Piet Hein" tliuisgevaren na negen maanden Korea Ror RA Firma B. Pels Zoon vierde gouden jubileum 120 weeskinderen voor ondergang behoed Successen voor A.O.G. prog VOOR 1(1 JAAR CHINEES RESTAURANT Agenda Grote lof voor subliem tverk Zeevogels-j uiiioren nemen tie kop De koopavond Biimengekomen giften Markt en Beurs V Pagina 2 SOÓ ALKMAAR. Gisteren vierde de bekende fa. Bernh. Pels Zoon, orgelfabrikanten alhier, haar gouden jubileum. De dag begon met een plechtige H. Mis In de parochiekerk van het Ver- dronkenoord, gecelebreerd door de Hoogeerw. deken J. Th. Ja cobs, daarbij geassisteerd door de kapelaans Tromn en Buffing. Be halve de firmanten en de familie Pels, woonde het voltallige per soneel met de dames de dank dienst hij. De organist, de heer Kiebeft, sneelde vooraf de toc cata van Boëlman, voorts Trum pet Voluntari van Purcell. waar na het zangkoor o.I.v. de heer C. riof het Veni Creator van Die- penbrock ten gehore bracht. Het koor zong voorts de drie stemmige Mis van W. Heijdt. De organist speelde onder het Offer torium de Fuga in c kl. van J. S. Bach, onder de Communie de Prelude van Cesar Franck. Nage noeg het hele personeel sing met de familie Pels tot de H. Tafel. Na de Mis speelde de heer Kie- bert nog de Toccata van Widor. In de montagehal aan het Wolf- pad kwam men hierna bijeen, waar een koortie, op initiatief van de heer M. Bos uit het per soneel gevormd, o.I.v. de heer B. van der Veen, een welkomstlied zong, met begeleiding van een in de hal opgebouwd orgel. Namens het personeel sprak de heer W. Bakkum beide firmanten toe en wenste hen geluk met dit gouden iubileum. Na een schets te heb ben gegeven van de ontwikke ling van het bedrijf, bood spreker namens het personeel de firman ten een glas-in-lood-raam aan, ontworpen door de tekenaar van het bedriif, de heer B. van der Veen, welk raam reeds ter plaat se was gemonteerd en dat het orgelbouwbedrijf en de groei daarvan in beeld brengt. Het glas-in-lood-raam was door de fa. Sabelis Kerrebijn alhier, in samenwerking met de ontwerper, vervaardigd. Deze laatste gaf een uiteenzetting van de betekenis Acht maagden voor rijwieldiefstal ALKMAAR De Alkmaarse Arrondissementsrechtbank ver oordeelde de 33-jarige arbeider Cornells P. uit Alkmaar tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden, met een proeftijd van drie jaar Boven dien zal P. drie jaar onder toe zicht vande reclassering blijven. Eind Augustus had P. zich een onbeheerd staande fie.ts toege ëigend, nadat zijn eigen rijwiel hem ontstolen was. Oók .het door P gestolen rijwiel werd echter dóór onbevoegde handen wegger haald, waarom P. in September weer een onbeheerd rijwiel had meegenomen. In het reclasse- ringsrapport werd de verwach ting uitgesproken, dat er met P. nog wel iets ,te beginnnen is. De Officier had een jaar voorw. ge- eist. Dierenbeschermmg ALKMAAR Meegelopen uit Koedijk een 6 maanden oude Airedaleterrier, reu, De Airedaleterrier, die ter be schikking was voor heer en dame uit do Langedijk, is wederom voor hen ter beschikking. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. MEELEVEN UIT BATH ALKMAAR. Uit Bath, dat sedert de bevrijding vriendschap pelijke betrekkingen met Alk maar onderhoudt, ontving de Ro- tary-club alhier een schrijven van de Rotaryclub aldaar, waarin deelneming werd betuigd met de slachtoffers van de watersnood. Het schrijven ging vergezeld van een bedrag van ruim 33 bijeengebracht aar. een lunch. Dit bedrag is aan het Nationaal Ram penfonds overgemaakt. Kapconcours heren ALKMAAR. In de gister avond gehouden stedenwedstrijd AmsterdamHaarlemDen Haag behaalde onze stadgenoot O. Sa- reij-ko de eerste prijs. Stichting Ambachtsschool richt zich tot de raad ALKMAAR. De Stichting R.K. Ambachtsschool „St. Willi- bnordus" heeft een verzoek ge richt tot de Raad, om te verklaren dat de oprichting en instandhou ding van een R.K. Nijverheids school voor jongens te Alkmaar noodzakelijk is. Voorgesteld wordt dit stuk in handen te stellen van B. en W. om advies. In ons blad van 4 Maart 1913 lazen wij: OP HOL. Zaterdagavond bracht een paard, dat voor een vrachtwagen gespannen op hol sloeg, heel wat opschudding in de stad. 