i» NOORDHOLLANDSi Sultan Ham id II ontkent schuld aan hoogverraad Proces ie Djakarta begonnen Zweeds vliegtuig stortte brandend neer bij Eelde UETRO:PERTURBATION De Heilige Vader viert Zijn 77steverjaardag mm gcHci"1- I IENEDEN Dagblad voor Allernaar en omgeving Verleden en lieden Faas Wilkes doet niet mee 63.5 millioen E.D.G-verdrag uit impasse ,ticikas-«wte* Rusland steunt agressors n 14, Schagen E Hiiiiiiiiiiniiimiiniii? ige stamboekstier a a warte Doli i iiiimimiimimiiiiiiiiü Buitenlandse pers geweerd uit de zittingszaal in Rampenfonds or la ligm Clipancöurt Orleans [«tü «u e*«*sp»iMlM6*$jt« S fc. 30 30 Piloot - in vlammen - sprong en kivam in sloot terecht Eisenhower wil Staliu ontmoeten Arrestaties in Perzië? Werkkracht onverminderd 1U speelt >arket en linoleum glans met heel voordeligste hulp Illlllllllllllllllllllllllffi ormaal LAGE prijzen ivanbed met 3-deIig tel tesamen gQ els ledikant m. voet- -deliff kapok bedstei SPOTPRIJS 120.. een ledikant met spi- isdek en 5-delig bed. ima staat j 30 vanbed met 5-delig heel nieuw, tesamen 18 115.. eens naar Schagen, 5 en voordelig slagen E irin.gs Instituut AFSTAMMING kg vet vet dagen 209 4.07 294 RP 379 4.79 344 RP 208 4.08 269 RP 201 3.92 292 RP )oek fokzeugjes en beertjes Iers C. KLAVER, weg 1 Heerhugowaard iibibibibibibibibibs :OOTHUIZEN EN ZNS. 5 'onkenoord 121, Platte maar Telef. 3463 i. B BIBIBIBIBIBIBIBIBI0 itvoeren van zijn plan- 5 Ig hiervan zou zijn, had 5 dat geweten had, had hoe zou het nu op zijn 2 lorgen kwamen vonden n weten, wat er gedaan ten wel melken en zou 2 r moe. Geestelijk zowel 2 i'n fraaie boog in hun «S slechts even opgekeken 5; :nd Sijmen was, die de 2 weer verloren in een 2 ging hij daarmee door, jj; zich sloten en hij in 2 1, zo snel als zijn benen 2 oelieten, terug naar de jj gsten uitstaand, dat hij ïlein Gijs zich intussen 2 «tsprjjs f 6sM per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m. minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum 14. familieberichten 30 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Oen Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 26 Februari 1953 - 48e Jaargang No. 12714 i. (Van onze parlementaire redacteur) EEN BELANGRIJK TERREIN van wetgeving blijft de strijd om en de groei naar nieuwe maat schappelijke verhoudingen. Wets ontwerpen, die in dat kader pas sen, liggen, wat het ogenblik van behandelen betreft, over vele jaren verspreid en daardoor wor den deze meestal ook los van elkaar bezien. Temeer omdat de ontwikkeling, die aan een bepaald wetsontwerp voorafging, inmid dels alweer vanzelfsprekend is geworden. Toch is dat jammer, want aldus gaat de mogelijkheid verloren om het bewustzijn te verlevendigen, dat elke generatie de maatschappelijke verhoudingen ten behoeve van zichzelf, maar vooral ook ten behoeve van vol gende generaties verbetert en dat het een boeiende en belangrijke opdracht blijft om de eigen waak zaamheid hieraan weer als een nieuwe schakel toe te voegen. Bij het debat van de afgelopen week in de Tweede Kamer over het wetsontwerp, dat een wijzi ging van bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten bevat, hebben verschillende woordvoerders hun beschouwin gen over deze nieuwe bijdrage aan het arbeidsrecht echter wel in een breder kader geplaatst en vooral hierin liggen aanknopings punten voor een nog wat meer uitgewerkte nabeschouwing. Het is nog maar ruim een eeuw geleden, dat in Nederland het besef begon te ontwaken, dat de overheid ook op het terrein van de arbeid een taak diende te hebben Het wordl aan socialisti sche zijde vaak voorgesteld alsof het de Kerk lang aan begrip voor de sociale kwestie zou hebben ontbroken