De controverse in 't college van B. en W. Wethouder van F zet tering naar inancien nering In vra w V itrages Vergadering KVP Heiloo FILMS van de week pri Zal reu: Agenda 10 dagen Sidouius de Jong Werkiiemende Middenstand VOOR 40 JAAR BANDEN KOSS E N Contributie tot f 2.00 verhoogd Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS Voorzitter Cliristoffelover vérhouding tot de K.A.B. „Tekora" gaat jubileren O nad; Blr fier Pagina 2 Zaterdag 28 Februari 1953 De controverse in het college van B en W inzake het fi nancieel beleid heeft de Raad voor een moeilijke beslis sing gesteld. Tot dusver had de Raad steeds alle waar dering en goedkeuring voor het beleid van de wethou der van Financiën, de heer G. van Slingerland. Nu deze een minderheidsstandpunt inneemt omtrent de wijze van dekking van het begrotingstekort van 107.823,- zal de Raad naar onze mening reeds vóór de alge mene beschouwingen - zich moeten uitspreken over dit standpunt. Immers, gaat de Raad hiermede accoord, dan brengt de consequentie mee, «lat de begroting, die ingediend is door de meerderheid van het college, niet wordt aangenomen. Er zal dan 'n andere begroting inge diend moeten worden. De meerderheid van het college wil de begroting sluitend maken door een bedrag van 107.823 te onttrekken aan «1e batige saldi van vorige diensten. Zij wil dus 107.823 meer uitgeven over 1953 dan de inkomsten over dat jaar toelaten. De wethouder van Financiën daarentegen - de minderheitl wil de tering naar de nering zetten, hetgeen nog altijd een oud- vaderlandse deugd is; hij wil «1e uitgaven aanpassen aan de ter beschikking staande inkomsten. Wij zijn het niet eens met de mening van de meerderheid van het college, dat deze controverse meer van financiële aard is dan van principiële aard; immers op een budget van bijna 8'h. millioen speelt een bedrag van even n ton geen rol. Als 't moest, dan valt er op dit budget wel voor f 100.000.(en meer) te bezipnigen; ook nog op andere wijze dan de weth. van financiën* in zijn minderheidsnota voorstelt. Het gaat dus wel degelijk om het principe, of men al dan niet d© uitgaven moet aanpassen aan de inkomsten; of men dus ook in gemeentelijk beleid de tering naar de nering moet zetten. Zal de meerderheid van de Raad dit standpunt van de weth. van financiën delen? Als wij de financiële paragraaf van het 'Program van Samenwer king tussen K.V.P. en P.v.d.A. er op nalezen eii mogen aanne men, dat de beide grote fracties zich ditmaal aan het program zul len houden, (hetgeen, wat de P.v.d.A. betreft, in deze periode niet steeds het geval was) dan mogen wij verwaohten. dat de meerderheid van de Raad zich zal scharen achter de meerderheid van het college. Immers, wat staat er in dat Program van Samenwerking, dat de basis vormde van het samen gaan van K.V.P. met P. v.d.A. in 1949? Letterlijk het volgende: „Ofschoon gepaste zuinigheid zal zijn geboden, mag de hui dige financiële toestand niet verhinderen, dat zowel op de gewone als op de kapitaaldienst strikt noodzakelijke uitgaven worden gevoteerd, daar het ge meentelijk leven niet mag wor den stil gelegd". Deze gedachten vinden wij te rug in de uiteenzetting waarmee de meerderheid van het college haar standpunt motiveert. Zij ziet in het standpunt van de minder heid 'n groot gevaar; het gevaar n.l. van stilstand in de overheids activiteit. Het gemeentebestuur aldus de meerderheid mag niet voorbijgaan aan de eisen, welke het maatschappelijk leven in deze tijd stelt; dit zou het bestaande verzorgingspeil in gevaar (kun nen) brengen. Ook de weth. van financiën stond in 1949 dat