iif emiere 't Gulden Vlies verfraaid nu nieuwbouw is voltooid Ongeschoolde emigranten volgen landboiiweiirsns mhandel Alkmaar Moderne accommodatie Slachtoffers watersnood LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES [DINGEN Van Fleet in V.S. ontvangen Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPFRS Twintigste lijst Klaar om stap te wagen Vrijdag 27 Februari 1953 Pagina 3 •sverwachting d door het K.N. Bilt. geldia van ld tot Zaterdaa- lELIJKE WIND r met overdrijven- velden. Zwakke tot >rdelijke wind. Iets ide nacht. Morgen- ;r het algemeen iets peraturen dan van- -keuringen mericain: Don Camil- left). ter: Anna (volw.) Theater: Geheime '14 iaar): Een vreèm- ier (18 iaar) Theater: De fidele leeft.). as furstin (alle leeft.) en filmavond eidsrechters R In Café Tom ïeidsrechtebsver. Alk- LStreken een lezing en gehouden, waarvoor gstellina bestond. In swoord wees de voor eer J. Brugge er op, •niaing nog altijd een cheidsrechters tekort loor elke Zondag een wedstrijden niet kan Daarom deed hij een de verenigingen om werken het aantal ers op te voeren. ras het woord aan de teidsrechter Leo Horn, vele wedstrijden in heeft geleid. De heer en prettig en boeiend :k te zijn, vertelde dat d een zwak heeft voor waaraan hij zulk een rinneringen heeft be ien bijzonder interes- 1 van zijn eerste inter- ijd de ontmoeting En- ië in Wembley, welke are nederlaag voor de ligde. ehandelde hij speciaal heidsrechters nuttige n, als het optreden en na van de scheidsrech- er de spelers: bent U ;entreerd enz. en alle onderwerpen, de praktijk van een eidsrechter en de heer 1de het op een wijze, en ieder kon worden i verstaan. .uze werd de film van che Spelen 1952 in ertoond. Deze film door de heer Eijsvo- door hem toegelicht, zonder goede kijk op e Helsinki gehouden. rdrag geparafeerd Het politieke ver- Griekenland, Joego- Turkije is gisteren in arafeerd. esort. KOEKJES jer 250 gr. 70-90-1.10 MANDINES 90 ANKETKOEKJES 1.00 PRITSJES 70 ALS EXTRA RECLAME: RêME KOEKJES Der 250 gram 63 ATTETONGEN Der 250 gram 55 AAT 129 Tel. 2479 n in met een EN DWARS 69 95 89 69 95 75 1.59 2.50 0.79 1.15 3.50 6.95 1.45 1.95 0.69 0.98 2.95 4.95 50 14.90 17.90 95 14.90 16.90 75 7.90 5.95 95 4.95 3.95 50 3.95 2.95 25 1.95 1.75 Bijna vijf maanden duurde de verbouwing van 't Gulden Vlies, welke dezer dagen voltooid werd. Daar waren na tuurlijk redenen voor. Het drukke bedrijf, dat bijna avond aan avond in touw is, moest zoveel mogelijk door gaan. Dat was voor de uitvoerder een zware handicap. Maar ook de opgave, waarvoor de bouwmeester van deze restauratie zich gesteld zag, was niet van alledaagse aard. Het was een „klusje" zoals een aannemer niet alle dagen te verwerken krijgt. De ruimte was beperkt en het zoeken naar een oplossing zowel in de hoogte als in de breedte deed heel wat problemen rijzen. Voor zover die problemen niet vooraf waren opgelost, werden ze al bouwende opgelost, zulks in voortdurende samenwerking tus sen de heer Mooii en de aanne mersfirma, de fa. P. Bot en Zoon te Heerhugowaard. Aardig te ver melden is, dat een collega van de heer Mooii, de heer Picini uit Breda, 'n man, die ook bouwkun dige kwaliteiten had, het idee, waar de heer Mooii zelf al jaren mee rondliep, in grote lijnen wist uit te werken. Daarbij komt, dat de heer Bot Jr., erg veel aardig heid had in dit „klusje", juist, omdat het zo'n ongewoon karwei tje was. De toestand in de vroegere gar derobe was vrijwel onhoudbaar geworden: de gang was te nauw en er was, ook al, omdat de toi letten en de keuken er op uit kwamen, te weinig accommodatie. Het was een goede gedachte de toiletten en de keuken naar hoger sferen te doen verhuizen. De toi letten aan de ene kant, de keuken aan de andere; van alle geuren die in een keuken plegen op te stiigen. is nu in gangen en zalen niéts meer te bespeuren. De nieuwe toiletten zijn