Ronde van Frankrijk werpt schaduwen reeds vooruit RADIO Philips rijdt door het land in een en twintig opleggers IVOROL Sallii 1 51* Spoken voetbalden op vlieringen van huizen Financiën en Economie Mobiele tentoonstelling van een prachtig bedrijf Darul Islam deed nieuwe aanval op de blauwe Druk wedstrijdpro gramma tracht Nederlandse renners programma Dat stommelt maar.... HET BLEKEN ....MUIZEN Commies had een „dure" vrouw Pagina 4 WOENSDAG 4 MAART 1953 AMSTERDAM, 3 Maart Kees Pellenaars, die evenals in 1951 en 1952 de verzorging op zich zal nemen van de Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk, is, naar hij in een persconferentie aan een aantal journalis ten heeft medegedeeld, van oordeel, dat de resultaten van de renners nog heter zouden kunnen zijn, indien ook aan de voorbereiding meer aandacht zou worden besteed. Pellenaars herinnerde aan 1951, toen hij voor de eerste keer als directeur technique optrad. Hij heeft in dat jaar veel ervaring opgedaan, welke in 1952 nog aan zienlijk werd vergroot. In 1951 vielen er reeds enkele successen te boeken, maar juist' op het ogenblik, dat een Nederlander (Van Est) voor de eerste maal in de geschiedenis van de Ronde de gele trui had veroverd, ge beurde de daarop volgende dag het ravijnincident, waardoor de nog in de wedstrijd liggende Ne derlandse renners het bijltje erbij neerlegden. In 1952 waren de resultaten ongetwijfeld goed en het feit, dal een Nederlandse ploeg met zo'n groot aantal ren ners te Parijs terugkwam, be wees toch wel, dat ons land ook in dit opzicht prestaties van in ternationaal formaat kan leve ren. Voor dit seizoen begint het wegprogramma reeds vroeg. Voor de klassieke wedstrijd Mi- laan-San Remo heeft een ploeg- je een invitatie gekregen en van Breenen, van Est, Faanhof, Nolten, Suykerbuyck, Adri of Gerrit Voorting en Wout Wagt- mans hebben een briefje ge kregen, dat zij aan de start kunnen verschijnen. Pellenaars zal ook naar Italië gaan teneinde met de Italiaanse organisatoren definitieve afspra ken te maken voor het deelnemen van een Nederlandse ploeg aan de Ronde van Italië, waarvoor een team van 7 renners zal kun nen starten. Ook de Ronde van Zwitserland staat op het pro gramma (voor 3 a 4 renners) en verder de Ronde van Duitsland. Voorts wordt van 7 tot 14 Mei de Ronde van de Zes Provinciën in Frankrijk gereden. Het ligt in de bedoeling, dat ook aan deze wegwedstrijd, waarvoor jongere krachten tot 26 jaar in aanmer king komen, Nederlandse renners zullen deelnemen. Maar al deize voorbereidende ritten en ronden eisen veel DONDERDAG 5 MAART HILVERSUM I (402 M.): 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Omroepkoor en orgel; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gram.; 11.05 Gevar. muziek; 12.00 Idem; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gram.; 12.50 „Uit het be drijfsleven"; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Promenade orkest en solist; 14.00 „Paul Vlaanderen en het Jona than Mysterie", hoorspel; 14.40 Fluit en piano; 15.00 Voor de zie ken; 16.00 Gram.; 16.15 „Van Pepita's en Mantilla's"; 16.30 Twee piano's; 16.45 Voor de jeugd 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gram.; 17.45 Regermgsuitzending Prof. ir. J. F. Kools: „Wat levert het Surinaamse bos?"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Lichte muziek; 18.55 Toe spraak; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Discogram; 19.40 Rondetafelparlement; 20.00 uur Nieuws; 20.05 Radio Phil'h. Ork.; 21.15 Boekbespreking; 21.30 Disco- causerie; 22.15 Mededelingen; 22.20 Gram.muziek; 22.50 „De vrouw in gezin, maatschappij en Staat", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.30 Gram.; 23.4024.00 Zang en orgel HILVERSUM II (298 M.). 