Stalin levensgevaarlijk ziek na hersenbloeding Plastic-buis brengt water naar Noord-Beveland Nieuwe luchtbrug gevraagd door West-Berlijn Krupp krijgt heden z'n vermogen terug Dagblad voor Allernaar en omgeving Rechterarm en -heen hart verzwakt, spraakvermogen aangetast SNAKKEND NAAR LUCHT DOOR ADEMNOOD Massale uittocht uit de Russische zone Geen watersnoodmedaille Eer geldt allen Benelux geen stap verder MOSKOU, 4 Maart-In een officieel communiqué is vandaag bekendgemaaktdat premier Josef Stalin een hersenbloeding heeft gehad en dat zijn toestand ernstig is. De bloeding deed zich Zondag voor en verbreidt zich verder. Stalin is bewus teloos. Zijn rechter arm en rechter been zijn verlamd. In een uitzending van radio Moskou werd gezegddat hij niet meer kan praten en dat de werking van zijn hart door de bloeding aangeatast is. Er was een ramp voor nodig Ruim 70 millioen voor Rampenfonds 'n Heel volk schijnt in beweging NOOIT MEER KANONNEN... NOORDHOLLANDS j i week, inclusiet incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per ra.m., ffSpSS? minimum f 2.50: in alle edities 26 ct. per m.m. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Heider, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Woensdag 4 Maart 1953 48e Jaargang - No. 12719 (Van een medewerker) NEDERLAND en België zijn te Luik niet dichter tot elkaar gekomen. Over de moeilijkheden, waarin een beperkt aantal Belgi sche bedrijfstakken is komen te verkeren tengevolge van de Ne derlandse concurrentie, heeft onze delegatie zich haar standpunt voorbehouden. Zij heeft beloofd weldra een uitspraak te zullen doen. Dit is dan het enige resultaat wanneer het tenminste ge rechtvaardigd is dit woord te ge bruiken. Het probleem der ionen en prijzen als zodanig is geen stap verder gekomen, hetgeen zonder twijfel bijzonder teleurstellend moet genoemd worden. Maar bepaald ontgoochelend is, dat ook een Belgisch voorstel om de zaak in grote stijl aan te pak ken en na te gaan hoe men op betrekkelijk korte termijn de Economische Unie kan realiseren, door Nederland van de tafel is geveegd. Op deze beide punten lijkt enig commentaar niet overbodig. ALLEREERST dan hel vraag stuk van de lonen. Ten aanzien van België zouden wij willen opmerken, dat de daar in nood verkerende bedrijfssec toren slechts ongeveer 5 petten hoogste 7 pet., uitmaken van het totaal der Belgische nijverheid. Vervolgens dient te worden vastgesteld, dat de dispariteit in de Benelux-lonen veroorzaakt is doordat België ten tijde van de devaluatie van het pond sterling aanzienlijk minder heeft gedeva lueerd dan Nederland, en vervol gens door het feit, dat men in België ten tijde van de Korea- crisis de lonen hoger liet oplo pen dan de prijzen noodzakelijk maakten. België kan moeilijk van Nederland verlangen, dat het de consequenties hiervan nu voor zijn rekening neemt. Een Economische Unie is ech ter zeer wel bestaanbaar bij on gelijkheid van het loonniveau, hetgeen door de B.L.E.U., waarin evenzeer loonverschillen bestaan, ten duidelijkste wordt aange toond. Zelfs in Nederland is het loonniveau niet overal gelijk. Het is derhalve onhoudbaar, te stellen dat een gelijktrekken van de lonen (en gevolge]ijk ook van de prijzen) noodzakelijk is voor de verwezenlijking van de Eco nomische Unie. TEN AANZIEN van Nederland valt op te merken, dat het te Luik een veel grotere starheid aan de dag heeft gelegd dan rede lijk en verantwoord is te noemen. Dit geldt b.v. ten aanzien van de voorgenomen huurverhoging. Blijkbaar is de huidige Neder landse regering niet bereid tot een forse huurverhoging over te gaan, zoals geheel afgezien van de huisvestingspolitiek in elk geval in het kader van de Benelux nodig zou zijn. Het ver luidt, dat deze verhoging maxi maal tot 150 (1938 100) zal gaan, maar wellicht niet meer dan 130 zal bedragen. Ook met betrekking tot het loonvraagstuk blijft het star. Vooral de socialisten willen van een mildere loonpolitiek niet we ten. Van die zijde doet men