't Is onbegrijpelijk, maar het dier heeft ih hollende vaart met den wagen achter zich aan de volgende route afgelegd: Lan- gestraat, Steeneftbrug over (toen dachten de mensen, een ogenblik, dat het dier zoo ln het spiegel ruit van den dien avond pas ge- openden corsetten-winkel vloog, maar neen!) Mient langs, Fnidsen rechtdoor, Bierkade, brug over; tegen het huis van den heer Wentink geraakte de wagen vast, zodat het paard loskwam en den Achterweg opholde. Op Toren burg werd het door een knecht van de heer Otter gegrepen. Paard noch wagen beliepen grote schade. Hoe het mogelijk is, dat dit ongeluk zó goed is afgelopen, begrijpt niemand: een koetsier heeft moeite langs dezen weg met de scherpe hoeken goed te sturen. der symbolische voorstellingen. Nadat de oudste firmant, de heer Ant Pels, namens de overige firmanten en de familie Pels woorden van dank had gespro ken, liet het koortje tot slot nog maals een lied horen. Om elf uur verenigden firmanten en familie Pels zich met het personeel en de dames aan een gezamenlijk i ontbijt in het Gulden Vlies. In de loop van het jaar biedt de fa. Pels haar personeel bij wijze van feestgave een gezamenlijk reisje aan. In de loop van de dag mocht de jubilerende firma veel blijken van belangstelling ontvangen, in de vorm van brieven, telegram men en bloemstukken. Tal van zakenrelaties hadden zulks op verzoek van de firmanten in plaats van een bloemstuk een be drag aan geld gezonden, dat, aan gevuld met de kosten die anders aan een receptie zouden zijn be steed, aan het Rampenfonds zal worden overgemaakt. IN ALKMAAR ALKMAAR. Alkmaar en om geving behoeft niet meer naar Amsterdam te gaan, om een Chi nese tafel te genieten. In perceel Nieuwesloot 103 hebben de heer en mevrouw Chu (spreek uit: Tsjoe) onlangs voor Formosa naar Nederland gekomen van daag een Chinees restaurant ge opend en gisteravond hebben de heer en mevrouw Chu-Boers (mevrouw Chu is een Hol landse) enkele gasten genodigd, om de eerste producten van de uitstekende Chinese keuken te genieten. Ook uw verslaggever behoorde tot die genodigden, zo als ook enkele collega's-restau ranthouders en familieleden. Het interieur van de zaak, waarin voorheen een lunchroom gevestigd was, is keurig geres taureerd en aan de wanden prij ken originele geborduurde Chi nese schilderijen, die stuk voor stuk knappe kunstproducten ge noemd kunnen worden. Er waren ook veel bloemen. De spijskaart van dit Chinees restaurant, dat „Het Oosten" ge noemd is, vermeldt tal van vreemde gerechten, zowel in het Cihnees als in het Engels aange duid. Wij hebben er enkele van geproefd; het begon met een bordje haaievinnesoep, dat uw vrouw u waarschijnlijk nooit voorzet, maar dat u nu uw vrouw eens kunt voorzetten, als u met haar eens naar 7,Het Oosten" gaat. Dan volgde een loempia, u weet wel, zo'n smakelijk koolgerecht in een croquant omhulsel, opge vuld met füngekruid vlees. Kip in champignon, daging baby, du- wu, chop choy, fou jou tiai en djan sio dat zijn enkele andere uitheemse namen voor thans Alk maarse gerechten: het een nog smakelijker dan hetandere. De keuken wordt bediend door een drietal Chinezen, die heel de dag in de weer geweest waren, om dit openingsdiner te verzorgen. U behoeft niet, zoals in China, met stokjes te eten, ofschoon de gelegenheid daartoe wel geboden wordt, want onder het bestek vallen ook de bekende stokjes. Wij hebben een poging gedaan en naar de gastvrouw zei, was die vrij goed geslaagd. Onze col lega, die in het Verre Oosten ge ruime tijd vertoefd heeft en daar verschillende Chinese maaltijden had gebruikt, verzekerde ons,' dat de gerechten volgens de eisen waren klaargemaakt; ook hij was vol lof over hetgeen ter tafel kwam. t Nu, wij waren het ditmaal gloeiend met hem eens, dat het bijzonder heerlijk smaakte. Eén raad zouden wij u willen geven: als gij van plan zijt in „Het Oos ten" te gaan eten, zorg dan, dat ge een goede eetlust hebt, want de Chinese maaltijd is niet alleen smakelijk, maar ook overvloedig. Wij vernamen nog, dat de heer Chu niets uitstaande heeft met zijn landgenoten, die voorheen Op de Laat een Chinees