en alsof de Neder landse katholieken van töen nog elk begrip voor een nieuwe ont wikkeling ontbeerden. Dit is ze ker niet zonder meer juist. Reetor Bannenberg heeft onlangs in een radiolezing herinnerd aan de ge tuigenis van prof. Brugmans, dat de werkzaamheid der katholieke geestelijkheid niet vreemd was aan het feit, dat Brabant zidh gunstig onderscheidde op het ge bied van de kinderarbeid. En uit de „Standaard" haalde rector Bannenberg de uitspraak aan: „Lang eer Van Houten in 1847 zijn wet op de kinderarbeid voor stelde, zorgde mgr. Zwijsen, toen nog pastoor in Tilburg, dat kin deren beneden de 14 jaar buiten de fabriek bleven". Sehaepman is echter vooral de man, die de Nederlandse katho lieken het besef bijbracht, dat de overheid ook op het terrein van de arbeid een taak wachtte, een terrein, waarop nog enkel de cha- ritas werkzaam was. Tot de Vin- centianen van toen zei hij: „Be tekende het gezag soms voor Vin- centius a Paulo alleen de kracht die het bestaande, hoe het dan ook zij. handhaaft, of was het voor hem, naar de leer der grote vaderen, de weldadige en wel doende macht, die allen richt naar het goede, ordelijke doel? Vol van dankbare geestdrift neemt Vin- centius ons bij de hand en wijst ons op het onmetelijke arbeids veld. Daar is zoveel, oneindig veel te doen. Daar is te zorgen voor de Zondagsrust en Zondags heiliging. Daar is te waken tegen de overmatige arbeid van kind en vrouw. De vrouw moet in haar volle waarde als huismoeder worden hersteld; de nood der kinderen moet niet langer een arbeid opleggen, die hogere plich ten verzuimen doet. Wij staan nog slechts aan de aanvang.De arbeider moet niet langer zijn een grondstof, zijn loon moet in an dere evenredigheid staan tot de winet door de meester 'behaald". (Zie vervolg t>ag. 5) m Rampen fonds-wedstrijd DEN HAAG. Het bestuur van de voetbalclub Turijn, waar in Faas Wilkes speelt, heeft aan de KNVB medegedeeld, dat het overigens zeer tot zijn leedwezen, niet kan ingaan op de suggestie om Faas Wilkes te laten mee spelen in het elftal van de Neder landse professionals, dat op 12 Maart te Parijs tegen Frankrijk uitkomt ten bate van de slacht offers van de watersnood in Ne derland. De secretaris van de KNVB, de heer L. Brunt, stelt evenwel als nog pogingen in het werk om het bestuur van Turijn tot andere gedachten te brengen. Van de wedstrijd tussen Frankrijk en de Nederlandse profs (12 Maart te Parijs) zal een radioverslag worden gegeven De reportage zal door de om roepverenigingen gezamenlijk worden verzorgd. DJAKARTA, 25 Febr. De voormalige minister van staat, Sultan Hamid de twee de van Pontianak, heeft vandaag tijdens het lang verwachte eerste proces wegens hoogverraad verklaard niet schuldig te zijn. Hamid, minister zonder portefeuille in het eerste kabinet van de Ver. Staten van Indonesië, wordt ervan beschuldigd getracht te hebben gewapenderwijze de regering omver te werpen. Hamid, die 43 jaar is, wordt in hoofdzaak beschuldigd „van verzet tegen de wettelijk gekozen regering in Indonesië" door ich aan te sluiten bij en leiding te geven aan de rebel len die onder leiding stonden van Ray mond Pierre Westerling, „dë Turk", die de wapens opgenomen had tegen de rege ring. Hamid verklaarde echter, dat hij Westerling opdracht gaf een aanval te doen op het parlementsgebouw op 24 Januari 1950 en alle ministers gevangen te nemen en de toenmalige minister van defensie Sultan Hamengkoe Boewono X van Djokjakarta, de secretaris-generaal van dat ministerie Ali Boedjardjo en de chef staf van het leger kolonel Simatoe Pang ter plaatse te executeren. Desgevraagd zeide Sultan Ha mid, dat hij Koningin Juliana, met wie hij vaak heeft