ruim, fris, hygiënisch, kortom modern van accommodatie. Deze sanitaire in richting werd verzorgd door de fa M. H. Erkamp, Lindenlaan alhier. De keuken, die over meer ruim te te beschikken kreeg, is door een goederenlift, geleverd door de fa Doeschot, met het restaurant verbonden. Er kwam meteen een nieuw, groot gasfornuis, dat de kok van 't Gulden Vlies in staat stelt een diner voor een groot aantal personen klaar te maken. Op de tussenverdieping. waar de toiletten en keuken een plaatsje kregen, bevindt zich ook nog een nooduitgang, vanaf het balcon in de zaal bereikbaar. Door van ge luiddempend materiaal gebruik te maken, -wisten de bouwers te voorkomen, dat enig geluid uit deze ruimte tot de zaal kan door dringen. Een gemakkelijke trap, bekleed met rubber, vormt de verbinding tussen het bovengedeelte en de f oyer-garde robe. De garderobe is geheel nieuw ingericht en uitgebreid; een gor dijn onttrekt tijdens de pauze de garderobe aan het gezicht, zodat deze nieuwe ruimte, geheel in lichte toon gehouden en voorzien van een smaakvolle indirecte ver lichting zich uitstekend leent, voor foyer. De nieuwe koffiebar tussen de zaalingang en de bij keuken, draagt hiertoe het zijne bij. Het schilderwerk werd gele verd door de fa. W. Koster, de verlichting door de fa. Scheerman en de vloerbedekking door de fa. J. Spruyt. alhier. Grote in staal gevatte glazen deuren scheiden deze mooie foyer ruimte van de hal, die ook veel ruimer is dan de vorige; er is voor de administrateur ook een kantoor met loket gekomen en een tweetal moderne lampen zorgt in de hal voor een royale SAN FRANCISCO, 25 Febr. (A.S.) Generaal James van Fleet is uit Korea in San Fran cisco aangekomen en werd daar als een held ontvangen. Trots verklaarde hij, dat „zijn achtste leger altijd nog wel een stap vooruit kan doen en een nieuw schot kan lossen". Van Fleet verklaarde nogmaals, dat volgens hem een algemeen offensief in Korea thans 'kans van slagen heeft. Hij had dit tevoren in Seoel al eens gezegd. Van Fleet deelde op een pers conferentie mee, dat hij op 3 Maart een onderhoud met presi dent Eisenhower en met de lei ders van het Congres zou hebben en later een verklaring zou afleg gen voor de commissie voor de strijdkrachten. UITBREIDING ZONDAGSWET (Van onze parlementaire redactie) Namens de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer is door de heer Maenen een amendement op de Zondagswet ingediend, waarbij wordt voorgesteld Nieuwjaarsdag, Hemelvaartsdag en Eerste Kerst dag met de Zondag gelijk te stel len; het amendement beoogt ver der andere dagen, welke door een of meer kerkgenootschappen als rust- of feestdagen zijn bestemd (een en ander in zoverre deze dagen voor een aanzienlijk deel van de bevolking van een ge meente als kerkelijke feestdagen gelden), als Zondag te erkennen. Bij algemene maatregel van be stuur op advies van gemeente raad en Ged. Staten zouden van het gebied der betrokken gemeen te dergelijke dagen als Zondagen moeten worden aangewezen. Veluwse eierveiling BARNEVELD. 26 Febr. '52 Veluwse eierveiling „Barneveld- Ede". Aanvoer ca. 700.000 stuks. Handel matig. Prijzen: eieren van 57-60 gram f 13 1813.43: eieren van 60-65 gram f 13.57 13.97. alles per 100 stuks. verlichting. De entree, met crème kleurige hardsteen bekleed, is overigens zoveel mogelijk aan de bestaande pui aangepast, Na de modernisering van de schouwburgzaal, o.m door het plaatsen van nieuwe stoelen, de Restauratie van de tussenzaal en het restaurant, heeft de directie van 't Gulden Vlies door deze laatste kostbare verbouwing, de bezoekers van 't Gulden Vlies zeer aan zich verplicht. Met deze nieuwe verbouwing is 't Gulden Vlies tot een modern geheel ge worden, al blijven er natuurlijk speciaal wat betreft de toneel accommodatie nog wensen over. Een woord van lof komt zeker toe aan de fa. P. Bot en Zoon te