Plechtige uitvaart 9575 1952 was gunstig jaar voor de Z.L.T.B. De herverkaveling van het Geestmerambacht ïnengekomen giften Het Messenhuis Em. Pastoor W. W. van Leeuiven Hij was 'n man van kinderlijke eenvoud Buitenlandse notities Militair elftal tegen G.V.A.V. Belangrijk werk op kweekbedrijven van C.I.V. Korreltjes Vervoer per as of vaartuig voornaamste probleem eersverwachting edeeld door het KNMI Bilt, geldig van Dins- rand tot Woensdagavond )G WEER weer met opklaringen ook hier en daar tjjde- nist. Zwakke tot matige uit Zuidelijke richtin- Vannacht iets kouder, enmiddag iets. zachter. )E NOORDERPERS bureaus van de Noor- kwamen heden de vol- giften binnen voor de fers van de watersnood: utbewerkersbond, af- Alkmaar 100. gst prijsbiljarten Ijartclub, Wieringen 20. poppenkastvertoning [)orresteijn (verdub- lor moeder) 4. artpotje te Leeuwar- 20— Groningen 3. V. te Groningen 25. .e Groningen 25. int uw giiten bezorgen ïze bureaux, betzij per- hetzij per brief of post- Ook kan op onze giro- tgen worden gestort. De nmers van onze bureaux roningen 70021, Leeuwar- 4459, Sneek 594461, Em- 14460, Zwolle 486779, Alk- 9446S, Den Helder 594462 rn (ook te gebruiken door n en omgeving) 110894. lijks verantwoorden wij lengekomen giften in onze oen. sarev wordt litgewezen Nederlandse regering heeft n de Russische journalist sarev naar Rusland uit te zodra zich reisgelegen- raordoet, hetgeen binnen dagen kan worden ver at Pissarev was gearres- »n een aanvankelijk inzicht i hier te lande gevoerde eit was verkregen, stond anstonds vast dat hii be- te worden uitgewezen on van de ongeoorloofde poli- activiteit die hii als vreem- ontplooid had. Inmiddels een gerechtelijk onderzoek hem geopend teneinde een inzicht te verkrijgen in /iize van optreden en de em gelegde contacten. Hier- ek dat dank zii het snelle >en van bevoegde autoritei- in ontoelaatbare werkzaam- reeds werden gestuit, ter- :ii zich nog in een aan- tadium bevonden. Onder imstandigheden is het raad- bevonden geen gerechte- vervolging tegen hem in te doch hem zonder meer éderland te Verwijderen. ITATIE-TOURNOOI CMAAR In café Martin teravond het tournooi be- n met de volgende spelers: Krijgsman „De Doorbraak; amp, „De Doorbraak"; Th. „Excelsior"; D. Wester lsior"; J .de Boer „Onder G. Kater „Volharden"; C. „Witte Huis"; P. Hoogland ïaria". Boer :ers Jchot ast logland ater amp rijgsman iiiiiaiiiaiaiiiaii ïormalktura De dokter gaf mij de raad; ga naar Wijdeman en laat hij je eens 'n paar Forma-Natura schoenen aanpassen. Daar zal je werke lijk van opknappen. Want die klachten van; pijn in de rug en in 't hoofd kun nen uit je voeten voortkomen. Nu ik ben er naar toe gegaan Dat had ik v ij f jaar eerder moeten weten. Voel me een heel - ander mens. Alle narigheid is verdwenen en kan weer uren lopen VOETVEMOPCINO im w« Pt Brt HS Gem 111 31 24 3.58 125 31 15 4.03 95 41 16 2,41 125 41 11 3.04 125 26 19 4.80 79 26 11 3.03 123 37 21 3,32 125 37 15 3.37 ■i|iijiiiiiiiiiiiiai Te koop: 2 AKKER BOUWLANDEN. pl.m. 35 en 34 snees m. teelt vergunning. S. Bijpost, Benedenweg 140 te St. Pancras. in fijne staalwaren. Te vens slijpinrichting voor huishoudscharen, keu kengereedschappen en het vijlen van zagen. Huigbrouwerstraat 10 Tel. 4571 Alkmaar WONINGRUIL omgeving station Alkmaar. Aangeb. kl. woning voor grotere woning. Br. no. 15436. bur. v. d. blad. Dinsdag 24 Februari 1953 Pagina 3 Onder grote belangstelling, vooral van de zijde van de geestelijkheid uit Haarlem en Kennemerland, doeh ook van de zijde van zijn oud-parochianen van Limnien, werd gisteren Pastoor W. W. van Leeuwen, tot het begin van dit jaar pastoor van het landelijke Limnien, ten grave gedragen. In de kerk van de H. Antonius van Padua, de Franciscanerkerk aan de Nieuwe Groenmarkt te Haarlem, had de plechtige Uit vaart plaats. De H. Mis van Re quiem, werd, nadat de lauden waren gezongen, gecelebreerd door de H E. Deken J. J. A. Kuil man van Haarlem, daarbij geas sisteerd door de W.E. Kapelaan H. P. Balestra uit Den Haag als diaken en de