Spannende uren bij Rilland Rath RADIO 1 Saffier 1 1 De I en d Nieuwe Staatslening van 200 millioegulden Financiën en Economie Waarde van buitenlandse hulp reeds 38 millioen Ex-gedetineerde klaagt de Staat aan D.D.D. de blauwe Een Koers van uitgifte 99 pet.; rente 3,75 pet., looptijd 40 jaar programma Amnestie voor deserteurs Brieven liet buite Militairen en burgers - met zandzakken houden race tegen het horloge ONENIGHEID IN ZIERIKZEE Nederlands schip brak ijs-blokkade Bestuurders van Rode Kruis Liga lies preken coördinatie Bait r so verzicht MÊSÉÊË Pagina 4 Dinsdag 24 Februari 1953 RILLAND BATH, 23 Febr. Honderden en honderden militai ren en burgers houden achter de dijk bij Rilland Bath een race tegen het horloge der getijden om een inlaagdijk langs de zgn. vierde weg dicht te krijgen. Dag en nacht hebben militairen, met auto's bij laag water en met pontons bij hoog water, zandzak ken aangevoerd om op deze oude vierde weg een ringdijk te leg gen. Achter het geweldige gat is een zeediik Rilland Bath. Die dijk, de inlaagdijk. moet onge veer 1.75 m. hoog worden. Slaagt men er in deze dijk bii het hui dige dood tij dicht te krijgen, dan is van de ruim 1000 H.A. grote achterliggende nolder het grootste deel afgesneden, omdat dan achter de dijk nog recht streeks ruim 200 H.A. met het stroomgebied van het diikgat in verbinding staat. Dit zou beteke nen. dat de kansen om het gat in de zeedijk te sluiten groter worden. Het critieke punt bii het bouwen van de inlaagdijk is echter een watergang, een geul. die achter de dijk vroeger voor aan- en afvoer zorgde en die de vierde weg snijdt. Deze water gang blijkt bijzonder moeilijk te dichten en het is dan ook nog lang niet zeker, of de zwoegende mannen er in zullen slagen, dit lastige gat te vullen. Dinsdag morgen vroeg om vijf uur is het laatste gunstige ogenblik om bii laag tij, het laatste officiële dood tij van deze week. het werk te volbrengen. Slaagt men er in. dan is de kans on dijkherstel in de zeewering van Rilland Bath aanzienlijk gestegen. Het is na tuurlijk niet uitgesloten, dat op Kort geding legen gemeentebestuur ZIERIKZEE. De Midden standscentrale te Zierikzee heeft een kort geding aanhangig ge maakt tegen, het bestuur van deze gemeente op grond van de arti kelen 219 en 220 van de Gemeen tewet. De centrale maakt er na melijk bezwaar tegen, dat mensen, die in een droog en veilig huis zaten, toch uit Zierikzee moesten evacueren. een later tijdstip deze week het vullen van de watergeul toch nog lukt. maar de beste kans ligt nog Dinsdagmorgen. Allen, die op het ogenblik in Zuid Be veland slaven en zwoegen om het werk te volbrengen, wachten in spanning af, wat het resultaat van hun arbeid zal zijn. Het is de bedoeling dat. wan neer het dichten van de ringdijk inderdaad gelukt, de bevelhebber in de derde militaire afdeling. Generaal-Majoor J. G. Warringa en de Commissaris der Koningin in Zeeland. Jhr.' Mr. A. F. C. de Casembroot. naar Rilland komen om de mannen toe te spreken. Geregeld komen uit Noord- Brabant treinen met zand aan. Bii wachtpost 20 nabij Rilland- Bath worden ze gelost. Zandzak ken worden hier gevuld en ver- Aardbeving in Zuidweel Duitsland DE BILT, 23 Febr. De seis- rnografen van het K.N.M.I. re gistreerden gisteravond om 17 min. over 9 een sterke aardbeving waarvan het epicentrum vermoe delijk gelegen was in Zuid-West Duitsland. DEENSE HULPCOLONNE NEEMT AFSCHEID 's-GRAVENHAGE. De co lonne van de Deense „Civil De fence". die van 8 tot en met 21 Februari voor het Nederlandse Rode Kruis transportdiensten heeft verricht, nam gistermiddag afscheid. Onder leiding van de heer K. M. Nieulen en zijn as sistent de heer J. C. Krieger, vertrok de colonne, bestaande uit 17 3Vz tons dieselwagens met 35 chauffeurs uit Den Haag. Voor het vertrek stonden de wagens opgesteld met het front naar het gebouw van het hoofd bestuur van het Rode Kruis. Door dr. E. O. Baron van Boetzelaer, chef der directie al gemene zaken van het ministe rie van buitenlandse zaken, werd namens de,Nederlandse re gering een hartelijk woord van dank gebracht voor het vele, dat volgens met vrachtauto's naar de de Denen voor het werk der dijk gebracht hulpverlening hebben gedaan. 