restau rant exploiteerdén. Nieuwe vloer St. Domiiticuskerk ALKMAAR Een dezer dagen hebben wij een Kijkje genomen in de St, DomimcuskerK. waar de la. C. Dillgerdis tegen het eind dezer week klaar hoopt te zijn met het leggen van de gewapend betonnen onaervloer en de beio/- nen bovenvloer. In totaal zal dan ongeveer 50 kub. meter beton zijn gestort, 1 over een oppervlakte Van onge veer 625 vierk. meter. Over het beton komt in de pa den een tegelvloer met zwarte randen en een rood fond. Met de houten vloer hoopt men dan ook te kunnen beginnen, daar vorige week twee maal beton is gestort. Wanneer het werk zo vlot blijft gaan als tot nu toe het geval is geweest, zal met Palm-Pasen de nieuwe vloer gereed ziin. Koperafval ALKMAAR De Alkmaarse Politierechter veroordeelde de loodgieter Herman S., wegens he ling van goederen, die door zijn collega Oerrit van der V. gesto len waren, tot 40.boete of 20 dagen hechtenis. De goederen, bestaande uit lood- en koperafval, werden door van der V. ten na dele van zijn wèrkgever wegge nomen en via S. verkocht. De zaak tegen van der V. zal in afwachting van een over hem uit te brengen rapport voorlopig worden aangehouden, evenals die tegen zijn echtgenote die terécht zou staan wëgens he ling. Tegen van der V. was twee maanden gevangenisstraf geëist. Burgerlijke stand ALKMAAR Gebore'n: Pim, zv W. F. J. Knulsiöiga en A. J. Harkema. Gehuwd: Tjitte J. Huitema en Agatha M. Mooij. -Overleden: Jacob Huisman, 86 jaar, wednr. van E. M. Keijsper; Maria G. Duin, 65 jaar, wed. van C. Smit. WOENSDAG 4 MAART Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: De kleine wereld van Don Ca- millo-(alle leeftijden) REX: Anna (18 jaar) HARMONIE: Geheime op dracht, 14 jaar. VICTORIA: De fidele boer, alle leeftijden. Voorstellingen: 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Hartong van Ark Langestr. 1; Apotheker J. v. d. Mark. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 u. Voorlichtingsavond Abro Vergadering Kath. Actie. WOENSDAG 5 MAART BIOSCOPEN (8 uur) en APOTHEKEN: Zie boven. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Voorlichtingsavond ABRO. 8 uur (bovenzaal): L.T.J, met film over Nw.-Guinea. K.A.J.-HUIS: „Wij amuseren ons zelf". Zang, lied en spel door eigen krachten. CAFé TOM, WAAGPLEIN: Bovenzaal, 8 uur: Sportfo- rum Scheidsrechtersveren. GULDEN VLIES: 8 uur: Hoofdstad-Operette. PAVILJOEN KINHEIM: 8 u Afscheid van Rector dT. F. Holthuizen. WATERSTANDEN: Hoog water: 10.10 en 22.05 u. Laag water: 4.20 en 16.20 u. Stille Omgang Alkmaar-Amsterdam Evenals het vorig jaar zullen de Wandelaars ook nu weer op 21 Maart a,s„ 's middags om 15.30 vanaf Rijksstraatweg hoek Em- mastraat vertrekken. Zij die wen sen mee te lopen, kunnen zich op geven bij de heren: H, Hazes, schoenmakerij Geestersingel; P. A Koopman. Baansingel 67; A. J. de Boer. Vondelstraat 1. MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK ALKMAAR In de loop van de maand Februari werd bij de Nutsspaarbank op de spaarbank boekjes ingelegd f 518.423,84 en terugbetaald 353.918,51. Het aan de inleggers verschuldig de kapitaal, bij het begin van het jaar 11.607.672,38 bedraagt thans 11.976.287,06. Het aantal in de loop van Fe bruari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 158. Ingetrokken werden 121 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 28.606. Van dit aantal behoren 17.366 aan presonen of instellingen te Alk maar gevestigd; 7054 aan perso nen of instellingen elders geves tigd en 4186 aan schoolspaarders. Onder de in Februari nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 18 boekjes voor pasgeborenen (op deae boekjes plaatst de Spaar bank een eehste inleg van 1. In Februari bedroeg het aantal posten van inleg 3413. dat van te rugbetaling 2044, tezamen 5457. Delediging in de loop dér maand Februari van 555 spaar- busjes leverde een bedrag van 9.184,15 aan kleine besparingen OP. Het aantal in omloop zijnde spaarbusies, bij het begin van het jaar 5871. bedraagt thans 5492. Mishandeling ALKMAAR Simon M. uit Alkmaar werd gistermiddag door de Alkmaarse Politierechter bij verstek veroordeeld tot een boete van 40.of 20 