W.E. Kapelaan J. v. d. Stap als subdiaken. Als can- tores fungeerden de Z.E. Rector J. J. A. v. d. Zalm uit Alkmaar en de W.E.'Heer A. v. d. Voorn uit Scheveningen; ceremoniarius was de W.E. Kapelaan F. v. d. Zon te Limmen. In het priester koor woonde Mgr. Dr. C. J. Hen- ning de Uitvaartdienst bij. In de voorste banken zaten be halve de familieleden tientallen confraters van de overledene, meest pastoors en kapelaans uit Haarlem en Kennemerland; wij zagen o.m. Pastoor J. v. Muyen uit Heiloo, Rector R. v. Ginkel van Wijk aan Zee en Pastoor Dr. Th. W. v. d. Lugt uit Weesp. De parochie van Limmen was ver tegenwoordigd door de leden van het kerkbestuur, de heren C. J. Admiraal, J. Weyers, P. Com mandeur en W. v. d. Steen; door de leden van het Armbestuur, de heren J. Groot, P. J. Pepping, Th. Valkering en N. N. Bakkum. Winst voor de democratie De uitslag van de Zondag in Oostenrijk gehouden verkiezin gen voor de Nationale Raad te vergelijken met onze Tweede Kamer heeft een duidelijke overwinning te zien gegeven voor het democratische regeringsblok van katholieken en socialisten. De katholieke O.V.P. moge wel iswaar 3 zetels hebben verloren, de partij is toch de grootste in het land gebleven. De socialisten waren gelukkiger. Zii wonnen er 6. Voor de regeringcoalitie betekent het derhalve een ver sterking van 3 zetels in hetj par lement. Communisten en neo nazi's zijn de verliezers gewor den in deze strijd. Oostenrijk heeft de dictatuur afgewezen! Het verlies van de neo-nazi's zal in de toekomst ook merkbaar zijn op het politieke resultaat van de communisten. Tot nog toe werd de Oostenrijkse arbei ders door de communisten met het „ontwakend fascisme" vrees aangejaagd. Nu dit dankbaar propaganda-object weinig meer heeft te betekenen, zullen de vol gelingen van uiterst links andere middelen moeten zoeken. Trou wens in hun genoemd pogen zijn de communisten al volkomen ge faald. De Oostenrijkse arbeiders begrepen, dat. al is de behar tiging van hun belangen en meer nog het kostelijk goed van de democratie allerminst veilig bij de nationaal-socialisten van nu, het behoeden van deze waarden zeker niet mocht worden toever trouwd aan de zg. democraten van dc „Volksrepubliek". Trou wens Oostenrijk grenst dicht ge noeg aan de Sovjet-wereld om voldoende inzicht te veronder stellen bij de bevolking, in het feit. dat het heil van die kant niel is te verwachten. Het land is leeggeplunderd. Wat de schuld is van de Russen. En het zijn ook weer de Russen, die verant woordelijk ziin voor het misluk ken van de oplossing der Oos tenrijkse kwestie op het niveau van de internationale onderhan delingen. De uitslag wettigt de voort zetting van de coalitie van O.V. P. en sociaal-democraten. Op dit moment is over de kabinetsfor matie nog niets bekend, maar een veronderstelling in die geest is verantwoord. Sedert de oor log word het land door deze coalitie geregeerd. Voor alle voorstellen, die op constitutio nele aangelegenheden betrekking hebben is een tweederde meer derheid nodig. De meerderheid van nu is groter dan die van voor de stemming. Ook dit is een redelijk argument om aan te ne men. dat het bondgenootschap tussen de twee partijen zal blij ven bestaan. De vraag is. of beide groepen het in de komen de jaren met elkaar zullen vin den. In de herfst van 1952 kwam het tot een breuk, die op het allerlaatste moment is gelijmd. Het bezoek van premier dr. Figl aan Nederland viel er door in het water. De katholieken ver zetten zich in November jl. tegen de socialistische plannen tot staatsinmenging. Een princi pieel verschil dus. in de econo mische beleidssector. Eveneens bestaat er reeds geruime tijd geen eenstemmigheid over de be strijdingswijze van de werkloos heid. En nu zijn het juist vele jongeren, die Zondag hun stem hebben gegeven aan de so cialisten. in de hoop dat dit vraagstuk in socialistischezin zal worden opgelost. De socialis ten kunnen moeilijk terug en de katholieken moeilijk toegeven. Zonder scheuren is de coalitie burcht dus niet. Een nieuwe