Heerhugowaard, die deze moei lijke verbouwing tot een succes vol einde bracht; ook de fraaie betimmering is van deze firma. Het smeedijzerwerk werd ver vaardigd door de heer G. E. He mels; het stucadoorswerk door de fa. v.d. Berg. Ook in vroeger jaren werd 't Gulden Vlies menig keer ver bouwd. Op een oude foto vind men ter plaatse een drietal pan den. w.o. de smederij van de heer Pesser, welke de middelbare ge neratie zich nog wel zal herinne ren. Het was in de eerste decen nia van deze eeuw een z.g. .stal houderij: vandaar de vele rijtui gen. die men op bedoelde oude foto voor 't Gulden Vlies ziet staan. Nadat het reeds in 1907/'08 verbouwd was. kreeg het in 1924 zijn grote verbouwing, die het de vorm gaf, welke het thans, nog heeft. In vroeger eeuwen, was 't Gul den Vlies het eerste huis binnen de wallen; ter plaatse.waar nu de Wagenaarsbrug ligt, stond toen de Gevangenpoort: het Rit sevoort lag toen nog buiten de wallen (1560). In de z.g. Verzameling Eikelen- berg en Croll, berustend in het Gemeente-archief, komt nog een rekening voor van de waard van 't Gulden Vlies wegens vertering door een gezelschap, waartoe be hoorden: een rekenmeester, een secretaris en advocaat van Utrecht de baljuw van Bergen, 'n pater van 't Jonge Hof en de pastoor van Oudorp; de rekening was groot 42 gulden en één stuiver en is gedateerd d.d. 3 tot 8 Decem ber 1569. Dit schijnt het oudste document betreffende het Gulden Vlies te zijn. De middeleeuwen, waarin reeds de „Herberg 't Gulden Vlies" het brandpunt van Alkmaar en om geving was. zijn lang vervlogen; historische figuren kwamen er en zijn vergeten. Maar 't Gulden Vlies is gebleven het middelpunt van Alkmaar en omgeving, steeds weer aangepast aan de geest van de tijd, waarin zijn bezoekers leefden. .Wij, mensen van de 2de helft der 20ste eeuw, voelen er ons, na de laatste restauratie even thuis als de middeleeuwers in de oude her bergen en de 19de eeuwers in de uitspanning en stalhouderij. En ook zij, die na ons komen, zullen er zich thuis voelen, want het geslacht Mooij leeft voort en ook de opvolgers van de tegenwoor dige „herbergier" zullen meegaan met hun tijd en de accomodatie van 't Gulden Vlies aanpassen aan de eisen van de tijd, die komen zal, wellicht sneller dan wij. men sen van 1953 vermoeden. Morgen zal er voor een ieder gelegenheid zijn, om de jongste restauratie van 't Gulden Vlies eens te komen bekijken. Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van dp watersnood: K.A.B., afd. Alkmaar 500. Opbrengst van collecte op een koperen huwelijksfeest te Heerhugowaard-Noord 23. N. N. te Sneek 5. Bij controle blijkt ons dat nog niet werd verantwoord de opbrengst van de klaver- jasdrive Z.A.P. te Anna- Paulowna, die op 11 Febr. per giro binnenkwam 100. U kunt uw gifter bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk. hetzij oer brief of post wissel Ook kan r onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van onze bureaux zijn Groningen 10021 Leeuwar den 594459 Sneek 594461 Em men >94460 Zwolle i«f779 Alk maar 594463, Den Helder 594462 er Hoorn (ook te -ebruiken door Schagen en omgeving) 110894 Dagelijks verantwoorden wij df binnengekomen giften in onze kolommen. De fraaie ingang van het Gulden Vlies te Alkmaar na de laatste verbouwing. 's-GRAVENHAGE, 26 Febr. Het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft heden de 20e lijst van slacht offers van de watersnood uitge geven, luidende: 's-Gravendeel Buitendijk, Lijntje, geb. 26-5- 22; de Geus, Adriaantje, geb. 19-5-28; Heyden, Cornelis, geb. 29-3-51. Oude Tonge de Boet, Sara Huberdina Jo hanna, geb. 5-4-37Brands, Cor nelia Wilhelmina, geb. Ï7-2-02; Jacobs, Petrus Marinus, geb. 8-2-69; Kik, Ida Hendrika, geb 18-8-32; Kik, Johannes, geb. 11- 3-39; Knops, Anthony, geb. 17-3- 10; Knops-Kreeft, Neeltje, geb. 10-4-09: Los-Wesdijk, Maria, geb. 28-11-82: