Oplossing van vluchtelingenvraagstuk ontmoet tal van moeilijkheden RADIO Saffier Het verschil tussen geestelijk en godsdienstige verzorging e Slachtoffers watersnood Overeenstemming bereikt inzake effectenregistratie Financiën en Economie de blau we Minister voorstander van modern gevangeniswezen Donderdag 26 Februari 1953 Pagina 7 De Eerste Kamer behandelde Justitie programma 18e lijst Actie „Harteplicht" Mes getrokken ENORME BRAND IN HONGKONG Staatsloterij Ooslduilse journalisten wijken uit HEISTELLING STORT OP WONING De Britse gebieden in de Zuidpool Weg Halsteren=ThoIen DOOR HET VENSTER... Herdenking F ebruari-staking GRIEPEPIDEMIE EISTE 606 SLACHTOFFERS Siciliaans vissersvaartuig voor Koningin Elizabeth VIJF RADIOREPORTERS BIJ NEDERLAND— DENEMARKEN Meer rekeningen, lager saldo per 31 December Kosten levensonderhoud niet gestegen Hoiirsoverzirht ZES MAANDEN VOOR JACHTOPZIENER Welkom voor mej. dr. de Waal Dieven in de kerk OOSTENRIJKSE REGERING AFGETREDEN N.A.V.O.-oefening „Nieuwe Maan" FEUILLETON Negentiende lijst van slachtoffers i I 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 Door P. C. WREN Van onze parlementaire redactie Het vluchtelingenvraagstuk, dat o.m. door pater Beau fort ter sprake is gebracht bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Eerste Kamer, is Woensdag middag tijdens dit begrotingsdebat niet tot een geheel bevredigende oplossing gebracht. Minister Donker zag geen kans op staande voet verandering te brengen in de huidige situatie, die hij zelf ook onbevredigend noemde, maar wel was hij bereid in te gaan op een suggestie van pater Beaufort om het hele probleem nog eens met Kamerleden te bespreken teneinde te komen tol de con cretisering van een plan. De grote moeilijkheid met de behandeling van politieke vluch telingen is de houding van West- Duitsland. West-D-uitsland wil namelijk uitgeweken vluchtelin gen alleen dan terug nemen, in dien hun grensoverschrijding even tevoren heeft plaats gevonden. Dit stelt ons land voor de keuze de vluchtelingen direct weer uit te wijzen of het risico te lopen, dat iedere vreemdeling, die zich in Nederland wil vestigen, zich als politieke vluchteling komt aanmelden. Dit is een groot ri sico, verzekerde minister Donker. Het vorige jaar nog heeft een communistische functionaris van achter het IJzeren Gordijn kans gezien geruime tijd. hier rond te zwerven, door het te doen voor komen alsof hij gedrost was van een Pools schip. Vanwege dit ge vaar meende de minister te moe ten vasthouden aan de huidige regeling inzake de behandeling van vluchtelingen, die via West- Duitsland naar Nederland komen. Met Duitsland zal echter worden onderhandeld om tot een betere regeling te komen. Wat de politieke vluchtelingen betreft, die direct van achter het ijzeren Gordijn met een schip of vliegtuig naar Nederland komen, kon minister Donker wel een verbetering melden. Zij zullen niet meer in politiebureaux wor den opgesloten totdat hun iden- riiteit is vastgesteld, maar zij zul len gedurende identie worden overgebracht naar een landgoed in Gelderland, dat daartoe spe ciaal is aangekocht. Minister Donker wees het ver wijt af, dat ons land in het alge meen weinig doet om politieke vluchtelingen uit de DP-kampen te helpen. Sinds 1945 zijn er 25.000 politieke vluchtelingen hier toegelaten, waaronder 2300 Po len, 4200 DP's, 461 Russische Mennonieten en 13.000 Ambone zen. Deze laatste groep wilde prof. Diepenhorst (A.R.) echter VRIJDAG 27 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Vara; 10.00 Vpro; 10.20 Vara; 12.00 Avro; 16.00 Vara, 19.30 Vpro 21.00 Vara, 22.40, Vpro, 23.00— 24.00 Vara. 7.00 Nieuws: 7.15 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden 9.40 Voor de kleuters; 10.00 Cau serie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgelspel; 11.15 Radiofeuilleton; 11.35 Zang en piano; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land en tuinbouw- mededelingen: 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen: 13.20 Musette-orkest; 13.50 Gram.