breuk is mogelijk. Juist omdat het over principiële kwesties gaat. Er zal veel van afhangen of beide partijen weten te geven en te nemen, voorzover hun be ginselen het toelaten. Het laatste moét wel. want een zaak als de onafhankelijkheid van Oos tenrijk en het eindelijk onder de druk van de bezetting der ge allieerden uit het Westen en van Rusland uit komen, is van groter betekenis. Terwijl zowel voor het binnenlands beleid, als voor de positie van Oostenrijk ten op zichte van de internationale be trekkingen. het behoud van de democratie van belang blijft. Een democratie, die alleen veilig is bij het samengaan van de coali tiegenoten. A Ook burgemeester S. Bosma van Limmen alsmede verschillende parochianen van St. Cornelius gaven van hun belangstelling blijk. Aan het zijaltaar werden H.H. Missen van Requiem gece lebreerd door de Paters Francis canen Wansen en Hoogeveen. Het parochieel zangkoor zong o. I. v. de directeur, de heer F. Pie- lage de plechtige Mis van Re quiem van L. Perosi. Na de H. Mis, waaronder tal van aanwezigen tot de H. Tafel naderden, hield Kapelaan Bale stra, een oud-leerling en vriend van de overledene een treffende lijkrede, zulks naar aanleiding van het evangeliewoord: wie het Koninkrijk Gods niet aanneemt als 'n kind, zal er niet binnen gaan. De gewijde spreker schetste pastoor van Leeuwen als een man van grote en kinderlijke eenvoud. Noch als kapelaan, noch als pastoor, noch als leraar was hij iemand, die furore maakte; hij was onbekend door zijn een voud. Toch was hij een kracht figuur. zij het met een hart van een kind; hij was eenvoudig en hartelijk, door-en-door goed en had een blij karakter; hij was optimist door dik en dun'. Het geheim van zijn leven was, dat hij, die geboren was als een kind, ook leefde en stierf als een kind. Hij was een ongecompliceerde persoonlijkheid, die de natuur, de bloemen, en de schoonheid lief had. Hij was een man zonder pretenties en ambities; altijd hartelijk en vol zorg om het leed van anderen. In het gebed zocht hij een oplossing voor moeilijk heden. Hij was oprecht en recht door zee; in zijn geloof is hij al tijd kind gebleven en steeds was hij dankbaar voor de gaven van Gods goedheid, ondanks pijn en lijden, dat hem overkwam. Daarom, aldus besloot kapelaan zijn lijkrede, is er reden, om God te danken, Die het Rijk Gods be loofde aan hen, die gelijk worden aan de kinderen. Spr. wekte tenslotte op tot ge bed voor zijn zielerust, opdat Maria, de moeder der priesters hem moge opnemen in het hei lige spel der eeuwige zaligheid. Op de R.K. begraafplaats St. Barbara te Haarlem had vervol gens, nadat Deken Kuilman ook de absoute had verricht, de ter aardebestelling plaats. Onvermoeid zwoegt men voort aan het herstellen van de schade in de watersnoodge- bieden, in welke werkzaamheden de militairen een zeer groot aandeel hebben. Nabij Bath is men bezig de Reigersbergerpolder, ter grootte van 1000 ha, van het buitenwater af te sluiten. Indien het werk naar wens verloopt kan deze polder worden leeggemalen, waar door in de eerste plaats de spoorlijn naar Goes en de daarnaast gelegen snelweg in dezelfde richting vrij komen. Op de voorgrond de dijk welke thans gemaakt wordt en waar bij het water meter voor meter moet worden bevochten. Rechts de ondergelopen polder, welke men binnen afzienbare tijd hoopt droog droog te krijgen. Het Nederlands militair elftal zal Woensdagavond a.s. in het Oosterpark te Groningen spelen tegen GVAV, wellke ontmoeting bedoeld is als laatste oefenwed strijd voor het vertrek naar Tur kije, waar in Ankara en Instan- boel het internationale tournooi wordt gehouden met deelneming van Turkije, België, Frankrijk, Italië, Egypte, Griekenland en Nederland. Het militaire elftal ziet er als volgt uit: Doel: den Hartog (Excelsior); Adhter: Cools (RBC), Kuys (Haarlem); Midden: Kammeijer (GVAV), Elzer (Ajax), Visser (DOS); Voor: Vermunt (RBC), Michels (Ajax), Bron (WA) Bennaars (Dosko) en Louer (NOAD). In deze ongetwijfeld zeer ster ke ploeg staan dus Bennaars, Mi