's GRAVENHAGE, 23 Febr. Blijkens een heden gepubliceerd prospectus heeft de minister van financiën besloten tot de uit gifte tegen de koers van 99 pCt. van een 3 3/4 pCt. Nederlandse staatslening, groot f 200 millioen, waartoe hij krachtens de lening- wet 1949 gemachtigd is. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaren, gere kend van 1 April 1953. Onder voorbehoud van versterkte of al gehele delging zal. te beginnen in 1954, jaarlijks per 1 April 2 1/2 pCt. op de leningworden afgelost. De rente gaat in op 1 April 1953. de dag waarop de storting op toegewezen schuldbewijzen dient plaats te vinden. De cou pons verschijnen halfjaarlijks op 1 April en 1 October. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van f 1000.en WOENSDAG 25 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.13 Gramo- foonmuz., 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Gramofoonmuz.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.35 Water standen; 9.40 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gra mofoonmuz.; 12.00 Metrooole ork. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws en commentaar; 13.20 Accordeonork. en solist; 13.45 Gramofoonmuz.; 14.00 „De weg omhoog", causerie; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de jeugd; 15.30 Idem; 15.50 Piano recital; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Dansmuz.; 17.50 Regeringsuitz.: drs R. Kool „Suriname's handel"; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 Militaire causerie; 18.30 Actuali teiten; 18.34 Roemeens Orkest: 19.00 „Het Welvaartsplan van het N.V.V.", causerie; 19.15 Zang en piano. VPRO: 19.30 Voor de jeugd VARA: 20.00 Nieuws: 20.05 Poli tiek commentaar; 20.15 „Dat was de tijd", beelden uit de wereld van het variété, het cabaret en het toneel van omstreeks 40 jaar geleden; 22.45 „De woonplaats van de eerste mensen", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.20 Ham mondorgelspel; 23.4024.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramo foonmuziek; 7.15 Ochtendgymn.: 7 30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek 8.45 Gramofoonmuz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw: 9.35 Gramofoonmuz.; 10.10 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.10 „Het kind van Europa", hoorspel; 12.00 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Ge varieerde muziek; 12.50 Klokge lui; 13.00 Nieuws; 13.15 „Met PIT op pad"; 13.20 Marinierska pel; 14.00 Gramofoonmuz.; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Voor de jeugd; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgel muziek; 17.50 Actualiteiten of gramofoonmuziek; 18.00 Viool, clavecimbel en cello; 18.30 Spec trum van het Christelijk Organi satie- en Verenigingsléven; 18.45 Geestelijke liederen; 19.00 Nieuws 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gra mofoonmuz.; 19.30 Buitenlands overzicht: 19.50 Gramofoonmuz.