Maar Regering zag geen reden tot bekommernis RADIO i Saffier s 1 Wachtposten voor de vrijheid Nederlandse gezinnen in Surabaja op straat gezet de blauwe MAANDAG 2 MAART 1953 Paai na 7 „EEN ONTZETTENDE TIJDING99 De gehate99 Thorbecke moest ten val gebracht worden programma Honderd jaar Kromstaf Katholieken in België brachten 5 millioen frs. bijeen Von Rundstedt begraven 22e lijst watersnood Naar wij vernemen POLITIEKE GODSVREDE IN DELFT? Aantrekkelijke boeken over Spanje en Finland FEUILLETON I 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 Door P. C. WREN lAllerontzettendst is deze tijding voor allen, die het wel zijn een voldongen feit. daarop kan ik niet terugkomen". Daarop werd de behandeling van het ontwerp „dat ten doel had de werking der R.K. Hiërarchie te belemmeren", zoals zelfs libe ralen begrepen, voortgezet. Ook anti-revolutionnairen voelden er weinig voor om de zelfstandig- i. m j 1 j z. i i> heid der kerkgenootschappen prijs menen met net vaderlandmaar bovenal voor ons, Pro- te geven aan de regering. Zo had testanten, ivant het geldt hier niet meer of minder dan van °HaU6 moest'tochkinig resuir de vraag, wie Heer der Kerk in Nederland zal zijn Christus of de Paus. Is toch eenmaal de herstelling der bisschoppelijke hiërarchie een feit, dan zal ons duurge kochte Nederland, dat uit de hervorming verrezen Ne derland, eenmaal het pronkjuweel der vrijheid, weer te rug gebracht worden onder Rome's juk. Zwakke, twijfel achtige broeders, moet gij dan eerst de klank der Jezuietische ketenen horen, de zwaarden zien blinken en de brandstapels zien roken, voor gij besluit tot een daad, het tekenen van een eerbiedig verzoekschrift aan onze Willem de Derde, die evenals een andere Willem de Derde, ons volk vrijwaren zal voor de slavenketenen van Rome?" 't Is allemaal bloedige ernst, dit stukje proza door een predi kant in een luisterstille kerk van de kansel verkondigd. Het mocht niet baten, dat de Algemene Sy node Commissie der Ned. Her vormde Kerk het volk aanmaan de tot rust. kalmte en bezadigd heid. dat Groen van Prinsteren en Ds van Koetsveld een beroep deden op het gezond verstand. Ze werden gescholden voor „crypto-katholieken die verraad tegen kerk en vaderland pleeg den". Die storm was begonnen reeds vóór de pauselijke breve in Ne derland aankwam. Nauwelijks hadden enkele dagbladen de rede van Pius IX in het Consistorie gehouden, gepubliceerd, of de anti-paapse gevoelens werden wakker geroepen en tot felle hartstochtelijke gloed aangebla zen. Na „de grondwettelijke re- f Advertentie) Last van zenuwen? Mij nhardt*s Zenuwtabletten helpen U er overheen. DINSDAG 3 MAART HILVERSUM 1. 402 meter A.V.R.O.: 7.00 Nieuws: 7.10 Gram. muziek. V.P.R.O.: 7.50 Dag opening. A.V.R.O.: 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.45 Gra- mofoonmuziek, 9.00 Morgenwij ding, 9.15 Omroepkoor en orgel, 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoon muziek, 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Voor zieken, 11.30 Piano recital, 12.00 Lichte muziek, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoon muziek. 13.20 Dansmuziek, 13.50 Gramofoonmuziek, 14.00 Zeg eens. Amerika! 14.30 Gramofoon muziek. 14.40 Schoolradio, 15.00 Gramofoonmuziek. 15.15 Voor de vrouw, 15.45 Gramofoonmuziek, 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Orgel spel, 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws, 18.15 Pianomuziek, 18.30 R.V.U.: D. v d Meulen: „Arabië: verleden". 19.00 Paris vous parle, 19.05 Fanfare-orkest. 19.25 Repor tage, 19.35 Gitaarmuziek. 