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en Lit. kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gram.: 10.30 Mor gendienst; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert (12.3012.33 Land- en tuinbouw mededelingen); 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws 13.20 Pianorecital; 13.45 Gram.; NCRV: 14.00 Metropole orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Vocaal ensemble; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Oost-Veluws pro gramma; 18.00 Strijkkwartet en soliste; 18.35 „Op de stelling"; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 „Levensvra gen van allerlei aard en een pastoraal antwoord", causerie; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant: 20.20 Gevarieerd progr.; 21.45 Discussie over boeken; 22.15 Lie deren; 22.35 Gram.; 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.1524.00 Gram. van de werkkracht van Pelle naars, die bovendien nog met financiële problemen te kampen heeft, aangezien er geen fonds bestaat waaruit de kosten van de voorbereiding van een Ne derlandse ploeg voor de Tour de France kunnen worden be taald. Jan Nolten zal dit seizoen voor de rijwielfabriek Mercier (Frank rijk) rijden. Magne heeft mede gedeeld, dat hij Nolten wil „klaar maken" voor de Ronde van Frankrijk. Het ligt in de bedoe ling, dat de Limburger zal deel nemen aan de Ronde van Vlaan deren, de Waalse Pijl, Luik-Bas tenaken-Luik, Parijs-Roubaix, Parijs-Brussel en de Ronde van de Dauphine, een wegwedstrijd in etappes, welke veelal wordt gebruikt om de renners, die aan de Tour deelnemen, het laatste stootje te geven teneinde in de beste vorm aan de start te kun nen verschijnen. Wie Pellenaars zal aanwijzen om in de Nederlandse ploeg uit te komen een team van tien renners zal voor de eerste keer kunnen worden samengesteld zal pas in de loop van het sei zoen bekend worden. Dat hangt van talrijke factoren af, maar de situatie heeft zeer zeker een wij ziging ondergaan in vergelijking met voorgaande jaren. Niet Pel lenaars behoeft te vragen of deze of gene renner „alsjeblieft" mee wil gaan, maar de renners vragen aan Pellenaars, of zij mee mogen. Leafe zal Nederland Zwitserland leiden De wedstrijd NederlandZwit serland op Zondag 22 Maart a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam zal geleid worden door de Engelse scheidsrechter Leafe. Ontvluchte kinderen aangehouden De politie te Schiedam heeft vier jongens van twaalf jaar aan gehouden, die gevlucht waren uit een opvoedingsgesticht te Amersfoort. Ze zijn terugge bracht. Ook werd een zestien jarig meisje te Schiedam aange houden, dat weggelopen was uit een observatiehuis te Hollandse Rading. Ook zij werd terugge zonden. AMERSHAM (Engeland) (Ass. Press) Wat maakt er toch 's nachts zo'n lawaai op de vlie ringen van de huizen in Amers- ham? Dat stommelt en rommelt maar, terwijl de bewoners van 't goede dorp zich omdraaien in hun bed en de slaap niet kun nen vatten. SPOKEN!! Alle spoken van heel Engeland zijn naar Hertfordshire gekomen en hebben zich gevestigd in de woningen van de niets kwaads vermoedend-e dorpelingen. Spaaroverschot in Februari Voor de Rijkspostspaarbank bliikt Februari een gunstige spaarmaand geweest te zijn. In gelegd werd n.l. ƒ31,3 millioen en terugbetaald f 23,7 min, hetgeen een spaaroverschot van 7,6 min betekent, tegen 8.5 min in Janu ari. Het spaarderstegoed is hier door gestegen tot 1354,4 min per ulto Febr. (incl. 29,8 min bij - geboekte rente). N.V. Slavenburg's Bank Naar wii vernemen zal de raad van commissarissen