chels en Louer als internationals opgesteld. De wedstrijd zal wor den geleid door de heer Bronk- horst uit Vetp. ENGELSMAN DOOR AMERIKAAN BEROOFD? ROTTERDAM. De politie te Rotterdam heeft de 23-jarige Amerikaanse varensgezel P. H. P., opvarende van het 8178 brt. metende ss „Jesse Lykes" re derij Lyks Brothers SS Co. Inc. te New York aangehouden, omdat hij in de nacht van 1 op 2 Januari j.l. een Engelse zee man van een bedrag van f 600. a f 700.en een gouden horloge zou hebben beroofd. Met enige vrienden waren ze in een café geweest en daarna waren de Engelsman en de Ame rikaan samen op stap gegaan in een taxi. Onderweg zou de dief stal gebeurd zijn. Zaterdag j.l. arriveerde de „Jesse Lykes" te Rotterdam en toen is de Ame rikaan aangehouden. DIRECTEUR OMMELANDEN F 10.— BOETE GRONINGEN De directeur van de Ommelanden, de heer F. de B. had zich gisteren voor de Groninger kantonrechter te ver antwoorden wegens het veroor zaken van een aanrijding. Het betrof hier een zaak dat in nauw contact staat met de Ommelan den-affaire. Immers de heer de B reed op 6 December nabij Hoogkerk plotseling achteruit en botste tegen een A.N.A.B.-wagen, die de Ommelandenwagen volg de De ambtenaar van het O.M eiste f 30.boete subs 10 dagen hechtenis voor deze wat hii noemde vreemde zaak. De kantonrechter veroordeelde hem tot f 10.boete subs 4 da gen hechtenis. ALKMAAR. Op de Algemene Vergadering van de Vereniging van Zaaizaad en Pootgoedtelers van de L.T.B., gisteren in Hotel Victory te Alkmaar gehouden, zijn enkele zaken aan de orde geweest, die niet alleen van belang waren voor de enkele tientallen aanwezige leden, maar ook voor de overigen van de 900, die thuis gebleven zijn. Bij de aanvang van de vergadering werd voor de slachtoffers van de watersnood gebeden, nadat door de voorzitter, de heer H. de Wijs uit Obdam, enkele woorden van deernis met de getroffenen door de watersnood waren gewijd. Voorts wierp hij een terugblik op het afgelopen jaar dat hij voor de vereniging gunstig noemd. De oogst en afzet van aardappelen waren goed; voor de eerstelingen werden redelijke prijzen gemaakt, voor de midden-, vroege- en late soorten zelfs hoge prijzen. De afzet was beter dan in 1951. Een grote voor uitgang noemde de voorzitter het bezit van luchtgekoelde bewaar plaatsen,waaraan het te danken is, dat weinig behoefde te worden afgekeurd. Een van de belangrijkste on derwerpen. die de voorzitter aan sneed. was het komende voorstel van het hestuur van het Centraal Bureau van de Veilingen, als mede de gelijkschakeling van het veilingspercentage op de veilin gen in Noordholland. Over het voorstel is later op de vergade ring in den brede gediscussieerd, vooral naar aanleiding van en kele opmerkingen van de heer Jac. Groen. Voordat het defini tief aan de orde komt. zal in kleiner verband gesproken wor den over een amendement, dat de coöperaties enigszins en voor zover mogelijk in bescherming zal moeten nemen. Tenslotte mocht de voorzitter met dankbaarheid constateren, dat de omzetten steeds groter worden en men meer en meer wint aan economische kracht in L.T.B.-verband. Uit het rapport van het ac countantsbureau stippen wij o.m. het volgende aan: in het boek jaar 19511952 werd een omzet behaald van ƒ2.941.072.83. Ge durende dit boekjaar werd ge ëxporteerd. aan exporteurs ver kocht en aan de Stopa geleverd voor een bedrag van ƒ2.652.522.01 terwijl in het binnenland aan eigen klanten werd afgeleverd voor een bedrag van 288.550.82. De hoeveelheidsomzet bedroeg in het boekjaar 19511952 totaal 13.495.818 kg. Het jaarverslag van de secre taris wijdt allereerst belangstel ling aan het feit. dat de Telers- vereniging tot de Centrale Coöperatie is toegetreden. Als lid zal de vereniging een aparte kring uitmaken en als zodanig in de gelegenheid zijn 21 leden af te vaardigen naar de Alge mene Vergadering Voor de Z.L.T.B. bestuurs zetel in het Coöperatie-bestuur werd als candidaat aangewezen de voorzitter, de heer H. de Wijs. Over de bereikte resultaten van het afgelopen