20.00 Nieuws, 20.05 Gevarieerd pro gramma, 21.15 Lichte muziek, 21.35 „Moet je horen". 21.50 Dansmuziek, 22.30 Mededelingen, 22.35 Gramofoonmuziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New-York Calling, 23.2024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2. 298 meter K.R.O.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gra mofoonmuziek, 7.15 Ochtendgym nastiek, 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gramofoonmuziek, 9.00 Voor de huisvrouw, 9.35 Gramofoonmuziek, 9.45 „Licht baken", causerie. 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Blaaskwintet en solisten, 10.45 Omroeporkest, 11.00 Voor de vrouw, 11.30 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Metropole orkest en solist (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmede delingen), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten, 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Zang en piano, 14.25 Promenade orkest en solist. 15.00 Schoolradio, 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Voor de jeugd, 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: drs. B. van Eldïk: „De economische gevolgen der souvereiniteitsoverdracht". 18.00 Hammondorgelspel. 18.20 Sport- praatje, 18.30 Voor de jeugd, 18.52 Actualiteiten, 19.00 Nieuws, 19.10 Gramofoonmuziek, 19.15 „Uit het Boek der boeken", cau serie, 19.30 Gramofoonmuziek (20.0520.10 „De gewone man zegt er 't ziine van". 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Viool en piano. 22.00 Orkest en solisten. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender, 23.00 Nieuws, 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. T elevisie-programma DINSDAG 3 MAART 1953 KRO 20.15—21.45 1. Gastenboek. 2. Sport-clemongtraitie. 3. Actualiteit 4. Weerbericht 5. Nederlandse volksliederen en dansen. Pauze 6. Volksdansen. volutie van 1848 waarbij het pro testantse karakter van de Neder landse Staat is verloochend" volgde nu de onderwerping aan Rome's dwangjuk. Algemeen verzet was geboden. Nog meer. toen bleek dat Utrecht, de stad der rechtzinnig heid. tot zetel van een aartsbis schop was bestemd. Bovendien bevatte de Breve enige zinsneden waarin de Calvinisten ketters ge noemd werden, waarin de eerste hervormers beschuldigd werden de Kerk van Christus te hebben misvormd en verwoest. Van Utrecht ging de Aprilbe weging uit. De Kerkeraad stelde een verzoekschrift aan de ko ning op. om toch geen bisschop pen toe te laten in het protes tantse Nederland, door het bloed der vaderen van Rome vrijge kocht. Binnen enkele weken had den honderdduizenden in de lande ondertekend. Daarnaast kwam een ongelofelijk aantal brochures, een lawine van schot schriften van de pers. Dit alles was niet enkel zui ver anti-papisme. Velen zagen in het petitionnement en de perscampagne een schone gele genheid om de gehate Thorbecke ten val te brengen: hij had Ne derland aan Rome uitgeleverd. In diezelfde maand bezocht de koning Amsterdam. Bii die ge legenheid werd de petitie aange boden en de predikant Bernard ter Haar hield de daarbij passen de toespraak. Het ministerie had dit voorzien en de koning ver zocht om te antwoorden, dat de invoering der hiërarchie een ge volg der grondwettelijke vrijheid was en geen reden tot bekom mernis kon geven. Maar Willem III voelde daar weinig voor. Hij wilde Thor becke kwiit en stond afkerig te genover de katholieken. Voor het herstel der hiërarchie voelde hij totaal niets. Hij vond het moeilijk om ziin houding te be- palen: aan de ene kant wilde hij ziin eed op de grondwet niet schenden. als