van de N.V. Slavenburg's Bank aan de alge mene vergadering van aandeel houders, die Woensdag 18 Maart a.s. zal worden gehouden, het voorstel doen het dividend over 1952 te bepalen oo acht procent (onv.). l'Europe verhoogt het dividend Hoewel de zeer hoge vaste las ten blijven drukken stemmen de resultaten over 1952 der N.V. Ho tel Exploitatie Maatschappij „L'Europe" tot tevredenheid. Speciaal in het vacantieseizoen was de hotelbezetting zeer gun stig. Hoewel de kamerprijzen enigszins verhoogd zijn, blijven deze aanzienlijk beneden de tarie ven in het buitenland. Na afboeking der onkosten, af schrijving en interestbetaling res teert een winstsaldo van 40.309, waaruit 4 pet dividend wordt voorgesteld (v. i. 3 pet). Ned. Fondsenmij. wordt beleggingsmaatschappij In aansluiting aan de statuten wijziging van 24 November j.l., waarbij het doel van de Neder landse Fondsen Maatschappij N.V. te 's-Gravenhage veranderd werd, maakt de directie thans de sa menstelling en de reële waarde per 1 Januari 1953 van het effec tenbezit bekend. Uit hoofde van de gewi.izigde doelstelling zal de vennootschap zich in de toekomst tot beleg gingsmaatschappij ontwikkelen. Het ligt in het voornemen uit breiding te geven aan het effec tenbezit door het werkend kapi taal geleidelijk te vergroten. Tot dusver is een bedrag van 618.000 nominaal eigen aandelen inge kocht. Hiermede rekening hou dend, fcedraagt op basis van de te genwoordige beurskoersen, de in trinsieke waarde van de uitstaan de aandelen ca. 100 pet., aldus de directie Electricileit Mij. Bali en Lombok In de te Surabaya gehciuden algemene vergadering zun de uit-» gebrachte jaarstukken over 1951 goedgekeurd. Na afschrijving sluit de ver lies en winstrekening met een verliessaldo van rp 57.755, dat ten laste van de reserves voor diverse belangen werd gebracht. Opbrengst belastingen in Januari De ontvangsten aan kohier belastingen beliepen in Januari 299,4 mill. De inkomstenbelas ting had hierin een aandeel van f 130,7 mill, en de vennootschaps belasting van 136,7 mill. De niet kohierbelastingen brachten 328,8 mill hetgeen ruim f 4 mill, min der is dan in de eerste maand van het voorafgaande kwartaal. Doordat de ontvangsten uit hoofde van de kohierbelastingen de nieuw opgelegde aanslagen in Januari overtroffen met 146,3 mill., daalde het nog in te vor deren bedrag tot 991.0 mill. Hiermee werd voor het eerst sinds November 1949 een niveau bene den f 1 milliard bereikt. Van de totale ontvangsten werd ƒ.0.1 mil liard betaald met belastingcerti ficaten en 2.5 mill, door inleve ring van investerings en beleg gingscertificaten. De opbrengst van de loonbe lasting lag met 73.4 mill bijna 4 min boven die van Januari 1952, doch bleef ruim 5 min be neden de ontvangsten in Juli en October 1951. De omzetbelasting bracht 115,6 mill op tegen ƒ119.0 min in Oc tober: deze daling trad op on danks de hogere omzetten in ver band met de feestdagen in Decem ber. De dividendbelasting bracht op nieuw een hoog bedrag op, n.l. 8,2 min. Waarschijnlijk deed zich hier, evenals in December onder1 meer de invloed gelden van declaraties van interim-dividen den. De opbrengst van de rechten van de invoer, welke sedert Sep tember boven de f 30 min had ge legen, daalde in Januari tot 28,7 min. fteursoverzich t Youngs en Anaconda vast AMSTERDAM. 