dagen, omdat hij op 16 Jan. j.l, in Beemster iemand zou mishandeld hebben. De eis was gelijkluidend NEVOBO Com petitiestanden t.e.m. 27 Februari Dames le klas: Catapult 1 13 13 0 0 26 Catapult 2 12 6 3 3 15 PCB 1 12 5 3 4 13 J. Holland 1 13 5 3 5 13 H. Huys 1 13 1 8 4 10 H. Huys 2 13 1 6 6 8 Bergen 1 12 0 3 9 3 Heren le klas: CataDult 1 13 13 0 0 26 H. Huys 1 13 12 0 1 24 J. Holland 1 11 6 2 3 14 Rijks Pol. 1 9 5 1 3 11 The Smash 1 12 3 5 4 11 Povay 1 14 2 4 8 8 "OR' j 13 2- 3 8 7 SOVA 12 0 5 7 5 SVN 1 13 0 4 9 4 Dames 2e klas: SOVA 1 12 10 2 0 22 Catapult 3 11 7 2 2 16 J.. Holland 2 11 4 2 5 10 Rijks Politie 9 3 2 4 8 The Smash 12 2 4 6 8 PCB 2 11 1 0 10 2 Heren 2e klas: Catapult 2 13 12 0 1 24 H. Huys 2 13 8 4 1 20 SGA 1 13 7 3 3 17 J. Holland 2 13 6 2 5 14 Octopus 14 5 4 5 14 Rüks Politie 2 9 3 3 3 9 PCB 2 13 3 3 7 9 APSV 13 2 3 8 7 Stoel 13 0 0 13 0 Dames 3e klas- Catapult 4 14 12 2 0 26 Luxe Serie 14 7 3 4 17 SVN 14 6 3 5 15 SOVA 2 13 5 3 5 13 Bergen 2 13 3 4 6 10 Zwaluwen 14 2 4 8 8 Keusora 14 3 1 10 7 Heren 3e klas: DeNeBa 15 13 0 2 26 Catapult 3 14 12 1 1 25 Alkm. Artsen 13 8 1 4 17 Luxe Serie 14 7 1 6 15 The Smash 2 13 5 2 6 12 SGA 2 13 3 3 7 9 SVN 2 15 3 3 9 9 Povay 2 13 3 2 8 8 SGA 3 14 1 1 12 3 99 DEN HELDER4 Maart Vanmorgen om half elf is Hr. Ms. torpedobootjager Piet Hein, na negen maanden in de Koreaanse wateren te hebben geopereerd, in de ha ven van Nieuwediep thuis gevaren. In dienst van de Ver enigde Naties heeft de Piet Hein onder commando van kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freijtag Drabbe schitterend werk verricht, wat onder andere tot uiting kwam bij de uitreis van Hongkong, ivaar zij door Ameri kaanse en Engelse marinemannen luide werden toege juicht, iets wat in oorlogstijd slechts bij zeer bijzondere gelegenheden het geval is. Doch niet alleen hun oorlogs- taak hebben de mannen op keurige wijze volbracht, doch ook op eigen initiatief een door communistische kinde ren bezet weeshuis voor de ondergang behoed door hen medische hulp en materiële steun te bieden. Spontaan werd door de uit 245 koppen bestaande bemanning goe deren en geld ingezameld. Belangstelling voor volkstuintjes CASTR1CUM Voor de be schikbare gronden welke het ge meentebestuur voor volkstuintjes heeft aangewezen, hadden zioh reeds 49 gegadigden aangemeld. De grootte van de tuintjes zal plm. 150 m2 bedragen, tegen een huurprijs van f 5,'s jaars. De uitreis in Januari 1952 was bijzonder onfortuinlijk, daar de storm hevige schade aanrichtte en de kwartiermeester v. d. Horst over boord geslagen was en jam merlijk verdronk. De Piet Hein was genoodzaakt terug te keren, doch na hersteld te zijn koos het schip op 21 Januari opnieuw zee en nam op 1 Maart de taak van Hr.Ms. van Galen over. Tot 15 Januari heeft de torpedobootjager haar taak met dé grootste nauw keurigheid verricht en werd op die dag afgelost door Hr.Ms. Johan Maurits van Nassau. Door de mist van de laatste dagen werd de overigens voorspoedige thuis reis enigermate vertraagd, ten gevolge waarvan de Piet Hein gisteravond pas om half negen op de rede van Den Helder voor anker ging. Een achterstand van 3 uur op het schema. Herdenking. Toen de Piet Hein op haar terugreis de plaats passeerde waar ruim een jaar geleden de kwar tiermeester van der Horst over boord sloeg, hebben commandant en bemanning dit droeve gebeu ren in alle stilte en met sobere bewoordingen herdacht. Dit gebeurén heeft toentertijd diepe indruk gemaakt op de be manning, maar niettegenstaande dat hebhen officieren en man schappen een team gevormd, dat ten volle berekend was voor zijn taak. - Veelomvattend. De Piet Hein was ingedeeld bij de West- en Oostkust Verdedi- gings- Blokkade strijdkrachten en stond ais zodanig onder het op perbevel van de Amerikaanse Schout bij Nacht J. Gingrich en onder het operatieve commando van de Engelse Schout bij Nacht G. A. Clifford. Aan de West kust van Korea werkte zij samen met de Britse kruiser HMS Cey lon, Belfast, New-Castle en Bir mingham bij het blokkeren van de vijandelijke kustlijn en het verdedigen van de door de Geal lieerde strijdkrachten bezette eilanden. Vanuit open