boekjaar mag men tevreden zijn. want meer en meer wordt de vereniging in de internationale sfeer betrokken, hetgeen trouwens ook het stre ven is. gezien de doelstelling, eigen producten zoveel mogelijk zelf te verhandelen en te expor teren. Aan de hand van uitge breid cijfermateriaal toonde de secretaris aan. dat op verschil lend gebied flinke resultaten zijn geboekt. In de plaats van het bestuurs lid W. Veldt, die inmiddels naar de Noordoostpolder is verhuisd, werd benoemd de heer Jb. Suid- geest te Hoofddorp. De heren L. Duyvesteyn te Loosduinen en H. Giesen te Mid- denmeer (Raad van Toezicht) werden herkozen. Op voorstel van het bestuur werd met algemene stemmen be sloten aan de L.T.B. een sub sidie te verstrekken van drie vierde cent per afgeleverde baal aardappelen. In de rondvraag werd door de heer Bakker (De Rijp) het voor stel gedaan om voor hen. die de algemene vergadering bezoeken die wel als de meest trouwe vergaderingbezoekers kunnen worden aangemerkt een vorm van presentie-gelduitkering te vinden. Het vergaderingbezoek gaat aan verschillende onkosten gepaard en steeds zijn het de zelfden, die dat offer brengenvallKCI vlJul eell JI1UKi- terwnl de rest thuis bluft. Het iyjge OBgave. ajs men moet be- bestuur. dat hierin weleen denken, dat men de goede eigen- stimulans zag tot meer ver„ade schappen moet bewaren en ringbezoek. zal deze suggestie in kwage elimineren. Het kon daar- overwegmg nemen. bij niet anders of men moest ge bruik maken van kruising met gewassen kunnen er met goed resultaat geteeld worden. Jaar lijks zijn 15 ha bezet met de ver schillende kruispopulaties. Het bedrijf werd in 1948 begonnen en is in totaal 156 ha groot. Er is een oppervlakte van 60 zeer matige kwaliteit weiland, in ge bruik voor het inscharen van vee van kleine boeren; verder zijn er proefvelden ter vergelijking met reeds bestaande rassen en soor ten en velden voor eerste ver meerderingen. Het overige ge deelte van het totale oppervlak beslaat de normale teelt en de grotere vermeerderingen. Er zijn verschillende cultures: olievlas. tarwe, haver, allerlei groenvoedergewassen. aardappe len en mais. Wat de bieten be treft: het zaad van de stam- teelt van verleden jaar is reeds gevernaliseerd, in de kas ge plaatst en men hoopt daarvan deze zomer reeds het nieuwe zaad te winnen. Hetzelfde geldt voor de zomergerstrassen. Als succesnummer kan worden ge noemd de Goudster-mais. dat tijdig rijpt en voor ons land van grote betekenis is. In de produc tie heeft het de kroon gespan nen en het wordt thans al flink vermeerderd. Zelfs heeft men door vermeerdering van inteelt- liinen nieuwe kweekproducten opgebouwd, die het nog beter doen dan de Goudster en die binnenkort in de handel komen en waarvoor de gronden in onze Noordhollandse omgeving zich uitstekend leent. Dan ziin er enkele grasselec ties. ook voor de kleigronden, drie rassen haver, twee voor de zandgronden (vlug groeiend, goed dekkend, vroeg rijp. die op zandgronden goede opbrengst geven) en één voor de kleigron den waarvan men eveneens reeds goede resultaten heeft be haald. Een ander succesnummer is de aaltjes-resistente rogge, een krui sing tussen Ottersumse en Pet- küsser. een zeer veredeld pro duct. Na een kort exposé omtrent de proefnemingen voor groenteelt- bemesting. waarbij vooral het grote boerenbelang in het oog liep. n.l. dat men minder zaden nodig heeft om eenzelfde pro ductie te krijgen dan voorheen, volgde nog een zeer interessant relaas over de aardappel Men is op het ogenblik bezig met aller lei proefnemingen. Men heeft daarbij o.a. gedacht aan een ver vanger voor Bintje, een moei- Oostenrijk De verkiezingen in Oos- tenrijk moeten ons wel degelijk interesseren. In de eerste plaats om algemene politieke redenen, welke hier overigens niet terzake doen. (Zie Buitenlandse notities.) Maar het is voor ons toch van groot belang, te zien, hoe in het door de nog steeds voortdurende bezetting zwaar beproefde Oostenrijk de de mocratie zich heeft weten te handhaven tegenover storm aanvallen