gespro ken, goed kent. Hij herinnerde er aan, dat hij adjudant in bui tengewone dienst bij Hare Ma jesteit is geweest. De opdracht om de minister raad aan te vallen had hij ge geven in een dolle bui; toen de bui voorbij was heeft hij zich ingespannen de aanval te voor komen, aldus de Sultan. Toen de procureur-generaal de vraag stekie, waarom Hamid zich bij de illegale APRA van Wester ling heeft gevoegd, tekende de verdediger tegen deze vraag pro test aan, omdat, volgens de ver klaringen van beklaagde, deze 's GRAVENHAGE, 25 Febr. Tot hedenavond is bij het Na tionaal Rampenfonds een bedrag binnengekomen van f 63.5 mil lioen gulden. Hierbij bevinden zich f 2 millioen golden, die juist uit Curasao waren ont vangen. Gisteravond was de stand 59.7 millioen gulden. zich nog niet bij de APRA had gevoegd. Sultan Hamid voegde hieraan toe, dat de voorwaarden, die hij terzake aan Westerling had gesteld, nog niet waren ver vuld, zodat hij toen nog niet de leiding over de APRA had. Na afloop van de zitting kreeg de Sultan in de bezoekkamer van het gerechtsgebouw gelegenheid zijn echtgenote te ontmoeten. Buiten stonden intussen talrijke personen, die Sultan Hamid in een auto naar de gevangenis op Tjipinang zagen terugkeren. Bij het proces, dat openbaar is en dat plaats vindt in het gebouw van het Opperste Hof, dat zwaar bewaakt wordt door soldaten en politie, worden geen fotografen en geen correspondenten van buitenlandse persbureaux toege laten. Hiervoor werd als reden opgegeven: „niet genoeg plaat sen". Hamid, die 5 April 1950 in de vroege ochtend gearresteerd werd en sedertdien gevangen gezeten heeft, zag er gezond en vol ver trouwen uit. Hij werd onder es corte in de gerechtszaal gebracht en was gekleed in een smetteloos wit pak. Hij had een leren tas bij zich. Hij heeft een snor als Errol Flynn en had een donker der tint dan drie jaar geleden, toen hij voor het laatst in het openbaar gfezien werd. De openingszitting duurde drie uur. Het proces, dat in het ge hele land de aandacht trekt, zal naar verwacht wordt enige maan den duren. In de rechtszaal waren onge veer 200 personen aanwezig, on der wie zich regeringsautoriteiten, politie en militairen bevonden. ROME. De zes ministers van buitenlandse zaken van „Klein Europa", die thans te Rome bijeen zijn, hebben de Frans-Duitse impasse over de vorming van een Europees leger verbroken en besloten dat het ontwerp in zijn huidige vorm aan de parlementen ter goed keuring zal worden voorgelegd. Uit conferentiekringen wordt vernomen dat de .vijf protocol len die Frankrijk aan het leger- verdrag had willen toevoegen, door een interimcommissie van deskundigen zullen worden her zien op een wijze "die reeds-door de ministers in grote lijnen is aangegeven. Deze protocollen zouden „zuiver verklarend" wor den en de hoofdzaak van het verdrag onaangetast laten. Woensdagavond is te Rome een communiqué uitgegeven. Hierin verklaren de zes ministers er bij de volksvertegenwoordigingen hunner landen op aan te zullen dringen het verdrag voor het in stellen van een Europees leger zo spoedig mogelijk te bekrachti gen. Uitgewezen Rus vertrokken AMSTERDAM. Gisteravond tegen zeven uur heeft de door de Nederlandse regering uitgewezen journalist L. Pissarev aan boord van de Sovjet-Russische zeesleep boot „Priliv" de terugreis naar zijn land aanvaard. gMHMMS igpiwm' sSïïisi 4» 11-ito*»»* r*s»êklks«i* r* 1# **U» *V»# -»«'»•* '\l *<e*r*mxU u i'rflptp|Üip Ut se tnipmi M UntU.it to»-»» 11 4» vttuMt 4» to. torttt 4* t* i» *s5~ aM f - - v O ;y y; m x X - - -x - 1*111 i De Belgisrfie eerste mi nister, v. Houtte, heeft in de Kamer ontkend, dat Koning Boudcwijn in Antibes een inter view