zee werden de vijandelijke stellingen onder vuur genomen, bunkers en opslagplaat- Kennemer Handhalvelden le kl.. Oranje Wit had met DSO geen moeite en kwam met een 51 overwinning uit Vijf huizen terug. Ook A.OG maakte geen fout, met 10 werd thuis van Zeevo gels gewonnen. Meervogels kon het in Wijk aan Zee niet bolwer ken. toch is de 4—1 nederlaag geen blamage. In de 3e klasse B nam Adel- bert geen halve maatregelen, AOG 2 werd'^op'eigen veld met niet minder dan 80 overwon nen. Jun. hoofdklasse: Wijk aan Zee heeft het de koploper AOG a zeer moeilijk gemaakt, de rust ging in met een 3—2 voorsprong voor Wijk aan Zee; toen er nog 6 mi nuten te spelen was stond AOG a met 4—3 achter, maar deze laatste minuten werden door de Alkmaarsen goed benut, ze gaven de goed spelende keepster nog driemaal het nakijken; eindstand 64. Gr. Wit wist in een span nende wedstrijd met 65 van ADO te winnen; dat is een kra nige prestatie Or. Wit! Adalbert a nam een voorbeeld aan haar grote zuster en stuurde OG met een 60 nederlaag huis waarts. I Jun. 1. Meervogels heeft in Zeevogels haar meerdere moeten j erkennen. Zeevogels staat er nu j heel goed voor en maakt een j prachtige kampioenskans; maar j Meervogels staat gereed om bij de eerste misstap de kop weer over te nemen. VBO had aan AOG c niet veel tegenstand; met 103 werd ge- wonnen. DIO haalde ook weer een puntje binnen, ze komen er steeds beter in; Adelbert b moest met een 22 gelijk spel tevre-j den zijn. De adspiranten van AOG be haalden de eerste overwinning, tegen Adelbert werd met 2—0 ge- wóntien. VBO verstevigde haar positie en won met 42 van Or. Wit. sen vernietigd en verleende zij ondersteuning aan Amerikaanse mijnenvegers en Zuid-Koreaanse guerilla-landingen. Hierbij wer den vele versterkingen en troepen concentraties beschoten. Boven dien begeleidden zij de Geallieer den vliegkampschepen tegen ge vaar van onderzeeboten en vlieg tuigen. De bezetting van de eilanden aan de Westzijde was van groot belang als uitgangspunt voor d'e guerilla-strijders, die op het vas teland spionnagewerk verrichten. Dientengevolge was het gevaar niet denkbeeldig, dat de .vijande lijke troepen deze strategisch zo belangrijke punten des nachts zouden benaderen, waarbij dan gebruik gemaakt zou kunnen worden van kleine rubberboten. Tot een invasie is het niet geko men, doch elke nacht diende men de uiterste waakzaamheid te be trachten. Aan de Oostkust van Korea 'werden talloze spoorlijnen en bruggen, magazijnen en spoor weg-emplacementen gebombar deerd. In totaal zijn twaalf trei nen beschoten, waarvan twee ge heel werden vernietigd. Door deze beschieting werd de aanvoer naar het front vertraagd en ondermijnd. De beschietingen ALKMAAR. Het ïstè elftal heeft de strijd met Zeevogels tot een goed einde gebracht: 1—0 was de niet grote overwinning. Aan spanning ontbrak het niet tussen beide elftallen. In een van de eerste minuten werd het enigste doelpunt ge maakt. Hierna was AOG dikwijls in de aanval, maar zowel door A.O.G. als door Zeevogels werd geen doelpunt meer genoteerd. Zeevogels liet zich ook niet in een hoek zetten en probeerden op alle manieren om door de verdediging heen te komen, maar deze was heel goed en bovendien vonden de vogels op hun laatste weg nog een keepster, die niet thuis gaf. Het 2e elftal was minder ge lukkig, maar dat is begrijpelijk. Tegen Adelbert 1 kon het niet op en moesten de grote 8—0 neder laag slikken. Het veldspel deed niet veel onder voor dat van de gasten, alleen een goede schutter kunnen ze best gebruiken. Do A.O.G.-keöpster heeft het hard te verduren gehad, maar moest, het onderspit delven, daa-r de vlugge buitenspeelster haar verscheidene malen voor was. Een volgende maal meer succes. De junioren A kwamen weer met een overwinning uit de bus. Het slachtoffer, Wijle aan Zee, dat met 64 verloor, was echter lang niet de minste. Zij stonden zelfs met 32 voor in de eerste helft, dank zij het prima midvoortje. Onk de keep ster van de badplaatsbewoonsters was in prima vorm. dikwijls heeft zij erger moeten voorkomen. Tot een paar minuten voor het einde de stand van deze snelle en span nende wedstrijd omgezet werd door A.O.G. in 64 en zij. weer twee punten aan de reeks kunnen toevoegen. De junioren C moesten het hoofd buigen voor de te sterke tegenstandster in Oudorp, VBO. 103 was de stand. Zij hebben de eer nog behoorlijk kunnen redden. Voor jullie komt ook nog wel eens een overwinning; doet ie best maar. En de adspiranten hebben de eerste overwinning binnen. Proficiat, meisjes. In deze aardige en geestige wedstrijd wa ren de meisjes uit Alkmaar iets sterker. Het was Cisca Karaten, die tot grote vreugde van het A.O.G.