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Muzikale causerie; 15.30 Lichte muziek; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muziek; 17.20 Muzi kale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Causerie; 19.00 Kinderkoor; 19.15 Causerie; 19.30 Causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Kamerkoor; 20.30 en 20.40 Causerie; 21.00 Cabaret; 21.30 Orkest en zang; 22.00 Buitenlands overzicht: 22.15 Dansmuziek; 22.40 Causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Causerie; Gramofoonmuziek. niet onder de politieke vluchte lingen gerangschikt zien. Minister Donker verklaarde, dat de rege ring zich beperkingen moet op leggen bij het opnemen van vluchtelingen. „Wij zitten zelf met een belangrijk bevolkings overschot, dat nog vergroot is door de komst van 100.000 eva- cué's uit Indonesië", De minister was wel bereid alle vluchtelingen- kwesties direct aan zich te laten voorleggen. In de loop van het debat heeft minister Donker ook nog eens een duidelijke uiteenzetting ge geven van wat nu eigenlijk onder geestelijke verzorging aan buiten kerkelijke gevangenen moet wor den verstaan. Deze geestelijke verzorging het was reeds een plan van mijn voorganger, minister Mulderije heeft als enig doel te voorkomen, dat gevangenen tot een geestelijk nihilisme vervallen. Zij wordt beslist niet gelijk gesteld met de godsdienstige verzorging, getuige het feit, dat haar optreden aan bepaalde voorwaarden is gebon den. Degenen, die geestelijke ver zorging van buitenkerkelijken willen behartigen, behoeven na melijk de toestemming van de minister en mogen bovendien alleen onder diegenen werken, die de godsdienstige verzorging in alle vormen volstrekt afwijzen. De kennis van deze feiten, zo zei minister Donker, heb ik dikwijls gemist in de discussies over de geestelijke verzorging van bui tenkerkelijken. Minister Donker verklaarde voorts nog, dat hij zou blijven streven naar een snellere proces gang en naar een meer bevredi gende werking van de preven tieve hechtenis. Terzake nam hij zich voor richtlijnen op te stel len voor het Openbaar Ministerie. De minister verzekerde nog eens, dat „Breda" geen teruggang be tekent in de moderne ontwikke ling van het gevangeniswezen. „Ik behoor tot de overtuigde voor standers van het moderne gevan geniswezen en' zal alles doen om de ontwikkeling te bevorderen". Over de gevangenis van Breda vertelde de minister nog, dat zo lang enkele bouwkundige voor zieningen daar niet zijn uitge- 's-GRAVENHAGE, 25 Febr. Het Informatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft een 18e lijst van slachtoffers van de watersnood 1953 uitgegeven, lui dende: Den Bommel Geborgen en op 21-2-53 te Melissant begraven: Soeteman, Elisabeth Maria, geb. 9-7-20 te Her kingen. Dreischor Geborgen en voorlopig begra ven in Zierikzee: Voshol, Corne lls, geb. 26-1-68 te St. Maartens dijk, echtgenoot van Lena Wage- maker, laatste adres: D 219; Wa- gemaker, Lena, geb. 20-4-70 te Noord-Gouwe, echtgenote van Cornelis Voshol, laatste adres: D 219. Nieuwe Tonge Begraven in Dirksland d.d. 21- 2-53: Smit, Erna Cornelia Wiesje, geb. 9-12-47 te Nieuwe Tonge, laatste adres: Gen. Snijdersstraat 40. Oude Tonge Geborgen en