosten 90 milliard francs zullen bedragen. derhandelingen tussen Groot- Brittannië en de huidige regering van Egypte over de Suezkenaal- zöne plaats gevonden". Eden zeide dit in antwoord op vragen. Hij voegde hieraan toe: „Reeds eerder is medegedeeld dat wij er naar streven door onder handelingen met de Egyptische regering een oplossing te vinden voor het gehele vraagstuk van de verdediging der zone". In Khartoem heeft het Soeda- nese Vakverbond, bestaande uit 40 vakverenigingen en een leden tal van meer dan 100.000, zich uitgesproken tegen het Egyptisch- Britse verdrag. ADVIEZEN OVER DE HUURVERHOGING (Van onze parlementaire redactie) Het advies, dat de S.E.R. heeft uitgebracht over de huurverho ging en alle maatregelen, die ter compensatie daarvan moeten wor den genomen, zal door de rege ring spoedig worden gepubliceerd. Dit heeft minister-president dr. W. Drees op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer W. J. Andriessen (KVP) medegedeeld. Eveneens kan spoe dige publicatie tegemoet worden gezien van het voorlopig advies over de werkgelegenheid, dat eveneens door de Sociaal Econo mische Raad is uitgebracht. T entoonstelling van Nederlandse bloemen Ie Keulen KEULEN. De organisatoren van de Internationale Voorjaars- beurs te Keulen hebben medege deeld, dat tijdens het tweede deel van deze jaarbeurs van 8 tot 10 Maart een tentoonstelling van Nederlandse bloemen zal worden georganiseerd, welke de grootste zal zijn, die in het na-oorlogse Duitsland gehouden is. De ten toonstelling zal een oppervlakte van meer dan 500 m2 beslaan. lijke aanvallen op het Belgische koningshuis". „De aanvallen tegen de een heid van de koninklijke familie hebben ten doel te trachten de eenheid van het Belgische volk te schaden", aldus de koning. De Belgische vorst verklaarde ondanks de wensen van ziin dok ters en de risico's aan de reis verbonden, naar Brussel terug te keren om een einde te maken aan de door de wereldpers ver spreide geruchten. RONDOM DECEPTION LONDEN De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, An thony Eden, heeft gistermiddag voor een juichend Lagerhuis ver klaard, dat de Argentijnse en Chileense aanmatiging op het eiland Deception een schending betekent van de Britse souverei- niteit. Eden zei. dat Engeland zijn voorstel herhaald heeft om de met elkaar in strijd zijnde eisen voor het Internationale Hof van Justitie te brengen. Hij zei ver der: „het spijt mij te moeten zeggen dat beide landen het ge schikter hebben geacht dit aan bod te verwerpen". President Eisenhower: GEEN TYRANNIE IN DEZE WERELD NEW YORK. In een bood schap ter gelegenheid van de opening van het hoofdkwartier van de raad van „Vrij Tsjeeho- Slowakije" te New York heeft president Eisenhower verklaard, dat '„tirannie niet lang kan be staan in een wereld, waar vrije mensen krachtig, vereend en vastberaden zijn". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, en de onderminister, Bedell Smith, ver klaarden in een gezamenlijke boodschap, dat communistische overheersing op de duur zou af brokkelen. Aardbeving in Noord-Italië? WENEN. De seismografen te Wenen hebben Zondagavond een sterke aardschok geregistreerd, waarvan het epicentrum ongeveer 500 kilometer van Wenen gelegen -was, waarschijnlijk in Noord- Italië. Korte tijd later werd een tweede, minder krachtige aard schok waargenomen. Donors meldden zich spontaan MILAAN. Aangemoedigd door de slagzin „bloed voor onze Nederlandse broeders", hebben zich gisteren meer dan honderd vrijwilligers gemeld bij de Mila nese bloedtransfusiedienst, om bloed af te staan. De donors waren afkomstig uit Modena en gehoorzaamden aan de oproep van de Italiaanse bloed transfusiedienst om bloed af te staan voor de getroffen Neder landse gebieden. H. Vader tot Amerikaanse kinderen: VATICAANSTAD (KNP). Op de eerste Zondag in de Vasten heeft de H. Vader een brief ge schreven aan de kinderen van Amerika, waarin Hij hun vraagt om daadwerkelijke hulp door gebed en door het verzamelen van giften voor hen, die waar ter wereld ook in nood verkeren, vooral voor de kinderen uit de getroffen gebieden in Nederland, Engeland en België. Het is bekend, dat de H. Vader in de jaren na de oorlog jaar lijks aan het begin van de Vasten een persoonlijk woord via de radio tot de Amerikaanse kinde ren pleegt te richten, maar dit jaar heeft de» Paus met het oog op Zijn wankele gezondheid hier van moeten afzien. Canadese escadrille jagers naar West-Duitsland BONN. Een woordvoerder van de West-Duitse regering heeft medegedeeld, dat de Canadese regering binnenkort een esca drille jagers van de luchtmacht naar West-Duitsland zal zenden. Het escadrille zal te Zweibrue- cken in het Zuiden van Rijnland worden gestationneerd. 