Moerenhout-de Boet, Sara Johanna Maria, geb. 23-8- 26; van Noord, Adrianus C., geb. 8-7-38; Tuns, Franciscus Maria, geb. 8-12-80; Tuns-Pollemans, Go- verdina, geb. 24-1-82; Tijl, Adria ns Maria Lena, geb. 25-8-13; Tijl, Aren, geb. 3-2-74; Tijl, Arendje, geb. 24-1-02; van Zielst, Elbert Pieter Marinus, geb. 17-9-47. Zevenbergen den Engelsen-Crezee, Albertina geb. 18-4-63, laatste adres: B 23. Kortgene Aanvulling van personalia 6e lijst, d.d. 19-2-53: Nijsse, Pieter Cornelis, geb. 9-11-51 te Kort gene, laatste adres: Torendijk 379. Advertentie Digestif Bennies om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen! U hoeft niet meer tegen uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraagt Rennies hij uw apotheker of drogist. KRING DEN HELDER EN RAADSVERKIEZINGEN De Kring Den Helder van de Katlh. Volkspartij houdt in ver band met de propaganda voor de komende gemeenteraadsverkie zingen een Kaderdag op Zater dag 14 Maart te Hoorn, in hotel „Het Witte Paard". Inleidingen zullen worden ge houden door prof. dr. J. J. Gie ten, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en lid van het partijbestuur. Hij zal spreken over: Katholieke eenheid en raadsverkiezingen. Als twee de spr. treedt op de heer A. Velt- man. wethouder te Zwolle en secretaris van de Federatie van verenigingen van R.K. Gemeen teraadsleden in Nederland, over Principiële Gemeentepolitiek. De bijeenkomst, die om drie u. begint, is toegankelijk voor (ais regel) vier vertegenwoordigers van alle afdelingen in de kring Den Helder, welke daartoe uitno digingen inmiddels hebben ont vangen R.K. STATENKRING „HOORN" De R.K. Statenkring „Hoorn" houdt zijn jaarvergadering op Zaterdag 28 Febr. a.s. des mid dags om half drie. in hotel „Het Witte Paard" te Hoorn. Behalve de jaarstukken, is aan de orde een inleiding van de heer Jac. Groen Azn., te Alkmaar, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de R.K. Statenfractie over taak en werkwijze van de Pro vinciale Staten. Hij zal tevens de vragen van de afdelingen, welke tevoren schriftelijk zijn ingezon den, behandelen. Ook de Staten leden uit de kring Hoorn, de he ren Braakman, Runderkamp en de Boer, zullen aanwezig zijn. MIDDEN-BEEMSTER Mr Ewen, de Canadese emigra tie-attaché, komt niet elke dag in M.-Beemster. Woens dagavond was hij daar voor de tweede maal; deze maal om de kroon te plaatsen op datgene, wat hij enkele maanden terug had zien groeien. De bijeenkomst welke gisteravond in „Het Herenhuis" in Midden-Beemster werd gehouden, mag gezien worden als de voltooiing van 'n experiment, dat gedurende zes maanden de aandaeht gevangen heeft gehouden van alle instanties, die op de een of andere manier bij de emigratie betrokken zijn. Nu dit experiment geslaagd is, werd de enige weg, die voor de ongeschoolde leidde naar 'n toekomst buiten het vaderland, aangevuld met de zolang ontbeerde tweede. Het Ministerie van Sociale Zaken had reeds eerder ingezien, dat de mogelijkheden voor de ongeschoolde adspirant-emigran- ten te beperkt waren. Dc Rijks werkplaatsen leidden uitsluitend op voor industriële functies, ter wijl daarnaast toch verschillende jongelui uit de niet-agrarische milieu's zich aangetrokken voel den tot 'n overzeese carrière in de landbouw. Men stelde zich toen in verbinding met het Departe ment van Landbouw en deze in stantie belastte het Bureau Oogst- voorziening met de uitwerking van 'n plan, dat tenslotte in de Beemster verwezenlijkt werd. In September van het vorige jaar trokken uit alle delen van ons land vijftien stevige knapen naar de Beemsterpolder, waar de Hoofd-assistent C. J. Leijden, samen met de „Vereniging Ar beidsvoorziening Beemster" ge plaatst werd voor de taak, om deze kerels, die geen van allen ooit 'n schoffel hadden gezien, om te scholen tot mensen, die op het 'boerenbedrijf niet met twee linkse handen zouden