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio Philharmonisch orkest en solist; 21.00 Gramofoonmuz.; 21.15 Lij densoverdenking; 21.45 Gramo foonmuz.; 22.00 Pianorecital; 22.30 Internationaal Evangelisch Com mentaar 22.40 Avondoverdenking 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. T elevisie-programma UITZENDINGEN Dinsdag 24 Februari 1953 VARA: 20.15—21.45 „Via Lissa bon", spel. Paaspakjes voor de Johan Maurits van Nassau Ter gelegenheid van het ko mende Paasfeest kunnen gedu rende de periode van 2 tot 14 Maart luchtpakjes worden verzonden naar opvarenden van Mr. Ms. Johan Maurits van Nassau, welk fregat thans deel uitmaakt van de vloot der Ver enigde Naties in de Koreaanse wateren. Het maximum gewicht van deze pakjes is 500 gram. De fran kering bedraagt 8 cents per 50 gram met een minimum van 40 cents. Adresering als volgt: Naam, rang, marinenummer, aan boord van Hr. Ms. Fregat Johan Mau rits van Nassau. Amsterdam C.S. Marine. f 500.terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuld registerinschrijvingen kan ge schieden tot bedragen van ten minste f 100.000. De inschrijving staat open op Donderdag 5 Maart 1953 van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van Finan ciën te Amsterdam. Inschrijvin gen kunnen uitsluitend worden ingediend door bemiddeling van banken of commissionnairs in effecten, leden van de bedrijfs groep effectenhandel, bij wie prospectussen en inschrijvings formulieren kosteloos verkrijg baar zijn. Engeland verleent LONDEN. Premier Churchill heeft Maandag in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat ter gelegen heid van de kroning van Konin gin Elizabeth amnestie zal wor den verleend aan de duizenden niet opgespoorde deserteurs van de Britse strijdkrachten gedu rende de tweede wereldoorlog. Alleen al uit het Britse leger zijn in de oorlogsjaren 10.400 mannen gedeserteerd. De premier zei echter niets over amnestie voor de deserteurs uit de na-oorlogse jaren. Volgens ramingen zijn na de oorlog bijna 2000 man uit het Britse leger gedeserteerd. De amnestie zal niet van toe passing zijn op overtredingen van het strafrecht door oorlogsdeser teurs. Loterij Kankerbestrijding trêkt op 17 Maart De trekking van de grote natio nale loterij, die gehouden is ten bate van het Koningin Wilhel- mina Fonds voor de Kankerbe strijding, zal plaats vinden op Dinsdag 17 Maart a.s. 's morgens 10 uur te Amsterdam in het gebouw „De Brakke Grond", Nes 53-55, ten overstaan van notaris dr mr K. L. Piccardt. VIER JAAR VOOR ZAKKENROLLERS Twee Algerijnen, die in Augus- i tus j.l. (na langdurig schaduwen van een Amsterdams agent van politie, voor het Centraal Station te Amsterdam betrapt werden op zakkenrollen, zijn in hoger be roep door het Amsterdams Ge rechtshof ieder, conform de eis van de Procureur-Generaal, tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Rechtbank had hun een veel lagere straf, t.w. 2 jaar met af trek opgelegd. De twee veroordeelden, nl. de 23-jarige mijnwerker A. K. M. uit Constantine in Algiers en de 35-jarige textielbewerker B. O., die thans n Luik woonachtig is, werden 14 dagen geleden door mr. W. P. Bakhoven in diens re quisitoir „internationale misdadi gers" genoemd. Omdat in Frankrijk dergelijke delicten zwaarder worden bestraft dan in Nederland, eiste mr. Bakhoven de voor ons land ongebruikelijk hoge straf van 4 jaar. Op dezelfde gronden heeft het Hof de ver dachten veroordeeld. Tengevolge van de strenge vorst heeft zich op de zee rond om Helsinki, de belangrijkste Finse aanvoerhaven, zeer veel ijs gevormd. Door het kruien van het ijs ontstonden huizenhoge ijsbergen en 14 dagen geleden bleek het zelfs met behulp van de machtige Finse ijsbrekers niet langer mogelijk de haven open te houden. Zware stormen sloegen Don derdag en Vriidag de ijsbergen uiteen en dreven deze verder naar zee. Hiervan maakte het M.S. „Admiralengracht" gebruik om zonder iisbreker-hulp Zater dagmiddag i.l. volkomen