van uiterst-links en uiterst-rechts. Een belangrijk punt ter onzer overdenking is ook, dat de vele splinter partijen practisch geen voet aan de grond kregen. Het ver lies, dat de Katholieke Volks partij geleden heeft, moge haar tot bezinning brengen bij het hervinden van het evenwicht in haar beleid! Een opmerking, welke wij nog willen maken, is deze: wij lazen ergens, dat de dreigen de uitbreiding der werkloos heid vele jonge kiezers naar de socialisten heeft gedreven. En ook, dat van de bijna 200 duizend nieuwe, dus jonge kiezers, de meesten blijkbaar aan de C.V.P. zijn voorbijge gaan. Het zijn beide overwe gingen, die ook voor de Ne derlandse K.V.P. gelden! Zij zal het oog gericht moeten blijven houden op de morele en stoffelijke belangen, welke gemoeid zijn met de bestrij ding van de werkloosheid. En, zij zal open oog moeten heb ben voor de wensen en ver langens van de jeugd! De dijken Het zal dus in de naaste toekomst gelet ook op de strekking van de noodwet-dijkherstel, gaan om een strijd van al of niet méér centralisatie in het be heer van de dijken. Daarbij komt de kwestie van de zeg genschap van de waterschap pen aan de orde. Het pro bleem zal nadere studie ver dienen, hoewel ook o.i. uitge gaan moet worden, (gelijk wij al eerder betoogden) van dé- centralisatie. w Gelet ook op de traditie, Lange dijk vormt er het centrum van, en gezien de grote weJke ten aanzien van de wa- betekenis, welke dit gebied in de agrarische sector van terschappen bestaat. Belang- Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575. Den Haag. Ook aan_ de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of postwissel overmaken. De herverkaveling van liet Geestmerambacht, de grote polder, waarvan het land voor verreweg het grootste gedeelte voor de grove tuinbouw wordt gebruikt, is een onderwerp, dat al verschillende jaren geleden aan de orde werd gesteld. Het bekende tuinbouwdistricl van Nederland inneemt, is het te begrijpen, dat deze herver kaveling meer dan gewone belangstelling wekt, ook bui ten de grenzen van bet Langedijker tuinbouwdistrict. rijk is bij de beoordeling van dit print, hoe de kwaliteit van het dijkbeheer in de afgelo pen jaren is geweest. Jhr. de Casembroot, de Commissaris Tot nu toe is dit onderwerp in komt men wel tot de ontdekking van fa Koningin in Zeeland, besloten kring behandeld, om- dat het aantal tegenstanders met, - dat het in studie werd gegeven zo groot meer is. muvi zegt, dat de besturen van de aan een commissie, nadat het in Eenvoudig is met dat al de kleine polders niet gefaald een vergadering van de meest opgaaf niet. Immers het Lange- hebben, terwijl Ir. Dr. de belanghebbenden, waarbij het di.iker tuinbouwgebied wnkt in moro KvHpIpt in non Provinciaal Bestuur van Noord- verschillende opzichten af van ^uJJeu-A f Holland, de gemeentebesturen in andere tuinbouwdistricten. Het recent artikel schrijft, „dat het Geestmerambacht en de ver-, gehele gebied is doorsneden met reeds lang bekend was, waar schillende tuindersorganisaties sloten, vaarten, grachten en plas- zich de delen in onze zwakke met vertegenwoordigers van de sen. De opzet van de verkaveling falen bevonden" en tint Cultuurtechnische Dienst waren is in verband hiermee anders dan «■(/"-«'£ uevunaen en aai vertegenwoordigd, aan de orde dat bij andere verkavelingen het „men van verbetering heeft werd gesteld. Practische tuinders1 geval is. Meestal gaat het er bij afgezien in verband met het zelf hebben tot nu toe veelal wei- verkaveling om, de verspreid lig-1 feit ornfat men het gevaar nig blijk gegeven van intense be- gende gronden van een eigenaar lit.I langstelling voor de herverkave- tot een geheel te verenigingen, ling. zo mogelijk in de onmiddellijke De laatste jaren na de oorlog nabijheid van de bedrijfsgebou- is er intussen een aanmerke-1 wen, zodat het bedrijf econo- lijke vooruitgang te constateren mischer kan worden geëxploi- ih de plannen met betrekking tot; teerd. Bij de herverkaveling van deze herverkaveling. De studie- het