staan. In siders achtten het twijfelachtig, GEBEURT DAT IN SCHOONHOVEN? Er is een verhaal in de Telegraafdat wellicht dan een „Kor reltje" een korreltje zout verdientMaar het staat er verder al lemaal zo duidelijk en met naam en toenaam, dat er toch wel iets van waar moet zijn, en de helft zou ons al ge noeg lijken. Een jong paar, met nu twee kinderen, woont bij mensen in. Er was een conditie voor de inwoningde jonge vrouw zou de an der, mevrouw, helpen. Die conditie werd niet naar genoegen nageko men. De dames waren het nog al eens niet eens en nu heeft de rechter uitgemaakt, dat het jonge paar het huis moet verlaten. Of het een geval is van „het hoogste recht, dat dik wijls het hoogste on recht is", kunnen wij nu niet beoordelen. De vier mensen zijn op straat gezet en sla pen in een vrij onzin delijke cel in het politiebureau! Nóód, schrille nóód?? Nee, zeggen de mensen in Schoonhoven. Het kan best anders en de Wo- ningcommissie heeft de oplossing al aan de hand gedaan, maar B. en W. willen niet, de burgemeester incluis en voorop. Aldus alle maal de „Telegraaf". Er is nog een schril ge val daar, dat volgens berichten opgelost kon worden,, maar de bur gemeester werkt niet mee Ergens slapen niettemin acht mensen bij elkaar in een veel te kleine ruimte. Ga maar naar de pastoor, moet de burgemeester gezegd hebben tegen de eerste man van het jonge paar, hetgeen nogal onfatsoenlijk is voor een burgemeester, zolang de zorg voor de huisvesting niet bij de pastoor, maar bij het gemeentebestuur be rust! En tegen de an dere geteisterde man zou de burry gezegd hebben: Je had je dochter maar niet moe ten laten trouwen Dat is ook al zulk een vreemd gezegde. Alsof de woningtoestanden vele jongelui niet al qenoeg moreel in de knel zetten! Als het allemaal waar is, wat er van Schoonhoven gezegd wordt, dan wordt het tijd, de naam van deze oude stad te veranderen Klok en klepel Er zijn helderzienden, die toch wel eens helder zien. zelfs al hebben ze het klokie horen luiden, zonder dan precies te we ten waar de klepel hangt. Het volgende geval is interessant genoeg, om even te verhalen, al wil len we niet graag „recla me" maken voor helder ziende praktiiken. die meestal op humbug be rusten. In Tilburg werd een bromfiets gestolen Behalve naar de politie, liep de gedupeerde naar een helderziende, die het advies gaf. naar Rotter dam te gaan. daar zou men de dief ontmoeten! Met een familielid ie kunt het immers nooit weten! ging de man naar de Maasstad. Maar wat hii zag. geen dief. Mis troostig ging het tweetal naar huis. gastvrij genoeg, om van het verkeersplein onder Utrecht een lifter mee te nemen. Men kreeg toen zo maar de indruk, dat dit de dief moest ziin! Bij een volgend dorp stopte men. kwasi om benzine in te nemen, maar werkeliik met het doel. de politie te waar schuwen. De vermoede lijke dief rook lont en wilde de benen nemen Maar dat lukte niet, de politie kwam. rekende de man in en deze bekende vlot. Moraal: ga niet naar een helderziende, want die stuurt ie naar Rotter dam terwijl ie in Utrecht wezen moet. Misschien denkt de bestolene er wel anders over. In elk geval: weiger niet te gauw lif ters. want ie kunt het nooit weten en ga niet alleen op reis als ie een dief zoekt! Overrompeld De hulp uit het buiten land is enorm. Het heeft ons overrompeld, moet de Zweed Sandstroem. voor zitter van de Liga van Rode Kruis-organisaties hebben verklaard, toen hij in ons land was. om met andere autoriteiten te overleggen, hoe de huln het best geregeld kon worden, zonder onze eco nomie te schaden! Want het was inderdaad zo overrompelend, dat die kans óók bestond! Wii hebben een dergelijke „goedgeefsheid" niet eer der meegemaakt, zei de heer Sandstroem. die meent, dat de verklaring voor dit medeleven ge zocht moet worden in de omstandigheid. dat de nooit-aflatende strijd van Nederland tegen