geïdentificeerd; Dierkx-van de Capelle, Johanna Maria, geb. 8-11-79; Dierkx-Pie- terse, Lientje Catharina, geb. 1- 10-28. Serooskerke Geborgen: Verboom-den Boer, Jaeoba Janna, geb. 22-11-06 te Ellemeet, laatste adres: B 10. Stavenisse Geborgen: van Zuyen, Adriaan Jacob, geb. 15-7-10 te Stavenisse, echtgenoot van J. P. Stoutjesdijk, laatste adres: Kerkstraat A 319; Geluk, Johanna, geb. 5-7-29 te Stavenisse, laatste adres; Buurtse- weg B 60. Zevenbergen Geborgen en geïdentificeerd: Crezee, Maria Adriana, geb. 1-6- 93, laatste adres; B 23. Nieuwerkerk Rectificatie 12e lijst, d.d. 17-2- 53: niet overleden, doch geëva cueerd naar Ouderkerk aan de Amstel (gem. Nieuwer Amstel); Kik, Wilhelmina Maria, geb. 3-2- 49 te Nieuwerkerk. Strijen Aanvulling 4e lijst, blz. 5, d.d. 7-2-53: geïdentificeerd: de Baat- Herweijer, Elisabeth, geb. 15-4- 22 te Strijen, laatste adres: Bui tendijk 17; Monen, Harm, geb. 26-5-80 te Hoogeveen, laatste adres: Buitendijk 58; Monen, Harm Marinus, geb. 2-7-22 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 58; 'Slagboom-Herwijer, Neeltje, geb. 19-11-07 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 50; Verrijp-de cialeweg 3; Rentier, M. J,, geb. 24-11-42, laatste adres: Muyeweg 209; Stoutjesdijk, H„ geb. 14-2-52, laatste adres: Stoofweg 156a; Ni- kerk, Pietemeïla, geb. 4-3-16, laatste adres: Stoofweg 154. Nieuw Vossemeer Geborgen en begraven te Steenbergen: van der Male, Cor nelis, geb. 23-10-83 te Nw Vosse meer, laatste adres: Kortendijk 78. voerd, een detachement van de rijkspolitie ter plaatse zal blij ven. Bouwkundige voorzieningen zijn ook in voorbereiding voor de gevangenissen te Groningen en Hoorn. De vergadering van de Eerste Kamer werd hierna ver daagd tot 3 Maart a.s. Dan zal de begroting van Binnenlandse Zaken in behandeling worden ge nomen. Thans één ton in Amsterdam bijeen De Amsterdamse actie „Harte- plicht" een bijzonder certifi caat voor elke kiesgerechtigde, die een offer stort in een aan huis aangeboden stembus heeft thans ca. 200.000 (d.i. ruim 37 pet) van de ca. 533.000 kiezers bereikt. In totaal heeft de actie tot op heden opgebracht f 97.985,76. De stembussen moeten nog ko men in Centrum, Zuid en een deel van West. Men vertrouwt dat als resultaat dezer actie zeker een kwart mil- lioen aan het Nationaal Rampen fonds kan worden geschonken. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Justitie, mr. Donker, heeft gistermiddag in de Eerste Kamer meegedeeld, dat er in principe overeenstemming is bereikt tussefl de regering en de gedepossedeerden enerzijs en de beurs anderzijds omtrent een glo bale regeling, die de grote hoe veelheid procedures kan elimi neren. welke volgen bij de tot dusver gevolgde gang van za ken inzake het rechtsherstel be treffende effectenregistratie. Door insiders is ons het bericht bevestigd dat overeenstemming is bereikt tussen de regering en de commissie gedepossedeerden over het rechtsherstel effecten op basis van 90 pet. Volgens de overeenkomst zal door het waarborgfonds rechts herstel dat door de Staat wordt voorgefinancierd aan gedeposse deerden een aanbod worden ge daan om per effect 90 pet. van. de som van de tegenwoordige waarde plus alle vruchten sinds 1 Januari 1942 en 75 pet. van de vordering die de gedepossedeer den wegens het verlies op het effect op L, V. V. S. heeft ver kregen onder voorbehoud van nadere verrekening in de ene of andere richting van de iuiste waarde der uitkering tc betalen. Inplaats van te betalen Vijf maanden gevangenisstraf eiste de procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof tegen de woonwagenbewoner P. M. N. wegens