mogen wij toch aannemen achter dit pro gram van samenwerking, waarin dit gemeenschappelijk standpunt t.a.v. het financieel beleid werd ingenomen. Waarom volgt hij dan ditmaal niet de lijn, die in de financiële paragraaf van dit program wordt aangegeven; zoals in 1951, toen de begroting óók werd sluitend gemaakt door over 'n gedeelte van de batige saldi van vorige diensten te beschikken? Wij zullen ons niet verdiepen in de vraag, of de bezuinigingen, die de weth. v. Financiën in zijn Wii lazen in ons blad van 28 Februari 1913: Dertig artilleristen gedeser teerd. Uit de Alexander- kazerne te 's-Gravenhage zijn gedeserteerd een dertigtal manschappen, behoorende tot het depot van het 2e Regi ment Veldartillerie. Zii ziin Woensdag niet op het avond appèl verschenen en sedert dien niet meer in de kazerne teruggekeerd. Naar men ver neemt. hebben de militaire autoriteiten, die zich omtrent de vermoedelijke aanleiding tot deze massa-desertie niet uitlaten, zich met de politie in verbinding gesteld, tenein de tot opsporing van de de serteurs te geraken. minderheidsnota voorstelt om de begroting sluitend te maken, uit gaven betreffen, die al dan niet „strikt noodzakelijk" zijn. Omdat ook voor ons dit meningsverschil in de boezem van B. en W. niet van financiële aard is. Trouwens, het komt ons voor, dat op andere wijze nog wel meer bezuinigd zou kunnen worden; maar dat is hier niet aan de orde. De weth. van Financiën betoogt in zijn minderheidsnota, dat het financieel beleid van de overheid bepaalt, hoe ver zij kan gaan in het opleggen van lasten aan de bevolking. In het kader van de financiële verhouding tussen Rijk en Ge meente kan voor 1953 door Alk maar gerekend worden op een uitkering van f 3% millioen; een bedrag, dat aldus de weth. van Financiën de weinig draag krachtige bevolking van Alkmaar onmogelijk naast de Rijksbelas tingen zou kunnen opbrengen. Accoord! Maar.de Rijks overheid heeft juist de belasting opbrengsten, welke de gemeente eertijds zelf genoten, in het ge meentefonds geconcentreerd, om daaruit de gemeenten naar be hoeften een uitkering te ver strekken. Zij deed dit, om te voorkomen, dat de vrjjheid van belastinghef fing tot belastingophoping in de ene en tot verarming in de an dere gemeente zou ieiden. Dank zij dit systeem volgens het begrip van „draagt elkanders lasten" krijgt Alkmaar in 1953 f 23'/2 mil lioen; méér dan de gemeente vol gens de weth. van Financiën zelf zou kunnen opbrengen. De wet houder erkent dus, dat de ge meente al meer ontvangt dan haar in verhouding tot de bijdrage van haar ingezetenen in de Rijksbe- lastingpot toekomt. Maar, vragen wij ons af, zou het dan onredelijk zijn, dat aan 'n groeiende gemeente als Alk maar wanneer het maatschap pelijk leven zulks eist ditmaal eens 'n ton meer werd uitge keerd? De wethouder van Financiën betoogt verder, dat 'n gemeente bestuur, dat zich haar verant woordelijkheid bewust is, die niet afschuift op de Rijksoverheid door deze aan te spreken voor vr ij willige overschrijding van haar budget. De verantwoordelijkheid voor het financieel beheer is doelbe wust aan de gemeente gelaten; maar het gemeentebestuur dient dan ook te (mogen) beoordelen, wat nodig is voor de ontwikkeling van de stad en voor de verzorging van haar bevolking. En als dan de Raad krach tens zijn budgetrecht bepaalde posten op de begroting goedkeurt voor strikt noodzakelijke uitga ven, waardoor 'n tekort op de begroting zou ontstaan, dan is hier geen sprake vgn een v r ij - willige, maar van een dwin gende overschrijding van het budgetrecht. Er is dan ook maar één oplos sing