het water, iedereen zo zeer aanspreekt. Wii zouden wel graag voor goedgeefs heid naastenliefde willen lezen en niet over het hoofd zien. dat de inder daad aansprekende striid tegen de zee bii velen in vele landen de ware cha- ritas heeft wakker ge roepen. „Met het wijnglas in de hand Dat was een aardig en scherp liedie van Dirk Witte in de eerste wereld oorlog. over de oorlog, die werd gewonnen, met het wijnglas in de hand. Heb ben ze daar in Oostenrijk, vlak na de verkiezingen van vorige Zondag ook aan gedacht? De „Volks krant" wist te vertellen, dat de socialisten er on rekenen, dat de aftreden de kanselier Figl ziin ver antwoordelijkheid zwaar der zal laten wegen dan ziin persoonlijke gevoe lens. Figl wil er namelijk wel van af. De enige cri- tiek. welke de soci's ech ter tijdens de verkiezings campagne iegens Figl konden vinden is het feit. dat de kanselier graag een glas aoedc Oosten rijkse wiin drinkt. „Maar in de verkiezingsnacht hebben alle socialistische voormannen meer dan eens het glas geheven op de voortzetting van dit kanselierschap"!! Be halve de oorlog, van Dirk Witte, schijnt nu ook de verkiezingsstrijd met het wijnglas in de hand te worden gewonnen! Henri de Greeve In „Ruim Zicht", het or gaan van de K.A.B. schrijft de aalmoezenier van de Arbeid, over Henri de Greeve. Deze woont in een huisje ergens tegen een heuvel in Nederland. Er staat een opschrift in het Egyptisch boven, en dit betekent: God stelt iedere man op zijn plaats. En de eens zo gevierde spreker en schrijver zegt, aldus van Iersel: „God heeft mij hier op mijn last. Anderhalf millioen, plaats gesteld en dus kan en dat alleen in Maas ik hier gelukkig zijn. Pater van Iersel bezocht Henri de Greeve, om af scheid te nemen, want de pater-aalmoezenier is in middels voor sociale stu diedoeleinden naar Ame rika vertrokken. Ik kan u vertellen, aldus de aal moezenier, dat onze eens zo gevierde radiospreker weer genezen is van zijn overwerktheid en dat zijn hart nog steeds even warm klopt voor allen die in nood verkeren. U zult echter deze man zijn rust gunnen en het hem niet kwalijk nemen dat hij de openbaarheid geruild heeft voor de stilte der afzon dering, nu zijn haren grijs geworden zijn en hij mag terugzien op een vrucht baar en welbesteed leven. Het. kan dus toch Een meubelmaker uit Klundert, die in de storm nacht van 1 Februari zijn have en goed verloor, had op het kantoor van de Stichting Landverhuizing Nederland de boodschap gekregen, dat hij met zijn gezin naar Canada mocht emigreren. Als hij wilde, reeds de volgende dag. Hij wilde. En binnen 24 uur waren al zijn papie ren in orde en zat hij met de zijnen aan boord van ,de „Groote Beer". En wij maar verzuchten, pamens allen, die zich zo vaak gedupeerd voelen door ambtelijke romp slomp: waarom kan dat hiel altijd zo snel.... Nog meer gedupeerden De gekste dingen maakt de mens mee. Wij zeiden al hiervoor dat overdadige hulp, zoals uit het bui tenland, soms funest kan zijn.... Vele kunstenaars zijn getroffen door het voortdurende uitstel van uitvoeringen en voor drachten, die wel wat al te langdurig „niet pas send" werden gevonden in 'de dagen na de wa tersnoodramp. De midden stand voelt zich allang gedupeerd door allerlei maatregelen van de over heid, belastingen en zo. Maar had U nou gedacht, dat een schade van an derhalf millioen berok kend zou worden aan de middenstand van Maas tricht. omdat in verband met de ramp de viering van het Carnaval is afge- tricht. Er zijn nog wel tientallen plaatsen in het Zuiden, waar het Carna val niet is doorgegaan. Er worden thans maatregelen overwogen, om de finan ciële moeilijkheden van de alom getroffen midden standers op te lossen. Da's crimineel! James Wilson, een bijna zestigjarige arbeider er gens in Engeland, zonder vaste woonplaats, heeft dezer dagen een record behaald. Sinds 1922 ging hij