het daarbij voorkomen, dat alleen al ter bewaring van de arbeidsvredc zij schermen met het gevaar van mogelijke stakingen, o.a. in de metaalnijverheid de loonbe- heersing niet kan worden los gelaten. In andere dan socialistische kringen hier te lande echter heer sen zeker andere opvattingen dienaangaande. Velen, in het bijzonder in katholieke kring, achten een vrijere loonvorming voordeliger voor het geheel der Nederlandse volkshuishouding. Rech tv aardiger ook. wan neer men let op de bestaande ni vellering van geschoolden en on geschoolden. En zelfs nood zakelijk, indien men denkt aan de nood van de middengroe pen. En onder vrijere loonvorming verstaan zij dan niet een abso luut vrije loonvorming. Een totaai loslaten van de lonen bepleit in Nederland op het ogenblik vrij wel niemand. Maar redelijk lijkt een loonvorming bedrijfstaksge- wijze, door overleg van werkge vers en werknemers, waarbij dus de overheid nog wel enig toezicht behoudt. Dit zou al een hele vooruitgang zijn vergeleken met de huidige toestand, die hierin bestaat, dat de lonen in geheel Nederland worden bepaald in rechtstreekse onderhandelingen tussen de vak centrales en de regering. DAT NEDERLAND in Luik ook het Belgische voorstel om de te treffen maatregelen voor de verwezenlijking van de Economi sche Unie te bespreken, van de hand heeft gewezen het tweede punt stemt al bijzonder bitter. Het moet in België en Luxem burg toch wel een zonderlinge indruk maken, dat Nederlano, op hetzelfde ogenblik dat het m Rome het plan voor een West- Europese Tolunie indient, zo wei nig soepelheid betracht m het bevorderen van een Economische Unie met deze beide landen. En dit na alles, wat daaraan sinds 1947 is vooraf gegaan. Ook wij in Nederland moeten cmk de vraag stellen, waaruit dit merkwaardig verschil in houding, valt te verklaren. Wil Nederland de Benelux niet' In de Troonrede heeft men toch het tegendeel kunnen lezen. Vervol er nr» nas 3 Hieronder volgt de tekst van de uitzending van radio Moskou, dat het communique van het officiële Sovjet persbureau Tass ontvangen had: „Het centrale comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie en de raad van ministers van de Sovjet- Unie maken een groot ongeluk bekend, dat onze partij, ons volk ten deel is gevallen: de ernstige ziekte van kameraad Joesif Vissarionowitsj Stalin. Gedurende de nacht van de 1ste Maart, toen hij in Moskou in zijn appar tement was, deed zich een hersenbloeding voor, waardoor vitale delen van de hersens aangetast werden. genomen, welke bedoeld zijn om de functies van de organen, welke belangrijk zijn voor het leven, te herstellen. Het communiqué „Het Centrale Comité van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie en de Raad van Mi nisters van de Sovjet-Unie, even als onze gehele partij, ons gehele Sovjet-volk, beseffen ten volle de betekenis van het feit, dat de ernstige ziekte van kameraad Stalin zal betekenen, dat hij voor langere of kortere tijd geen deel kan hebben aan de leiding. Kameraad Stalin verloor het bewustzijn. Een verlamming van rechterarm en been ontwikkelde zich. Hij verloor zijn spraakver mogen. Ernstige stoornissen de den zich in de werking van het hart en bij de ademhaling voor. Stalin is 73 jaar oud. Kameraad Stalin wordt behan deld onder constant toezicht van het Centrale Comité van de Com munistische Partij van de Sov jet-Unie en de Sovjet-regering. In verband met de ernstige ge zondheidstoestand van kameraad Stalin heeft het Centrale Comité van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie en de Raad van Ministers van de Sovjet-Unie het nodig gevonden m.i.v. vandaag medische bulletins over de ge zondheidstoestand van Joseph Vissarionowtisj Stalin te publi ceren. In het eerste bulletin wordt ge zegd: „De nodige medische stap pen werden op 2 en 3 Maart ge daan, welke bedoeld waren om de verstoorde functies van de ademhaling en bloedcirculatie te verbeteren, welke tot dusverre niet geleid hebben tot een belang