om de begroting sluitend te maken: een verhoogde uitkering van het Rijk; dat is de conse- kwentie van het systeem, waarop de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente is gebaseerd. Wij hadden dan ook eerder ver wacht, dat de meerderheid van het college deze consekwentie van haar standpunt had aanvaard en had voorgesteld het Rijk een extra bijdrage van f 107.823 te vragen. Nu wil de meerderheid dit be drag putten uit het spaarpotje van f 1.400.000, gevormd door de batige saldi van de jaren 1948 t.m. 1951, omdat de kans op een ver hoogde uitkering door haar gering wordt geacht. In het verleden o.a. in 1951 placht dit aanwenden van ba tige saldi regelmatig te geschie den. De wethouder van Financiën, die er in 1951, zoals nu, geen aan leiding in vond, de portefeuille- kwestie te stellen, aoht dit echter thans geen deugdelijk middel. Hij wil het spaarpotje reserveren voor tegenvallers; voor 't geval dat 'n gemeenterekening eens 'n tekort zou opleveren. De laatste vier ja ren leverden wel 'n meevaller op van gemiddeld 3% ton, doch zo zegt de wethouder er is ook 'n tegengestelde tendenz merk baar. Wij vragen ons af, of het wel veel verschil maakt, of men uit 'n spaarpotje put voor 'n tekort op 'n rekening of op 'n begroting. De meerderheid verdedigt haar standpunt door te betogen, dat tegenover het aanwenden van f 107.823 uit de batige saldi staat het weer reserveren van f 100.000 in de begroting als uitgaven ge boekt. (f 50.000 reserve voor 't G.E.B. en f 50.000 voor Industrie doeleinden. Wij vinden dit een zwakke ver dediging, omdat dit ons een kwes tie lijkt van het overschrijven van 'n spaarcentje van het ene spaar bankboekje naar het andere. Reserveren is in zekere zin spa ren, doch dat doet men alleen, als men overhoudt. Maar wat heeft het voor zin te sparen als daardoor 'n tekort ontstaat. Men kan natuurlijk hopen op 'n sala risverhoging in casu op 'n ver hoogde Rijksuitkering, doch zo lang die nog niet vaststaat, is de tijd voor sparen o.i. nog niet ge komen. Men zou dus het storten van f 100.000 in de genoemde re serves kunnen nalaten. Meer voelen wij voor het argu ment van de meerderheid, dat alle noodzakelijke uitgaven begroot dienen te worden, met het oog op de op stapel staande herziening van de financiële verhouding tus sen Rijk en Gemeente. In tegenstelling met de weth. v. Financiën verwacht de meer derheid geen verdergaande ver arming van de Rijksfinanciën; zij hoopt daarom, dat de gemeente niet bij andere gemeenten ten achter blijft, als het gaat om de verdeling van de middelen van het gemeentefonds. Als dus de storting van de f 100.000 in de reserves ook als striktnoodzakelijke uitgaven moe ten worden beschouwd en niet op andere wijze tot dit bedrag bezuinigd zal kunnen worden, zal de Raad niet anders kunnen, dan de begroting goedkeuren met de verwachting, dat het Rijk een extra uitkering doet tot het ont brekende bedrag. Fr. O. Aanrijding ALKMAAR In de Corfstraat kreeg een autobestuurder een aanrijding met een gaslantaarn- paal, welke bij de grond afknapte. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Advertentie nieuw en gebruikt, luxe en vracht - Goedkoop ZATERDAG 28 FEBRUARI Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: De kleine wereld van Don Ca- millo (alle leeftijden) REX: Anna (18 jaar) HARMONIE: Geheime op dracht, 14 jaar. VICTORIA: De fidele boer, alle leeftijden. Voorstellingen: 7 en 9.30 u. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Hartong van Ark Langestr. 