zou hebben toe gestaan aan een redac teur van de „France Soir", André Coste. De „France Soir" heeft zich daarop geroepen gevoeld, deze verkla ring te weerleggen met enige bewijzen, nl. een foto, genomen tijdens het bezoek van Coste aan Boudewijn in diens villa te Antibes, en het facsimile van het arti kel, dat de aide de camp van de koning vóór publicatie werd voorgelegd en waarin hij enige veranderingen liet aanbrengen. Foto boven: André Coste tijdens het bewuste interview met de ko ning; onder: het facsi mile, dat werd gepubli ceerd in de „France Soir". In het hand schrift van Coste wer den enige aantekenin gen in de marge ge- «^hreven. (Telefoto) Voor het huis van de dokter van Eelde stonden gisteren twee gelukkige Zweedse militaire vliegers. Rechts de gewonde luitenant Bruno Svensson, 30 jaar, getrouwd en afkomstig uit Ljvng bij Hed in Zweden en links de sergeant Rune Hjelmland. Luitenant Svensson bracht er het leven af, toen zijn toestel boven Eelde in brand vloog. (Van onze verslaggever) EEEDE Een Zweeds militair vliegtuig, van het type Saab-Saphir, is gistermiddag omstreeks half een nabij het vliegveld Eelde brandend neergestort. De piloot, de Zweedse luitenant Bruno Svensson, heeft het er levend afgebracht door tijdig uit het toestel te springen. Hij liep evenwel ernstige brandwonden op aan hoofd, benen en armen. Een formatie van drie Zweed se militaire vliegtuigen was gis termorgen van het vliegveld Ypenburg opgestegen met be stemming Zweden. Men zou een tussenlanding maken op Eelde. Ooggetuigen zagen omstreeks half een de drie toestellen na deren. Boven het weiland, dat. enkele honderden meters ten Zuiden van het vliegveld ligt, zag men plotseling vlammen slaan uit een der toestellen. Op dat zelfde moment zag men dat de piloot uit het toesel sprong, terwijl zijn kleren brandden. De parachute opende zich vrij sne! en dit is zijn geluk geweest, want het toestel bevond zich slechts 20 meter boven het wei land. Met donderend geraas stortte het gele uiltaire toestel neer. Brokstukken vlogen her en der en de propeller kwam ruim 150 meter van het grote wrak terecht. Hoog laaiden de vlam men op, door de benzine, die uit de tank liep. t Enkele boeren renden op hei toestel af om te zien of zich nog mensen in gevaar bevon den. Gelukkig bleek dit met het geval te zijn. De piloot was inmiddels m een slootje terecht gekomen, het geen een wel zeer gelukkige om standigheid was, omdat zijn kle ren in brand stonden. Hij slaag- als dat nuttig is WASHINGTON. President Eisenhower heeft Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard bereid te zijn, een ontmoeting met maarschalk Sta lin en iedere andere staatsman te willen hebben indien hieruit iets goeds kan voortvloeien. Hij verbond echter een aan tal voorwaarden aan een der gelijke bespreking. Voor een onderhoud met Stalin zouden aan de volgende voorwaarden moe ten zijn voldaan: Het zou in overeenstemming moeten zijn met hetgeen het Amerikaanse volk van zijn pre sident wil; het zou moeten geschieden met medeweten van de bond genoten en vrienden der Ver enigde Staten en er zou hoop moeten bestaan, dat de bespreking iets tot de vrede bijdraagt. Hij zeide. geografisch gezien, bereid te zijn, Stalin halver wege tussen de Sowjet-Unie en de V.S. te ontmoeten. Ten aanzien van de tarief muren ter bescherming van be paalde Amerikaansche indus trieën verklaarde Eisenhower, dat de nationale veiligheid een van de redenen is, die het de regering moeilijk maakt deze te verlagen. I de er in, de vlammen te doven. Spoedig kwam meer hulp opda- I gen. De brandweer uit Eelde was snel ter plaatse, alsmede de burgemeester van Eelde, mt. B. Struben. De piloot werd