-elftal, het eerste doelpunt scoorde. In de 2e helft was het weder om Cisca, die de voorsprong ver grootte. De kleine meisjes uit Eg- mond konden geen doelpunt je maken, wat zij wel verdiend zou den hebben. Kerstboom PETTEN Iedereen wil met de Kerstdagen graag een kerst boom hebben en zo ook de 40- iarige schoenmaker Harmanus T. uit Petten Gebruikelijk is echter, dat men in zo 'n geval naar de markt tijgt, teneinde de begeerde j boom tegen betaling in ontvangst te nemen. Zo niet echter de schoenmaker, die de bossen in trok én persoonlijk een spar af- 1 zaagde, zonder aan betaling te denken. Die betaling volgde, toen de Alkmaarse Politierechter be paalde, dat deze diefstal slechts kon worden weggewist bij four- nering van tien gulden. Hetgeen geschiedde. werden, ondanks het feit, dat de spoorbanen vlak langs de kust liepen, zeer bemoeilijkt, door de vele tunnels en hoge rotswanden. Ongeveer over lengten van een Vi tot 1 mijl kwamen de treinen te voorschijn, van welke korte gelegenheden gebruik moest wor den gemaakt om de treinen onder vuur te nemen. Bovendien ge bruikte de vijand de list om zo- wei voor als achteraan een loco motief op te stellen, waardoor zij zich, indien de trein door midden was geschoten, naar beide zijden uit de voeten konden maken. Deze oorlogshandelingen verg den van de bemanning een in tensieve concentratie, doch allen van hoog tot laag, tot zelfs de predikant en de arts aan toe, stonden op de uitkijk en bij de eerste waarneming werd het vuur terstond geopend. Uiteraard reden de treinen alleen des nachts. Voorts behoorden patrouille- tochten over een afstand van 1200 mijl tot de dagelijkse handelin gen, daar het mijnengevaar zeer reëel was. Geen vijandelijk schot ontvangen. Ofschoon de Piet Hein geregeld aan oorlogshandelingen deelnam, hebben zij nimmer een vijandelijk schot ontvangen. In het geheel legde het schip een afstand af van 45.000 zeemijlen, vuurde 3000 granaten van 10.5 cm af en ver bruikte 12.000 ton olie. Zij bracht 70 pet. van haar tijd door op het operatieterrein en nam al varen de 14 maal olie en 25 maal voor raden aan boord. Vredelievend werk. Bovendien heeft de Piet Hein als eerste oorlogsbodem een zeer vredelievende taak verricht door op het eiland Pyong-yong do een weeshuis, waarin 120 communis tische kinderen waren onderge bracht, voor een algehele onder gang te behoeden. De werkzaam heden geschiedden onder bevel van luitenant ter zee H, de Jonge van Ellemeet, daar de comman dant ziek was. Door uitputting, honger en algehele verwaarlozing waren de kinderen er zeer slecht aan toe en spontaan besloten de leden van de bemanning hier de grootst mogelijke hulp te ver schaffen. De scheepsarts, dr. Boogaard, gaf tientallen injecties, terwijl op het schip goederen werden ingezameld en gelden om de eerste nood te lenigen. De bijdragen werden bijeen gebracht met dezelfde spontaniteit, als in Nederland bij de watersnood. Lof. De commandant kreeg voorts de grootste lof toegezwaaid, van de commandanten van andere schepen voor de sublieme wijze waarop het telegrafisch verkeer, dat uiteraard in het Engels ge beurde, werd onderhouden. Dit bleek voorts uit het feit, dat de overige schepen het met het op vangen van berichten niet zo nauw namen? omdat „de Piet Heiri' daar wel voor zou zorgen". Dit was weer een gevolg van de prima teamgeest, die er op het schip heerste. Deze geest kwam ook op andere manieren tot uiting. Zo verzorgde men voor de Nederlandse kolonie in Hong Kong, waar de Piet Hein een gul onthaal had gekregen, een revue, waarmede zij de aldaar verblij vende Nederlanders enige pret tige cn