rijke verandering in het verloop van de ziekte". In het bulletin werd gezegd, dat Stalin grote moeilijkheden met de ademhaling had en naar lucht snakt. „In verband met de verstoorde ademhaling en bloedcirculatie wordt een tekort aan zuurstof waargenomen. Het gebied van de verstoorde functies van de herse nen heeft zich enigszins uitge breid". Per 24.00 uur Ned. tijd op 3 Maart was de toestand van J. V. Stalin nog ernstig. Een aanzienlijke verstoring van de ademhaling wordt waargeno men: ademhalingstempo tot 36 per minuut: het ademhalingstempo is onregelmatig met nu en dan lange pauzen. Polsslag tot 120 per minuut en volkomen onregelmatig: bloed druk maximum 220, minimum 120. temperatuur 38.2. Op het ogenblik wordt een aan tal geneeskundige maatregelen Joesif Vissarionowitsj Stalin, zoals hij tijdens de laatste verkiezingen in volle gezond heid zijn stem uitbracht. Gistermiddag om half drie heeft Noord-Beveland voor de eerste keer water gekregen door een buisleiding, die even te vo ren door de Zandkreek was ge legd, Dit voor het eiland toch eigenlijk historische moment ver liep welhaast ongemerkt, want het dorp Kortgene, waar de lei ding uitmondt, is nog practisch onbevolkt. Burgemeester A. A. Schuit, die vlug even uit Coljjnsplaat was overgekomen, waar zijn gemeen te-secretarie een plaatsje heeft gevonden, heeft de directeur van de Waterleidingmaatschappij Zd.- Beveland met enkele eenvoudige woorden dank gebracht. Daarna konden de huisvrouwen, de wei nigen, die in het dorp bezig zijn met het schoonmaken van haar woningen, met een emmertje aantreden. Eindelijk heeft Noord-Beveland dan leidingwater. Er is een ramp voor nodig geweest. Men heeft er vroeger lang over gesproken. Nu kon het ineens. Vorige week Vrij dag viel de beslissing. De Draad en Kabelfabriek in Delft kreeg de order: duizend meter plastic waterleidingbuis en Dinsdag daarop was de buis er. Een dikke mist was oorzaak, dat men gis terochtend niet op tijd kon begin nen. De afgelopen dagen had men echter alle voorzieningen reeds getroffen. In Wolphaarts- dijk lag een stalen buisleiding over de zeedijk en ook aan de overkant voor Kortgene had men van de waterkant af over de schoren de leiding van plastic en verder van eterniet en staal tot in het dorp reeds gereed gemaakt. Men behoefde dus slechts de zinker te leggen door de Zand kreek en aan te sluiten en de zaak was gereed. Tegen half twaalf stak de Yerseke 60, waarop de haspel met de buis was gemonteerd van de Wolphaartsdijkse wal en een kwartier later reeds lag de buis op de bodem van de Zandkreek. Het vastmaken aan de reeds gelegde buisleidingen duurde evenmin lang, doch het water zelf liet nog even op zich wachten. Ook Wolphaartsdijk heeft nl. on der water gestaan en de water druk in dit dorp, waar eveneens flink wordt geboend, was niet groot. De buis is vervaardigd van poly-aethyleen, een koolwater stofachtig product, dat veel op parafine lijkt. De grondstpf ont staat bij een druk van duizend atmospheren en werd kort voor de oorlog uitgevonden. De stof, die rubberachtig aan voelt, heeft zeer hoge isolatie weerstanden en voorts uitmunten de chemische eigenschappen. Ze wordt in korrelvorm uit Engeland geïmporteerd. Een speciaal ge construeerd soort worstmachine kan uit deze stof aan één stuk de leiding vervaardigen. De buis leiding, die nu door de Zand kreek ligt, heeft een doorsnede van 32 mm en een wanddikte van 4 mm. Ze weegt 400 gram per meter en moest omgeven worden door een loodspiraal om haar te laten zinken. De levens duur- .van de leiding is vrijwel onbeperkt. Er zullen er nog meer gelegd worden omdat de door snede van de buis te gering is om het gehele eiland direct van water te voorzien. De buis is niet het enige plastic-product, dat de Delftse fabriek vervaardigt. Ook voor bloedtransfusies maakt men buisjes, die de eigenschap 'verto nen, dat het bloed niet stolt. Eveneens heeft een professor de wens te kennen gegeven, dat men kunstmatige darmen zal vervaardigen, teneinde