3 Maart Nog steeds zorgen Young obligatiën voor verrassingen. Na de vaste stemming van gisteren waarbij op 91 gesloten werd. is vanmor gen de koers gestegen tot 94'/2. De Beurs nam vanmiddag deze koersstijging niet zonder meer over. Na op 93</2 geopend te zijn liep de prijs iets achteruit tot 92 3/4. dus toch bijna 2 punten hoger dan gisteren. De Beurs be weert dat de invoer van Young- obligaties uit het buitenland met ingang van vandaag verboden is geworden. De vaste stemming van vanmorgen en vanmiddag schreef men daarom toe aan dek kingsaankopen van de beroeps- handel. De Amerikaanse markt gaf vanmiddag een open boek in Anaconda's te zien. nog steeds een der populairste fondsen. Nu de prijs van koper in Amerika is vrijgegeven heeft ook deze maat schappij besloten de koperpriis te verhogen en wel met 30 pro cent. „Ana's" stegen van 43 7/8 tot 44 3/4. Veel belangrijks viel er overigens niet te bespeuren. De gang is er wel niet helemaal uit. maar de activiteit blijft toch nog te beperkt om van levendige handel te mogen spreken. Olie's herstelden zich volkomen van het gisteren geleden verlies en ble ven 312V- (310%). Unilever. Phi lips en AKU goed op peil. KNSM noteerde 131'/s ex 9 procent di vidend tegen gisteren 138 3/4. Het was hiermee vrijwel het enige scheepvaartfonds dat zich iets verbeterde. Cultures stil met een kleine vooruitgang voor ta bakswaarden. In Amerika wer ken de hypotheekbanken weder om vaster. Guldensbeleggingen tenslotte goed op peil. De nachten zijn een eindeloze kwelling .geworden in Amersham en de bevolking heeft vastbera den en grimmig de koppen bij elkaar gestoken om te beraadsla gen wat tegen deze spokeninva- sie gedaan kan worden. Hier ligt een taak voor de overheid, meenden zij en daar er geen minister voor spoken- aangelegeniheden in he.t kabinet Churchill is opgenomen, hebben ze maar naar de minister van landbouw geschreven. Enkele dagen later ver scheen in Amersham een „expert van het ministerie van landbouw. De bevolking stroomde uit om hun bevrij der te verwelkomen, die heel prozaïsch met een klein kof fertje en een winterjas, in .plaats van in een blinkend maliënkolder zij.n intree deed. Maar .goed ook dat de expert zo eenvoudig bleef, ondanks de ge wichtige opdracht, want -de hele zaak bleek eenvoudiger dan de dorpsbewoners zich voorstelden. „Geen spoken", zei de expert, „doodgewone retmuizen zijn 't, waar jullie zo bang voor bent". Amersham krioelt van de rel- muizen. Ze lopen bijna met hui zen en al weg. „Het komt van de kou", zegt de expert, ,,'s Winters zitten de telmuizen ook liever binnen dan buiten. Ze kruipen op de zolders van de huizen en laten ziöh niet zien". Maar 's nachts begint het rel- muizenibal. Dan komen de dieren uit hun schuilhoeken te voor schijn en beginnen aan een co pieus diner met verschillende gangen van, appels, aardappels, uien en andere etenswaren, die door de zorgzame huismoeders van Amersham voor de winter tijd, zijn ingeslagen. Na het eten wordt er wat li chaamsbeweging genomen. De relmuizen spelen dan -met de ap pels een geanimeerd partijtje voetbal op de vliering. Het is vanzelfsprekend dat een dergelijke wedstrijd met enig la waai gepaard gaat: er worden vrije schoppen genomen, er wordt geappellleerd en soms ein digen deze sportevenementen met een fikse vechtpartij. Tegen de morgen worden de relmuizen moe en - zoeken, hun holletjes weer op waar zij de dag slapend door brengen. Met beschaamde kaken heeft de bevolking van Amersham dit alles aangehoord, hoewel menig een heimelijk een zucht van ver lichting geslaakt zal hebben, dat er tenminste geen spoken zijn op zolder. En nu de strijd aangebonden tegen de relmuizen, die niet al leen in Hertfordshire, maar ook in Buckinghamshire en in Bed fordshire zo welig tieren, dat er bijna over een muizenplaag ge sproken ka,n worden. De relmuizen zijn ongeveer vijftig jaar geleden door een achtenswaardig lid van de Rotih- sdhildfamilie in Engeland geïm porteerd Hij bracht een paar mee