door de havenmeester van het vliegveld Eelde, dhr. P. Vogelzang, naar dokter D. D. Idzerda gebracht. Hier werd geconstateerd dat de piloot tal van ernstige brand wonden had opgelopen. Hij werd verbonden en later weer naar het vliegveld gebracht. (Vervolg op pagina 3). DAM IN NOORDKIL WEGGESLAGEN Ook dijk bij Rilland besweken OSSENDRECHT, 25 Febr. Vanmiddag omstreeks half drie heeft het stuwende water van de Noordkil de nooddam vernield, die vannacht met man en macht en de kracht van 5 draglines op geworpen was in deze stroom bij het gat. in de zeedijk langs de Ossendredhtse haven. Tegen het middaguur werd er vandaag en thousiast gemeld, dat het water tegengehouden was. Alles is nu weer vernield en wanneer men het werk opnieuw kan beginnen is nog een grote vraag. Gistermiddag is ook in de ring dijk bij Rilland, die na dagen lang zwoegen was gedicht, op de meest critieke plaats, namelijk bij de zeedijk, weer een gat ge slagen. Gisteravond gelukte het 't gat weer te sluiten. TEHERAN, 25 Febr. (AFP) Generaal Zahedi en een twintig tal andere personen, onder wie oud-ministers en -senatoren, zou den Woensdagochtend te Teheran in hechtenis zijn genomen. Generaal Zahedi werd kort voor de verbreking der diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittan- nië beschuldigd van samenzwe ring tegen de veiligheid van de staat ten behoeve van de Britse ambassade. Hij werd toen niet gearresteerd, gezien zijn parle mentaire onschendbaarheid. Se dertdien hebben de senatoren, met de recente feitelijke ontbin ding van de Senaat, hun on schendbaarheid verloren. Lodge beschuldigt: NEW VORK. De voor naamste Amerikaanse gedelegeer de Henry Cabot Lodge heeft vandaag voor de politieke com missie van de V. N. verklaard, dat er„weinig zin" schuilt in nieuwe pogingen van de V.N. voor een wapenstilstand op Ko rea zolang de door liet Kremlin gesteunde communisten vast besloten zijn de oorlog voort te zetten. Er de nadruk op leggend, dat hij sprak uit naam van de nieuwe republikeinse regering, beschuldigde Lodge Rusland ervan actief de agressors op Ko rea te steunen op een schaal die de voortzetting van deze agressie mogelijk maakt en de draagwijdte ervan bepaalt. Hij noemde daarna tien fei ten op, die deze beschuldiging staafden. Hij daagde de Sow jet-Unie uit deze te weerleggen. Het verzoek van Wisjinsky om de Noordkoreanen uit te nodi gen te New York aan het debat deel te nemen werd door de commissie verworpen. VATICAANSTAD. Maandag 2 Maart wordt de H. Vader 77 jaar, 12 Maart viert Hij de 14de verjaardag van Zijn verkiezing tot Paus. Vaticaanse kringen ver wachten, dat op de laatste datum de Paus voor het eerst na Zijn ziekte in het openbaar zal ver schijnen en de pontificale H. Mis in de Sixtijnse Kapel zal bijwo nen, die ter viering van deze gebeurtenis zal worden opgedra gen. De ongerustheid over de ge zondheidstoestand van de Paus, welke in Vaticaanse kringen en ook in vele delen der wereld heeft geheerst, neemt wederom af. Opnieuw ziet men de H. Va der Zijn intense arbeid opnemen. De H. Vader, nauwelijks her steld van Zijn ziekte, heeft met kraoht de verdere organisatie der Staatssecretarie ter hand geno men door de benoeming van twee nieuwe substituten in de personen van Mgr Charles Giano, vroeger chef-protocol, en Mgr Dell' Acqua vroeger onderstaatssecretaris van Buitengewone Kerkelijke Aange legenheden. Bij Zijn 77ste verjaardag moge de H. Vader wel gedwongen rijn een grotere voorzichtigheid met Zijn gezondheid in acht te nemen, de voortvarendheid van Zijn be slissingen echter duidt in genen dele op een te verwachten ver mindering van daadkracht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1