constitutioneel vorst was hii daaraan gebonden en deze grondwet liet de hiër archie toe! Van de andere kant zag hij èn Thorbecke èn de bis schoppen graag verdwijnen. De koning koos een midden weg. Hii verzekerde dat deze dag de banden tussen het Oranjehuis en het volk nog hechter had aan gehaald. Maar beloven, dat hii de hiërarchie ongedaan zou ma ken en daarop juist wacbtte de schare, deed hii niet. Evenmin sprak hii de woorden, welke Thorbecke hem voorgelegd had- Deze houding des konings werd door de ministers hoog opgeno men. hii vroeg opheldering of ontslag. Hij kreeg het laatste. Het inderhaast samengestelde ministerie Van Hall. „het Ministe rie de bevrediging", zou de ver bolgen gemoederen moeten kal meren door ja waardoor? Het herstel der hiërarchie ongedaan maken ging niet zonder de grond wet te schenden. Daarbij was door de val van Thorbecke de agitatie snel verminderd. Toch diende er iets te gebeuren Van Hall besloot zich tot Rome te wenden, met het verzoek de regeling zo te wijzi gen, dat er in Utrecht en Haar lem, zeker in Utrecht geen bis schop zou komen. Pius IX ver klaarde, dat er in geen geval op dit punt verandering zou komen, zich hierbij beroepende op de grondwettelijke vrijheid. Van Hall liet het er niet bij en zond Ligh- tenvelt, de minister van R.K. Ere dienst, naar Rome om nogmaals een poging te wagen. Dat Ligh- tenvelt gezonden werd. had nog een andere reden. De bekwame en vrijmoedige minister moest verwijderd worden tijdens de be handeling der Wet tot regeling van het toezicht op de Kerkge nootschappen door Van Hall, nu ook minister van R.K. Eredien sten ad interim, ingediend. Het ontwerp bevatte vele bepalingen, die de vrijheid der kerkgenoot schappen aan banden legden. De bedoeling bleek, toen Van Hall aan Lightenvelt te Rome opdracht gaf het ontwerp aan de Paus voor te leggen, met de verzekering dat het ingetrokken zou worden, wanneer de Paus in plaats van Utrecht een andere bisschopsstad zou aanwijzen. Maar de H. Vader antwoordde. „Utrecht en Haarlem taat aan zijn protestantse landge noten kunnen tonen. Door tal van amendementen gewijzigd, waar door het feitelijk van weinig be tekenis meer was. is het tenslotte aangenomen. Ook de Eerste Ka mer gaf de goedkeuring. „De fameuze wet is er nu", schreef A. de Willebois aan Van Son „Zij komt mij voor een dood paard aan een boom gebonden te zijn". De voornaamste bepaling was. dat de bisschoppen zich eerst in een plaats mochten vestigen, als de regering de plaats „ge schikt" had bevonden. Voor Roer mond kwam die goedvinding al in 1853, voor de andere zetels eerst in 1868. Een andere bepaling regelde of liever belemmerde de kerkbouw binnen 200 ellen van een bestaande kerk. Deze bepa ling heeft méér dan de vorige, moeilijkheden gebracht Zoals te Kockengen in 18541856. een conflict dat het hele land beroerde en te Utrecht in 1877. bij de bouw der St. Willibrorduskerk. JAN RUDOLF THORBECKE (1798-1872), de grote leider der liberale partij en Nederlands meest bekwame staatsman in de 19e eeuw. De grondwetsherziening van 1848, waardoor het herstel der Hiërarchie mogelijk werd, is voor een belang rijk deel zijn werk. SURABAJA Acht Neder landse gezinnen, in totaal onge veer 40 personen, zijn door de politie van het Maritiem- gebied te Surabaja uit hun huizen in dit gebied gezet. De huizen werden door de politie verzegeld. Zeven gezinnen vonden voorlopig on- derdak bij de buren, het achtste werd tijdelijk ondergebracht in de kazerne van de P.A.L, Het betreft de gezinnen Johan, Smit, van Dijk, Willemse, Meyer, van Hek Vogelzang