poging tot zware mis handeling. N., die niet verschenen was, kwam in Augustus 1952 met een Geborgen en geïdentificeerd de Vos, Pieter, geb. 16-8-64; de Vos, Adriana L., geb. 11-3-45. Steenbergen Geborgen en begraven te Steen bergen: van Tillo, Petrus, geb. 11-9-31 te Steenbergen, laatste adres: Kladsedijk 12. Zevenbergen Geborgen en geïdentificeerd: van Ginneke, Petronel'la, geb. ,20- 10-85 te Made en Drimmelen, weduwe van Jacobus Stoop, laat ste adres: E 246. HONGKONG, 25 Febr. (A.P.). In Hongkong heeft een brand ge woed, waarbij een nederzetting van 6 a 700 hutten is verwoest. Tengevolge hiervan zijn ongeveer 3000 mensen dakloos. Er zijn geen slaohtoffei-s gemeld. 's-GRAVENHAGE, 25 Febr. In de 518e loterij, 4e klasse, 7e lijst is op no. 19289 een prijs ge vallen van f 10.000. BERLIJN, 25 Febr. (Reuter). Volgens D.P.A. zijn in de laatste dagen zeven Duitse medewerkers van het officiële blad van de Sow- jetbezetfingsautoriteiten in Oost- Duitsland, „Taegliche Rundschau" naar het Westen uitgeweken. Onder hen bevindt zich volgens D.P.A. Georg von Holt, redacteur en communistisch partijveteraan. De Sowjet-Russische hoofdredac teur, Sokolof, zou door een spe ciale commissie naar de Sowjet- Unie teruggeroepen zijn. Oude Tongekennis in een café te Dordrecht. Hij dronk daar een paar borrel tjes en speelde een spelletje kaart. Op een gegeven ogenblik was hij zonder betalen met zijn vriend verdwenen. Een bezoeker van het café ging naar buiten en zag N. op een brug staan. Hij waarschuwde de caféhouder, die naar N. toe ging en hem om betaling verzocht. N. tastte daarop in zijn zak, doch inplaats van zijn portemonnaie haalde hij daar een groot scheer mes uit, waarmee hij de café houder en de cafébezoeker, die hem achterna was gegaan, ern stig bedreigde. Er ontstond een vechtpartij, waarbij N. het onder spit moest delven. Hij ging toen op de loop, doch werd later ge arresteerd. Door de Rechtbank te Rotter dam was N. tot drie maanden wegens mishandeling veroordeeld. Uitspraak over 14 dagen. Geen persoonlijke ongcluken Bij het verplaatsen van een hei stelling te Arnhem is de kabel gebroken, waardoor de heistelling op een woning terecht kwam en deze zeer zwaar beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GUATEMALA, 25 Febr. (AFP). De regering van Guatemala heeft zich solidair verklaard met de Argentijnse en Chileense aanspra ken op de Britse gebieden in de Antarctische wateren. Bij de aanvaarding van het aanbod behoudt dus de ged'epos- sedeerde voor die 75 pet. zijn vordering op L. V. V. S. Wat betreft de effecten waarvoor het aanbod niet wordt aangenomen gaat het rechtsherstel gewoon door. De K.N.A.C. bericht, dat de weg Halsteren—Thculen niet mag worden bereden door voertuigen met een grotere asdruk van 4 ton. Vanavond laat belde een vrouw aan mijn huis. Ze maakte zich bekend als een van mijn overburen en had een verzoek. Haar schoonmoeder, die een innig vroom mens was, had haar huisje opgeruimd en zij had o.a. zes religieuze schil derijen gekregen. Kunt U ze niet gebruiken? Ik vind het begrotelijk om ze aan de vuil nisman mee te geven. Ik in formeerde even naar haar le ven en ik kwam er achter, dat zij katholiek was geweest. Ze vond het te lastig en was van alles afgestapt. Doch ze kon het nog niet helemaal verach ten Ja zo zijn er zovelen in deze straat, in deze stad en een van die oorzaken, dat zij steeds verder afglijden, is het gemis aan contact. Ze laten zich niet meer vinden! Op dit gebied ligt een groot werkterrein voor ons allen, die door veel gebed de genade kunnen .afsmeken voor deze afeedwaalden. in wier b=rt nog niet alles js