onbezorgde uurtjes ver schaften. Op de terugreis bracht Hr.Ms. Piet Hein nog een beleefdheids bezoek aan dc Marine van Joego slavië, waarbij de haven Spiitt werd aangedaan. Ook in deze haven, waar weer vele vriend schapsbanden werden aange knoopt, was men vol lof voor onze Nederlandse Marine. VOOR HET NATIONAAL RAMPENFONDS ALKMAAR Het netto saldo van de bridgedrive op 21 Febr. georganiseerd door de Bridge clubs uit Noord-Holland-Noord was ƒ829,75: het is aan het plaat selijk Rampenfonds afgedragen, evenals een nagekomen afdracht van de collecte op de scholen van 178,34. Hierdoor is het bedrag ln Alkmaar bij het Rampenfonds ingezameld, gestegen tot een to taal van 117.086,43. (INGEZONDEN) Naar aanleiding van uw artikel Middenstand schreef naar B. en W. over koopavond, verzoek ik U beleefd, een plaatsje te willen re serveren voor het volgende: Met toenemende verbazing las ik in uw blad. dat een minder heid probeert een meerderheid haar wil op te leggen. „De tegenstanders behoeven hun winkels niet open te houden want", zo luidt het argument, „zij hebben alleen maar tegengestemd, omdat er voor hun geen persoon lijke voordelen te behalen zijn." Deze bewering is mijns inziens niet geheel juist. Ik heb 'ook tegengestemd, niet alleen omdat een koopavond slechts een verschuiving van kooptiid betekent, maar dat het bovendien een verschuiving van koopplaats met zich meebrengt. Men wacht dan op de koopavond om gezellig te kunnen winkelen in het Centrum, Verreweg de meeste kleinere winkeliers aan de rand van de gemeente zullen hierdoor een grote strop te dra gen krijgen, Hier wordt echter geen rekening mee gehouden! Ik stemde dus niet tegen om dat ik er persoonlijk geen voor deel van had, maar omdat het een grote schade betekent. Dan wilde ik dit nog even vra gen. Zijn al die conferenties, ver gaderingen en moeiten om een sluitingstijd te krijgen om 6 uur dan tevergeefs geweest? Het lijkt er veel op. In ieder geval gaan wij .wanneer een koopavohd wordt ingevoerd, een stap terug. Ik ben ervan overtuigd, dat de nadelen véél groter zijn, dan de kleine voordeelties, die men denkt te bereiken. Bezint eer gij begint, mijne heren!! C. J. GROENLAND Si Annastraat 6 Alkmaar. IF eersverwachting Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond (opgem. te 10 uur) aanhoudend rustig weer De Bilt, 4 Maart Over wegend droog weer met voor al aanvankelijk op vele plaat sen mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag plaatselijk opklaringen. Mati ge tot zwakke wind uit wes telijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. BIJ DE NOORDERPERS Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: Huub, Paul en Freddy ten Horn te Veendam, verdiend met een kijkdoos laten be zichtigen 3.75 N. N. te Groningen 1.90 Worstclub te Hoogwoud 5.00 Dagelijks verantwoorden w|j de binnengekomen giften in onze kolommen. D kunt uw giften bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort. De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men >94460, Zwolle 486779, Alk maar 594465, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Damclub D.D.D. ALKMAAR In de onderlinge wintercompetitie handhaafde M. J. Langras jr. zijn kampioens kansen door te winnen van He mels. Zijn grootste concurrent, Ravenstijn, speelde remise tegen Smoknaars. De overige uitslagen luiden: H. de JongN. Oud 11; J. Schuit—G Bakkum 20; G. WoonijkJ. Mekken 02; J. Jor- naD. Korn 11; T. KornN. Lengers 20: M. Langras sr.D. Bruggeman 0—2: D. Stam—D. Klinkhamer 20. GROOTEBROEK, 3 Maart Aanvoer: 2000 kg uien grof 44.50; middel 45.80—46.90; 4000 kg bieten A 6.20—7.00; 3000 kg rode kool7.00—8.60; 600 kg gele kool 9.0010.50; 3500 kg groene kool II 11.50—19.70. BEEMSTER, 2 Maart. Wit lof 3459; rode kool 715; witte kool 6; savoye kool 9; groene kool 917; spruitkool 20—44; bóere kool 2537; sla 14—15; andijvie 71; rode bieten 611; gare bie ten 1621; winterpeen 5—11: waspeen 10—20; uien 34—46; prei 2351; bramley seedling 39: goudreinette 6—24; jonathan 12— 50; present van engeland 8—34; zoete campagner 10—25; com- tesse de paris 418; kamperveen 911; provisiepeer 49; winter- ■jan 416, LANGEDIJK 11.000 kg. rode kool I 7—13.20: 25.000 kg. gele kool I 6.90—12.30: idem II 6.50— 6.60; 6000 kg. groene kool 19.90 27.10; 25.000 kg. deense witte 6 8,20; 3500 kg. uien 45.3048.10; idem grof 44.5045.80; idem drielingen 45.30; 1400 kg. witlof I 50—54.50; idem II 39—42. W ARMENHUIZEN. Peen 11.50; rode kool 710,30; gele kooi 7.30-15.10; witte kool 66.40 NRD.