uit Europa en liet ze los in een park in Hertfordshire, om te kijken of de diertjes in Enge land wilden gedijen. Hij had net zo goed kunnen proberen of een vis wel kan zwemmen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 3 Maart Een gestreng man onze leraar natuurkunde heeft ons jaren geleden eens ge vraagd: „Vertel jij nu eens tvat electronen precies zijn". Dat wisten wij toen niet en we zeiden dat, ook. Misschien waren we de dag tevoren jarig geiveesl of zo, in ieder ge val hadden we aan het huiswerk niet veel gedaan. Om kort te gaanwe wisten het niet. En we zeiden dat dan, in stilte een beste uitbrander verwachtend. 'tlP Hel neusje van de zalm... En niet duurder dan andere. Die niet kwam. Want onze ge strenge leraar heeft bij nader inzien moeten toegeven, dat ook hij niet wist, wat electronen zijn. Wat hij wel wist, berustte op een hypothese, een veronderstelling, naar wij menen van heren als Rutherford en Bohr, maar het kunnen ook anderen geweest zijn. De electronen bestonden wel, maar voorlopig alleen nog in een veronderstelling. Sinds we afdwaalden van de paden der wetenschap heeft nog nooit iemand een electroon ge zien en het bestaan van deze merkwaardige allerminiemste atoomdeeltjes hangt dus wellicht nog aan een zijden draad. Dat neemt niet weg, dat hele horden vernuftelingen zich erop hebben geworpen. De tovenaars der twintigste eeuw hebben er zich weinig van aangetrokken of het bestaan der electronen weten schappelijk- bewezen was. Ze hebben ermee gewerkt. En dank zij hen, werkt u er alle dagen mee, of u het licht aan draait, de radio inschakelt .of uw fietsdynamo aanknipt. Er zijn zovel momenten in. uw dag. waarop u de voortijlende stroom van electronen gebruikt dat u zich amper realiseert dat u er eigenlijk niet buiten kunt. Karavaan. Om u duidelijk te maken, wat u nu eigenlijk doet. wanneer u de lichtschakelaar hanteert, of het strijkijzer, of de radioknop. heeft Philips-Eindhoven een en twintig opleggers van de DAS - fabriek laten komen, deze volge stouwd met allerlei electrotechni- sche apparaten en snufjes en deze hele karavaan de baan op gestuurd. In eerste instantie naar Amsterdam. Straks naar de an dere steden in de randstad Hol land, maar ook hoog de Noord en diep de Zuid in Philips rijdt door het land en Philips komt overal, waar een terreintie van 60 bij Jb meter vrij is. Zoveel ruimteis er n.l. nodig om van een en twin tig opleggers een tentoonstellings hal te maken, waar 125 mensen comfortabel kunnen zien, zitten en luisteren. Wat er te zien is? Radio en te levisie natuurlijk. Maar ook lam. pen en armaturen van het klein ste fietslampje tot het zwaarste etalage-spotlight. Grammofoons Philips spelt ze welbewust met twee m-etjes en bandop nemers dicteeraoparaten, ge hoorapparaten. electrische tel machines. splinterverklikkers, hoogtezonnen, gelijkrichters, mag neten en weten wij veel wat al meer. Uit heel het arsenaal te Eindhoven wordt bij tijd en wijle een keuze gedaan en die selectie gaat dan ,.de boer op Het ligt er natuurlijk aan wat voor bezoekers men verwacht. Wordt een show gegeven voor medici, dan zullen heel andere instrumenten en apparaten wor den gedemonstreerd dan die nu op het Museumplein te Amster dam'te pronk staan. Dit is een tentoonstelling die op het grote publiek gericht is. Men heeft dus die installatie uitgepakt, die de man in de straat het beste be kend zijn. De bezoeker komt voor merk waardige dingen te staan Onder ultraviolet licht nemen zijn han den zonder dralen een liikkleur aan, terwijl datzelfde licht zijn valse tanden onbarmhartig bloot legt. die worden n.l. zwart. Er gens in de grote hal hangen aan het