n.I. voor de 100ste keer de gevangenis in. Hij was in totaal 114 maal gevon nist en had 99 keer ge vangenisstraf ondergaan. Deze keer werd hij we gens poging tot inbraak en opzettelijke vernieling van een winkelruit tot 3 jaar veroordeeld. Dat is wat je noemt een „crimi neel" eeuwfeest! Hoe ChurchilVs leven werd gered Churchill heeft dezer dagen een veteraan uit de Boerenoorlog, een zekere mr. Jay, die hem destijds het leven heeft gered, uit genodigd om een borrel met hem te drinken en wat te praten over koptjes en kalfjes en uit de goede oude tijd. Churchill had gehoord, dat de oude sol daat een paar dagen in Londen verbleef. Winston en Jay waren beiden krijgsgevangenen van de Boeren in December 1899. Jay vertelde, dat Chur chill op zekere dag op een goederentrein trachtte te ontsnappen. Toen een schildwacht hem in de gaten kreeg en zijn ge weer op Winston richtte, schreeuwde Jay: „Schiet niet, het is een gentle man". De aarzeling van de schildwacht duurde precies lang genoeg om Churchill ongedeerd de benen te laten nemen. Het is al een oud verhaaltje, maar toch nog wel waard, om het nog eens op tc halen! Russische overdaad Maarschalk Vasily So- kolovsky heeft in Moskou zijn eerste grote partij gegeven sinds hij is be noemd tot chef van de generale staf van het Sow- ietleger. Onder de gasten bevonden zich de militai re attaché's van de Ameri kaanse, Britse, Franse, Zweedse, Turkse, Finse, Canadese en Chinese am bassades in Moskou. Een Westers diplomaat ver klaarde na afloop: „De maarschalk heeft alles ge daan om het ons naar de zin te maken". „Maar schalk Sokolovsky heeft zich buitengewoon gast vrij betoond tegenover zijn Amerikaanse en Brit se gasten", vond een an der. De partij kenmerkte zich door Russische over daad. Vijf tafels stonden gedekt en bogen door on der de last van reusach tige schotels kalkoen, eend, gans, piepkuiken, roastbeéf, steur en kavi aar. Het geheel werd ruimschoots overgoten met wodka, wijnen uit de Krim en de Kaukasus en Mos- covische champagne. (Je zou bijna zeggen, wat volgens de verhalen door de pas overleden maar schalk von Rundstedt eens werd gezegd: Maak vrede, idiotenmet het wijnglas in de hand. Von Rundstedt Er gaan heel wat anec- doten e.d. over de be roemde maarschalk von Rundstedt, die gestorven is. Enige maanden gele den is hij, voor het eerst van zijn leven (want hij schuwde elk contact met de pers) geïnterviewd door een man van Ass. Press. Viermaal is de maarschalk door Hitier ontslagen, maar drie keer werd hii teruggeroepen, toen de boel vastliep. Een keer kreeg hij ontslag in 1944, tijdens het hoogte- Dunt van de veldslag in Normandië, omdat hij het opperbevel had toege snauwd: maak vrede, idio ten Hij kreeg eens als bijzondere beloning een cheque van de baas, in 1943 was het, en het bedrag was maar 250.000 mark. Von Rund stedt heeft de cheque echter nooit verzilverd! Moses in de wolk En dit is nog een mop je over Hitler, die von Rundstedt altijd minach tend betitelde met „de korporaal uit Bohemep" In 1940, aldus ging lang de mare langs de rijen der militaire ingewijden, stond Hitier aan de Fran se kust te turen in de rich ting van Engeland. Hij neuriede alsmaar van „En wir fahren, gegen Enge land".... Toen kwam er een klein zwart wolkje uit de richting van Enge land, het werd groter en groter en kwam al dich terbij. Ineens zag de Fuhrer, dat Mozes in de wolk zat en hij riep Hitier toe: Als je mijn volk net ter behandeld had, zou ik O.L. Heer vragen, het wonder van de Roode Zee nog eens te herhalen.... of dit met kantoorbedienden, fa brieksarbeiders en koekebakkers ooit zou lukken, maar de practijk heeft anders bewezen. Half Maart vertrekken de jongelui naar hun nieuwe vaderland, waar hun werk al ligt te wachten. Dertien gaan er naar Canada, twee naar Nieuw-Zeeland. „Rijkswerkplaats voor dc landbouw." Ze hebben het niet gemakke