Geestmerambacht wordt ook daarnaar wel gestreefd, doch hier zit men met de moeilijkheid, dat thans de bedrijfsgebouwen zo goed als alle aan de omtrek van het gebied liggen. Daar komt dan nog bij, dat, wil de herver- met de nodige kennis van za- I kaveling het gewenste resultaat ken een en ander aan het oor-1 opleveren, de verschillende wa- deel van de belanghebbenden i teren gedempt moeten worden, de Blocq spreekt noq een paar kan worden onderworpen. I wat weer tot gevolg heeft, dat maal over fa inzichten en Enige jaren geleden, toen er| het vervoer van de tumbouwpro- e t en eigenlijk 'nog van geen nauwkeu-1 ducten van de akkers naar de rig onderzoek kon worden ge-1 veilingen en, voor wat de win- sproken, is gebleken, bij een ge- terproducten betreft, naar de houden stemming ondér grond-1 boeten, schuren en andere be- gezitters onder Schoorldam, dat waarplaatsen, niet langer per er meer tegen- dan voorstanders commissie onder leiding van Dr. Ir. Rietsem'a, rijkstuinbouwcon- sulent te Hoorn, heeft de voor- en nadelen van deze verkaveling nauwkeurig nagegaan, zodat op basis van het resultaat daarvan onderschatte en verbetering niet kon betalenWie is hier de „men" die de verant woordelijkheid draagt? Het Rijk? Inderdaad is die vraag, zonder dat men zich in de schuldvraag gaat verdiepen of aan personen of instanties verwijten gaat doen, van belang. Want Ir. waren. Wat het resultaat van de nu aan de orde gestelde besprekin gen zal zijn, is natuurlijk niet met zekerheid vast te stellen, doch gaat men af op verschil lende uitlatingen in vergaderin gen van tuindersorganisaties, dan 's Middags hield prof. ir. W. J. Dewez uit Wageningen een cau serie over de werkzaamheden op de kweekbedrijven van het C.I.V. te Zeider (Noord-Limburg) en Veghel en het kweken van nieu we pootaardappelrassen. Deze centrale miste een eigen zaaizaad- en pootgoedvoorziening van eigen bodem en eigen kweek van nieuwe rassen en soorten, zodat men enkele jaren geleden iqoest besluiten tot het stichten van eigen kweekbedrijven, zoals die hierboven genoemd zijn. Het bleek vooreerst nodig, juist die rassen en soorten te vinden, die de wilde aardappel van Ameri kaanse soort, die philophtera- resistent is, maar de „wilde" eigenschappen weer in de nieuwe aardappel dreigt te brengen, waardoor men dus telkens cn telkens herhaalde kruisingen moest verrichten. Tenslotte heeft men een product gekregen, 'dat vrijwel philophtera-resistent is. met vruchtbaar stuifmeel, zodat men de planten onderling kan bevruchten, om daardoor tot nóg weer betere resultaten te komen. Planten, die beter bestand ziin tegen ziekte en een grotere op brengst geven. Aan het kweken zit heel wat werk vast. Het gaat er om, de - Nederlandse boeren nieuwe ras- op zandgronden zouden geduen. sen en SOorten te geven met Het kweekbedruf in Noord-Lim- grotere opbrengsten, hetgeen een ^5 y°Ldofl,YÏ.'!. Sr°°t nationaal belang is. waar- eisen van isolatie (noodzakelijk om kruisbestuivingen en ziekten tegen te gaan) en representatie van de doorsnee-zandgronden in Nederland. Niet alleen droogte-resistente zandgewassen. maar ook klei- door men met minder kosten de bedrijven qua productie groter kan maken. Bedrijven van 5 ha zou men dp deze wijze een op brengstvermeerdering van een halve hectare kunnen verschaf fen. FEDERATIE OORLOGS VETERANEN HELPT Naai' wij vernemen heeft de Federatie van Oorlogsveteranen financiële hulp aangeboden aan de oorlogsslachtoffers uit het door de nationale ramp zo zwaar getroffen gebied van ons land. De beide Amerikaanse leden van het bestuur Felix Bobo en Jac ques Capdeville hebben onmid dellijk een vlucht boven het ge troffen gebied gemaakt en zich ter plaatse op de hoogte gesteld van de ernsit van de toestand. Daarna is op 't hoofdkwartier van het Rode Kruis een bespre king gevoerd over het rampge bied en de wijze van hulpverle ning. Het lid van het bestuur van de Federatie van Oorlogsve teranen, de oud-Groninger mr. dr. W. K J. van Om-men Kloeke heeft voor de radio-unie tot het Amerikaanse