uit gedoofd. SACERDOS in Amsterdam Met een korte zwijgende plech tigheid is gistermorgen op het Jonas Daniël Meijerplein te Am sterdam de staking herdacht waar mede de hoofdstedelijke burgerij in Februari 1941 protesteerde te gen de Duitse Jodenvervolging. Te negen uur arriveerde Am sterdams burgemeester, mr. A. J. d'Aillv, vergezeld van alle wet houders. Bij het standbeeld op het midden van het plein werden drie kransen gelegd: één van de gemeente, één van directie en personeel van de Kromhout Moto- renfabriek, en één van de bond van oud B.S.'ers. Er werden geen toespraken gehouden. Na enkele minuten ging ieder zijns weegs. MUENCHEN, 25 Febr. (A.P.). De vorige week zijn in Beieren nog 160 mensen tengevolge van de griepepidemie overleden. In totaal heeft de epidemie nu 606 slaohtoffers geëist. Het aantal nieuwe gevallen begint nu af te nemen. PALERMO, 25 Febr. (Reuter). Siciliaanse dorpshandwerkslieden zijn bezig een tien meter lang vis sersvaartuig voor Koningin Eli zabeth te bouwen dat haar ter gelegenheid van de kroningsfees ten zal worden geschonken. Het vaartuigje zal met een aantal gif ten voor de Koninklijke Familie naar Engeland varen. Het scheepje, „de zon van Sici lië" genaamd, krijgt een staande paladijn als boegbeeld en wordt voorzien van motor en zeilen. Zaterdagmiddag om half vijf zal in het Feijenoord-stadion de landen wedstrijd Nederland-Dene- marken worden gespeeld ten bate van het Rampenfonds. Natuurlijk zal deze wedstrijd door de radio worden uitgezonden. Maar toch op een andere wijze dan gewoon lijk. Vijf reporters zullen de wed strijd verslaan. Jan de Troye zal de uitzending beginnen met een inleiding; Leo Pagano en Dick van Rijn zullen elk een speelhelft verslaan, terwijl ir. A. van Em- menes een nabeschouwing zal ge ven. Tijdens de rust zal een re porter van de N.C.R.V. een repor tage geven van hetgeen er dan in het stadion gebeurt. Het ligt na melijk in de bedoeling om in de pauze van de wedstrijd de cheque aan het Rampenfonds te overhan digen. Volgens opgave van de Post- chèque en Girodienst te Den Haag bedroeg het saldo tegoed van rekeninghouders per 31 De cember 1952 f 1.288.348.000 tegen f 1.094 millioen per ultimo 1951. De beleggingen bedroegen per einde 1952 f745.116.000 tegen f745.743.000 per einde 1951. Het aantal rekeningen steeg in 1952 van 551.062 tot 571.174. Het aantal rekeningen is gestegen van 36.842.969 in 1951 tot 39.440.580 in 1952. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindex cijfers van het gezinsverbruik per 15 Januari 1953 op basis 1949 100 gepubliceerd. Het totaal in dexcijfer onderging van 15 De cember 1952 op 15 Januari 1953 geen verandering. Het indexcijfer voor de voe dingsmiddelen steeg met 1 punt. voornamelijk als gevolg van het oplopen van de indexcijfers voor groenten, aardappelen en fles- senmelk. Een daling trad op bij eieren, fruit, vlees en thee. Bij de niet-voeding was slechts de stijging van de premie voor het verplichte ziekenfonds van be lang. MARKT BLIJFT LUSTELOOS AMSTERDAM, 25 Febr. On willekeurig heeft men vandaag de Amsterdamse Effectenbeurs vergeleken met New York, waar de uitbreiding van de prolonga tie gisteren een vaste stemming heeft veroorzaakt, gepaard met grote omzetten. De prolongatie blijft voor het Damrak een voor oorlogs begrip en opheffing hier van, hoezeer door de Beurs ge wenst, is voorlopig niet te ver wachten. De betere stemming in New York vond in Amsterdam geen navolging, behoudens op de Amerikaanse afdeling, waar de koersstijgingen grif werden over genomen. De markt had wederom een lus teloos verloop, maar ondanks het gebrek aan affaire