en Mphar. De hoofden van deze gezinnen waren vroeger werkzaam bij de P.A.L. (nieuwe Etablissementen in Surabaja) Sedert Juli 1952, vloeiden zij bij de P.A.L. af, zon der - met uitzondering van drie van hen ander wenk te vinden. In de afgelopen maanden ontvin gen zij van de P.A.L., wier eigen dom deze huizen zijn, verschil lende aanzeggingen naar elders en buiten het maritiem gebied te venhuizen, daar men zich op het sitandpu-nt stelt, dat in dit ge bied uitsluitend mensen thuisho ren, die bij de P.A.L. of de ALRI werkzaam zijn, en dat men BRUSSEL, 28 Febr, (ANP) De collecte die in de Belgische diocesen ten bate van de slacht offers van de watersnood is ge houden op 8 Februari, heeft een bedrag van fr. 30 millioen op gebracht. Het Episcopaat heeft be sloten hiervan een bedrag van fr. 5 millioen ter beschikking te stellen aan de getroffenen in Ne derland. de huizen, waaraan een groot te kort bestaat, dringend nodig heeft voor wenkers. De acht gezinnen hadden er uiteraard geen bezwaar tegen naar elders te venhuizen. De grote moeilijkheid was echter hoe aan een andere woning te komen. De uitzetting vond plaats in tegenwoordigheid van de he ren H. Menke en dr. J. W. Naar- ding, eerste en tweede secretaris van het Ned. Commissariaat te Surabaja. HANNOVER, 28 Febr. (Reuter) Zaterdag is onder grote belang stelling het stoffelijk overschot van ex-veldmaarschalk Gerd von Rundstedt ten grave gedragen. Onder de meer dan 2.000 aanwe zigen bevond zich een tiental ex-generaals en voorts andere ex- militairen. Velen hadden oude uniformjassen aan. Het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft vandaag een 22e lijst van gebor gen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uit gegeven, luidende: Oude Tonge" Buys-Kerp, Pieternella, geb. 1- 3-82; Hameete-Koningswoud, Klaasje, geb. 4-2-08; Knops, Lijn tje geb. 12-4-34; de Korte, Eliza beth, geb. 12-9-11; Munters, Neel- tje geb. 9-5-61; Mijs, Job geb. 6- 10-16; Mijs-van Es, Anna Anto- nia, geb. 23-5-17; Stoop, Paulus, geb-7-10 is benoemd bij de Nederlandse Radio-Unie tot hoofd van de afdeling hoorspelen de heer Con stant van Kerckhove. Hij volgt in deze functie de heer C. Rijken op, die met ingang van 1 Maart met pensioen de dienst officieel heeft verlaten. Hij blijft echter nog enige tijd om zijn opvolger in te werken heeft een grote schare belang stellenden Zaterdag op Wester- veld de laatste eer bewezen aan de onlangs overleden directeur van de Fokkerfabrieken ir. P. C. J. Vos. Er waren bloemstukken uit alle delen van de wereld. Onder de meer dan duizend be langstellenden bevonden zich vele vooraanstaande autoriteiten uit de kringen van de Nederland se luchtvaart en luchtmacht is gistermorgen op Schiphol aan gekomen de commandant van het Amerikaanse marinecorps, generaal Shepherd. De generaal maakt de komende dagen een inspectiereis langs de Amerikaan se marinecorpsen, die dienst doen in verschillende West-Europese landen. H.M. de Koningin zal generaal Shepherd op Soestdijk ontvangen is Zaterdag met grote luister in Boxtel het eerste lustrum gevierd van de enige katholieke schil dersschool „St, Lucas". De druk bezochte feestvergadering, die op de kerkelijke viering volgde, werd bijgewoond door tal van kerkelijke en wereldlijke auto riteiten. De heer J. P. van den Hout, gemeentesecretaris en se cretaris van de school werd on derscheiden met het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice Het centrale bestuur van de A.R.