deze bij operaties te kunnen gebruiken. Bij de leiding van de partij en het land heeft het Centrale Co mité en de Raad van Ministers in volle ernst rekening gehouden met alle omstandigheden, welke verband houden met de tijdelijke terugtrekking van Kameraad Sta lin uit de leiding van de staat en de partij. Het Centrale Comité en de Raad van Ministers spreken hun vertrouwen uit, dat onze partij en het gehele Sovjet-volk in deze moeilijke dagen de grootste een heid en saamhorigheid, onwrik baarheid van geest en waakzaam heid aan de dag zullen leggen, hun energie bij de opbouw van het communisme in ons land zul len verdubbelen, zich nog nau wer rond het Centrale Comité van de Communistische Partij en de Sovjet-regering zullen scharen Ondertekening: Centrale Comité van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie en de Raad van Ministers van de Sovjet- Unie. De bekendmaking van Tass kwam, terwijl het gros van Sow- jetvolk nog sliep. Er werd geen poging gedaan om de ernst van de toestand te verbergen. Het eerste medische bulletin droeg als tijd 24.00 uur (Ned. tijd) meer dan zes uur voor dat 't nieuws uitgezonden werd. Het werd in Londen mogelijk geacht, dat de premier misschien zelfs reeds overleden was en dat de aankondiging achtergehouden wordt om '1 Russische volk voor te bereiden op de schok. Hot nieuws werd via de rado om 06.15 uur ontvangen. Het Russische volk kon het via de binnenlandse uitzending eerst 'n kwartier later horen. Tot gisteravond was bij het Nationaal Rampenfonds een bedrag binnengekomen van ruim zeventig millioen gul den. Dit betekent sedert Maandagavond een stijging van één millioen gulden. P.T.T.-BESTEULER GEARRESTEERD ALKMAAR. In de nacht van Maandag-Dinsdag heeft de Post- recherche te Amsterdam in Alk maar een brievenbesteller gear resteerd, verdacht van het weg nemen van aan hem toever trouwde poststukken en geld. Men is er met behulp van een politiehond in geslaagde de ge stolen stukken te achterhalen. Waarschijnlijk omdat hij ze niet gebruiken kon, heeft de be steller die in een brievenbus op het Scharloo gedeponeerd. BONN, 3 Maart De Westduitse regering lieeft van daag de drie Westelijke mogendheden gevraagd te over wegen militaire vliegtuigen te lenen voor bet vervoer door de lucht van de duizenden vluchtelingen, die op elkaar gepakt "zitten in West-Berlijn. Een woordvoerder voor de regering heeft verklaard, dat de huidige „vrij- heidsluchtbrug" van lijntoestellen niet voldoende is, ten zij de luchtvaartmaatschappijen het er mee eens zijn grote viermotorige vliegtuigen in te leggen en de ver voerkosten te verlagen. Hij zei, dat het nodig is een normaal dagkwantum van 1150 te bereiken ofwel militaire toe stellen/" te gebruiken. Zondag werden in totaal per vliegtuig 545 personen naar West- Duitsland overgebracht en Maan dag 570. Dit was voor een deel te wijten aan de hoge vervoer kosten der grote toestellen. De West-Duitse regering be weert dat zij deze niet kan beta len. Een andere oorzaak ervan was het slechte weer gedurende de avond en nacht. De directeur van de vluchte lingenorganisatie dr. N. N. Nahm heeft meegedeeld, dat op het ogenblik 15.000 vluchtelingen in Berlijn gereed staan om per vliegtuig naar West-Duitsland' vervoerd te worden en dat er 30.000 op weg zijn om klaar te komen voor het vervoer. „Tenzij spoedig iets gedaan wordt om de vervoersmogelijk- heid op te voeren zal Berlijn op hopeloze wijze overvol raken, daar de grote stroom uit de Rus sische zone aanhoudt". West Duitse autoriteiten heb ben verklaard, dat de vlucht naar West-Berlijn die in Februari het topcijfer van 40.000 personen be reikte „niet langer meer een vluchtelingenstroom genoemd kan worden. Het is 'n massa-ver huizing. Een heel volk schijnt in beweging te zijn." Zij hebben verklaard, dat de huidige lijnvliegtuigen het werk aan houden kunnen als de Britse en Franse lijnen op Berlijn vier motorige toestellen zouden inleg gen en hun prijzen tot de helft verlagen. De