-SCHARWOUDE, 4 Mrt. 5500 kg aardappelen: IJselster 10.90; blauwe Èigenh. 12; 1600 kg uien 46.80—47.80, driel. 50; 10.000 kg rode kool 78; 5000 kg gele kool 6.9012.30; 500 kg groene kool II 1822; 12.000 kg Deense witte kool 6—77.50; 100 kg witlof I 53, II 49, III 36. AVENHORN, 3 Maart. 9800 kg rode kool 7—12; 8200 kg gele kool 6.50—13.10; 60f0 kg uien: grove 4346, gewone 4749.20, driel. 4349; 28.000 kg bieten rond I 8.709.80; rond II 67; 41.000 kg peen: II 12—14.30; III 10.40—11.70. Veemarkt Purmerend PURMEREND, 2 Maart Daar het aanhoud van vette koeien ninette groot was en er vrij veel vraag bestond, was de handel vrij goed. De prijzen wa ren echter niet hoger en maar 'n enkel exemplaar haalde de hoog ste notering. De gelde koeien beginnen beter los te komen en ook de weidsters beginnen lang zamerhand inkopen te doen, zo dat vooral een goed gebruiks- beest wordt gezocht, waarvoor men een flinke prijs uitlegt. Het aanbod van verse melkkoeien was groot genoeg voor een vlug ge handel, doen hoewel er vrij veel belangstelling bestond, was de verkoop niet groot. De nucihr tere kalveren waren vrij goed prijshoudend, iets minder vlug dan vorige week. Op de wolvee markt was het heel stil; door de export werd hoegenaamd niets gedaan. Ook voor de fokschapen scheen de liefhebberij niet groot te zijn. Met de bobken en geiten ging het ook hee lstug, en op de vette varkensmarkt was het niet beter. Er was veel minder aanbod, terwijl de vraag ook lang zo goed niet was, zodat voor de slachtvarkens een lagere notering werd gemaakt. De vraag naar zouters was niet zo goed en de prijs lager. De vette zeugen gingen om de f 1,60. Ook de oiggemmarkt was stug; oo,k hier waren de prijzen lager, het geen invloed had op de gang in fokzeugen. De keuze was vrij goed, maar de kooplust was niet groot. Op de paardenmarkt was het ook heel rustig. Het aanbod in pluimvee was niet groot. Eieretiveiling PURMEREND, 2 Maart '53 Aangevoerd 50.000 Eendeieren van f 11.75 tot 12.15; 50,000 Kip eieren van f 13.00 tot 13.50. Pagina Dr WC AMSTEh in 1951 de Nedei naar hij ten heeft de renners de voorber Pellenaars toen hij vooi directeur heeft in d opgedaan, zienlijk w vielen er te boeken, ogenblik, (Van Est) in de gesel de gele tr beurde de het ravijninc: nog in de derlandse neerlegden, resultaten het feit, d ploeg met ners te Pa wees toch in dit opzicht ternationaal ren. Voor dit wegprogram Voor de laan-San je een van Bree Nolten, Gerrit Voort mans hebbe kregen, dat kunnen Pellenaars gaan teneinde organisatoren ken te maken van een N-- de Ronde een team van nen starten Zwitserland gramma (voc verder de Voorts wordt de Ronde var in Frankrijk de bedoeling wegwedstrijd krachten tot king komen zullen deeln< Maar al ritten en DONDERD HILVEK 7.00 AV 8.00—24 AVRO: 7.00 VPRO: 7.50 8.00 Nieuws, Morgenwijding en orgel; 9.21 9.30 Watersta 10.50 Voor Gram.; 11.05 Idem; 12.25 Land- en tu 12.33 Gram., drijfsleven"; Mededelingen Promenade or „Paul Vlaandi than Mysterie Fluit en piano ken; 16.00 Pepita's en Twee piano's 17.30 Mi li tail Gram.; 17.45 Prof. ir. J. F het Surinaai Nieuws; 18.1 18,25 Lichte spraak; 19.00 Londen; 19.0 Rondetafeipar Nieuws; 20.05 21.15 Boekbesj causerie; 22 22.20 Gram .r vrouw in gez Staat", causer 23.15 Sportac Gram.; 23.40— HILVEI 7.00 KI 11.00 NCRV. 7.00 N Ochten Gram.; 7.45 kalender; 8.( berichten; 8. de huisvrouw NCRV: 10.00 gendienst; KJ zieken; 11.45 de ziele luisto Angelus; 1 (12.30—12.33 mededelingen zer; 13.00 Nier 13.20 Pianore NCRV: 14.00 en solist; 14 15.15 Gram.; 16.30 Vocaal Gram.; 17.00 Gram.; 17.40 gramma; 18.0 soliste; 18.35 18.45 Gram.; weerberichten gen van alle pastoraal ant 19.30 Gram.; 20.20 GevaxU Discussie ovei deren; 22.35 C overdenking; SOS-berichter KRO: 7.15

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2