onver wacht de haven van Helsinki binnen te lopen. Teneinde te voorkomen, dat bii gewijzigde wind het schip zou worden in gesloten. werd de lading Zondag (in overwerk) gelost. Men be spaarde zodoende voor de Finse ontvangers honderden kilome ters spoorweg-vracht. De „Admiralengracht" vertrok Zondagavond wederom van Hel sinki naar Abo om het reste rende gedeelte der lading te los sen en de thuislading in te ne men. Het M.S. „Admiralengracht" werd in 1950 te Groningen ge bouwd en is geheel „iisversterkt" Het schip vaart in de „Suomi Lyn", Amsterdam, die een ge regelde lijndienst op Zuid-Fin- land onderhoudt. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 23 Febr. Prij zen ingevolge prijsverordening. Gearoid Keane is het enige kind in de nederzetting van 27 mensen op het eenzame Blasket Island, gescheiden van het Ierse vasteland door een breed water van 5.5 km, waarop het zo kan spoken, dat het eiland soms weken geheel ge ïsoleerd is. Het eilandje is het laatste punt in het Westen van de Atlantische Oceaan, dat is bewoond. Gearoid Keane met zijn speelmakker. De heren Emil Sandstroem en B. Graaf du Rouge, resp. voor zitter en secretaris-generaal van de Liga van Rode Kruisvereni gingen, hebben Maandag op het ministerie van Buitenlandse Za ken met Prins Bernhard, de mi nister-president, dr. Drees en de ministers Beel, van Thiel, Zijl stra en Luns, gesproken over de coördinatie van de buitenlandse hulpverlening aan de noodgebie- den. In principe werd besloten alle buitenlandse Rode Kruishulp te laten lopen via het Nederlandse R,ode Kruis, dat op zijn beurt nauw met het Nationaal Rampen- Maandagmorgen a.s. zullen voor de civiele kamer van de rechtbank te 's Gravenhage de pleidooien worden gehouden in het civiele geding, dat een voor malige geïnterneerde van een kamp in Suriname, de heer C. Miga uit Den Haag, in Maart 1949, wegens de naar zijn mening zeer slechte behandeling in het kamp, aanhangig heeft gemaakt tegen de Staat der Nederlanden, Indonesia en Suriname. Eiser vraagt schadevergoeding van f 65.401.—. De heer Miga behoorde tot de groep Nederlanders, die op of omstreeks 10 Mei 1940 wegens lidmaatschap van de N.S.B. in Indië geinterneerd werd. In 1942 werd hij met 144 anderen naar Suriname getransporteerd. al waar hij tot Augustus 1946 ver bleef in 'n gevangenenkamp, om vervolgens zonder meer te wor den vrijgelaten. Volgens eiser waren van de 145 naar Suriname getranspor- teerden slechts ongeveer 80 men sen lid van de N.S.B.. de overi gen niet. Eiser klaagt onder meer over zijn behandeling gedurende de iaren van zijn gevangenschap en over de kamptoestanden in Su riname. alwaar 2 geinterneerden in 1942 zijn doodgeschoten, t.w. Na aanrijding overleden In het havenziekenhuis te Rot terdam overleed de 59-jarige schoenmaker W. H. Heijblom, ge woond hebbende Lindelaan te Huissen (Gld.), aan de verwon dingen, die hij Vrijdagavond had opgelopen, toen hij op de hoek van de Geldersekade en de Wijn haven aangereden werd door een autobus van de stadsdienst te Rotterdam. een zekere Ir. Raedt van Olden- barneveld en Ir. van Poelje. Intussen heeft de staat met de nabestaanden van eerstgenoemde, die eveneens een civiele proce dure aanhangig hadden gemaakt, een financiële regeling voor schadevergoeding getroffen. Voor de heer Miga zal Maan dag optreden Mr. A. G. Besier uit Amsterdam, voor de Staat der Nederlanden en Suriname Mr. G. J. Scholten en voor Indonesia Mr. D. J. Veegens. fonds zal blijven samenwerken om een zo doelmatig mogelijke besteding van geld en goederen te verzekeren. Verder wordt na gegaan hoe voorkomen kan wor den dat de buitenlandse hulp eventueel storend zou werken op de Nederlandse economie. De