kosten per vluchte ling in een tweemotorig toestel zijn 35 mark, maar in een vier motorig toestel 65 mark. Berlijnse autoriteiten hebben verklaard, dat de ideale oplossing zou zijn van de Amerikaanse luchtmacht voldoende „Flying Boxcars" te krijgen, zodat 4000 personen per dag overgebracht zouden kunnen worden. Dan zou de dagelijkse toevloed behandeld kunnen worden en de stad ervan redden, ineen te zinken onder de last der grote aantallen vluchte lingen. DIENSTBODE STAL BANKBILJETTEN De rechtbank te Utrecht heeft de 23-jarige dienstbode M. P. te Baarn, aan wie diefstal van f 1.200 a f 1.500 was ten laste gelegd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan drie maanden voorwaardelijk alsmede opname in een inrichting. De verdachte zou, gedurende het tweede halfjaar 1952 ten na dele van de familie B. te Baarn herhaaldelijk bankbiljetten van f 100 uit de portefeuille van de heer des huizes hebben wegge nomen. Aanvankelijk werden de diefstallen niet bemerkt, doch na verloop van tijd ontdekte de heer B. dat hij voor ca. f 3.000 zou zijn benadeeld. MÜNCHEN Alfried Krupp, wiens familie Duitsland in drie oorlogen bewapende, zal vandaag met de geallieerden een overeen komst tekenen, nooit meer een overheersende positie te zullen verwerven in de Duitse kolen-, staal- of ijzerindustrieën. In ruil daarvoor zal Krupp zijn in beslag genomen eigendommen terug krijgen. Zij worden geschat op 570 tot 1140 millioen gulden. 's-GRAVENHAGE, 3 Maart. Officiéél wordt medegedeeld, dat de Regering overwogen heeft of het aanbeveling verdient een Watersnoodmedaille in te stellen, uit te reiken aan hen, die zich bij de Watersnood 1953 op bijzondere wijze hebben onderscheiden. Zij heeft echter besloten niet tot de instelling van een dergelijke medaille over te gaan. Dit besluit doet niets te kort aan de grote waardering, welke de Regering heeft voor het werk van allen, die bij de ramp op enigerlei wijze hulp hebben verleend. Haar voornaamste motief is zelfs, dat het aantal van hen, die hulp hebben verleend, en de wijze waarop ieder van hen zich ten volle heeft gegeven, het practisch onmogelijk maken tot een verantwoorde onderscheiding te komen. Vele bewoners van het getroffen gebied hebben niet minder dan degenen, die van elders te hulp snelden, bewijzen van grote persoonlijke moed en menslievendheid gegeven. Zij allen verdienen de dank van het Nederlandse volk. Over deze overeenkomst werd twee jaar onderhandeld en het industriële Krupp-keizerrijk, op gebouwd door wijlen Krupp's vader zal er door uiteenvallen. Krupp heeft er mee ingestemd zijn kolen-, staal- en ijzereigen dommen die geschat worden op 180 millioen gulden, te verkopen, maar hem zal toegéstaan worden andere bezittingen ter waarde van tenminste 360 millioen gulden te behouden. Dat wat hij mag behouden, zal hem tóch een van de grootste Europese staalproducenten doen blijven. Er vallen fabrieken on der die van alles maken: van potten en pannen, buizen en sa nitaire inrichtingen, vrachtauto's en locomotieven af tot aan de grootste zeetankschepen toe. Twee Amerikaanse advocaten Joseph S. Robinson (New York) en Eral J. Carroll (San Francis co) hebben de overeenkomst uit eindelijk aangenomen gekregen en zulien vandaag uit naam van Krupp tekenen. De 44-jarige staalmagnaat zeil is met vacantie in Zwitserland Zelfs onder het na-oorlogse be heerderschap en niettegenstaande de ontmanteling waardoor vele grote fabrieken getroffen werden, heeft de Krupp-combinatie zich overigens na de oorlog opnieuw een wereldpositie weten te ver schaffen. Maar sedert het einde van de oorlog heeft zij geen wa pens vervaardigd. Wat er ook gebeurt Krupp zal nooit meer een kanon vervaardigen Eerste komkommers f 1.23 voor Duitsland Aan de veiling in Huissen wer den gistermorgen de eerste kom kommers (500 in getal) aange voerd. De nriis bedroeg .f 1.23 per stuk. De komkommers werden bestemd voor export naar Duits land

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1