1; Apotheker J. v. d. Mark. Medische hulp Alkmaar: De artsen J. F. Nijman, Oude gracht 283; tel. 2384 en E. E. M. van Gilse, Nieuwlan- dersingel 46, tel. 3136. Medische hulp: Heiloo. Lim- men en Akersloot: Voor spoedgevallen bereik baar in a.s. weekend dokter Hoekstra. Heiloo. telefoon K 2200—3480. De Beemster en Schermer: De arts K. J. van Welsenes, Midden Beemster, K 2998- 455 WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur14.30 u. Verg. Prov. Drankweercomité. 20 uur: „De Vriendenkring": „Als het Masker valt". ZONDAG 1 MAART Bioscopen: Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 u. Zie boven. Apotheken: Zie boven. GULDEN VLIES: Potasch en Periemoer. MAANDAG 2 MAART Bioscopen (8 uur) en Apothe ken zie hoven. GULDEN VLIES 8 uur: Boe kenweek-avond, Vereniging van Alkmaarse Boekhandela ren. Waterstanden: Zondag: hoog water 8.25 en 20.10 u. Laag water 2.40 en 14.25 u. Maandag hoog water 8.45 en 20.40 u. Laag water 3.10 en 14.55 uur. DE BANDENMAN VAN ALKMAAR Laat 49 Tel. 4085 VIERDE R.K. LAGERE JONGENSSCHOOL ALKMAAR De Minister van Onderwijs heeft het bestuur van de R.K. Schoolvereniging „Sint Joseph" alhier toestemming ver leend in door de Stichting van de nieuwe ULO-school vrijgeko men lokalen van het gebouw, waarin de St. Adelbertusschool gevestigd is, een nieuwe de vierde R.K. lagere jongens school te stichten. Het hoofd van deze nieuwe school zal binnenkort uit ca. 50 sollicitanten worden benoemd. Als wij goed zijn ingelicht, dan zal ook dat gedeelte van «le St. Bavoschool, dat thans in de St. Willibrordusschool is onderge bracht. naar de nieuwe school verhuizen Iri plaats van de oude St. Bavoschool wordt thans, zoals wij reeds eerder berichtten, een nieuwe school gebouwd aan de Coornhertkade. ZUSTER GOOSSENS NAAR AMSTERDAM ALKMAAR. Zr. M. J. F. Goossens, Kraamverpleegster in dienst bij het Wit-Gele Kruis in Alkmaar, is dezer dagen vertrok ken naar 'n nieuw arbeidsterrein in Amsterdam. In vier jaar tijd heeft zr. Goossens zich 'n zekere reputatie verworven, die groter werd, elke keer dat er weer een nieuwe Alkmaarder met haar assistentie ter wereld kwam. Die assistentie is zo'n paar honderd maal ingeroepen, maar nu is er een streep onder gezet. De Alk maarse kraamvrouwen zullen het in de toekomst helaas zonder de hulp van zuster Goossens moeten doen. Schoorsteenbrand ALKMAAR De politie is uit gerukt voor een schoorsteenbrand in de Ingelandstraat. Het vuur werd met een Tootal-apparaat geblust. Advertentie WIJ ETALEREN GEDURENDE EEN UNIEKE COLLECTIE MIENT 23 ALKMAAR HEILOO Het bezoek aan de KVP-vergadering van Donderdag avond in het NKJB-igebouw viel niet tegen. Meer dan 50 leden waren opgekomen. Onder de aanwezigen bevond zich de ZeerEerw. Heer J. van Muyen. Bij de aanvang herdacht de heer J. Schuyt de slachtoffers van de Watersnood voor wier zielerust een kort gebed werd ge stort. Vervolgens vertelde voor zitter een en ander over de Schaepman-herdenking en zette in heit kort uiteen hoe een be langrijk figuur Dr. Schaepman voor het staatkundig leven in Nederland is geweest. Men besloot bij de a.s. verkie zingen dezelfde methode te ge bruiken als die van 4 jaar gele den en geen gebruik te maken van de mogelijkheid tot kiezen bij voorkeurstemmen. Zoals de voorzitter heit uitdrukte, ver- waohtte men van het kiezen bij voorkeurstemmen alleen maar moeilijkheden en geen tevreden heid. Het -moeizame werk van 't bestuur, leden en commissies kan theoretisch teniet word-en gedaan door het veel grotere ongeorga niseerde kiezerscorps.... De diverse jaarverslagen wer den goedgekeurd. In kas was nog een saldo van f 64,88. Het leden aantal is over de 600 heen. Het bestuur stelde voor de