buitenlandse hulp bedraagt op het ogenblik, omgerekend naar dollarwaarde, reeds tien millioen dollar (ruim 38 millioen gulden) en er zijn aanwijzingen, dat dit bedrag nog verder zal stijgen. Geen wonder, dat de heer Sandstroem Maandagmiddag, in een gesprek met journalisten, de buitenlandse hulp overweldigend' noemde. De heer Erwin Steen, president van het Noorse Rode Kruis, die ook bij dit gesprek tegenwoordig was, vond de buitenlandse hulp verlening heel begrijpelijk. „Als kinderen leren wij op school al, hoe Holland strijdt tegen het water, daarom spreekt een ramp als deze watersnood ons direct aan". Dj? heer Sandstroem vond, dat de watersnood, die ons land heeft getroffen, een grotere ramp is, dan de overstroming van de Po- vallei, vooral door de uitwerking van het zoute zeewater. Graaf du Rouge gaf verder nog het vol gende overzicht van buitenlandse inzamelingen: tot dusverre bracht Zwitserland 2,5 millioen Zw. francs bijeen, Italië 250 millioen lire, Frankrijk 16 millioen francs en Duitsland 160.000 mark. De heer Sandstroem vertrekt heden morgen weer. Graaf du Rouge blijft hier nog voor enige bespre kingen. Sclieepshypotheekbank 16 pet. dividend De Rotterdamsche Scheepshypo theekbank heeft in 1952 aan rente en provisie f 1.676.765(f 1.280.765) ontvangen. Na diverse voorzienngen en af boeking der onkosten resteert een winst van f 476.157 (f 322.057). Voorgesteld wordt een dividend van 16 pet. (12 pet.) per aandeel, over het bedrag der verplichte storting. Ook in 1952 is een aanzienlijk bedrag aan nieuwe leningen ge sloten, nl. f 10.251.100 (10.515.700). Aan aflossing werd f 5.203.843 ge boekt, zodat het bedrag aan uit staande leningen steeg tot f 31.124.393. De Wit's Textiel stelt 8 pet. dividend voor De exploitatierekening 1951/52 van de Wit's Textiel Nijverheid wijst een saldo aan van f 1.072.068 (f' 1.615.450). De afschrijvingen zijn onveranderd gebleven op f 840.000.Voor diverse belan gen is ditmaal niets gereserveerd (vorig jaar f 600.000). Uit het te verdelen saldo van f 232.068. wordt een dividend van 8 pet. op de oude aandelen en 4 pet. op de nieuwe aandelen voorgesteld. De maatschappij is hiertoe in staat door een deel van de stille reserves aan te wenden (vorig jaar 9 pet. over een kapitaal van 'f 1.573.000. Dit is in het verslag jaar verhoogd tot f 3.200.000). Daar door het conservatief waarderen der voorraden per 30 Sept. 1952 belangrijke stille re serves in het bedrijf aanwezig blijven en de resultaten sinds de balansdatum alle reden tot tevre denheid geven, komt het de direc tie voor, dat deze politiek volko men verantwoord is. N.V. De Landbaiik Commissarissen en directie der N.V. de Landbank, Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen te 's Gravenhage, stellen voor over het afgelopen boekjaar een dividend uit te keren van 5 (v.j. 4) pet. op de gewone aande len en van f 3.80 (onv.) per op- richtersbewijs. De met de N.V. gelieerde Mij. tot exploitatie van onroerende goederen „De Steden" stelt voor over het afgelopen boekjaar een dividend uit te keren van 6V2 (v.j. 6). Uitgeverij Het Spectrum wordt N. V. Met het doel het uitoefenen van het Uitgeversbedrijf en de Boek handel, het vervaardigen van boe ken, tijdschriften enz. is opgericht de Uitgeverij „Het Spectrum" N.V. te Utrecht. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt f 500.000, verdeeld in 20 prioriteits- en 480 gewone aandelen elk groot f 1000. Geplaatst zijn alle prioriteits- en 60 gewone aandelen. Volstorting geschiedt door inbreng van f 1000 contant en van de gelijknamige vroegere onderneming. Directeur is de heer P. H. Bogaard, com missarissen zijn mej. prof. dr. Ch. Mohrmann en de heren A. A. F. M. Verbeek en mr. H. F. Blaisse. AMSTERDAM, 23 Febr. De vorige week door minister van de Kieft aangekondigde staats lening heeft vandaag de gemoe deren ter beurze danig bezig ge houden. Officieel was nog niets bekend ,maar de beurs wist met zekerheid te vertellen, dat uitgegeven zullen worden f 200.000.000 40-jarige 3 3/4 pro cents obligatiën tegen 99 pro cent. „Het had beroerder gekund" en „het valt erg mee" zijn de meest uiteenlopende commenta ren met daartussen enkele nu anceringen. Algemeen neemt men echter aan. dat de nieuwe le ning gemakkelijk geplaatst zal kunnen worden. De grootte van het aangeboden bedrag achtte de beurs relatief gering. Enerzijds wordt de mogelijkheid geopperd, dat deze lening alleen voor par ticulieren is, anderen weer ver wachten een tweede tranche. Het prospectus is echter nog niet verschenen .zodat bijzonderheden vooralsnog ontbreken, wel ziet men deze met grote belangstel ling tegemoet. In de staatsfond- senmarkt vormde een en ander uiteraard het onderwerp van ge sprek De eerste reactie was een zeer lichte achteruitgang voor de conversielening en investerings certificaten, die hier nog steeds het meest verhandeld worden, doch deze kleine terugslag is heel begriipelijk. De aandelenmarkt had een weinig aantrekkelijk verloop en vertoonde eerder een lichte nei ging tot dalen. Internationale soorten wisten zich met moeite rond de noteringen van Vrijdag te handhaven met uiterst wéinig affaire. Cultures vertoonden een verdere achteruitgang, die bij zonder duidelijk in de tabaks- hoek naar voren kwam. Zowel Deli als Deli-Batavia opende ruim vier punten lager en kon den zich slechts gedeeltelijk her stellen. Amsterdam Rubber en H.V.A. deden het iets beschei dener, maar verloren toch enig terrein, H.V.A. belandde juist beneden pari. De scheepvaartaf deling was stil en eveneens iets lager. Advertentie) Tlllirl- Krabben en peuteren LlWltt maakt de kwaal steeds lilTClflfl erger. De helder vloeibare d.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN De Vries passeert wederom dividend De exploratierekening van B. I. de Vries en Co. heeft in 1952 'n tekort opgeleverd van 27.879 Dank zij de resultaten van de be leggingen en diverse baten is, na afschrijvingen ad 21.380, nog een winst behaald van ƒ2.212. Deze komt in mindering op het be staande verliessaldo, dat tot ƒ6.156 wordt gereduceerd. Het dividend zal worden gepaseerd. De afzetcrisis, die ons import en grossiersbedrijf sinds Mei 1951 ondergaat, heeft zich in de eerste helft, van 1952 voortgezet. De tweede helft vertoonde een klein technisch herstel aldus het jaar verslag. In hoeverre dit herstel wellicht aanleiding zal zijn voijr een blijvende rustige ontwikke ling van de markt, is nog niet te overzien. DE HOLLAND-AMERIKA LIJN Bruto winst met f 19 millioen gestegen De directie van de N.V. Neder lands-Amerikaanse Stoomvaart- vaartmaatschappij „Holland Amerika Lijn" zegt in haar ver slag dat voor de maatschappij 1952 weer gunstig is verlopen. Na afboeking van het verlies op ef fecten van ƒ65.210 (245.829) res teert een bruto winst van ƒ54.390,509 (ƒ35.248.840). Voor afschrijvingen is ƒ7.196.123 (ƒ5.670.949) en voor reserverin- uitgetrokken, waarna een netto winst overblijft van ƒ5.044.386) (ƒ4.577.891). Zoals bekend wordt een dividend voorgesteld van 121/2 pet., waarvan 10 pet. in aandelen, (geheel onveranderd). Over de resultaten van het vrachtbedrijf is de' directie niet ontevreden. De uitvoer van ijzer en staal naar Noord-Amerika verminderde weliswaar, maar de export van andere producten bleef op een bevredigend peil. Vooral in het verkeer naar de Oostkust van de Verenigde Sta ten was de concurrentie zeer scherp. Deze nam zulke vormen