bleven de koersen vrijwel in een doen met gisteren. De Younghoek blijft tot een der druksten ter beurze be horen, waarbij vooral de beroeps- handel zich niet onbetuigd laat. Ook vandaag ging het de bene denwaartse richting in. De slot- notering van ca. 88'/: betekent een verlies van 2 punten. De internationale industrieën wisten zich vrijwel te handhaven, doch Kon Olie verloor in de laatste tape een kleinigheid. In de tabakshoek kon alleen Deli ruim een punt aan de gisteren behaalde koerswinst toevoegen. De overige Sumatra tabakken eer der iets lager. Suikers en rub bers daarentegen goed op peil. De Scheepvaartafdeling en ook de locale industrieën sloten eigen lijk onveranderd. Hetzelfde geldt voor de guldensbelegigingen. Het Haagse gerechtshof heeft de jachtopziener W. B. uit Her wijnen veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf. B. was in December 1951 in conflict geko men met een zekere L. v. Z., om dat hij de fiets van diens broer, die hij van stropen verdacht, in beslag wilde nemen. Toen de jachtopziener zich bedreigd zag door L. v. Z. en hem met zijn ge weer wilde afweren, was dit af gegaan. Van Z. werd daarbij do delijk getroffen. De rechtbank te Dordrecht had van Zr vrijgesproken. Het ge rechtshof verwierp B.'s beroep op noodweer en gelastte, dat het jachtgeweer en de munitie ver nietigd zouden worden. Voor het eerst achter de regeringstafel Gistermiddag na de pauze nam mejuffrouw dr. de Waal, staats secretaris van onderwijs plaats achter de regeringstafel, waar een tuil rode bloemen voor haar was neergezet. De voorzitter, dr. Kortenhorst heeft haar met enige vriendelii- ke woorden begroet. Hij zeide. dat het een historisch moment is dat voor de eerste maal in de geschiedenis der nederlandse staatkunde een ..vrouwelijke be windsman" haar intrede doet in deze hoge vergadering. Namens de Kamer sprak hij zijn verheu genis er over uit, dat voor de eerste maal een vrouw zitting heeft in het kabinet. Hij verbond daaraan de wens. dat dit eerste begin een succes zal worden voor de bewindsvrouw en dat het een goede traditie zal bliiven dat minstens een vrouw lid van het kabinet is. Namens de kamer wenste spr. mej. de Waal geluk met haar benoeming. De Kamer applaudisseerde en toen gingen de werkzaamheden van het college weer voort. Gisternacht hebben onbekende personen, vermoedelijk twee, zich toegang verschaft tot de R.K. parochiekerk in Kam er ik. Zij verschaften zich toegang door verbreking van een ruitje. De dieven troffen het slecht, want de offerblokken waren sinds kort geledigd, zodat hun buit zeer ge ring was, hoogstens f2.Daarna hebben zij nog getracht zich toe gang te verschaffen tot de pas torie, maar hierin zijn zij niet geslaagd. De daders zijn voort vluchtig. De politie heeft de zaak in onderzoek. WENEN, 25 Febr. (Reuter). De Oostenrijkse regering is, naar een officiële woordvoerder heeft medegedeeld, Woensdagochtend afgetreden. De kanselier en vice- kanselier, Figl en Schaerf, bezoch ten Woensdagochtend president Koerner om hem op de hoogte te stellen met het besluit van het kabinet niet af te treden voordat het officiële rapport van de ver kiezingscommissie was ontvangen. President Koerner gaf echter uiting aan zijn verlangen dat het kabinet onmiddellijk zou aftreden. Figl diende daarop het ontslag in. De president verzocht Figl en Schaerf de regering te blijven waarnemen tot een nieuwe rege ring zou zijn gevormd. Het kabinet, een coalitie van de Katholieke Volkspartij en de So cialisten, was in 1945 gevormd. FLORENCE, 25 Febr. (A.P.). De N.A.V.O. landen rond de Mid dellandse" Zee zullen de volgende maand manoeuvres houden om hun verdediging tegen aanvallen uit de lucht te beproeven. De manoeuvres onder de naam van „Operatie Nieuwe Maan" zullen onder leiding staan van de geallieerde lucht macht voor Zuid-Europa, die zijn hoofdkwartier in Florence heeft. Het hoofdkwartier deelde mee, dat de operatie „Nieuwe Maan" ongeveer half Maart begint. Aan de manoeuvres wordt deelgeno men door Zuid-Frankrijk, Frans Noord-Afrika, Griekenland, Tur kije, Italië en Malta. 