plafond twee kleine Ticonal- magneetjes aan een koord. Dat wil zeggen: er hangt eigenliik maar één magneet en de tweede heeft zich eraan vastgekleefd. Hang nu eens aan het onderste magneetje een levensgrote kerel. Wat .zou er gebeuren? Wel de kerel hoort eigenlijk met een bons op de vloer terecht te ko men en zou dat ongetwijfeld doen, als het staal van de mag neten geen Ticonal was. Nu blijft hij hangen. We hebben er zelf aan gehangen, maar voor zo'n lichtgewicht als wij zegt dat natuurlijk niets. Maar we hebben er ook Sjoerd de Vrij van de Philipskoerier aan zien bengelen. Hij bleef bengelen en wie zal betwisten dat Sjoerd een flink vrachtje is Voor ieder Deze hele expositie hangt vol verklarende teksten en uitge werkte demonstratietekeningen. Dit voor het geval u de in derdaad nogal technische ex plicatie van de Philipsmensen als spijkerschrift in de oren mocht klinken". In deze ruimte vol electronisch speelgoed raakt het Grote Kind dat wij toch eigen lijk allemaal zijn, in geen uren uitgekeken. Het opzetten van de hele show is al een bezienswaardigheid op zichzelf De hele zaak staat n.l. op zestien opleggers, die ieder ook een wand- en een dakfras ment op zich ronddragen. Dat dak. ja, daar heb je weer zoiets. Daar zitten maar liefst 560 TL- huizen vast in gemonteerd. En dat is nog niet eens alle licht, dat in deze .tuin der techniek" straalt. De stroom hiervoor? Die wordt geleverd door Philips eigen generatorwagen. Een beestje van 15 ton, tussen ons gezegd er» gezwegen. Over din getjes als eigen waterleiding, keuken en filmcabine praten we dan maar niet eens. Zoals u ziet zijn de mannen met 't bekende aethergolfschildie op hun revers niet voor een kleintje vervaard. Nu niet en straks trouwens ook niet. We vernamen hoe Philips in Juni a.s. met eigen gebouwde ap paratuur de z.g. lijnenvertaler. de Kroningsplechtigheden in Engeland zal gaan relayeren, zo dat niet alleen Engeland, maar op hetzelfde ogenblik ook Frank, rijk België, Nederland. Duits land en Denemarken rechtstreeks de ceremonieën zullen kunnen zien en horen. Eigenlijk zou dat niet mogelijk zijn, omdat de Engelsen een heel ander lijnen systeem gebruiken dan de Fran sen en de Fransen weer een heel ander systeem dan wij. De Philips lijnenvertaler weet daar echter wel weg mee. Burgemeester d'Ailly heeft vanmiddag de tentoonstelling op pad gestuurd door het aanzwen gelen van een heteluchtmotor waarover wij u elders uitvoeriger berichten en het voeren van een radiogesprek met ANP Den Kaag. waarna de Amster dammers de baan vrij hadden. Tegen een kleine entrée dan, die geheel aan het Rampenfonds ten goede komt. Wel, wie zou zelfs daar bezwaar tegen hebben? DJAKARTA, 3 Mrt. (A.P.) Voor de tweede maal in tien dagen tijd hebben naar schatting 250 terroristen van de Darul Is lam gisterenmorgen een aanval op het bergdorp Garut, 50 km. ten zuidoosten van Bandung, ge daan. Voorafgegaan door hoornge schal begon de aanval van drie kanten kort na middernacht Zon dag. Militairen en politie sloegen de aanvallers af, die er in slaag den na een heftig vuurgevecht 25 huizen in de as te leggen. Twee burgers werden gedood en drie anderen ernstig gewond. De verliezen van de Darul Islam zijn niet bekend. De aanval met zware automa tische wapens duurde 95 minu ten. Op 18 Februari werd Garut ook door 400 terroristen aange vallen en geplunderd. Dit ge beurde de dag, nadat hoge re geringsfunctionarissen een bezoek aan de stad gebracht hadden om uit de eerste hand een inzicht te krijgen in de veiligheidsmaat regelen in het gebied. Zaterdagavond heeft een ge wapende bende van 300 man ver der in de omgeving van Tasikma- laja in drie