aan, dat de maatschappij zich genoodzaakt zag, tezamen met andere buitenlandse rederijen, tegen het einde van het jaar haar lidmaatschap van de Continental North Atlantic Westbound Freight Conference op te zeggen. Men blijft er naar streven een nieuwe conference te vormen die in voldoende mate met de be langen van de export van West- Europese landen rekening zal houden. Kali Telepak onveranderd 9 pet. dividend De Kali Telepak Handel- en Landbouwmaatschappij N.V. heeft over 1952 een saldo winst behaald van 160.917. Voorge steld wordt een onveranderd di vidend van 9 pet. De dochter maatschappij, de Cultuur Maat schappij Kali Telepak N.V., heeft geproduceerd 1.440.767 kg rubber (1.060.119 kg) en 10.640 kg koffie (960 kg). De producten werden plaatselijk verkocht. FEUILLETON 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 Door P. C. WREN 10. „Vannacht zijn ze nog veel banger. Morgenochtend kun nen we vrijwilligers oproepen om ons te helpen. En de Senegalezen zijn „Genoeg, Dufour," zei ik, en ik maakte hem duidelijk dait ik met verder kon gaan dan ik reeds ge daan had. De brave kerel zag de toekomst heel somber in, en, toen hij vertrekken wilde, klopte ik hem op de schouder en verzocht hem, mij een groepje van zijn beste en invloedrijkste mannen te sturen een soort afvaardi ging. Ik wilde deze kerels van de onmogelijkheid van bun stand punt overtuigen en hopen dat ze de troep op hun hand konden krijgen. Ik wachtte op 'hun komst en peinsde over het verschil in mentaliteit tussen jullie officieren en de onze. Misschien had het me nu van pas kunnen komen, als ik, zoals bij jullie, wat meer per soonlijk contact met de troep had gehad, van hun individule moei lijkheden afwist, of in ieder ge val maar hun namen geweten had. Ik deed mijn uiterste best toen de mannen gekomen waren. Ik vermeed zorgvuldig te spre ken over wat er zou gebeuren als ze bleven weigeren ofschoon iedereen wel begreep dat ook ik die mogelijkheid wel onder ogen zag. Maar ik sprak ook niet over de komst van de Senegalezen, en de mogelijke bestraffing van blanken door negers. Het was een dubbeltje op zijn kant. Alles hing van de rustpe riode af, en van de woorden die ik zojuist tegen deze groep ge sproken had. Er was een kans dat St. André nog zou komen, maar ik kon niet wachten en me dan, als hij kwam achter de ne gers verschuilen. Als de maan eenmaal boven de horizon uit was, en haar schijnsel over ons wierp, zouden we zien wat er ge beurde. En juist toen de mannen vertrekken wilden kreeg ik een idee. Als ik eens vroeg of er on der hen vrijwilligers waren die eens in het fort wilden gaan kij ken? Dan konden ze zelf zien, dat er niets te vrezen was en dit hun kameraden overbrengen. Hun verklaring en de houding die ze zouden aannemen zou een tegen wicht tegen Rastignac's invloed kunnen vormen. Er zat iets in. Ja, ik zou het proberen. Ik zou niet overreden of smeken, maar doen alsof ik enigen hunner de eer waardig keurde het fort te bezichtigen zoals het nu nog was. „Wacht eens even" zei ik, toen ze salueerden en vertrekken wil den. „Is er onder jullie een flin ke vent, een kerel zoals bijvoor beeld de hoornblazer, die de moed heeft met mij een leeg fort binnen te gaan?" Ze keken even erg dom. Iemand mompelde: En waar is de hoornblazer?", en toen hoorde ik een vreemde gefluister de opmerking: „Ju! Ik zou best eens een spook willen dien, Bud dy," en het eveneens gefluisterde antwoord: „Nou, en of, Hauk, en misschien zien we nog ouwe bekenden!" Twee mannen traden naar vo ren en salueerden. Het was een merkwaardig stel. De een was een reus en de an der niet langer van één meter vijftig, maar beiden hadden glad geschoren gezichten wat leer