-kiesvereniging te Delft heeft aan alle politieke partijen aldaar voorgesteld om, nu er wegens de watersnood grqte offers worden gevraagd, de campagne voor de aanstaande verkiezingen voor de gemeenteraad zo sober en gema tigd mogelijk te doen zijn. Indien de partijen in dit op zicht dezelfde eendracht tonen als ons volk heeft getoond bij de leniging van de bestaande nood, mag worden verwacht dat door de voorgestelde tijdelijke politieke godsvrede een belangrijke bespa ring kan worden verkregen, wel ke direct of indirect aan de slachtoffers van de nationale ramp ten goede kan komen. Voorgesteld wordt dat elke par tij op zijn hoogst één openbare vergadering zal houden, één strooibiljet zal verspreiden en één raambiljet zal bezigen. Daar bij zullen de partijen alleen hun eigen beginselen en inzichten uiteenzetten en propageren, doch zich onthouden van het bestrij den van andere partijen of ver tegenwoordigers daarvan. In het Noorden en het Zuiden van West-Europa liggen twee landen, die elk een voorpost ge noemd kunnen worden: Finland en Spanje. Hun geschiedenis en rol in de loop der tijden zijn ver schillend, maar heden ten dage komen zij hierin merkwaardig overeen, dat zij aan de uiterste grenzen van die helft van ons Europese werelddeel welke aan deze zijde van het IJzeren Gor dijn ligt, als de wachtposten zijn van de vrijheid. Tegen het communisme hebben zij die trouwens in hun jongste historie op gelukkige wijze weten te verdedigen. Spanje In de Terra-bibliotheek, de be kende reeks uitgegeven door J. A. Boom Zoon te Meppel, waarin op populaire doch wetenschappe lijk geheel verantwoorde wijze getracht wordt een beschrijving te geven van de verschillende landen en volken, is als tiende deel verschenen het werk van Drs A. H. H. van Lier: „Spanje. Een land van tegenstellingen". De ondertitel van dit boek stelt wel de meest opvallende trek van Spanje in het daglicht, al moet men zich natuurlijk ook hier voor overdrijving behoeden, die niet meer aan de werkelijkheid zou beantwoorden. Tegenstellingen zijn er in Spanje inderdaad en zij zijn groot en scherp. Het land en hét klimaat kennen die reeds, evenals zijn bevolking, die oor spronkelijk uit zeer uiteenlopen de bestanddelen is samengesteld. Zijn geschiedenis ook is er een van felle bewogenheid en groot heid, van opkomst en verval, van rust en revolutie, zoals bijna ner gens anders ter wereld. Overeen komstig de aard van het land en zijn bewoners is ook het heden daags leven. Met grote kennis van zaken behandelt Drs van Lier er de verschillende aspecten van: het culturele leven, het onderwijs, het agrarisch probleem en de industrie, verkeer en handel, zo goed als de positie van de Spaanse industrie-arbeider en het verdere maatschappelijke leven. Tegenstellingen ook ontmoet het hedendaagse Spanje in de waardering die men er voor heeft voor wat zijn politieke en gods dienstige aangelegenheden betreft. Franco wordt niet overal met on verdeelde sympathie begroet en over z.g. vervolging van bepaalde godsdienstige minderheden is, vooral de laatste tijd, ook al veel gerucht. Niet altijd wordt daarbij de waarheid en objectiviteit in het oog gehouden. Het boek van drs. van Lier heeft hier echter een grote taak te vervullen: die van juiste voor lichting. Wij hebben de indruk dat dit deel over Spanje een van de beste is uit de reeks van de Terra-bibliotheek. Met betrouw bare deskundigheid en rustige zakelijkheid wordt hier het ver leden en heden van Spanje be licht. Wie zich over dit land een voorstelling wil vormen die ge trouw aan de werkelijkheid be antwoordt, zal verplicht zijn de ze voortreffelijke gids te raad plegen. De ware gedaante van Spanje