lijk gehad, daar in de Beemster. Ze zaten ver van huis, in 'n vreemde omgeving en probeerden tussen vreemde mensen dingen te doen, waar ze niet in waren opgegroeid. Overdag werkten ze op d'e boerderijen, 's avonds werd hen de noodzakelijke theorie bij gebracht. Na 'n half jaar wisten ze, hoe ze bieten moeten rooien, hoe ze met 'n trekker dienen 8m te gaan en wat er te pas komt bij de verzorging van het vee. Ze kunnen 'n melkmachine de monteren en weer in elkaar zet ten en spreken 'n aardig woordje Engels. Ze hebben hard moeten werken, maar daardoor zijn ze hard geworden en hardheid is een van cie eerste eigenschappen die 'n emigrant moet bezitten. De regering zal hen straks met 'n gerust hart laten vertrekken en ook in Canada maakt men zich geen zorgen over hun komst. Tijdens de cursus zijn van alle leerlingen uitvoerige rapporten opgesteld, die naar Canada wor den gezonden, zodat hun toekom stige werkgevers zullen weten, welk vlees ze in de kuip hebben. Mr. Ewen, die zich bijzonder voor deze proef interesseerde, heeft persoonlijk gezorgd, dal- de knapen straks hun bed min of meer gespreid zuilen vinden. Er dienen nog 'n paar formaliteiten vervuld te worden en dan kan de grote reis beginnen. Waarschijnlijk in April reeds zal met 'n nieuwe cursus gestart worden. De belangrijkste raad, die mr. Ewen de adspirant-emigranten en allen die hun voorbeeld willen volgen, kon meegeven, was ver vat in deze woorden: „Laat emi gratie nooit 'n avontuur zijn." Men doet er verstandig aan, om eerst persoonlijk poolshoogte te gaan nemen. Dat klinkt prijzig, maar in de practijk is het mo gelijk om in acht a negen maan den tijd op Canadese boerderijen zoveel geld te verdienen, dat men zonder bezwaar de reis heen en terug kan betalen. Gedurende die tijd is men in de gelegenheid om de situatie rustig op te nemen, waarna men terug in Holland met ouders of familieleden kan beslissen, of men de definitieve stap al, dan niet zal wagen. In Canada, en met name in Ontario, kan men 'n boerderij kopen voor achtduizend dollar, omdat de eigenaren, wier zoons tijdens de oorlog andere ambities hebben gekregen, genoodzaakt zijn hun bedrijf vroeg of laat van de hamd te doen. Van deze gelegenheid hebben reeds verschillende Nederlandse emigranten gebruik gemaakt. Intussen is het niet verstandig om meteen tot aankoop van 'n boerderij over te gaan. Men zal eerst aan de omstandigheden moeten wennen. En dit doet men het best door eerst als arbeider op 'n farm te gaan werken. Is men voldoende ingeschoten, dan kan men zich alsnog als zelfstan dige boer gaan vestigen. Eén op de yijf Nederlandse emigranten, die sinds 1947 naar Canada ver trokken zijn, bezit 'n eigen boer derij of onderneming. Het belang rijkste is echter, dat men terdege dé kat uit de boom kijkt. De avond werd bijgewoond door' vertegenwoordigers van de Mi nisteries van Landbouw en So ciale Zaken, verschillende bur gemeesters uit omliggende ge meenten en tal van afgevaardig den van organisaties, die zich bewegen op het terrein van de landbouw of emigratie. Pluimvee- en eiermarkt BARNEVELD. 26 Febr. '52 Pluimveemarkt. Aanvoer ca. 26.000 stuks. Er was wederom een erote aanvoer van slacht- kippen. De handel in dit soort pluimvee was redeliik. hoewel de priizen er van eemiddeld la ger waren dan vorige week. De aanvoer van piepkuikens was ge ring. Daarentegen nam het aan bod van ionge hanen opnieuw toe De prii zen waren iets min der. Priizen: oude kippen f 2.15 2.30. n.h. blauwe kuikens 2.60 2.80. ionge hanen 2.55—2.70. alles per kg., overige per stuk: oude hanen 3.505.50. oude eenden 1.252.00, tamme koniinen 2.75 —7.00. wilde konijnen 1.602.00. tamme jonge duiven 0.650.80 Eiermarkt. Aanvoer ca. 875.000 stuks. Handel matig. Priizen 13.5014.00. algemene priis 13.70 oer 100 stuks, kiloprijs 2.26.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3