achtig, zoals bij de Indianen. Je kent ze wel magere, sdherp- getekende gezichten, grote neus, grote mond en brede kin. Ze hadden de grijze ogen van Noor derlingen en de onmisbare tong val vanAmerik'anen. „Willen jullie het fort bekijken zoals het tot het laatst door hel den werd gehouden overwin naars tot in de dood?" vroeg ik. „Jawel, majoor" antwoordden ze geljjk. „Is er geen Fransman onder jullie?" vroeg ik de rest. Een zware Gassogner keek even schichtig, deed toen een stap naar voren en salueerde. Even later had het kudde-instinct, of hoe je dat ook noemen mag, zijn werk gedaan en had ik het hele stel. Mooi zo. Die had ik dus. Ik zou ze het fort laten zien en....Op eens dacht ik aan.... „De vermoorde onderofficier", zei Lawrence, opkijkend. „Precies, George. De kerels mochten hem niet zien liggen met een Franse bajonet in de borst! Ik moest eerst zelf naar binnen gaun. de bajonet wegne men en doen alsof hij eveneens door de Arabieren doodgeschoten was. „Goed. Jullie gaan dus met me mee, en zullen 't voorrecht heb ben gewijde grond te betreden en iets te zien waar je je kleinkin deren nog van kunt vertellen als je oud bent", zei ik en beval de sergeant-majoor hen naar 't fort te brengen. Ik reed snel op mijn muilezel vooruit om de taak te volvoeren die ik moeilijk iemand anders kon laten doen. Van de duistere trap kwam ik op het dak. Er. daar stond ik en staarde en tk wreef mijn ogen uit: ik wero even duizelig en voelde een vleugje sympathie met de bijge lovige dwazen die voor het gar nizoen uitgekozen waren., want. George, het lichaam van de on derofficier was weg.... evenais dat van de neergelegde dode sol daat!" „Mijn hemel!", riep Lawrence uit, en ging zitten, om geen woord te missen. „Ik zei iets dat nog krachtiger was," ging de Beaujolais verder „Waren er dus toöh boze gees ten in deze vervloekte woestijn, zoals de bewoners altijd beweer den? Was alles nachtmerrie? Hao ik gedroomd dat hier het lichaam van een Frans sous-officier ge legen had, met een Franse bajo net in de borst? Of droomde ik nu? (Wordt vervolgd.) De datum nad haftige stak Tegelijkertijd v« het IJzeren Gor Christen- en Jo< tot partijen van behoefte de bev herinneren, dat felle daad van pi vernietiging van soortgelijk anti communisten bel Geen dag gaat mensen van Chr de kring van anc gen met het con in het IJzeren naar het vrije V de steek. Hondc blijven achter, g volging, onderdruk! In Februari 1941 geest en verdraagza dictatuur en het socialistische huize dezelfde kracht kelijke geweld ei door de dictator gewakkerd. Elk jaar opnie Nederland (de man zuchtige overwegir Februaristaking te sche propaganda, voorkomen, alsof bezetting een bij zijn geweest. Onder; gen de Amsterdamr „PIET HEIN" JOEGO-SL LONDEN. 23 Feb derlandse torpedojaj heeft vandaag jo< een goodwill-bezoek gen verlaten, aldus grado. De officieren en pen vah het schip ten van de Joegos en hebben bezoekei vloot en militaire en rondom de Adr haven Split. GEMAKKEL VERZEND 'S-GRAVENHAGE gang van 2 Maart ook gewone voor he bestemde brieven wicht van meer dan sloten ter post wori Alleen voor aangeti ven en brieven met waarde blijft de ver het open aanbieden De Nederlandse er de aandacht op, lingen ten aanzien voer van deviezen blijven. Dit beteken! een deviezenvergunr Nederlandsche Bank ketambtenaar dient overgelegd, wanneer zen per briefpost brief moet in dat worden aangeboder controle mogelijk t< de inhoud met de gunning in overeen Voor de Amerïkaar werd bij de Goodri Company een hc voor vliegers boven meter vervaardigd, volledige pak voo op die hoogte, dat 1 werd ontworpen. D< toevoer en de dru automatisch geregel i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4