zal zich aan hem door dit boek openbaren. Dat is wel de grootste lof die wij er aan kunnen toekennen. Finland Even onomwonden als voor „Spanje" kan onze waardering voor „Finland" niet in alle op zichten zijn. Wij willen als maatstaf voor dit deel uit de Ter ra-bibliotheek niet aanleggen wat op meerdere plaatsen beslist on juist en onvolledig wordt gezegd over de Katholieke Kerk en haar geschiedenis en betekenis, bijzon der in Finland. Dat ons Neder land „naar wezen protestants ge aard" zou zijn, is al even kras als dat „de Roomse kerk gebruik zou maken van Nederlandse gees telijken en zusters bij haar po gingen om de Noord-Europese landen weer onder haar invloed te brengen", zoals op blz. 244 beweerd wordt. Het is jammer dat zulke ontegenzeggelijk scheve trekken in het beeld, dat hier van Finland wordt getekend, voorko men. Alleen daarom al zou de redactie van de Terra-bibliotheek eens wat meer nauwlettend moe ten toezien. Er zijn bij dit deel nog wel meer kanttekeningen te maken. Men mene echter niet dat wij dit zeggen uit een zeker aprioris- me of parti-pris. Met vooringeno menheid is de objectiviteit en een verantwoorde wetenschappelijk- lijkheid niet gebaat. De Terra bibliotheek is echter te interes sant van opzet en te belangrijk door haar feitelijke uitwerking om zich niet aan deze beginselen te houden. Toch is met deze noodzakelijke restrictie het deel „Finland" be langrijk genoeg om het aan onze lezers voor te stellen. Wel mist het de breedheid van visie die zo voortreffelijk uitkwam in het deel dat aan Spanje gewijd is. Hier lijkt ons de kijk beknopter, minder omvattend en diep toe. De hoofdstukken over de Finse cultuur en de materiële grond slag van het volksbestaan hadden wij graag wat nader uitgewerkt gezien. De lijst van aanbevolen literatuur is inderdaad indruk wekkend genoeg, maar het schijnt ons toe dat de synthese van Fin land's geschiedenis en heden daags bestaan rijker voorgesteld bad kunnen worden. De grootheid van Finland is 'n andere dan die van Spanje. Dat blijkt ook in deze beide delen. Maar zij verrijken ieder op eigen wijze de boeiende, waarlijk aan bevelenswaardige Terra-biblio theek. H. J„ pr. Deze foto toont het moment, waarop de caisson met behulp van sleepboten in de juiste positie gebracht wordt bij Hellevoetsluis, waarna de waterkleppen geopend worden. 15) „Het lijkt er op, De Engelse kranten zijn tuk genoeg op zul ke dingen. Heb je trek in een apéritif?" HOOFDSTUK II Terwjjl zijn huurauto over de landweg snelde die naar de in gang van Brandon Abbas leidde, bonsde George Lawrenre's hart alsof hij een schooljongen was, die naar zijn eerste afspraakje ging. Indien zij, nu een kwart eeuw geleden ,toen ze nog Patricia Ri vers heette, met hem getrouwd was, had hij waarschijnlijk nog wel van haar gehouden, hoewel hij niet meer verliefd op haar geweest zou zijn. Het was anders gelopen, en hij was steeds verliefd op haar gebleven, vanaf de dag, dat hij haar weigering had ontvangen. Als een man had hij zijn smart gedragen en afleiding gezocht in Karde arbeid in Centraal Afrika. Toen de wagen door de hek ken reed en lange, slingerende oprijlaan volgde, trilde hij frommelde aan zijn handschoen, trok zijn das recht en plukte ze nuwachtig aan zijn snor. De auto stopte bij de grote portiek en door de openstaande huisdeur, die tot binnentreden scheen te noden, keek Lawrence in de hem zo welbekende hall, met zijn lambrizeringen, zijn glimmende vloer, en de twee Hamassen, waarachter zich een tweede hall vertoonde, met een brede trap die tot de bovenste verdieping