con tributie te verhogen van f 1,75 tot f 2,omdat men anders de fi nanciële verantwoordelijkheid niet langer zou kunnen dragen. Van de contributie blijft voor de afdeling niet veel over, waar aan het hoofdbestuur f 1,50 moet af gedragen worden. Het bestuur rekende erop, dat men over het bezwaar tegen deze verhoging zou heenstappen en trouw lid zou blijven. De heer Festen, gesteund door de heer Boliten, vroeg, via het Kringbestuur, er bij de Partij raad op aan te dringen een de gressieve regeling toe te passen voor gezinnen, waarvan meerde re personen lid zijn. Het toepassen van een reduc tie dus voor elk tweede (en vol gende) lid van een gezin, hetgeen dan ook zijn doorwerking zal moeten hebben op de afdracht aan het hoofdbestuur. Het volle pond per lid betalen zal immers voor verschillende gezinnen bezwaar lijk zijn. De voorzitter verwacht te, dat een dergelijk voorstel geen genade in de ogen van het hoofd bestuur zou kunnen vinden, om dat het hoofdbestuur even-min inkomsten kan derven, wijl men er naar verhouding financieel nog slechter voorzit dan de afde lingen. Besloten werd tenslotte toch -maar een poging bij het -hoofdbestuur te wagen, om die degressieve regeling er voor het volgend jaar door te krijgen. Naar aanleiding van de mede delingen van de voorzitter over de voorlopige candidaten-lijst (15 personen, waaraan geen anderen meer zijn toegevoegd) zei de hr Festen, dat -de s-tandsigewijze op bouw der KVP in de gemeente raad n-iet volkomen is, nu daarin Victoria Theater DE FIDELE BOER ALKMAAR Deze film. ge maakt naar de bekende onerette van Leo Fall, is de geschiedenis van een eenvoudige boer, die' zich alles ontzegt om ziin zoon te kunnen laten studeren. Dat deze zoon later wat betekent in de muziekwereld is voor hem. de landman, een teleurstelling. Maar wanneer de zoon na verloop van tiid toch ziin diploma op land bouwgebied kan tonen, dan is de oude vader bevredigd en kan de zoon de wens van ziin hart vol gen. Bekende acteurs als o.a. Paul Hörbiger werken aan deze vrolijke, in gemoedelijke Oos tenrijkse sfeer gespeelde film, mede. In het voorprogramma een aardige musical met een vlotte mondharmonica-band. Harmonie OPERATION SECRET ALKMAAR Tot en met a.s. Woensdag draait in de Harmonie de spannende film „Operation Secret", een film over de spion- nage van geallieerden in Duits land en de verzetsstrijd van de Maquis in Frankrijk. In een snel le opeenvolging van beelden, die met angstig spannende momen ten en hevige schietpartijen ziin geladen, ziet men de avonturen van een der spionnen, die in Duitsland gegevens tracht te ver zamelen en na allerlei omzwer vingen en gevaren terechtkomt bii een groep Franse illegalen. Een conflict tussen de spion en de leider van de groep is oorzaak dat de laatste een moord begaat op een der kameraden. Na de oorlog wordt de spion van deze moord verdacht. Allen die bii de zaak betrokken zi.in geweest, worden door een Franse recht bank opgeroepen om zich te ver antwoorden. De vroegere Maauis- commandant legt voor de recht bank valse verklaringen af en beschuldigt ziin vroegere viiand. die hii dood waant, van de moord die hii zelf heeft gepleegd. De film begint met de reis van de verschillende betrokkenen, die weer ordentelijke burgers ge worden ziin en de rechtszitting, waarna de verklaringen en ver halen in beeld worden weerge geven. De intrigue is uitstekend van opzet, hier en daar echter wat verwarrend en onduidelijk, maar overigens een zeer goede en spannende speelfilm met Cor nel Wilde in de hoofdrol. Rex ZUSTER ANNA ALKMAAR Dat de film „Zuster Anna" geprolongeerd