volk gesproken over' de toestand in het getroffen gebied. De Federatie van Oor logsveteranen omvat nagenoeg 20 mil-lioen leden in 19 landen van de wereld en is gevestigd in New York. Dijkgat bij Hellevoetsluis kan nog niet (licht DELFT Naar wij vernemen kan geen gevolg worden gegeven aan het voornemen vandaag het diikgat bij Hellevoetsluis te dich ten. De proeven, welke in het waterloopkundig laboratorium te Delft worden genomen om de sluiting van het gat tot stand te brengen door het laten zinken van twee betonnen caissons, ziin nl. nog niet afgesloten Men kon ons nog niet mee delen of de proeven nog deze week zullen worden beëindigd. verantwoordelijkheden van de men", en hij is verder van oordeel, dat het Rijk een grotere zeggingskracht moet vaartuig maar per as zal moeten hebben bij het beheer van geschneden. •De) waterwegen^ zul- j onze waterkeringen, want het gaat hier niet om het beperk te eigen gebied, maar om onze nationale economie. Tot zover accoord. De toe passing van het beginsel van len dus geheel of gedeeltelijk door landwegen moeten worden vervangen. Vast staat echter dat in een gebied, waar de teelt van luin- louwproducten hoofdzaak is. kuTnenetstellener W3ter met zal| dé-centralisatie, dat'ook in de Het voornaamste probleem, dit! uiet ligt (maar niet stevig blijkt ook wel uit het rapport j verankerd?) moet zo geschie- S"uSs,h,dfn irtSrïss s°<£ een lezing van Dr. Ir. Rietsema, tl9 heheer verzekerd is. Daar is wel de vraag betreffende ver-1 gaat het om. Dus niet alleen voer per as of. per vaartuig. Uit: maar de roep om centralisa- besprekingen nn tuindersverga- tjef Immers het hnr, bnr.1 deringen is wel gebleken, dat de- immers, net lean heel ze vraag bij de practische tuin- fifoea zijn, dat de „men die ders zwaar weegt. hier en daar bedoeld wordt oiD?? iwuss auk's! t* fefft 0„vh'>d- wezig is in de bestaande akkers,! ttVk is. Het Rijk, verwijst, om het land, dat in de gedempte m verband met klachten over sloten ontstaat, van een gewenste onvoldoende dijkbeheer, wel Irarnanfem 3daf d^gronderf^n naar de weinige bevoègdhe- vroege hoek", daar, waar de teelt den, die het tegenover de pol- van vroege aardappelen in hoofd-1 ders en waterschappen zou zaak wordt uitgeoefend, geen hehhen mnnr teelaarde kunnen missen, op ^11' 1° ™et ,eeï\ [oeP straffe van achteruitgang van de m meer centraal beheer kwaliteit der gronden, noodzake- moet men toch voorzichtig lijk voor die teelt Van betekenis zijn. De Zeeuwse Commissa- ïs het hierbu echter, dat van- j;- ilof r,„t wege de Stichting voor Bodem- die het voor het eigen be- kartering te Wageningen, hier 'leer der polders opnam, bodemkartering heeft plaats ge-1 wees o.a. op de bestaande hiïZstaatsTp-u19n°S wélkf dem. blJy- aan het Rijk de bevoegd- Aandacht wordt ook gesehon-heid gaf, voorschriften te ge- ken aan de grootte der bedrij- ven tot verhoging van de dij- ven en aan de eenzqdige teelt, j-„„ „li die door de verkaveling onge- hen. Maar ~ij vjn er nooit twijfeld voor een belangrijk deel geweest. Dus, willen wij maar zou worden opgelost, waardoor zeggen: als het nodig en fteerkteUrinzbo°uUWkomheifte^aT^ V°°™1 nutti« ^et het Men staat nu aan de vooravond rCijfc maar meer macht heb- van belangrijke beslissingen t.a.v. ben, maar dan moet ook vast- Ac Langedijker tuinbouw. De be- staan, dat het dan goed gaat trokkenen zullen daarin onge- j twijfeld een ernstig woordje d.w.z., beter dan lot nu toe! Den Haag subsidieer! Couperus-uitgave meespreken. Meermalen heeft men hier belangrijke beslissin gen genomen, waarbij verschil lende moeilijkheden moesten worden overwonnen, doch de 's-GRAVENHAGE. De Westfriese tuinders hebben meer- Haagse gemeenteraad heeft gis- malen het bewijs geleverd, voor termiddag met 2319 stemmen moeilijkheden niet uit de weg te besloten een subsidie van gaan, zij weten, dat de moeilijk-; f 15.000 te verlenen aar. de uit- heden er zijn, om ze te overwin- j gave van de verzamelde wenken nen- van Louis Couperus. i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3