dorpen 28 huizen platgebrand en een aantal andere geplunderd. Andere terroristen hebben een trein laten ontsporen en bescho ten. Dezelfde dag werd in dit gebied ook een bus overvallen. Twee van de soldaten, die de trein escorteerden, werden ern stig gewond, terwijl de reizigers in de bus van al hun bezittingen beroofd werden. Jo Vincent verlaat het concertpodium Jo Vincent, die Vrijdag 6 Maart 55 jaar wordt, blijft bii haar voornemen in de loop van dit jaar haar loopbaan als zange res te beëindigen. Zij stelt zich tot eind 1953 nog beschikbaar voor medewerking aan concer ten en is van plan tot afscheid enkele liederenavonden en kerk- concerten te geven. Daarna hoopt zij zich aan de paedagogie te wijden. Sinds het begin van dit jaar heeft de Darul Islam haar ope ratie gebied verlegd van ten zui den en zuidoosten van Djakarta naar haar oude bakermat rond Tasikmalaja en Garut. omdat de gewassen daar nu rijp voor de oogst zijn. Ook in het verleden heeft de Darul Islam de tactiek gevolgd de oogsten te volgen, zo als de Vietminh dit ook in Indo china doet. Verwacht wordt, dat zij tegen het eind van de zomer weer naar het Sukabumische en Tiiandjurse zullen trekken. Tien maanden, rvaarvan zeven voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht- stelling van de reclassering eis'o de officier van justitie tegen L. T. S„ gewezen c'ommies aan een van de ministeries. Verdachte had in de loop van een kleine twee jaar een bedrag van f 6640 uit de hem toever trouwde kas genomen. Zijn vader had f 2400 terugbetaald. Ver dachte had deze verduistering gepleegd door middel van gefin geerde declaraties en girostortin gen. In 1950, toen hij nog in Haarlem woonde en dagelijks naar Den Haag moest reizen werd hem het reisgeld a f 20. per maand afgenomen. Van die tijd af was verdachte met ziin verduisteringen begonnen. Hij zeide hoge dokterskosten te heb ben gehad en ziin vrouw, die niet met haar huishoudgeld uit kwam. telkens te hebben moeten bijspringen. Het over S. uitgebrachte re- classeringsrapport luidde heel gunstig. Verdachte's raadsman wees er op, dat verdachte's vrouw „een gat in de hand" had. een zeer duur dieet had gehouden en dat de doktersrekeningen, die S. had moeten betalen, zeer hoog waren. Bovendien leende verdachte aan collega's geld zonder bewijs. Hij vroeg voor zijn cliënt, die thans als kellner werkzaam is, 'n voor waardelijke straf. FEUILLETON 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN I 1 Door P. C. WREN I7- „Je ziet er slecht uit, George", zei Lady Brandon na enige ogen blikken. „Kom terug en laat me 'n vrouw voor je zoeken." Law rence zuchtte diep. „Hoe gaat het met Folliot?" vroeg hij, om het gesprek van het onderwerp, dat voor hem zo moei lijk was, af te leiden. „Uitstekend. Dank je". Haar stem klonk afwerend, iets geër gerd misschien. „En waar verblijft Sir Hector Brandon?" vroeg hij, beleefd heidshalve. „O, in Tibet, of Parijs, Oost- Afrika, Monte Carlo, eh.in Kasmir op 't ogenblik. Zeg George, heb je je koffer bij je of moet je opbellen?" „Ik, eh.... ik heb mijn intrek genomen in de Brandons Arms", zei Lawrence verlegen. „Hoe lang ben je er al geweest, George?" „Vijf minuten." „Meer dan genoeg. Ik zal je bagage laten halen", besliste Lady Brandon. Die avond deed George Law rence zijn verhaal. Hij herhaalde alles wat majoor de Beaujolais hem verteld had, en voegde daar zijn eigen ideeën en theorieën aan toe. Lady Brandon bleef de gehele tijd zwijgen, doch haar blikken wendden zich nauwelijks van hem af. Toen hij zijn relaas beëindigd had, stelde zij een paar vragen, maar sprak geen mening uit. „Na het souper zullen we er over praten, George", zei