's-GRAVENHAGE, 23 Febr. In het Nationaal Rampenfonds was tot vanavond een bedrag gestort van f 58.800.000. Zaterdag avond was de stand 57 millioen. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen op 26 Febr. een bezoek aan Londen brengen. Oorspronkelijk lag een tweedaags bezoek in de bedoeling, tijdens hetwelk allereerst de tentoonstel ling van oude Hollandse schilde rijen uit particulier Engels bezit in Burlington House zou worden bezocht. Ook zou aan de Koningin tijdens 'n plechtigheid in de city de „Freedom" van de „Carpen ters' Company" worden aangebo den, waarna de Koningin en de Prins zouden aanzitten aan een door de „Carpenters' Company" in de Drapers' hall aan te bieden lunch. Tijdens het ééndaagse pro gramma, waartoe thans is beslo ten, zullen de Koningin en de Prins een bezoek brengen aan Koningin Elisabeth en de Hertog van Edinburgh, aan wie Hare Ma jesteit de dank van het Neder landse volk zal overbrengen voor de hulp van het zelf zo zwaar ge troffen Engeland. Hare Majesteit zal voorts de tentoonstelling in Burlington House bezoeken en op de Neder landse Ambassade de „Master" en de „Clerk" van de Carpenters' Company ontvangen. Maarschalk Sokolofsky: MOSKOU Maarschalk Was- sily Sokolofsky, de nieuwe staf chef van het Sovjet-leger, heeft in de „Prawda" geschreven, dat de „Amerikaanse imperialisten, bezeten door een manie voor we reldoverheersing, een nieuwe plunderingskruistocht tegen de Sovjet-Unie trachten te organi seren". De Sovjet-Unie blijft zich aan haar vredespolitiek houden, aldus de generaal, maar dit zou niet moeten worden opgevat als zwakheid, want „de Sovjet-Unie is thans sterker dan ooit en meer dan ooit in staat een krachtproef te doorstaan". TITO KOMT NIET OFFICIEEL zegt minister Eden LONDEN. In antwoord op vragen heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Eden het een en ander medegedeeld over het bezoek, dat maarschalk Tito, staatshoofd en regeringsleider van Joego-Slavië, in Maart a.s. aan Groot-Brittannië zal brengen. Maarschalk Tito brengt een particulier bezoek aan Groot- Brittannië, waar hij als gast der regering zal worden ontvangen. Het bezoek draagt een particulier karakter, omdat het in strijd met het protocol zou zijn, indien een buitenlands staatshoofd, vóór de kroning van koningin Elizabeth, een officieel bezoek aan Groot- Brittannië zou brengen. TAIPEH, 23 Febr. Generaal Tsjang Kai Sjek's vrije China heeft in de koude oorlog een slag toegebracht aan de Sovjet-Unie, door vandaag officieel het in 1945 gesloten Nationalistisch Chinees- Russische verdrag van nul en ge nerlei waarde te verklaren. Hierdoor effent Tsjang Kai Siek de weg voor deelname aan een eventuele blokkade van het Chinese vasteland. Het verdrag dat in Moskou werd ondertekend, was een uit vloeisel van de overeenkomst van Yalta. Het gaf Rusland het volledig recht op twee Mandsioe- riise haven Darien en Port Arthur. De Chinese minister van bui tenlandse zaken. George Yeh. heeft bekend gemaakt dat de Verenigde Staten niet tevoren ingelicht ziin, daar het hier een zuiver binnenlandse aangelegen heid betreft. Nationalistisch China wiist er op dat het verdrag door de Sov- iet-Unie is geschonden door de agressie in China. Op een vraag of naar de me ning van Yeh de twee belang rijke Mandsjoerijse havens even eens onder een eventuele blok kade zouden vallen, antwoordde hij: „ik denk van wel". Ook in Amerika en communis tisch China is gesproken over de toestand in het Verre Oosten. Taft verklaarde, dat de Russen geen derde wereldoorlog zullen ontketenen, omdat het gehele communisme daardoor zou kun nen worden weggevaagd. Hij was van mening, dat de V.N. de Chi nese bases in Mandsjoeriie zul len bombarderen. Uit het kamp van de commu nistische generaal Nam-Il kwam weer een beschuldiging over het bombarderen van vreedzame dorpen en steden in Korea. Voorts waren er 39 gevangenen van de V.N. door deze bombar dementen gedood en 157 gewond

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1