23H1LVERSUM rffr- 7:00Man, Jannetje Elisabeth geb. 10- 1-93 te Hoogvliet, laatste adres: Sohenkeldijk 74; Monen, Jan, geb 23-1-18 te Strijen, laatste adres Buitendijk 58. —24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Blaas-ensemble; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.: 9.00 Voor de huisvrouw: 9.35 Gram.; 9.45 Schoolradio; 10.00 Franse muziek: 10.30 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Mannen-l koor; 12.00 Angelus; 12.03 Orkest, en soliste, (Land- en tuinbouw- j mededelingen); 12.55 Zonnewij-i Het Informatiebureau van het zer: 13.00 Nieuws en Kath. I>fed. Rode Kruis heeft gisteren nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.2o egn jge ijjst van slachtoffers van Piano en orgel; 13.45 Voor de watersnood 1953 uitgegeven, vrouw: 14.00 Gram.; 14.10 Orkest en soliste; 14.30 Gram.; 15.00 luidende. Halst„TO„ Schoolradio; 15.30 Viool en piano Halsteren 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor, Geborgen: Maas-Raats, Johanna, de jeugd: 17.15 Kinderkoor; 17.35 geb. 9-11-18 te Halsteren, laatste Politiekapel; 18.00 Militaire re- adres: B 304 portage; 18.10 Gev. muziek; 18.30 Nieuwe Tnne-e Amusementsmuziek: 18.52 Actua- liteiten: 19.00 Nieuws; 19.10 Geborgen: de Jong, Adriaantje Regeringsuitzending; 19.30 Gra- W„ geb. 21-8-47, laatste adres: mofoonmuziek; 20.25 De gewone Battenoord 12; de Jong, Jannie, man; 20.30 Omroeporkest en so- geb. 5-5-50, laatste adres: Batten- list; 21.10 Brabants halfuur: 21.40 00rd 12. Gram.; 21.45 „Om de toekomst Nieuwerkerk v. Nederland klankbeeld; 22.05 Gram.; 22.45 „Ik geloof in ene. Geborgen en geïdentificeerd: heilige, Kath. Kerk"; 23J)0 Het, van Dommelen, Hillebrand, geb. nieuws; 23.1524.00 Grë*» 18-11-84, laatste adres: Provin- 12. Zouden twee rijen gewe ren zich op mijn borst richten of zou de bezetting, waarvan alles afhing, gewoon wegmarcheren en het fort binnengaan? Ik was erg benieuwd, maar toch voelde ik me als een toe schouwer, onpersoonlijk en zon der vrees. Ik zou een spannende opvoering meemaken, met een zekere Henrl de Beaujolais in de hoofdrol. Hij zou waarschijnlijk sterven maar ik hoopte dat hij op dat maanbeschenen toneel, zijn rol goed zou spelen. Ik was kalm en vastbesloten George Lawrence zuchtte en stak zijn sigaar nog eens aan. „Ik wierp nog een blik op de prachtige maan en haalde diep adem. Als dit mijn laatste bevel zou zijn, zou het waardig gege ven worden, met krachtige fael- dere, vastbesloten stem. Óp het ogenblik, dat ik mijn mond open de om te spreken ja, George, ik geloof dat hij open bleef staan. Want uit dat spookachtige, ge heimzinnige fort schoot een grote vlam omhoog. „Mon Dieu! Regardez!", riep de sergeant-majoor uit, en wees. Ik denk dat iedereen omkeek, en ik hoorde hem fluisteren: „Gees ten, spoken, duivels!" Dat bracht me tot mezelf. „Ja, idioot", zei ik, „die lopen rond met lucifers en stoken vuur tjes! Bekende brandstichters!" En van de andere kant van het fort schoot ook een vlam om hoog. Het was duidelijk dat de boel in brand gesdoken was. Maar door wie? Aan blussen viel niet te den ken. Wc hebben geen brandkra- -nen en slangen in de woestijn, zoals je weet. Als