ze. Na de maalijd, die ze getweeën gebruikten Maurice Folliot liet zeggen dat hij met hoofdpijn op zijn kamer bleef stelde Lady Brandon weer alleen vragen, en het was Lawrence, die antwoord de en vertelde. Zij opperde geen enkele theorie, en George Law rence moest wel in het ongewisse blijven over wat zij wél, en hij niet wist. Nadat hij naar bed gegaan was, lag hij nog over alles na te den ken. Het was toch wel vreemd, dat Lady Brandon geen enkele maal toegegeven had, dat de Blue Water gestolen was. Zij had ten- volle gebruik gemaakt van z'n bescheidenheid niet nog eens de vraag te stellen, die hem op de lippen brandde. Waarom nam Lady Brandon hem niet in ver trouwen, hem, die haar reeds vanaf zijn jeuga beminde en wiens integriteit herhaaldelijk be wezen was? „Zij moet wel een uitstekende reden hebben want alles wat zij doet is goed", dacht hij, en sliep in. Na het ontbijt, de volgende morgen, maakten Lady Brandon en Lawrence een lange rijtoer. Dat ook zij geboeid was door de geschiedenis, die de Beaujolais en hemzelf de eerste welis waar om andere redenen ge heel in beslag nam, bleek uit de vragen, die zij plotseling, na een lange stilte deed, en die alle be trekking hadden op het geheim van de droevige gebeurtenissen te Zinderneuf. Het was een wonder dat hij niet de vragen stelde die hem ge heel vervulden: waar was Mi chael, was de Blue Water gestolen of niet, en wat was er nu toch aan de hand? Slechts met de uiterste inspanning kon hij. zich beheersen. Toen het rijtuig de oprijlaan weer binnenreed, legde hij zijn hand op de hare en zei: „Lieve Patricia, ik geloof dat we nu alles besproken hebben, uitgezonderd de instructies voor mij. Zeg me nu nog wat ik voor je zal doen." „Bij je vertrek zal ik het je zeggen, en.... ik dank je, George", was het raadselachtige antwoord. „Kom even hier op de kist zit ten, Patricia", zei Lawrence, toen zij wachtten op de auto die hem weg zou brengen, „en geef je be velen. Je zult me gelukkiger ma ken dan ik geweest ben sinds de dag toen je zei dat je me veel te aardig vond om met me te trouwen." Lady Brandon kwam naast hem zitten. „We hebben hier al eerder ge zeten, George", zei ze. „Luister nu goed. Wat je voor me doen moet: niets, in het geheel niets. De Blue Water is niet in Zin derneuf, noch ergens anders in Afrika. Waar Michael is weet ik niet. Wat de bedoeling van die brief is, evenmin. En ik dank je voor je bereidwilligheid me te helpen, en voor je discretie om geen vragen te stellen. Vaarwel, mijn goede, goede vriend...." „Vaarwel, mijn liefste", zei Lawrence. Hij was meer dan ver baasd en vertrok bedroefder maar even wijs als hij gekomen was. Lady Brandon keek de auto na en beet op haar lip, diep in gedachten. „Wie zou dat nu gedacht heb ben!" zei ze bij zichzelf. „Ja, het is een kleine wereld...." en zij ging op zoek naar de eerwaar de Maurice Folliot. De gevoelens van George Law rence ten opzichte van d-eze man waren zeer gemengd. Hij moest toegeven, dat de eerwaarde een vriendelijke, zachtzinnige, be minnelijke verschijning was; een bestudeerde, beschaafde heer, die nooit iemand kwaad had gedaan. Maar als jaloerse en levenslange bewonderaar en aanbidder van Lady Brandon, de afgewezen, maar nog steeds vurige minnaar, was hij zich ervan bewust, dat hij niet zozeer de man zelf haat te, dan wel zijn bestaan. Zonder er reden voor op te kunnen geven, voelde Lawrence, dat Lady Brandon haar losban dige echtgenoot. Sir Hector Bran don, lang zou overleven. Dan zou Folliot de enige zijn, die de belo ning voor zijn onverminderd trouwe toewijding in de weg zou staan. (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3