zou worden, viel wel te verwach ten. Dit Italiaanse filmwerk met Silvana Mangano en Raf Vallone in de hoofdrollen, heeft dermate goede eigenschappen, dat met één week niet volstaan kon wor den. Iedereen die deze film nog niet gezien heeft, wordt dus weer een volle week in de gelegenheid - gsteld om z'n verzuim te her- I stellen. i j Cinema Americain DON CAMILLO ALKMAAR Het is bjjna vanzelfsprekend, dat de koste lijke film Don Camillo wederom is geprolongeerd. We behoeven 't eigenlijk niet meer te vertellen: een kostelijke film naar het da verende boek van Giovafinino Guareschi, de verrukkelijke ge schiedenis van een potige pastoor Fernandel in een door het com munisme aangetaste Italiaanse gemeente en zijn tegenspeler, het communistische kopstuk Peppone, garagehouder en vuurrood bur gemeester. DE NIEUWSJOURNAALS ALKMAAR In het gevarieer de Wereldnieuws zien we enkele opnamen van het verloop van de verkiezingen in Oostenrijk. Een andere gefilmde politieke gebeur tenis was de Ministerconferentie in Rome. waar de cameraman en passant het vertrek van de trein met hulpgoederen meenam. In Londen werd de pers verteld wat er tijdens de kroningsplechtighe- dn precies gaat gebeuren en in India herdacht men de viif iaar geleden vermoorde Ghandi In Amerika werden de deuren der atoom-laboratoria voor het eerst op een kier gezet. In de sportru- briek zien we de Nederlandse ijshockeyers in Luik van de Bel gen verliezen met 133 en in Colorado (V.S.) worden de jaar lijkse ski-kampioenschappen in gezet met een grootse „parade". In het Binnenlands Nieuws werd de geschonden neus van de Oranje gefilmd, evenals de te waterlating van de onderzeeboot- lager ..Friesland", die nog door elf andere gevolgd zal worden. De L.S.K. begon 'n Snert-offen- sief en veroverde Nijmegen en een hoop geld voor het Rampen fonds. De Ahoy-hal in Rotterdam kon gelukkig weer een normale bestemming gegeven worden en zo zien we de wedstrijden om het open Nederlands tafeltennis-kam- pioenschap. Na enkele flitsen van de nationale veldloop in IJmui- den. wordt 't Nederlands nieuws besloten met de feestmiddag, die de Koningin voor vijftig evacué's on het paleis Soestdiik heeft aan gericht. geen vertegenwoordigers van de vrije beroepen zitting hebben. Diit valt te betreuren, aldus spr. Hiermede wilde de heer Fesiten 't bestuur ertoe brengen, pogingen te ondernemen, om personen uit de vrije beroepen de bereidheid te ontfutselen om zich in de po litiek van het dorp te begeven. Hij verwachtte dat dit wel succes zou opleveren in de loop der eerstvolgende jaren, wanneer men er bij hen maar blijvend op aandringt. Hij achtte dit van gro te waarde voor het katholieke bevolkinigsgedeelte. De hr. Schuyt antwoordde hierop dat de meesten geen interesse voor een werk zaam aandeel in de gemeente politiek opbrengen, zelfs niet de weinigen uit deze groep, die als lid zijn ingeschreven. Niet alleen de bereidheid speelt een rol, men heeft er doorgaans ook geen tijd voor. Overigens was de heer Schuyt het volkomen met de hr Festen eens, en hij beloofde er bij de volgende gelegenheid een punt van bijzondere actie van te zullen maken. In de advies-commissie werden 13 personen benoemd. Namens het bestuur hebben hierin zitting de heer Jac Swart, A. Sengers, Jac. Kaandorp, J. Opdam en J. Ranzijn, aangevuld met de heren J.J.J.M. Festen, J. Torcken, K. van der Steen, H. Korthouwer, G. van Lieshout, J. M. Zonneveld, L. Stoop en G. Deutekom. Weersverteach ting Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond (opgemaakt te 10 uur): AANHOUDEND MOOI WEER In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist bij tempe raturen om het vriespunt tot lichte vorst. Overigens droog weer met weinig bewolking. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Bii de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binneD voor de slachtoffers van de watersnood: Voetbalpot person. Korenschoof, Lutjebroek 8.85 St. Deus Dedit, Spanbroek 25 Kaartclub Het Vrolijke Viertal, Spanbroek 26. IJsclub Onderdijk 100. Gidsen Groningen 15.76 H. H. te B. 5.— Nogmaals „Wilma en Reggy", te Zwolle 0.95 De Beemsterboys 73.75 Freddy Mors (5 jaar) te Alkm. bijeengespaard onder vriend jes met „toverlantaarn" 2. IJ kunt uw giftei' bezorgen aan onze bureaux, betzij per soonlijk, betzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men >94460, Zwolle 48t'779, Alk maar 59446S, Den Heider 594462 en Hoorn (ook te tebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. PRIJSWINNAARS VAN DEZE WEEK I. H. A. BERDING. Slachthuis straat 5, Hoorn. 2. NIC. ERKAMP. Rob. Owen- straat 9. Alkmaar. 3. A. DE RUYTER. Noord 92, Schagen. 4. M. NIJSSEN-PRONK. Zwaag no. 117. 5. Mej. W. KUIJS, Baakmeer- dijk 7. Bergen (N.H.). ALKMAAR Op een bijeen komst van de afdeling Alkmaar en Omstreken St. Stephanus van de R.K. Werknemende Midden stand, heeft de algemeen voor zitter van St. Christoffet, de hr P. J. M. de Graaf een beschou wing gewijd aan de verhouding tussen de grote KAB en de werk nemende middenstand. De verstandhouding tussen de Alkmaarse afdelingen der ver schillende standsorganisaties is goed te noemen, aldus spr. maar dit is niet overal het geval. Op ■tal van plaatsen komt de juiste katholieke geest nogal eens in 't gedrang. Men moet echter goed het ver schil leren onderscheiden tussen de stands- en de vakorganisaties. De eerste richten zich vooral op de persoonlijkheid van de leden ter vorming op godsddensitig-ze- delijk, cultureel, en sociaal-eco nomisch terrein, terwijl de vak organisatie zioh bezig houdt met vak en ambacht als zodanig. Omdat echter de vakorganisa ties eerder bestonden dan stands- organisaties is het te verklaren, dat de eerste zich ook nu nog be zig willen houden met aangele genheden, die thans tot de com petentie van de laatste behoren. Hij toonde dit aan de hand van talrijke feiten in de geschiedenis van de Ned. Kath. Organisaties aan, terwijl hij vervolgens een overzicht gaf over de verschil lende verenigingen buiten katho liek verband. Tenslotte besprak de heer de Graaf de vraag, of men moet ko men tot een vakcentrale van de KAB en een vakcentrale van de W.M. Spr. was hier geen voor stander van, omdat bij goed be grip voor elkander één vakcen trale voldoende moet zijn. Extra H.O.V.-concert ALKMAAR Op Donderdag 5 Maart vindt in 't Gulden Vlies een extra concert door de H. O. V plaats. Dit concert is gewijd aan werken van Tschaikowsky. Onder leiding van Toon Verhey wordt de vijfde Svmphonie uit gevoerd. terwiil als solist mede werkt de violist Jan Keessen. concertmeester van het Concert gebouworkest. Van U? ALKMAAR De concierge van de St. Adelbertusschool heeft in het gymnastieklokaal twee ak- tentassen en een paar dames handschoenen aangetroffen, die waarschijnlijk zijn achtergelaten door medewerkers aan de sorte ring van goederen voor het nood- gebied. Wandelpad verplaatst BERGEN AAN ZEE. Het wandelpad aan de C. F. Zeiler boulevard aan Bergen aan Zee dat door de storm van 1 Februari door het wegspoelen van de dui nen over enige tientallen meters werd weggespoeld, wordt thans door de fa. Gebr. Min 5 tot 8 meter achterwaarts geplaatst. Aan het slot van zijn lezing vertelde spr. nog een en ander over de P.B.O. Op deze lezing volgde een geanimeerde gedacn- tenwisseling, waarbij o.a. nog ge sproken werd over de juiste ver houdingen in de samenstelling van de plaatselijke raad van vak centrales, waaraan het in veie plaatsen nog mankeert. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van de G.A. Rector dr. F. Holthuizen, wie dank .gebracht werd voor zijn be zielende adviezen. Rector Holt huizen bepleitte voor het laatst de kernvorming en wenste de W.M. toe, dat het de opbloei van de laatste twee jaren zou weten te bestendigen. ALKMAAR Het gros van de Alkmaarse bevolking zal nog heel goed weten, dat vóór 23 jaar op de Mient de firma Hike Breijer was gevestigd, de eerste corsetten- speciaalzaak in Noord Holland benoorden het IJ. In October 1930, teen deze zaak zich grote naam en faam had verworven, werd zii door de dames J. en E. ten Kortenaar overgenomen en voortgezet onder de naam „Te kora". welke van meet af aan een niet minder goede klank bezat, zowel in Alkmaar zelf als in de wiide omgeving. Dat de dames ten Kortenaar erin slaagden de faam van haar zaak te behouden en te verbrei den. is vooral te danken aan de service die zij het publiek brach ten, door er voor te zorgen dat de nieuwe creaties, welke zij steeds brachten, volkomen aan de hoogste eisen van deugdelijkheid beantwoordden. Haar speciale vakopleiding on der Prof. Gleward te Parijs en jarenlange ervaring stonden daar borg voor! Na de oorlogsjaren werd het pand aan de Mient geheel gemo derniseerd en de paskamers op nieuw ingericht, zodat er een sfeer werd geschapen, die voor de cliëntéle wenselijk was. Binnenkort gaat „Tekora" jubi leren! Op 1 Maart a.s. zal het veertig jaar geleden ziin. dat deze speci aalzaak door mej. Breijer werd gegrondvest. Op Maandag 2 Maart zal de oprichting van de zaak worden herdacht. Daartoe zullen de dames ten Kortenaar in de namiddag van 2.30 tot 5 uur recipiëren. Een aardige bijzonderheid waarbij de winkel 40 jaar gele den betrokken was, is. dat de grote spiegelruit op dezelfde avond waarop de opening plaats had, als door een wonder ge spaard is gebleven. Een paard, dat voor een vrachtwagen was gespannen, sloeg in de Lange- straat op hol en rende in volle galop met wagen en al de Steenen- brug overtoen dachten de menschen een oogenblik", zo schreef onze collega van 40 jaar terug, „dat het aier zoo in de spiegelruit van den die avond pas geopende corsetten winkel vloog, maar neen. Zonda spellii de pla sporthe progran opvalt (tegen Heerent In IA aanbinden naren en wan Vrouwe zijde hel tegen sing niel wil A ja? Voor de het immer RCH eens verliest. Intussen mers Herai slagen, wordt achterop de moed geven, w: zou kunn EDO? Dit makkelijk lemmers behalve kat in hi het sprei aan is o> draagt rode lan direct nó gen zal „uit" beka licht niet Zijn naas bezoekt Vc hoog staal Boys mag nen, dat afsluiten schedese een strijd Het heeft spookt. Cli liezen kon soms met uit, dat er lijk biedt uit, er even In IA sta fier aan de er sinds vot op geworden leuk, als con weten te doe spelen. Morj nen uit Ass Zaanlandia volle winst pen. Erg ge niet gaan, Egmondia clubs, die de een voet dw zetten. Eerst Berdos op het op tegen van beide den. Wij w uitslagen a toch dringen van de onde Zal het via le klasse A Zw. Boys-Wa De Volew. Ensch. Boys NEC—Frisia EDO—DOS RCH—VSV HeraclesA; le klasse B Stormv.'t BI. Wit—Go ElinkwijkI Leeuw.Vitt Be QuickE Heerenveen AGOW-D1 le klasse C MVV—Wille ExcelsiorS Emma Theo VVVSittar LONGA—Ju BrabantiaE HBSSparL le klasse D Eindhoven XerxesNA< l

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2