iets in brand vliegt, brandt het af! En, mon Die-u, het brandt goed in de dro ge woestijnhitte. En, eerlijk ge zegd, 'hoe eerder het fort afge brand was, hoe beter! Deze brand was de crematie van de dapperen. Het hield mijn Iwaze kerels van muiterij en zelfmoord af. Toevallig redde hij ook mijn leven en militaire re putatie, en een nieuw te bouwen fort zou niet meer de behekste, gehate gevangenis zijn, die dit, nu hraindende fort, voor altijd zou zijn voor diegenen, d-ie het zou den bezetten. Ik beval d-e troe-p zich naar de brand om te draaien en op de plaats rust te maken. Het was goed dat de mannen het fort za gen afbranden. En juist toen weer de -gedachte in me opkwam, dat toch iemand dit aangestoken moest hebben, en ik me weer be gon te pijnigen met de vraag wie dit dan geweest was, werd ik weer in de harde realiteit le- ru-gigeslin-gerd door een overbe kend geluid. Een geweerschot knalde, en weer, en nog eens. Het -klonk als of er op ons geschoten werd! De Arabieren kwamen er aan. Van links en rechts klon-ken nog meer sCho-ten. Het fort in brand, en de Arabieren in de aanval! Kogels floten over ons heen en van een verre heuvel af zag ik twee vuurstralen. Er werd nie mand getroffen, want het fort lag tussen ons en de Arabieren in. In een oogwenk had ik de mannen rechtsom-keert laten ma ken en in looppas gingen ze op de oase af. Daar was dekking en water, en als we d-e oase houden ko-nden tot St. André met zijn Senegalezen arriv-eerd-e, konden we het garnizoen van het laaien de fort wreken. Het zijn «geweldige soldaten, die légio-nnaires, George. Het was verkwikkend te zien hoe snel ze in -d-e oase waren, positie en dek king -kozen 'en -me-t hun geweren in aanslag -lagen te wachten. Onze posten red'en weldra op hun kame-len naar binnen. Twee va,n hen hadden een wanhopig vuurgevecht geleverd, and-eren h-adidën vuurstralen gezien en teruggeschoten voor ze op de oase terugtrokken in de mening dat d-e Arabieren -het fort be stormd en d-e brand- «gesticht had den. Een -paar -minuten na de eerste schoten was alles weer stil, en 't scheen of de Arabieren weer weg getrokken waren. Er was geen vijand te zien: alleen een bran dend fort en een donkere afwach tende oase. waar n-i-ets bewoog. I-k hoopte dat. ze schreeuwend om het fort heen zoud-en komen rijden, denkend o-ns in de pan te kunnen hakken, terwijl we het fort verlieten! Het is niets voor Arabieren snachts aa-n te vallen, maar ae hadden zeker op de loer gelegen en -d-e brand' had ze hier heen geleid. Hadden ze ons bui-ten het fort gezien? Zo ja, dan zouden ze in de morgen de oase aanvallen. Als ze on-s niet gezien hadden, kon er van all-es gebeuren, en de oase 'koon een 'hinderlaag voor hen worden, met het brandende fort als -lokaas. Wat zouden ze nu -doen? Er werd n-i-et meer geschoten. Ze maakten zich zeker klaar om ons in d-e morgenstond he bestormen, nadat ze ons nu in slaap hadden gesust. Ze zouden vreemd opkij ken als ze ons geweervuur va-n vijftig meter afstand kregen, en de overlevenden, wegvluchtend, de Senegalezen in de armen of in d-e geweren liepen. Het zo-u weer een nieuw tafe reel van dat geweldige toneel stuk zijn. George, en terwijl ik mijn ogen afpijnigde om de vij and te ontdekken, zon ik op een mogelijkheid met St. André in contact te 'komen. Toen ik met de kam-eelafd'eling, die voor nood gevallen steeds gereed -gehouden werd. wegsnelde, had i-k (hem be volen -mij -met de Senegalezen in geforceerde da-gmarsen te volgen, en een intendance-detachement o-p muilezels een uur na mij te laten vertrekken. (Wordt vervolgd

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7