leidde, zodat men, van opwinding, en hij zag bleek on- der zijn gebronsde huid. Hijs tussenruimte, had hij haar in dit beneden staande, naar het gla zen dak kon kijken, drie verdie pingen hoger. Niets scheen veranderd sinds vijf en twintig jaar geleden, toen zij hier als bruid binnengetreden was, en hij haar, na zeven jaar verbanning had bezocht. Hij kwam, omdat hij enerzijds hoop te dat, wanneer hij haar zou zien als vrouw van een ander, in haar eigen huis, hij genezen zou zijn van zijn dwaze liefde, anderzijds hopend dat het juist andersom zou zijn, en zijn liefde groter zou worden. Met koppig genoegen had hij geconstateerd dat hij, indien mo gelijk, de vrouw nog meer lief had dan hij het meisje had be mind; dat zijn jongensachtige kalverliefde had plaats gemaakt voor de innige toewijding van de jonge man aan deze edele vrouw. Steeds weer, met vele jaren huis bezocht, en het feit dat zij hem steeds als goede vriend be schouwde deed niets af aan dit gevoel voor haar, dat hij elke keer, weer sterker voelde. Hij werd dertig, vijf en dertig, veer tig, vijf en veertig, en zijn liefde verminderde niet. Zij bleef, wat ze vanaf hun eerste ontmoeting geweest was: geen obsessie, geen idée-fixe, maar zijn spil, zijn re den van bestaan. En elke keer, dat hij haar aanschouwde, leek zij begeerlijker en schoner. Ja, daar stond de vijftiende- eeuwse kist met tennis-rackets en het croquet-spel. Eens had zij naast hem op die kist gezeten, wachtend op de hondenkar, die hem naar het station zou bren gen, terug naar Afrika; zij had Haar hand in de zijne gelegd, en hij had koortsachtig gezocht naar woorden maar niets van wat in hem opkwam mocht, gezegd worden. Zijn blik gleed over de grote open haard, met aan weerszijden de opgezette olifant-spoten van 't Tsaad-meer en daarboven een keur van Amerikaanse wapens. Wat een voldoening had 't hem gegeven, steeds wanneer hij iets van werkelijke waarde naar Brandon Abbas had kunnen stu ren, om haar een genoegen te doen en haar aan hem te herin neren. En nu was misschien zijn kans gekomen om haar een groot ge noegen te doen en zich voor enige tijd althans, een plaatsje in haar gedachten te verzekeren. Hij trok aan de fijnbewerkte greep, en van veraf klonk een bel. De bediende die versoheen was •hem onbekend; hij zou gaan vra gen of mevrouw hem kon ont vangen.. Toen de man zich om draaide verscheen de buttler in de trappenhal. „Zo, Burdon, hoe gaat het?" zei Lawrence. „Maai; mijnheer George, bent u het?" antwoordde de oude man, die Lawrence al dertig jaar ken de. Hij kwam naar voren, vreug de straalde van zijn gezicht. „Een oprecht genoegen, mijn heer". „Mevrouw is in 't prieel, mijn heer, indien u meteen naar haar toe wilt gaan", vervolgde hij, we tend dat de bezoeker een heel oude vriend was en dus altijd welkom. „Ik zal u aankondigen" Bur don ging voor. „Hoe maakt Lady Brandon 't? vroeg Lawrence, wiens zenuwen hem ongewoon spraakzaam maak ten. „Zij verheugt zich in een uit stekende gezondheid, mijnheer naar omstandigheden". „Wat voor omstandigheden?" vroeg Lawrence. „Alles, mijnheer", was het wei nig verklarende antwoord. De bezoeker glimlachte. Dit was een goede butler. „En hoe gaat het de eerwaar de?" vervolgde hij. „Mijnheer is een eigenaardige man, en hij wordt steeds vreem der, mijnheer", luidde het ant woord. Lawrence sprak zijn spijt uit over dit slechte nieuws aangaan de de eerwaarde heer Maurice Folliot, of „dominee", zoals hij hier genoemd werd. „Is Mr. Michael er ook?" vroeg hij. (Wordt vervolgd.;

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7